Omlouvám všem, které toto téma uráží, ANO vélký Lehova mě za to ztrestá, nicméně snad se najde víc lidí, které minimálně něco podobného napadlo. :)
Nevím, že by v ČR existoval závod pouze pro lehokola (možná v ramci nějakýho lehosrazu), na to jich je zatím asi málo. Mně jde spíše o "normální" cyklozávody, kam by lehokola pustili.
Zkoušeli jste se nějakého závodu na lehokole zůčastnit? Měli s tím pořadatelé nějaký problém? Nějaké pocity, výsledek, jeli byste tam příšte znovu?
V ideálním případě by tohle téma mohlo sloužit jako seznam tipů pro ostatní, kam by se s lehokolem mělo smysl jet a kam raději ne. Přecijen nejméně pravidla UCI řeší v regionálních akcích, o kterých se člověk často dozví jenom náhodou.
A rovnou napisu tri zavody, kam jsem se s lehokolem nacpal ja.
K24 - Zna asi kazdy, lehokola jsou povoleny primo v pravidlech a hojne se ucastni. Prilba je nepovinna, problem je stihnout vcas prihlasku, perfektni zazemi, obcerstveni i atmosfera. Byl jsem tam dvakrat a urcite chci jet priste zase.
Kriterium Svitavy - Poradala to SCS Mirva a www stranky jim nekam zmizely/presunuly/promazaly. Po dotaze nevideli v lehokolu problem, naopak o mou ucast stali (zpestreni). Kategorie nazvana Pohodari byla bez startovneho a prilba nepovinna. Pro hlavni zavod bych musel mit prilbu, ale poradatelka necekane nabizela, ze mi ji klidne pujci. Zajimava zkusenost, navzdory nazvu kategorie jeli vsichni zbesile rychle. Teoreticky by skoro rovna trat po uzke asfaltce okolo stadionu se spoustu zatacek mela lehokolu vyhovovat, akorat bych musel udrzet vyssi rychlost a nebat se projet zatacky bez zbytecneho brzdeni. :)
Triatlon Decimuz (Litomysl - porada Stratilek) - Za komunikaci poradatele chvalit nemuzu, dotaz zda jim lehokolo nevadi, resili snad tyden a odpoved byla hodne neurcita, oficialni pravidla nikde nezverejnili a teprve po prihlaseni na explicitni dotaz jsem se dozvedel, ze bez prilby jet nemuzu, prestoze to nikde napsane neni.
Jinak se mi to ale libilo a jestli pravidla nezmeni, tak pristi rok jedu zas. Dokonce uvazuju, ze prozkoumam pravidla ostatnich triatlonu v nasem okrese...
Nikde, kde jsem se ptal, zatim nevideli v lehokole problem (nejvetsi realny problem - kam umistit cislo), takze jeden zavod, kam by me nepustili - Duatlon Zamberk - par dnu pred startem zmenili pravidla a startovat dovolili pouze silnickam dle UCI, udajne zakazali start (nebo mozna mimo poradi, nevim) vsem prihlasenym horskym kolum a trekinkum.
Připisuju závod, kam moje lehokolo pustili.
ICT triatlon (www.ittriatlon.cz) - v pravidlech mají napsáno, že doporučují silniční kola a povoleny jsou všechny druhy. S lehokolem žádný problém neměli. Lepší trasu si pro lehokolo neumím představit - krásný asfalt, rovina, nulové převýšení, jen čtyři zatáčky na okruh.
Já můžu přidat účast na Modřické jedenadvacítce kdysi dávno, myslím 2004. Byla to časovka jednotlivců na 21km se startem a cílem v Modřicích a jelo se přes Moravany, Nebovidy, Ořechov a Želešice. Jsou to kopečky, na Azubu 2 jsem skončil poslední, se svou tehdejší fyzičkou, obutím na rubenách atd. Na něčem slušném dneska bych možná poslední nebyl, i když tam jezdí celkem ostří žiletkáři. Jeden z organizátorů mě pár týdnů před tím potkal a přemlouval mě k účasti, jinak bych o tom nevěděl. Bylo to na hromadné jízdě k otvírání stezky Brno - Vídeň. Přímo na místě před závodem rozřadili lidi na silniční a horská kola, lehokola dali do silničních. Helmy nevím, startovné nízké, přístup přátelský. Jestli se to ale ještě jezdí nebo kde je web nevím.
Potom fantastický minizávod byl nedávno na nultém ročníku mistrovství ČR Bromptonů. Jeli hlavní závod na Bromptonech (společenský oděv, složit kolo, nasednout a objet okruh) a potom druhý nazvaný Závod šlapohybů, cíleně vytvořená kategorie s vítanou účastí čehokoliv nezvyklého. Já s ninkem jsme zbytku na tříkolkách a koloběžkách ujeli celkem drasticky, zažili si trochu nezdravého adrenalinu mezi auty když policajti nestíhali zavírat křižovatky před nama a podobně. Ale bylo to supr 8km sprintem po rovině. Cestovat do Lednice a zpět kvůli 12 minutám závodění se zdá divné, ale stálo to za to. Jestli bude další ročník, doporučuju všem lehocyklistům co si užívají rychlost ať se zúčastní.
Loudani - kdyz nekomu neni lito materialu...
Poradatele naopak tvrdili, ze kdybych se nestihl prihlasit, ze by pro mne snad vyskrabali divokou kartu, aby lezak jel.
Dojedte si na "Zavod o dusu" - Zavod miru. Jen si budete muset sundat klipsny,ci pedaly se zamky, dale odebrat vsechny prevody a dat predpisove pneu (ne uzke). Je to zavod kol bez prevodu.
Vice
http://www.nakole.cz/diskuse/13249-zavod-kol-s...
Tak jestli jsou myšleny závody jako závody, tak o žádném nevím. Ale turistický klub ve Smržicích pořádá každoročně Smržickou šlapku a nejdelší trasa na Praděd a zpět (176km) je měřená a vítěz vyhrává pohár. S lehokolem není problém loni nebo předloni se lehokolo tohoto minizávodu zůčastnilo. Jinak nevím kam to dát ale našel jsem brouzdáním po netu tohle videjko :)
http://youtu.be/Mu1GfQf17uI ( http://www.youtube.com/watch?v=Mu1GfQf17uI&... )
PS: snad se to otevře, když se zkopčit do vyhledáváače ;)
Na Šlapce jsem párkrát s lehokolem byl zajet si Praděd, ale vždycky čistě nezávodně. Vyjedu pokaždé hned v sedm. Po chvíli mě předjede těch pár chrtů, tak se za ně přidám a snažím se udržet co nejdýl. Jak začnou kopečky a oni pořád valí 35, tak je nechám jet. Zajedu si pak v klidu na Praděd pro razítko, po cestě zpátky navštívím příbuzné v Rudné a v Břidličné, stavím se taky v Kněžpoli na sídle teď už bývalého zaměstnavatele. Do Smržic se vracívám, když už se tam končí, ale najeto spolehlivě přes 200 km.
Když se místo Pradědu jezdívalo 150 km přes Hostýn, Troják a Tesák, dalo se udržet se silničkama celou cestu. To jsem ale ještě neměl lehokolo. Taky se nic neměřilo. Aha, tak proto se s nima tenkrát dalo udržet.
Už to tu nejméně jednou bylo, jen nevím kde. O závodu jenom pro lehokola nevím, museli bychom si ho asi zorganizovat sami. CKKV mně dovolil start mládence spastika na trojkolce, ale možná to bylo jen proto, že jsem s nimi dost let jezdil a jednalo se o časovku. Obávám se, že většina pořadatelů lehokola do závodů nepustí, alespoň do těch, kde se jede v balíku. Kdo trochu jezdil, ví, že ve skupině není zvláštností si kolegu vedle podržet na dištanc za rameno sedlo apod. pokud se to v balíku "zamele" třeba kvůli díře, kterou ti vpředu objíždějí a to u lehokola nejde. Riziko pádu je prostě vyšší. Další faktor je v tom, že klasik se v úniku za lehokolo neschová a je teda znevýhodněn. To vše píšu jako nadšený lehokolista, který ale má "soutěživou" éru už za sebou.
Když takhle čtu....co udělat malou anketu, kdo by zájem měl závodit.Abychom měli jednak na čem stavět a tvořit si závody sami.
Co se týče mojí účasti na závodech.K24 párada se projet s ostatnímy na lehokolech.
Opačný případ:Závod na 50km, Masarykův okruh, pořádán XCR Svorada...nebyl mi povolen start s lowracerem.O UCI nikde zmínka, jezdím s přilbou a pro zasmání....s traktorem prý taky nemůžu závodit, ale fandím Ti:-)
az dokoncim konecne LR tak ja by som si skusil nejaky ten zavod urcite. A tiez som uvazoval kedze je to taka bieda ze by sme sa mohli ejako zorganizovat a spravit si vlastne zavody.
Se závodníkama to bude problém. Jednoho znám, není sice moc dobrej, ale má bohatého tátu, takže se zná s českými špičkami. A ten má názor na lehokola naprosto jasnej. Prostě hlava naprosto vymletá v tomhle ohledu. Je pravda, že v životě asi neviděl jiné lehokolo než Ekouše.
Naštěstí my, co na ležácích jezdíme, nejsme na takovýchto názorech závislí.
A co se týče závodění? Osobně mi to nic neříká, nejsem soutěživý typ. Ale společné závody ležáků s klasikou by byly asi problematické. Jízda v balíku, jiný typ jízdy celkově...dohromady by to asi nedělalo dobrotu. Bylo by ale zajímavé udělat dva totožné závody - jeden pro leho a druhý pro klasiku. Srovnání výsledků by mě taky zajímalo.
Nehledě k tomu, že takovéto akce dobře propagované, by rozšíření lehokol pomohly. Marná sláva, to že v televizi jednou ukážou Aleše Zemánka, při čemž fakt, že staví lehokola, je v celém kontextu pořadu celkem zanedbatelný, lehokola širší veřejnosti moc nepředstaví.
Myslím, že forma časovky múže být pro společné soutěže klasiky s lehem ideální. Třeba něco uspořádá Azub. No a pokud by v takovém závodě stáli na bedně lehokolisté, byla by to propagace jako hrom a spoustě silničářů by poklesla čelist.
Chápu co říkáš, ale má to pár háčků.
Malý háček je ten, že Azub má moc práce se stavěním kol (pomalých pohodlných turistických) než aby pořádal závody).
Větší háček je v tom, že sice můžeš postavit lehokolo co oproti vzpřímenému silničnímu kolu potřebuje poloviční výkon na stejnou rychlost, ale lidi co aktivně závodí na silničních kolech hravě podají dvojnásobný výkon oproti nejsilnějším českým lehocyklistům. Během poslední K24 podal Radek naprosto neuvěřitelný výkon s Azubem. Hádám, že kdyby si naladil na sebe lowracer a natrénoval na něm dost pro dosažení svého maxima, asi by prohnal celkem slušně i momentální českou špičku mezi klasickými cyklisty, ale ani tak by výsledek závodu nebyl jistý.
Podle mě je trochu brzo na to, abychom u nás viděli někde lehokola vítězit nad klasickými. Těch pár lidí, které baví ždímat z toho maximum, na to nemá výkon. Lidi s kombinací nadšení i výkonu se teprv objeví časem jak se lehokolová populace pomaličku rozšíří. Ale zatím tu nikdo z nás nemá na to, aby porazil výkonné poloprofíky v jakémkoliv druhu závodu.
Ono by se na to dalo jít z druhé strany, což vlastně s ninkem děláte. Pořádat závody jenom pro lehokola. To nutí vítězství chtivé jezdce trénovat. Tím se mohou postupně všichni účastníci závodů zlepšovat. Problém bude, že účastníků bude v české kotlině zatraceně málo. Ale nějak se začít musí, byť nenápadně.
Sice na profi silničáře nikdy mít nebudeme, ale dosáhnout na běžné žiletky by bylo pěkné.
Co najit nejakeho uplatneho silnicare, vyladit mu lowracer a poslat ho do boje? Takoveho najemneho zoldaka... 8-)
Problém bude s těma penězma na ten úplatek, tihle maníci jsou myslím děsně drazí :-).
řekl bych že lidi právě přitáhne na závody lehokol, když si ukujeme svoje aspon pro nás pár a pak s tím přijdou i rychlý lehokola
Tak až budu vyrábět vlastní lowracery, tak to možná nebude úplně špatná strategie. :)
Škoda, že vyrábět kola nehodlám. Ale můžeš přesvědčit Aleše, že mají začít dělat i rychlá kola.
Já sem byl doteď trekistka, nyní žiletkář ale kluci jedni ušatí, lehokoloví, držím vám palec ;)
Tak kdy s tím začnem? S tím rozdílem výkonu profíků bych to tak drasticky neviděl, všechno je to spíš o hmotnosti. Co se týká vlastního výkonu a vytrvalosti, zatím ještě mám proč si věřit. Pokud by šlo využít toho účelněji než k pohonu té elektrárny, tak bych to chtěl zkusit.
Nedostatek v aerodynamice jsem na K24 kompenzovlal tím, že jsem za silničkama visel občas skoro na dotek boty. K žádné vyhrocené situaci náhodou nedošlo, ale kdykoliv mohlo. To stačí k tomu, že je mi špatně, když si na to teď vzpomenu. Možná jsem tím ani moc nezískal, protože občas bylo potřeba přibrzdit a pak zbytečně rychle akcelerovat - ztráta energie.
Kdyby byla možnost naučit se na stroji s lepší aerodynamikou, než má klasická silnička a zkusit to na něm, pak by se dalo udržet rychlost pelotonu i při bezpečné vzdálenosti za ním.
Pokud bych jel zas na tom samém, tak nechám silničky silničkama a pojedu si po svým se světelnou a zvukovou atrakcí po celou dobu.
Ovšem jistého není nic - teď jsem měnil práci a budu ještě jednou a vůbec netuším, jestli se letos dostanu na jedinou plánovanou akci kromě obvyklých víkendových celonočních okruhů.
S tím balíkem máš pravdu, to nefunguje. Navíc drtivá většina lehocyklistů ani nedokáže jet v balíku lehokol. A to nemluvím jen o mladých zdejších, co mají teprv krátké zkušenosti. Velmi mě překvapilo v NL při 4h závodu jak se většina neumí ani přivěsit za jiné kolo, přestože jsou to "veteráni" a jedou už bůhvíkolikátý závod lehokol. Metrový podélný odstup je pro většinu lidí minimum co jsou ochotní jet. (Pěkný případ opaku byla třeba Evina, které jsem viděl chodit kliky ze stran kolem ocasu Ninkovy Vaniczky, středovou osou několik cm od odtokové hrany :-). )
Takže pokus většiny lehokol přimíchat se k balíku klasických kol obvykle nedopadne moc dobře, jsou z něj "vytlačeni" ven a všem zůčastněným to jde na nervy. Už se to tu rozebíralo víckrát.
Kvůli tomu se docela hodí pro smíšené závody jednak časovka se svými starty po jednom a zákazem visení za soupeřem. Ale taky delší vytrvalostní závody, kde se na startu moc ušetřit nedá, za chvíli se to roztrhá a je místa dost. U takových závodů podle mě neexistuje objektivní důvod vyloučit lehokola.
Na nás co v nich startujeme s lehokolem je pak podle mě určitá zodpovědnost dát si extra pozor, aby nedošlo k nehodě s účastí lehokola nebo podobné věci. Tím bychom poskytli střelivo nějakému zabedněnci, který se rozhodne "vyřešit problém" tím, že to prostě plošně zakáže.
Mimochodem balíky silničních kol jsou nekompatibilní vůbec s čímkoliv, nejen lehokoly. Díru v silnici zvládají jen se štěstím, i když obvykle jo, ale jakákoliv nečekaná překážka hrozí havárií. Při K24 2008 vedoucí balík silničních kol sundal v prvním kole v Rajhradicích stařenku z kola, na kterém jela po silnici normálně vpravo. Argument, který jsem slyšel některé z nich později použít, zněl "neměla tak najednou vybočit od kraje". A jak asi, když se vedle ní zjeví balík kol jedoucích skoro 40 prakticky neslyšně, první ji jakž takž objedou (stylem, na jaký si sami stěžují u řidičů aut), ale další a další už reagují stále pomaleji a ti poslední už nemají ani centimetr rezervy. Její pohyb leknutím o pár decimetrů doleva tudíž nepobrali. Drbnuli jí do řídítek, nechali ji ležet a ujeli, bez náznaku starosti o její zdraví. Zastavili jsme já a kamarád z Německa, oba na lehokolech, schytali spoustu nadávek a hluboce se omluvili za tu bandu kreténů, ke které jsme v tu chvíli z pohledu té paní po právu patřili.
Žiletkářům to projde, je jich na to dost. Mají v podstatě svaté právo dělat si na silnici co chtějí. S lehokolem si něco takového nesmíme dovolit provést, nebo si říkáme o problémy. A nemá smysl nadávat, že je to nespravedlivé, tak to prostě je a bude vždy pro jakoukoliv menšinu v čemkoliv. Musíme se podle toho zařídit. Stačí ohleduplnost a opatrnost a nikdo nikdy nebude mít reálný důvod nás někam nepustit, jen spoustu vymyšlených.
U highracerů to by šlo, dokonce i jde spolupracovat s silničkama. Fotka je pry z RAAMu.
A tady peloton lehokol z loňského K24
http://www.k24.signaly.cz/stranky/historie/2011...
http://www.k24.signaly.cz/stranky/historie/2011...
Ta fotka není z RAAM , ale z HPRA (Human Powered Rase America) což je něco jako americká lehokolová organizace.
http://www.recumbents.com/hpra/
Bacchetta tým to pro HPRA i speciálně nacvičoval (týmovou souhru, kolotoč, ne jízdu s žiletkama). Dalo jim trochu práce se to naučit. Podle mě to jsou oni na tvojí fotce.
Fotky z K24 vypadají, že právě krásně ukazují nedostatek souhry, hlavně ta první. Na druhé už má prostřední kolo pěkně minimální odstup, Freediver vzadu ale s highracerem jede na obou fotkách bokem mimo závětří. Možná foukal boční vítr, ale v tom případě jede mimo závětří ten uprostřed...
Ono to jde u jakýchkoliv kol, jen některé kombinace spolupracují hůř.
Třeba visení za Questem je skoro k ničemu při rychlostech pod 50km/h a ani nad to není nijak markantní. A s ničím jiným než lowracerem to nemá smysl.
S lowracerem se schováš za cokoliv. A většina věcí, včetně jiných lowracerů, má vzadu nějaký bod tak vysoko, že na něj dobře vidíš a můžeš jet na těsno.
S highracerem skoro nemá smysl zkoušet viset za lowracerem a z highraceru je navíc blbě vidět kde přesně ten lowracer končí.
Obecně se dá využít týmová jízda výborně vždy, když jedou podobné stroje s podobně výkonnými jezdci. Čím víc kapotáží, tím menší to má efekt, a s přední kapotáží není lehké jezdit napřesno, ale bez kapotáže nebo s tailboxy se spolupracuje dobře.
Na tohle je celkem dobrá kombinace koloběžka a leháč se šlapáním dostatečně vysoko. Párkrát se mi stalo, že jsem se šlapákem najel až nad zadní kolo kolobrndy. Ale není to moc udržitelný stav, člověk nevidí vzdálenost těch dvou kol a škrtnout si je nic moc.
Ja zase takhle obcas okopaval kamaradovi brasny. (HC v za vesu za MTB)
Jirko přesně jak říkáš, na highraceru to nejde jet tak natěsno, navíc jsem jezdil s Romanticem a bylo vidět jak má navrh s lowracerem.To spíš se mi pak lépe jele ve dvojici jka s žiletkářem tak s někým kdo měl podobně vysoké leho.To že jedu mimo hák...soustředil jsem se na fotografa a navíc to bylo ještě počátečních okruzich, takže to bylo dosti napohodu udržovací tempo.inak můžu saám za sebe potvrdit že s LR se dá krásně jezdit natěsno, zatím sem to praktikoval jen s žilekáři.Svezu ale není to ono....už se těším na společné jízdy na lowracerech a třeba ti ještě nějaký lidi přesvědčí že má cenu mít doma lowracer nejen na závody, ale i normální ježdění.
Ono s LR sa musii iist podla mna v poho do haku lebo to koleso mas priamo vo vyske oci +- autobus. horsie to bude s psychologickym blokom ze mas strach s zavesit aby si neskrtol. No a to sa da odstranit iba jazdenim v haku vzdy blyzsie a blyzsie..... . A keby sa zohnala partia 5 LR s cca rovnako vykonnymi jazdcami tak to by bola utocna partia ako hrom. A neveriim tomu ze by sa nedalo natrenovat to aby sme neporazily ziletky.
No a tady to právě zatím trochu drhne. U nás je nezvyklé, když se sejdou dva lowracery pohromadě, a prakticky zázrak, když mají podobně výkonné jezdce. Časem to třeba bude lepší.
Řekl bych že aspoň u nás v Brně a okolí budem 3 a někdy i 4 na lowracerech.Takže máme reálnou šanci s tím něco dělat.Uvidíme co to udělá s našimy kamárády co zatím cpou love do downhillových a silničních kol a potřebují oboují kvůli tréningu...jestli třeba pak nepřehodnotí svoje uvažování.Mluvím ted o lidech co už jezdily na zkoušku lowracer na nějakým plácku a pak se mnou jeli 80km v kopcích a za větru a názorně jsem jim ukázal, že zdaleka nejedu na 100 procent.
sakris to si ale musel padlovat fajfkami cca 140 az 150 odacok za minutu :-D to musel byt fofr :-DDD 80km/h
nepsal jsem nic o kilometrech za hodinu(km/h), ale je tam vzdálenost co tady někomu uniklo...
hups chybicka sa vludila ale aj tak by to bola sranda sledovat cloveka co da 140 odacok za min :-D
jasan občas se nějaká chybička vloudí:-),jinak 140-150ot./min. není až tak nereálných.Jsem totiž frekvenční jezdec.Po nějaké době tréningu se toho dá dosáhnout.Ted nám pomale končí zima, takže jezdím mále frekvence, aby si tělo postupně zvyklo.Jinak pokud už bych ted se chytal někam na nějaký závod, musel bych takhle začít jezdit už v listopadu a dát nějaký týden na kanárech...jak to právě dělají i amateří co jezdí DH, XC, silničku...pak je jasný že nám ujedou.My mužem získat tímto postupným tréningem.A nejlépe když se nás potká více na stejných kolech, třeba lowracerech.
A ještě je tu jedna možnost udělat si nějaký tréningový kemp, pro všechny znás co mají chut závodit a navzájem si také předávat info o technice ježdění , tréningu atd....to je třeba případ, proč MTB šlo takhle rychle nahoru.začli se dělat takové campy, třeba přes víkend a základna z pár lidí pěkně rostla až do dnešní podoby.
hmmm to by som bral ale kedze momentalne stoji moja stavba LR na financiach tak to bude na dlhsie . Tak zatial budem drat cestaka na kondicku.
Kratší sprinty jezdím tak nějak těch 140ot/min. Pokud to má třeba 8-9km na délku, jako ten závod při MR Bromptonů, jedu to celé takovou frekvencí.
Při maximální akceleraci řadím těžší převod až při dosažení cca 150ot/min a i delší, třeba 30-40km závod nebo tréninkovou jízdu jedu celou kolem 120ot/min.
Ja som skorej silovy cyklista 80-120 otacok ale uvidim pri lehu tiez mozno zacnem jazdit frekvencne
K čemu chcete schánět a přemlouvat žiletkáře, když tady máte Jirku. Lance Armstrong jezdil proti všem profíkům vyšší frekvencí a maxima byli kolem 115 otáček. Sprinteři na dráze dosahují 140 otáček. Jirka jezdí běžně 140 - 150 i několik km, by kolem profíků profrčel jak vítr.
Mimochodem odbornící píší , že vetšinou otáčky nad 105 už jsou neefektivní. Optimální je rozmezí 90 - 105 otáček. Přestože je lehokolo v leččems specifické určitá pravidla platí pro jakékoli kolo. Stačí si projít záznamy profíků z powermetrů.
No tak z pohledu fyziky se vykon bude odvyjet od otacek a sily, takze logicky ti profici muzou podavat vetsi vykon a pritom mit i nizsi otacky nez Jirka.
O tom, jake otacky jsou pro koho efektivni, nebudu spekulovat, kazdopadne na K24 jezdil Jirka rychleji nez ja. :)
apropo 90-105otacok no dolu kopcom som si vzdy pritocil pokial som pocitoval ze taham tak som pisol az 120 potom som to nechaval na nasu maticku zem a jej zensku ci zemsku pritazlivost
myslím, že si trochu protiřečíš, že prý by s 150 otáčkama profrčel kolem profíků jako vítr a pak zase že tyto vyšší otáčky jsou neefektivní..?! Tedy podle tebe vyššími otáčkami vyvine větší výkon nebo menší?:-)
Nebo nerozumíš fyzice:-)
(výkon nezávisí přímo úměrně jen na otáčkách, ale i na délce klik a síle jakou se na ně působí)
efektivita "biomotoru" při daných otáčkách (o které ovšem původně nebyla řeč) bude záviset i na trénovanosti jedince, hmotnosti nohou, poloze při šlapání a délce klik, takže bych byl při zobecňování závěrů odborníků týkajících se profíků na UCI kolech poněkud opatrný.
Podívej, je to asi takhle. Vím že Jirka, Nink a Radek jsou z lehokolistů co znám, asi nejrychlejší a nejspíš i nejvýkonější, ale ty čísla co Jirka uvádí mi připadají tak trochu "mimo mísu". Jinak kadence je samozřejmě silně individuální. Někdo zvládá vyšší frekvence, někdo je zase silovější, ale obě skupiny se dnes hlavně řídí potřebou energie při šlapání měřeno ve watech. Pokud by byl někdo schopný točit 140 - 150 otáček minimálně po dobu nějakých 13 minut ( Jirka psal něco o 9 km) bylo by to jak jsem psal, profrčel by kolem profíků jak vítr. Je to samozřejmě i o převodech. Lance byl schopný při časovce točit 120 otáček řádově v minutách a to jel průměr přes 50 km/h.
Jestliže odborníci, kteří se zabývají výkonem a cyklistikou hlavně profíků. řadu let a napíšou něco o efektivitě při šlapání, budu věřit, že netlachají nesmysly.
Efektivní = účelný, účinný , což znamená že vyšší otáčky nemusí znamenat vyšší výkon, ale přitom mohou znamenat vyšší, né účelný, výdej energie.
myslím, že ti uniklo, že většina lidí má dnes na kole prostřednictvím přehazovačky nebo převodovky několik různých převodů, takže rychlost není vůbec závislá na frekvenci šlapání. Takže pokud někdo používá "zbytečně" vysoké otáčky (ať už z jakéhokoliv důvodu) může to znamenat, že naopak třeba pojede pomaleji než kdyby jel na nižší (což je dáno tou "efektivitou"), nebo má třeba vysledováno, že na vyšší otáčky dosahuje stejného výkonu jako na nižší tak je to jedno (a vyšší možná méně zatěžují klouby, nepruží tolik rám kola atd.). Ale každopádně není pravda, že kdo utočí vyšší otáčky pojede automaticky rychleji (pokud teda nejede na jednorychlostním kole)
Nojo čoveče, to mi fakt ušlo ...
no a co vám chlapi trochu ušlo je fyzioligie každého jedince.Otáčky sami o sobě moc toho nevyřeší.Je to dáno káždým jezdcem...právě v Pro Tour je vidět kdo je vrchař, lehkonozí kluci, co dokážou točit i vysoké otáčky, ale zároveň jejich plíce a srdce dokážou včas dostat potřebnou okysličenou krev a to i etapách,kde se pohybují ve velmi rozdílných nadmořských výškách. Kde je ubýtek kyslíku velmi rapidní.Kdežto spurtéři jsou težkotonážní silový a vyvinou svůj max. jen krátkodobě.
Proto také většina jezdců Pro Tour jezdí na trénovat do hor, kde naučí svoje tělo pracovat v tomto režimu.
Samozřejmě všichni nemají možnosti trénovat několik měsíců na horách, pokud tam přímo nežijí...ale můžou se tohle naučit jak pracovat správně s dechem a využívat plíce na 100 procent při cvičení jógy nebo v nádechovém potápění(freediving), kde v těchto oblastech je tohle úplný základ.
Potom teprve se dá hovořit o efektivnosti využití wattů a VO2 max.
Což je jedna z věcí co třeba Lance má pefektně zvádnutou a je to vidět i ted, když už nejezdí v profi, ale závodí v triatlonu.Porovnejte si ho na začátku kariéry a ted.
Jako ve všem i tady platí, že jakýkoliv závěr úvahy nebo výsledek měření platí jen tehdy, jestliže platí předpoklady a omezení, za kterých se k němu došlo. Hodnoty co píšeš platí pro cyklistu s nohama v podstatě svisle, trupem skloněným ostře dopředu a délkou klik nastavenou na kompromis mezi efektivním šlapáním v sedě a efektivním šlapáním ve stoje. A dokud se bavíme o takovém cyklistovi, tak ti odorníci, o kterých píšeš, budou mít naprostou pravdu a kdokoliv by jim to chtěl vyvracet bude mít zatraceně hodně práce s hledáním zdůvodnění.
Tady se ale bavíme o dost jiné situaci. Máme cyklistu s nohama řekněmě vodorovně nebo lehce chodidly vzhůru, jiným úhlem trupu vůči nohám a jinou délkou klik. Gravitace šahá do cyklu šlapání úplně jinak, pomáhá noze v jiné fázi, svaly visí na kostře trochu jinak takže se trochu jinak hýbou při přechodu zvolněného stavu do záběru a podobně. Jeden důsledek, který už ověřilo docela hodně lidí (a překvapilo by mě, kdyby Ty ne), je jiné nastavení vzdálenosti pedálů od sedla. Na klasice nechceš nohu v dolní poloze propínat úplně, potřebuješ pomocí svalů protáhnout pedál mrtvou polohou dozadu. Na lehokole noha propadává předním mrtvým bodem setrvačností a vlastní vahou, takže naopak nechceš, aby se ti tam nějak blokovala. Takže se nastavuje cca o 2cm víc a patou na pedál nedosáhneš (platí pro spd pedály). Je myslím celkem evidentntí, že průběh zatížení a způsob pohybu všech svalů se tím minimálně v této fázi šlapání dost mění oproti klasickému kolu.
Další věc je délka klik. U lehokol není třeba dělat kompromis pro různé styly jízdy, sedí se pořád. Obvyklé poučky odborníků na silniční cyklistiku o tom, že nějak vysoký člověk má mít nějak dlouhé kliky, jsou proto neuplatnitelné. Každému budou vyhovovat kratší kliky než na klasice. O kolik kratší je otázka, to už bude individuální podle stylu jízdy a dalších věcí. Logicky ovšem kratší kliky automaticky znamenají vyšší otáčky (v nějakých rozumných mezích pochopitelně).
Když k tomuhle všemu přidám to, že nejsem nijak výkonný jezdec, moje svaly se možná jeví nadprůměrné mezi celkově dost rekreační (nechtěl jsem napsat "zdechlou") populací českých lehocyklistů, ale za moc nestojí, tak není až takové překvapení, že svého maximálního výkonu dosáhnu v poněkud jiných otáčkách než namakaní profíci na silničních kolech. Výkon je krouticí moment krát otáčky. Nehledáš správné otáčky podle poučky platící za omezených podmínek, hledáš otáčky, při nichž je tenhle součin maximální. Pokud je síla nohou limitovaná, logicky to budou nejvyšší otáčky při kterých se ještě dokážeš do pedálů opřít plnou silou. A ty budou poměrně vysoké pro někoho jako jsem já. A bude záležet na délce závodu, protože nějak velký výkon vydržím jen nějak dlouhou dobu. (Kdybychom do toho chtěli vrtat moc tak ten výkon je spíš integrál součtu sil působících na oba pedály ve směru tečny k jich oběhové kružnici počítaný před délku této kružnice a výsledek dělený časem na jednu otáčku.)
P.S. ten závod u Lednice měl těsně přes 8km a dal jsem to za 11 m 40 s. Pak jsem to 20 minut vydýchával a dalších dvacet měnil přední duši proraženou 100m před cílem. Mohlo to být 11:20 kdybych nedojížděl na prázdném předním kole. :-)
Ano to co jsem psal myšleno z pohledu klasického posedu na kole, protože je tady nejvíce vidět rozdíl mezi typy jezdců.
Na lehokole těžko určíš kdo byl dříve silový a ted je z něj švihový jezdec.Jasně že kratší klika se dostane podstatně snadněji do otáček, což je na lehu žádoucí.
Ale o co mi šlo jak dostaneš do svalů okysličenou krev a tím samozřejmě si schopen jezdit frekvenčně i na těžší převody a klika je doprovodný pomocník.Její délku si volí každý individuálně.Dále také zabírají tu svaly, které jsou hluboko uloženy u páteře a nad kyčlemi, když pominu svaly na nohou...to je snad jasné.Což je skvělé pro svalový korzet celkově a držení těla.S tím potom souvisí posouvání našich omezení at je to např.otáčky klik apod.
Kde ještě je možno zapojit tyto svalý a protažení zkrácených šlach...jsou právě spinární cviky na zemi a potom dále všechny další cvičení v józe, při jízdě na koni a také při plavání, nádechovém
potápění...(na klasickém kole tyto svaly nepracují).
Nádechového potápění u toho bych se teď zastavil.Protože tímto stylem plavání se dá mozek naučit jak disponovat s nedostatkem kyslíku a přitom mít stále dostatek na pohyb vpřed.Tzv.simulace ježděni v horách...při závodech pak použitelné jak na krátké sprinty tak na ultramaton.
Dále také styl plavaní..kde se plave buď s dlouhými ploutvemi nebo s monoploutví.Proč to tu dávám...symbióza pohybu a maximální zapojení zmíněných svalů na lehokole, což je spodní čast těla včetně výše zmíněných svalů u pátéře a kyčlí.A co hodně důležité což se projevuje potom i na plaváni a jízdě na lehokole.Maximální uvolnění horní poloviny těla včetně všech svalů...které nepotřebuji snad potom použiji na změnu směru.
Potom ještě k tomu výkonu a otáčkách.To si nech změřit na výkonostním testu, na Velodromu ve Favoritu Brno a tam zjištíš jaké jsou Tvoje parametry co se týče fyziologie a také kde je Tvoje optimum.
Mmo mísu - podle všeho se věnuješ potápění. Já velmi rád šnorchluju a potápím se. Ale mám problémy s tlakem v uších. Dám tak maximálně 10 metrů a musím nahoru, jinak by mi praskla hlava. Mohl bys mi poradit jak správně vyrovnávat tlak? Vím že při zanoření ucpat nos a fouknout, nebo polykat, ale pořád to není ono. Někde dělám chybu a rád bych se to naučil správně. Když tak klidně do obálky, ať neplevelíme závody na lehu.
Díky.
Vidím že už mě to nechce dále pustit...kdo co budete mít kolem freedivingu atd co jsem ještě na okraj uvedl, ptejte se mě do obálky.
At se nezaplňuje téma kolem závodu lehokol
Nechci s tebou moc polemizovat, určitě budeš mít v leččems pravdu, ale pár poznámek bych měl. Týká se hlavně nastavení šlapání. Píšeš, že máš ověřeno, že se nastavuje o 2 cm větší, což mi příde jako vyložená blbost. Mám lépe tvarovanou sedačku, do které zadek lépe "zapadne", ale přesto je naprosto normální při jízdě na lehokole předo-zadní pohyb, který celkově mnůže být nějakých 5 cm. Nevěřím, že zrovna ty bys seděl celou dobu tak, že se nešoupneš ani jedním směrem. Na silničním kole nastavení vzdálenosti sedla od klik za jízdy nezměníš, na lehokole běžně, takže ta poučka o 2 cm je hloupost (z mé strany ověřeno). Další věc, že propínáním špičky, zatěžuješ lýtkové svaly a i když noha padá setrvačností, to propínání vyžaduje enrgii. Při šlapání na kole pracují hlavně stehení a hýžďové svaly a lýtkové se při správném, kruhovém šlapání až tolik nezapojují, noha v kotníku se také téměř nehýbe. Takže propínáním špičky opět zbytečný výdej energie. Tohle všechno je dávno ověřené při nastavování posedu, kruhového šlapání a dnes hlavně změřeno powermetry. Zrovna pro tebe nebo Ninka by bylo hodně zajímavé, co by vám Powermetr ukázal a hlavně byste mohli najít ideální nastavení posedu (u nás i důležitý sklon sedačky) a frekvenci pro efektivní šlapání. Škoda, že se mi nepodařilo dohledat nikde záznam z powermetru nějakého lehokolisty.
Mimochodem právě se jede časovka na Tireno Adriatico a nejlepší čas na 9 km má Fabian Cancellara 10,36 min, takže bys nejlepší profíky světa, podle toho co píšeš výše, řádně prohnal ;o))
předo-zadní pohyb ... 5 cm? Cože? 5 cm?
5 cm?
?
Pro počáteční nastavení lehokola se zámkovými pedály opravdu funguje dát si pod patu 2cm bloček a nastavit to na propnutou nohu. Podmínkou je mít správné sedlo a umět sednout tak, jak sedíš za jízdy. Podle mých zkušeností si lidi typicky na stojícím kole doma sednou víc dozadu/nahoru a mají to pak nastavené moc krátké. I když si sedneš pořádně, budeš pravděpodobně donastavovat později ještě jemně na přesno.
O propínání špiček nebyla řeč. Při nastavení jak ho mám já se koleno hýbe v malinko jiných úhlech než je obvyklé na vzpřímeném kole - menší skrčení a větší propnutí - protože kliky jsou kratší a dál, ale kotník se prakticky nehýbe.
Ty fakt cestuješ po sedačce o 5cm? To jako někdy jsi v poloze, kdy máš výrazně pokrčená kolena i při pedálu v nejvzdálenější poloze? Protože když si zkusíš třeba na zemi dát nohu nataženou, a pak posunout 5cm k sobě, musíš ji skrčit docela hodně. Není to číslo trochu přestřelené?
Pokud navíc nemůžeš najít jednu pohodlnou polohu, ve které se dobře šlape, tak možná nemáš tu nejvhodnější sedačku. Sedačky jsou celkem problém, ne každému sedne každý tvar a správná velikost M nebo L nemusí stačit pro úplné pohodlí. A potřebný tvar je hodně závislý na úhlu sedačky a poloze pedálů vůči sedačce.
Měřit ideální nastavení posedu powermeterem by mohlo být zajímavé. Rád bych si potvrdil hypotézu, že nám nepomůže :-). Pokud bych totiž třeba naměřil, že napřímením sedačky o kousek nahoru získám nějaké procento výkonu navíc, což bych asi naměřil, podle výsledků pokusů bez měřáku, tak u lowraceru je to na nic, protože bych tím získal ještě větší procento odporu vzduchu navíc a krom toho přišel o část dlouhodobého pohodlí. Takže těch pár procent výkonu by mi bylo platných jak mrtvému zimník, jel bych pomaleji a musel z toho slézt dřív. Nějaký měřák výkonu by byl zajímavý pomocník, ale oštřil by jen jednu velmi malou část celkového výkonu stroje. Já na svých 11m40s na 8km spotřebuju tak třikrát méně energie než někdo na silničním kole a vylepšením tvaru tailboxu dosáhnu mnohem větší posun v rychlosti než čímkoliv co mi ukáže power meter. Preferuju vítězství mozkem radši než svaly. I tak by to ale bylo zajímavé.
Jenom k těm 5 cm, chceš mi snad tvrdit, že se zadkem nejsi schopný pošoupnout o 2,5 cm dopředu popřípadě o 2,5 cm dozadu ?? Jak jsem již psal, mám sedačku líp tvarovanou, zadek do ní líp "zapadne" a je i pohodlnější, sedí se totiž víc na sedacích kostech a ne měkkých hýžďových svalech (měl jsem na VeloGauči-žiletce tu tvojí sedačku i Azubáckou, teď tam mám tuhle), ale že bych se nemohl při šlapání šoupnout ani jedním směrem je blbost. Nastavení posezu si umím nastavit velice dobře a protože jezdím i na normální žiletce, dokážu to i porovnat.
Netvrdím, že se nejde pohnout, ale že se člověk nehýbe. Na nějakém šíleném drncáku třeba nadskočím a přistanu o kousek jinak, ale hned se to zas srovná. Kdybych se pohnul o 25mm dozadu nebo dopředu, bude se mi blbě šlapat, je to nepohodlné. A protože taková tvar sedla dává jednu přesnou polohu, ve které se tělo cítí nejlíp, tak k ní se musí přesně nastavit ta vzdálenost pedálů, aby se zároveň s tělem cítily i nohy nejlíp. Vždycky když mě to nutkalo se po sedle posunovat dopředu nebo dozadu a občas si poposednout, tak se nakonec ukázalo, že je špatně nastavená vzálenost pedálů a její úpravou to nutkání zmizí. Zatím každé kolo šlo naladit tak, že na něm lze trávit hodiny a hodiny aniž by člověk cítil potřebu měnit polohu. Proto jsem se ptal, jestli máš tvar sedla a vzdálenost pedálů opravdu vychytané k dokonalosti, nebo jestli ti někde něco neschází, protože to by vysvětlovalo proč jsi začal s tím posunováním po sedle o 5cm.
Jirko, to nemá cenu. Ty tvrdíš, že se nastavuje šlapání o 2 cm jinak než na normálním kole, já tvrdím, že je to nesmysl, protože lehokolová sedačka ti umožňuje, na rozdíl od normálního kola, předozadní posun. Tvrdím, že pro ideální posez při šlapání platí stejná pravidla. Jo a ještě jedna malá poznámka, někde níž píšeš, jak dosahuješ vyšších frekvencí na konci sezóny. Zkus si pohledat základní treninkové rady, které ti řekne každý trenér už od žáčků. Lehké převody a vyšší frekvence se najíždí hlavně na začátku sezony, později přidáváš sílu. ;o)
vynechám vše ostatní a vyjádřím se jen takhle:
Nevšiml jsme si, že bych s eposunoval po sedačce. Při šlapání tedy. Když jede dolů po kamenech tak lítá kolo i já na něm to je jasné...
Je obrovský rozdíl při šlapání když si kolo posunu i o centimetr či dva dopředu.
Nemám to jako Jirka o 2cm i když jsme to zkoušel, ale bolely mě kolena. Nicméně mám to trošku dál než napnutá noha se dotýká patou. Tedy dál než na klasice kdysi, ale ne o tolik jako Jirka a další. Ty dva cm už mi vadily na kolena. Odhadl bych to tak na půl cm možná 1cm.
ještě k těm 5 cm předozadního pohybu na sedačce. Schválně jsem to pozoroval za jízdy a při normálním šlapání se předozadně posunuju na sedačce max. třeba o 3 mm (v podstatě neměřitelně), víc opravdu ne. Zkoušel jsem jet na hodně těžké převody, šlapat "pístovým" způsobem a schválně se hodně zapírat o sedačku (normálně to nedělám) a podařilo se mi pohybovat se tak o 1 až 2 cm, víc to fakt nešlo. Pokud bych se chtěl pohybovat po sedačce o 5 cm, musel bych si pořídit špatnou velikost sedačky (teď mám laminátovou L vypodloženou karimatkou do přesného tvaru mých zad - například rozdíl tlustého a tenkého oblečení je celkem znát), ventisit nahradit tlustou vrstvou měkké pěny a ještě si dát sedačku extrémně naležato. S mým současným nastavením to prostě nejde:-)
I když pokud ti připadá normální se po sedačce posouvat o 5 cm dopředu-dozadu, pak se nedivím, že se neshodneme ani na jiných věcech:-)
Ok, chlapci, já to vzdávám, ale přeci jenom by mě zajímalo, japak měříte to přesné nastavení šlapáku, podle čeho ?? Podle čeho určíte, že přidáte ty 2 cm ??
Jo a že se hejbeš o milimetry , tím si pobavil. Sedni si na křeslo a zkus se jenom tak jakoby zhoupnout na hýžďových svalech.
1. 150 otacok pisal Jirka
2. Ja som pisal 120 max a to dolu kopcom
3. Jirka pise o lehu
4. Ja som pisal ze jazdim zatial ziletku teda
klasiku
5.o vysokych otackach so pisal tolko ze ked prejdem na leho tak mozno zacnem jazdit frekvencne ak mi to bude VYHOVOVAT
1.si přečti pořádně o čem je řeč
2.kdo řeší kde jedeš
3.my jsme v kategorii lehokola
4.jezdi na čem chceš
5.ještě tomu mám věřit že je to chybka...
To by mně zajímalo, do jakých by ses dostal otáček s obvyklou délkou klik. Nikdy jsem to neměřil, ale přijde mi, že se 170 mm klikami a bez kruhového šlapání se do takovýhle otáček nemám šanci dostat.
skus teda stvorcove :-D Ale nie ved ty prevadzas stale kruhovy pohyb leda by sa ti menila dlzka kluk. Jedine co sa ti moze menit to je ak mas vajcovu sajbu a teda zefektivnujes slapanie ale ty opysujes stale kruznicu len s prenenlivou silou alebo odporom ak chces.
http://www.kpo.cz/fyziologie/kulate_slapani.htm
Máš naprostou pravdu. Mimo jiné i kvůli sledování vlivu délky klik a potvrzení nebo vyvrácení toho pocitu které jsou pro mě správné jsem vozil senzor kadence na různých kolech s různými klikami.
Nemám k dispozici hromady tabulek se spoustou dat a jejich následnou statistickou analýzou, takže následující závěry jsou spíš výsledek běžného pozorování displeje na známé a vyzkoušené trase:
Výš uvedené otáčky platí pro moje nejtočivější kolo, což je lowracer (ten "od azubu") se 160mm klikami. Čili kombinace mých 63kg váhy, 178cm výšky, 110cm x-seam, diferencí šlapání-sezení 22cm, úhel sedačky 24°.
Oceláč mk2 se sedlem v úhlu 28° a diferencí 26cm má tyhle čísla nižší asi o 5 ot/min.
170mm kliky na Oceláči mívaly otáčky o cca 15 menší než 160mm kliky.
Azub Apus se svým sedlem 30° a diferencí myslím asi 10cm produkoval otáčky ještě o deset nižší než při stejných klikách Oceláč. Na něm bylo skoro nepohodlné zkoušet při 170mm klikách jet nad 120 ot/min a do prudších kopců jsem se musel soustředit abych nepadal pod 90 kvůli zdraví kloubů. Jakoby se nedalo ve vyšších otáčkách zabrat pořádnou silou nebo co.
Takže když to shrnu tak vliv délky klik je poměrně velký a kombinuje se ještě s vlivem polohy těla. Třeba mě nakonec na Apusu celkem vyhovovalo 170mm, i když si myslím, že 165mm by bylo lepších, ale neotestoval jsem to. Na většině kol mi ale nejlépe sedí 160mm. Funkce výkonu v závislosti na délce klik má pro mě maximum v téhle délce, ověřeno experimentálně. A velkou sílu nemám, takže nepřekvapí, že toho maximálního výkonu dosahuju při poměrně vysokých otáčkách.
To jsou zajímavá pozorování. Asi budu muset doopravdy pořídit nějaký tachometr a použít ho jako snímač kadence, protože nemám vůbec žádnou představu, jaké frekvence na Ecu točím.
Při silové jízdě začínám celkem cítit kolena, takže pro mně taky budou lepší vyšší frekvence. Jsem moc lehkej, takže nemám kolena trénovaná na velkou zátěž. Když si uvědomím, že mám o 10 cm menší x-seam vychází mi, že by mi ty 160 mm kliky taky měli sedět, možná i nějaké kratší.
Ještě jsem zapomněl napsat vliv ročního období. Ty vysoké otáčky platí pro konec léta a podzim. A momentálně mám nejnižší otáčky roku, skoro o 20 míň než to maximum. V zimě se jezdí menší výkony, aby se člověk neuhnal, oblečení to taky neulehčuje a trénink se ztrácí. Jak začne jaro, musím si vždycky dávat děsně pozor, abych v touze jet rychle nepřeháněl výkony v malých otáčkách a nenamohl si něco kolem kolen, už se mi to kdysi stalo. Původní sezonní výkon se musí dohnat otáčkama, ne silou, jinak právě bolí kolena.
Tak ale trenovat za zatkom sa da aj za ziletkou nez sa daju dohromady a potom uz llen zosuladit. To chce cas nic ine.
díky za pěkné fotky nejen z K24
Tak ta fotka je ze závodů na 24 hodin "Bike Sebring 12/24 Hours", což byla kvalifikace pro RAAM
http://www.recumbentblog.com/2008/02/17/bike...
Zajímavé je to ,že všichni na té fotce mají horní řízení.To by mě zajímalo proč.
Představ si je zepředu či zezadu, menší průřez u toho horního řízení. Odtud pak lepší aerodynamika.
Zkus třeba proto, že Bachetta nedělá kola se spodním řízením.
Myslím že USS bude i těžší než ASS, a to jsou stroje (i zavody) u kterých vahu se počita. Taková řiditka (Ubar, pokud se nemylim) u highracerů jsou velice popularní. Viděl jsem ale i sportovního highracera s USS říditky, asi to byl Sylway.
Aerodynamika je věc proč supermany jsou na všech špičkových lowracech i highracerech, pak také tiller, ale ten už je srovnání profilu na tom hůře.Je to nejlépe vidět na soutěžích kdo s čím jezdí a také fa. dávají jezdci na výběr mezi tillerem a supermany.
Když už jsme u těch "supermanů" , nebylo by lepší říkat to jak to používají v angličtině neboli "U řidítka" ?? Němčouři prý říkaji řídítka "okolokolen" ;o))
Prestoze jsem tohle tema zalozil, tak potvrzuju, ze v zadnym baliku jezdit neumim a ani se o to nepokousim. Proste potrebuju mit urcity prostor, abych mohl reagovat a snazim se i trochu videt dopredu. Jet zcela slepe nekolik cm za nekym, bych nedokazal. Me celkem znervoznuji i to, pokud se zmensi bocni vzdalenost nekoho od mych riditek pod urcitou mez.
Ja v tom problem nevidim asi proto, ze nehrozi, ze bych se mohl ocitnout v cele zavodu, na to jezdim prilis pomalu a uprednostnuju pravidla silnicniho provozu pred vysledkem.
Lehokolistu, ktery by ostatnim stacil fyzicky by takovy pristup uz asi dost znevyhodnoval, takze tam by byla asi opravdu lepsi casovka, kde by se v zavetri nemohl vezt nikdo.
Ale ak by si bol v cele tiez niesi v baliku a mozes dodrzovat pravidla cestnej premavky len trosku rychlejsie :-D
Já jsem byl párkrát na časovce do vrchu - Štrauzák /Hrubá Voda, poblíž Olomouce, jezdí se v září/. Pořadatel pro mně vytvořil speciální kategorii, ve které jsem vždy /jako jediný účastník :-)/ vyhrál. Je to podnik s výbornou atmosférou, jedna kategorie je vytvořená např. i pro vozíky s dětmi. Část lidí jede pohodově, ale ti, co vítězí, jsou trénovaní silničáři a jedou na krev. Podobný podnik se jmenuje Slavkovské radary /delší, cca 7 km, větší převýšení/, kousek od Lipníku nad Bečvou. Tam jsem na lehu nejel, ale jezdí tam i koloběžky, tak si myslím, že by s lehem nebyl problém.
Premýšlel jsem, kam to napsat, abych nedělal zmatek v jiných tématech a napadlo mě oživit tohleto...
V Dolním Dobrouči byl v pátek 24 hodinový závod (http://www.rozhoupej.cz/24hodin/) a přestože jsem to zjistil teprve 2 dny před startem, rozhodl jsem se tam s lehokolem zkusit vecpat. I když pravidla z počátku vypadala jako problém, nakonec mi dovolili na Ibexu jet se startovním číslem na nosiči, s blikajícím světlem a bez přilby. Občas se vyplatí být za raritu... :-)
Trasa závodu vedoucí po silnici 5 km (od začátku vesnice na její konec) a zase zpátky mě dost odrazovala. Já bych mnohem radši pěkný okruh jako má K24. Říkal jsem si, ze to bude na zbláznění, nakonec to nebylo až tak hrozné.
Sice otočky v autobusové zastávce byly dost protivné (po tom, co tam nějaký kokot zaparkoval auto s přívěsem, mi to vycházelo jen tak tak a ztrácel jsem tam čas), ale tím že se při cestě zpátky všichni potkávali, měl člověk dobrý přehled o ostatních a mohl tomu přizpůsobit strategii.
Zatímco na K24 si zaznamenávají jen průjezd startem, tady si zapisovali obě otočky a start ležící mezi nimi pravděpodobně v obou směrech. Za takových okolností asi podvádět opravdu nelze, akorát jsem si občas vůbec nebyl jistý, zda stihli všechny zapsat. Navíc prý museli zapisovatelé 24 hodin vysvětlovat, že na žádný autobus v zastávce nečekají...
Na závodu se potulovala regionální televize a působili dojmem, že lehokolo v životě neviděli, takže mám obavy, že mu věnovali víc záběrů než si zasloužilo. Bohužel mi taky přišlo, že jejich snaha natočit akční záběry z auta vytvořila řadu nebezpečných situací.
Oproti K24 se všichni účastníci docela snažili, nikdo nekončil po prvním kole - jednotlivec na posledním místě měl 300 km. Jako kategorie měli jednotlivce, dvojice, trojice, dvoukola a elektrokola... ale pro poslední dvě nenašli účastníky.
V ceně startovného nebylo žádné občerstvení, ale zase pořadatelé dali k dispozici náhradní kolo!
Celkové hodnocení je pozitivní, ale K24 je prostě (zatím) lepší.
Chvili jsem si hral s logem z GPS, tak sem jeste hodim obrazek, jak mi behem tehle 24hodinovky pribyvaly kilometry. :)
Jak se tak na to dívám, tak bys měl určitě jednoho dne rozšířit stáj i o něco rychlejšího než Ibex. Výkonu máš tolik, že výsledky by stály za to.
Jestli jsem se nepřehlédl v tom grafu, tak po deseti hodinách jsi měl průměr 23km/h a po dvaceti pořád ještě skoro 20km/h. Z toho odhaduju cestovní rychlost po rovině něco pod 30km/h. Ibex by měl žrát aspoň 150W na takovou rychlost a nějaký lowracer by měl na 150W jet kus přes 30km/h, možná i 35km/h. I kdyby Ti to zvedlo průměr jen o 2-3km/h, máš z 500km nějakých 530-550km, ale mohlo by to být i víc. Nutnou, nikoliv postačující podmínkou samozřejmě je, že Tě to na daném stroji musí bavit a musí to být dostatečně pohodlné na to, aby to nesnižovalo výkon.
Tak ja k tomu grafu jeste pridam i nejakou story pro pobaveni. Ja si myslim, ze 520 km dosazitelne bylo, nebyt urcitych chyb...
Problemy zacaly tim, ze jsem se o zavodu dozvedel na posledni chvili a nevedel jsem, jak dopadnou pripominky k pravidlum. V dusledku jsem odkladanou udrzbu kola resil az vecer (nechtel jsem riskovat, ze neco upadne jako na K24), balil jsem veci, skoncil jsem ve 3 v noci a spal jsem cca 4 hodiny. Pred 24hodinovym zavodem opravdu chytre, zvlast kdyz byl start v 10 dopoledne, coz mi pripada jako narocnejsi varianta nez 16:00 u K24.
Dalsi problem do sbirky byl otekly kotnik par dnu pred tim, ktery na zatez reagoval opet otecenim a nasledne se o botu zacala kuze rozedirat, takze jsem behem zavodu shanel aspon naplast, coz kupodivu docela pomohlo.
Co se tyce rychlosti, tak po prvnich dvou kolech, kdy vsici jeli jak blazni, jsem se chytil vedouci skupinky, jezdili 30-32 km/h a docela se jich dalo drzet, i kdyz za cenu vyssi zateze. Vzdycky 2/3 kola jsem se v pohode vezl na konci peletonu s tepem 125-145, ale v te tretine, kde bylo mirne stoupani jsem se musel dost snazit 150-165, aby mi neujeli, tak jsem porad premyslel, zda si takove tempo muzu dovolit, respektive zda za to usetreny cas stoji, sam bych jel mnohem pomaleji.
Po prvni stovce se skupina rozpadla a druhou stovku jsem jel uz z casti sam, kdyz to slo, svezl jsem se za nekym, obcas nekdo za mnou.
Pak zaclo prset. Ja pocital jen s prehankou, takze jsem zadnou plastenku nemel, nejdriv jsem cekal pod strechou, az to prejde, pak jsem vyrazil a v zapeti jsem promoknul... pak uz to bylo jedno a jezdil jsem v mokrem tricku a kratasech, s tim ze snad za chvili uschnu. Jenze ono prselo s prestavkama nekolik hodin a fungovat v tomhle rezimu stalo dost energie. Navic jsem byl snad jediny, kdo mel blatniky, jet za nekym bylo hrozne protivne, i tak mam obavy, ze to z tricka nepujde vyprat, nechapu, cim tam ty silnice sypou, z rukou to neslo smyt ani mydlem......
Usinat na lehaci? 24 jsem vcelku sice nikdy nejel, ale cca 22 hodin ano, s tim, ze se zacinalo kolem 23:00, cely den jsem pred tim byl v praci a noc pred jsem prozil podobne jako Ty.
Prijde mi, ze na lehaci mam mensi problem s usinanim. Ale je fakt, ze po nudnem asfaltu jsem jel maximalne pulku, zbytek terenem, to probere.
Mě se to na K24 stalo taky, v posledním kole jsem měl děsnou práci udržet oči otevřené, musel jsem se zkropit vodou abych neusnul ;-)
Já už při K24 taky párkrát usínal, ale nejhorší to asi bylo letos, několikrát jsem málem boural, trvalo to asi půlku kola.
Tak to bude tim asfaltem. V terenu v leze asi opravdu pracuje na udrzeni rovnovahy vice svalu a neda to cloveku usnout. Na zabradli jsem ted po poloprobdele noci po par hodinach mel docela problem i na lesnich cestach.
....
Kdyz prestalo konecne prset, zjistil jsem dalsi organizacni chybku. Nejen, ze jsem mohl mit sebou vic nahradniho obleceni, ale trochu jsem poddimenzoval i jidlo a piti. Jsem holt uz rozmazleny z K24...
Pri aktualni spotrebe mi vychazelo, ze ve 2 v noci uz mi zbyde akorat samotny hroznovy cukr. Vodu slo sice brat z vodovodu, ale nejak mi vubec nechutnala, tak jsem jako kompromis jen 2x naredil tu zbyvajici s bublinkama (ze perliva voda je na kolo spatne, jsem slysel, ale me vyhovuje).
Domu jsem to mel 12 km, proto jsem si s tim predem hlavu moc nelamal, ale pak uz mi to prislo jako podstatna casova ztrata (navic pres kopec), obchod otviral v 7:30, tak jsem nakonec upravil tempo a prestavky tak, aby to do rana stacilo.
Pak se mi z nenadani zacalo hrozne chtit spat a zavirat oci. Jak si furt vsichni delali srandu, hlavne abych neusnul, najednou to byla realna hrozba. Do konce kola chybelo 5 km, nedokazal jsem se soustredit a sledoval jsem, ze pomalu usinam. Pokazde se zavreli oci a dalo hroznou praci je otevrit. Premyslel jsem, jestli radsi zastavit a jit kousek pesky, nakonec jsem kolo dojel, zastavil u lavicky a lehnul si. Pokracovat neslo, uz tak ridilo vic podvedomi nez ja...
Stacila hodinova pauza, kdy jsem asi prilis nespal (pamatuju si, jak poradatele stale resili, zda na opilce z hospody volat policii s rizikem, ze tim problemy jen vyhroti nebo jeste cekat... nakonec se to vyresilo samo) a zase slo jezdit.
Kdyz rano otevrel obchod, doplnil jsem zasoby a najednou slo jet i slusnou rychlosti. Jak se blizil konec, postupne jsem zrychloval ve snaze jeste nejaky kilometry stihnout.
Zatimco K24 pocitaji z kola po limitu pomernou cast, tady k tomu pristoupili striktne, zadne pulky kola, takze kdo by prijel do cile po 10:00, jel to kolo zbytecne. Porad jsem pocital, jestli to stihnu nebo ne, posledni kolo jsem jel naplno a byl jsem predposledni, kdo projel cilem (3 minuty pred koncem).
Cesta domu po vyhlaseni pak trvala vecnost, nohy boli doted...
Tak o nějakém rychlejším stroji jsem už několikrát trochu uvažoval, ale zatím jsem přesvědčen, že chci spodní řidítka, což výběr poněkud zmenšuje.
Druhý problém je, že do práce jezdím po mizerný silnici, asfalt na K24 není žádný zázrak (zvlášť úsek "samá jáma") a ani tohle nebylo po dokonalé silnici, občas to člověk neuhlídá a projede hlubokou díru, takže s úplně neodpruženým lehokolem nevím, nevím...
Zatím by mi jako největší přínos připadalo zkusit najít nějaké alternativní sedlo pro Ibex, protože jsem přesvědčen, že současné mým zádům nesedí a při delší cestě už začínají protestovat.... možná jsem tak jediný lehokolista, kterému otázka, zda z toho nebolí záda, nepřipadá hloupá... :-/
K24 jsem jel na odpruženém kole naposledy 2005, od té doby samá neodpružená. V úseku "samá jáma" je cítit, jak kolo jede hůř, ale to platilo i u odpruženého. Nepohodlné to bylo snad jedině 2007 na tandemu, tehdy měl laminátová sedla, pro mě nevhodnou velikost a hlavně vzadu se sedí přímo nad kolem, žádné pasivní pružení.
Při své váze jsem ještě na K24 nenašel díru, o kterou by šlo prorazit na lowraceru přední Durano, je-li natlakováno na 8 barů jak má být. Občas jsem proletěl šílenou díru, ale vždycky to vydrželo.
Proto jsem vyjadřoval obavu jen o to pohodlí, protože i rychlé kolo ten okruh snese, nebo jde udělat tak, aby sneslo, ale nemsmí to být tak, aby z toho jezdec měl nepohodlí, které mu sníží výkon. Tohle je děsně individuální, někdo opravdu trvá na odpružení a naopak jsou tu lidi jako nink, který i na tandemu vzadu jezdil jen s vrstvou tvrdé karimatky na tom laminátovém sedle a snášel to dobře.
Pokud chceš spodní řízení a odpružení, tak rychlý stroj co tohle splňuje existuje: http://www.hpvelotechnik.com/produkte/spm/index... Není to vyloženě lowracer, ale je výrazně aerodynamičtější než Ibex a má i verzi se spodním řízením. Svezl jsem se na ní se všemi typy řízení a fantasticky se řídí se supermany, ale i s tím ostatním je celkem hodná. Jen ta cena je taková strmější :-(.
Tak na Ibexu mi odchazeji draty v prednim kole. Uz praskly 4 nebo 5, minimalne jeden behem K24, v zadnim za celou dobu zadny. Mozna je to jen nahoda, ale vypada to, ze pevna predni vidlice v kombinaci s mizernou silnici tem dratum vadi...
Hezky stroj, kdyby mi ho tak nekdo na tyden pujcil domu... stejne vubec nemam predstavu, co od rychlejsiho lehokola cekat.
Znám i těžší lidi než jsem já co jezdí na neodpružených kolech a dráty v pohodě. Krom tandemu, ale tam je to pochopitelné, 100kg na jedno kolo už je celkem zátěž :-).
Těžko říct, jak moc je 20" kolo pevnější nebo méně pevné než 26" z hlediska špatných silnic. Třeba na Oceláči Mk.2 má stávající výplet najeto aspoň 12000km a drží, dokonce jsem ho ani jednou necentroval, což mě dost překvapuje. Je to sice šílený 3x3 výplet (3-leading-3-trailing výplet ve spodní půlce této stránky: http://www.rideyourbike.com/wheelbuilding.html), ale to jsem spíš čekal, že bude zhoršovat životnost.
Půjčit na týden je hezké na vyzkoušení, ale aby člověk opravdu zjistil, co by z toho dostal, to by na tom musel jezdit dlouho.
V porovnání s Ibexem bych řekl, že to bude jezdit rychleji citelně, protože rozdíl čelní plochy je velký a hmotnost podobná. Krom toho se to bude rychleji naklánět, protože je to nžší, takže zezačátku bys musel na řízení víc myslet. Po přesednutí zpět by ti Ibex začal připadat neohrabaný. Speedmachine má taky větší rozvor, takže při vyšších rychlostech ten efekt nízkého těžiště přestane být nepříjemný a stroj je krásně stabilní a perfektně se řídí jako by byl přímo napojený na tvůj mozek. Azuby jsou taky slušně stabilní, ale krátký rozvor a vysoké těžiště jsou přece jen poznat.
Tak ja bych taky predpokladal, ze jsou i podstatne tezsi lehokolisti nez ja (73 kg) a kdyz ma kolo 36 dratu, melo by snad neco vydrzet, takze mi praskajici draty prijdou podezrele. Ted mam nove predni kolo, tak jsem zvedav.
Jasne, za tyden nezjistim uplne vsechno, ale udelal bych si nejakou predstavu. Jenze situace je takova, ze domu mi lehokolo krome Azubu asi nikdo nepujci. V CR se v podstate ani nemam sanci na vetsine typu lehokol svezt, protoze jejich vyrobce tu nema zadne zastoupeni, dealera, nic. Takze lehokola jsou nejen pomerne draha, ale oproti klasice i obtizne dostupna. Kdyz budu chtit silnicku, tak mi ji kdektery obchod posklada na miru, pokud se mi na obrazku libi Slyway, musel bych si udelat vylet do Italie nebo minimalne Nemecka jen abych ho videl... :-/
Je otazka, zda bych lehokolo s nizsim tezistem vubec chtel. Ano, muzes ho rychleji naklonit, ale soucasne je na kazdou reakci mene casu. A kdyz vim, ze Ibex na snehu zatim stale neuridim (ani se nerozjedu) a jizda mimo asfalt mi cini potize, nevim jak bych dopadl na kole, ktere mi neda cas ani na vyrovnani smyku.
Kdyz to vezmu z pohledu zavodu, kde jsem s Ibexem byl, tak nejvetsi limit jsou pro me kopce a tam mi aerodynamika prilis nepomuze, pomohlo by lehci kolo, je otazka o kolik. Pokud se drzim nejake skupinky, tak na rovine je Ibex rychly dost, kdyz mi ale do kopce ujedou, uz je nedozenu. A nejake stoupani bylo prakticky vsude.
Jediny zavod, kde byla opravdu rovina, byl ICT triatlon, tam by bylo zajimave lowracer nebo neco podobneho vyzkouset, protoze je to dokonale rovna silnice a lehokolu by nic nebranilo jet na maximum. Kdyz loni pustili Ibex, nejspis by nechali jet cokoliv. V triatlonu sice lehokolo ztraci pri rozjezdu a zastaveni (nejde seskocit), ale to jsou vteriny.
Vetsi rozvor by mohl byt problem. Zrovna v tehle 24ce se tocilo na silnici v autobusove zastavce. Kdyz na jedne strane stalo auto, na Ibexu mi to vyslo jen taktak, delsi lehokolo bych bez zastaveni neotocil.
Azub 4 jsem uměl otočit ve 180° zatáčce rampy pro invalidy u zadního vchodu naší fakulty. Průměr kruhu asi něco přes tři metry, určitě pod čtyři metry. Muselo se najet pedály skoro do zábradlí na jedné straně, zarazit řídítka na doraz a balancovat šlapáním/nešlapáním na vnitřní pedál nahoře, aby se nohy vyhnuly řídítkům a přednímu kolu. Ale šlo to :-).
V jakém prostoru jste se otáčeli při tom závodě nevím, ale s trochou cviku se dají dělat divy. Vždycky jsem obdivoval co nink vytočil s žehlou, která měla přední náhon bez návratové kladky, sezení 200mm nad zemí a dlouhý rozvor. A třeba se SnowZombií jsem se bez couvání vytočil v cikcak nájezdu na lávku přes Maloměřické nádraží (http://mapy.cz/#!x=16.649404&y=49.221487&z=19), přestože její rozvor je 175cm a má nepřímé řízení táhlem.
S tou výškou těžiště si pamatuju, jak jsem měl z Azubu kdysi podobný dojem jako popisuješ a můj první lowracer mi dával docela zabrat. Ale překvapivě rychle jsem si zvykl a pak jsem měl tento dojem na tom lowraceru, zatímco Azub mi začal připadat šíleně vysoký a těžkopádný.
Pokud bys chtěl lehké kolo do kopců, vysoké těžiště a sportovní (aerodynamický) posaz, tak by se dalo závodit i na něčem takovém: http://www.carbent-hpv.com/wp-content/uploads...
Dostupnost je opravdu vždycky problém. Poradí si jen kdo má opravdu velkou vášeň pro to a prostě něco koupí, povozí se, prodá ojetinu a s nabytými zkušenostmi vybírá dál. Kdo už nějakou dobu jezdil na víc různých strojích dokáže celkem hodně poznat i z krátkého svezení, takže pak třeba návštěva na Spezi a svezení na kole tam může stačit k rozhodování o koupi. Ale dokud máš člověk větší zkušenosti jen s jedním nebo dvěma lehokoly, bude mít problém odhadnout nějaké silně jiné lehokolo jen z krátkého svezení.
Nastesti mam hotkeys na otaceni obrazovky. Dobry vtip. 8-)
Hezke, asi i lehke. ALE - zacinam mit pocit, ze pri zvysene namaze (do kopcu) na lehaci bude vadit to odkrvovani nohou porad. Ba naopak, cim mene aerodynamicky posed, tim lepe. Mozna nekdo dokaze jet i za tehle podminek, ale na klasice mu stejne krve do nohou pujde vic, takze na srovnatelne vyladenych kolech a klidne i stejne tezkych by mela zvitezit klasika.
Kdyz svaly okyslicis mene, muzes to osidit jen chvili do kratkych stoupani.
kyslikovu bombu namiesto tailboxu a je to.Bude to fungovat ako rajsky plyn v aute :-D Pustis si 80-90% kysliiku a uvidis jak to pojde do kopca aj z malym prekrveniim :-D
Všichni děláte, jak kdyby to bylo vzhůru nohama, ale ať to dávám do prohlížeče kolikrát chcu tak to vidím normálně...
Jsou lidi, kterým se odkrvují nohy i na lehokole typu EasyRacer se středem pod sedačkou a jsou lidi, kterým 30cm rozdílu do plusu celkem nic nedělá. Každý si musí najít svůj limit.
Oceláč Mk.2 má tuším 26cm nebo tak nějak, při sedle v úhlu 28° chodí špičky bot do výšky ramen. Ve 4h závodě jsem zvládal jet na výkon limitovaný plícemi, srdcem a svaly na nohou bolely primárně kolem hýždí a stehen. Brnící prsty u nohou byly lehce nepříjemné, ale to je tak všechno.
Co se týká kopce: i 12% stoupání má úhel méně jak 7°, běžné kopce co v naší krajině potkáváš všude budou kolem 3° sklonu. Rozdíl v natočení těla vůči gravitaci a tím v nějakém prokrvení bude vlivem sklonu svahu naprosto mizivý. Tohle je primárně v hlavě. Do kopce to většina lidí cítí víc ne kvůli sklonu, ale kvůli zvýšenému výkonu. Ale když já můžu při velkém výkonu nemít problém s prokrvením po 4 hodiny na Oceláči, tak pro většinu lidí bude existovat kolo, které bude mít relativně aerodynamický posaz a prokrvení problém nebude.
Další věc je, že jak aerodynamický posaz není jen fukce výšky šlapání, ale i sklonu sedla. Některé rekordní stroje ho mají skoro vodorovně a pak dát nohy výš než kyčle nepřináší zmenšení čelní plochy. Prokrvení je v pohodě, protože vodrovně bude srdce čerpat snadněji. Nevýhoda je otevřený úhel v kyčlích a tím pádem nemožnost zapírat se do sedla. Nicméně i tak mnozí jezdí a jezdí rychle. Takže zas to bude individuální jak moc kdo to zapření potřebuje.
Když to shrnu, tak nevěřím, že sezení jaké je obvyklé na turistických kolech jako Azub je nejaerodynamičtější možné pro větší než malé procento populace. Problém není, že "rychlejší" posaz by pro daného člověka nebyl, problém je ho najít - dostupnost různých typů kol pro zkoušení.
To mi pripomnelo jednu vec. Vloni po K24 me lehce brnely prsty na nohou, trvalo to asi mesic, pak to postupne zmizelo. Letos mi to prijde o kousek intenzivnejsi, nejspis protoze 14 dni po K24 prisla dalsi 24 hodinovka. Cim to je?
Neni to nic zasadniho, ale proste citim, ze cit v prstech je trochu omezeny a prsty slabe brni. Ve stejnych sandalech jezdim prakticky porad a jindy s nimi zadny problem nebyl. Vzhledem k letni teplote snad muzu omrzliny vyloucit a o nicem jinem s podobnymi symptomy jsem neslysel.
Pokud by to bylo spatnym prokrvenim, tak je to asi signal, ze lezatejsi kolo uz urcite ne. Pritom jsem se tentokrat i snazil vzdycky jednou za cas jednu nohu vycvaknout, nechat ji viset dolu, slapat chvilku jen druhou nohou a pak prohodit. Mozna to ale bylo malo.
Jelikoz jsem na 24hodinovce na nicem jinem nez na Ibexu nejel a na prvnich dvou K24 se to nedelo, tezko rict, zda za to muze lehokolo, boty nebo neco uplne jineho. :-/
https://www.youtube.com/watch?feature=player...
Tak na tom konkretnom lehu co si dal odkaz by sa po ceskoslovenskych cestach jazdit nedalo. Teda v mojom okoly sa neda po strope jazdit vobec :-D
Pěkné a kdyby ses tam tolik hodin neflákal, tak si mohl mít najetých 630 km :-))
Jenze to TY teoreticky taky! ;)
Podle tachometru jsem byl v pohybu 19:05 hodin z 24, prumerna rychlost 25.2 km/h. Kdybych tedy jel s timhle prumerem uplne nonstop (nesmysl), porad vychazi jenom 600 km.
Nevim, co vsechno by tedy to neflakani muselo zahrnovat, aby 630 bylo realne, pravdepodobne hlavne nejaky pravidelny trenink predem... :)
Já ne ani teoreticky, můj dlouhodobý průměr 15 to nějak nedovoluje :-))
Já jen podle grafu odhadem spočítal pauzy, když je vyrušíš máš krásných 600 :-)
Nene, kdyby ses tolik neflakal, tak pustis brzdy, zacnes slapat, misto 15 km/h pojedes najednou 30 km/h a kdyz jeste vyrusis vsechny pauzy, tak mas za den dokonce pres 700 km.... :-D
Ono pauzy lze redukovat jen do urcite miry. Myslim, ze tak hodina, mozna dve by tam tentokrat usetrit slo, kdyz by vse slo podle planu, ale vic uz tezko. Dostat se pres 21 hodin v pohybu mi moc realne nepride, ono se to nezda, ale za ten den se ty zastavky rychle poscitaji a obcas zastavit je nutne...
Mozna by se dalo dostat k 23 hodinam, kdyby clovek slezal vazne jen za zachod a jidlo a piti by mu nekdo podaval. Ale na tohle by asi byla potreba uplne jina priprava, nez jakou jsi mel Ty. 8-)
Myslel jsem, že si zajedu nějakou rozumnou trasu na rakouském závodě Salzkammergut Mountainbike Trophy (http://www.salzkammergut-trophy.at), ale nezajedu. Jsou to zabedněnci a přestože bych byl rád za dojetí v limitu, tak mě tam nepustili. Mám tam možnost startu zadarmo, jinak bych to nezkoušel.
A jaky bylo oficialni zduvodneni?
Komunikovala to s nimi známá, v němčině, kterou neumím. Nabyl jsem dojmu, že pravidla UCI.
Mám pocit, že na Výběžkovém závodě "Tour de Zeleňák" lehokola občas vídám,
tam se jezdí na všem. Handbiky a koloběžky mají i v fotogalerii závodu:
http://www.tourdezelenak.cz/
A vzhledem k tomu, že o o přední pozice se bojuje opravdu ostře, lze to pojmout jako pořádný závod nebo jako sranda akci dle libosti. Začátek závodu je totiž do táhlého kopce, takže se startovní pole rozdělí hned a ty dvě skupiny si nepřekážejí.
Teď jsem si zas zajel výjezd na Praděd s krnovskými cyklisty. Zkusil jsem to na Oceláči a bez brašny, to znamená o deset kilo míň než s Azubem. Výsledek mě překvapil - do kopce to nejede. Teda jede to tak, jak jsem zvyklý, to znamená na pohodu a bez zadýchání. Myslel jsem, že trochu přidám a pojede to rychleji. Ideálně těch 14 km/h, tolik jsem jel na stejně těžkém treku.
No ani náhodou. Nohy jenom začnou nějak pálit a výkon se nezvedne. Musel jsem dát nejlehčí převod a vymáčknul max. 10 km/h.
Musí to být tím, že jsou nohy víc nahoru a špatně se prokrvují, což se ve stoupání projeví ještě víc.
Aspoň zbýval dech i čas reagovat na hlášky turistů "to je pohoda, jak u televize" a podobně.
Ovšem po rovině to s tímhle pohodovým výkonem jede 40, tak to pořád stojí za to.
Na Azubu 5 se dá podat výkon větší, sice se neprojeví vyšší rychlostí po rovině, ale do kopce ano.
Takže musím konstatovat, že skutečné LEHOkolo opravdu není vymyšlené na jízdu do kopce, v tom bude vždycky klasická silnička nedostižná.
Nekdo sem daval video na hybrida, ktery sel za jizdy prestavit z treku na lehac. Mozna by slo neco podobneho udelat i jen s naklanenim na lehaci. Neco jako teleskopicka sedlovka. Do kopce by se sedlo vysunulo o 20 nebo i 50 cm nahoru. Udelat z Ocelace behem jizdy petku. 8-)
Asi hodně závisí na tom, jak moc se můžeš zapřít do sedačky. Kdysi jsem jezdil na klasickém Favoritovi s berany a teď na lehokole, které je o cca 3kg těžší jezdím kopce jen o málo pomaleji. Před kopcem se vždycky zapřu o pedály, posunu zadek co nejdál od pedálů (pořád sjíždím o cca 2-3cm dolů), zapřu se bederní páteří, soustředím se na co nejefektivnější šlapání ... a ono to jede. Sedačku mám o trochu víc nastojato než u tvého oceláče. Ale zažívám asi to, co ty - režim na pohodu na lehokole je o dost rychlejší než byl režim na pohodu na Favoritovi. V režimu "na krev" je ale situace opačná.
Taky jsem k tomu samoukou došel. S kamarádem žiletkářem tomu říkáme, že „Jdu ze sedla…:)“
Tak na podobný problém jsem si tu už někde stěžoval, že do kopce jsem na šrotokole dalece rychlejší než na Ibexu, přestože to šrotokolo (něco jako trekink) má pár převodů a je v hrozném technickém stavu. Že by to bylo jen hmotností se mi od začátku příliš nezdá a ty to teď zřejmě máš i ověřené.
Na těch několika závodech, kde jsem se s lehokolem vyskytl, mám už vypozorováno, že když cyklisti přede mnou jedou s nějakým +/- konstantním úsilím, tak po rovině se za nimi v pohodě vezu, s kopce většinou nemusím vůbec šlapat, ale jakmile přijde stoupání, tak mám problém vůbec se udržet. Když je krátký, tak mi dost pomůže setrvačnost, ale už mírné delší stoupání znamená, že jdu s tepem do třetí zóny. Pokud přijde prudčí stoupání, tak jejich rychlost do 30 vteřin přestanu zvládat a ujedou mi.
Přičemž třeba vloni na jedné šestihodinovce bylo stoupání tak čtvrtina okruhu, takže 3/4 okruhu jsem se zvládal držet nejrychlejší skupinky, pak přišel kopec, ujeli mi a viděl jsem je zas až když mě předjížděli o kolo a celé se to zopakovalo...
Jenom dodám, že to je zase citlivé na individuálního jezdce. Já to mám naopak, na Oceláči jedu do kopců výrazně rychleji než jsem to uměl na Azubech 2, 4 i Apus. Zřejmě v mém případě natočení nohou o pár stupňů nahoru nehraje tak velkou roli a naopak lepší zapření do sedla (úhel v kyčlích je na Azubech při sedle na 30° hodně otevřený) a záběr za superman řídítka dávají pro mě výhodu tomu Oceláči. Holt to každý máme jinak.
Minulu nedelu sme isli z cykloturistami na vylet na kunovsku priehradu okruh cca 114km /GPS tachometer o kusok viac trasa bola taka hupacka hore dole ale pocity tie istee ak bol kopec tiahly jak sopel z nosa tak palenia v litkach jak svina. (fakt podozrievam predsedu ze tuto trasu volil koli mne lebo na rovinke som im vzdy zdrhal a nez dosli k miestu zrazu mal som uz male pivko za sebou a polku kofoli) Ale z druhej strany toho kopca cca 3,3 km /12% klesanie kurna 1x som tam bol tak mi lepilo koli zatackam a asfalt nebol tiez idealny tak len supaackych 55 km/h aj tak som bol najrychlejsiii (teda smerom dole) ale ten kotuc na brzde mam tusiim duhovej farby mno a vzorku z neho ma kolega na ukazovaku, neveril ze som musel celu cestu brzdit kedze on isiel bez brzd iba v zatackach to skrtil.On ma MTB ale iba V -brake.
No nic to nemenii na tom ze do kopca je to fakt opruz a je lepsie ist vlastnym tempom akonahle sa snazim vyrovnat klasike tak tepak sice nemam ale podla dychu astmatika pri spurte na 100m viem ze je to velaaa. Aj tak ich dolekopcom vzdy dobehnem a ked nie tak na rovinke urcite.
PS: Fotka je cca v polovici kopca fakt bol dlhyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy.
Za sebe jsem přesvědčený, že kopce, i táhlé, dnes jedu na lehokole podobnými rychlostmi jako jsem jezdil na treku. Jenže to za chvíli bude 10 let a 50000km co jsem si pořídil první lehokolo a tohle opravdu trvalo dlouho a nestalo se to samo. Dost mi vadilo, že mi to nejede do dlouhých kopců ani na strojích, na kterých mi to jinak jede hezky, tak jsem se dost soustředil na to naučit se to. V podstatě jde o to, naučit se efektivně šlapat na lehokole. Člověk má tendenci hřešit na jeho aerodynamiku a šlapat jen tak nějak nepořádně, protože ono to i tak jede rychle. V kopci tohle selže, protože hlavní žrout výkonu je stoupání a ne odpor vzduchu. Když jsem si poladil délku klik, nastavení délky od sedla k pedálům a hlavně způsob šlapání, hodně se zlepšilo, postupně a pomalu. Pochopitelně vedlejší efekt je, že i na rovině mám pak větší výkon, takže kontrast mezi rovinou a jízdou do kopce zůstává. Ale kopce už jsou málokdy nějaké utrpení, člověk si to šplhání občas skoro užívá. Aspoň teda na Oceláči, na kterém to umím nejlíp.
Mockrát se to tu psalo: lehokolo má prostě drasticky odlišný rychlostní profil. Nemá ten trvale vytažený brzdicí padák jako klasická kola. Takže na rozdíly při jízdě s lidmi na klasikách se narazí vždycky. Pokud někomu stačíš do kopce, drasticky mu ujedeš všude jinde. Pokud si s někým rozumíš na rovině, ujede ti do kopce. Protože pokud si rozumíte na rovině, tak on zaručeně má a podává a o kus větší výkon než ty. Tohle je prostě neodstranitelný rozdíl mezi lehokolem a klasickým kolem. Nejde o to, že klasika by dobře jela do kopce, jede do něj stejně blbě jako lehokolo. Jenže lehokolo jede mnohem líp všude jinde.
Je taky možné, že je potřeba ještě přizpůsobit trochu jiné svaly. Na Azubu mám přes 35 tisíc km a na MK3 asi 3000 (teď).
Ale třeba jak jsme jeli na tu rozhlednu (u Židlochovic tuším), kde mě po cestě nikdo neviděl, tak to byl pořád ten normální výkon, kterým se dá jet trvale. Totálnímu propocení se nedá vyhnout. Jenomže kdybych chtěl aspoň trochu rychleji, tak to zatím nejde. Představa jet 2x rychleji (jako na silničce) je asi nereálná.
35000 vs 3000 je velký rozdíl. Je opravdu možné, že časem s Oceláčem srosteš mnohem víc než teď a i v tom, jak se ti na něm jede do kopce se to začne blížit tomu jak se ti teď jede na Azubu. Stejně tak je možné, že pootočení posazu víc naležato a nohy odpovídajícím způsobem výš na tebe opravdu mají tak velký vliv, že to ten Azub v tomhle nedožene. To je nemožné předpovědět.
A nezkusil bys pro zajímavost změřit si čas do nějakého pořádného kopce na klasice a pro tebe nejrychlejším lehokole?
Docela by mě to zajímalo a předpokládám, že když máš spousty lehokol, tak aspoň jedno klasické najdeš nebo si půjčíš. U mě to srovnání dopadlo pro Ibex tragicky, ale uvažuju, že ho někdy zopakuju. Sice nemám ještě na lehokole 50 tisíc, ale někdy bych to měl spočítat, ono moc chybět nebude...
Vzpřímený mám jen třírychlostní Dahon Presto. Je lehounký, 12kg, ale kroutí se a skřípe při silové jízdě a nejlehčí převod je nepříjemně těžký v kopci nad cca 6% stoupání.
Můžu získat nějaké kolo, na kterém bych to zkusil. Ale nikdy jsem nejezdil na klasice s spdčkama, jen s klipsnama. Krom toho už dlouho trénujou jen svaly na lehokolo, ale zas celková kondice je lepší než byla tehdy. Takže zreplikovat jak jsem jezdil do kopce na treku před pořízením lehokola nedokážu. Můžu něco naměřit, ale bude to zkreslené tím, že na klasice neumím zdaleka tak dobře jako na lehu. Ale mohlo by to stát za pokus, uvážím nějaký kopec někde poblíž bydliště. Hlavní problém vidím ho pak zas sjet dolů, protože to se na klasice dneska už bojím.
Tohle je obecný problém takového porovnání: buď umíš pořádně jedno, nebo druhé. Mít testovacího jezdce, který si dal tu práci vymáčknout ze svého těla maximum co se týká optimalizace techniky jízdy na obojím, to je podle mě vyloučené. Takže nikdo nikdy neudělá adekvátní srovnání klasického kola s lehokolem do kopce, protože nikdy nebude schopen dát přesně svoje maximum při maximální účinnosti na obojím.
Kdyz jsi jeste nezapomnel, jak se na klasice jezdi, pojede Ti to podle mne velice slusne. Ja to poznal hned pri zkouseni. Par dni na Ibexu v kopcich a po presednuti na klasiku jsem az neuveritelne lehce ujizdel kamaradovi, ktery jinak jezdil stejne. Hlavne mi pomohla najednou objevena frekvence.
Já to chápu, prostě to nebude spravedlivé srovnání klasického kola s lehokolem, to ani nechci. Mě zajímá otázka, zda vůbec může člověk dosáhnout stavu, že bude do kopce rychlejší na lehokole než na normálním.
V mém pokusu zhruba před rokem vyhrálo šrotokolo proti Ibexu, přestože mu tak neříkam pro nic za nic, žádné SPD nebo nášlapy, to kolo nemá ani dostatečně lehký převod, řetěz, pláště, ložiska... všechno je tam v posledním stádiu... přesto jsem se k dosaženému času s Ibexem nedokázal ani opakovanými pokusy přiblížit. Jedinou nevýhodou Ibexu byla vyšší hmotnost.
Já mám vyzkoušené srovnání Oceláče s tím dahonem na stejné trase někdy ze zimy nebo podzimu. Ta moje skládačka asi snese přirovnání k Tvému šrotokolu - hladké pedály, kroutící se rám, nízkotlaká 16" kola. Jediný benefit je malá hmotnost. Nejprudší kopce co na tom znám je pořád poměrně mírný, hádám tak 5%, ale to jsem teda na Oceláči o hodně rychlejší. Můžu zkusit nějaké srovnání na nějakém prudkém kopci, třeba nějaký vhodný blízko domu najdu. Uvidíme, jak to dopadne.
No a co povíš k tomu způsobu šlapání? Jak konkrétně jsi to změnil, aby to fungovalo i do kopce?
Já jsem se na to teď soustředil, a všiml jsem si, že problém s jízdou do kopce na lehu asi je ten, že při malé rychlosti do kopce musí nohy opravdu zabírat po většinu toho kruhu, jinak se mezitím neúnosně ztratí rychlost. A dost energie tím pádem bere udržení nohou v poloze kde mají být (takové to přizvedávání bližší nohy v zadní úvrati, vibrace těla na nerovnostech, atd).
Podle mě by to bylo stejné, jako kdybych se na klasice snažil vyjet nějaký ne úplně extrémně prudký kopec na nesmyslně lehký převod - taky bych tam dost energie ztratil tím "točením doprázdna". Ale asi méně než na lehu, protože na klasice ty nohy drží ve správné poloze tak nějak samy.
No ale zlepšuje se to - do práce už jezdím stejně rychle jako na Favoritovi, z práce tak o půl minuty pomaleji (na 25 minutách). A na letošním Rozjezdu, který byl v rovinaté krajině na jih od Brna, jsem se v podstatě jenom vezl, zatímco zbytek týmu usilovně šlapal.
Můj dojem je, že jízda na klasice ve stoje je relativně tolerantní k prasáckému přerušovanému dupání střídavě na jeden a druhý pedál. Pohyb hmoty těla svisle je fázově posunutý vůči pohybu pedálů a tím pádem uskladní část energie do příštího záběru. Aspoň mi to tak připadá. Lehokolo tohle střídavé šlapání netoleruje, protože tenhle akumulátor energie v podobě stoupající a klesající hmoty těla nemá.
To by i pomáhalo vysvětlit, proč mi do kopce nejlépe jede striktně kruhové šlapání. Obě nohy zabírají celou dobu co nejlépe do kruhu, ne tak malou silou a velkou frekvencí jako když zkouším kolik to pojede z prudkého kopce. Spíš tak cca 90-105 otáček (pro mých 65kg, 178cm, 110cm x-seam a 160mm kliky), což není úplně pomalu, ale cítím to jako šlapání poměrně značnou silou. Její vektor ale rotuje s pedálem a je co nejvíc hezky tečně ke kružnici podél celé kružnice.
Co se týká učení, tak to se mi osvědčilo zcela ignorovat většinu šlapání (nemyslet na něj) a soustředit se na mrtvé body. Myslet na to, abych nohy protlačil bez zpomalení pedálů mrtvýma bodama. Na to se potřebují jiné svaly než o jakých člověk obvykle uvažuje když myslí na šlápnutí do pedálu. Zezačátku jsou slabé a musí se jet relativně pomalu a na lehký převod, aby to kolem těch mrtvých bodů nebrzdilo. Časem se dá přidávat na celkovém výkonu jak roste schopnost dát na osu klik solidní krouticí moment i když jsou pedály v mrtvých bodech. Pak člověk zjistí, že zbytek šlapací kružnice (všude mimo mrtvé body) se tím tak nějak pořešil sám. Blízko polohy o 90° od mrtvých bodů to šlo samo vždycky a to snažení se o stejnou sílu v mrtvých bodech hezky vyrovnalo všechno mezi tím. Aspoň mě. Pořád ještě musím na takové šlapání myslet, není zcela automatické, ale přinejmenším subjektivně (nemám změřená žádná data) vypadalo moje ježdění na lehokolech do kopce tak, že při první adaptaci na lehokolo byl nárůst, pak dlouho nic, a po tom to naučení se tohohle přineslo další takový nárůst.
Jo, takhle nějak jsem to zkoušel. Pokud opravdu šlapu do kruhu (teda spíš tak do půl až třičtvrtěkruhu - k sobě nohu netahám - tak to pocitově jede o dost rychleji, ale jednak to moc dlouho nevydržím, začnou mě bolet svaly (možná je to o tréninku), a jednak mi nejde vybrat převod: když jedu na ten stejný jako se svým normálním dupáním, příliš to zrychlí a potřebuju asi těžší převod, ale když přehodím na ten těžší, tak to do kulata moc dlouho neušlapu.
No to je právě ten trénink. Pokud to s převody je jak píšeš, tak nezbývá, než zůstat na tom lehčím a pečlivě pilovat tu rovnoměrnost. Jen tak nebudeš přetěžovat svaly co tahají kolem mrtvých bodů, které zřejmě ještě potřebují posílit, protože na ten těžší to dlouho neutáhnou. Čili většinu otáčky ti to bude připadat jako že jedeš na zbytečně lehký převod. Ale chce to se s tím smířit a jezdit tak. Soustředit se, aby na maximu byly nohy jen v těch fázích otáčky, kde je pro ně nějtěžší udržet konstatní tah v řetězu. Časem zjistíš, že abys jim v těchto bodech dal maximum, musíš opravdu jít o převod výš a pak už v nejsnazší fázi otáčky nebudeš používat jen třeba 50%, ale třeba 70% max. výkonu jaký by ta noha v této fázi měla.
Já tohle trénoval jednou denně cestou do práce po Olomoucké nahoru a po relativně dlouhé době (hádám cca jednu sezonu aspoň) jsem si všiml, že i když se na rovině nesnažím na to myslet, nebo když startuju ze semaforu na maximální výkon, tak šlapu daleko kulatěji než dřív.
Včera jsem to na cestě domů (150 km) celkem zkoušel. Přijde mi, že když na to člověk doopravdy myslí, že to funguje. A to i po rovině.
Jen to zatím neumím udělat bez koukání si na nohy…
Superstručná verze toho výš je: střední otáčky, spíš vyšší síla a hlavně co nejdokonaleji kruhové šlapání - co nejkonstantnější tah.
Si to zredukoval ako danovy urad moju vyplatu :-D
Na to s tím kruhovým šlapáním jsem už taky přišel. Kontroluju to podle dvou věcí: Nemělo by být slyšet cvakání vůlí mezi kufrem na botě a pedálem a tahová strana řetězu by neměla poskakovat ve svislém směru. To druhé mi už celkem jde, ještě levou nohu by to chtělo trochu doučit :)
Podle toho řetězu se učím taky, horní vodící trubka musí být v klidu, nesmí kmitat.
Kufry mi cvakají když je mám starší a vymleté, hlavně do kopce. Jaksi z podstaty věci v tom kruhu potřebuju střídavě táhnout pedál botou dolů, k sobě, nahoru a od sebe. Takže když má ten kufr vůli v libovolném směru, bude to nevyhnutelně cvakat.
Řětěz mě teď nenapadl, i když kdysi jsem to taky tak dělal. Ale už dlouho na něm nic nepoznám, jede pěkně rovnoměrně našponovaný pořád, tak hádám, že už to umím.
No ja kdyz zkusim prsty lehce podeprit trubku na tahove strane retezu, tak krasne citim, ze behem slapani napnuti retezu hrozne moc kolisa a i kdyz se snazim, prilis ovlivnit to nedokazu. Jde omezit, aby se retez nepovolil uplne, ale chtit dosahnout konstantniho tahu po celou otacku mi zatim pripada jako zcela nerealne. Jestli to nejak jde, tak opravdu netusim jak.
Vzhledem ke "konstrukci" nohou to zcela vyhladit nepůjde, ale ty intikátory co jsme tu zmiňovali, jako viditelný pohyb řetězu, rachocení trubky nebo hukot převodovky, ty jdou dostat do stavu, kdy jsou rovnoměrné.
Taky jsem to včera zkoušel a zjistil, že jak už nejsem zvyklý jezdit do kopce denně, tak se na chvilku zapomenu a už zas dupám střídavě pravá-levá jak když jsem měl své první lehokolo. A člověk si i všimne, že pohyb vpřed pak nějak neodpovídá vynaložené námaze, ale musí na to myslet.
Tak mně kufry do kopce taky cvakají, tak jak píše Jirka.
Plynulost tahu je dobře poznat podle stejnoměrného hukotu Rohloffa.
Pak ještě potmě, když se jede hodně pomalu do kopce, asi 7 km/h, tak výkon předního světla z dynama jde prudce dolů. Při takové rychlosti už Rohloff nehučí, ale každá změna tahu způsobí okamžité zakolísání rychlosti a intenzity světla, protože setrvačnost skoro žádná není.
uvažujem nad účasťou na tejto 24-hodinovke: http://lichnov24.cz zúčastnil sa niekto predchádzajúcich ročníkov? s histórie je tam naposledy ročník 2003, tento rok to obnovili ale medzitým nič tak neviem...
Vypadá to celkem zajímavě. Jen ten termín se mi asi úplně nehodí.
mne zase naopak vyhovuje narozdiel do 24lemans... po k24 by som tento rok rád absolvoval ešte niečo podobného :) zatiaľ ich nieje prihlásených moc tak uvidím, informácií na webe majú uvedených dosť málo...
A s lehokolem problém nemají?
snáď nie, keďže ide o podobnú akciu ako je vyššia spomenutá... ja by som šiel na cestnom takže to riešiť nemusím :)
Trochu divné jsou tam ty fakt striktní požadavky na přilbu, a vůbec ta pravidla jsou napsaná tak dost "právnicky". Jestli oni to neberou příliš vážně :-)
Striktni pozadavek na prilbu je divny? Proc?
Tak některé akce mají požadavek na přilbu napsaný aby se neřeklo, ale když se člověk zeptá organizátorů přímo, že s opěrkou hlavy je přilba nekompatibilní, tak se dozví například že není v silách organizátorů to kontrolovat, a že sice přilba je povinná, ale bez přilby mě nevyhodí.
Tady je naopak napsáno že přilba je povinná po celou dobu a být viděn bez ní znamená diskvalifikaci.
Tak asi takový rozdíl.
Operku nemuzes spustit niz? Uz jsem nejake prilby nad operkou videl.
Mne to divne neprijde.
Prijde mi to, jako by nekdo na amaterskem zavode aut chtel, aby nemusel mit pasy.
Nojo, ale pásy jsou ze zákona povinné. Přilby ne.
To zalezi, jestli Murphymu uz bylo 18 let, kdyby ne, byl by to duvod, proc v tom nevidi rozdil... ;)
Tech zavodu, kam me pustili na lehokole bez prilby uz par bylo, nekdy je to povolene primo pravidly (K24), nekdy to pravidla neresi, nekde ty pravidla maji hlavne aby jim zavod povolili a realne jim to nevadi.... ale castejsim pripadem byva, ze o tom se mnou odmitnou diskutovat - bud s prilbou nebo nic....
Určitě se najdou země, kde pásy ještě ani dnes povinné nejsou, takže když si dovezu auto od tam, které pásy nemá, a nechám mu tamní registraci, tak zmizel důvod jezdit v autě připoutaný? Přece se v autě nepoutám kvůli zákonu, nebo kvůli strachu z pokut.
Organizátorům se až tak moc nedivím, když helmy chtějí. Okamžitá diskvalifikace toho, kdo je viděn bez ní, jde opravdu dál, než je obvyklé. Ale chápu, že když si někdo dá tu neuvěřitelnou práci něco zorganizovat, tak nestojí o to, aby mu to zrušil jeden případ rozbité hlavy, který někdo bude rozmazávat v místním médiu. Nějaký zakazovač a kontrolovač se do toho pustí a všichni zůčastnění budou mít mraky problémů.
Nevím, jak jste na tom vy ostatní, ale já si při závodech dovoluju jezdit víc na hraně než jindy. Když jde o výsledek v závodě, jsou tak nějak podvědomě přijatelná větší rizika. Co nehrozí vyloženě nárazem do sloupu, stromu, protijedoucího auta a podobně, to se nepočítá. Krom toho se mozek koupe v endorfinech a adrenalinu při rychlých závodech a je vyčerpaný a pomalý v dlouhých vytrvalostních závodech. Za takové situace není od věci vzít na sebe i ochranné věci, které člověk jindy nenosí. S helmou jezdím vždy, ale na závod ji pečlivě nasazuju a utahuju, zkouším, jak drží. Rukavice kvůli pokožce normálně v létě nenosím, na závody ano. Podle mě je zcela irelevantní co říká nějaký zákon schválený dvoustovkou vyžraných automobilistů z nichž většina na kole pořádně nikdy nejela. Jestliže se pouštím do abnormálně nebezpečné situace, chce to abnormální bezpečnostní opatření. A na to nepotřebuju, aby mi to nařídil zákon.
Trošku jsem začal uvažovat, že bych zkusil uspořádat závody pro lehokola. Jen "malé", žádní sponzoři, žádná paráda.
Otázka zní, má to smysl?
Kdo by byl ochotný přijet do Prahy, do Jáchymova (nebo kamkoli jinam) na víkend a závodit?
já možná
a zabírám si poslední místo :-))
Tak kdyby se soutěžilo o to, kdo zabere poslední místo, to bych snad přijela i já. :-)
Blbé je, že v Praze bych se nejspíš ztratila, resp.nevymotala z provozu a až tolik poslední místo, abych dojela se zpožděním několika dní, to zas asi být nemusí.
Koho všeho nalákáš bude záležet na typu a rozsahu závodu. Já bych asi dojel.
Taky už mě napadlo, že nepotřebujem žádnou organizaci, časoměřiče a podobně, pro některé typy závodů se stačí sejít, vyjasnit si trasu a v duchu fair play zkusit, kdo tam bude první. Jen tak si zablbnout. Jako děcka jsme to uměli, tak třeba jsme to nezapomněli.
Když už by někdo byl ochotný dojet, tak bych třeba i nějakého časoměřiče dovalil
Jako hlavní závod bych si představoval něco do 150 km. Asi bychom se nevyhnuli kopcům, těch je všude, kde bych si to dovedl představit hodně. Varianta je buď nějaký okruh z Prahy, nebo jet z Prahy někam, přičemž věci by nám někdo vzal autem.
Napadají mně tyhle varianty:
Praha - Nová Živohošť: cca 60 km celkem kopcovitá trať, silnice poměrně dobré, prakticky nikdy tam nefouká. Na konci máme chatu.
Praha - Eduard (areál nad Jáchymovem): cca 140 km ze začátku placaté, ale fouká, pak kopečky a na závěr 9 km stoupání z Klášterce na Klínovec. Silnice celkem dobré. Na konci máme chatu svazu biatlonu, kapacita skoro neomezená. Tahle trať by mně na závod hodně lákala, protože je na lehokole dost drsná.
Praha - někam směr Turnov. Od Prahy až po Mladou Boleslav je to placka. Pak už kopečky.
Praha - někam směr Hradec Králové. Ze začátku hodně placka, u Hradce se to už trošku vlní.
Praha - někam směr Jindřichův Hradec. Něž se najede na Benešovskou kopce, Benešovská je také zvlněná, ale jede to parádně.
Napadla mě jedna věc: pokud se tam bude sjíždět víc lidí z daleka, budou mít auta a budou si sami dělat řidiče těch aut. Takže pokud bude trasa závodu od někud někam, tak ji logicky pak musí jet zase zpět. To může být časově náročné hlavně v případě těch dlouhých tratí a může to snižovat ochotu vrazit do toho úplně všechno a jet úplně naplno, když mě čeká ještě 140km zpátky :-). Z tohohle pohledu by bylo fajn mít třeba trojúhelníkovou trať nebo i tam a zpět, prostě start a cíl na jednom místě, takže na konci odpadnem, vydýcháme to, pokecáme a rozjedem se domů.
Tak to už je na diskusi. Ani tomu bych se nebránil.
Prakticky všechny trasy z Prahy mají cíl výš než start. Takže cesta zpět je obvykle o dost rychlejší a méně náročná. Takže by to byla víkendová nebo třídenní akce.
Pak by se dali udělat mimo hlavního dlouhého závody i nějaké radosti jako pár kilometrový sprint, závod do vrchu a tak.
No z prakticke zkusenosti muzu potvrdit, ze kdyz clovek napali 150 km naplno (vloni 6hodinovka), tak se pak 25 km cesta domu muze stat neskutecnym problemem.... :)
Zajimava myslenka.
No za me, pokud by byl lehozavod do rekneme 50 km od nas (UO), tak bych prijel skoro urcite. Chut jet do Prahy a podobne se u me limitne blizi nule.
Precijen letosni cesta na K24 me utvrdila v presvedceni, ze vozit lehokolo vlakem uz opravdu zkouset nechci. A porizovat si auto jen proto, abych mel parkrat za rok jak prepravit Ibex, by mi prislo uchylne... :)
Kazdopadne ale drzim palce.
A co si takhle pořídit Craba. Přemísťování 200km je v pohodě.
Můžu se OT zeptat? Když tak koukám na toho subtilního Shoka, jakou to má asi nosnost?
S manipulací s Azubem ve vlaku celkem nemám problém dokonce ani s naloženým (viz ukázka - takhle jsem celkem snadno prolezla i uličkou a nasměrovala, kam jsem si vzpomněla, ale do kopců mi to celé přišlo jak kdybych se snažila tlačit tank. Ale zase jsem neměla obavy, že by mi to pod nákladem někde rupnulo. Jak moc natěžko se dá jezdit s takhle lehkým kolem?
To že je ten Shock subtilnější, ještě neznamená, že je lehčí.
No, neznamená, ale je. :-) Tedy přinejmenším tento konkrétní ve vztahu k mému konkrétnímu kolu (jestli to platí pro porovnání značek obecně, to nevím).
Asi se nad sebou budu muset zamyslet....
Predpokladam, ze tvuj Azub 5 bude hmotnostne +/- srovnatelny s mym Ibexem, respektive s tim nakladem je tvoje kolo urcite tezsi. A prestoze na tom snad nejsem fyzicky uplne spatne, tak prenaset Ibex z jednoho nastupiste tunelem na druhe, je pro me nocni mura...
Premyslim, co delam spatne, protoze naopak s jizdou do kopce urcite nemam tak velky problemy, jako s prenasenim nebo nakladanim lehokola...
Tak jsou kopce a kopce... My byly na dovolené v Salzkammergut a to naložené kolo má odhadem málo pod půl metráku. V půli jednoho takového krpálu nás například předjel na prázdném horáku vysportovaný šlachovitý muž a o pár desítek metrů výš slezl a tlačil i on. Pro mě to fakt bylo jen s vypětím všech sil na tlačení, na jízdu bych si vůbec nehrála.
Vlaky - tak popis tvé zkušenosti je fakt odrazující. Já se s vyloženě nepříjemným průvodčím setkala poprvé kupodivu až před týdnem právě v tom Rakousku. Ano, oddíl pro kola byl dost plný, ale ta naše dvě, byť naložená, by se tam vešla určitě. Rezolutně řekl "nicht mehr" a nechal nás na nástupišti... (Nutno mu přiznat, že další spoj o hodinu později byl skoro úplně prázdný a protože na jednom z dalších plánovaných přestupů jsme měly mít dvouhodinovou pauzu, tak jsme nakonec ty plánované spoje dohnaly i tak a se vším pohodlím. Ale ty nervy na nádraží, jestli se do dalšího vlaku nacpeme teda stály za to.)
U nás zatím nikdy žádný problém s lidmi nebyl (připouštím, že to jako ženská můžu mít jednodušší).
Kolo jako takové (prázdné, resp. s jednou "operativní" brašnou)nosím v práci po točitých schodech do patra takže na nástupiště je vynesu celkem snadno. Natěžko už to problém je - sundat brašny, vyběhnout s nimi na podestu, seběhnout dolů, popadnout kolo, vyběhnout na perón, vrátit se pro brašny... jo, to jsem zatím vyzkoušela dvakrát, jde to - ale že bych zážitky tohoto druhu milovala, nemůžu říct. Vždy si gratuluju k novoročnímu předsevzetí, že jsem letos zatím sundala dvanáct kilo, loni bych to nedala... :-)))
Určitě je můj Shok lehčí než Apus, ale jakou má nosnost to ti nepovím. Rám je ocelový, takže nemyslím , že by měl unést méně než Azub.
Já spíš myslela na vlastní zkušenosti, jestli ho používáš pro jízdu na těžko a jak moc ho případně ověšuješ.
Když jedu na těžko, tak mi zavazadla váží tak 12 kg. Stan váží 2 kg, spacák necelé kilo atd.
Snažím se tahat co nejméně věcí, abych to ušlapala, ale v kopcích jsem měla stále problémy, proto jsem pořídila Craba, ale dlouhou trasu jsem s ním ještě neabsolvovala. Plánuju s ním cestu v září na lehosraz. Budu to mít přes 200 km, tak doufám, že se tam uvidíme.
Ano, zatím o něm stále zcela vážně uvažuju. (I když teda nejspíš autem, jestli se konečně vybičuju si vyřídit duplikát řidičáku, co mi v lednu ukradli i s peněženkou... když ne, tak vlakem.)
Ale z Řeky to máš kousek :))
To mám. Ale na ni se taky musím nějak dostat. :-)
Rekl bych, ze az zacnu uvazovat o porizeni pomocnyho motorku ke kolu (v libovolny forme), tak uz pro me nejake zavody budou davno pasee... :)
Predpokladam, ze i s tlacnym motorkem by to legalne nesmelo jet vic nez 25 km/h, coz znamena 200 km za 8 hodin, tudis ani teoreticky stihnout v jednom dni jet 200 km na start, chvili zavodit a pak jet 200 km zpatky, prilis realne neni. To ze to mam do Prahy "jen" 170 km situaci prilis nevylepsi.
Crab má omezovač rychlosti, který, když lehce odpojíš, tak dá přes 40km/h. Má také převodovku. Do prudkého kopce jede 25 km/h.
Používám ho pouze, když jedu hodně na těžko a daleko . Nechci si ničit svá už tak špatná kolena. A motor spouštím, jen když už kolena opravdu berou, nebo když potřebuju být někde rychle. Jinak vozík za sebou téměř necítím. A hlavně po snadném odpojení mám zase normální kolo což se mi na tomto systému líbí nejvíc.
Kliko napiš o tom Crabíkovi něco do blogu. Myslím, že to zaujme dost lidí. Moc to nevídám a přitom je to řekl bych jeden z nejlepších pohonů Jak píšeš, tak po docela rychlém odpojení je z toho zase normální kolo či lehokolo. Tuhle vlastnost moc pohonů nabídnout neumí.
Až nasbírám více zkušeností, tak dám něco dohromady.
Na letošní sraz se pojedu asi jenom podívat, leda že bys mi Dano půjčila tvého Craba, to bych potom možná byl schopný něco ujet ;o))
Tak to jsem ráda, že tě tam uvidím ,ale kolo si vem. Craba bez legrace půjčím. Když není opravdu prudký kopec, tak se šlapat vůbec nemusí.
Tvojí neochotu jezdit vlakem nějak nechápu, ale to je tvoje věc.
Presnejsi je neochota vozit vlakem lehokolo, kdyz jedu vlakem sam, tak to vetsinou dopada dobre.
Ja myslel, ze jsem to vypravel uz na K24, ale mozna ne tobe, nevim, zkusim to popsat jeste jednou, i kdyz tak barvite uz to nebude...
Rychlik prijel do Trebovy s 5 minutovym zpozdenim, tak jsem rychle s Ibexem zamiril k zavazadlovymu vagonu.
Nejdriv jsem musel pockat, az si nalozi nejaky baliky, no budis, tak jsem stal prede dverma a cekal... pak jsem se zeptal, jestli si muzu kolo nalozit dovnitr?
"Ne, jeste ne." a pruvodci si sel nekam dovnitr pro strojek. Kdyz se pomalym krokem vratil, tak moudre pravil "Pripravte si 30 Kc."
Vytahnul jsem 50 Kc a zeptal jsem se, zda bych si nemohl mezitim kolo nalozit?
"Ne."
Mezitim uz vypravci piskala odjezd a ja byl jediny, kdo stal na nastupisti.
"Ale ja bych Vas nerad zdrzoval, kdyz vsichni cekaji jen na me...."
"Me nezdrzujete, ja budu v praci az do vecera."
Minutu jsem tam stal s padesatikorunou v natazeny ruce a on si neco datloval do POP, pak si konecne penize vzal a dal mi listek...
"A uz si to kolo muzu nalozit?"
"Neee! Nejdriv vam musim vratit!" a zacal hledat drobne...
Mezitim uz vypravci 3x marne piskala odjezd, zacinala vypadat nepricetne a ruzne gestikulovat...
Kdyz mi konecne dal drobny, pripustil ze kolo muze dovnitr, ja ho zacal nakladat, tak me jeste upozornil "ale tudy byste nemel nastupovat!"... uz jsem byl uvnitr, tak jsem to ignoroval... on jeste aspon zabranil v nastoupeni dobihajici cestujici s hlaskou "to se neda nic delat, uz je po odjezdu, pojedete dalsim" a pak se vlak konecne rozjel... kdyz jsem sedel v kupe, tak prisel zkontrolovat listky a spolucestujiciho jeste zjebal, ze ma listek pres internet a dovolil si papir prehnout, prestoze tam ma napsany, ze se to nesmi...
Cestou zpatky jsem narazil na hrozne prijemnou pani pruvodci, jediny problem byl v tom, ze trvala na tom, ze pri vystupu ja budu cekat venku a ona mi kolo poda... vysledkem metody byl praskly drzak zrcatka. :(
Porad to nechapes??!
Průvodčí byl evidentně blb.
Mimochodem na jízdence je napsáno, že se nemá přehýbat ten QR kód, jízdenka se složit může.
Nicméně i mě trochu děsí kombinace leho + vlak. (o naloženém lehu + vlak ani nemluvě). Hlavně kvůli manipulaci po schodech.
Manipulace s nalozenym lehacem je jako s koleckem. 8-)
Schody se daji zvladnout nejlepe s popruhem. Jak a za co uchytit, to zalezi na nalozeni a vyvazeni stroje. Popruh pak clovek vyuzije i pri tlaceni to extremne prudkych useku.
Ano a stalo me to fakt hodne sil, abych mu to nerekl, protoze mi bylo jasne, ze by to mou situaci nezlepsilo... co presne mel a nemel prelozeno, uz nevim, to jen dokreslilo celkovou situaci. :)
Fakt nevim, jestli neco delam spatne, ale pripada mi, ze ty blbce potkavam jen ja, pritom se snazim predem vsem problemum predchazet... :-/
Ó nikoliv, nejsi sám, nedávno jsem jel s kolem vlakem z Rybniště do Nového Boru a to byl taky zážitek. Vlak byl téměř prázdný a s kolama jsme nastupovali dvě skupiny, 4 + 2, paní průvodčí byla na mrtvici, ječela na první 4 kam a jak mají rovnat kola, pak na ně hulákala, kde a jak stojí, ti 4 na ni nechápavě koukali, teprv po hodné chvíli se umohli na pár slov, byli to Němci, ale bylo vidět, že se nestačí divit kam to vlastně vlezli. Pak průvodčí zkoušela hulákat na nás, jak dáváme blbě kola a nemohla pochopit, že si je nechceme odřít a poškodit. Pak naštěstí musela jít vypravit vlak a jít zkontrolovat další asi 4 cestující v celém vlaku a nás už nechala žít.
Tohle mi připomíná můj poslední výlet na sever. V řídícím voze řady 954 ( http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98%C3%ADdic%C3... ) je prostor pro kočárky ve kterém jsou i čtyři háky na kola. V tomto prostoru bylo naskládáno 17 kol. Dalších asi 6 cyklistů ale zůstalo v Boleslavi,¨protože se dovnitř už opravdu nevešli.
Zážitek, který popisuje Lelek byl rovněž v 954, jiné zde Kolín-Nymburk-Rumburk-(Hamburk) nejezdí.
Jestli to nebylo tím, že směrem z Rumburka do Kolína se jezdí řídicím vozem napřed a dveře k fírovi musí být volné. Jsou situace - například náklaďák na přejezdu - kdy potřebuje ze stanoviště rychle zmizet.
Prostor pto kola a kočárky je na druhé straně vozu než sedí "řidič", takže žádný problém, i tak jsme tam nechali dost široký průchod i pro kóóórpulentní dámu.
Chápu, nechápu. Tvůj příběh jsem slyšel. Spíš mně překvapuje, že touha/potřeba se někam dostat s kolem nepřevažuje nad jednou špatnou zkušeností s drahami. U mně (by) rozhodně převážila. Zatím nemám tak drahé/křehké kolo, abych se s ním bál jezdit vlakem.
Moje zkušenosti jsou většinou pozitivní. Jednou jsem si ohnul světlo. Myslím ale, že už jsem to celkem vychytal, i když mám těžké tašky.
Kdyz ona to vubec neni jedina spatna zkusenost, prestoze byla nejintenzivnejsi.
Problem je uz dostat lehokolo na nastupiste. Ja s tim mam proste fyzicky problem a to i v pripade, ze mam dostatecnou casovou rezervu. Naplanovat si prestup, kde bych mel minutu k presunu na jine nastupiste s davem lidi, bych si netroufnul vubec. Tech cca 22 kg neni tak moc, ale Ibex neni poradne za co chytit (nebo je v tom nejaka finta, na kterou jsem neprisel). Kdyz se k tomu prida nutnost sundat brasny, pricemz je neni kam polozit, tak zrovna brasna povesena pres rameno, nakladani kola neusnadni...
I kdyz pruvodci nebude primo blb, jen se bude drzet prepravnich podminek, nemusi me do toho vagonu vubec pustit a ulozi si kolo jak uzna za vhodne, takze naopak ja se musim doprosovat, abych si mohl lehokolo nalozit a upevnit tak, aby se mu nic nestalo... sice teoreticky za kolo Ceske drahy zodpovidaji, ale kdyz ho cestou otlucou, poskodi nebo znici, byl by neskutecny problem neceho se domoct i v pripade, ze problem objevis jeste pred odjezdem vlaku (nejspis by rekli, ze uz to bylo a vlak by stejne odjel).
Co je drahe kolo, to je subjektivni.
Za zvazeni by misto uschovy behem prepravy stalo kolo jako spoluzavazadlo, jenze je otazka, zda bych s Ibexem prosel riditkama skrz rychlikovy dvere. Ptal jsem se na nadrazi, zda mi muzou rict, jak siroky ma vagon toho rychliku dvere... pry jak to maji vedet, kdyz se ptam na pokladne... no nevim, kde jinde jsem se mel ptat?
Zkouset to na slepo u vlaku, ktery ve stanici stoji minutu (kdyz nema zpozdeni) mi prislo jako prilis velky adrenalin.
Praveze jsem si rikal, ze lehokolo do vlaku nikdy vice uz po nekolikaty a pak jsem zase udelal vyjimku. Naposled kvuli K24, protoze letos nebyla jina sance, jak se tam dostat.
Pristi rok, jestli na K24 nesezenu odvoz autem, tak se zkusim domluvit a prijet den predem po ose.
Ono spis si musim polozit otazku, zda mi jde o nejakou akci tolik, abych riskoval realnou moznost, ze mi drahy Ibex poskodi nebo znici?
Tím drahé/křehké jsem myslel karbonový rám, kola kliky a podobné srandy. Moje kolo také stálo dost peněz, ale podobně jako tvůj Ibex, je v základu celkem odolné. Ohnutá/zlomená brzdová páka je sice nepříjemná, ale rozhodně ne nepřekonatelný problém.
Evidentně je obrovský rozdíl jezdit z Prahy někam bez přestupu a jezdit mezi malými městy s přestupy. Možná i ti průvodčí jsou v EC profesionálnější a apriori příjemní. Manipulace s Oceláčem s taškami je také celkem veselá, ale nikdy mi to nepřišlo jako nepřekonatelný problém.
Ale to se tu můžeme bavit donekonečna, to už tu jednou bylo. Závěr je, že pokud tě někdo nevezme autem, tak na závody bys nepřijel.
Takovou špatnou zkušeností se pochlubit nemůžu, ale u mě je to tak, že vždycky převažuje touha dojet někam na kole nad představou dělat z něj překážející zavazadlo a pak opravovat něco, co by se při jízdě nikdy nerozbilo a když, tak bych si za to mohl sám.
Jak na to není dost volna, jako že není, tak se radši spokojím s projížděním oblasti do 100 km od domu, tam je pořád co objevovat. Každý to má jinak.
JJ každý to má jinak. Pro mně to je akce, kde chci být. Dojet tam a zpět na kole by znamenalo hromadu dní navíc, které nemám. Třeba na brevet z Brna si nedovedu představit, že bych dorazil po ose. Do Brna to je něco přes 200 km, což by znamenalo nutnost alespoň jednodenní, ne-li více, regenerace. Kdybych se měl omezovat na dojezdovou oblast, tak sedím pořád doma na zadku.
Z biatlonu jsem zvyklý jezdit na víkendové závody po celé republice i na Slovensko. Odjezd v pátek odpoledne, návrat v neděli večer.
K pozitivním zkušenostem s drahami dodám, že za mnou do Výběžku přijel lehokolista na azubácké tříkolce vlakem se dvěma přestupy. což trochu víc vynikne když dodám, že je částečně ochrnutý, takže ji ani nemůže odnést po schodech a musí si vyjednat přejezd přes koleje nebo nákladní výtah.
Jo, přejezd přes koleje je taky řešení. :-)
Je fakt, že občas to na nádraží takhle řeším. Když tam žádný nádražák není, tak jdu. Když tam je, tak řeknu - "Můžu to převést přes koleje, že jo, tohle po schodech nedostanu". Většinou odpoví něco jako - no, máte to na vlastní nebezpečí - a dívá se jinam...
Někde je to zahrazené a jen tak přeběhnout nelze, pak holt jiná možnost, než rvát to po schodech není.
V Rakousku jsem se zatím nesetkala s nádražím, kde by mezi perony nebyly výtahy, takže hned o starost míň (i když, jak už jsem psala výš, drážní personál je tam v průměru o hodně nepříjemnější než u nás).
S QBB mám jen ty nejlepší zkušenosti...
Přihodím to sem, zakládat nové téma mi přišlo zbytečné.
Kdyžtak smutně koukam z okna, napadlo mě, že bych si mohl najít na příští rok nějakou přiměřenou výzvu. Takže nemáte nějaký tip na závod splňující následující kriteria?
1) Triatlon, kde jim nebude vadit lehokolo
2) Plavání aspoň 1.5 km
3) Trasa kola po asfaltu (žádná xtera) a co nejméně kopců
4) Běh maximálně 10 km (zkoušel jsem nejvíc 5)
5) Pokud možno východní Čechy
Existuje něco takového?
A co něco čistě cyklistického? Brno brevet series? Nebo jak psal Tomáš těch 1008 km v Polsku?
1008km v polsku je ale nutnost aspon K24 ako kvalifikacia aj to za predpokladu cca 450km.
No jenze je vubec jasne dane, vysledek ktere K24 je ten kvalifikacni? Tzn. ve stejnem roce jako zavod, v roce predchazejicim prihlasku/zavod nebo staci maximalni vzdalenost ever?
Tomas si to s nimi nejak vykomunikoval, ale ja bych urcite neuvazoval o akci, jejiz pravidlum nerozumim, ale jak uz jsem napsal v prislusnem vlakne, jazykova bariera fakt nebude jedinou prekazkou.
Informace z forum 1008.pl:
pro závodníky z ciziny kvalifikaci může být maraton 500 km nebo maraton 24h v roce startu (2014).
Z korespondenci s organizátorem vím, že kvalifikace je pro to, aby závodník věděl co se s ním děje během dlouhé jízdy, zvláště v noci.
Z vlastních zkušeností: že stačí odjet těch 450km/24h, ale non stop, beze spánku nebo s minimálním spánkem (půl hodiny, kdy už to nejde točit).
No ciste cyklistickych zavodu v okoli moc nemam, respektive skoro nic, co bych chtel s Ibexem zkouset.
1) MTB - toho je v okoli nejvic, nejspis bych tu trasu ani ve zdravi neprojel a nesnasim blato
2) Zavod do vrchu - na to se Ibex moc nehodi, bojoval bych o predposledni misto
3) Nekolik casovek - na trase je vetsinou priserny kopec a cil nahore (oproti bodu 2 je jen trasa o kus delsi)
4) Silnicni zavody pod cyklistickou federaci - nejspis by lehokolo nepustili nebo bych skoncil kvuli pravidlu predjeti o kolo (uz jsem to pocital)
Naopak u toho triatlonu se zda, ze kdyz vyberu nejaky pro beznou verejnost, tak s plavanim nemam problem (prestoze neumim kraul) a v ostatnich disciplinach je na tom taky dost lidi podstatne hure nez ja... :)
Akorat mi prislo, ze toho plavani by mohlo byt i vic nez ma sprint verze.
A hlavne mezi lehokoly zatim v triatlonu neni konkurence... :-D
A ty dlouhé trasy 200/300/400/600 km tě nelákají?
No az vygooglim, co znamena to divne cizi slovo, tak se uvidi... :-D
Negoogli, Napiš Jirkovi.
Brno ... znáte všeci
Brevet ... je dálková jízda více cyklistů bez podpory (žádné doprovodné vozy) s nutností projet známé i skryté kontroly na dané trati v daném čase, minimální délka jízdy je 200km. Více viz keywords velocio, randonneuring, randonneur, audax, brevet, diagonale, fleche a např. http://en.wikipedia.org/wiki/Randonneuring, www.audax-club-parisien.com
Series ... /of brevets/, série brevet jízd zpravidla 200, 300, 400, 600, 1200km. Kratší jízdy většinou slouží ke kvalifikaci na delší, pokud je splněn časový limit.
Jak se tam řeší když někdo "chcípne" a nemůže dál? Na nějakém tom okruhu co za 24 hodin projedeš dvacetkrát si dovedu představit, že vždycky nějak dojedeš. Ale pokud se jede někde daleko a domů to v okamžiku problému máš 100 km s kdovíjak fungující veřejnou dopravou?
Když někdo vzdá, tak to buď otočí dřív domů, nebo sedne na vlak a dojede a nebo případně záchrana autem. A nebo je varianta prostě si dát pauzu, najíst se, odpočinou a pak to dojet třeba po limitu.
Na tohle prostě musí být člověk psychicky připravený, že se to stát může.
Když někdo chcípne, nechá se ležet a sežerou ho krkavci :-).
Samoozřejmě jsme všichni lidi a nikdo nerisknem opustit někoho, komu hrozí vážný zdravotní problém. Ale jízda je opravdu bez podpory, někdy jede skupinka, někdy se to roztrhá na menší nebo jednotlivce. Každý musí být připraven na to, že se o sebe bude muset postarat sám i v případě potíží, je to součást výzvy. Informací kde bude nějaký obchod nebo použitelná hospoda je taky pomálu, takže je potřeba vézt s sebou rezervu v oblečení i jídle, zásobu pití tak na 100km, protože nechceš plýtvat časem na hledání pití moc často atd. Zkrátka ujet 300km za 20 hodin tady je mnohem těžší než ujet 300km za 20 hodin na K24. Plus to, že třístovková trasa je kopcovitá :-).
Zkusíme v dohledné době dát na http://brnobent.blogspot.cz/ oficiálnější info, ale stručný přehled můžu napsat i sem:
200km za 13,5 hodiny jedeme z Brna na jih po rovině na Slovensko, do Rakouska a zpět do Brna. Zatím to pokaždé byl relativně pohodový celodenní výlet, včetně hodinové pauzy na jídlo v restauraci atd.
300km za 20 hodin se jede do Kostelce nad Orlicí a zpět, je to kopcovité, návrat po půlnoci a celkově je to takové drsnější. Ale furt celkem v normě pro lehokolo, nic extra šíleného.
400km za 27 hodin se jede do Beskyd a zpět. Část trasy je relativně plynulé nabírání výšky, část jsou trochu kopce, zpátky do Brna jsou tím pádem napřed trochu kopce, přejezd vysokého vrcholu a pak táhlé utrácení nastřádané výšky, častěji z kopce než do kopce.
600km za 40 hodin je plánované na maximální rovinatost, směr kolem Bratislavy a podél jižní hranice Slovenska s Maďarskem. Zatím to nikdo nejel.
400 a 600 mají zajištěnou možnost si na chvíli lehnout a dát si třeba sprchu v otočném bodě (polovině vzdálenosti).
Ještě jsem měl dodat, že když se aspoň já nebo nink dostanem zpátky domů, ať v limitu nebo po, můžem případně vzít moje auto a dojet pro někoho, kdo měl nenapravitelný problém a zůstal někde viset. Akorát tam ten někdo bude docela dlouho čekat.
Jo tak presne tenhle text jsem na alternativni cyklistice nasel taky, akoratze je z 2012 a absolutne zadne dalsi informace...
Co bys pořád chtěl za informace? Obvykle jezdíme tak ve čtyřech, nebo také třeba jen dva. A do letoška to bylo v podstatě jen pro zvané.
Napiš Jirkovi, aby tě zařadil do seznamu příjemců a až kluci budou vědět víc, napíšou ti.
Dvoustovka by se měla jet v březnu, letos se jela v dubnu, protože byl dlouho sníh. Třístovka v dubnu a tak dále. Šestistovku jsme zatím nikdy nejeli, protože jsme se nedomluvili na termínu.
Nejslavnější brevetem je zřejmě Paříž - Brest - Paříž.
Tak jsem nasel naopak akci, kde tech disciplin je jeste vic nez v triatlonu...
Potiz je v tom, ze pozadujou Horske kolo, respektive v propozicich maji "MTB (popř. trekové) kolo". Takze kdyz mi odpovedi, ze jim lehokolo nevadi, stejne budu mit dilema, zda vymenit na Ibexu plaste za nejake terennejsi a doufat nebo si spis zkusit od nekoho horsky kolo pujcit. O tom, jak moc to ve skutecnosti s terenem mysli vazne, bohuzel nic nevim, na fotkach prevlada asfalt, ale principem bude bloudeni po lese s mapou....
Nejaky tip, co pripadne za plaste na Ibexe misto Marathon Raceru poridit, aby se vesly pod originalni blatniky, nestaly majlant a byla co nejvetsi nadeje, ze nejak projedu i mokrym nezpevnenym terenem?
A jestli ma nekdo pocit, ze nevim, co chci, tak je to pravda. :-)
Mam tu jeste z lehace dva Z-MAXy - dratovou verzi. Kdybys mel cestu pres Prahu, nejak se domluvime. Balit dratove plaste pro postu se mi moc nechce.
V profilu mam telefony a mail, dej vedet.
Z_MAX mi sveho casu poradil Mlok, jako slusne terenni, protoze sirsi na maxe nesly. Do terenu byly dokonale, na asfaltu se rychle sjizdi. Ty, ktere tu mam, byly jete jen parkrat.
Vzorek vypada takto: http://www.kupkolo.cz/27-5-plast-mtb-ritchey-z...
Jo - na MTB se mi vesly pod tohle blatniky http://www.kupkolo.cz/blatnik-orion-53-mm-6256... , takze bych cekal, ze nebude problem ani na lehaci.
Ale i tak bych na zavod v terenu blatniky sundal - muze se snaze ucpat bahnem. Nejhorsi je slama nebo seno ve spojeni s jilem. 8-)
Ono uz jsem to psal nekde jinde, tehda jsem koupil Schwalbe Smart SAM 26x2,1", blatniky nemely sanci, ve vidlici to bylo tak tak, dokonce jsem musel trochu ohnout (srovnat?) prehazku, aby vysel retez okolo plaste i na nejvetsi pastorek.
Pri setkani s bahnem se nakonec limitem ukazaly spis v-brzdy nez primo lehokolo, proste se to blatem cele obalilo a pak uz neslo jet.
No reagujes sice hezky, ale na prispevek z ledna, takze diky, ale aktualne nic nepotrebuju. :-D
Aha. Kousek jsem mel neprecteny. 8-)))
Tak je treba nahodim na zimni dojizdeni do prace, az bude snih...
No mozna tu otazku otevru na jare znovu, protoze bych na EPO rozhodne chtel jet znovu.
Zubaty plaste uz doma mam, ale nevim, zda je lehokolo tim spravnym dopravnim prostredkem, zvlast kdyz kamaradka prohlasila neco ve smyslu, ze podivat jsme se byli letos, ale priste by uz chtela taky zavodit... :-)
Lehokolo je do terenu jako delane. Jen spis LWB, nez SWB. SWB ma prilis zatizenou vidlici. Odkazu na to LWB do terenu uz jsem tu par daval. Vidli ma pod uhlem, ktery pocita s narazy na vyssi prekazky. AZUBi lehace maji uhel takovy, ze cokoliv vetsiho nez vajgl proste paci vidli dozadu.
Na druhou stranu - ten uhel na LWB je nevyhodou pro jizdu po asfaltu nebo cestach vhodnych pro trekova kola, kam jsou AZUBy primarne urcene.
Hod si do google "offroad recumbent".
Ted jsm koukal, ze jsem se v obrazcich na google dostal na treti misto! 8-)))
Ale tophle ma zajimave stavenou zadni stavbu: http://www.englishcycles.com/custombikes/craigs...
I kdyz - do terenu to kvuli vidli az tak neni. 29" sice prejede prekazku lepe, ale jak ridic dosahne v pripade nerovnovahy na zem, tomu nerozumim...
Lehce za pulkou: http://bikesnobnyc.blogspot.cz/2010_11_01...
klicove slovo: recumbent
Nevadí v terénu délka kola? (neovládám Aj, tudíž si nepřečtu, co kde píšou)
Trosku limitujici to bude. Asi tezko s tim clovek vleti na nejaky extra narocny teren, ale bezne lesni cesty a singliky to zvladne.
Proti kratkemu SWB to bude stabilnejsi predozadne, takze je vetsi sance vyjezdu do kopcu. Taky ma cyklista niz nohy.
Kdybych to dokazal dostat do baraku, uz jsem si ho tak pred dvema lety poridil...
Do sklípku chaty by se snad vešlo, ne?
8-)
U pritelkyne ano, tam se da zaparkovat auto. U mne ne, skrz chatu bych he ke sklipku 2x1x1,5 metru ani nedonesl. 8-)
Uvazoval jsem o tlumici na rychloupinak a podseknutelne zadni stavbe. Pak jsem zjistil, ze neco podobneho uz existuje - bromik.
A taky o sklopnem operadle sedacky.
Bares mi rikal, ze by to hlavni telo ramu a zadni kyvku vyrobil, ale zaruku za funkcni retezovou linku bych si drzel sam. Pry tak za 3000,- za kus. Takze za 6000 cely ram. To neni tak hrozna cena. Ale zatim jsem nedozral a naopak jsem zacal jezdit tak tezky teren, ze uz to na lehaci nejde vubec. Uvidime letos pri objizdeni republiky, jak se mi pojede. Mozna do toho pres zimu nakonec prastim... 8-)
No zajimave, ale porizovat si jeste terenni lehokolo opravdu neplanuju, zvlast kdyz se s terenni cestou potkam parkrat za rok, jinak jezdim jenom po asfaltu...
Dosahnout z vyssiho lehokola na zem bych mel asi vetsi sanci nez vetsina populace, ale tady nevim no... mozna si ridic proste musi verit. ;-)
U toho LWB bych se taky bal, co vetsi rozvor udela s rejdem. Uz s Ibexem mam potize otocit se na 5-6 m siroky silnici bez sesednuti (coz se uz jednou ukazalo jako citelna nevyhoda - silnicky mi pri otocce ujizdeli), takze bych cekal, ze v terenu budou mista, kam se dlouhe lehokolo vubec nemuze vejit, ale nevim...
S tou otockou na silnici - i ty silnicky storo stoji, ne?
Osobne bych to udelal tak, ze bych najel tesne vedle sloupku, kolem ktereho se otaci, zastavil tak aby byl zhruba na urovni zadniho kola, predklonil se, postavil obema nohama, za riditka kolo nadzvedl a otocil.
Kdybys poridil neco do terenu, treba Te to poradne chytne. 8-)
Sice jsi dost dlouhy, ale i tak mas pevnou vidli. A ted si predstav odpruzenou a jeste navic na vetsim prumeru.
Řízený smyk na všechna (dvě) kola
eště ho tak ustát ...
Na lehaci jsem se naucil obcas takovy smyk srovnat (jednou za cas to byl i delsi kousek a opravdu jsem to obcas ustal). Na MTB to najednou slo automaticky. Smyk prednim mne najednou moc nerozhodi. A driv by to byvala byla konecna.
Tak už je to tady, první jednoznačný zákaz, s lehokolem mě tam nepustí, ne a ne a ne! ;-(
Triatlon Pardubice:
Dobrý den,
omlouvám se za zpoždění s vyjádřením, ale po konzultaci s rozhodčím ČTA jsme se rozhodli, že tento typ kola není , klasické kolo a nesplňuje požadavky pravidel ČTA, takže do závodu tento typ kola nepustíme.
Děkuji za pochopení
Na zde populárním Tour de Zeleňák (silnice) se nějaká lehokola objevují.
http://www.tourdezelenak.cz/
Tak jsem dneska poprvé na triatlonu (Decimuž v Litomyšli) viděl další lehokolo -> černý Ibex!
Docela mě to zarazilo, pocit veškeré exclusivity byl pryč a navíc to vypadalo, že se tentokrát už ani nebudu moct prohlásit za nejrychlejšího lehokolistu v závodě... :-D
Nicméně dopadlo to (pro mě) dobře, zelený Ibex byl přecijen trochu rychlejší než černý (pravděpodobně to bude barvou) a to dokonce o tolik, že mi náskok stačil i v běhu... takže ani tentokrát mě v triatlonu žádné lehokolo neporazilo, ale uvidíme příště, třeba se jednou lehokola opravdu dočkají i samostatné kategorie. :-)
Jen tedy škoda, že pak závodník prohlásil, že příště radši pojede na koze jako normálně. ;-(
Zajímavé taky bylo zmatení některých lidí okolo, jeden kluk mi dokonce tvrdil, že jsem ho předjel aspoň 3x (což je vtipný, když se jelo jedno kolo)... nakonec se ukázalo, že neumí počítat a nevšiml si, že lehokola tam byla dvě...
Trať pro kola byla do kopce, nebo terén, nebo proč nejlepší jeli 18 km přes půl hodiny? - Teda jestli jsem se správně zorientoval ve výsledcích... A jak jelo ležatý kolo?
Výsledky jsou tady http://www.sportsoft.cz/cs/zavod/overview/1347
Nejrychlejší čas kola vidím 30:55, takže to pravděpodobně čteš správně.
Trasa byla po silnici (občas horší asfalt, kousek dlažebky, nic tragického), ale rovina to rozhodně nebyla. Mapka je tady:
http://www.stratilek.cz/images/news...
Ta trasa přes Litomyšl na obrázku ve skutečnosti platila v loni a předloni, letos už se jelo Jiráskovou ulicí jako v 2011.
Ono 18 km asi bude něco jako tarifní vzdálenost, podle GPS to tentokrát mělo 19.5 km, předchozí 2 roky dokonce 20 km.
Nevím, jaký čas by sis představoval, asi by se našli lidi, kteří by to zajeli rychleji, ale že by jel vítěz pomalu (průměr skoro 38 km/h), to si opravdu nemyslím. :-D
Pro zajímavost jsem koukal na svou průměrnou rychlost (dle GPS) v tomhle závodě:
2011: 28.9 km/h
2012: 27.9 km/h (pršelo)
2013: 30.4 km/h
2014: 32.3 km/h
Všechno to bylo na stejném Azub Ibexu, měřeno cca od hranice depa (depo průměr srazí) z logu. Podle oficiálních časů a délky okruhu, by mi vyšlo mnohem méně.
Tak já jsem se svým letošním výsledkem (lehokolo i celkově) naprosto spokojen. S ohledem na to, že neumím kraula ani pořádně běhat, je jasný, že se na stupně vítězů nedostanu, ale každý rok mám celkový čas o kousek lepší a letos už je konečně víc lidí ve výsledkách za mnou než přede mnou. :-)
Máš nějak rozlišeno, kdy dojíždíš (mezi lehokolisty) první a kdy předposlední?
8-)
Předposledním lehokolem jsem byl v triatlonu tady poprvé. Do té doby jsem potkával jen maskované lehokolisty bez lehokola.
Ono se ale dá těžko zjistit, co má kdo doma, třeba se tam vyskytuje víc lidí, co na lehokole jezdí, ale chybí jim drzost na něm i závodit. :-)
Jednou bych chtěl být lehokolistou na nějakým delším triatlonu. Myslel jsem si, že největší problém bude, jak to uběhnout (běžet víc než 6 km v kuse zatím nezvládám), ale nakonec bude zřejmě větší problém vůbec najít závod (delší než sprint triatlon), kam by lehokolo pustili. ;-(
Vypsat extra kategorii pro jednotlivce by se pořadatelé (asi) dost ´cukali´, ale bude-li vás víc, už by to problém být neměl.
Kde ale sehnat (mezi ´pohodáři´) dalšího soutěživého tvora?
8-)
No zatím mám v plánu přes zimu vytipovat si pro mě zajímavé závody a začít v předstihu vyjednávat s pořadateli. To by bylo, abych je někde nepřesvědčil/neukecal.
Snad budou jinde ochotnější k diskuzi než v Pardubicích, kde mi na poslední mail dokonce ani neodpověděli (chtěl jsem ještě vědět, zda z jejich pohledu je tedy hlavním problémem lehokola "bezpečnost", neférová výhoda nebo jen pravidla a zda by byli ochotni navrhnout ČTA změnu pravidel...).
Možná taky byla taktická chyba ptát se dopředu. Kdybych risknul pětistovku startovného a prostě tam s lehokolem přijel, ono moc pořadatelů svá pravidla pořádně nezná a třeba by mi to prošlo... :-)
V záloze je i varianta slovíčkaření v pravidlech. Je třeba někde jasně definované, co je to střed, respektive středová osa kola? ;-)
Sice by to trosku zdrzovalo, ale je v pravidlech, ze stredova osa musi byt na onom definovanem miste po celou dobu zavodu? 8-)
Proste pri kontrole vyndas slapak a zeptas se, kam by ho tak chteli. 8-D
Schválně jsem koukal včera na kompletní sestavu kol co jela zdejší Tour de Zeleňák. Bohužel lehokolo tam žádné nebylo, ale vzhledem k tomu, že jsem zaregistroval dvě koloběžky, dva tandemy a jedno vysoké kolo, tak si myslím, že by leho mohlo projít.
A vzhledem k tomu, jak ostře se jezdí na špici, rozhodně nehrozí, že bys ses neměl s kým srovnávat.
Tak si třeba příští rok můžeš udělat výlet na sever.
Nojo, tam bych to mel precijen dost z ruky, ale jestli jim teda lehokola nevadi (?), tak je to samozrejme jenom dobre a jako tip to sem urcite patri.
Myslim, ze ja se na spici zavodu muzu vyskytnout jen v jednom pripade - kdyz me zrovna budou predjizdet o kolo... :-D
Nicmene popravde me aktualne uz nejak vic tahne ten triatlon nez ciste cyklisticky zavody. Respektive ty discipliny by v zasade vubec nemusely byt jen tri... :-)
Já mám ten pocit, že v nějakém ročníku jsem leho zaznamenal. Ale protože fakt jezdí kde co, tak by leho bylo jen další divné kolo v řadě. Jen je trasa taková kopcovitá.
http://www.mapy.cz/s/cJev
Škoda, že jsme neměli na srazu v pátek nějakého žiletkáře ochotného zúčastnit se stíhacího závodu. Pro úspěch byla rozhodující mrštnost v prudkých zatáčkách, schopnost překlápět z pravé do levé a šlapat ve výjezdu ze zatáčky naplno. V tom zrychlování a zpomalování by malá váha byla výhodou, ale i tak si myslím, že by vzpřímeňák neměl šanci. Bohužel nebyla příležitost si to potvrdit experimentálně.
Kdo vyhrál? Viděl jsem pár fotek na FB Petera Osterveršnika.
. (reakce na něco úplně jiného)
No vyhrál magor co si nejvíc dovolí naklopit zatáčku a jde až do driftu gum na suchém asfaltu na slunku. Takže teď zrovna pojídám buráky z dárkové tašky co byla první cena :-).
Tak ona to byla spíš řečnická otázka :)
Jen jsem si nebyl jistej, jestli se tam nenašel někdo, kdo umí řezat zatáčky ještě víc.
Tak muzes zkusit takovy zavod nekdy usporadat, primerene zverejnit a predpokladam, ze by ti nejaky silnicky prijely. Urcite by bylo zajimave zjistit, zda opravdu existuje trat, kterou bys na lehokole projel vyrazne rychleji nez zdatny jezdec na silnicce.
Ja si myslim, ze uz si s Ibexem dovolim do zatacek skoro to, co vetsina silnicek. Ze bych mel v nejaky situaci vyraznejsi vyhodu, to mi ale nikdy neprislo. Je ale pravdepodobne, ze jezdim vyrazne pod moznostmi lehokola...
Kazdopadne si umim predstavit spoustu tras, kde bych se s lehokolem nechytal. Ono staci na silnici 5m sirky sprint 1km tam, otocka a stejnou trasou zpatky. Ja se na te silnici pravdepodobne bez zastaveni neotocim... ;-)
Zda existuje trať, kde jsou lehokola rychlejší je snad jasné. Jen se pořád nesmíš upínat k české kotlině a Ibexu.
Letošní cyclevision se jela na asfaltovém oválu pro auta. Vítěz v nekapotovaných kolech dal hodinovku průměrem 50,6 km/h a tříhodinovku průměrem 45,9 km/h. U kapotáží to bylo 63,1 a 58,3. A to nejel vnitřkem zatáček, takže ve skutečnosti jel ještě o kus rychleji.
Kolik žiletkářů by je překonalo?
Řečnická otázka, ani jeden. Sosenka drží rekord v hodinovce, na krytém velodromu, po pár letech zpochybněný pozitivním dopingovým nálezem, a i tak to bylo pod 50km. Takže na nedokonalém asflatu venku? Těžko.
No dobre, takhle urcite jo, ja to tentokrat myslel tak, ze by lehokolo vyhralo diky tomu, co popisuje Jirka, nikoliv jen aerodynamikou a maximalni rychlosti...
Jinak samozrejme Ibex je jedine lehokolo, o jehoz chovani uz neco malo vim. Prece nebudu psat o necem, co jsem videl maximalne na obrazku... :-)
No počkej, mi na té Cycle vision byli.
Jo takhle... a jak jste dopadli?
Btw, mozna priste radsi ypsilon... ;-)
Oba závody seřazeni v pořadí Jirka, Nink, já. V hodinovce jsme se rozešli cca o půl kola, průměr nějakých 36 km/h. V tříhodinovce jsme dojeli s rozestupy jedno kolo, průměr kolem 33 km/h. Draftování bylo povoleno, čehož jsme značně využívali.
EDIT: Ta kola měla 800 m.
Jakoze jste vsechny ostatni ucastniky porazili? V tom pripade gratuluji!
Kdyby dávali medaile za jak blízko za někým dokážeš jet, asi bychom vyhráli, to bylo vidět i z fotek na různých webech. Nebo kdyby byla kategorie pro kola co mají blatníky, nosiče a výkonná světla, taky bychom asi měli šanci :-). Ale takhle jsme holt nic hvězdného nepředvedli. Ale stálo to za to, závodění v balíku lehokol je super zážitek, jaký v ČR asi ještě dlouho nepůjde zkusit.
Nepsal jsem náhodou o pár příspěvků výše něco o rychlostech hodně nad 40 km/h??? :-P
Nedopadli jsem zrovna slavně, ale nebyli jsme poslední. Cílem výletu nebylo vyhrát, ale zúčastnit se... Což jsme si náležitě užili :)
No psal, ale cekal jsem odpoved ve smyslu 7/50 a kdyz napises poradi takhle jmenovite, pusobi to dojmem, ze je to poradi absolutni nebo aspon kategorie...
... a nebo bych se nemel snazit stihnout vic veci najednou, protoze to podle toho vypada. :-)
Ale jo, to celkem chapu, ja vcera skoncil 32/36 (v kategorii P2 na OB) a taky to byl bezva vylet... :-D
S vysokými lehokoly na velkých kolech mám poměrně málo zkušeností, ale na žádném jsem si nikdy neuměl představit ani vzdáleně to, co jde točit s Oceláčem. Na Azubech s 20" vpředu mi to taky tolik nešlo.
V pátek po závodě jsem prohlížel přední gumu, dnes při opravě defektu zadní, a je to na nich vidět, čím si prošly. Nevím, jak moc to jde poznat na přiložené fotce, ale krajní "zuby" toho raceru jsou viditelně zedřené o hodně víc než zbytek pláště a poloha toho odpovídá dosahovanému náklonu. V táhlé zatáčce jde klopit i víc, tady zatáčka trvala jen pár sekund a tak si nešlo dovolit to dohnat na limit tak moc. I takhle to chvílemi ujelo na nerovnosti nebo znečištění asfaltu. V semifinále nebo ve finále mi dokonce ustřelilo zadní kolo jak jsem na výjezdu ze zatáčky zabral do pedálů moc, většinou ale víc klouzalo přední při brždění v nájezdu do zatáčky. Zatížit gumy takhle moc jsem na žádném Azubu nikdy neuměl a třeba na higraceru co jsme měli pro Nordkapp-Gibraltar jsem se vyloženě bál už při mnohem menším náklonu. To je jeden problém s vysokým kolem, i když je asi hodně v hlavě.
Druhý problém je základní fyzika: pokud používáš maximum adheze gum při překlápěné z pravé do levé zatáčky a naopak, tak vysokému kolu to nutně bude trvat déle. Dostupná stranová síla v místě kontaktu gum se zemí je stejná, ale je potřeba napřed vykonat víc práce na větší zvednutí těžiště a následně zachytit a ubrzdit větší pokles těžiště, takže to prostě bude trvat déle. Pokud je navíc přední nebo zadní kolo zatížené víc než druhé, máš pro to překlopení k dispozici menší celkovou sílu. Takže co hledáš je co nejnižší těžiště při rovnoměrném rozložení váhy a co nejkratším rozvoru, aby moment setrvačnosti kolem svislé osy taky nebyl větší než musí. Jsem si celkem jistý, že jako energeticky nejvýhodnější konfigurace vyjde něco hodně podobného Oceláči :-).
Na pořádání tohohle bych upřímně neměl asi nerv, protože tam vždycky chybí malinko a někdo se zrakví.
Nemate nekde nejaky video nebo aspon fotky trasy toho vaseho zavodu?
Chapu, ze nizsi teziste umoznuje rychlejsi preklopeni, akorat ja v tom nejak implicitne vidim i problem, ze na kazdou reakci mas mnohem mene casu, takze to nakonec vyhodou bude jen pro lidi, co na to maji dostatecne rychle reflexy, ne?
Na to rychlé naklápění si zvykneš. V tom problém není. Ale já mám třeba blok to naklánět tolik jak Jirka.
Každý to bude mít jinak, to je jasné. Mě osobně to přijde, že to navíc je nelineární a závislé na jízdních vlastnostech. Na Oceláč s jeho sezením 40cm nad zemí jsem si zvykal rychle a snadno. Na lowracerech se sezením 33cm nad zemí si ne a ne zvyknout. Taky si na nich dovolím dost, ale ne tolik. A to ani když na tom třeba během krátké doby najezdím 1000km stejně jako v tom samém období na Oceláči. Jakoby někde kolem těch 30-40cm výšky byla ta "hranice", kde nároky na rychlost reakcí začínají dávat člověku zabrat moc a nejde si na ně zvyknout. S klesající výškou roste obtížnost strměji než u vyšších kol.
Každopádně po přesednutí z treku na Azub 2 mě připadlo, že Azub je mrštný a trek se naklápí děsně pomalu. Potom jsem pořídil lowracer a najednou se Azub nakláněl líně a pomalu, ale lowracer byl celkem ostrý a muselo se dávat pozor. Ale i tak se vnímání opět posunulo. A Oceláč pak trefil nějaký ten "sweet spot", kde mám dojem, že jeho potenciál dokážu pohodlně využívat naplno.
zkuste mrknout sem: http://www.nakole.cz/diskuse/18816-lehokolovy... juua
Zdravím lehokolisty, prozatím ještě ze "zábradlí". Protože si co nevidět pojedu pro Apuse, tak jsem se taky díval po nějakých závodech. Dobrý přehled (no spíš seznam) cyklomaratonů je na těchto odkazech: http://www.horydoly.cz/cykliste/cyklomaratony... a http://www.sport-base.cz/kalendar/2015.htm
Z prvního kalendáře jsem vybíral místa v přijatelné vzdálenosti od Prahy s tím, že chci obeslat pořadatele s dotazem na vpuštění lehokola.
Seriál "Kolo pro život České spořitelny" lehokolo zamítl, Spinfit (Osečná, Podralsko) se neozval. Nicméně jeden zajímavý zářez se mi přeci jen podařil: Houštecký cyklomaraton (okres Praha východ) - 20.6. 2015 http://www.cyklomaraton.cz/
Ke startu to mám asi pět kilometrů, takže jsem začal s průzkumem, zatím na klasice. Víceméně mám prozkoumanou nejkratší trasu (cca 26 km) a je to pro leháč ráj: většinou rovina, většina po lesních cestách (často i zpevněných), bez silničního provozu.
Střední trasu (cca 60 km) jsem zatím jen proklikal na mapách, tam už to bude ve středním úseku v obou případech horší. Průzkum už chci udělat na leháči. Stejně jako nejdelší (cca 82 km).
Spíše pro zajímavost chci oslovit ještě další pořadatele (spíše Čechy), které jsem si rozdělil na dvě skupiny.
První je s nějakou zmínkou na typ kola (MTB, horské), tudíž s menší šancí: Author 50 (Český ráj, Bezděz), Weber (Jičínská 50), Summit (škoda bike plzeň), Podkrkonošký v Lázních Bělohrad a Jesenický surovec.
V druhé o typu kola zmínka není: Spinfit, BikeTrans, Obč. sdružení u Tour de Ralsko, Spoke (Královická u Rakovníka), Velociped (Novopacký) a Mohila (Pražská 50).
Asi nebudou všichni (Malevil, Maštale, CMT), ale pokud někdo tyto uvedené již oslovil, předem díky za info o výsledku.
Wow, myslím že jsi první, kdo lehokolo ještě nemá a už řeší, na které závody na něm pojede... výborně! :-)
Já si teda optimální závod pro lehokolo představuju spíš jako širokou rovnou asfaltku bez kopců (ICT triatlon). Mezi horská kola nějak nemám odvahu zkoušet se s Ibexem cpát, ale kdoví, třeba i na to časem dojde...
Tak hlavně poreferuj, kam tě pustili a případně jaké to bylo.
Zatím ze všech akcí, kde jsem se na lehokolo ptal, bylo rezolutní NE akorát pro Triatlon Pardubice, jinak jsem to zpravidla usmlouval. Pro mě ale byly zajímavé hlavně triatlony a cyklo n-hodinovky ve východních čechách.
Tož já taky gratuluju k zájmu o závodění.
Zatím to není vypsané, a ani asi není na 100% jisté, že bude, ale pokud se 2015 pojede další K24, nejpravděpodobněji bude v termínu 19.-20.6., vždycky to dávají na víkend blízko tohohle data. K24 je takový základní závod pro soutěžně naladěné lehocyklisty už deset let tam vždy nějací jsou, někdy i v docela slušném počtu. Tak možná by to stálo za úvahu.
Tak K24 je zmíněná hned na začátku tématu, tak mě ani nenapadlo, že by o ni někdo mohl nevědět, ale opakování matka moudrosti.
Takže ano, K24 je bezva, u mě to byl první závod v životě a pravděpodobně spouštěcí impuls ke všem těm dalším. Důležité je neprošvihnout registraci (zpravidla 1. května), ten zájem bývá opravdu velký.
Psal jsem to v reakci na gt3, který popisoval, jak si prozkoumává trasy na závod, který se jede 20.6.
Nojo, to máš pravdu!
Někdy bych se měl taky pustit do analýzy termínů zajímavých akcí. Ono toho v červnu a obzvlášť okolo slunovratu bývá poměrně dost. K24 se třeba obvykle kryje s Inline24. Nicméně zatím u mě K24 pravděpodobně vyhraje, už protože je to jediná akce, kde potkávám ostatní lehokolisty.
Mě nejvíc štve krytí K24 a CycleVision, že se často potkají dohromady.
No tohle mi snad dělají schválně - ICT triatlon 20. června 2015! Jestli nebude K24 nějak nestandardně, tak mám docela smůlu.
Co to je za úchylnost naplánovat milión akcí na konec června? Jako chápu, že třeba v dubnu žádný triatlon nebývá, ale proč je v červnu dvojnásobek akcí než v červenci, to je mi záhadou.
V červenci jsou přeci dovolené a prázdniny a lidi se válí u moře v Chorvatsku tak by neměl na závody kdo přijet :-)
Taky bych přivítal větší rozložení akcí a ne takový přetlak na červen.
No tenhle argument jsem taky slyšel, ale nikdy nepochopil. Kdo má dovolenou přes celý červenec + srpen? Akorát studenti a učitelé. Normální člověk si musí vystačit s 4/5 týdny dovolené na celý rok.
Logicky bych čekal, že víc lidí přijede závodit v červenci, protože příliš nemají z čeho vybírat.
O K24 vím, nemusí být problém pro mně jet beze spánku, ale prozatím to vidím jako velké sousto. Ale 2016 kdoví...
Co jsem studoval výsledky, tak v jednom ročníku mně přišlo, že tam jel každý pracovník Azubu :-). Pak to asi opadlo a třeba z loňského ročníku jsem poznal Ondru Sopůška
Na K24 ale rozhodně doporučuju jet!
1) Výkony účastníků jsou tam extrémně rozdílné, takže máš prakticky jisté, že nebudeš poslední (ani první) a všechno zpravidla probíhá tak nějak v pohodě.
2) Nikdo tě nenutí jezdit 24 hodin, spíš bych řekl, že většina jde v noci na pár hodin spát, s tím se počítá, lze to vzít i tak, že jezdíš odpoledne-večer, pak se vyspíš, odpočineš si a další den jezdíš od rána do čtyř. I tak lze najezdit hodně kilometrů.
3) Vyskytují se tam sice i opravdoví závodnící, ale většina lidí to má jako zábavu a jsou tam zřejmě i tací, co na kole jinak prakticky nejezdí. :-)
4) S lehokoly tam není žádný problém a jezdí jich tam dost. V každém jiném závodě budeš s lehokolem na 99% jediný.
5) Dobré zázemí a super občerstvení
6) Velmi nízké startovné
7) Celkem hezký (pestrý) okruh, i když kvalita asfaltu v některých místech je bídná.
Co se stalo s Azub týmem netuším, zaspali při registraci? ;-)
4) Lehokola tam vyloženě lákají. Nevím, jestli je ještě k nalezení, ale měli na netu prezentaci vyloženě toho, že K24 je závod všech typů kol a sérii fotek všeho - lehokola holá, částečné kapotáže, plné kapotáže, tříkolky, velomobily. Nevím o jiné akci u nás, kde by lehokola víc než jen tolerovali.
Azub tým se podle mě jeden rok nadchl a jeli ve velkém počtu, od té doby se jim nechtělo a/nebo nemohli.
U K24 je právě dost blbý, že mají hodně omezený počet registrovaných účastníků a když se tam přihlásí dost lidí co si odjedou jen opravdu pár koleček pro zábavu, tak dost se tím snižuje možnost účasti lidem co by určitě podali dobrý výkon a měli chuť si zazávodit.
Chápu správně, že předpokládáš korelaci mezi "chutí závovodit" a "podat dobrý výkon"? Já třeba každý rok v duchu smekám před tím postiženým borcem na vzpřímené tříkolce, který ujede jedno nebo dvě kola. Nebo před dědečkem co jede se svým vnukem. Dávají tomu svoje maximum, nedělají to jen tak ze srandy. Moc lidí co vypadají fyzicky schopní tří set kilometrů, ale ujedou jedno kolo v pátek a jedno v sobotu a zbytek prosedí u piva jsem tam neviděl v žádném roce. Spíš nikoho takového.
K24 se rozhodla být na opačném konci spektra než závody čistě pro vzpřímené žiletkáře. To má za důsledek, že tam pustí nejenom lidi na lehokolech s blatníky a nosiči, kteří "trénují" jen ježděním do práce a zpátky a tohle je jejich jediný závod za rok, ale že se ani nestarají, kolik hodláš ujet. Logicky se tam pak vyskytnou děcka a jejich prarodiče a jiní lidi, kteří jindy a jinde závodit nemůžou. Co by bylo krásné by bylo, kdyby v tomto duchu někdo někde pořádal i jiné závody než 24 hodin. Ale to se zas dostáváme zpátky k tomu, že to si budem muset udělat sami, nikdo to za nás neudělá.
Musim souhlasit s Jirkou.
Taky me uz napadlo, ze je trochu hloupe, ze treba i lonsky vitez se s trochou smuly nestihne prihlasit a ze by mohly treba pro N nejlepsich udelat pred-registraci nebo tak neco. Ale bylo by to spravedlivejsi?
Takhle je kriteriem prihlaseni ochota trcet doma u pocitace a cekat az se konecne prihlaska objevi... tedy svym zpusobem neco pro prihlaseni vytrpet a mozna ze je to tak dobre. :-)
Chtit rozhodovat o tom, kdo ma pravo se ktereho zavodu ucastnit, je hodne problematicke (viz Jindrovi nazory na SolarTrip), takze bych na K24 nic nemenil.
Jestli chces 24 hodinovku, kde vetsina najezdi vic, tak treba v nasich koncinach http://rozhoupej.cz/24-hodin-na-kole-2014/ tam uz mas na predposlednim miste 364 km... :-)
Jestli ale Jirka mysli stejnou trikolku, nemyslim, ze by to byly jen 2 okruhy. Bohuzel jmeno neznam a pri rychlem prolistovani jsem nenasel fotku, kde by bylo videt startovni cislo, tak si to nemuzu overit.
Koukám, že nebylo úplně správně pochopeno co jsem napsal, ale to se tady stává docela běžně :-)
Já nemám nic proti tomu když se přihlásí kdokoliv a odjede jen to co sám chce a zvládne, vždyť proto to je taky otevřený závod. Já sám mezi takové také patřím a proto se můžu podobných akcí účastnit. Jenom jsem si povzdech, že má hodně omezený počet přihlášek do takhle atraktivní akce prezentované jako cyklistický ultramataronový závod.
Ok.
Pocet mist je dany moznostmi poradatelu, s tim toho asi prilis udelat nemuzou, takze je predevsim skoda, ze je K24 dost unikat, chtelo by vice podobne pojatych akci. :-)
Na K24 obvykle nebývá problém přijet bez přihlášení předem. Jestě jsem neslyšel, že by někoho vyhodili, že mají plno.
To nevim, ale je docela možné, že ten co přijel, tak ho zapsali jako náhradníka místo toho co nepřijel. Na podobné akce nikdy přijedou všichni co se přihlásili, ale na K24 to asi nebude velký počet. Co jsem si všiml, tak mají vše připravené jen pro nějaký určitý počet účastníků.
Hele byl jsem tam dvakrát, jednou nepřihlášen a v pohodě. Jen je určitě lepší být tam pak dřív.
Taky jsem jeste neslysel, ze by nekdo prijel a nenechali ho startovat. Jenze:
1) Tu jistotu proste nemas, i tech startovnich cisel nemaji neomezene a kdyby takhle prijelo fakt hodne lidi, nakonec nekomu reknou, ze ne.
2) Podle webu je startovne pro prihlasene predem pres net drazsi, protoze mas v cene parkovani+prespani. On to realne nikdo nekontroluje, ale bylo by fer se tim ridit.
V noci musíš Dost Dobře svítit. Jsou tam neznámé úseky bez vodicích čar a s pevnou 2 W bludičkou jsem musel v roce 2012 dramaticky zvolnit. Stálo mě to několik kol ...
To snad ne, od 16 hodin do 22 než se ti setmí odjedeš tolik kol, že už musíš znát celou trasu tak dokonale, že víš kde je jaký výtluk a kanál :-)
Svítit ano, ale není potřeba nic výrazného. Důležitá jsou kvalitní světla vzadu a dost reflexů i z boku.
Já to kdysi jezdil s 1W Luxeonem, který z toho 1W příkonu nedával tolik lumenů co dávají dnešní led z jednoho watu. Přesně jak příše Lelek-nakole - než se setmí, znáš trať z paměti.
Někteří magoři na žiletkách jezdí s jednodiodovou blikačkou na mikrotužky, někteří z nich dokonce v blikacím režimu. Nikdy jsem nepřišel na to, jestli nějak mrkají do rytmu nebo jak v tom něco vidí.
Naopak 3W už mi připadaly pěkně pohodlné osvětlení, s výjimkou silné bouřky, kdy toho člověk moc nevidí kvůli blbé odrazivosti silně mokré cesty, svícení skrz hromadu deště a spoustu vody na brýlích. To jsem pak občas přepínal na silější, ale vyloženě nutné to ani nebylo.
Nenašel by se někdo, kdo by dokázal zhodnotit tuhle (červenou) trasu v okolí České Lípy?
https://www.google.com/maps/d/viewer?mid...
Od pořadatelů mám potvrzené, že lehokolo jim nevadí, ale nejsem si úplně jistý nápadem, motat se s Ibexem mezi horskými koly, zvlášť když v terénu na lehokole příliš jezdit neumím.
Procházel jsem fotky, většina vypadá rozumně, ale to může být zavádějící, těžko se odhaduje sklon a fotograf nemusel nejtěžší místa vůbec fotit.
Ke spokojenosti by mi stačilo projet a nebýt poslední. Čas pak můžu dohánět ve zbývajících disciplínách. ;-)
Tady to máš s vrstevnicemi, je tam krpál, kde asi výkonnostně zaměření klasici lehokolo v cestě moc neocení, pokud pojedeš na špici. Pokud se budeš držet zpátky, určo nebudeš sám, kdo potlačí. Taky potrénuj hluboký písek. Ale jsi v tomto směru průkopník, klobouk dolů před odvahou a držím palce. Možná přijedu fandit.
Díky. Na špici se vyskytovat nebudu, ale předpokládám, že po plavání (chci jet variantu kvadriatlon - jednotlivec) budu v první polovině... takže všichni, co neumí plavat, se budou chtít dostat přede mně... :-/
Píssek? No potěš. Copak do kopce, tam kolo nějak vytlačím, já mám hlavně obavy z cesty dolů. Nerad bych byl dalším lehokolistou, co na K24 nebude moct...
Odvahu nebo hloupost? No měl jsem vyhlédnutých několik zajímavých závodů a nevyšlo to (ICT triatlon se kryje s K24, na Epo survival jsem tentokrát nesehnal nikoho do dvojice a u dalších triatlonů jsem nepřesvědčil pořadatele k akceptaci lehokola), tak snad dopadne dobře tohle.
A nebylo by teda pro tebe vhodný vedle lehokola taky potrénovat i normál kolo pro podobné závody?
Já už o pořízení horskýho kola několikrát vážně uvažoval, ale při mé laxnosti to řešit, to v dohlednu nedopadne. U mě je pořizení čehokoliv strašně na dlouho, musím mít jasno, co přesně chci, současné nabídce klasických kol vůbec nerozumím a nemám čas ani sílu to studovat...
Takže z kol, která mám k dispozici, je Ibex tou nejlepší volbou, prostě protože šrotokolo mizerně brzdí a přehazovačka tam je spíš pro ozdobu... :-)
Jestli to někoho zajímá, tak cíl byl splněn, závod Hornettlon jsem dokončil a poslední jsem rozhodně nebyl. :-)
Podle oficiálních výsledků:
Plavání 500m: 8:51
Depo: 1:44
MTB 20 km: 54:13
Depo + inline 11 km: 35:12
Depo + běh 5 km: 31:45
Celkem: 02:11:44.7
Podle GPS ta trasa na (leho)kole měla cca 18 km, ale i tak to stálo za to. Naštěstí pořadatelé měli rozum a převážná část trasy byla opravdu sjízdná pro každého. Kromě jednoho místa (moc písku) jsem z kola sesedal prostě protože se do kopce rozhodli kolo tlačit ti přede mnou (jinak bych nejspíš slezl o chvilku později). Nejhorší tak byl sjezd z kopce po kamenité cestě, kdy já místy i při 15 km/h měl pocit, že se kolo rozsype, zatímco celoodpružená kola mě tam předjížděla v min 30 km/h. Naopak nejlepší byly rovné úseky asfaltu (plus závěrečný kousek po letišti), kde i přes zubaté pláště zvládal Ibex 40 km/h, až mě prý někdo podezříval, že tam musím mít motor... :-D
Zatímco během cykločásti jsem si počasí pochvaloval (nikde žádné bláto), v zápětí se ukázalo, že nevzít si flašku s pitím na brusle (jenže kam ji dát?) byla fatální chyba, protože 11 km po rozžhavené ploše letiště bylo fakt náročných. Už v půlce kola jsem měl pocit, že umřu žízní a po prvním kole jsem změnil strategii ze snahy závodit na to jen nějak dojet do depa...
Ani po vypití všechny vody, co jsem v depu měl (0.3l), se pak příliš běžet nedalo, cílem se tak stalo dostat se ke slíbené občerstvovačce v půlce trasy a následně do cíle (tam bylo naštěstí dost pití a stín), každopádně zatím asi nejnáročnějších 5 km...
Tak snad jsem z podobných nápadů na chvíli vyléčen, pevná přední vidlice si asi užila své, tak jen doufám, že to Ibex přežil bez následků, zatím sbírám síly jít montovat zpátky silniční pláště, blatníky a spravovat stojánek... :-)
Díky za prima report a klobouk dolů před Tvou odvahou - příště dostaneš kameru na řidítka, tak zhubni aspoň 100 gramů, ať se pak nevymlouváš. Určitě po dojezdu vedls více či méně zajímavý rozhovory, tak se poděl o nějaký perly, až si trochu vyddechneš.