Tak nastal podzim a s ním přirozený úbytek světla a já musím řešit to, co jsem loni odkládal, tedy osvětlení kola. R8no při jízdě do práce je totiž ještě pořád tma. Jezdil jsem zatím vždy jen s čelovkou. Je super a svítí dost. na chůzi je to fakt pohoda. Osvědčila se na všech čundrech a i v jeskyních a dolech, ale na kole je to málo. Svítí tak tři čtyři metry před sebe a jen v v omezené šíři. V praxi to vypadá jak jízda tunelem. No a hlavně v jednom úseku, kde jsou serpentiny jsem občas málem vyjel ze silnice. V těhle místech svojí pouť skončilo už fakt hodně lidí a já nechci bejt dalši. Varianta jet pomalu, je sice bezpečná, ale to už můžu jít pěšky. Potřebuju něco co bude stíhat osvětlovat mi dostatečně velkej kus přede mnou, i když pojedu těch 30-35km/h . Zaujalo mě Jirko na srazu tvoje osvětlení kola. Poraď elektroguru. Sice poznám diodu od odporu a nemyslím si, že tyristor je kámoš terminátora, ale stejně jsem krapet mimo mísu a sám to dohromady nedám. Občas to teda bez světla může být fajn zážitek, jako páteční cesta z práce domů. Krapet jsem se zdržel a ačkoliv jsem vyjížděl za světla, tak mi bylo jasný, že alespoň polovinu cesty pojedu už po tmě. Kvůli pátečnímu provozu jsem jel lesem o hodně delší trasou a baterku jsem nakonec nevyndaval vůbec. Byla to fakt prča, jet po lesní cestě v podstatě popaměti a koukat se nahoru, kde se rozestupujou stromy a podle toho udržovat směr. Docela mě to bavilo, ale když se tak dva metry vedle mne zvedla a rozeběhla srnka (asi) tak jsem se lek tak, že jsem skoro spadnul s kola:o)) Asi si to střelím ještě někdy jindy, ale přesto bych rád měl možnost si posvítit:o))
Taky teď jezdím potmě, někdy ráno a někdy večer, podle rozvrhu. A ukázalo se, že ten 1W luxeon co tam mám opravdu svítí, ale opravdu se nedá jet jako ve dne. S výkonnějším typem by to asi šlo. Další háček je v tom, že ho mám daný na čumáku, na vršku přesmykačové trubky, aby nesvítil na kmitající nohy a podobně. Je to skvělé do doby, než ta polňačka, po které jedeš za úplné tmy, zatočí pravoúhle. Protože ti to světlo nezatáčí s řídítky, pojedeš většinu té zatáčky po paměti. Ale to už jsou jen drobné nevýhody, jinak se mi luxeon osvědčuje.
Momentálně používám naprosto primitivní zapojení bez regulace. (Všichni víme, jak dlouho vydrží "provizorní" řešení a co je jednotka dočasnosti, že:-)).
Zkusím dát na web ještě dneska pár fotek, nákres zapojení a nějaký popis.
taky používám primitivní zapojení diody, viz http://zlin.wz.cz/svetla/ . Luxeony používám dva zároveň (s jedním je to slabé)- jeden na řidítkách a druhý na přilbě.
Tak už to je. Na http://hebike.borec.cz je nový odkaz Osvětlení kola, pod ním to je.
Jo ta toho stranšného nepořádku v pokoji si prosím nevšímejte, je-li na nějaké fotce vidět:-).
Tak já se s tím píšu a fotím, a nikdo nic. To si musím dělat ohlasy sám? :-)
No pěkné to máš. V jednoduchosti je síla. Ale zajímalo by mě, jestli moc nekolísá proud luxeonem přes ten 1 ohm. Lepší by byl aspoň ten primitivní omezovač proudu s 1 tranzistorem. Pro skutečnou stabilizaci proudu by tam musel být větší úbytek a tudíž ztráty, takže úplně nejlepší by byl pulsní měnič. Až přijde čas, budu ho muset vyrobit. Zatím mám halogen a tam stabilizuju jenom napětí, taky pulsně a zatím mám ještě jednu náhradní žárovku.
Chtěl bych někdy vidět porovnání toho luxeonu s halogenem, abych věděl, jaký si pořídit, aby svítil skutečně víc než 4,5W halogen, ale ne aby to jen tak vypadalo (jako např. při srovnání žárovek a úsporných zářivek, což je bída). A ten luxeon bych chtěl sehnat samotný a všesměrový a dát ho do velké paraboly, odvod tepla pomocí Al nebo Cu válečku.
Ještě ohledně těch červených LED - jaký je na nich úbytek? Zajímavé je, že jsou na fotce tak vidět. Běžné č. LED mají buď kolem 2,5V nebo 1,65V. V obchodě mají pokaždé jiné a nevědí jaké. Ty první jsou na pohled lepší. Ty druhé mám já, jsou monochromatické jako laser a foťák tuhle vlnovou délku nebere - vypadají bíle. V blikačce jich mám 22, při blikání každou teče 10mA, př brždění 35mA. Jsou zapojené po dvou do série, při blikání rozdělené na 4 a 7 dvojic. Bohužel polovina výkonu se protopí na stabilizaci proudu, ale ten úbytek tam být musí, protože baterie po cestě i dobíjím. Elektronika na mém kole obsahuje včetně houkačky asi 20 tranzistorů a 2 OZ a spotřeba je dost velká, svítí mi to naplno taky 6 hodin, ale to musím přidávat k akumlátoru ještě výkon z dynama. Občas uvažuju o modernizaci.
Takže ještě jednou, líbí se mi to.
Na těch paralightech je asi 1,7 nebo 1,8V na kus. Tři se do šesti voltů vlezou s rezervou, ten blikací tranzistor požere zbytek. I tak jsem ladil na nepájivým poli víc jak hodinu ty rezistory a kondenzátory než jsem tam dostal těch 100mA.
Proud Luxeonem je 350mA při plných baterkách, pak samozřejmě klesne, nevím přesně, ale asi na 250 při skoro prázdných. Svítí to viditelně míň, ale pořád slušně. S měřením je problém. protože odpor ampérmetru při těchdle proudech a napětích už není zanedbatelný, chová se jako předřadný rezistor toho luxeonu. Nastavíš 350mA s plnou baterkou, vyřadíš ampérmetr, změříš napětí na tom rezistoru, jehož odpor sis zapsal co nejpřesněji, a zjistíš, že tam teče skoro 380mA.
Díky, takže ty paralighty budou asi taky dost monochromatický. Asi máš lepší foťák.
Co se týká měření proudu, je to tak. Můj nový multimetr má na proudu úbytek 1V kvůli jakési elektronické pojistce, takže při malých napětích je na nic, to je normální. Měření provádím na odporu třeba 0,1 ohm a těch pár milivoltů se už změří přesně.
Nejsem žádnej fanda elektroniky a proto používám 12 voltovou halogenku, kterou koupiš i s parabolou v běžné prodejně-dají se koupit různý výkony i úhly svícení. Já používám 20 W a k tomu neprůstřelnej olověnej akumulátor 12V, 5 Ah. Halogenku jsem napasoval do starýho reflektoru s kola a svítí to jako PRASE. Je to jednoduchý a levný. Akorát musíš mít nějakou nabíječku na olověný aku- já používám Ansmanna.
Jak a do čeho si to napasoval? Jedinej problém, proč ještě namám na kole 20W halogenku je ten, že nevím, jak do něčeho mechanicky upevnit kulatou parabolu..
Opožděně reaguji, ale přece-nastupoval jsem do nový práce-FUJ. Použil jsem starý reflektor na kolo. Parabolu jsem vzadu/kde je normálně žárovka/ uříznul, nejlíp lupenkovou pilkou. Do paraboly takto upravené jsem vlepil halogenku- tuším epoxydem. Do krycího plexiskla jsem vyřezal otvor-pokud tam to plexi necháš, tak to nesvítí dobře-vyzkoušeno. Zvenku jsem halogenku přilepil k té díře tavným lepidlem. Celej reflektor jsem provrtal mnoha dírkama, aby se to dobře chladilo. V zadní části světla mám dvě zdířky na banánky a to je celý. Halogenka je nějaká tuším polská. Myslel jsem , že brzy odejde, ale zatím drží. Světlo není připevně napevnou, ale držák je odpruženej kouskem elastomeru, pro snížení vibrací. Jo halogenka stála asi 80 kaček i s paticí z keramiky. Vyzkoušej třeba i nižší výkon 10 W, možností laborování je hodně. Bude to ve výsledku levný a jednoduchý. A když píšu, že to svítí jako PRASE, tako to tak taky svítí.
Mohl by jsi prosim presneji specifikovat tu nabijecku?
Dik..
A jakou používáš halogenku? Normální co koupíš v každém obchodě, nebo OSRAM DECOSTAR IRC 12V/20W, která je dražší (150 Kč), špatně se shání (musí se objednávat), ale skutečně více svítí? Více informací na webových stránkách Osramu, hledej sám. 8-)
Mě zarazilo, že nevidím nepořádek, takže jsem myslel, že to není ono :))))
Ale jinak není co dodat. Ty paralighty jsou celkem brutus, že? Jak dlouho svítíš na jedno nabití NimH (já důvěřuji olovu)?
A Nebylo by lepší ,při focení Luxeonu poodstoupit o pár stupňů do strany(mimo ohnisko) , aby to nevypadalo jako 55W halogen v autě? :))
Celkem se vším všudy to žere tak 400mA zaokrouhleno nahoru. Takže na jedno nabití se můžu spolehnout na pět hodin, pokud to není nepřetržitě tak i víc jak šest. Naměřil jsem šest a půl, když jsem to stopoval vždycky při svícení a pak sečetl časy.
Luxík jsem nejdřív fotil rozsvícený ze strany, ale nebylo to ono:-).
Díky moc! Momentálně nemám kvůli práci moc času, takže jsem se sem dostal až dneska a ještě to proběhl sakra rychle, ale o víkendu to prostuduju víc. Každopádně díky!!
Už si brousím zuby na nový světelný systém, a tak se přidám.
Proč vozíte olovo, místo nimh, které jsou několikrát lehčí při stejné kapacitě.
2,8Ah 5x nim h1,2V váží 0,15 kg
a
2,8Ah 1x Pb 6V váží 0,6 kg
když chci 6Ah tak olovo bude vážit 1,3 kila ale NiMh 0,3 kila, což je podstatnej rozdíl
olovo je mnohem levnější
1)cena
2)bezproblémové nabíjení a vybíjení
3)malá změna napětí v průběhu vybíjení
kdybych nepotreboval vizt sebou 10Ah pri 5-6V tak bych sel do olova, ale takhle bych vozil kilo a pul navic a to uz je moc znat, kolo strasne tezkne
Kilo a půl je znát? dovol abych se zasmál cha cha. Ty seš asi gramař, že
no jo, na nějaké obludě s blinkrama a obrovskýma reflektorama nějaké to kilo a půl olova se stratí, to jo:-)
http://author.wz.cz/
No nevim jestli sem gramar, ale kdybych uvazoval tak jako ty tak na akumulatorech stezknu o jedno kilo, vemu si vetsi stan, pac tam kilo navic taky nehraje roli, proc brat jedny boty kdyz muzu mit dvoje, 4 litry vody navecer je malo, vezmu 8 litru, prece nepojedu bez velke panve, grilovaci mrizky a jehel na saslik a to jiz nemluvim o dvou tlustych knizkach abych se za deste nenudil....
takze pak nepovezu 25-30 kilo navic ale 35-45 kilo navic a kdyz si takove kolo hodis na ramena, nebo ho mz nekam prenest, tak je to sakra znat...
ale rikam na jezdeni okolo baraku bez bagaze je to jedno kilo sem kilo tam, to uznavam
Musíš ten přírusek hmotnosti brát pozitivně - alespoň nemusíš utrácet za posilovnu :))
anebo ten zbytecnej prirustek eliminovat
Jez fazole, ty nadlehčí tvoji tělesnou schránku :-)) a navíc reaktivní pohon ...
Ale nejdřív mi ukážeš jak to funguje tobě...
Máš-li gasmasku ...
Mám dalekohled
jasně, byl bys tak namakanej, že při přesedlání na silničku bys to armstrongovi natřel jedna báseň
Jistě - Armstrong by jenom zíral na jeho záda (při startu etapy), po několika minutách už by byl 3 km před pelotonem :-D
člověče na jak dlouho jezdíš? mně stačí na 3 týdny při 6V jenom 6,8Ah to mám světla, brzdovky, vysílačky.
1) cena - souhlas
2) bezproblémové nabíjení - souhlas, bezproblémové vybíjení - to jsem nějak nepochopil
3) malá změna napětí v průběhu vybíjení - nesouhlas, NiMH má menší.
co je na nimh problémové nabíjení ?
Pro nabíjení olověného akumulátoru ho stačí připojit na kvalitní regulovatelný stabilizovaný zdroj s proudovým omezením. Takový zdroj bývá běžnou výbavou elektroamatérů. Vybitý hladový olověný akumulátor po připojení na zdroj začne s obrovskou chutí proud papat. Až se do syta nasytí, proud přestane papat. Můžeš ho tedy nechat na zdroj připojený libovolně dlouho, on zná svoji míru. MiMH akumulátor po připojení na zdroj rovněž začne s obrovskou chutí papat, ale nepřestane žrát, i když už se nasytil a začne se potit. Je proto velmi žádoucí ho ve správný okamžik od proudu odstavit, aby se nepoblil. Proto je třeba pro nabíjení NiMH akumulátorů speciální nabíječky, která má dostatek inteligence na to, aby poznala, že už akumulátory mají dost.
Pokud takovou nabíječku máš, pak nabíjení NiMH není problém. Pokud nemáš (což je můj případ), pak to problém je. 8-)
jasny, jenze pri kapacite 9Ah a max dobijecim proudu 0,7A nemusim nic hlidat. myslim behem jizdy na kole, prumer bude stejne nekde kolem 0,2-0,4 A
Co to máš za dynamo? Já mám Shimano a tam je konstantní proud 0,55A od 10km/h nahoru. Baterky mám jenom 1,7Ah, tak ten čas radši hlídám. Jejich přehřátí po nabití sice nehrozí, ale aspoň ušteřím asi 3W na šlapání, no nic moc.
Mým snem je: vyrobit automatický regulátor, který by převáděl konstantní proud dynama (alternátoru) 0,55A na konstantní napětí, např. 6,8V a proud od 0 až do 1,5A. Proveditelné to je, vím i jak. Z 3-wattového dynama by se pak dostalo při normální rychlosti až 10W. Není to žádné perpetuum mobile, muselo by se to ušlapat. Potom bych se nemusel starat o žádné nabíjení, stání by pokryl záložní Pb akumulátor 6V 1.3Ah. To by se svítilo! Otázkou je, jestli to má smysl vzhledem ke složitosti. Tedy nemá. Ve dne se vždycky jede dost dlouho na to, aby se energie vrátila zpátky i tím normálním slabým výkonem.
ja to meril ampermetrem po sumerneni a tech 0,5 amper tam bylo az nekdy pri 18 kilometrove rychlosti
uvidime u toho noveho alternatoru, hned jak bude tak ho zmerim a kdyz rikas ze ma uz od 10 km fungovat naplno tak beda beda jestli nebude
a ten regulator, jak na to ? rad bych si nekdy par watu prislapl, ovsem jestli to bude v silach to postavit
Velkej výkon dynama má rozhodně smysl - až budu mít nějaké smysluplné dynamo, určitě ho zapojím tak, že se začne nabíjet při každém stisku brzdových pák - tedy využitím spínače brzdových světel. Tam by se vysoký výkon fakt hodil. I s jinak udělaným snadno vypnutelným nabíjením, který by se zapnulo jenom z kopce, by to mělo smysl.
Nechceš někde vystavit nějaké schémátko??????;-)
Ještě teda dodám, že s takovým regulátorem by se nabíjení vůbec vypínat nemuselo, za předpokladu olověného akumulátoru. Schéma ještě nemám, zatím se mi do toho nechce. Ale princip je ten, že z usm. alternátoru by se nabíjel kondenzátor na velké proměnné napětí a to by se pulsním měničem převádělo na konstantní malé napětí s proudem podle potřeby, za současného hlídání vstupního napětí, které když překročí určité hranice nahoru nebo dolů, tak se měnič vypne. Takže při nulovém odběru by šlo dynamo naprázdno a při malé rychlosti by to jenom pulsovalo. Je to jediná možnost, jak nabíjet za jízdy Pb akumulátor.
Samotný usměrněný alternátor na kolo jako zdroj proudu se hodí přesně pro nabíjení NiCd nebo NiMH.
Pokud by někdo chtěl z něho nabíjet Pb aku přes normální lineární stabilizátor napětí, není to vhodné. Dokud bude akumulátor vybitý, bude absorbovat veškerý proud a stabilizátor bude zcela otevřený a nebude nic stabilizovat. Po dosažení jmenovitého napětí na aku se proud bude snižovat, napětí před stabilizátorem vyletí na maximum, jak se alternátor bude snažit natlačit tam ten stálý proud, čímž se stabilizátor zničí. Tudy cesta nevede.
A proč stabilizátor? Stačí napětí usměrnit a je to, ne? Akorát to musíš hlídat a nabíjení ručně (nebo nějakým automatem) včas vypnout.
Jinak - ruční (nebo brzdovými pákami) zapínání nabíjení má smysl, protože alternátor bude kolu klást trošičku menší odpor, když není zatížen. Takže se spíš vyplatí nabíjet velkým výkonem z kopce, když se stejně brzdí, a do kopce to vypnout (pokud se nechce nabít aku co nejrychleji).
Pro nabíjení olověného akumulátoru je stabilizátor nutný. Pokud bych to usměrnil a valil do něj stálý proud 0,5A, napětí vzroste na nebezpečnou úroveň dávno před tím, než je akumulátor nabitý. Při kapacitě kolem 2Ah by to bylo v polovině nabíjení. Pokud bych si náhodou všiml nějakého měřáku a nabíjení vypnul, bude tam polovička kapacity. Pokud bych to nechal dál, akumulátor vyšumí.
Prakticky to jde vyřešit paralelním stabilizátorem, který nedovolí napětí stoupnout nad 7,5 resp. 15V, ale tím je veškerá účinnost olova v tahu, protože všechen nadbytečný výkon se bude měnit v teplo, než nabíjení úplně vypneme.
S NiCd nebo NiMh není problém.
Až budu mít čas, tak tu automatiku vyrobím, ale na kolo ji dám, až mi to stávající doslouží nebo ho ukradnou.
Fakt!?
Já zatím nabíjím svůj gelový akumulátor 5Ah doma konstantním napětím 6,9V s omezením proudu na 0,5A (nebo míň). Předtím jsem nabíjel alternátorem přímo, ale to jsem se na max. nabití těžko dostal, jelikož jsem v té době svítil 20W halogenem.
Když jsem to ale tím alternátorem (3W) nabíjel, zjistil jsem, že napětí při nabíjení stoupne max. o 0,1V, takže mi to nijak nebezpečný nepřipadá a nevidím důvod, proč by se měl nabít jen částečně. Můžeš to nějak blíže osvětlit?
Zjisti si nabíjecí charakteristiky těchto akumulátorů Doma to nabíjíš docela správně. Akumulátor je zcela nabitý, až jeho proud klesne pod určitou mez, u 5Ah to nebude víc než 50mA. U alternátoru ale není žádné napěťové omezení a proud je stále 0.5A, takže po nabití akumulátoru se bude napětí zvyšovat klidně až na 20V (ať tam je 6V nebo 12V akumulátor). Pokud ti napětí nestouplo, tak akumulátor nebyl ještě úplně nabitý, ostatně při 0.5A to trvá dost dlouho. Až se tak stane, rozhodně to poznáš.
Na chatě nabíjím 7Ah solárním článkem 200mA a ke konci nabíjení jde napětí rychle exponenciálně nahoru. Tam mám ten paralelní stabiliátor, který nedovolí další vzestup, tam o žádnou účinnost nejde, slunce svítí samo.
Už pracuju na tom konečném řešení regulátoru. Dneska ráno jsem si ověřil některé údaje - po usměrnění alternátoru je na filtračním kondenzátoru při odběru asi 1mA už při 30km/h 60V!
Pokud to bude fungovat, jak má, tak dojde k optimálnímu využití celého výkonu, který je alternátor schopen při každé rychlosti dodat. Bez odběru to nebude klást žádnou zátěž a nic se nebude muset odpojovat. A pochopitelně tam nebude žádné relé.
Těšte se, schéma bude.
Díky za vysvětlení, to vypadá rozumně:-)
A na schéma se samozřejmě moc těším
a na nabíjení sluncem to bude taky použitelný? A paralelní stabilizátor je co? Jakože přebytky energie spálí v nějakým odporu, jo?
A nechceš rovnou něco takovýho vymyslet i na bezztrátovou regulaci svícení diod? Luxeouny a tak? Tedy bezztrátový zdroj konstantního proudu;-))
Hm, při kapacitě 9 Ah a dobíjecím proudu 0.7 A se budou zcela vybité akumulátory nabíjet 13 h, spíše déle. Přece ve dne nejezdíš tak dlouho. Nemáš tam ještě někde proud odjinud?
spotreba za jizdy - udaje nejsou presne
spotreba - neustala
nepodsvicene PDA - "150 mA"
DEN - teren
svetla nesviti
DEN - na silnici kde jezdi auta
vse v rezimu blikani tzn 1/2 udavaneho odberu + obvod - "300mA"
zadni blikacka 3x20 = 60 mA
bocni pozicni svetla 4x20 = 80 mA
predni blikajici luxeon 1x350 = 350mA
NOC na silnici kde jezdi auta "180mA -450 mA" dle rychlosti jizdy
zadni blikacka 3x20 = 60 mA
bocni pozicni svetla 4x20 = 80 mA
predni svitici luxeon 1x350 = 350mA
4x otaceni ultradiody po 45 kandelach 6 stupnu = 80 mA
NOC v lese "80mA - 350mA - 450mA"
predni svitici luxeon 1x350 = 350mA neustale
4x otaceni ultradiody po 45 kandelach 6 stupnu = 80 mA
myslim ze na tohle bude dynamo + solar bohate stacit
otaceci diody se nataci spolu s vidlici, luxeon se neotaci
otaceci diody se nataci spolu s vidlici, luxeon se neotaci
Jo, solární panel, tak to potom půjde. Ty jseš nejspíš dálkový cyklista. Raději si ověř v katalozích některá fakta (všechno si nemusím dobře pamatovat) a zamysli se. Olovo je sice těžší, ale má vyšší účinnost, asi 80 % oproti 60 % u NiMH. Olovo má také mnohem menší samovybíjení než NiMH. Povídá se, že NiMH je schopen během prvního dne po plném nabití ztratit až třetinu kapacity, pak už je to pozvolnější, ztrácí se třetina kapacity měsíčně. Proto se u NiMH používá po plném nabití udržovací proud přibližně C/100, což by u tvé 9Ah baterie bylo 90 mA. No, časy se sice mění a výrobci akumulátorů možná zapracovali a parametry zlepšili. Pořád si ale myslím, že u aplikací, kde je nabíjecí energie drahá, NiMH a NiCd nejsou to pravé vořechové.
Jestli pude provozovat pda bez stabilizatoru napeti tak asi pujdu do tech 4x nimha, i kdyz to ma trochu vetsi ztraty, protoze pda jede bez problemu mezi 4,7 - 5,6 volty, coz je napeti NiMh akupaku
taky luxeony jedeou pod 4volty takze jsou mensi ztraty srazecim stabilizatorem
nakonec je diskutabilni, zda by mi ten olovenej akumulator s vyssi ucinnosti ale se stabilizatory s vetsi ztratou nevysel stejne jako nimhy - s ucinnosti
No vidíš. K čemu teoreticky kafrat, když máš nad svými věcmi výborný praktický přehled.
Třeba jsem někde v úvahách udělal chybu. Tak je lepší to pořádně probrat a chyby zrušit. Navíc se to může někomu hodit, třeba se chystá taky provozovat pdačko a světla a bejt při tom elektricky nezávislej...
Nabíjení NiMH/NiCD za jízdy je tu:
http://www.nscl.msu.edu/~daniel/regulator.html
a další schémátka na alternátory:
http://www.pilom.com/BicycleElectronics...
tohle ale neudela ze 3W altiku 10W
je to jen kvuli dobijeni, to nepotrebuju, dobijim porad jakmile jedu
Na druhým odkazu z něho (6V 3W) vytáhl 5W
sem slepej, ale už to vidím
jenže jestli to bude chodit i pri 5,6 voltech a neuskodi to dynamu ?
zas tak slozita vec to neni
Už hodnou chvíli vůbec nechápu o čem se tu mluví. Zkrátka jsem mimo mísu. Dáse něco z toho o čem tu diskutujete někde koupit? Protože vzhledem k tomu, že nejsem schopnej něco podobnýho vyrobit, nezbývá mi než vydělat peníze něčím, co umím a koupit to.
Toje fakt, nějak se to zvrtlo. Už toho necháme. Hotových věcí na baterky se prodává poměrně dost a to nábojový dynamo je u nás zřejmě spíš pro nadšence, kterých není moc. Další diskuze ohledně vlastní výroby bude pokračovat jinde, až bude třeba.
Běž do halogenky 12 V-viz. příspěvek výše a neřeš žádný složitosti. Život je komplikovanej i tak.
nemám elektro energie nazbyt abych mohl provozovat halogen, navíc svítí moc bodově a je oproti luxeonu nepříjmemnej
používám halogenku s úhlem 10 stupnů, ale dostaneš třeba i 35 -ový světelný kužel. dá se vybrat, tak bych s tím bodovým světlem moc nesouhlasil.
Já bych zase nesouhlasil s tím, že halogenka je nepříjemná - LED diody jsou mnohem nepříjemnější (při svícení do očí z dálky)
budu delat zableskovej luxeon abych byl dobre videt i ve dne, bude namirenej primo dopredu a bude mit regulaci podle pocasi - slunecno, pod mrakem, temnejsi zatazeno, mlha, vecer
a ten druhej bude svitit na cestu v noci
budu neprehlidnutelnej i ve dne
a kdyz mi v noci protijedouci auto nesklopi dalkovky, tak ho vosolim naplno pustenym luxeonem primo do voci, a to pak sklopi kazdej, protoze nic nebude videt
Tak jsem možná našel to, co potřebuju. Luxeona, kterýho někdo do světla přidělal za mě, neb to sám neumím. Zatím nevím jak to bude nebo nebude svítit. Vím jen tolik, že to pro tu firmu dělá jeden chlapík, který vykuchá nějaké levné světlo a předělá vnitřek na to, aby tam nacpal Luxeona, baterie atd. Vypadá to zajímavě a už ho mám objednaný. Našel jsem to úplně náhodou, když jsem scháněl teplý spacák na zimu. Poslední čundr na konci listopadu a spaní pod širákem ve 20cm sněhu, byl totiž poslední impuls k tomu, že novej spacák potřebuju jako sůl, protože deset let starej z mikrovlákna , už je zkrátka pár let za horizontem živonosti a až pojedu v lednu nebo v únoru tak bych se rád vyspal líp:o)) akže se koukněte na www.spacaky.cz a koho zajímá jak to bude nebo nebude opravdu fungovat tak dám vědět. Akorát mi říkali, že se vzhledem k blížícím se vánocům normální objednací lhůta na spacák (objednával jsem ušití spacáku i to světlo) protáhne z týdně možná i na tři. Takže dám případné reference asi až po vánocích. Zdar
Ještě ti to světlo nedorazilo? Taky sháním něco, co svítí tak, aby bylo vidět na cestu.
Zatím nepřišlo Honzo. Taky čekám. Až dorazí, namontuju a pojedu se večer projet a hned sem máznu referenci.
No tak mi předevčírem napsali, že dorazil mnou objednaný spacák a světlo od výrobce do prodejny a včera jsem se tam hned stavil. Spacák super! Asi ho mezi svátkama hned vyzkouším a půjdu na jednu noc spát do sněhu k psovi na zahradu. Se světlem už jsem zdaleka tak spokojený nebyl. SIce nebyl ještě večer ale moc to nesvítilo a bylo takové to blikátko, co mi vždycky ukazují jako zázrak v cykloprodejně. Moje čelovka, do který jsem si koupil halogenovou žárovku svítí asi 3x tolik:o((( Takže jsem si ho nevzal a nechal jim ho na prodejně a oni vrátí výrobci a zeptaj se jestli je to vážně ono nebo se nějak sekli. Jsem zklamanej. Asi si prostě na řidítka přilepím páskou baterku na tři buřty, která svítí asi tolik jako světlo od auta. Akorát je samozřejmě taky těžká jako prase:o( To fakt nexistuje pořádný světlo, který se dá koupit a ne stavět svépomocí? To nejlepší, co jsem viděl v cykloprodejně byl halogen se dvěma světly a nabíjecí baterijí. Slavnostně to na můj dotaz vytáhli z pod pultu a pak mi v klidu zahlásí, že to na intenzivní svícení vydrží až půl hodiny a na ůsporný režim 2,5 hodiny. Když jsem mu vysvětli, že cesta do práce mi trvá 40min a potřebuju vidět pořádně celou cestu nehledě na to, že bych chtěl i něco, s čím se můžu vzdálit od zásuvky na dýl než na dvé hodiny, a že je mi to tím pádem na hovno, tak se tvářil ublíženě , a že nic takovýho nemá. To fakt tak ojedinělý, že někdo chce na kole světlo, se kterým uvidí před sebe a ne jen blikátko aby byl vidět on?
A tohle už jsi četl ? Možná by to stálo za to...
http://www.nakole.cz/diskuze/tema.php3?id=1638
Teď už ano, díky za tip! Podle toho, co jsem si přečetl to ale asi bude totéž jako to na www.spacaky.cz Tedy ten vnitřek, sklíčko, parabola atd. bude mít zcela jsitě lepší zpracování. ALe tam u toho taky inzerují dosvit 50m a je to takový to šudlátko. Ono záleží na tom, ce se myslí tím dosvitem. Oni bohužel asi to, že na těch 50m ještě pořád reagují reflexní plohy značek u silnice, ale ne to že na tu vzdálenost vidíš ještě cokoli jiného. Jenže když jedeš něco málo přes třicet, tedy tak 9m/s tak je to dost málo.
No právě... Chtěl bych to koupit, ale jelikož to stojí už docela dost, tak nechci šlápnout vedle a čekám, že si to koupí někdo přede mnou a poreferuje...;-) Jedinou ukázku toho co to umí , jsem viděl ve Velu 12/2005... Dokud to ale neuvidím na vlastní oči, tak tomu moc nevěřím...
Lidičky, když už tu řešíte světla...
Náhodou jsem koupil jakousi svítilnu na nabíjení mačkáním páčky. Sice není určená na kolo, ale když vidím, jak krásně svítí, asi na ni z jiné svítilny přidělám kolejničku a bude. Nevím, co v ní svítí, ale je to bleděmodré jasné světlo vycházející ze dvou - asi diod. Už svítí hodinu na jedno dobití.
Skoro se mi nechce věřit, že něco podobného stojí 60 kaček!
Utekly další 2 hodiny A VONO TO FURT SVíTí!! Skoro se mi to nezdá možné. Jestli to není podfuk a uvnitř nakonec bude obyčejná baterka?
To je docela možné...;-) Já si asi před rokem koupil na stánku "natřásací svítilnu" a když jsem to samozřejmě doma ihned rozebral, tak na mne vybafla baterie...;-) Ten magnet co to má dobíjet, je tam jen pro parádu... V mé blbosti mi budiž polehčující okolností jen to, že svítilna stála jen 90,- Kč...;-) Ale jinak svítí docela dobře...
Přesně! O těch podvodných natřásacích svítilnách mluvili i v televizi. Chtěl jsem jim to rozebrat hned v krámě, ale nebyl křížovej šroubovák. Tak jsem to potevřel až doma a nevypadá to ani na trpajzlíka s kličkou, ani na baterky. Naplno otevřít jsem to nechtěl, páč znáš to. Vyskočí pérka a spátky to nedáš. No a uznej, válí se nějde 60 kaček jen tak na silnici? :-).
Prostě zatím to svítí a když namačkáš, tak to přidá.
Potichu poslouchej s uchem na svítilně. Uslyšíš-li funění a oddychování, je vevnitř trpaslík, co točí kličkou.
Hele na tobe se bud strasne poznamenal Terry Pratchet, a nebo mas opravdu vitribenej pristup k svetu :-)))
BTW kdyz to svetlo zhasne, tak tomu skritkovy musis vykydat, nakrmit ho a kdyz ani to nepomuze tak mu dej cigárko :-)))
Někdo tu psal, že používá dynamo od Shimana. Je to to dynamo v předním náboji kola? Viz.: http://cycle.shimano-eu.com/catalog/cycle...
Uvažuji o tom na normální kolo a sháním někoho, kdo by sdělil praktické zkušenosti. Shimano k tomu dodává i světla s halogenovýma žárovkama.
Neváhaj.Ja mám alternátor v náboji od Shimana.Je to super.Žiadne problémy.Len ja s tým napájam Luxeona.Keď si ho budeš kupovať,tak si kúp trojwatový alternátor.Pozri sa na www.lepidoptera.szm.sk.
To jsi ale vořech
Viděl jsem v obchodě diodová světla Longus, vypadají zajímavě. Koukněte na
http://img65.imageshack.us/img65/7293...
http://img58.imageshack.us/img58/1064...
Máte to někdo? Zajímalo by mne, zda to je k něčemu.
Ako svätojánske mušky dobré.Horšie je to v noci na bicykli.
Zdravím lidičky.
Koupil jsem na aukci tato světla:
http://www.outdoorsportz.com/BGLTOOOO101…
http://cgi.ebay.com/Marwi-Nightpro-Pro-E…
http://www.triathlete.com/store/product.…
(snad budou odkazy fungovat). Jsou to halogeny 6V/15W a 6V/20W, které mohou svítit každý zvlášť nebo společně (35W by už mělo být vidět). Nemám k tomu ale ten originál akumulátor. Chci použít zapouzdřený olověný akumulátor 6V/12Ah. Zajímala by mne ale jedna věc. A to jak bude klesat intenzita světla v závislosti na vybíjení akumulátoru. Žádoucí by bylo, aby světlo svítilo stále stejně intenzivně a po vybití akumulátoru by se třeba vypnulo. Někde jsem snad viděl nějaköu elektroniku (měnič?), která zajistí, že do určitého stupně vybití akumulátoru je intenzita světla stále stejná a teprve až při skoro úplném vybití akumulátoru světlo "chcípne". Nevíte o tom někdo něco? Ještě mne napadlo - nebylo by pro aplikaci této elektroniky vhodné použít 12V akumulátor, ať je pro regulaci dostatečná rezerva "výkonu" či jak to nazvat?
Dík za radu.
i-aukce maji bohuzel takovou vlastnost, ze stranka po urcite dobe zmizi, takze nic nevidime. Sam mam svetlo Sigma Mirage Evo+ Evo X s ak. NIPACK, neco o nem i tady http://www.nakole.cz/diskuze/tema.php3?id=3499...
Sviti na plny vykon, teprve kdyz se akumulator vybije, zhasne to.
Když máš halogeny na 6V a akumulátor taky 6V, není potřeba žádný měnič. Bude to svítit pořád skoro stejně. Naprosto stačí nějaká signalizace, že napětí kleslo třeba pod 5,5V a že to už nebude dlouho svítit. Až svit výrazně klesne, světlo vypnout. Při použití žárovek s tak velkým proudem nehrozí zničení akumulátoru, ani když se to nechá vybít až na nulu, pokud se světlo hned potom odpojí. V akumulátoru totiž zůstane ještě dost energie, která už žárovku nerozsvítí, ale stačí na to, aby se na něm vrátilo plné napětí. Když se ale světlo zapomene vypnout, akumulátor se po nějaké době spolehlivě zničí. V tom případě by bylo lepší přidat odpojovač při poklesu na 5V nebo i níž.
Použití 12V akumulátoru na 6V žárovku nemá zvláštní význam, musel by se použít pulsně-šířkový měnič výkonu (bez trafa), který má účinnost prakticky 100%, svit by potom šel i regulovat, ale napětí akumulátoru by se muselo hlídat úplně stejně. Stačily by taky tenčí dráty od akumulátoru - tekl by tam poloviční proud. Měnič by musel být co nejblíž u žárovek. Bylo by to ale zbytečně složité.
Pokud vládneš pájkou a cínem vyrob si tohle http://www.zajic.cz/odpojovac/odpojovac.htm a nastav na asi 5,4 V