Chtěl jsem Joea poprosit, zda by mi nedoporučil nějakou publikaci, kde by bylo něco podobného popsáno pokud možno trochu lidově, aby to pochopil i vidlák jako já.
Nějaká systematická učebnice nesystému? Zkusím si na něco vzpomenout, ale pochybuju, že to bude jedna kniha v češtině. Pro dnešek končím, sorry.
Tož to necháme na Indy, jdu spát..
Absolutní svoboda? Něco jako Robinson Crusoe? Jinak je totiž _absolutní_ svoboda čirá utopie.
Podotýkám, že netuším o čem byla původní debata, nečetl jsem.
Bavili jsme se s Joem o tom, že nejlepší způsob, jak zcela zabránit zneužívání systému(jakéhokoliv, od komunismu k monarchii), je zrušení systému. A já mu pám, že si to neumím představit, že i absenci systému lze zneužít. On na to prej jak? Já na to, že nevím a pak nás svobodomyslný Jurimír smáznul.
Ty jo, tak to je tak krutopřísně těžké téma, že dnes už na to nemám. Ale třeba to Jurimír ví a nechtěl aby jste to proflákli, což? To by si pak mohl zneužívat absenci jakéhokoliv systému kde kdo.... (a jak by pak fungoval třeba tenhle web...:-))))
8-)
Ted jsem koukal, byl jsem taky smaznut... I s Rondou v zavesu.
chtěl jsem aby téma, co mě pobavilo a potěšilo, zůstalo k pobavení a potěšení. Proto jsem požádal, aby to k potěše zůstalo.
Že zrovna ty budeš tuhle žádost ignorovat, mě nenapadlo, ale nebyls jediný a začít ty příspěvky mazat byl jediný způsob, jak to téma k potěše zachovat.
Nebylo to proto, že mě tohle téma nezajímá, naopak! Ale je to na dlouhou debatu za zimních večerů:-)
Spíš jediný způsob, jak to téma zachovat sterilní..
Vidíš, podle mne je třeba zrovna toto příklad systému, ve kterém sice neexistuje absolutní svoboda, ale jednotlivci maji stejnou svobodu volit z několika možností chováni, které systém umožňuje.
Jurimír založil téma (což může kdokoliv z nás), rozhodl se, jak to jeho téma má vypadat, požádal diskutující, aby jeho rozhodnutí respektovali a pak začal mazat (tu možnost má kterýkoliv zakladatel tématu). To ovšem neznamená, že někoho umlčel, protože každý má stejnou svobodu založit si svoje téma a to si sám moderovat. Ty jako smazaný v Jurimírově tématu si tu možnost využil.
Ty a Jurimír jste si ve svých právech svobodně volit v rámci možností, které existující systém umožňuje, rovni. Zároveň je systém nastaven tak, že nemůžete uplatňovat svojí absolutní svobodu, čili když si do témat vzájemně přispíváte, musíte strpět, že Vás zakladatel má právo smazat.
No a aby to nebylo tak jednoduché, ten systém jako celek vytvořil a nastavil zase jeho zakladatel (možnost udělat to, má každý z nás). Ten vytvořil diskusní forum, vnuknul mu pravidla a má právo požadovat, aby ti, co se chtějí účastnit, ta pravidla respektovali, pokud je nerespektují, má plné právo je vyloučit. Protože vyloučení si můžou kdekoliv na netu vytvořit svůj vlastní systém.
Tohle ber samozřejmě pouze jako příklad. V rozvinuté společnosti je to komplikovanější, jde o mnohem složitější systém, který ovlivňuje množství vnitřních i vnějších faktorů.
Včera jste projevila nutkání nakopat mi prdel, takže dnešní vaši zmínku o vyloučení z diskuze neberu jako příklad, ale jako nenápadné vyhrožování. K tomu mohu dodat jen to, že pokud se k tomu majitelé webu odhodlají, budu jim svým způsobem vděčný.
Velmi správně.
Pokud se k tomu zakladatelka tématu nebo majitelé webu odhodlají, nemůžu proti tomu nic udělat a musím to strpět. Vím, a věděla jsem o tom předem a počítala jsem s tím, že se to může stát:-))
Zde v této diskuzi bohužel nejsou pravidla jasně stanovena.
Pokud máte na mysli sice nepsané, ale jasné pravidlo, že odsud budou vyloučeni lidé, kteří se nesmíří s Radčiným chováním, tak s tím samozřejmě počítám také..
Copak, nelíbilo se ti co jsem napsal, nechceš aby si to přečetli ostatní, je to pravda a neumíš se s tím vypořádat, takže jedině co v takovém případě zvládneš je smazat co se ti nelíbí a pak dělat, že takový problém nemáš.
Je to tvůj boj, ty se s tím musíš vypořádat, ale asi by si s tím měl rychle něco dělat.
Zase jsem to z toho koše vytáhl. Mně nejde o to, že by ty tvoje příspěvky byly pravdivé, jsou prostě ubohé. A jestli máš v úmyslu tímto způsobem udělat z mýho tématu úplnou žumpu, budu mazat dál.
Tu žumpu si z toho tímhle vláknem děláš sám, podívej se, kde a čím jsi začal.
Lanna se zmínila o vylučování z diskuze, já jí na to odpověděl, že po včerejšku to beru jako nenápadnou výhružku. Logicky jsem tedy zdůvodnil proč, proč to tak beru-
Jednalo se pouze o můj pocit, ale po včerejšku mám k tomuto pocitu pádné důvody, takže nemůže být řeč o nějaké vztahovačnosti či bezdůvodném pocitu, že mě chce někdo ublížit. Když se někdo nedokáže ovládnout u klávesnice, raději ani nechci vědět, jak by se zachoval v reálu.
Načež ty mi začneš psát, zcela mimo téma, zcela nepravdivé názory na můj současný život, nemáš v ruce žádné argumenty, informace, nic, jediné co v dané chvíli máš je můj příspěvek, na který jsi reagoval, ale ten jsi z nějakého důvodu účelově překroutil.
jo jo líbí se mi, žes došel k tomu samému, za co jsi mne kritizoval. A to já mažu sakra výjimečně. Možná prvně...
Ve tvém tématu jsme sice byli mimo téma, ale nešlo tam o ubohé osobní útoky.
Ubohý osobní útok svědčí o ubohosti pisatele. V ideálním případě by jsi měl nad tím mávnout rukou a nebo jej politovat - Bože, odpusť jim, neboť nevědí co činí.
Podle mně se v tom zbytečně šťouráš a možná čekáš, že konečně někdo řekne jo Herasi máš pravdu, je (jsou) to svině. Nevím, nevím jestli se toho dočkáš.
Tak nic, Herasi, zcela svobodně rozhodnuta, v tomto tématu končím.
Jo, už mi to došlo.
Špatně jsem tvůj předchozí příspěvek pochopila a odpovídala ve smyslu, jak bych reagovala ja, kdybych byla vyloučená, což se klidně může stát.
Takže se omlouvám. Nemyslela jsem vůbec na tvé smazání ale na své smazání.
Pochopil jsem to, omluva nebyla zapotřebí.
Ty musíš mít taky hodně těžkej život, když kde co hned vztahuješ na sebe a máš pocit, že ti všichni chtějí ublížit a ode všad tě vyhnat.
Tak se v tom hnípej a užívej si to.
A jéje, už se tu začíná mazat. Zase ZNEUŽÍVÁŠ zdejší SYSTÉM:-(
No tak jestli tě baví číst takové ubohosti, jen kvůli tobě.. :o)
Jinak Jurimíre, ve svém tématu si snad můžu dovolit odbočit od tématu:
Frustrace (z lat. frustrá, marně, frustratio, zmarnění) je pocit, pokud se něco důležitého nepovede a v nejbližší době není šance to napravit, ať už pro to, že už to prostě není možné anebo v tom brání něco s čím si nelze poradit. Je zklamáním či pocitem ze zmaru.
Ty tohle slovo používáš spíš jako nadávku, což to je podle mého názoru velká chyba.
Podle mého by bylo poctivější, kdybys ukázal prstem spíše na osoby nebo okolnosti, které tuto frustraci způsobily.
ale ne, vůbec slovo frustrace nepoužívám jako nadávku! S definicí, kterou jsi tu napsal souhlasím. Nemáme rozpor.
S druhým odstavcem ale nesouhlasím, tady rozpor máme. Frustrace stejně jako všechny pocity dle mne vychází zevnitř. Ze srdce dané osobny. Není to o vnějších okolnostech. Jistě, ty k tomu přispět mohou, ale o to nejde. Vnější okolnosti měnit je těžké a hlavně nesmyslné. Je nesmyslné měnit okolí podle sebe. Nutné je podle mne měnit sebe. Změnit sebe tak, abych nepříznivé vnější okolnosti zvládl a nebyl jimi frustrován. Zkrátka frustrace se má léčit v srdci frustrované osoby a ne změnou vnějších podmínek. Vnější podmínky totiž nikdy, absolutně nikd ynebudou ideální. maximálně vyhovující a to ne po dlouhou dobu.
Já prostě frustraci vnímám jako kppanec do zadku, který mi říká, "koukej se probrat a začít se sebou něco dělat"
No dobře, chápu, ale dám ti příklad - co si myslíš o člověku, kterého zlomyslně nakopneš do zadku jen proto, že si myslíš, že se nedokáže bránit.
On se probere a řekne ti tak s tebou já začnu něco dělat, ty hajzle.
V tu chvíli přijde někdo jiný a znemožní, abys na svoji zlomyslnost doplatil.
Na postiženého přichází frustrace.
Přesto - opravdu je podle tebe tolik špatné, když to ten frustrovaný člověk přes to přeze všechno nevzdá a snaží se takové nespravedlnosti bránit, i když to na první pohled vypadá jako činnost naprosto nesmyslná?
Když udělá to, co navrhuješ, změní se on, ale nezměníš se ty, který jsi ho nakopl z pouhé zlomyslnosti. A budeš do podobných lidí kopat tak dlouho, dokud na to pořádně nedoplatíš.
když mě někdo nakopne do zadku, otočím se a vrazím mu facku. Věc je vyřena během půl vteřiny, frustrace nejsou, není co sáhodlouze řešit.
Když mně někdo nakopne do zadku a já si to z jakéhokoli důvodu nechám líbit a za půl roku to začnu řešit a hledat dotyčného a budu ho chtít kopnout do zadku také, budu se chovat jako pitomec. Naprosto nesmyslně. V tu chvíli budu spíš přemýšlet, jak se to stalo, proč mne nakopl ten dotyčný do zadku a co mám dělat, jak se změnit či své chování a reakce, aby se to příště buď vůbec nestalo nebo jak to okamžitě a na místě vyřešit.
Ano řešit cokoli mesíce či roky zpátky je podle mne činnost naprosto nesmyslná a hlavně úplně ale úplně zbytečná. To už totiž vůbec není obrana. To je nový útok. Tentokrát ode mne. Tedy se zařadím na stejnou úroveň jako ten, co mě nakopnul. Stávám se jím.
Tam se fakt nikdy dostat nechci. Chápu, že se tma spousta lidí dostane, ale je to špatně. Byl jsem na vojně a ten argument od těch chudáků, co šikanovali ostatní, že je přece taky šikanovali, když byli hadi, je prostě a jednoduše ubohej.
Píšeš o něčem jiném než já, ale čert to vem, hlavně, že si rozumíme.
Já zase nesouhlasím s formulací, že měnit vnější okolnosti je nesmyslné a že je naopak nutné podle nich měnit sebe. Znamená to totiž smiřovat se se špatnými věcmi, které bys jinak mohl pomoci změnit. Svět nebude lepší, pokud se ho nebudeme snažit zlepšovat.
A naopak: Pokud s něčím ve svém okolí nesouhlasím, měl bych se to snažit změnit. A to i tehdy, pokud jsem přesvědčen, že je to marná snaha. Řekl bych, že je to nejen každého právo, ale vlastně i povinnost. Člověk tím přijímá svůj díl odpovědnosti za to, jak svět vypadá.
Frustrace je nejen pocit marnosti, ale i projev vlastní slabosti. Někdo by řekl projev nedostatečné víry.
Měnit sám sebe je samozřejmě velmi důležité, ale člověk tak musí činit selektivně, tj. nepřizpůsobovat se úplně všemu, ale jen tomu, co považuje za správné. Přizpůsobovat se zlu znamená nechat ho pronikat do sebe.
Souhlasím ale s tím, že frustraci je třeba léčit ve vlastním srdci. Nikoli ale tím, že se člověk smíří se zlem a přizpůsobí se mu, ale tím, že v sobě najde sílu proti němu vystupovat i ve zdánlivě předem ztracených případech. A nejsilnější zbraní v tomto boji je vlastní čisté svědomí.
Zde by bylo vhodné připomenout, že nejvyšší míru frustrace lze předpokládat především u útočníka, neboť to byl on, kdo zaútočil jako první.
O společenské nebezpečnosti a vážnosti frustrace útočníka svědčí i skutečnost, že chladnokrevně útočí na nejzranitelnější místa svých obětí.
Na této kauze mne tedy fascinuje hlavně skutečnost, že za frustrovanou je označována pouze oběť, zatímco útočník je většinově hájen a obdivován.
Teď jsem asi trochu ztratil nit. O žádném útočníku či jeho oběti jsem nemluvil. Mám tu na mysli frustraci obecně jako stav mysli, a pak způsob, jak jí předcházet, případně jak se s tímto stavem vypořádat.
Využiju této příležitosti, abych vrátil řeč k původnímu tématu: Zdrojem (i velmi těžké) frustrace může být i to, že přestane fungovat společenský systém, na který je dotyčný jednotlivec adaptován.
Nic se neděje, s Jurimírem jsme se bavili o konkrétním útočníkovi a jeho oběti, což ti uniklo zřejmě díky tomu, že z diskuze "zmizelo" téma, které se tím zabývalo.
Omlouvám se, ale vysvětlovat ti to nebudu, protože bych na sebe nerad přivolal další kolo sprostých útoků.
Jinak s tvým názorem samozřejmě souhlasím a spíše pro Jurimíra doplním, že v tomto ohledu zdejší "společenský systém", jehož je on nedílnou součástí, bohužel nefungoval nikdy.
netušil jsem, že tu píšu o konkrétném člověku a psal obecně, ale to nevadí...
Tvoje pokusy o úniky před realitou jsou obdivuhodné, ale realita tě nehoní.
Ona prostě JE.
:-) dík za info... ;-)
nemám pocit, že bych utíkal před realitou.
Pokud to vztáhnu to cos psal výše, tak jelikož jsi to neřekl, že máš na mysli konkrétní případ a psal jsi obecně, při odpovědi jsem psal také obecně, byť jsem pro lepší vysvětlení použil příkladu, ovšem hypotetického.
Pokud jsi měl na mysli konkrétní příklad a tuším, že narážíš na Medvěda, pak to, co jsme psal platí víceméně také, proto jsem v té mé reakci psalnad tvým příspěvkem psal, že to nevadí. TO, co jsme napsal je obecné, ale dá se to vztáhnouti na konkrétní případ toho, jak jsi tady Medvědovi po dlouhý čas vědomě ubližoval, jak jsi proti němu obrátl i ty, které do té doby neotrávil svými tisíci příspěvky o autech, protože je prostě nasralo číst tisíce tvých nenávistných příspěvků a jeho obrany na ně v tolika tématech a proč valná většina začala volat po Medvědově BANu. Mimochodem po tvém také.
S realitou máš opravdu nepřekonatelné problémy. Neměl jsem vůbec na mysli Medvěda, ale autora tématu, který "zmizel" z diskuze - tam jsme začali o frustraci diskutovat, zde v tom pokračujeme.
s realitou ne, ale mám tedy dost problém zjistit, co naznačuješ, když to nenaznačuješ:-) Budeš-li mluvit přímo, pak to bude o mnoho jednodušší ;-)
Na zakladatele smazaného tématu to všeobecné platí také...
nejsme ve při.
Asi je e to nenapsal uplně dobře. Nemyslím tím smířit se s čímkoli a proti ničemu se nebránit. Ale pokud chceš léčit svou frustraci z něčeho musíš začít u sebe. Léčit svou frustraci změnou vnějších podmínek považuju za nesmyslené. Ale nepovažuji za nesmyslné změnit či pokusit se změnit vnější podmínky.
Jinak řečeno, když mne např v práci šéf vyvýjí nepřiměřený tlak, buzeraci apod. neznamená to, že ohnu hlavu a nechám si to líbit. To ne. Al epokud tím budu frustrován, není to probém toho tlaku či šikany. To, že jsme tím frustrován, je problém uvnitř mne. Je to můj problém, že s emne to dotkne a ovlivní mne to tak moc. A když je ten problém uvnitř, musí se také uvnitř řešit. Odstraněním toho tlaku v sobě nic nevyřeším. jen to možná na chvíli nebude vidět. Usazené to uvnitř ale už bude a kdykoli se to bud emoci stát znovu. Ne, tu frustraci je třeba léčit u sebe. Uvnitř.
To ale neznamená, že nebudu měnit vnější okolnosti a nevzepřu se tomu tlaku. To ano. Ale jsou to dvě věci.
Stejně tak to, že jsme šťastný je věc, která musí vycházet zevnitř. Je blbost čekat, že zvenčí přijde něco, co mne učiní šťastným. Nová práce, nová partnerka nová televize atd. atd. Ne, to štěstí musím najít v sobě. Ale samozřejmě to neznamená, že si nekoupím něco, co s emi líbí a nebude mě to těšit. Že se budu stranit žen nebo tak něco. Ne. To štěstí, které najdu uvnitř, se dá přilepšit a samozřejmě s ebudu snažit ty vnější okolnosti měnit tak, abych z nich měl více radost.
Nevím, jestli jsme to popsal a řekl nějak srozumitelně. Strašně špatně se mi popisují pocity :-(
Ale snad si rozumíme... :-)
Takhle už je to jasné. Nepodléhat tomu, ale nesmiřovat se s tím. Měnit vnější podmínky ano, ale ne jen kvůli mé (hrozící) frustraci.
Až příliš často se v životě setkávám s tím, že lidi proto, aby nebyli frustrovaní, prostě jen zavírají oči před tím, co by to mohlo způsobit. Problémy odmítají vnímat, tudíž je ani neřeší. Podle mě je to trochu sobecká reakce.
Myslím a doufám, že jsme se pochopili: Prostě jsou to dvě různě věci: Jak to vyřeším v sobě a jak si to vypořádám s tím okolím. Chybou je tomu podléhat a nechat se tím ničit, chybou ale také je to ignorovat. Správné je umět to v sobě zpracovat a zároveň udělat něco pro nápravu. K tomu je ale potřeba dost sil a ty je potřeba někde načerpat. A ne každý to dokáže, ale musí se o to aspoň snažit.
Teď si sobecky "vyzobnu" jednu tvoji větu: "Léčit svou frustraci změnou vnějších podmínek považuju za nesmyslné."
Změnit zákony hmotného světa evidentně není úkol, který je v silách člověka. V tom se snad shodneme?
Znáš tedy lepší způsob, jak léčit svou frustraci, než pokusit se změnit člověka?
Pokud se mnou souhlasíš i teď, doufám, že můžeme pokračovat dál.
Zbývají tři možnosti - pokud se domníváš, že chyba je na tvé straně, pokusíš změnit sebe.
Pokud se domníváš, že chyba není na tvé straně, mohl by ses pokusit změnit někoho jiného.
Třetí možnost spočívá v tom, že nemohl.
Což je podle mého to samé, jako kdybys nežil.
ne neznám, však to píšu. Svou frustraci je třeba léčit uvnitř sebe a ne změnou vnějších podmínek.
pokud se cítím frustrován, je chyba vždy u mě a je tedy na čase měnit sebe. Vnější podmínky mohou být příznivé či nepřívé, lepší či horší, také příšerné a úžasné, ale o to nejde. Jde o rmou rekaci na ně. Pokud je reakcí frustrace, je to prostě špatně uvnitř mě. to neznamená, že si myslím, že jse máš přible tlemit, když tě fackují. V tu chvíli je samozřejmě relevantní cítit nelibost, možná i vztek a tu situaci řešit a zastavit, ale pokud tě to frustruje, je to už špatně a problém je v tobě a ne v té situaci.
Rozumíme si?
No já ti rozumím, ale dost zásadně nesouhlasím. Frustrace je naprosto přirozený pocit, což podle mne v žádném případě neznamená, že pokud ho zažívám, je chyba VŽDY na mé straně.
Například pokud dospělí zbytečně a nespravedlivě frustrují malé dítě, které proti tomu nemá šanci cokoli účinného podniknout, chyba není na straně toho dítěte VŮBEC.
Ta samá situace nastává, u dospělých lidí, pokud se dostanou do podobně bezvýchodné a nespravedlivé situace, jako výše zmiňované dítě.
Ale hlavně jsem se ti snažil naznačit, že pokud znáš člověka, nebo skupinu lidí, kteří někoho jiného frustrují tak, jak jsem výše popsal, neměl by ses zde ohánět tvrzením, že chyba je na straně frustrovaného člověka, neměl jsi tedy zakročit proti frustrovanému člověku, ale proti člověku či lidem, kteří jeho frustraci způsobili - mám na mysli tvůj příspěvek ve smazaném tématu.
Proto jsem napsal, že pokud neuděláš nic, je to jako bys nežil.
Narážel jsem tím i na nepochopitelnou skutečnost, že se dokážeš kamarádit s Radkou, máš rád ženskou, která zde Medvěda bez jakýchkoli důkazů podezírala z trestného činu(stalkingu), z anonymního udání, dělala si krutou legraci z těžkého zranění, které Medvěd v dětství utrpěl, čímž mu chladnokrevně, úmyslně a opakovaně působila silné frustrace, vedoucí až k jeho vyloučení z diskuze.
A zároveň zde tvrdíš, že máš rád Medvěda(!)
Nejlepší by bylo, kdyby zde bylo Medvědovi umožněno, aby napsal svůj názor na to, kdo mu ublížil víc - zda já, nebo Radka.
Protože podle mého názoru si tady ty a například i Nepř.Michal akorát hloupě kecáte na vestu, když to všechno házíte na mě a o Radce vždy takticky mlčíte.
Protože chci být v rámci možností slušný, nazvu tvůj přístup za schizofrenní, ale uvědomuji si, že by se dal najít mnohem přiléhavější název.
dobrá, vysvětlili jsme si, co myslíme a y nesouhalsíš s mým názorem a já s tvým. Víc s tím asi neuděláme. Podle mne tvůj přístup je špatný a furstraci je třeba léčit u sebe, podle tebe je to obráceně a u tebě je vše v pořádku, když se cítíš frustrován a vina je u druhých. Já hledám chybu vždcky nejdřív v sobě, ty jí budeš hledat v druhých. Nesouhlasím s tím, co říkáš, ty nesouhlasíš s tím, co říkám já. Diskuse v tom případě končí, protže tvůj názor nejsme schopen přimout a svůj nechci změnit a předpokládám, že jsi na tom stejně.
Teď tedy ke konkrétnímu příspěvku ve smazaném tématu.
Já nevím, kdo ten příspěvek napsal. Nevím, proč ho napsal. Nevím, kdo a jak mu ublížil nebo neublížil. Nemůžu tedy těžko zastavit toho, kdo mu způsobuje frustraci.
Mohl jsem jen z toho co a jak píše konstatovat, že frustrován či frustrována je a měl by s tím něco dělat a dle mého názoru (viz výše) má začít u sebe, což jsem také napsal.
Hmm, tady už mohu odpovědět zcela konkrétně. Ano mám Radku poměrně hodně rád a mohu s ní kamarádit, přestože s jejím chováním vůči Medvědovi nesouhlasím. Stejně tak mám rád Medvěda, přestože považuji jeho udání do Radčiné práce za něco, co je mnohem horší než vše, čeho se vůči němu dopustila Radka. Můžu. Stejně tak můžu mít rád a kamarádit s lidmi, kteří si naprosto v klidu platí a objednávají nájemnou vraždu kvůli svým chuťovým buňkám a požírají mrtvoly, přestože s tím opravdu silně nesouhlasím. Můžu. Mám také kupříkladu strašně rád svého bratra a budu ho mít rád naprosto stejně i v případě, že by podřízl svého souseda a dalších deset lidí, přestože s tím činem samotným naprosto nebudu souhlasit.
Nevidím na tom nic schizofreního. Vůbec nic....
Veden touhou nechat se ohromit bezbřehostí tvé nesobeckosti a lásky k lidem, se tě ještě zeptám, zda budeš mít rád Radku, až ti udělá to co Medvědovi, Medvěda až ti udělá to co Radce, zda budeš mít rád lidi, kteří si v klidu zaplatí a objednají tvoji nájemnou vraždu kvůli svým chuťovým buňkám, s úmyslem požírat tvoji mrtvolu, zda budeš mít rád svého bratra, pokud se pokusí podříznout tebe a tvé blízké.
tak předně nejsem nesobecký. Jsem člověk. Ne Bh, ne anděl, ne svatý. Jsem sobec, jako každý člověk. Žiju svůj život ne tvůj a jsme zodpovědný za ten svůj a ne za ten tvůj.
To jen tak na okraj k tvé poznámce.. ;-)
Nedokážu odpovědět. Nevím. Jsou možné tři varianaty. Když mi blízký člověk ublíží, bude mě to bolet a změní to náš vzájemný vztah. To vždy.
V první chvíli mě to raní asi ve vždycky. Pak dotčnému buď odpustím a budu ho mít stále rád nebo mu odpustím, ale už mu nikd ynebudu věřit a nebudu ho chtít vidě nebo mu odpustím a bude mi lhostejný.
Nedokážu ti upřímně a hlavně přesně odpovědět a nedokážu odhadnout jak a v kterém případě bych se jak zachoval. Bude záležet na hodně hodně věcech. Nedokážu to zobecnit.
Řekněme, že jsem v minulosti už všechny tři varianty zažil a kterákoli z těch situací, cos naznačil, se může vyvíjet kteroukoli z těch tří variant, bde záležet na spoustě jednotlivých detailů a promiň, tak hluboko se už pouštět nechci.
Hmmm, měl jsem rozepsanou ještě delší odpověď, ale smazal jsme ji. Mám pocit, že to je zbytečné. Ty stejně nechceš diskutovat, chceš jen rýt... a mě už přestává bavit snažit se ignorovat tvou snahu ublížit a i přesto se snažit odpovídat upřímně.
Nemá to vejšku. Omlouvám se, ale jdu trávit volný čas jinak.
Co se týče sebe, jsi v úsudku velmi, velmi rozvážný až nejistý, u sebe nedokážeš upřímně a hlavně přesně odpovědět a odhadnout, jak a v kterém případě by ses zachoval.
Ale u ostatních ti nedělá problém zde veřejně posuzovat to, jak se zachovali a dělat zde jakési "žebříčky hnusného chování" - v čele žebříčku je Heras, za ním v seznamu figuruje Medvěd, potom je tam ještě pár anonymních frustrovaných ubožáků a někde daleko za nimi je celkem nezaslouženě nebohá Radka, která nemá s jejich frustrací vůbec nic společného, ona se těm frustrovaným ubožákům pouze bránila :o)
myslel jsem si, že to někam sem budeš chtít zavést:-)
je v tom základní rozdíl. U mě se ptáš na něco, co by se možná mohlo stát u dalších ses mě ptal na něco, co se stalo. V prvním případě mám odpovědět na hypotetickou situacii v druhém případě popisuju něco, co se stalo.
Je to jako by ses mě ptal jak to DOPADNE, když to s kolem narvu do auta. Nevím. Nedokážu odpovědět. Záleží na strašný spoustě okolností. Nestalo se mi to...
Když se mě zeptaš jak to DOPADLO, když mě tehdy srazilo auto (pěšky) můžu ti odpovědět v celku normálně, že jsem měl modřinu na nártu a to bylo všechno a že se můj anděl strážný dost nedřel, protože přední i zdaní kolo mi jelo po rameni pár cm od mýho obličeje.
Jinak já si žádný žebříčky nedělám, pravděpodobně podle sebě soudíš ostatní. My se nejspíše dost lišíme. Způsobem myšlení, přístupem k životu atd., tedy mne podle sebe prosím nesuď.
Uděláš vyjímku a odpovíš mi na otázku?
Proč se s tebou nedá diskutovat? Proč máš nutkání téměř jakoukoli diskusi zahnat do osobních invektiv a z tvé strany snahy někomu ublížit, zesměšnit apod. Nejsi hloupý, takže to dle mne není tím, že by ti docházely argumenty. Tak proč?
Uznávám, že diskuze se mnou může být velmi nepříjemná. Samozřejmě nejsem dokonalý, občas to přeháním, ale myslím si zcela neskromně, že diskuze se mnou je nepříjemná hlavně pro člověka, který má ve zvyku dlouhodobě obcházet jádro problému a dělá mu potíže přiznat chybu.
Celou dobu se zde snažím vysvětlit, že frustrovaná je nejen oběť, ale i u útočník. Že vina není VŽDY na straně frustrovaného člověka. Marně.
Dlouhodobě tě upozorňuju na očividný fakt, že pravidelně protestuješ proti tomu jak se chovám já, ale u jiných lidí jsi ke stejnému, nebo spíš mnohem horšímu chování dlouhodobě naprosto netečný.
Marně.
Píšu ti, že lidí, kteří v mém případě bez váhání sklouznou k velmi sprostým osobním invektivám a poslední dobou i ke sprostému zneužívání informací z mého soukromí, je zde docela dost.
Marně.
Abych to tedy shrnul, zastávám názor, že to, co ty nazýváš snahou ublížit, osobní invektivou a zesměšňováním je realita, kterou si z nějakého důvodu odmítáš připustit.
nemám ve zvyku obcházet jádro problému a většinou odpovím na co se mě zeptáš, jen někdy napíšu, že odpovědět nechci, nebo prostě neodpovím. Pokud odpovím sanžím se odpovědět upřímně. Problém (viz výše) je zjistit, na co se vlastně ptáš, protože se nechceš z nějakého důvodu zeptat přímo a pak te tedy nemůže moje odpověď uspokojit. Řešení je, nechoď okolo horké kaše a zeptej se na to, co chceš vědět. Pokud chceš odpovědět na konkrétní situaci nemaskuj to všeobecným dotazem a něco trochu podobného...
Nejsem ve při s tebou v tom, že i útok může být veden frustrací. Nemusí, ale může. Pokud je pak pro mne platí to, co jsme o frustraci řekl výše. CHyba je v tom, kdo je frustrován, v tomto případě v útočníkovi. Vnější okolnosti mu k tomu mohou pomoci či naopak, ale kdybych byl v té situci, hledám chybu nejdříve v sobě. Vnější okolnosti mohou být spouštěč, ale to, že mě ta situace frustruje je chyba. Může mi vadit, být nepříjemná atd, ale pokud vyvolává frustraci, je z krátka na mě, abych se s tím popral.
Tak jako ty se tady nechová nikdo.
Ano v tvém případě velmi často lidé sklouznou k osobním invektivám vůči tobě. Nepovažuju to za správné a nelíbí se mi to a u sebe se toho snažím vyvarovat, byť přiznávám, že sem to párkrát také udělal. Přijmu mou omluvu, prosím.
V tvém případě je to ale bohužel u valné většiny dáno zkušenostmi s tebou, tvým chováním, tvým způsobem diskuse atd. v minulosti. Jinak řečeno za obraz, který jsi tu o sobě vytvořil jsi zodpovědný ty sám. Pokud tě valná část lidí vnímá negativně, je třeba se sebekriticky zamyslet proč.
Ano je to realita, vím, že to děláš, ptal jsme se PROČ to děláš....
Pokud je to moc soukromé, nemusíš samozřejmě odpovídat. Pochopím to.
Tvoje otázka "PROČ se s tebou nedá diskutovat?" byla položena velmi manipulativně. Že moje diskuze s vybranými jedinci končí osobními útoky přece vůbec neznamená, že jsem to právě já, kdo má nutkání ubližovat, zesměšnit a zahnat diskuzi do osobních invektiv.
Neznamená to tedy, že jsem to vždy já, s kým se nedá diskutovat. Na vině může být i druhá strana, například ty, ale tuto možnost jsi položením té otázky vůbec nepřipustil.
Navíc zde spolu diskutujeme dva dny a JDE TO, že?
Přesto jsem na tvoji otázku PROČ odpověděl, což jsi bohužel opět nepostřehl, nebo to jen předstíráš - nepříjemné konce mých diskuzí jsem odůvodnil tím, že se mi zde až příliš často stává, že druhá strana z nějakého důvodu nechápe jádro problému, nebo se mu z nějakého důvodu úmyslně vyhýbá. A pro úplnost ještě dodám, že se mi v těchto případech příliš často stává, že toto nepochopení je dáváno za vinu mně.
Napíšu to ještě jasněji, snažím se ti zde slušně naznačit, že tvoje reakce považuji za úmyslnou agresi, přestože ji maskuješ hromadou slov o upřímnosti a lásce k lidem. Za agresi je považuji proto, že v této diskuzi se děje spousta nepravostí a mnohem horších, než je to moje remcání, ale ty vždy najdeš chyby jen u mě. Beru to tedy jako cílený útok z tvé strany a chovám se podle toho.
Během naší diskuze jsi mi vyčetl, že chodím okolo horké kaše, místo abych se jasně vyjádřil, zatímco jasná vyjádření označuješ za osobní invektivy.
Problém je možná v tom, že když se snažím neubližovat, ale pouze naznačovat s nadějí, že se nad sebou druhá strana trochu zamyslí, nezamyslíš se, nebo děláš, jako že nechápeš.
A pokud teď přímo napíšu, že slizcí alibisté jako ty jsou kamarádi úplně na hovno, označíš to za osobní invektivu :o(
Moje otázka: „Proč se s tebou nedá diskutovat? Proč máš nutkání téměř jakoukoli diskusi zahnat do osobních invektiv a z tvé strany snahy někomu ublížit, zesměšnit apod.“ mi nepřijde manipulativní. Prostě jsem se ptal, proč to děláš a samozřejmě tato otázka dává možnost odpovědi i že mne nesnášíš, či opovažuješ za idiota nebo cokoli jiného. Tedy jsme tuto možnost připustil a připouštím. Jen jsem chtěl znát důvod.
Stačilo by říct, že nechceš odpovídat a odpustit si hladu slov okolo, jenž mají ve výsledku v podstatě uplně stejný výsledek.
Ne, my tu dva dny nediskutujeme. Ty útočíš a já se i přesto snažím odpovídat, ale diskuse to není.
Mrzí mne, že má slova považuješ za agresi. Nemyslel jsme je tak a upřímně řečeno nechápu, proč je za agresi považuješ, ale pokud tak šla vyložit, omlouvám se, nebyla tak míněna.
Myslel jsme tím, že položíš obecnou odpověď a o X příspěvků dále řekneš, že se ptáš na konkrétní případ ve smazané diskusi. Kdyby ses zeptal rovnou odpovídal bych rovnou.
Však to také je osobní invektiva ne? Pokud mne považuješ za slizkého alibistu, naprosto nechápu, proč se mnou vůbec diskutuješ? Já bych s nikým, koho bych takto označil asi nediskutoval. Nediskutuju až na vyjímky s lidmi, jichž si nemohu vážit.
No a tím bychom mohli skončit, co říkáš? Já konečně dostal odpověď a téma se vyčerpalo a tahle dikuse nediskuse mě osobně nebaví.
Pěkný den přeju
No a v tom je právě ten problém. Možná naše nepochopení opravdu není úplně tvoje vina. Pak je ale na vině celková atmosféra na tomto webu, respektive to, že některá jména jsou zde nekriticky obajována a jejich zmínka přivolává agresivitu většího počtu diskutujících.
Vysvětlím - v souvislosti se smazaným tématem i velmi konkrétní osobou, na kterou bylo cíleno, jsem ti něco napsal. Doufal jsem, že pochopíš, proč to píšu všeobecně - protože jsem se nechtěl znovu ohánět konkrétním jménem(Radka), ale přesto jsem ti chtěl nějakým způsobem vysvětit, že frustrace anonymního autora může být do jisté míry oprávněná.
Věděl jsem, že pokud to budu vysvětlovat s použitím konkrétního jména(Radka), s největší pravděpodobností se stanu terčem velmi sprostého útoku a následně budu obviněn, že neustále vyvolávám spory a kazím tím náladu slušným lidem.
Naposledy se mi přesně tohle stalo v okamžiku, kdy jsem si ti snažil vysvětit, že moje občasné spory s Radkou se stávají „obludnými“ teprve v okamžiku, kdy se do nich vloží ostatní diskutující.
No já si myslím že nesystém může fungovat v zemědělský společnosti, kde to vede náčelník a rozhodování je rozhodnutím "lidu" (vesnice), v současný době kdy chtěj všichni všechno a nikdo nemá nikdy dost by z toho byla brzo anarchie :)
Tebou popisovaný nesystém JE systém :-)
To ano, ale ve věci společných zájmů se vždy musí hledat dohoda a tak máš alespoň základní rodový systém. To by pak nemohla existovat ani rodina, neb to už je samo o sobě základní systém. Pokud bys žil někde uprostřed pole sám, měl svou chýši a pole a kozu, tak ano, ale jinak podle mne vždycky nějaký systém vzniknout musí :). Aleje fakt že možná proto jezdím nejradši na kole sám, ta svoboda je pak 100%...
Jak - svou chýši, pole a kozu? Soukromé vlastnictví je také systém a společenská dohoda. Kdo by Ti garantoval, že zítra "tvou" kozu nepodojí někdo jiný, nebo že Tě někdo větší a silnější nevystěhuje z "tvé" chýše, nebo nepostaví na "tvém" poli hypermarket?
Úvahy o odstranění systému jsou krajně nebezpečné a v podstatě vracejí člověka do džungle, kde si musel každý vybojovat i ty nejzákladnější potřeby na těch druhých a kde tudíž přežívali jen ti nejsilnější a nejbezohlednější.
Bať, aby se tomu silnějšímu ubránil, spolčí se s jiným slabším. A už vzniká systém. Vlastně už hned v té "džnugli".
Já doufám, že samotné úvahy až tak nebezpečné nejsou ba naopak si myslím, že na rozdíl od reálných činů je úvaha je celkem neškodný způsob, jak si ve věcech celkem bezpečně udělat jasno. Je to dost náročné téma, ale přijde mi velmi zajímavé.
Napadá mě, jestli to třeba Joe nenazval trošku nepřesně v tom smyslu, že by se nemělo mluvit o odstranění systému, ale spíš o to, že by se ze systému měly vyloučit jakékoli "ideologie" a tím i velká míra přerozdělování, nebo-li jinak řečeno, učinit systém nestranným či spíše netečným k ideologiím?
Např. dotace pro podnikatele je výsledkem pravicové "ideologie" a navíc je levicová. Sociální přídavky jsou také výsledkem ideologie.
Jestli by nešlo dejme tomu ze systému vyloučit tu možnost populismu politiků a následné deformace lidí právě tím, že by se stát staral jen o ty opravdu nejdůležitější věci, jako je policijé, armáda, že by stát nebyl ani tak systém, jako nástroj, který by dbal POUZE na dodržování pravidel, je to prostě guláš, ale celkem to dává smysl.
Zase špatně. Úvahy o odstranění systému nebo jeho částí jsou velmi žádoucí. Každý jeden člověk by měl daleko více svobody a možností dobrovolně uzavírat dohody a spolupracovat s ostatními.
Samozřejmě by to znamenalo, že by každý musel sám nést zodpovědnost za následky svého jednání, což je IMHO hlavní důvod, proč z něčeho takového má většina strach. A co si přeje většina je přece správně.
S někým, kdo na názor odlišný od svého reaguje slovy "Zase špatně", se velmi obtížně komunikuje, protože se staví do role vševědoucího učitele a svého oponenta do role ustrašeného žáčka. Už jsi mi to jednou předvedl jinde, když jsi mi doporučil "Dostuduj si ekonomii".
Po pravdě řečeno neznám nikoho, komu by další studium ekonomie uškodilo. Mě ani Tebe nevyjímaje. Ale doporučit někomu něco takového v debatě rovného s rovným je poněkud arogantní. Pokračovat s Tebou v debatě o čemkoli tudíž postrádá smysl. Autoritu, kterou si tímhle způsobem nárokuješ, nejsem ochoten respektovat. Neskládám tady totiž nějakou zkoušku.
Takhle po ránu s čerstvou hlavou mi došlo, že Joe má určitě na mysli hlavně vyřazení, v dnešní internetové době možná opravdu zbytečného mezičlánku, který veškeré rozhodování zpomaluje, deformuje a hlavně úděsně prodražuje, státu :o)
Vždyť o tom celou dobu mluví.
Podle mého laického názoru je život bez nějakých pravidel - nechci to nazývat systémem, to už smrdí státem, nemožný. I když budu samojediný na světě, měl bych, nejsem-li blázen, dodržovat určitá pravidla. Nebudu dráždit hada bosou nohou, nebudu se chodit koupat mezi krokodýly, nebudu sázet obilí v zimě do sněhu a nebudu zkoušet dělat smaženici z muchomůrky zelené.
A pak, po letech slastné samoty, se objeví další člověk. Nebo skupina člověků. A vytváří se další pravidla. Abychom se navzájem nezabili, abychom si mohli vyměňovat obrázky nahatých slečen, které umím pěkně nakreslit, za kančí kýtu, kterou umí zase ulovit Ten co rád loví kance.
Z takto definovaných pravidel postupně vzniká systém. Nejdříve živelně, podle potřeby a pak už někdo vychcanější než ostatní, pochopí že se tím dají ovládat sousedi absolutně bez práce a vytvoří finanční úřad.
Život bez systému je jistě krásná myšlenka, ale bohužel na principech státu Utopie nebo království svědků Jehovových.
Ale možná se mýlím a tyto bláboly, vykonstruované na Tichomořském atolu v mé mysli, jsou totálně mimo mísu.
Na vytvoření jakéhokoliv nesystému je nutný systém.
Nesystém je chaos. A i ten se řídí jistými pravidly. I chování šílence se řídí jeho šílenými pravidly.
Takže vlastně celý vesmír je řízen podle pravidel. Jen doufám že ne pravidel silničního provozu.
Kdo je vymyslel - vytvořil? Je tedy Bůh? Vymyslel Bůh finanční úřad? A kam všechny ty desátky jdou?
A je paraelní vesmír? A tedy i paraelní Bůh? Jsou to bratři, nebo se jen potkali na Velké Galaktické Show?
Mě z toho asi jebne!
A neříkejte mi že už jeblo!
No tak jasně, jde o to, jestli náhodou není rozdíl mezi tím, když řeknu odstranit systém a když řeknu přestat dodržovat pravidla. Jestli je tam ten mezičlánek v podobě státu vůbec potřeba a to je to, co já si nedokážu představit a domyslet do důsledků. Když to beru jedno po druhém, zatím mi to jde. Veřejná doprava - soukromý dopravce bez dotací, placený velmi jednoduše pomocí jízdného, což jde vztáhnout v podstatě na všechny lidské potřeby - zdravotnictví, zábava, atd. Ale pak narazím např. na armádu - byla by potřeba a kdo a jak by ji platil v dobách míru? Byla by vůbec potřeba, když by přestal existovat stát, v jehož vedení většinou stojí parta idiotů, co jsou schopni zatáhnout celý svět do války? Nebylo by lepší, kdyby se to všechno rozpadlo, takže by probíhaly jen malé, lokální konflikty? Pak by ale muselo nějakým zázrakem zmizet i náboženství a konflikt mezi křesťany a muslimy..
Já jak odmala žil v té totalitě, neumím si představit, že by přestalo existovat něco, co by tyhle věci koordinovalo. Ale třeba by to šlo, nevím.
Proč by muselo zmizet náboženství? Podle mě by naopak získalo obrovskou sílu. Čím jiným se tak snadno dají zmanipulovat davy?
Na dodržování zákonů našeho státu dohlíží (ať už více či méně úspěšně) policie, kterou si také platíme. Představa, že by policie najednou nebyla, je, řekl bych, vcelku děsivá.
No právě, tohle mě taky děsí. Mohlo by vzniknout něco jako "domobrana", ale hrozilo by nebezpečí, že vznikne tak velká skupina desperátů, že se jí větší vesnice neubrání, nebo by muselo fungovat něco, co by účinně bránilo vznikání větších celků nebo systémů, ale co by to mělo být, to nevím, prtoe to už by bylo opět omezení lidské svobody.
Já hlavně nepochopil, co má toto téma řešit (neřešitelné) a co má komu říci. Pro mě je "závažnost" tohoto "problému" totéž jako dlažební kostka v Tokiu.
Asi máš málo času, já ne, navíc mě přemýšlení nad takovými věcmi baví páč v běžném životě se nové myšlenky obtížně hledají, tvořím si je tedy sám a dobře se při tom bavím :o)
Není to otázka času, já bych totiž při jakékoliv diskuzi prosazoval nějaký systém. Jedna část mého profesního života mne nutí vytvářet efektivní systémy (organizace...řízení..) pro usnadnění vlastních aktivit. Pokud šéfové odborů pochopí poslání jim svěřeného, stačí mi, když mně v 9.30 hod. řeknou "vše bez problémů". A osobně je mi jedno, zda oni mají systém či "nesystém" (což neznamená, že nemám přehled o tom, co dělájí jejich podřízení), zda své podřízené mlátí nebo je uplácejí etc. Systém (nebo pochopení tohoto systému) mimo jiné spočívá v tom, že se musí vyhýbat zaběhnutým vžitým stereotypům, které nám předvádí státní správa (stát je od toho, aby platil, poněvadž je nejvelkorysejším plátcem). Budu konkrétní (a tak to skutečně bez přehánění je) - bude zde problém, nazveme jej "B" (od slova bordel).Na ministerstvu bude odbor pro "B", který bude mít náměstka (popř. vrchního ředitele), dále bude při ministerstvu stálá komise pro "B", Státní ústav pro "B" a pak ustavíme výbor pro "B" (do tohoto výboru z většiny nasadíme politické příznivce nejčastěji z poslanců). Všechny tyto instituty budou využívat externího poradenství...stačí? A to je permanentní nesystémové budování systému bez totálního postihu v případě selhání.
To Ti sděluji, abych reagoval na to, že si vytváříš (a hledáš) nové myšlenky. Nové myšlenky jsou vždy dobré, ovšem při akademickém pohrávání si s nimi je třeba si stanovit hranici a zvážit, kdy je již třeba je realizovat.
Tak mně tohle téma zaujalo možná právě z toho důvodu, že Joe často navrhuje rušení různých zbytečných institucí či nástrojů a i když nad tím přemýšlím celkem často, vždy k tomu podává jasná a logická zdůvodnění, na kterých mne poněkud zneklidňuje fakt, že jim až na výjimky nejsem schopen oponovat. Účelem této debaty by pro mne mohlo být právě ono stanovení hranice a zvážení, do jaké míry by bylo užitečné tyto principy realizovat.
Stačí se podívat do minulosti co by se dalo omezit a zjednodušit.
Anglii stačilo k administrativnímu, právnímu a ekonomickému řízení Indie několik stovek pečlivě vybraných úředníků rozmístěných po celé Indii.
Ti pánové prošli drastickým výběrem, řetězem zkoušek a museli umět několik místních jazyků.
Nečekalo se od nich, že se budou na všechno ptát, všechno konzultovat a budou mít na vše normy, pardon spoustu času.
Ve své funkci byli často jedinými evropany stovky kilometrů daleko.
Nebo co takový CK rakouský daňový systém kde doslova pár úředníků dokázalo vybrat daně v míře nečekaně efektivní... proč ?Byly srozumitelné, prakticky rovné, nízké a hlavně na jejich vysvětlení stačil jeden jediný list papíru.
Progrese byla od 0,6-6 procenta u daně z příjmu.
Nízkopříjmové rodiny a panovnický rod neplatily nic :)
Většinu příjmů státu tak činili jasné a férové formy tehdejší DPH dopadající na lidi nerozdílně , tedy např daň z piva a z daní poplatkových ( mýtné, mostné, dlažebné,tržebné, stočné, měštanské atd)které opět vysávalo jen uživatele služby a né plošně celé obyvatelstvo.
Takže recept je jednoduchý, stát který není rukojmím svých zaměstnanců ( viz odbory lékařské, učitelské, dopravní a úřednické), stát který na svůj provoz nepožere značnou část vybraných daní, stát srozumitelný,efektivní s minime vyjímek .
Stát zdravého rozumu.
Paradoxně monarchie kolem roku 1900 tím+- byla.
Přesně tak. Za zmínku ještě stojí, že za R-U neplatila vůbec žádné daně většina dělníků, a spousta chudších živnostníků-řemeslníků.
Ovšem, až do roku 1907 ti, kdo neplatili žádné daně, neměli žádné volební právo. Což je logické, kdo nepřispívá, nemá morální právo o společných financích rozhodovat.
A právě s tou poslední větou nesouhlasím. Demokracie je postavená na tom, že právo rozhodovat o společných záležitostech mají mít všichni bez rozdílu sociálního postavení, tedy nezávisle na individuálním příspěvku do společné kasy. Důvod: Suma vydělaných či zdaněných peněz nevyjadřuje skutečnou přínosnost jednotlivce pro společnost.
Systém, kdy větší rozhodovací právo mají ti majetnější, vede k deformaci rozhodování v tom smyslu, že si pak ti majetnější díky vyšším pravomocem stanoví pravidla, díky kterým si přihrají ještě větší podíl na společenském produktu, čímž si opět zvýší svou politickou moc. A tak pořád dokola. Vzniká spirála, na jejímž konci je společnost rozštěpená na zbědovanou ovládanou a prakticky bezprávnou většinu a pár neuvěřitelně bohatých jednotlivců, kteří mají absolutní moc.
na druhou stranu teď má volební právo obrovská masa lidí, kteří žijou z různých dávek atd. a ti prostě budou volit toho, kdo jim slíbí víc věcí zadarmo. Demokracie postavená na tom, že ti, kdo nic nedělají volí ty, co jim slíbí za nic nedělání víc na úkor těch, co pracují, mi přijde jako mnohem deformovanější a systém a zhovadilost...
Kudy z toho věn?
nojo ale navrhni dneska třeba jen vážený volební systém třeba podle toho kolik odvedeš na daních nebo podle toho jakou máš mzdu nebo podle toho kolik máš dětí na které nepobíráš přídavky :)
A z Hybernské tě utlučou k smrti.
Tohle je nutná daň za demokracii. Ustoupit z tohoto principu by byla vstupenka do pekla. Řešením je přimět co největší procento lidí, aby něco dělali (pracovali). Jenže to by práce nesměla být až ten poslední způsob, jak se dostat k penězům.
Tím nemyslím to, že se mnoha lidem vyplatí žít ze sociálních dávek, ale to, že ke skutečně slušným výdělkům vede jen prodej práce druhých. Příjmový rozdíl mezi tím, kdo pracuje, a tím, kdo prodává jeho práci, by neměl být větší, než příjmový rozdíl mezi tím, kdo nepracuje a tím, kdo pracuje.
V tom je podle mě zakopaný pes: Ten, kdo pracuje 40 hodin týdně, má jen o pár tisícovek měsíčně víc, než ten, kdo nic nedělá. A nic na tom nezmění ani osekání sociálních dávek. Ale ten, kdo prodává práci druhých nebo například v nějaké formě obchoduje s penězi, má mnohonásobně větší příjmy než ten, kdo stejně svědomitě vykonává jinou práci.
Sebrat nezaměstnaným jejich poslední peníze nic neřeší. Řešením je náprava nerovnováhy v odměňování lidí, kteří pracují v různých typech povolání.
Mohu pouze konstatovat, že totéž jsem zde již četl mnohokrát, rovněž Tvoje názory na postavení cyklistů a řidičů v jiném vlákně. Opakuji - vše jsem již četl mnohokrát, ovšem pod nickem (který se zde údajně nevyslovuje nahlas, já nemám zábrany) - Medvěd.
To je samozřejmě možné, že Ti to něco nebo někoho připomíná. Důležitější ale je obsahová, věcná stránka. Zkus se na ten příspěvek podívat a vyjádřit se k němu z tohoto hlediska.
Máš na mysli tu "obsahovou, věcnou stránku"? Ty dvě věci nejdou dohromady (mám tím na mysli, že obsah je ideologický a i když by se to i mně líbilo, ale není věcný). Jsem realista a snažím se osobně rozdíly vyrovnávat.
Navíc - dříve jsi napsal, že řešením je náprava nerovnováhy v odměňování lidí (souhlasím - nikdy nebude objektivní rovnováha i když si ji každý představujeme jinak). Takže jsi to pojmenoval...řešení. To je "A", teď sděl "B" - JAK. Pokusím se odpovědět za Tebe. Tvoje představa je taková, že bych si měl každý měsíc sednout s recepční (zní to honosně od dřívějších vrátných, že) k jednomu stolu, srovnat stavy účtů kolik nám na nich přibyly odměny za naši práci, sečetli sumy, podělili dvěma a o co by můj obnos přesahoval průměr, bych jí měl dorovnat. Správně?? Pokud to správně není, sděl mi návod, budu jenom rád (ale musí to být něco markantně progresivního, poněvadž si moji zaměstnanci vydělávají velmi slušné peníze a nenaříkají si).
Napsal jsem jen svůj názor. Inspirovalo mě k němu současné dění ve světě, specielně celosvětové demonstrace proti nenažranému finančnímu sektoru a zkorumpovaným politikům, kteří tomu nejsou ochotni čelit.
Mluvit o realismu je v tuto chvíli irelevantní, protože ani sebemoudřejší člověk nedokáže odhadnout, kudy se bude další vývoj ubírat.
To, co jsem nazval "řešením", je vlastně moje představa cílového stavu. Nerozepisoval jsem se o cestách, které by k němu mohly vést. Tato fáze je samozřejmě nesrovnatelně obtížnější. Ale těžko volit cesty, pokud nemáme cíl.
Způsob dosažení tohoto cílového stavu asi nemůže mít takovou karikaturní podobu, jak píšeš, ale neměl by být velký problém například zavést vysoké daně z finančních transakcí, čímž by se omezila tvorba spekulačních bublin a z nich vyplývající něčí zisky nepodložené tvorbou hodnot. Výtěžek takové daně by pak mohl posloužit k částečnému dorovnávání nespravedlivých rozdílů. Jen nápad...
Další možností je třeba odlišný systém zdanění práce a zdanění zisků z obchodu s výsledky lidské práce. Vím, že můžeš namítnout, že se to bude těžko rozlišovat, ale on by se už nějaký způsob našel.
Třetí možnost, jak se přiblížit ke kýženému cíli je podstatné zvýšení (dnes bohužel už znovuzavedení) daňové progrese. Motivaci bohatých by to jistě nesnížilo a pomohlo by to hlavně střední třídě. Což je vlastně to, po čem tu volám.
A nejšílenější je, že něčeho podobného by se skutečně mohl někdo v Evropě chytit. Což by znamenalo jenom další krok Evropy do bezvýznamnosti a chudoby.
Není problém zavést daň z finančních transakcí - v bruseli nepochybně odhlasují jakékoli opatření, které zavedení takových daní iniciuje. Tak se holt další sektor ekonomiky přesune do Asie. Fakt dobrý.
Sektor čeho? Ekonomiky? Ekonomika rovná se způsob zajišťování hmotných potřeb. Přelévání peněz a finančních produktů z jednoho finančního ústavu do druhého nemá s uspokojováním hmotných potřeb vůbec nic společného. Zdrojem současných ekonomických potíží západního světa jsou (virtuální) peníze jako zboží.
Obchodník s komoditami nebo osoba investující do akcií nepatří snad do systému uspokojování hmotných potřeb?
Pouze zprostředkovaně. Nevytváří totiž reálné hodnoty.
Jistěže se shodneme na tom, že jsem popsal karikaturní podobu "rozdělování" peněz. Co všechno popisuješ, nemá však pro ty, kteří chodí do zaměstnání kvůli penězům, vůbec jakýkoliv význam. Jde o to, zda se mají zvednout platy těm, kteří vůbec operace, které popisuješ, zajímají. Je zajímá výše jejich financí. Uvedu Ti konkrétní příklad: moji zaměstnanci na nejnižším stupni řízení budou brát minimálně 50 000 Kč měsíčně. V ten moment všichni ti, kteří nepracují v mých firmách a berou celostátní průměr (popř. méně), nebudou o mně říkat "ten hajzl, co si hodně vydělá", ale začnou i o nich říkat "ti hajzlové".
A k těm demostracím...mě jakékoliv veřejné výkřiky (a anonymní) nic neříkají. Mohu Ti pouze sdělit, že již před těmito nepokoji byly (a jsou) v Izraeli demonstrace ze "sociálních důvodů". Osobně jsem se o to dosti zajímal a došel jsem k jednomu názoru. Nejhlasitější jsou ti, kteří nic významného neudělali, ale mají větší nároky než jejich rodiče. A ti jejich rodiče a prarodiče mnohdy začínali od ničeho, něco si vybudovali (při značném úsilí), do toho byli v permanentní válce. Často je zdrojem nespokojenosti to, že se vzhlédli v tom, co Ty nazýváš konzumní společností. Mají příliš velké nároky na to, co dostávat, ale bez vlastního sebeobětování.
Úmyslně jsem Ti dal tento příklad, poněvadž opět vyúsťuje v otázku - nesmyslně někomu přidávat bez ohledu na zásluhy? Je toto spravedlivé?
V systému tak, jak je v současném "vyspělém" světě nastaven, budeš mít samozřejmě pravdu. Ale ten systém konzervuje nespravedlivé sociální rozdíly. Na první pohled protestující a demonstrující občané vypadají jako lůza a vlastně jí v důsledku té sociální nespravedlnosti skutečně jsou. To ale neznamená, že nemají pravdu, přestože ji ve své většině nedovedou formulovat a zdůvodnit.
Budou vyřvávat nenávistná hesla, budou si vytvářet zástupné cíle své nespokojenosti, budou se dopouštět výtržností, ale přesto prostě budou mít pravdu. A že nic významného neudělali? Co může být významnějšího než ochota pracovat? Drtivá většina těch lidí křičí "chceme práci", nikoli "chceme peníze bez práce". Neznám zemi, kde by všechna práce byla hotová a kde by nebylo co dělat. Práce tedy je a jsou i lidé, kteří ji chtějí vykonávat. Jenže mezi nimi stojí jako nepřekonatelná bariéra - systém založený na oběhu peněz a tvorbě soukromého zisku (chceš-li: kapitalismus).
Zaujala mě Tvá věta, že ti demonstrující mají větší nároky než jejich rodiče. Možná. Ale oni je mají právem. Technický a technologický pokrok to umožňuje. Tedy umožňoval by to, kdyby se většiny toho, čeho lidstvo jako celek dosáhlo, nezmocňovala úzká skupina lidí: Produktivita práce za poslední dvě nebo tři generace vzrostla na mnohonásobek. Kolik z toho se promítlo do příjmů a životní úrovně většiny lidí? A na druhé straně si spočítej, na kolikanásobek vzrostly zisky průmyslových a finančních korporací.
To, po čem volám, není nějaké nesmyslné přidávání bez zásluh, ale aspoň trochu spravedlivý podíl na vytvořených hodnotách. Místo toho, aby se technický a technologický pokrok promítl třeba do snížení délky pracovní doby, podniková sféra raději část jednotlivců ždímá do úmoru a druhým práci upírá. Je to pro ni výhodné, protože může ty, co práci ještě mají, vydírat tím, že z nich udělají nezaměstnané.
Kefír: ten izraelský příklad jsem uváděl proto, že tam vůbec nešlo o demonstrace ohledně výše platů. Účastníci říkali, že bojují za "sociální spravedlnost" (bod č. 1 - bydlení). Myslím si, že by jsi byl překvapen (při osobní účasti) na jaké úrovni většina těch mladých žije. Já vycházím z toho, že závažnost tohoto problému byla vládou posuzována a nikoliv s ohledem na ty mladé (ti tvořili většinu protestujících), nechala vše vyhodnotit a rozhodla se, že učiní určitá opatření, která nebudou mít dopady na ostatní (to znamená - nikoliv někomu brát, škrtat atp). Budou s okamžitou platností sníženy daně (určité), sníží se náklady na bydlení (to má být dostupnější) a dochází hlavně k systému ještě většího vzdělávání mladých.
K tomu jsem se vyjádřil, poněvadž jsem to zažil osobně (pár dní jsem se zdržel), ale to světové volání (a v našich hospodách) proti něčemu je pro mne příliš nekonkrétní.
Ona totiž ekonomická situace ani u nás ani jinde ve světě není růžová, moc se kolem tohoto lže a dovolím si sdělit, že můj první jarní zdejší příspěvek na tuto situaci upozorňoval. Mohu Ti pouze říci, že já osobně pro spokojenost druhých (těch, kteří nemají to štěstí v životě jako já) dělám, co mohu. A ještě o tom "štěstí" - lidé by pro něj měli dělat osobně více, vím, co to stojí úsilí.
To jsou ale všechno spojité nádoby: Mít práci, dostávat za ni odpovídající mzdu, mít kde bydlet, nemuset mít strach založit rodinu atd. To vše se vejde pod pojem sociální spravedlnost.
Životní úroveň je nesmírně relativní. Je samozřejmé, že člověk se srovnává se svým bezprostředním okolí a nikoli třeba s životní úrovní v Somálsku.
Ta opatření, která uvádíš, jsou rozhodně rozumná (pokud nezůstane u proklamací), ale nemusí stačit. Jen kosmeticky reformují stávající systém, který je ale problémem jako takový.
Snížení daní (záleží na tom komu a jakých) s sebou ale nutně nese snížení příjmů do státní kasy. (Lafferova křivka totiž funguje jen při ZVYŠOVÁNÍ daní - růst výnosů se v určitém bodě zastaví a začne klesat, ale nikoli již při jejich SNIŽOVÁNÍ - ušetřené peníze si firmy ponechají a daňový výnos neroste.)
Světové volání po nápravě poměrů vychází samozřejmě z obecnějších principů než jsou konkrétní problémy jedné konkrétní, navíc malé a velmi specifické země. Společným jmenovatelem těch celosvětových problémů je zkušenost, že stávající systém vede k extrémním a hlavně neospravedlnitelným rozdílům v životní úrovni jak v rámci jednotlivých zemí, tak i mezi jednotlivými zeměmi navzájem.
Položme si otázku, PROČ ekonomická situace u nás ani ve světě není růžová. Pracují snad lidé méně? Tvoří snad méně hodnot? Nikoli. Problém vzniká v systému přelévání virtuálního kapitálu nepodloženého skutečně vytvořenými hodnotami. Že se kolem toho hrozně lže, je bezesporu pravda. Důležité je, kdo a proč lže. Lžou ti, kteří současné problémy způsobili a nadále je prohlubují, aby se nemuseli vzdát systému, který jim zajistil jejich současné postavení.
Soudě podle ladění Tvých příspěvků Ti naprosto věřím, že Ti leží na srdci spokojenost druhých a že pro to děláš, co je v Tvých silách (bez ironie). Činíš tak ale v systému, který podobným, jako jsi Ty, hází klacky pod nohy (Tvůj altruismus nutně snižuje Tvou konkurenceschopnost), protože aby to skutečně fungovalo, museli by všichni ostatní v Tvém postavení být stejní jako Ty, což zcela zřetelně nejsou.
Proto si dokážu představit situaci, že Tobě osobně budou Tví zaměstnanci neskonale vděční, a přesto budou odhodlaně bojovat proti systému, který Tě do Tvé pozice (samozřejmě za přispění Tvé nesmírné pracovitosti a mimořádných schopností) vynesl. Je to tak trochu paradox současné doby.
Vstupenka do pekla? Proč? Vždyť to by přece mohla být zajímavá motivace - chci mít nejen víc peněz, ale také větší vliv na rozhodování o veřejných věcech.
(A koneckonců, nic si nenalhávejme, ten bohatší člověk má i přes stejný hlas ve volbách více možností, jak něco ovlivnit. Tak proč to nepřiznat.)
Tím spíš, že i při platnosti principu rovnosti hlasů má bohatší člověk větší šanci něco ovlivnit. Například přímým nebo nepřímým korumpováním médií. Proč tyto rozdíly tedy ještě prohlubovat?
Beru tento příspěvek jako přiznání, že peníze jdou proti demokratickým principům. I já to takto vnímám. Rozdíl mezi námi tedy bude spočívat v tom, že já stojím na straně demokracie.
Proč by měly jít peníze proti demokratickým principům, to je snad něco špatného na nápadu ovlivňovat veřejné dění? Někdo použije své řečnické schopnosti, někdo své peníze.
Demokracie je soutěž myšlenek a názorů, nikoli peněženek a bankovních účtů.
"Soutěž myšlenek a názorů"? To je moc pěkná naivita. To někde platí - nebo aspoň platilo?
Je to soutěž, ano, ale mnohem víc než o myšlenky samotné jde o schopnost zabalit je a správným způsobem je těm správným zákazníkům prodat.
A marketingový průzkum, příprava obalu či reklama jsou už jen záležitostí peněz ...
A k tomu ještě fakt, že za R-U roku 1900 bylo na území koruny české bylo na území Čech a Moravy 75,000 úředníků.
Jistě nebyl to samostatný stát tak řekněme, že za benchmark je lepší vzít první republiku.
Roku 1930 jich bylo cca 150,000, vcholem techniky té doby byly,telefon, psací stroj a mechanická kalkulačka.
No a máme rok 2011 a máme 250,000 úředníků kteří mají počítače a veškerou možnou techniku.
ku pomoci.
Ve starém raskousku se prostě nemohlo stát, že by si ministr přitáhl na pozici ředitele kanceláře nedostudovaného studenta, psal by mu diplomku, sponzoroval jeho školu a měl s ním nadstandartní vztahy řešené formou prémie v řádu násobků jeho mzdy na konci zkušební lhůty.
Úředník připravující se na fukci pracoval zdarma !
CK Rakouský úředník nesměl mít vedlejšák nedejbóže firmu.
CK Rakouský úředník dokonce nemohl sám odejít ze služby :)
Služební pragmatika ( předpis upravující vztah státu a úředníka) přesně definoval odpovědnosti úředníka a nárok na kompezace, za omezeníz jeho funkce vyplívajíci.
Byl to tak dobrý předpis, že byl plně převzat ČR a až na drobné změny (1926 předefinování služebních tříd)platil až do okupace a po válce až do roku 1950 kdy byl změněn hlavně kvůli soudům - bylo potřeba urychleně mezi soudce a na prokuraturu kádry :(
Takže dneska máme 1 úředníka na 40 občanů zatímco kdysi obsluhoval jeden úředník něco kolem 140 občanů bez techniky....
Prostě to vypadá, že živíme úplně zbytečně oproti první republice cca 100,000 lidí což nás ročně stojí řekněme 30 miliard na platech ročně což ale není celý náklad protože stát platí za úředníky i pojištění ..což je totál zhruba 8-10 miliard....
A ty úředníky musíš někde skladovat, dát a obnovovat jim tu techniku, topit a svítit jim atd atd atd...
když ti řeknu, že jsem se to tam snažil dopsat :)
Ale už mě to nepustilo.
No s tím topením úředníků bych až tak problém neměl... ;-)
A potřebuješ nutně jen něco řešit? Ty možná ano, protože jsi pragmatický manažer a potýkáš se s konkrétními problémy. Mě osobně docela baví plkat o různých tématech mimo přehazovačky a velikosti plášťů. Nejenom že se člověk může něco nového dozvědět o tématu, ale hlavně se dozví spoustu věcí o diskutujících, jejich názorech a postojích.
Je to dobrá zkušenost.
Máš pravdu, těkám od jednoho k druhému (práce a zdejší diskuze), ale mohu Ti sdělit, že i zdejší diskuze (včetně toho plkání) mi přináší tu pravou relaxaci i zdroje poznání i poznávání rozličných názorů.
Za systém lze považovat už i to, že bylo stanoveno když vyjde slunce, je ráno a když zapadá je večer.
I to, že ve svých činnostech máš určitý systém - je to posloupnost činností, které děláš a které na sebe navazují. Nemůžeš vstát, když předtím nejdeš spát, nebo sníst guláš, když ho předtím neuvaříš...
Jak chceš tohle odstranit?!?
Fakt mě zajímá JOE jak jsi to myslel a co sem napíšeš. Podle mne vždycky existuje nějaký systém.
Pokud jsi tím myslel stát nebo nějakého garanta určitých pravidel na určitém území, pak začne platit právo silnějšího v té nejhrubší podobě. Jistě, stát či jakékoli jiné byť demokratické zřízení je v podstatě také založené na právu silnějšího. Silnější většina s edohodla na pravidlech a vnucuje je pro zachování jakého takéhos klidu menšině.
Jenž epo odstranění jakéhokoli systému prostě zbyde jen jedinec. Aby uhájil život a prostředky k přežití před silnějším sousedem, spolčí se s dalšími a vytvoří tlupu. Prvobytně pospolnou společnost. A... a jak to bylo dál si se učil v dějepise.
Komunismus třebas není vymyšlen jako špatný systém. Anarchie je taktéž naprosto úžasný systém. Demokracie také atd. atd. Souhlasím v tohle s Herasem, že v tom skoro není rozdíl a každý podobný systém by mohl fungovat.
Problém jsou lidi.
Dám ti jeden příklad. Seděl jsem před joginem, který mi vysvětloval základy tantra jogy. Říkal (tuším citoval jakéhosi zemřelého gurua), že základ tantry by se dal shrnout pod
"můžeš všechno, co chceš". A tady valná část lidí bohužel zůstane a ustrne. Má pocit, že tantra schvaluje střídání partnerů sex bez lásky atd. atd. Ale tak to není. Pokud se dostaneš ve svém osobním vývoji výše, prostě tě nenapadne dělat něco, čím bys někomu ublížil a pak ta věta platí.
Probblém je prostě v tom, že valná většina lidstva se zatím nedostala tak daleko, aby přestala chtít ubližovat a být sobecká natolik, že je cokoli, co se týká ostatních prostě nezajímá...
Co s tím chceš udělat?
Nevím o nějakém souborném textu. Jen mne udivuje představa, že nebýt našeho moudrého demokratického státu, začaly by se tvořit tlupy, které by se opevnily v hradech na vršcích a pravděpodobně vzájemně ostřelovaly.
Nelze vyloučit, že v některých oblastech s vysokou koncentrací nějaké hloupé sociální skupiny by k tomu došlo. Ale takové ostrůvky hloupého a hrubého násilí by velmi pravděpodobně neměly dlouhého trvání, neb by byly brzy převálcovány a buď odstraněny nebo asimilovány inteligentní, solidární a kooperující většinou (tím mám na mysli skutečnou tedy dobrovolnou kooperaci a solidaritu, né nějaké vynucování formálních znaků kooperace a solidarity).
Právo silnějšího (silnější si nepředstavuj jen jako fyzickou sílu lidských svalů) funguje v každém systému, čím více formalizovaný systém, tím výhodnější pro ty silnější. Když to vezmu do krajnosti, tak opice v pralese jsou si všechny rovny (jo, náčelník má větší banány a častěji si zašuká, ale tím rozdíly končí), zatímco v KLDR, Číně (ale i mnoha dalších státech považovaných za svobodnější a demokratičtější) je celkem zásadní rozdíl života mezi prominenty, loosery a odpůrci režimu.
Vycházíš z představy, že lidé jsou rozumní a pochopí, že spolupráce je výhodná. Ano. V ideální situaci. Jenže vždy se najde nějaký ten silnější pes.
Netřeba o tom spekulovat - tenhle experiment už probíhá od doby, kdy op slezl ze stromu. Jeho výsledky vidíme a i pociťujeme na sobě. Proč si myslíte že druhý pokus by dopadl jinak?
Ti, kteří nepochopí výhody spolupráce, nebudou prosperovat a zaniknou. Na úrovni jednotlivců, rodin, národů...
Otázka je, co považuješ za první a co za druhý pokus. Lidstvo je pořád jen jedno. Já se jen zamýšlím nad tím, které mechanismy se tak hrubě neosvědčily, že by nám snad bylo lépe bez nich;-)
To že se neosvědčily je jedna věc. Ale nějak se pořád nedaří je změnit, nebo odstranit. Alespoň ve větším měřítku.
Samozřejmě, že zatím pořád běží první pokus. Druhý pokus by začal, pokud by se lidstvo dostalo nějakým zázrakem zpátky kupříkladu do prvobytně pospolné společnosti, ať nezačínáme zase od stromů.
To zamyšlení je správné a já s Tebou v dost věcech souhlasím, ale je bohužel na úrovni jak by tady bylo krásně, kdyby tu nebyly ty vosy...
Vosí hnízdo se dá zlikvidovat. Všech vos a navždy se nezbavíš, ale dost to pomůže.
Také fungují přírodní autoregulační mechanismy. Stačí počkat na podzim;-)
moment nejdřví jsi mluvil o absenci systému a já tedy taktéž a teď mluvíš o našem demokratickém státě.
To je DOST podstatný rozdíl!!
Absenci našeho demokratického státu si dovedu představit celkem bez problémů.
nesouhlasím. ne, nějaké ostrůvky. Vždycky se najde nějakej debil, co začne lidi burcovat a slibovat jim jednodušší přístup k životním prostředkům, když půjdou vedle a seberou to sousedovi. A bud emít pravdu. Opravdu to pro ty lidi bude jednodušší. Je snadnější zbít nebo zabít souseda a sebrat mu jídlo, co vypěstoval, než si ho sám vypěstovat. vynaložíš tak méně energie. Krom toho to uspokojí tu zvířecí a krvavou stránku lidí a u některých to přispěje k řešení svých frustrací toho, že se z nějakého důvodu cítí ukřivdění či vyloučení. Má třeba velký nos, šilhá a ostatní s emu smějí, je malej a má křivý nohy nebo je intelektuálně nesmělý atd. atd. Nejsme andělé. Jsme lidi. Máme i špatné a hnusné vlastnosti.
No a tenhle debil, co je začne burcovat je stmelí a bude je vést. CO slíbil jim dá. Budou s emít dobře a vynaloží na to zlomek energie. Okolí s ebuď přidá nebo skloní hlavu nebo se postaví na odpor. Když překonají odpor, jedou dál. A dál a dál.
Debilů jako je Čingischán, Alexandr, Caesar, Hitler atd. atd. se vždycky najde dost a vždycky se najde dost jejich nadšených následovníků a kvanta srábků, kteří se radši skloní. Vždycky. Jak chceš vyřešit jejich výskyt?
Jak chceš řešit konflikty bez jakéhokoli systéému?
navíc kooperující buňka už prostě JE SYSTÉM!!!!
Vida, jak se nám rozvinula diskuse kolem bonmotu:
každý systém je zneužíván - zrušme zneužívání, zrušmě systém
Jistěže každá forma života nesrovnatelně jednodušší než lidské společenství, než sebemenší obratlovec, začne přirozeně fungovat v nějakém systému. Ba dokonce každá primitivní forma života zneužívá zákonitostí organické chemie;-)
teď tomu nerozumím. Takže nejsi proti systém, jen se ti nelíbí systém našeho současného státu? tak to jsme za jedno.
Za jaký jiný systém bys ho tedy chtěl vyměnit? Máš představu? Já moc ne...
Nějak tak, prostě se mi zdá, že Systém se poslední dobou ubírá směrem, který se mi nelíbí, tak bych navrhoval, trochu ho vyjednodušit;-)
Vysvětli mi, proč bych se měl celý rok tahat s pluhem, když bych mohl prochlastat, pak vzít Kalašnikov, ze zálohy zastřelit toho blbýho souseda co se s tím pluhem tahá a zabavit všechno jeho obilí i s ženou a dcerami? Proč se nestát krysou?
http://valka.cz/clanek_13334.html
Proč myslíš, že se to neděje - třeba u nás - v nějaké významnější míře už dnes?
Kdybych to dnes udělal, například postřílel sousedy, okradl je a někam zmizel, tak by mě hledali státem najatí hrdlořezové, tj. policie.
Kdybych to udělal v nesystému, tak by si ty hrdlořezy musela najmout ta postřílená a okradená rodina bez prostředků. Leda by se pozůstavší příbuzní za mnou vydali, ale tím by přišli o výrobní prostředky k vlastní obživě a v případě neúspěchu (nebo kdybych stihnul peníze prošustrovat), tak by zdechli hladem, nebo by se stali krysami. Takže bych byl vlastně beztrestný.
Důvod proč se to neděje je ten, že to zkrátka není až tak výhodné. Je příliš velká pravděpodobnost že Tě chytí a výnos je přitom relativně malý.
Takže v době, kdy státem najatí hrdlořezové nebyli běžní, se to dělo běžně?
Tedy přežili jen krysy a my jsme vlastně potomci krys?
A kde se tu vlastně vzal ten moudrý stát, který nás před těmi údajnými krysami tak údajně dobře chrání?
Nikoliv. Myši usoudily, že by bylo záhodno vytvořit systém do kterého se jim vyplácí přispívat, protože je pak tento systém chrání. Třeba tím, že reguluje počet krys.
Stát se tu vzal genezí. Nejprve tyto systémové služby zajišťovalo rodové společenství, občina. Jenže pak občina zjistila, že krysy se také dokážou sdružovat a a když je jich více, tak se už neubrání. Takže se spojili s dalšími občinami... A pak přišel Attila a bylo vymalováno.
A k první otázce- stačí se podívat na Slavné historky zbojnické nebo přečíst Paměti kata Mydláře. V nich se to krysami jen hemží. V současnosti opravdu nevím o tom, že by se v novinách psalo že u Ústí je nebezpečno a že lapka/potulný rytíř tam přepadává a vraždí obchodní cestující. Ano, máme tu vcelku rozbujelou drobnou kriminalitu, ale nepřijde mi vhodné srovnávat to že mi někdo šlohne kolo ze špatně zamčeného sklepa s tím že mě někdo ze zálohy zastřelí kvůli získání téhož.
Určitě to bylo přesně takto. Nemohlo to být náhodou, alespoň někde, tak, že přišla obzvláště vypečená krysa, prohlásila: toto je teď stát, vy budete poddaní, a budete robotovat (resp. platit daně), a poslouchat?
Jinými slovy: http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku...
Ještě k těm tlupám a násilnému řešení konfliktů: Z pohledu tyrana je velmi krátkozraké začínat si s násilím. Buduje si špatnou karmu (a ona se projevuje kurevsky rychle), kdo čím zachází, tím také schází atd.
Viz například:
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku...
Je to strašně zdlouhavé, klíčová je poslední "kapitola" ("Ale vždyť je to nemravné!"), a zejména její poslední odstavec.
Tak jsem si přečetl všechny příspěvky týhle debaty a teď nevím - jsem blázen? Nejsem blázen? :-)))
Jestli nosíš ty podvazky tak nejsi.
Z toho by se jednomu zatočila hlava:-).
Přijde mi to stejně složité jako otázka co bylo dřív slepice či vejce.
Jednu zkušenost z nedávné doby ohledně systému mám:
Mezi lidmi, kteří ignorují systém, se jeden z nich rozhodl zavést (svůj pro sebe výhodný systém), celé to skončilo tím, že se to co doposud fungovalo bez systému rozpadlo, bylo z toho spoustu bolesti a zla. Jsme my lidé vůbec schopni žít bez systému? Vždy se najde někdo kdo bude chtít svůj systém a pokud nebude systém jak jej zastavit, nesystém se rozpadne???
Jogínovo "můžeš co chceš" je úžasné, ale je to sakra těžké, když to budu chtít žít poctivě, skoro mám pocit, že je to nemožné. Ať přemýšlím jak přemýšlím, vždy někde někomu ubližuju..
T
Právě proto se podle mého názoru v bibli hovoří o prvotním hříchu - člověk je hříšný už z podstaty své existence, protože každým svým činem narušuje fyzické zákony, jinak též rovnováhu sil, které se "brání" automatickou tendencí uvést věci do původního stavu. Na stejném principu fungují i mezilidské vztahy.
Člověk je svobodný. To jen jednomu diktátorovi se nelíbilo, že si člověk (no člověk, začla s tím ženská) dovolil sežrat jabko, které mu nechal v zahradě. Neměl mu ho tam dávat, a když mu ho tam dal, neměl mu stanovovat nepřirozená a zbytečná pravidla. Každý diktátor si přeje tupý neodporující dav. Svobodný člověk dospěl poznání, což diktátora pochopitelně nasralo. No a dál to znáš.
Poznání (jako každý objev či vynález) IMHO posunulo lidstvo dál, škarohlídi to označují emo výrazem "hřích", aby v nás vyvolávali pocit viny, a zdůrazňují negativní stránku věci (porušení zákazu jíst jablka poznání, dle dostupných pramenů ovšem victimless crime, tedy porušení formálního zákazu, které reálně nikoho nepoškozuje). Podle mne je to daleko zajímavější, než kdyby se Adam s Evou váleli v ráji dodnes, a my bychom se vůbec nenarodili.
Ovšem základní je otázka: Bůh je vševědoucí a spravedlivý. No tak když je tak chytrý, musel vědět že ti dva povaleči dostanou ukrutnou chuť na jabka a jak to dopadne. A aby to potuploval tak jim řekl - né abyste ožrali tamten strom. No a pak zpoza rohu sledoval, jak mu likvidujou úrodu. A pak z nich udělal bezdomovce.
Co to je? Já tomu říkám zlomyslnost.
Jojo, to byla sviňárna na přesdržku.
Proto jabka moc nejím. Jistota je jistota. Ale pálím z nich docela dobrý kalvádos. A to pak vidím všechny svaté.
v klidu. Vzhledem k pravděpodobnému umístění Edenu a panujícímu podnebí to bylo granátový jablko, jak se prý bibliofilové domnívají, takže se jablek bát nemusíš....
proč myslíš. Když byly tvé děti malé a začali zkoušet chodit, přece si také s naprostou jistotou věděl, že jak se postaví a zkusí udělat krok, tak spadne. Přesto jsi to dítě nechal to zkusit a udělat ne?
Nevím, jestli existuje Bůh nebo ne, doufám, že ano, ale tohle bych mu naopak připsal k dobru. Kdyby nás nechal v kleci bez vlastního rozhodování a vše za nás řešil, teprve bych ho považoval za krutého.
To jo, ale když spadly, tak jsem jim nezmaloval zadek a nevyhodil je.
Když už mluvíš o dětech, mám jiný příměr. Je to jako bych mlsnému dítěti dal na stůl čokoládu a řekl mu běda jak si kousneš. Přestože bych věděl že neodolá.
tys dítěti pod pohrůžkou nic nezakázal? Mě tedy doma dali spoustu zákazů. Třeba jsme nesměl sám přes státovku. Měl jsme zakázáno rvát v cizích zahradách jablka. atd. atd.
A spoustakrát jsem dostal za něco, co jsem udělal přes zákaz na prdel...
jojo někdy stačilo být jenom sprostý podezřelý a na prdel se dostalo taky :)
Souhlasím s tebou do puntíku, neměl jsem to přirovnávat k té pitomé bibli a ke hříchu.
Slovem hřích jsem měl na mysli zákon akce a reakce.
Zrozením a existencí se člověk dočasně vymyká zákonitostem hmotného světa - také by to šlo označit za "hřích" proti těmto zákonitostem.
Celkem logicky tím ve tvém prostředí vzniká tendence, která vše nakonec dostane znovu do rovnováhy - následkem těchto tendencí lidská existence končí stářím a smrtí.
A u mezilidských vztahů to podle mě funguje stejně. Ať děláš co děláš, každý tvůj čin mění mezilidské vztahy nejen kladným, ale i záporným způsobem(prvotní hřích).
Přesně podle tvého pravidla, pokud nechceš, aby byl systém zneužíván, zruš systém.
Pokud nechceš v životě vůbec nikomu ublížit, jediný způsob jak se toho vyvarovat je, vůbec se nenarodit.
O co by se člověk měl alespoň pokoušet je to, aby jeho činy byly alespoň v rovnováze, nebo-li pokoušet se napravit svoje chyby, aby po tvé smrti na hladině energií nezůstaly moc velké vlny - prostě abys neškodil víc, než prospíváš. Prtoe když škodíš víc, než prospíváš, tak to už je zase ta karma a většinou je to tak, že na to dojedou tvoje děti.
Třeba je to jen v té bibli o naší věčné snaze zkoušet vyvolat chaos, že tím jak stále jdem proti Řádu, vyvoláváme si další utrpení - pro sebe nebo ostatní. A návrat k Řádu je bolestný, ale naštěstí vždy nastane???
Co je špatného na tom, sám na sobě dobrovolně a vědomě vyvolávat utrpení?
No? Máš k tomu asociaci, kterou jsem nepochopila:-) ale to je možná mou omezenou kapacitou:-).
Jinak na utrpení, které vede nikam (nemá žádný smyl) nespatřuju nic dobrého, žádnou pozitivní energii, takže je to asi podle mě špatné, protože je to plýtvání silou, která by mohla vést jinam.
A když to utrpení někam vede a smysl má?
Všichni to asi v životě nějak tak děláme, že něco obětujeme, strpíme, protože víme že to má smysl ne?
Nic. Špatné je vědomě vyvolávat utrpení jiným.
Nó taková společnost neexistovala nikdy.
Proč by měla ?
Viděli jste někdy někdo nějakou skupinu vyšších živočichů, kam stále svým chováním patříme totálně neorganizovanou ?
Těžko.
Tak proč to žádat od lidí, pro lidi nebo jménem lidu ?
Každý tlupózní tvor, tedy i člověk podléhá zákonům tlupy, je zařazen v hiearchii tlupy a chová se podle toho co je pro něj a tlupu výhodné již po miliony let.
Ti co tak nečiní(li) zemřeli nebo se nepomnožili a nepředali takové chování dál.
Navíc totální svoboda dosazené ze zhora by v první řadě vedla k excesům .
Stačí se zamyslet co by se asi stalo na Šluknovsku, kdyby tam svobody lidí nebyly trochu omezeny státem.
Absolutní svoboda by zanedlouho s logikou sobě vlastní vedla k neplacení lékařské péče nebo dávek.
Svobodní nemocní bez dávek by zemřeli bez péče ale svobodní.
Lidé by měli svobodu neplatit daně a tak by se zhroutilo nejenom zdravotnictví ale i školství a další služby.
Pokud by u nás bylo čirou náhodou lépe než u jiných svobodných tak by k nám svobodně přišli a svobodně by nám sebrali cokoliv na co budou mít svobodu.
Jinými slovy svoboda vee smyslu žádný systém a hiearchi není ani v tlupě makaků natož u opic, které právě soustavným vylepšováním hierachického a specializačního systému dospěly až do dob, že si ve volném čase,s plnou sámoškou za zády mohou představovat rozvetlou louku, kde vlk, lev,beránek a lidičkové spolu svobodně tančí a ........
:)
Hmmm. Zajímavá úvaha. A proč tedy tolik obhajuješ absolutní svobodu co se volby dopravního prostředku týče? To je nějaká výjimka?
Izvinítě ně panimáju ni slóva.
Mám pocit, že tento příspěvěk neplatil mě, ale pravděpodobně JoeCubovi nebo jiným.
Nepamatuji si, že bych se s tebou kdy překřikoval o svobodě volby dopravního prostředku.
Je ovšem možné že mi to nějak dokážeš, pak řeknu, že tlupa opic si chodí kudy chce a v Indii s tím mají člověče problémy nejenom posvátné krávy, krávy nebeské ale dokonce i cyklisti...
add kefír :
Hele mě fascinuje jak chceš daní na finanční transakce dorovnat "nespravedlnosti".
Víš ty vůbec jak funguje daň a na koho se přenáší dodatečné ochrané daně ?
No přece na ty co mají chránit. Nová daň zdraží transakce ergo kladívko klienti budou víc platit za stejnou transakci, protože banka a i firma milý kefíre, protože firmy také dělají deriváty to prostě přenesou na klienty....takže až si koupíš dražší zboží, protože tě někdo ve své nekonečné moudrosti chrání extra daní z... tak víš komu zatleskat.
Jaký růst produktivity práce a jaké jeho nepřerozdělení máš na mysli ?
Že ty zjevně vůbec nechápeš základní fakt, že právě růst produktivity práce vede k vyšší nezaměstnanosti ?
Proč myslíš, že produktivita práce produkuje něco navíc pro lidi ?
Když firma dokáže s 1 zaměstnancem vyprodukovat to samé co firma před 50 lety dokázala s 10 tak je to dobře pro těch 9 co už nejsou potřeba ?
Jak si představuješ jiné danění přímé lidské práce a danění zisků z výsledků lidské práce jiných ? Jaký způsob máš na mysli ?
Třídní boj ?
Jaký bude mít vliv na obchodování s komoditami (a jejich cenu), když se daní omezí finanční SPEKULACE s těmito komoditami s tím že NÁKUP/PRODEJ zůstane nezdaněný?
Jedinné co mě napadá, že pokud se stanu klientem banky a rozhodnu se investovat do derivátů, tak se mi sníží výnos, ale fakt nechápu proč by to mělo mít vliv na cenu zboží.
A jak se, prosím pěkně, odliší spekulativní nákup od nákupu nespekulativního?
Spekulativně, to dá rozum ...
NEPŘIMĚŘENÝM *ziskem :)
* definici přiměřenosti by se dalo věnovat celé nové téma
U derivátů délkou. Bych si tak tipnul. Nebo myslíš, že někomu bude dobré nakoupit půlku světových zásob rýže na 10 minut?
Tak to tě napadá málo, když je to to jediné :)
A on je derivát jen o nákupech a prodejech surovin ?
A oni s deriváty pracují jen spekulanti ?
Takže firma, která si zajišťuje finační toky plynoucí z její výroby, nákupu surovin a energií ,úvěrů, splátek, pojistek, prodeje výrobků nepoužívá deriváty ?
To jsou mi novinky.
Docela bych ti doporučil si přečíst něco o japonském trhu s rýží nebo i italských kupeckých bankách.
1. je zajímavá exkurse do historie 16-17 století
2. by jsi se dozvěděl, že pro farmáře, kupce, řemeslníky bylo lepší mít funkční trh, kde se ošklivácky spekulovalo, protože takový trh měl cosi čemu se říká likvidita.
Trh bez spekulantů se schází jednou za čas a kolikrát na něm všichni chtějí jen prodávat nebo jen kupovat podle své pozice a zloun spekulant je pak ten který kupuje, když všichni prodávají a naopak je často jediný, kdo je ochoten prodat když všichni kupují.
3. konekconců né všichni spekulanti vydělají :)
EEE napsal jsem to špatně a zmixoval více myšlenek dohromady. Mělo být zdanění SPEKULACÍ ale nikoliv s komoditami, ale s DERIVÁTY.
A jak se to proboha zjistí, zda takový z nejběžnějších derivátů jako forwardový kontrakt používám kvůli zajištění své činnosti nebo kvůli spekulaci?
Chcete snad používat nějakou Lombrosovu metodu na vyhledávání spekulantů nebo napařit daň každému, kdo nebude mít ty poctivý dělnický mozoly?
Délkou (a případně objemem), už jsem to tu psal.
Navíc já bych tu daň klidně napařil všem. Nespekulantům to fakt neublíží (to jsem tu už také psal).
Jasně, zdanit všechno, co se v Evropě ještě hýbe. To fakt potřebujeme, máme málo daní a jsme proti Asii zbytečně levní.
A pak taky zřídit komisi, co bude rozhodovat, koho těmi daněmi osolit dvojnásob pořádně, protože je to spekulant. To by mělo taky blahodárný vliv.
No ale to pořád znamená, že jsi nečetl nebo lépe řečeno nerozuměl tomu co jsem psal, že ?
Pokud tvůrcům trhu zdaníš spekulaci a je úplně jedno jestli je to derivát na komoditu nebo derivát na peníze tak se to stejně odrazí na ceně věcí, které podle lidí jako jsi ty nebo šumír kefír, dřevěný bohatýr, nemají s deriváty nic společného.
Pokusím se velmi polopaticky.
Zdanění spekulace povede :
k snížení likvidity trhu
ke skrytí spekulace před zdaněním
k monopolizaci trhu
a jako každá regulace k zvýšení zisků spekulantů kteří na trhu ostanou
Spekulanti se jen třesou na regulace, omezení, speciální daně a na to jak si v takovém prostředí uhrabou nové cestičky
:)
Ps nečekám míň než -5 bodů
musím se přiznat, že mi není příliš jasná implikace mezi třetím a čvrtým odstavcem. Obchodování snad fungovalo i před zavedením derivátů, takže mi není příliš jasné proč by k tomu co píšeš mělo dojít v případě že začnou být obchody s deriváty regulovány daní.
Platnost implikace v druhém odstavci záleží na míře. Jestli se v důsledku zdanění transakcí zvedne cena hliník na mém kole (nebo mouku v mém rohlíku) o 5 promile nebo klidně i o procento, tak to zcela jistě vydejchám. Protože na cenu výsledného produktu mají mnohem větší vliv jiné faktory. Pokud to omezí spekulace, které rozkolísávají trh, tak to nepovažuji za nic špatného.
to je právě ten sevřenej obzor :)
Můj rohlík, moje kolo , to unesu..
Jenže on to nebude jen tohle, to budou tvoje léky, tvoje nároky na energie, tvoje nároky na kulturu ( i stát dělá deriváty i knihy jsou z papírů :) atd...
Prdlajs.
Uváděl jsem to jen jako příklad. Zkus napsat nějaký neabstraktní a nevšeobecněobjímající příklad, kdy zdanění derivátů přinese znatelné zdražení něčeho konkrétního.
Léky- nejdražší je lidská práce (a patenty). Energie? Spotřební daň a DPH to vcelku jistí, zvýšení si nevšimnu. Kultůra a knihy? viz bod léky.
A k těm tvým otázkám:
1. ne není, nevím z čeho tak dovozuješ. Jen jsem si vzal konkrétní příklad, lépe se mi to pak píše.
2. Ne.
Firmy samozřejmě deriváty také používají. Nicméně těm je zdanění operací s deriváty v řádu promile vcelku jedno. Firmy totiž deriváty nepoužívají ke generování zisku, ale k udržení finanční stability- tj. neobchodují závratné objemy. Zato spekulant ostrouhá a přijde o veškerý vyspekulovaný zisk.
Co se japonského trhu s rýči týče- oni v 16. století používali deriváty? Nakupovali virtuální úrodu na dalších 10 let? Nebo prostě přišli na trh a tam nakoupili fyzické rýče a odvezli si je do fyzického skladu rýčů?
vyjádřím se jen k tomu japonsku skutečně doporučuji si o tom něco přečíst.
Ano používali deriváty, vynalezli tzv. futures kontrakty a nebylo to nějakých rýčích, i když cena rýčů se do toho mohla bezesporu promítat v rámci nákladů na produkci rýže.
Jako první používali grafy k obchodování ( ostatně stále používaný rýžový graf je dodnes něco mezi uměleckým dílem a šifrou).
Nevím jestli tě zajímá historie, je to fak zajímavé. Měly záznamy o počasí, úrodách, počtu obyvatel, spotřebě, dovozu, vývozu, výnosech různých typů rýže, výnosech různých typu hospodaření doslova za stovky let a v 16-17 století si na to nějaký hnusný spekulanti sedli a vytvořili první komoditní trh s deriváty na světě.
Nedělám si z tebe legraci, nečítuju ... přečti si o tom něco a pak se možná dobereš pravdy, že jeden každý člověk na světě je spekulant :)
Nechci zabředávat do termitologie, ale při obchodování s rýči se snad jedná o komoditu a derivát je forward. Nebo se pletu?
Také by mě zajímalo, jestli ty forwardy měli nějak regulované ("kryté reálnými rýči"), nebo zda využívali páku.
hehe, jak říkám přečti si něco o obchodování rýže a pak suď.
Ps :Hele nechci být za hajzla, derivát je i odložená spotřeba, tedy spoření :)
Na první polovinu příspěvku reagovat smysl nemá, takže k té druhé: Růst produktivity nevede k nezaměstnanosti přímo, ale až poté, co si placené pracovní příležitosti rozebere jen část populace. JAKÉKOLI (tedy i snížené) množství pracovních příležitostí se do rozdělit rovnoměrně nebo aspoň relativně rovnoměrně.
Co myslíš, že je lepší? Aby 80% práceschopné populace pracovalo v průměru 2500 hodin ročně a zbylých 20% bylo nedobrovolně na sociálních dávkách, nebo aby 100% práceschopné populace pracovalo 2000 hodin týdně a nikdo nebyl nedobrovolně na sociálních dávkách?
Mluvit o člověku, jako že ho není potřeba, je hodně opovržlivé. Každého člověka je přece třeba. I kdybychom to vztáhli jen na jeho pracovní schopnost - copak není kolem nás na každém kroku spousta věcí, které by se měly udělat? Jde jen o to mít SYSTÉM, který by využil veškerý pracovní potenciál lidí, který je k dispozici. A to ten současný systém neumí a ještě pak za to trestá ty, kteří se stali obětí této jeho nedokonalosti. Proto je potřeba takový systém změnit.
Jak si představuju ideální zdanění? Kupodivu velmi jednoduše: Danit (a to velmi vysoko) jen zisky z práce jiných, nikoli samotnou vlastní práci. Absolutně se neobávám, že by to podvázalo zaměstnávání a ekonomický růst. Spíš naopak. Začala by se vyplácet skutečná práce a nikoli jen jalová spekulace. Vznikalo by víc hodnot a byly by spravedlivěji distribuovány.
Aha, takže zedník by daně neplatil, stavbyvedoucí, co se jen tak fláká po place a buzeruje lidi, ten by něco platil a investor, co akorát celou věc zorganizoval, zaplatil a teď tyje z práce druhých, ten by se panečku prohnul. Jo, dobrá myšlenka. Taková lidová spravedlnost. Nebo spíš pohled lůzy?
- - -
Rovnoměrně rozdělit práci? To jako že by se zřídily pracovní úřady, co by vždycky rozdělily všechny nezaměstnané zaměstnavatelům, a nařídily jim rozdělit hezky spravedlivě práci i výplatu těmhle přiděleným lidem? Chceš/nechceš, je pro tebe zbytečný - všechno jedno. Tady ho máš přiděleného a plať.
- - -
Jen jestli to nejsou právě obavy z podobných nápadů, které tak velmi úspěšně vyhánějí práci z Evropy :-/
Ono by jako úplně první malilinkej krůček stačilo, kdyby se dodržoval stávající zákoník práce a místo nevykazovaných ale ve skutečnosti odpracovaných přesčasů stávajících pracovníků se na stejnou práci přijal nový zaměstnanec. Jenže to se ve stávajícím systému nevyplatí. Zaměstnavateli se vyplatí přetěžovat stávající zaměstnance a v drtivé většině případů jim přesčasové hodiny ani nezaplatit, natož tuto mzdu zdanit. Dobrým nástrojem k přinucení zaměstnavatelů dodržovat v tomhle směru zákoník práce by mohlo být podstatně vyšší zdanění přesčasové práce.
Nejlepším řešením by bylo (a je) zrušit zákoník práce jako takový. Nebo alespoň z něho vyházet všechny socialistické blbosti (no, pravda, tím se vlastně v podstatě zruší) a nechat tam max jen rámcové věci.
Takže v podstatě návrat k nevolnictví, k dětské práci nebo nejlépe rovnou k otrokářství. Postavení zaměstnance snížit na úroveň užitkového zvířete, od něhož očekávám maximální výkon a co nejmenší spotřebu krmiva, nemluvě o dalších potřebách. Když přestane sloužit, tak do buřtů s ním.
To si opravdu myslíš anebo ti mozek (spolu se zdravým rozumem) vypláchli soudruzi na VUMLu?
Opět si dovoluji upozornit, že pojem sociální stát se silnými odbory ale demokratickými nikoli autoritářsky totalitními, neznamená socialistický stát. Sociální stát, ač to dnes nevypadá, byl pojem vzniklý za druhé světové války ve Velké Británii a následně pak úspěšně realizován například v NSR, kde se tak spojenci snažili předejít podobné situaci té, která přivedla k moci Hitlera - tedy sociálně neutěšené situaci, jež vyústila k nástupu totalitní moci s prvotně silně sociálním podtextem, který byl následně znetvořen a zneužit k antisemitismu a válečné vřavě. Takže nikoli Vuml, ale GB. Odtud pochází první myšlenka a pokusy o silné odbory, které by v demokratických principech hájily zájmy zaměstantců v demokratické diskuzi se zaměstnavately za účelem hospodářského růstu společnosti ovšem se sociálním ohledem. Tyto byly následně vytvořeny i v Německu.
A kde je dnes GB díky silným odborům? V p...
v GB zadupala sociální stát a silné odbory dokonale Margaret Thatcherová.
V Německu se tak nestalo a proto zůstává německá ekonomika tahnounem celé Evropy. Němci jsou zainteresování a motivováni svým ekonomickým růstem, protože samostní zaměstnanci jsou za něj nadodměňováni, nikoli postihováni či vydíráni v touze kapitálu po ještě větším zisku za každou cenu. I když ani tam to již dnes neplatí právě z důvodu globalizace kapitálu. Zatímco GB se vrtí na chvostě ekonomického růstu již několik desetiletí.
No já bych to zas černě s Brity neviděl ani s těmi růsty.
1. Němce teprve čeká to hlavní, tedy zaplacení růstů na/ze kterých rostlo Německo posledních 10 let.
Tedy proplacení skutečných nákladů růstu Řecka, Portugalska, Itálie, Španělska, Francie a částečně Irska. A ty zaplatí tak jako tak.
Británie si zaplatí jen částečně Irsko, jinde celkem její ekonomika skrz její banky není namočená.
2. Británie je, přes růsty na chvostu:), druhou největší ekonomikou Evropy myslím, že pátou na světě.
Ono prostě být na chvostě a být druhý v Evropě bez toho, že do toho pumpuju bambiliardy marek, pardon Euro možná není tak špatný jak to vypadá teď.
Británie například teď má nejvyšší nezaměstnanost za posledních myslím 20 let, pořád ale je ta nezaměstnanost nižší než v zemích s eurem.
Čím to asi bude když tam vnímají jako krizi nezaměstnost při které by si ve Španělsku, Itálii, Francii, Německu tak nějak pomlaskávali blahem jak to skvěle jde ?
A co si myslíš Ty, že se stane, až zruší zákoník práce? Že zaměstnavatelé budou svým zaměstnancům dobrovolně cpát nějaká sociální práva? Chceš dovolenou? Máš ji mít, ale pak už nemusíš chodit, na tvém místě bude někdo, kdo dovolenou nečerpá. Máš děti? Sám sis to vybral - pro nás jsou perspektivnější a výtěžnější lidi, co děti nemaj a nechtěj. Máš svá léta? Vrať se do hrobu - my máme dost mladých. Máš zdravotní postižení? Obrať se na charitu. Býváš občas nemocen? Co je mi do toho, ty seš tu od toho, abys podával výkon a vytvářel mi zisk, a ne aby ses válel doma v posteli. Chceš si v pracovní době odskočit na malou? Vezmi si pleny.
Pokračovat snad nemusím. Toto vše se děje i v době platnosti zákoníku práce. Po jeho případném zrušení se tenhle přístup stane legálním a nenapadnutelným. Na to, abych docenil význam ochrany práv zaměstnanců, žádnej VUML nepotřebuju.
Když se to děje i když zákoník práce je, tak k čemu pak je? Já se nemám problém se dohodnout na podmínkách, které budou vyhovující pro obě strany. Nepotřebuji k tomu žádná odborářská moudra (nebo jelita?).
hele nepřekrucuj, nevybírej si na co reagovat má cenu a na co nemá ve smyslu neumím odpovědět dehonestuji první část :) To je fousatý debatérský trik .
Čti to po sobě, 2000 hodin týdně nebylo ani v Gulagu.
Prosím přečti si nějakou knížku o tom, jak bylo v zemích kde práci měli všichni a kam to vedlo a kde tyto země jsou dnes a koho se snaží dohnat.
K tomu překrucování upřesním, že je mi jasný, že jsi to pochopil ale tak nějak si to laskavě slizce překroutil. Nnení to opovržení ale popis situace. Produktivita práce odvedla práci z Evropy do Číny, To kydama o opovrženní nevysvětlíš ani kdyby jsi učil němčinu celý život.
S takovou debatou jdi laskavě někam, musím se přiznat, že přesně vím kam. Jen vnitřní nechuť mi brání tady tomu pánovi dělat reklamu.
Předpokládám, že jsi pochopil překlep a že těch 2000 hodin mělo být ročně. Ale asi se ti to hodilo, abys nemusel reagovat na podstatu věci. Jinak koukám, že reaguješ velmi podobně jako Joe@CUBE: Když jsi v koncích s argumentací, autoritativně prohlásíš, že oponentův názor je nesmysl a doporučíš dostudovat odbornou literaturu. Zabíjíš tím dvě mouchy jednou ranou - oponent je debil a sám vypadáš, že máš ke každému tématu nastudovány hory odborné literatury. Tento přístup má jednu nectnost: už to není diskuse.
pochopil, proto ti říkám čti to po sobě než to sem napálíš :)
asociálního debila jsi ze mě první uděl ty svou větou o tom jak hovořím o lidech nepotřebných.
Takže nediskutovat jsi začal první ty.
Promiň, nechci být neslušný říci to musím.
POKUD SE PLETU ALE JE TO MAXIMÁLNĚ 15-20 PROCENT ŠANCE, ale stejně jsi to už asi pochopil CO MYSLÍM TOU NĚMČINOU, ty už jsi tady diskutoval dřív, že ?
Jenže já aspoň nemusím měnit své nicky jako na běžícím pásu aby se se mnou někdo bavil.
Už to tak vypadá - jsem opravdu asi krajně nechápavej. Ale zpět k věci: Dík za upozornění, že bych po sobě měl své příspěvky před odesláním pozorněji číst. Ano, stává se mi, že tam nasekám chyby při dodatečných úpravách.
Za to zevšeobecnění v případě "nepotřebných" lidí se omlouvám. Bylo to v zápalu diskuse a nebylo to mířeno proti Tobě, ale právě proti systému, který na lidi, co zrovna nemají práci, pohlíží jako na nepotřebné. Mě to strašně štve, protože skutečnost je jiná: Ti lidé potřební jsou, ale systém je nedokáže využít, a to ani tehdy, pokud o své pracovní uplatnění (z existenčních důvodů) usilují.
Omlouvám se, že vám do toho s újez´dákem skáču, ale...
potřebnost a nepotřebnost je vždycky záležitost úhlu pohledu a osoby/věci/situaci, ke které je to vztahováno. Je to vztah něčeho nečím či někoho s někým. Nelze to zobecnit...
Tentýž člověk je potřebným i nepotřebným. Jako prokoho, jak pro co, jak v jaké situaci...
Do toho ostaního se vám míchat už nebudu ;-)
"Produktivita práce odvedla práci z Evropy do Číny, To kydama o opovrženní nevysvětlíš ani kdyby jsi učil němčinu celý život." dovoluji si upozornit, protože v tom trochu dělám, že do Číny odvedla práci nikoli nízká produktivita práce ale vysoké náklady na energii i ekologii v Evropě, drahá pracovní síla( ovšem oproti otrocké práci bude dráž vždy a všude) a hlavně nenažranost finačních skupin, které povětšinou vlastni globalizovaný kapitál firem. Těm nestačí, když kape, ale musí lejt za všech okolností i kdyby měli lidi pochcípat hlady. Lidi jsou jim zcela jedno, hlavě že čísla rostou v zeleným a skokově. Jak se toho docílilo je druhotné a proti tomu se nyní formuje celosvětově opozice. Podobná politika před lety vyhnala práci ze západu k nám, namísto aby se zde investovalo do vlastního vývoje a vlastních výrobků, vznikla tu fůra filiálek/ manufaktur na podřadnou horší práci, přesouvalo se sem vše, co na západě nebylo ekologické a shodné s envirometálním managementem. Dnes tato situace potkává i nás. Na ekologii se totiž v Číně apod. nehledí podobně jako se tam nehledí na sociální politiku. To není o produktivitě ale o neustále rostoucím zisku za jakoukoli cenu.
Přidat bod pod takhle výstižný příspěvek rozhodně nestačí. Takže ještě slovně: Bez výhrad podepisuju. A kdyby šlo ještě připojit razítko, tak ho tam prdnu taky.
Celkem souhlas.
Ostatně nejsi sám kdo v tom dělá takže si opoměl ještě jednu souvislost krom ekologie a nákladů na sociálno, ikdyž je vždy zajímavé sledovat reakce příznivců třetích cest, když se doví o štrapudlických reálicích v Číně:)
Takže další souvislost :
Evropské / americké firmy vždy šly do zemí, kde produktivita práce (po)roste rychleji než mzdy.
Čína je toho exemplárním příkladem, ale v počátkem devadesátých let to bylo i Česko.
V EUropě si nemůžeme dovolit být k zaměstnancům tak tvrdí jako v Číně a dalších zemích a nechat jejich mzdy kulhat daleko za růstem produktivity práce.
Jinými slovy, produktivita práce má v Číně ještě slušný růstový potencionál.
A nám to bude prd platný
Zrovna jsem cetla, ze v Cine zamestnanci tak zurive protestovali, ze jim vlada zvedla platy o 13%, takze se nektere firmy budou stehovat do Vietnamu ci jinam, kde je prace jeste levna...
neboj že tam nepůjdou i čínské firmy :)
Tak ono se všude mluví o tom, kolik Čína drží pohledávek např. za USA, a jak válcuje trhy.
Ale výrazný přebytek mezinárodního obchodu vytváří obrovský tlak na cenu jüanu, a jeho udržení na nízké ceně (aby vysoká cena nezdražila čínské zboží a nezařízla export) stojí čínskou vládu obrovské peníze. Někde vzniká obrovská bublina, a já zatím netuším kde.
Ale až tohle praskne, tak to bude opravdová krize. Představ si, že najednou z trhu zmizí čínské zboží (nebude konkurenceschopné), a že pár tisíc km na východě bude miliarda hladových nezaměstnaných v zemi, která je jadernou velmocí (a na rozdíl od SSSR je na tom hospodářsky čím dál lépe), ovládá biologické zbraně, a o množství konvenčních zbraní (tedy mechanických kovových hraček) se dá jen spekulovat.
Dle teorie kondratěvových cyklů (né že bych byl jejím zastáncem, ale občas mu to vychází) je časově globální krize na pořadu dne. Doufám, že jsou tyhle mé spekulace mylné:-/
Zmizeni levneho cinskeho zbozi by me potesilo, to ostatni je uz slabsi.
fakt? Na čem bys pracovala, co bys obouvala, čím chladila, čím fotila atd. atd. atd.
Najít výrobek, který v sobě nemá alespoň čínské díly apod. A není to samorost, kterej udělal tvůj soused v dílně opravdu velmi těžké.... :-(
Asi tak:-/
Ano, nějaký boty se dělají u nás, technologie jsou, guma je, kůže je, a ceny by nebyly ani tak astronomické oproti čínskému zboží.
Druhá věc je, co udělá s cenou a dostupností skokové zvýšení poptávky z pár stovek nadšenců do českého zboží na deset milionů lidí, co ty věci víceméně nutně potřebujou a nemají alternativu.
Ty se bojíš trhu? Aspoň vidíš, jak je trh asociální. Boty si v takovém případě budou moci koupit ti, kdo mají peníze, ale třeba ty boty ani nutně nepotřebují, nikoli ti, kteří by je sice potřebovali, ale vydělávali jen normální částky, které na spekulativní ceny vyhnané do závratných výšek rozhodně stačit nebudou.
Velmi pěkně by se tu ukázala pravá (zvrácená, vyděračská) podstata trhu: Čím naléhavěji člověk věc nebo službu potřebuje, tím vyšší je cena a tím méně dostupné pro něj takové zboží je. Nejvíc se spekulanti napakují na věcech, bez kterých člověk nepřežije a jednou prostě koupit musí.
Zboží se tedy nevyrábí pro ty, kteří je potřebují, ale pro ty, kteří si je mohou dovolit koupit, aniž by je často vůbec potřebovali. Trh pak dělí společnost na ty, kteří nedostanou to, co potřebují, a na ty, kteří dostanou i to, co nepotřebují.
Spolecnost postavena na tom, ze se nakupuje co nejvic zbozi, je uchylna. Vetsina lidi kupuje spoustu veci jen proto, ze maji pocit, ze je potrebuji, ackoli je vubec nepotrebuji, a mnohem vic tomu paradoxne propadaji lide, co nemaji penez nazbyt. Takze spis Ti, co neco potrebuji, casto vlastni blbosti utrati penize za to, co nepotrebuji, a pak nemaji na to, co potrebuji. Jejich problem. A problem toho, ze tady vsichni maji pocit, ze maji pravo mit vse, co chteji.
Jednoho krasneho dne se snad dozijeme, ze prestaneme fungovat na tomto uchylnem principu, ale je jasne, ze to bude doprovazeno nejakym chaosem.
Z větší části je to ale dáno reklamou. Lidi, kteří mají hluboko do kapsy, jsou denně masírováni reklamou na naprosté zbytečnosti. A ti, co odolají, pak stejně podlehnou nějakému strašení, například že budou mít zdravotní problémy, když si nekoupí ten jediný správný potravinový doplněk atd.
K tomu, aby člověk účinně odolával čím dál drsnějším metodám vnucování zboží a služeb, musí mít obrovskou sílu. Ale ten tlak je na všechny stejný. Chudí by tedy potřebovali té síly víc než ti bohatí. A to se od většiny z nich nedá očekávat. Rozdíl mezi těmi chudšími a bohatšími je jen v tom, že ti bohatší svá drobná selhání (podlehnutí reklamě) bez větší újmy přežijou.
Spolecnost dela z lidi schvalne nesvepravne idioty, protoze takovym se lepe vladne. Proste si vsichni zvykli, ze kdyz jim dojdou prachy, je dost pravdepodobne, ze se o ne nekdo postara.
Ano, nesvéprávným idiotům se opravdu lépe vládne než přemýšlivým lidem. Proto se zavádí školné a kladou se do budoucna další překážky studiu. To bude vyhrazeno jen pro vyvolené (majetné). To, že někomu dojdou prachy, ani zdaleka ještě automaticky neznamená, že si za to může sám.
Bohuzel to, zda je nekdo nesvepravny idiot, nijak primo nesouvisi s tim, kolik ma vysokych skol. Souvisi to s tim, jak moc je clovek omezovan od mala ve svobodnem rozhodovani a neseni dusledku vlastnich rozhodnuti. Kdyz deti nenechas lezt od mala na stromy a skaly, nenauci se opatrnosti a sikovnosti, stejne tak kdyz lidi nenechas se starat samy o sebe a budes jim porad neco regulovat, nenauci se zodpovednosti.
To jsou dvě různé věci. Regulace není nic jiného než stanovení pravidel. Ani děti nelze vychovávat bez stanovených pravidel. Společnost jako celek nemůže fungovat bez platných a hlavně vymahatelných zákonů. Stejně tak trh se musí řídit nějakými pravidly.
V kazde spolecnosti jsou nejaka (byt treba nepsana) pravidla, proste zakonite vzniknou. Nase spolecnost je ovsem jiz daleko za hranici, kdy se daji jeji pravidla pri jejich mnozstvi povazovat za uzitecna.
V tom se shodneme. Nějaké zákony (omezení, regulace) prostě být musí. Je to otázka míry. Z některých zdejších diskutujících mám pocit, že tou jejich optimální mírou je NULA. A to považuju nejen za scestné, ale hlavně za nebezpečné.
to jsou ale svině ti bohatí :)
Já se musím popravdě smát až se řehtám.
Tak to už skoro máme celé usrusovo spektrum. Chybí jen automobilisté.
Máme tu zlouny reklamu, kapitalisty, keťase, kšeftaře jaro léto podzim zimu a další a další nepřátele našeho obyčejného, pardon chudého českého člověka.
Člověka tak chudého, že by mu v 70 procentech zemí světa říkali sáhibe ty sem máš :)
Člověka, který je především frustrován z toho, že se nemá tak dobře jako Němci, což je ovšem v pořádku protože ani Němci se už nemají tak dobře jako Němci před eurem.
Každý svého štěstí strůjcem a i v české společnosti, kde ani VŠ absolventi nejsou schopni nepodepsat smlouvu s RPSN 50 a více procent nerozhoduje o chybách chudoba nebo síla ale pouze ochota namáhat si mozek.
No a právě proto je špatné tyhle lidi zkoušet chránit před vlastní blbostí a vodit je všude za ručičku. Vlastní rozum a ostražitost ničím nenahradíš.
V opačném případě jejich hlouposti a naivity prvně zneužije kdejaký vynalézavější hajzlík, za bohorovného přihlížení toho, kdo je má hlídat a vést za ručičku, například jim plně v souladu se zákonem prodá nějaké hrnce nebo elektřinu na dva roky za nesmyslnou cenu. Hned potom je zneužije ten, kdo je má za ručičku vodit, například městský policajt nebo berňák vypálí neoprávněnou pokutu a ovce zaplatí. A ve třetím sledu je ojebe ten, kdo celé to hlídání a vodění za ručičku organizuje. Například zatočí s "výmluvou" na osobu blízkou nebo výhodně "prodá" energii z "obnovitelných" zdrojů (obnovitelný zdroj je například zemědělská půda zastavěná betonem, ocelí a hliníkem).
Jestli chudí, slabí a méně nadaní něco potřebují, tak je to rozum a ostražitost.
Nedávno jsem naučil jedno dítě chodit, teď jezdí na odrážedle, a budu ho učit na kole. Tak o tom něco vím. Potřebuje trochu opadat, otlouct, pak si začne dávat bacha sám, a nemusím ho furt vodit za ručičku a hlídat. S dospělejma je to to samý.
O kus vys pisu prakticky to same i s detma ;-)
Nojo, já o chození a odrážedle, ty o lezení na skály a stromy. Máš holt větší děti, ale životní zkušenost stejná.
Holt je vidět, že nejsi jen produktem současného socialistického školství, ale znáš i opravdový život;-)
No a co bys dělal kdyby to Tvé dítě mělo např. Downův syndrom, nebo jiný handicap?
Nerozumím otázce, v kontextu tohoto vlákna.
Proč bych měl v takovém případě uvažovat jinak?
Protože, je budeš muset více chránit a nebudeš je moci nechat bez pomoci, třeba až do konce života.
Jinak Tebe jsem se již také ptala v nějakém vláknu co znamenala Tvá reakce a nepovažoval jsi za důležité mi odpovědět. Celkem mi takové chování va:-)
Jestli je to pro Tebe důležité a někde jsem Ti neodpověděl, tak to se omlouvám, připomeň mi prosím, kde to bylo.
No tak pokud bych se dopustil té nezodpovědnosti a nechal dítě s Downem narodit, tak bych byl asi smířen s tím, že se o něj postarám.
VŽDYCKY budou existovat lidi důvěřivější a méně důvěřiví, chytřejší a méně chytří, bezelstní a vyčůraní, zlí a hodní. Pokud necháš trh fungovat bez omezení, stanou se ti hodní, bezelstní, důvěřiví a třeba i méně chytří lidé snadnými obětmi těch. Proto je vždycky nutné část populace chránit.
Neznamená to, že by se neměli učit chránit se sami, ale rozhodně to nestačí. Poučíš dítě, jak se má chovat při setkání s úchylem, ale přesto ho nepřestaneš chránit.
Problém je v tom, že ta občanem neobjednaná ochrana a státem organizovaná ochrana moc nefunguje. Daleko lépe funguje vzájemná ochrana v rámci rodiny, sousedských vztahů, přátel apod.
Ano, bohužel, úchylové se v populaci vyskytují. Je to negativní důsledek regulace jejich odstřelu:-)
Ta státem organizovaná ochrana do značné míry funguje, i když je to čím dál horší. To ale neznamená, že ji můžeme zcela zrušit. Chci vidět, jak by fungovala ochrana proti všem rizikům jen v rámci rodiny, sousedů a přátel. To je iluze. To bychom tu měli za chvíli nějaký kmenový systém jako v arabských zemích nebo v Afghánistánu. Tam stát lidi asi taky moc nechrání.
Státem organizovaná ochrana funguje? Jak dobře a za jakou cenu?
Když něco skutečně potřebuji, v drtivé většině si to musím stejně zajistit ze soukromých zdrojů, nebo doplácet jako "nadstandard" (zdaleka nemám na mysli jen zdravotnictví). Když mě má někdo před něčím ochránit, v drtivé většině to není státní orgán.
Některou ochranu ani nevnímáš. Současnou míru bezpečí považuješ za samozřejmou, ale ona není. Poznal bys to až v okamžiku, kdy by OPRAVDU přestala fungovat. Svými nápady s odstraněním státu a vůbec jakéhokoli systému si zahráváš s ohněm.
Kterou konkrétní ochranu státu považuji za samozřejmou a bez ní bych se podle Tebe neobešel?
Příklady najdeš, kam se podíváš. I blbá kontrola dodržování dopravních předpisů je druh ochrany, který si jako jednotlivec nezařídíš. Nebýt hrozby postihů, daleko snáze než dnes by ses mohl stát obětí nějakého šílence.
Nebo si představ, kdyby neexistovalo státní soudnictví. To by Tě pak chránil kdo? Nikdo by neměl právo nikoho trestat a všichni ti delikventi, co jsou dnes zavření, by beztrestně běhali po světě a ohrožovali by slušné lidi. Myslíš, že by se to vyřešilo, kdyby všichni slušní lidé chodili po ulici ozbrojeni?
Ad 1) Opravdu? Nebejt bengálců a měšťáků by najednou lidé zvlčili a snažili se pozabíjet jeden druhého? Nebo spíše dnes, namísto aby jezdili opatrně, koukají jak najlépe ojebat zákon?
Ad 2) Ano. Příklad městečka Kennesaw mi dává za pravdu. Zdroj např.:
http://en.wikipedia.org/wiki/Kennesaw,_Georgia...
Ještě k tomu blbému nápadu věřit někdy v něčem policii či dokonce obecní či městské "policii":
http://www.novinky.cz/krimi/244892-straznici-v... a-vrazili-do-nej.html?ref=stalo-se
http://www.novinky.cz/krimi/244144-zena-ve... zapomneli-na-ni-a-nechali-ji-zabit.html?ref=zpravy-dne
http://www.novinky.cz/domaci/216511-nejvetsim... dostala-anticenu.html
http://www.novinky.cz/krimi/93640-policiste... byl-ve-sluzbe.html
http://www.novinky.cz/krimi/108047-straznici... chlapce.html
http://aktualne.centrum.cz/domaci/soudy-a-pravo...
http://zpravy.idnes.cz/policie-pri-honicce-s... pf0-/krimi.aspx?c=A070402_205707_krimi_mad
http://brnensky.denik.cz/zlociny-a-soudy... 20081030.html
http://zpravy.idnes.cz/krimi.aspx?c=A091106...
Ze všech grázlů největší riziko problémů máš dnes u policajtů, měšťáků, případně berňáků či jiných státem chráněných gaunerů:-(
Omlouvám se za nefunkční odkazy, použij crtl+c ctrl+v
www.novinky.cz/krimi/244892-straznici-v-octavii-pronasledovali-maserati- a-vrazili-do-nej.html?ref=stalo-se
www.novinky.cz/krimi/244144-zena-ve-vsetine-prosila-policisty-o-pomoc- zapomneli-na-ni-a-nechali-ji-zabit.html?ref=zpravy-dne
www.novinky.cz/domaci/216511-nejvetsim-slidilem-v-soukromi-je-policie- dostala-anticenu.html
www.novinky.cz/krimi/93640-policiste-chteli-vyloupit-benzinku-jeden- byl-ve-sluzbe.html
www.novinky.cz/krimi/108047-straznici-dostali-dva-roky-za-muceni-nezletileho- chlapce.html
aktualne.centrum.cz/domaci/soudy-a-pravo/clanek.phtml?id=394833
zpravy.idnes.cz/policie-pri-honicce-s-autem-postrelila-spolujezdkyni- pf0-/krimi.aspx?c=A070402_205707_krimi_mad
brnensky.denik.cz/zlociny-a-soudy/policistka-srazila-chodce-soud-ho- 20081030.html
zpravy.idnes.cz/krimi.aspx?c=A091106_084845_krimi_js
Dovolím si upozornit na pár chyb v Tvé úvaze:
1) Lidé, kteří mají peníze, je mají proto, že si nekupují věci, které nepotřebují. Proto by si boty nekoupili ti, kteří je nepotřebují. Ti by si raděj ikoupili jiné věci, které by tou dobou potřebovali, a jejichž cena by rovněž vzrostla (boty nejsou jediná komodita, co se k nám vozí z Číny).
2) O "spekulativní" tvorbě ceny se dá hovořit u zlata v období nejistoty nebo u nadhodnocených čínských akcií. U bot je to imho neopodstatněný přívlastek. Už někdy v historii došlo ke spekulativní poptávce po botách? Nevím, ptám se.
3) Jelikož boty lze velmi snadno vyrábět a saturovat jimi trh, je obava ze spekulativní poptávky imho neopodstatněná.
4) Podstata svobodného trhu je přísně neutrální. Ani dobrá ani špatná. Samovolně optimalizuje tok zboží v závislosti na aktuální potřebě spotřebitelů na jedné straně a možnostech výroby (práce, materiál, technologie, ...) na straně druhé. Daleko více škody nadělá libovolná regulace. Nejvíce škody, a nejvíce se překupníci, státní úředníci s politiky a mafie(což poslední dobou dost splývá) napakují na nejregulovanějších komoditách - drogách (a opět nejvíce na tzv. zakázaných, a trochu méně na silně regulovaných, jako je tabák a alkohol) a vojenských zbraních. O málo lepší je situace v přeregulovaných odvětvích, jako je zdavotnictví, sociální a důchodové pojištění atd. Když už jsme u pojištění, největší svinstva se dějí u toho povinného ("povinné ručení", různá povinná pojištění podnikatelů, apod.), naopak běžná komerční pojištění jsou konkurencí a existencí alternativ stlačena na přijatelnou úroveň.
Ve skutečnosti je tedy nespravedlivá, neetická a asociální státní regulace. Neznám jediný případ, kdy by vedla k něčemu dobrému pro tzv. "obyčejné lidi", které si zastánci regulací tak rádi berou do huby.
5) Jak bylo již ukázáno v bodě 1), skutečně svobodný trh bez umělých překážek zajistí i pro ty nejslabší ty nejlepší možné podmínky. Jakékoliv pokusy o omezení a zavedení příkazového systému zatím ve světě dopadly nejhůře na ty nejslabší a nejpotřebnější. Důvod je prostý: ti, "kdo v tom umí chodit" si svoje potřeby vždy zajistí. Jediná cesta, jak ochránit nejslabší je vyrábět a prodávat co nejefektivněji, tedy nejsvobodněji, s minimem regulací.
Obavam se, ze mluvit o svobodnem trhu je ciste teoreticka debata, nebot nic takoveho nikdy v praxi neexistovalo.
Možná ne, ale je to ideální stav, kterému se lze postupně přibližovat.
Ideální stav jen pro někoho.
To je pravda. Úplatní politici, úředníci, podnikavci závislí na státních zakázkách a/nebo státní regulaci a jiní mafiáni mají z svobodného a volného trhu hrůzu.
To možná ano, ale nejsou ani zdaleka jediní a už vůbec ne ti nejohroženější.
Což je škoda. V případě razantních deregulací by se rázem těmi nejohroženějšími stali.
Jenže by to odskákalo daleko víc naprosto nevinných lidí.
Z čeho tak usuzuješ?
Protože deregulace znamená odstranění pravidel, tedy i zákonů. A v podmínkách bezzákonnosti (zákon džungle, právo silnějšího) hrstka nejsilnějších a nejbezohlednějších nakonec ovládne drtivou většinu ostatního obyvatelstva. A to jsou ti, kteří na to doplatí. Nějaká pravidla být musí a platí to naprosto samozřejmě i pro trh.
Zatímco dnes zákon džungle a právo silnějšího neplatí?
Dnes je to přesně tak, jak popisuješ: hrstka bezskrupulózních politiků, úředníků a mafiánů ovládá většinu ovcí.
Bez státní mašinérie (systému) by bylo jen o něco snadnější odstranit ty nejhorší krysy (abych se tak vrátil k Hraboshově názvosloví).
Z větší části už bohužel platí, ale je to v důsledku nedostatečné kontroly a nízké vymahatelnosti práva (regulací), nikoli v důsledku přemrštěné regulace.
Právo silnějšího platí, a jeho nespravedlivost je navíc umocněna tím, že ti silnější se neštítí zneužívat regulaci a nástroje původně určené k vymáhání práva. Je potřeba odstranit zneužívání, dyť to tu tvrdím furt dokola.
Zneužívání regulace je možné zabránit snáze než podobnému chování ve společnosti bez zákonů. Vlastně tu mluvíme o tom, jestli společnost má být organizovaná nebo ne. Jakmile dojdeme k závěru, že ano, pak musí platit nějaká pravidla.
Všechno, čeho jsme jako lidstvo dosáhli, je výsledkem toho, že jsme se organizovali. Jednou z nejdůležitějších jednotek je prostě stát. Můžeš ho nějakým způsobem reformovat, zvětšovat, zmenšovat, sdružovat, dělit atd., ale vždycky tam budou nějaké funkce, které budou muset zůstat a pro které stát má nějaké opodstatnění. A tou hlavní rolí je garantování práva, tj. omezení, jinými slovy REGULACÍ.
Jistě, otázka je, jestli mají být pravidla centrálně vnucena a vymáhána, nebo tvořena podle potřeby, například dohodou. Já chci něco, ty něco, tak se dohodnem. Funguje to zpravidla lépe, než když se do toho cpe nějaký nezvaný policajt nebo soudce.
Zákony, které máme, jsou rovněž výsledky dohody.
Nevzpomínám si, že by se mnou kdo nějaký návrh zákona konzultoval.
Ano, pokud bereš dohodu vlků (politiků, úředníků, podnikavců závislých na státních zásazích a regulacích a jiných mafiánů) o rozdělení jehňat (majetku, práce, a dnes už i zdraví a životů nás, běžných lidí), tak zákony jsou výsledkem dohody. Bohužel.
Nicméně již od Norimberského procesu by mělo být i těm nejtupějším ovcím vzývajícím stát a zákony jasné, že dodržování zákona a správné jednání jsou dvě věci, které se potkávají spíše náhodou a shodou okolností, než pravidelně a promyšleně.
Vidím, že se od Tebe nedočkám ničeho jiného než povýšeného poučování. Dokážeš vůbec rozlišit mezi chybou a odlišným názorem? Ale k jednotlivým bodům:
1) Lidé, kteří mají peníze, je mohou mít z mnoha různých důvodů. Peníze tedy mohou mít i lidé, kteří si kupují spoustu zbytečností - prostě proto, že vydělávají velké sumy.
Ty neznáš nikoho, kdo by si kupoval boty (nebo jiné zboží), které nepotřebuje? Kupují je proto, že na to mají, nikoli proto, že je nutně potřebují. Jsou ženy, které si koupí boty, a než dojdou domů, přestanou se jim líbit a vůbec si je na sebe nevezmou.
2) a 3) Spekulativní je KAŽDÁ cena, která vychází z principu nabídky a poptávky, tj. taková, která odráží i jiné faktory než výrobní cenu a přiměřený výdělek prodejce. V případě nedostatku bot či jiného zboží by se to projevilo mohutným nárůstem ceny, v níž by výrobní a distribuční náklady tvořily jen nepatrný zlomek. Zbytek by byl spekulativní zisk.
4) Podstata svobodného (či spíše nekontrolovaného či neregulovaného) trhu je špatná, protože cílem není co nejúplnější uspokojení potřeb zákazníka, nýbrž dosažení co nejvyššího zisku. Oba tyto parametry jsou na sobě čím dál nezávislejší. Pokud se zvýšení zisku dostane do rozporu se zájmy zákazníka, dostane podle pravidel "svobodného" trhu přednost zisk. Regulace trhu má tuto špatnou vlastnost trhu kompenzovat.
5) Tohle už je čirá ideologie. Trh směřuje k maximalizaci soukromého zisku a ani v nejmenším ho nezajímá osud zákazníků, což se nejvíce projeví v případě obchodu s životními potřebami. Trh je jako oheň: Dobrý sluha, ale zlý pán. Bez regulací by ale byl tím zlým pánem.
Když jsme toho názoru, že jsi udělal chybu v úvaze, tak to napíšu. Jestli ti to tam chybí, tak si před každý můj příspěvek připiš:
"Jsem toho názoru, že: "
Já to z důvodu stručnosti vynechávám.
Ad 1) No tak v okamžiku nákupu je potřebovala, už je nepotřebuje. To je u žen běžné. Může je věnovat jiné chudší ženě. Kdyby byly boty na příděl, nic takového by nemohlo nastat.
Ad 2) a 3) - co je to "přiměřený" výdělek?
Ad 4) Jistěže cílem je maximalizace zisku. Na svobodném trhu jej prodávající maximalizuje uspokojováním potřeb kupujících. Regulace trhu bývá obvykle oficiálně zdůvodňována různými bohulibími záměry, skutečné důvody regulací jsou zcela jiné. Protože ti, kdo regulace vytváří hájí svoje zájmy a jsou za tvorbu regulací placeni (a tím nemyslím jejich oficiální plat).
Ad 5) Ano, trh jako fenomén nic nezajímá. Ale prodávajícího na svobodném trhu zákonitě spokojenost kupujícího zajímá, protože ten kupující u něj v případě spokojenosti bude nakupovat stále znovu, čímž dojde k maximalizaci zisku prodávajícího.
Například velikost či zisk z prvního projektu u zákazníka pro mne naprosto není podstatný. Daleko důležitější je, aby zákazník v dalších letech objednával znovu a více. Jediným prostředkem k tomu je neustálá spokojenost zákazníka. Tak funguje každé seriozní podnikání.
Prodávající uspokojuje potřeby kupujících jen to té doby, dokud se mu to vyplácí. Jakmile může zvýšit svůj zisk jinak nebo se zájem kupujícího dostane do rozporu s cílem maximalizovat zisk, jde uspokojování potřeb kupujícího stranou.
Což kupující bystře zjistí, v době internetu se o tom informace během pár minut rozšíří, a na pozici prodávajícího nastupuje jiný subjekt. A to pro většinu kupujících.
Bohužel to takhle nefunguje. To by mohlo fungovat v nějakých malých celcích, například v nějaké vesnici, ale ne v globalizované ekonomice.
Bohužel, takhle to nefunguje, protože spousta lidí si v obchodě řekne, že nad nimi přece bdí ČOI, hygiena, stádní veterinární správa, celní správa a jiné "užitečné" instituce, takže rozhodně není možné, že zrovna oni kupují zkažené potraviny, nebezpečné výrobky, nekvalitní falzifikáty, atd.
Ztráta ostražitosti, vždyť to píšu.
Tam, kde jsou globálně a necenzurovaně sdíleny informace, může výměna informací fungovat i v globalizované ekonomice. Proč myslíš, že je svobodný internet solí v očích všech diktátorů, KLDR, Čínou a Ruskem počínaje, EU a naší vládou postupně také...
Takže si troufáš bez ČOI a podobných organizací a institucí například při každém jednotlivém nákupu potravin zjistit, jestli nebyla překročena nějaká hygienická norma. Normy by v tom Tvém systému bez regulací vlastně vůbec neexistovaly...
Přesně tak. A ty bys nakupoval od sousedů, kde si můžeš osobně zkontrolovat celou letošní úrodu rajčat, za jakých podmínek chová nosnice, a jak dlouho, při jaké teplotě a vlhkosti nechává zrát maso na steaky (zatímco steakové maso z Argentiny je poslední dobou také pěkná loterie:-( ).
Nebo bys nakupoval od osvědčených dodavatelů. Informoval by ses na internetu, stejně jako se dnes informuješ při nákupu zboží z neznámého webshopu.
Jasně, sem tam by měl někdo smůlu, že naletí a koupí něco nekvalitního nebo nebezpečného, ale to má i dnes, a nevidím jediný důvod, proč by obrovská masa spotřebitelů odhalovala nebezpečné či nekvalitní výrobky, a informovala o zjištěních méně efektivně než státní orgány.
Naopak, běžní zákazníci jsou na včasném odhalení a informování osobně zainteresováni a existenčně závislí, na rozdíl od státních úředníků.
To už se ale motáš dokola. Znovu tedy říkám: Tohle může fungovat jen v omezených komunitách,nikoli v globalizované ekonomice.
Právě jsem ti uvedl několik důvodů, proč to bude fungovat i v globalizovaném světě.
Zatímco ty jsi na podporu svých tvrzení neuvedl jediný argument, proč by to tak mělo být.
Tak třeba proto, že určitý druh nekvality se může projevit až za desítky let zhoršením Tvého zdravotního stavu. A tuto nekvalitu nezjistíš bez drahých přístrojů.
Máš na mysli něco konkrétního?
Třeba některé chuťově nezjistitelné jedy v potravinách. Bez státních institucí nebo chceš-li bez systému regulací tu nekvalitu neodhalíš, čímž se Ti celý (ne)systém hroutí.
Takže k tomu, aby někdo přišel a naměřil koncentraci nějaké látky je potřeba stát a regulace?
Podle mě tohle je čistý sexismus!
Mluvíš o botách
Mluvíš o lidech, kteří si kupují boty aniž by je potřebovali.
Mluvíš o ženách ?
:)
Veci by staly vic penez, ale byly by kvalitnejsi. Obouvala bych se treba do bot od sevce, pouzitelne se daji poridit treba za 5 tis, sandaly od 1 tis., ostatne dvoje jsem si nechavala sit ke stredovekemu kostymu. I v Cechach stale existuji lide, co tkaji latku a siji z ni obleceni... Fotit nepotrebuju, to je nadstandard, bez ktereho se obejdu, coz se da rict o valne vetsine veci, ktere kupuji.
Ty věci by ani nemusely stát nějak řádově víc, kdyby se nevyráběly kusově. Kdyby nabídka zboží z Číny nějakým mechanismem klesala postupně, český trh by se přizpůsobil. Trochu strach mám z té skokové změny, ale zase lidi jsou vynalézaví a přizpůsobiví, asi by se tady opravdu prd stalo.
Myslím, že by se stalo. Trh se přece řídí tím, kde může nejvíc a za co nejkratší dobu vydělat. A v takové situaci je rychlejší a výnosnější šmelit a keťasit s tím málem, co tu bude, než pracně rozjíždět novou výrobu. Práce se přece už dávno nevyplácí. Skutečně velké peníze se už dávno vydělávají jen spekulacemi a lichvou.
... prachy měli pouze, kdo uměli kšeftovat a ostatní z nouze začli pracovat ...
V + W
Nejvíce a za nejkratší dobu vyděláš na skutečně svobodném a neregulovaném trhu tím, že najdeš něčí potřebu, a dokážeš ji uspokojit lépe a levněji než kdokoliv jiný.
Mohl bys prosím uvést konkrétní jména lidí, kteří vydělali velké peníze spekulacemi a lichvou?
Zde se pleteš :)
Nejvíc vyděláš na nesvobodném a veskrze regulovaném trhu pokud dokážeš otevřít kanál, který dodá lidem regulovaný tovar.
Pokud si pamatuji tak ten chlapík co měl Gottovu vilku měl marži 1000 a více procent na tom že lidem dodal zboží, které regulovaný trh po kapičkách přiděloval na prodejny.
Jinými slovy kolik za socíku Favorit ? 1250 kčs.
Za kolik se kupoval favorit, kterého třeba na prodejnu v HK nebo v Praze přišlo 10 kousků za kvartál ?
Za 1250+ protislužba nebo příplatek .
Ve své podstatě když si nechtěl hrát loterii o to jedno dvě kola která se dostala na pult tak tě efektivně přišlo pěkné kolo na 2x tolik.
Kolik z toho měl regulátor trhu ?
Suchý z nosu :)
Promiň Joe
Nerozumíme si, "na svobodném a regulovaném trhu" je vstupní podmínka.
Pak je nutností dobře a levně uspokojovat potřeby kupujících.
ahá já myslel, že podmínkou je co nejvíc vydělat :)
Tak. Ojetá auta byla drazší než nová, protože byla k dispozici ihned.
Jojo kde jsem tohle jen slyšel.
To se přece dělalo za socialismu, zboží prostě nebylo to co bylo se v rámci sociální spravedlnosti nechalo koupit přes paralelní prodeje pod pulty .
Prvobytně pospolná směna ugug já dát hned tři balení exportní plzně, při předávce gruziňáček a bony a ty tuktá tuktá tuktá dodat barevný televizor Color Oravan přenosný......
mimo mísu, máš nějaký kontakt na ševce? potřebuju pohorky, ale s mám nestandardní nohu a nejsem schopen si vybrat na trhu to, co by mi sedlo. Jestli víš o někom, kdo je schopen ušít kvalitní pohorky, sem s ním! Děkuju moc!
Zatím jsem našel jen někoho, kdo je schopen ušít v podstatě kanady, ale za násobek ceny :-(
Co tvůj počítač, tiskárna atd.?
Co lednička, sporák, možná i nádobí atd.?
http://www.romantlusty.cz/
Stránky má divné, ale boty šije. Hlavně kovobjský, ale ušije asi cokoliv.
Za kolik nevím, ale nechával jsem u něj nějaké boty opravovat a dalo se to snést.
o tom, že by šil pohorky tam není zmínka. Má tam někde malou zmínku o kovbojských a motorkářských botách, což je něco totál jinýho. Já potřebuju boty na chození. S goratexem atd.
Jinak jsou tam jen peněženky, opasky atd.
No, zkusím se zeptat když říkáš
Děkuju moc!
Boty s goretexem nepotřebuješ. Potřebuješ kvalitní pohodlné boty na chození;-)
http://cestovani.idnes.cz/test-5-000-let...
jo, tomu rozumím, suchou trávu jsme si do půlitrů taky cpal a fungovala, to je fakt, ale chci boty na delší dobu a takový, který by s emi i trochu líbily.
Goratex s emi líbí v tom, že s eo boty musíšméně starat a neteče do nich. U koženejch jsem toho nikd ynedosáhl a najezdil jsme se až až. Jo, stát v potoce to se většinou dalo, ale sníh už ne a mokrá tráva byla uplně v háji. Za hodinu mokro a já už v mokrejch botech prostě chodit nechci, když nemusím.
Ve čtvrtek mám volno, tak se zkusím kouknout na Vegetarian Shoes a pak za tím chlapíkem, cop dával odkaz Hrabosh
Gorac v botech Ti vydrzi maximalne tak 3 roky (dle zpusobu uzivani), a pak stejne protece. Do vysokych hor se casto pouzivaji boty ciste kozene bez membrany, ale casto byvaji z jednoho kusu kuze, aby neprotekly svy, a mivaji tvrde podrazky na rychloupinaci macky. Ale kdyz jsou poradne nakremovane, tak fakt neprotecou. A zkousel jsi boty v armyshopech? Americani maji prima kanady s goracem, byla jsem v nich i na ledovci a dobry. Myslim ze to jsou tyto (mam je bez termovlozky): http://www.army-shop.cz/produkty/obuv---ponozky...
Na druhou stranu, dokud funguje, je to zlatý, a když kožený boty nemáš možnost přes noc vysušit třeba týden, tak je to zlý.
Vysokohorské kožené boty využívají toho, že v dostatečné kose není tekoucí voda. Tam bys mohla mít i sněhule, hovězí kůže je moc povedený kompromis mezi vnitřním komfortem, tuhostí a mechanickou odolností. Sám jsem začínal na kožených botách, pár let nosil skelety, a pak se vrátil ke kůži.
Tvrdá podrážka na rámové mačky je super na ledovec či do sněhu, ale po lese se s tím chodí asi jako v přezkáčích. A předpokládám (možná mylně), že Jurimít je nechce jen do velehorského terénu.
Mne se libi na bezne noseni ty kanady, protoze jsou solidni, par let mas gorac a i pak mas boty, ktere kdyz naimpregnujes, Ti jen tak neprotecou. Ja osobne je ted porad pouzivam jako zimni boty. A ty celokozeny bez svu Ti neprotecou bez gorace ani v brecce, jenze nevim, jestli se jeste takove boty delaji s normalni podrazkou, co existuje gorac. Na ledovci v lete je hodne tekuta brecka na povrchu prece bezny jev.
Jasně, taky mám pohory bez goráče, protože si je nekupuju na tři roky. Musí vydržet i bez něj. Ale dnes už jsem tolerantní a připouštím, že někomu goráč v botě pomůže;-)
Když je na povrchu tekutá břečka, je velké riziko propadu sněhového mostu. Ideální je být zpátky dřív než se to rozteče. Jasně, ne vždy to vyjde. Několikrát jsem vycházel ve dvě ráno a končil ve dvě ráno dalšího dne. Ale to jsem byl mladej, a krom toho nosil skelety, i když poslední čtyřiadvacítku na hřebeni Mischabelu jsem šel vlastně zase v kůži.
nemýlíš. Chci boty na chození. Na ledovci normálně nechodím a mačky nepoužívám.
Boty jejichž podrážka s enedá ohnout nepotřebuju. V krámě se mě sice vždycky snaží přesvědčit, že je to strašně nutný, ale to, kde to oni považujou za strašně nutný já odchodím v sandálech nebo keckách:-)
Ty amícký kanady znám Lucie. Před asi 15ti lety z toho byli paf všichni kámoši a pořizovali. Mě nesednou. Stejnej důvod jako u většiny bot. Mám moc úzkej nárt na to jak velkou mám nohu a tedy ve špičce lítám zprava doleva a pak mám puchýře zespodu a po nich se potom fakt blbě chodí :-(
Přesně tak, podešev má mít správnou tuhost na zamýšlené použití, nikoliv maximální tuhost. Vždy to bude kompromis mezi efektivní (pohodlnou, rychlou) chůzí a ochranou chodidla a kotníku, jde o to, nalézt ten správný.
Já si nemůžu pomoct, mě se ty otziho škrpále hrozně líbí;-)
Někdy bych je rád vyzkoušel.
Z goráče, alespoň co já vím, nešije nikdo. Tlustý určitě ne.
Byl jsem u něj s Olangama, což byly klasické pohorky a opravil je (Restday mě s tou opravou poslali k šípku).
Web si rozhodně nedělal on, takže to co je na něm rozhodně neodpovídá tomu co dělá. Vřele doporučuji se zajít podívat k němu do dílny. Je do drsná provozovna.
Na to abys šil z goráče a mohl uvádět že šiješ z goráče musíš mít licenci vod gore, ne? Odesílat jim vzorky, voni kontrolujou kvalitu, aby mohli garantovat blablabla.
Oficiálně.
Psal jsem už jinde. Nemusí se tam cpát ausgerechnet gore, dá se použít i jiná membrána. Ale kdo se Ti bude slepovat se švy?
Navíc ševci mají k membránám zhruba stejný vztah jako lyžaři ke sjezdařům (nechtěl jsem psát cyklisté k povalečům).
Asi to znáš, ale pro jistotu, klasický starý popradky:
http://www.makaraobuv.sk/turisticka-seria...
dělají kusově, viz např.:
http://www.makaraobuv.sk/web/ako-si-spravne...
Osobní zkušenost nemám, většina ohlasů ve fórech je kladná, ale najdou se i nespokojení.
Osobni zkusenost mam pouze se stredovekejma botama, coz neni tak pohodlne jako soucasne pohorky.
Samozrejme ze spousta veci se ted dela v cine, bez lednicky bych se nerada obchazela, ale ony vydrzi celkem dlouho a asi by nebyl problem obnovit vyrobu v Evrope a proste by byly drazsi a klesla by evropska nezamestnanost. Bez sporaku bych zivot zvladla, keramickeho nadobi se v Cechach dela spousta a hrnce vydrzi dlouho.
Kdyby prestaly existovat pocitace, musela bych zmenit zamestnani, to je pravda :-)
Evropské ledničky se z valné většiny dělají v Turecku :)
Turecko leží (kouskem) i v Evropě, takže se o evropské ledničky stále ještě jedná... ;-)
A můžu se zeptat co je "nestandardní noha"? Já jsem ploutvonožec (nízký široký nárt, velký palec), dlouho jsem chodil celoročně v sandálech, aby palec nebyl utlačován. Jediné boty, které mi opravu sedí jsou KEENy.
Membránu moc nemusím. A kecy, že membránové boty není potřeba udržovat ještě méně. Jasně, nemusíš je mazat, 1-3 roky membrána vydrží, pak začně protékat, kůže je zničená a boty můžeš vyhodit...
Membránové boty nikdo nešije, protože nedokáže spojovat švy tak aby neprotékaly (šít to samozřejmě nejde).
Nevím, už dlouho technologie nesleduju, ale přelepené či disperzí zalité švy byly už za mých mladých let;-)
Co svařování a lepení membrán, to býval hit, neujalo se?
Udělat to tak, aby to zvládlo mechanické namáhání asi není jednoduché. Přeci jen na bundě memáš membránu natěsno mezi dvěma kusy kůže napnuté na noze v neustálém pohybu.
opačnej problém:-)
Mám poměrně úzkej a nízkej nárt, ale k tomu vyšší palec. Takže když už najdu něco, co je tak úzký, že mi sedí, tlačí mě palec. Např Saleva a po týdnu vandru s jedněma Salamonama mi slezl nehet :-(
Tři roky mi stačí, když to jinak nepůjde.
Hele já jsme už starší, takže jsme v koženejch botkách něco odchodil, protože když jsme začal jezdit na vandry, tak prostě jiná možnost nebyla. Měl jsme na nohách spoustu různejch koženejch botek a nejlepší asi byly vnitrácký kanady, ale všechny stejně protekly a nakonec jsem měl mokro v botech. Jo, dobrý v létě ři na jaře se to od tý mokrý trávy dalo přežít, jen tedy pak bylo zbytečný chodit v kanadách a chodil jsme v botas keckách, protože byl markantně lehčí a pohodlnější a mokro jsem měl v obojím. V zimě to je ale horší, když máš mokro v botech, to nerad :-(
Jsem na tom stejně, úzké chodidlo, nízký nárt.
CO jsem si všiml, od stejného výrobce různé modely jsou různě široké. Třeba Garmont Bronco se mi moc líbily, ale měly krátkou širokou špičku. Naopak, Pinacle mi celkem sednou, tak je mám, ale na celodenní chození po lese jsou příliš tvrdé...
ausgerechnet boty jsou špatný příklad.
http://www.fare.cz/
Lidi jsou posedlí nejrůznějšími periodizacemi a snaží se podle toho předpovídat i budoucnost. Někdy mi připadá, že připravovat se na krizi, která má podle nějakých obskurních propočtů "zcela určitě" přijít každých pětadvacet, ale nejdéle jednou za pětasedmdesát let, je naprostá zhovadilost a může to tu krizi tak akorát jen přivolat nebo její příchod urychlit, protože se lidé začnou chovat nestandardně. Může se tedy vlastně jednat o sebenaplňující proroctví.
Mimochodem - že nějaká politická nebo ekonomická turbulence během takhle dlouhého časového rozpětí zákonitě přijde, je takřka jisté. Na to existuje (snad pravdivý) příběh o jednom starém pánovi, který obdivuhodně přesně předpovídal počasí. Když se ho ptali, jak bude, moudře pokýval hlavou a pravil: "Bude, bude..." - a vždycky se mu to splnilo. Ať přišlo jakékoli počasí, lidi uznale pokyvovali hlavami: "Dyk von to starej Bureš říkal..."
Dnes byl tak nádherný podzimní den, byť trochu chladný, že i moje zimomřivá žena vyjela. Sice jen na hodinku (a ne ve smyslu "Jedu se miláčku na hodinku projet"), ale jela. A já taky (na dvě)... A vy se místo toho dohadujete o pičovinách...
plníme náročné úkoly dneška :)
Taky jsem se byl projet o víkendu.
2x :)
Pak jsem makal na zahradě s celou rodinou.
Pak jsem s mladšíma klukama pekl klasický štrůdl a šunkový závin.
No a pak jsem tady pilně sbíral od těch uvědomělejších záporný body.
Ale nešť my pravičáci, i když jezdíme na kole do práce, po světě, pracujeme rukama a staráme se o rodinu si to bezesporu zasloužíme.
Koneckonců třídní boj stále zuří nebo ne ?
:)¨
ps : čeká nás přece světlá budoucnost, uvědomělý lid během víkendu tak trochu vypálil Řím a to je značný úspěch teze, že jednou budem dál. i když já v tom spíš slyším to když se kácí les tak sousede máš smůlu, budou lítat třísky.
Lucie, Joe, Jurimíre a dílem i Hraboši :) Takové náročné téma zde máme od otce zakladatele, řeší se tu náročné otázky dneška jako kdy už nás zase o všechno oberou a jaká nastane spravedlnost v širém světě a vy jste u hovězí kůže a goretexu.
Trochu mě to připomíná stánky s cizáckým ovocem na konci prvmájové přehlídky obklopené lidmi, který nezáleží na svobodě a světovém míru :)
Většina věcí, co skutečně k životu potřebuješ není složitější než kožené boty. Nevím, proč bychom si měli nechat život více komplikovat;-)
mám kožené boty rád, dokonce víc než goretexové.
Představuji si jak vybraný hovězí skot si několik let poklusává po kytičkaté louce, žije si na zdravém povětří a pak nás obdaruje svou kůží :)
Te je přece velký rozdíl proti něčemu co vzniká v reaktoru laminací expandového pytetrafluoretylenu na nylon nebo polyester :)