V tématu vlakem levněji, které se v mezidobí změnilo v polemiku o všem možném, mě zaujala myšlenka několika městských cyklistů, která by se dala shrnout asi takto:
Automobilisté čerpají maximus své svobody pohybu bez ohledu na druhé, zatímco mestský cyklista se dobrovolně ve své svobodné volbě omezuje právě s ohledem na ostatní.
Musím se přiznat, že coby taky městský cyklista nemám absolutně žádný pocit, že se tím městským ježděním nějak omezuju a už vůbec ne, že to dělám pro druhé.
Cyklisté, zajímalo by mě, zda máte pocit, že se na kole sami obětuje pro druhé?
Ja se jezdenim na kole rozhodne neomezuji. Pokud volim jizdu na kole tak proto, ze je pro me zrovna z ruznych duvodu vyhodnejsi nez pouziti jinych dopravnich prostredku, takze to jsou tytez duvody, pro ktere nekdy volim auto a nekdy MHD. A ty duvody pro kolo jsou ciste prakticke: chci udelat neco pro svou fyzicku, bavi me to vic nez pouziti jineho dopravniho prostredku a nejsem vazana na cas odjezdu MHD (obzvlaste vecer je to podstatny duvod).
Dneska už to dělám v rámci dělby práce pro rodinný příslušníky - zajišťuju jim potravu. A taky trochu pro sebe, protože zbůhdarma bych nevyjel. Dřív, když jsem jezdil za světový mír, jsem se pro druhé obětoval mnohem víc.
Na kole jezdím moc rád, jsem jím posedlý.
Takže pocit že se obětuji nemám.
Absolutně ne.
To trvá většinou až do chvíle, kdy se jen o vlásek nestanu obětí nějakého debila za volantem :o)
Obětovat se jízdou na kole pro druhé? Čo si pod tím, vojín Kefalín, bohajehojabemtimatěr, mám predstavit? Jako že jsem to tou svou včerejší jízdou městem na kole s 60L báglem těm ku.vám kapitalistickým zase trošku nandal? No já teda nevím, do ku.ev jsem nadával akorát sobě, že jsem debil a odřekl si nabídnutý odvoz autem... :-)
Každý si volí dopravu podle toho, která mu vychází nejlépe.
Klasické + a -
Ještě se mi nestalo, abych na kolo nasedal s nechutí či z donucení, nebo abych někdy zpětně litoval, že jsem vyjel na kole a ne třeba autem. Takže z mé strany se o nějaké sebeomezování nebo dokonce oběť určitě nejedná.
Ale asi tuším, kam toto téma míří. Podepsal bych větu v úvodním příspěvku, že automobilisté čerpají maximum svobody pohybu bez ohledu na druhé. Z toho ale nevyplývá, že se městský cyklista nutně dobrovolně omezuje. Prostě jen nevyužívá skutečných nebo zdánlivých výhod automobilu.
Zbývá otázka, jak bude automobilista vnímat své případné definitivní přesednutí na kolo. Učiní-li tak dobrovolně a bude-li si vědom pozitivních efektů tohoto svého rozhodnutí, vůbec to nemusí vnímat tak, že se v něčem omezil. Časem dokonce velmi pravděpodobně zjistí, pozitiva tohoto jeho rozhodnutí nesklízí pouze jeho okolí, ale v nemenší míře i on sám.
Ano, ano, vycházela jsem z tvého příspěvku,na který už nešlo reagovat, a ve kterém jsi psal:
"Který z těchto typů odpovědnosti na sebe bere člověk projíždějící například pod okny něčího bytu? Cyklista se dobrovolně omezí a vzdá se výhod auta. A řidič auta? Naprosto svobodně se rozhodl způsobit někomu újmu (hluk, prašnost, jedovaté zplodiny), ale jak ji dotyčným kompenzuje?"
No a já jenom chtěla zjistit, kdo z nás jezdí pod okny něčího bytu s vědomím, že by sice rád jel autem, protože má právo svobodné volby, ale nejede, aby nezpůsobil někomu újmu.
Ptám se, protože já to tak nemám, nemohu si pomoct, ale já takto na kole neuvažuju.
Ještě bych dodala, že já to tak nemám ani v autě. Nejezdím autem proto, abych někomu způsobila újmu. Ja jezdím autem asi tak ráda jako žehlím, čili nerada. Jedu třeba, když potřebuje babička odvézt k doktorovi, protože špatně chodí a kdybych ji posadila do cyklosedačky, tak by naopak k újmě mohla přijít.
Jinak autem jezdím třeba na dovolenou nebo na víkend, a pokud to jde snažím se ho co nejvíc vytížit.
Já používání auta nezavrhuju. Někdy je to opravdu potřeba. Věřím tomu, že vetšina řidičů nemá přímo radost z toho, že auta smrdí a působí hluk. A už vůbec si nemyslím, že by tuto újmu ostatním dělali naschvál. Jen jim je to jedno. Prostě to neřešej. A právě tohle mi připadá bezohledné. A hlavně mi připadá nesmírně arogantní, když říkají, že použít auto je jejich svobodné rozhodnutí. Ano, asi tak, jako když já se zítra stejně svobodně rozhodnu celý den pálit na zahradě mokré ořechové listí.
Ořechový listí budeš pálit jednou do roka. Ale co takový sekačky na všudypřítomných pseudoanglických trávnících ? Ten kravál, prach a spálený benzín nikomu nevadí přitom je to na rozdíl od momentálně projíždějícího auta zdroj soustavného znečištění v místě... Co to pojmout komplexně a nesoustředit se jen na jeden segment ?
No ono je takových příkladů hodně. Třeba lyžařské vleky, ony sice nezpůsobují lokální znečištění, ale někde jinde se kvůli tomu teží a pálí třeba uhlí.
Nebo proč je nutné hrát fotbal v devět večer na hřišti osvětleném jak za dne?
Tím nechci říct, že mám něco proti lyžovaní nebo fotbalu, pouze připomenout, že je spousta věcí, které nejsou nutné a přesto se dělají.
Řeč šla spíš o obtěžování až ohrožování, kraválu a čurbesu. Elektrárny už mají naštěstí vcelku vychytaný.
Budiž, beru, trochu jsem se odchýlila od tématu.
I když třeba takový do noci svítící stadion a hlasité fandění, může taky někdo brát jako kravál a čurbes a omezování klidu.
Takovou rolbu, která začne jezdit po sjezdovce po nočním lyžování a jezdí do tří do rána taky.
Jenže stadion, to je tak 1x za týden či kdy se tam hraje. Sekačky jsou v létě od rána do večera, den po dni. Vlastně mě letos to deštívé léto vyhovovalo, protože v dešti sekal jenom jeden chlapík bydlící nedaleko, ale to je magor, ten seká klidně i každý den. Ve zbývajícím čase myje auto, takže má spotřebu 10 l leštěnky na 100 km.
K té svobodě rozhodování o použití dopravního prostředku. Reagoval jsi již na mě dříve, dnes reagoval i Hrabosch, dole čtu od Jurimíra "hovno, svobodná volba, to jsou jen kecy"..
Takže hromadně - ano, stojím si za tím, co jsem uvedl (nevím, zda včera nebo den předtím).
Cituji "..základní věcí je možnost si svobodně vybrat, jak budu cestovat..". A na tom nic neměním, nikde jsem nepsal o zdůvodňování cestování autem (do kterého vy mě hned cpete), pouze jsem konstatoval, že je to věcí prioritní (možnost volby). Nejen moje rozhodnutí, ale i vaše, poněvadž jste se dobrovolně (svobodně) rozhodli pro příslušný dopravní prostředek. Důvody "proč" jsou až druhotné (kdyby neexistoval jiný doprav. prostředek než kolo, měli bychom důvod to nějak ospravedlňovat?).
A Tobě, Kefíre, mohu pouze sdělit, že toto svobodné rozhodnutí (při nutnosti použít auto) vůbec nepovažuji za "nesmírně arogantní", jak uvádíš. Hypoteticky: až budeš denně jezdit do práce 100 km daleko (pozor - netýká se mé osoby), až budeš vézt rodinného příslušníka do nemocnice autem, až budeš limitován časem a víš, že na kole neztihneš se přepravit 50 kmn daleko.....je to vše "nesmírně arogantní"?
Vy totiž odvíjíte tuto polemiku od....priorita č. 1 je kolo, já od toho, že jsem se pro to kolo sám rozhodl. Připadá mi nedůstojné zdůvodňovat cokoliv, pro co se svobodně rozhodnu.
Já mám spíše pocit, že se to zde na diskuzi celé nějak vztahuje k Praze a na okolí se zapomíná. Ano. V Praze by si s kolem kde kdo vystačil, ale co pak? Mimo Prahu. Jak píšeš, někdy je to složité. Mě osobně v Praze MHD a kolo stačí (a to těch skoro 100km do práce dojíždím, neb nejsem Pražák), ale mimo Prahu mi dost často chybí. Dokáži ho nahradit vlakem, busem, kolem, ale už je to otravné, někdy zdlouhavé a dokonce i finančně nevýhodné.
Je tedy mou volbou, kdy auto použiji. S tím s stebou naprosto souhlasím (vlastně se vším). Spíš tady jde o to, aby se lidé zamysleli, zda by to někdy tím MHD, vlakem nebo dokonce i na kole nebylo lepší.
Příklad. Muj strejc jezdil do obchodu autem. Otevřel garáž, vyjel s autem, zavřel garáž, odjel nakoupit, hledal místo na parkování, našel ho 100m od obchodu, nakoupil, přijel domu.... Blbý je, že ten obchod měl 200m od baráku:-) Teď už chodí pěšky.
Ano, jako člověk, který když se k něčemu rozhodne, má to důkladně promyšlené a vnitřně zdůvodněné, si můžeš dovolit tu svou svobodu obhajovat, protože už je nejspíš předem lehce přistřižena přirozenou ohleduplností.
I když trochu mě mrazí z formulace "až budeš denně jezdit 100 km do práce". Naštěstí těch 100 km nebude z větší části po městě s vysokou koncentrací lidí a lidských obydlí. Ale stejně: Pokud někdo denně jezdí 100 km do práce, činí tak nejspíš proto, že je to pro něj výhodné. Inkasuje tedy soukromou výhodu, ale část nákladů na tuto výhodu bez mrknutí oka (= arogantně?) přesune na všechny okolo. Tím myslím ten hluk a to znečištění vytvářené autem. Co je komu do toho, že jezdí do práce dvacetkrát dál než všichni ostatní? Proč tím mají ostatní trpět?
A to je má teda jezdit na kole? Nebo jak, když to jinak nejde???
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody. Existují přece vlaky, autobusy a je možné je zkombinovat třeba se skládacím kolem. Proč si nenajde nějakou práci blíž? A pokud je tak výhodné pracovat v místě, které je tak daleko, tak proč se tam dotyčný rovnou neodstěhuje? Ušetřil by týdně desítky hodin času, nemluvě o nákladech na provoz vozidla.
Poradil člověk co má práci na dosah ruky a podobné problémy zjevně nikdy nemusel ani částečně řeši.
Asi tak....
Kucí, souhlasím ovšem moc o tom nevíme... Je rozdíl mít práci v místě bydliště za "patnáctku" nebo 100 km daleko za "stovku".....
Není to jen o penězích. Spíš bych to napsal asi takhle? Je rozdíl mít práci v místě bydliště na kase v Tescu (NIC ti to profesně nedá) nebo profesně lepší práci (která ti do života opravdu něco dá) 100km od domova.
Já píšu, že je to sakra rozdíl!!!
No to jé, to teda je, ovšem dneska je většinou všechno o penězích, ale to byl jen příklad - protože jak jsem psal, o tom (proč tak daleko-100 km) nic nevíme... To mě prostě jen napadlo jako možný důvod...
Od nás z města (12tis. město) takhle za prací jezdí skoro všichni, protože zde v okolí práce moc není. Třetina na MB a dvě na Prahu.
A pro rodinu je mnohem lepší, když otec bere 30tis v Praze než 15tis v místě v Tescu na kase.
Za prvé řeč je o automobilovém provozu ve velkých městech, zejména v Praze. Tam tu práci na dosah ruky má takřka každý a k cestě autem existují i jiné alternativy než je kolo. Za druhé odkud víš, jaké problémy jsem musel nebo nemusel řešit?
A co vy pražáci chcete dělat za Prahou? To už neřešíte? Tam si jezdíte autem a nevadí vám to.
Tohle se nesmí vztahovat jen na Prahu, protože život většiny z nás se neodehrává jen v Praze. Ale vám kazatelům to hraje do noty...
Tak jo.
Já hledal práci. Docela dlouho, protože v mém okolí prostě práce nebyla. Našel jsem jí a byl jsem za ní vděčný (naštěstí mi i sedla profesně a tak nějak mě opravdu baví). Takže né vždy jde najít práci v místě a člověk musí být vděčný za to, co je.
Mám štěstí, že při kombinaci vlak, MHD to mám do práce JEN nějakých 1:45 tam a totéž zpět. Když není zpožděni atd. Někdy bych auto opravdu uvítal (cenu neřeším), protože autem jsem tam do hodiny s přehledem i přes veškeré ranní špičky (vyzkoušeno). Ale já to neřeším, protože jsem svobodný, bezdětný, nemusím každý den nakupovat, chodit pro děti do školky atd. I teď je někdy problém, protože nestíhám to, co bych rád stihl díky tomu, že třeba dřepím (když mám štěstí...většinou stojím) ve zpožděném vlaku (to se děje docela často)
Odstěhovat se? Hm. Když se někde třeba zadlužíš (hypotéka), tak se dost těžko někam stěhuje. Když máš někde rodiče, kterým se musíš třeba věnovat, tak se taky blbě stěhuje. Když máš někde něco o co se musíš starat, tak to jde taky blbě. Zvláště v dnešní době, kdy je práce a vše tak nějak nejisté.
Takže asi tak. Nic není tak snadné, jak se zdá. Pražákovi, který to má do práce 20min. na kole se to povídá.
"Pražákovi, který to má do práce 20 minut na kole, se to povídá..." Ano, takoví Pražáci určitě také existují a stejně na tom kole nejezdí a raději sednou do auta a trčí půl hodiny nebo i víc v zácpě.
Pokud tím myslíš mě, tak bych Ti rád poděkoval za poklonu. Musíš mít opravdu vysoké mínění o mých fyzických schopnostech. Do práce a zpět nalítám na kole za týden až 200 km. Ale možná sis jen spletl kilometry s minutami.
To máš 40km denně. No vidíš. To já když se rozhodnu kombinovat vlak a kolo, tak to mám těch 40 jen po Praze. Ale musím k tomu připočítat čas ve vlaku, to že se tam budu ještě více mačkat, že musím zaplatit za kolo a hlavně, že mě to bude stát další čas.
Já to mít do práce a zpět 40km, tak si libuji.... Ale já těch cca 160km odmítám denně jezdit:-)))
Můj ty světe, co ti brání jezdit na kole nebo chodit pěšky, ty v tom máš jasno, tak nechápu proč o té své pravdě a svém přesvědčení stále přesvědčuješ ostatní. Tvými slovy, co je komu do toho, že ty chodíš pěšky nebo jezdíš na kole. Doufám, ale že ve svém přesvědčení skutečně nikdy nevlezeš do vlaku, autobusu a až pro tebe jednou přijedou funbráci, že je nějak přesvědčíš aby tě na hřbitov odnesli v náručí. Ten kdo jede autem tak pro to má nepochybně své důvody. Když jedu autem tak nemám ani ten nejmenší pocit, že bych někoho nějak omezoval, trávil nebo ničil, zrovna tak když jedu na kole. Auta mě neomezují ani neohrožují, a když už dojde k nějakému lísání, tak to nikdy není zaviněné autem, ale vždy jen přitroublým konkrétním řidičem a naopak kolařem.
Za komentář stojí jen věta "Když jedu autem tak nemám ani ten nejmenší pocit, že bych někoho nějak omezoval, trávil nebo ničil".
Myslím, že právě v tom je ten problém: Řidiči si prostě nepřipouštějí, že se podílejí na obrovském znečištění ovzduší ve městě. Když nemáš pocit, že bys někoho trávil (zplodiny z Tvého auta nejspíš vůbec nejsou jedovaté), tak proč si nevyvedeš výfuk k sobě do kabiny?
Čoveče, to opisuješ, nebo se množíte klonováním ? Tyhle argumenty jsem už tady v přesně tomhle znění dříve četl. Asi je to náhoda...
Taky se mi už dost dlouho zdá, že to nebude náhoda...
Proč mají ostatní trpět zhoršeným životním prostředím jenom proto, že někdo se cpe masem, sýry a pije mléko, není to také arogantní jednání?
No a zatímco tady plácáme, tak nejen naše počítače, ale celá rozsáhlá infrastruktura žere energii.
Kdybychom si sedli a při svíčce vyprávěli, hned bychom ušetřili spoustu exhalací, které třeba zrovna někomu vadí.
tak ono stačí, že se někdo cpe zeleninou z afriky :)
no ona sem sama neopřiletí...
Technickááá! Zelenina z Afriky k nám nelítá, jenom z Asie!
Nenechte se rušit....
tak to se asi pleteš :)
Z celé severní afriky k nám fedrujou ovoce a zeleninu jak je rok dlouhej
Vzduchem?
Tak to asi loďkou a povozem. Vzduchem ne-e. Vzduchem jenom zelenina pro Větnamci a bylinky pro Skopčáky.
Panéééé a proč to nesabotujete? Pošlou to k zemi:-)))
do česka se vzduchem vozí kde co
Včetně tun růží
Krevety se vozí z Norska na vyloupání do tunisu a z tunisu už direktně lítají po evropě ...:(
Tak to se asi pleteš ty. Je pravda, že se vozí kde co, ale ta zelenina ne. Růže z TLV ano, souhlas,já to nebral jako klasickou zeleninu, něco málo lítá ranní LCA, ale jinak k nám letecky nechodí prakticky vůbec nic. Z Tunisu a Afriky lautr, prakticky tam momentálně neni pravidelný spojení. Tam je tušim jenom charterovej provoz.
Jestli těm pěti, šesti bednám čerstvejch ryb tejdně z OSL říkáš tuny zeleniny....
Ne, vážně, já myslim, že tohle ovoce, zelenina, atd. je doména zejména námořní a následně silniční dopravy.
K nám do evropy :)
Jenom Británie doveze cca 70,000 tun zeleniny letecky z Afriky což je asi 10 procent z celkového importu ovoce a zeleniny z Afriky do Británie.
Já bral "k nám" jakože k nám tady u nás. Británie jsou ty, co se ještě nenaučili jezdit po správný straně. Ty mě nezajímaj. :-)
Však to bylo myšleno jako jenom takový malý upřesnění,taková vsuvka, že do ČR se letecky tyhle věci nedostávaj. Nebo alespoň ne v nějak významný míře. ;-)
"K nám do Evropy"
"do česka se vzduchem vozí kde co"
:)))
A do Polska se vzduchem vozí zvonky, vzducholodí. Plotí se tam zlotem...
ronda:
Obyčejný cyklistický zvonky?
Ano, obyčejné cyklistické zvonky !
Tahle úvaha má chybu v tom, že nejvíc znečištění má na svědomí vytápění energetika + průmysl a zemědělství.
Dokonce i přeprava zboží z Číny po světě několika desítkami maxikontejnerových lodí vypouští do vzduch víc znečištění než všechna osobní auta na světě ...
http://www.fiftyfifty.cz/Ekologicka-doprava...
edna loď typu Bremen Express produkuje na dopravu každého kontejneru tolik oxidů síry jako 3950 automobilů. Dvacet čtyři lodí této velikosti zatíží životní prostředí stejným množstvím síry jako 750 milionů aut. Dalším problémem lodní dopravy jsou emise jemných prachových částic, dále emise oxidu uhličitého, které jsou dvakrát vyšší než z veškeré letecké dopravy, a emise oxidů dusíku.
Jenže dnes už je asi jednodušší zakázat všem Evropanům používat auta, než zkusit přestat kupovat od Číňanů
Zakázat používat, to by pán ráno neměl křupavé rohlíčky, nepřišla by mu pošta, obchoďák jeho zaměstnavatele by se nedostal k zákazníkovi, takže za pár dnů by byl pán navíc na dlažbě a bez peněz.
Takže auta je potřeba zdanit při výrobě, zdanit při prodeji, zdanit při provozu, zdanit extra při provozu na dálnici, zdanit průjezd obcemi (tzv. radarové pasti), zdanit parkování kde to jen jde. Prostě z každého, kdo jen pomyslí na to, že by se svobodně rozhodnul čím pojede, vytřískat, co se dá.
ti řeknu co naše vznešená evropská civilizace potřebuje.... pořádný blackout.
Né že bych se toho neděsil, ale až by lidem vytekly ledničky, nešla by nabít elektrokola a 14 dní netekla voda, tak si myslím, že by nestavěl jeden temelín ale hned 2 :D
Kur ...ááá, kdy dojde na kola??? Připadá mi to jako Kocourkov, dyk za chvíli budem platit daň i za kolečkové brusle...
To je jednoduché. Pokud se překročí hranice "dopravní bezvýznamnosti" a bude-li pro někoho*) kolo jedinou reálnou šancí, jak se dopravit, bude tu daň hned. Jen se nebojte.
*)
Nejde samozřejmě o báby na vsi, z těch se moc nevyždíme a blbě se kontrolujou.
A tahle úvaha má zase tu chybu, že téma, původně zaměřené úzce na velkoměsto či dokonce na Prahu, vztahuje na celou planetu, což zásadně mění povahu argumentů. Jinak řečeno - moc lodí typu Bremen Express tu na Vltavě napotkávám, zatímco auta ucpávají Prahu denně. :-)
Pro vás pražáky je řešení snadný - pořiďte si všichni elektrokola, elektroskůtry, elektromobily, rozšiřte síť metra, zvyšte počet tramvají a příměstských vlaků. My tady na severu to při převládajícím západním větru z podkrušnohoří už nějak v plicích odfiltrujem ...
Jo a na auta na vodík (stlačený vzduch atd.), z kterých se ekologisti taky můžou pos.at blahem, jsem zapoměl :o)
To je od tebe rána pod pás. :-))) Elektrokolo nemám, elektromobily by tu skoro nic nevyřešily atd. Já osobně chodím po Praze hlavně pěšky nebo jezdím na kole. Doma zhasínáme. Tvým plicím neškodím, leda snad, když jsem se tuhle v létě potil ve stoupání z Děčína do Ludvíkovic. Promiň. Ale při převládajícím větru to snad smrdělo spíš do Kamenice... :-)))
Tak já se tu snažim, elektromobily i svý plíce nabízim ..... a vono je to na nic :o(
Praha,Praha.... Ahá! To jedeš do Brna a pak dva dny po dálnici. :-)
Taky rána pod pás. :-) Obviňovat mě, rodem Moraváka z Valašska, z pragocetrismu, to sis dovolil docela dost. ;-)))
Ale byla tahle diskuse zaměřená na velkoměsta, ne? Nebo jsem založení tématu špatně pochopil?
Nikoliv nutně jen na velkoměsta.
Původně byla založena na důvody, které vedou městské cyklisty k tomu, aby jezdili na kole.
Tě neobviňuji. :-) Jen stále nechápu, to rozdělení cyklistiky na městskou a tu další. Když budu chtít jet na kole ven, nebo nakupovat tak pojedu. Když pěšky, tak půjdu. Když šalinou, tak do ní nasednu.Prostě mi stále nejde na rozum toto rozdělení.
Přesně tak. Do práce jezdím na kole, na nákupy také, vše po silnici mezi auty. V čem jem míň městský cyklista? Jedině, že městský může jít leckam pěšky, pro venkovkého je to často daleko. A nejbližší šalina u nás jezdí lesem do hospody, takže pro normální užití je k ničemu. :)
Pozor, podle některých zdejších je městský cyklista nejvíc cyklista a pražský zvlášť, protože kde jinde ti jezdí na 6 proudé silnici mezi stotisíci auty? Tedy cyklista je pouze ten, kdo jezdí po 6produdé silinici mezi stotisíci auta, jinak je to pouze občan turistící na kole, což je něco mnohem méně.
No hlavně musíš mít natočeno určitý počet kilometrů, jinak tě velcí pražtí cykloguru k sobě nepřijmou a hlavně pak nemáš právo cokoliv říct. Jen mi ještě nikdo z nich neřekl, kde je ta hranice, abych zjistil, jestli už třeba nejsem v prvním levelu přijímání:-))
Možná jste si toho nevšimli, ale zcela bez zjevné příčiny ujíždíte na snaze o zesměšňování.
Přitom je to marná snaha, ony zesměšňované názory již více zešměšniti nelze:-)
Nebudu to hledat, ale jak to tady znám, "vtipně" to vytrhli z kontextu a něco si k tomu doplnili dle vlastní úvahy.
To se v diskuzi stává. Zvláště v takové, kde obě strany mají pravdu, ale přou se která ta pravda, je ta správná.
Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.
To je jednoduché. První level přijímání je: Ocitnout se ve statistice.
Druhý je už náročnější: Zůčastnit se cyklojízdy Za něco... (ono se vždy něco najde)
A pozor!!! Nejdůležitější bod!!! Vypracovat matematickou rovnici. O kolik víc cyklistů se vleze na Karlák, než aut. :-)))
Jestli to hodlate pomerovat dneska, tak prosim do osmi nez pujdu ze skoly. Jinak obema stranam rozbiju drzku pac hodlam jet co nejrychleji domu :o)))
Myslím, že dělit takhle cyklistiku je kravina. IMHO nejde o městské nebo jiné cyklisty, dělím to spíše z hlediska aut: jejich užívání v centru velkoměsta má prostě mnohem méně výhod a mnohem více nevýhod, než jejich užívání na venkově. Nebo se mýlím?
Strana a vláda usoudila, že auta jsou pro nás lidi špatná, tak dělá politiku vyhnívání center pardon "zklidňování dopravy", což obnáší
- snižování počtu pruhů (resp. jejich vyhrazování privilegovaným uživatelům),
- umělé překážky snižující plynulost a bezpečnost a zvyšující spotřebu, emise, hluk a vibrace,
- ostrůvky falešného pocitu bezpečí, vytvářející nepřehledné situace a ohrožující chodce
- vytváření umělého nedostatku parkovacích míst
- nesmyslná rychlostní omezení
Díky tomu je pro pracujícího člověka auto v městě čím dál větší problém. Bydlení, obchod a výroba se stěhují v podstatě na venkov, do nových obytných, výrobních a obchodních areálů, kde soukromý investor samozřejmě reflektuje požadavky na dopravní obslužnost včetně parkování.
Z center měst tak zbývají paláce nejbohatších (zejména státních, tedy námi placených) institucí, proložené kombinací skanzenu a bordelu pro zahraniční návštěvníky. Ale jinak si tam politici a úředníci spolu s aktivisty udělali mrtvé zóny resp. produktivní část populace byla donucena tyto jinak krásné a lukrativní města obětovat a odepsat ve prospěch shora jmenovaných.
Život a business je dnes rozhodně jinde než v centrech měst. Právě proto, že normální použití auta v městě je skutečný problém, tak se uživatelé přesouvají na "venkov".
Hele, už zase fungují mínusy jako potvrzení pravdy:-)))
Takže, když se mi to líbí tak ti dám taky mínus. :-) Myslím si, že by bylo záhodno, dávat odkazy i na negativní komentáře. To aby se předešlo hledání pravd...
sakra
omlouvám se
dal jsem ti plus
:)
Jsem to napravil... ;-)
Koneně zase zábava, přdávám také jednoho :-)))
Kterej sabotér mi dává plusy??? Odpoledne jsem měl skóre -7!!!
Cyklistiku, nebo jízdu na kole bych nedělil vůbec. Většina z Nás jezdí na kole protože chce jezdit. A je jedno jestli to bere ekonomicky,ekologicky,sportovně, nebo jen pro zábavu. To, že v městě a mimo něj jezdí jinak je jen další prostá pravda. Totéž platí i o automobilech.
Někdo jezdí na kole denně, někdo na závody, někdo denně, aby natrénoval na závody, někdo denně, aby natrénoval, ale na závody nejezdí, kdo na závody nejezdil, toho letos kamarád přesvědčil, aby na jeden závod přijel.
Jeden jede do práce po cyklostezce, a z práce se jede projet lesem a staví se na pivo - je to kurňa doprava nebo rekreace? Nebo jede o víkendu na výlet, ale cestou zpátky se zastaví u rodičů či kamaráda pro nějakou drobnost, kterou potřebuje vypůjčit - a zas už to zavání dopravou. Jeden by rád jezdil na kole, ale má to daleko, přes kopec, a nemá v práci sprchu, tak jezdí autem. Druhej by rád jezdil autem, ale auto je polámané, oprava a provoz by stály moc peněz, tak se kousne a jezdí na šestou do fabriky na kole. Třetí jezdí do práce na kole, ale jen když je hezky, odpolene nepotřebuje nakoupit pro celou rodinu, a nemusí k zákazníkovi do sousedního kraje.
Tihle ideově nevyhranění jsou průser, nejjednodušší by bylo je zakázat;-)
Zas chceš mínusovej bod, že jo! :-)))
Promiň ale chci tím říci, že celkové znečištění planety zhruba 760,000,000 auty a cca 30 loděmi je stejné... ty snad potkáváš v Praze 760 000 000 aut ?
Navíc pak náklad těch lodí vozí zase auta...
Představ si mnichovského voliče, jak si nemůže koupit ledničku třídy suprovka úsporka **** AAAA+++++ protože mu jí složí v Hamburku ńa hromadu kontejnerů ...
V tom, co uvádíš, je přímo ohroženo právě to svobodné rozhodování a netýká se to dopravního prostředku. Tebe mrazí z jízdy 100 km do práce (okamžitě z toho děláš profit pro dotyčného) a mě mrazí z toho, že někoho odsuzuješ za to, že pracuje dále od bydliště, než je Tvoje představa (jak daleko od bydliště člověk smí pracovat, aby tě to nepohoršovalo?) a zakončené tím "co je komu do toho, že jezdí do práce dvacetkrát dál než všichni ostatní". Zmiňoval jsem a znovu opakuji "netýká se dopravního prostředku" (první věta). On je špatný, poněvadž jezdí 100 km do práce (tak vyznívá Tvoje argumentace). Otázka - byl by špatný, kdyby tu vzdálenost jezdil na kole?
je to fuk a je to každýho věc. Do tý doby než tím bude omezovat někoho dalšího...
Do tý doby ať si dělá každej cokoli chce. Mě je knedlík jestli někdo dělá 100km daleko, jestli v sexu preferuje chlapy a svazování, jestli žere maso nebo kouří. Štvát mě to začne, když začne smrdět u mého baráku, když začne svazovat mě, když začne jíst mýho psa nebo kouřit pod můj nos.
Prostě a jednoduše ať si každý dělá cokoli se mu zlíbí, pokud tím neohrožuje další...
Ne, to je omyl. Nikoho neodsuzuju za to, jak daleko od bydliště pracuje. Jen bych rád, aby si ten (samozřejmě hypotetický) dotyčný uvědomil, že každodenní dojíždění na takovou vzdálenost autem má i jiné dopady než jen spotřebu benzínu a času řidiče. A že tyto dopady dopadají na jiné. Na kole se taková vzdálenost denně asi dojíždět nedá nebo by to bylo krajně neefektivní. Ale aspoň by to nedopadalo na ostatní lidi.
Ale znovu připomínám: Stokilometrové dojíždění do práce je trochu mimo toto téma. Bavíme se zde (doufám) o jízdách po městě. Ty dopadají na lidi samozřejmě podstatně víc než když to denně šviháš po dálnici z Prahy do Jihlavy a zpět.
Tak za prvé: hypotetický dotyčný si nemusí nic uvědomovat.
Skutečně za prací dojíždějících lidí na velkou vzdálenost je opravdu hodně. A ti, co jezdí do práce do Prahy, to mají tak, že část té cesty se uskuteční mimo město a část ve městě.
Jsem si jista, že nikdo z nich není představou dlouhého dojíždění nadšen. Oni si musí chtě-nechtě uvědomovat nejen dopady své jízdy na druhé, ale i mnoho dalších věcí. Je sice možné, že by někde poblíž sehnali práci, třeba v místním JZD, kam by jezdili na kole, nicméně jak pro ně samotné a pro jejich rodiny, tak pro společnost jako celek, která je financovala třeba 5 let na vysokoškolském studiu je výhodné, aby své vzdělání využili. Oni pak třeba více vydělají a více odvedou na daních.
Nebo myslíš, že by bylo pro všechny lepší, kdyby místo dojíždění byli na pracáku a chodili si pro dávky.
P.S. Nejlepší jsou ti, co si pro ty dávky jezdí autem.
No hele ale po Praze není 100 km autem žádná míra.
Já na kole dělám za den minimálně 50, ale někdy i 70.... a to mluvím o cestách z a do práce a né o popojíždění přes den.
Tady jsem měl spíš na mysli, že by bylo hezké, kdyby automobilisté do svých úvah zařadili i externality vyplývající z jejich rozhodnutí používat auto pro pohyb ve městě. A v koutečku duše chovám poněkud neskromné přání, aby se řidiči k cyklistům ve městě chovali aspoň trochu uctivěji, aby ocenili, že nejedou taky autem a nepodílejí se na všeobecném zamořování vzduchu a na výrobě hluku. I když musím sebekriticky přiznat, že zrovna dnes mi v dešti občas dost vrzaly brzdy, takže nějaký ten hluk jsem taky vytvářel.
No to zní ale docela jinak a s tím bych souhlasila.
Je to přeci jen jiného než:
"A řidič auta? Naprosto svobodně se rozhodl způsobit někomu újmu (hluk, prašnost, jedovaté zplodiny), ale jak ji dotyčným kompenzuje?"
Já si ale i za touto větou stojím, i když je formulována poněkud provokativně a konfrontačně. Když se někdo rozhodne jet autem, rozhodl se tudíž dělat něco, při čem vznikají zplodiny, hluk, prašnost atd. Neboli způsobuje celému okolí újmu. Rozdíl je jen v diplomatické a méně diplomatické formulaci. Podstata ale zůstává stejná.
"Když se někdo rozhodne jet autem"
Tohle je strašně provokativní a nepřesné. Ty víš, že tím autem MUSEL nebo NEMUSEL jet? Proč všechny motoristy strkáš do jednoho pytle a takhle na ně děláš, jako na celek, bububu?
Například já když sednu do auta (bráchy, rodičů, služebák, půjčovna), tak už to musí být sakra důvod. Ale když pak přijde někdo, jako jsi ty a kárá zde řidiče jako celek, tak se nediv, že reaguji tak, jak reaguji... A věř, že v tom nejsem sám. Na cyklistické diskuzi opravdu ne. S tímhle běžte na nějakou motoristickou diskuzi...
Míšo, myslím si že do této diskuse to patří, viz příspěvek zakladatele tohoto vlákna. Je to přece auto "versus" kolo..
Prakticky každou jízdu lze subjektivně zdůvodnit tím, že "musím". Neříkám, že se lze bez auta obejít úplně vždy, ale při troše dobré vůle to skutečné "musím" bude platit tak v jednom z deseti případů. Ostatní je pouhé pohodlí a vlastně často i ekonomické tlaky: "Když už to auto máme, tak ho přece nenecháme stát".
No jo, ale ty a ostatní "cykloaktivisté" to berou tak nějak šmahem, že všichni nemuseli.
Já to furt melu dokola. Tady je spousta cyklistů a už jsi možná zjistil, že je tu i spousta takových, kteří jezdí po městě na kole. A pak přijdou tací, jako jsi ty a mě přijde, že jste si sem přišli zanadávat na motoristy, ale on je to tu samej cyklista. Proč nechodíte na automobilové diskuze? Proč přesvědčujete lidi, kteří přesvědčovat většinou nepotřebují, protože po tom městě na kole už jezdí???
Je to celkem jasný, potřebuje prudit a tady se s ním diskutuje a stále slušně, tam by s ním byli hotovi raz dva a o dost méně slušně :-)
Na automobilové diskuzi by je brzy poslali do někam.
Jako bys diskutoval s Medvědem.
To máš pravdu Juro, ale pěkně se to čte... :-)
tys někdy v životě něco MUSEL? Fakt? Já ať sem zatím dělal cokoli, tak poroto, že jsem se tak rozhodl. Zatím nikdy mi někdo nedržel pistoli u hlavy a nenutil mě. Ale i v rtomhle případě bych nemusel, pořád bych měl možnost volby, byť velice malou.
Nemusíš. Nejsi otrok. Můžeš!
Tvou reakci nechápu....
To musel-nemusel byla reakce na kefíra, který všechny řidiče strká do jednoho pytle.
Dobrá. Zítra MUSIM do Plzně služebně. Ve čtvrtek asi pojedu do Brna. MUSIM tam jet služebně. Nikdo mi ke kedlubně pistoli nedává. Ale zkusím v práci říct, že nemusím nikam jet, ale že můžu. Ale mám blbý pocit jezdit sám v autě (budu smrdět atd), tak nikam nepojedu. Sice mi tu pistoli zase nikdo ke kedlubně nepřiloží, ale zato mi k podpisu přiloží výpověď. Někdy bohužel musíš...
Hóódně dobrý... se bavím.. dám ještě jedno a budu číst a číííst, dávám bod!...
no vždyť říkám, NEMUSÍŠ!!! Chceš.
To je celý. A je to pekelnej rozdíl!!!
Tak nebudu chtít:-) A budu jezdit autem tak akorát pro dávky na UP:-)))
V osobním životě spoustu věcí nechci. A když po mě někdo něco chce, tak se dost často stavím na zadní, protože já dělám většinou jen to, co chci já. Ale v práci to bohužel nejde.
Blbý je, že pak sedím v tom autě a nějaký cykloaktivista mě má za toho špatného.
vždycky se můžeš rozhodnout....
Mě prostě staví chlupy na zádech, když mi někdo tvrdí, že něco MUSÍ a ještě to křičí.
Já tě nemám za špatného, když sedíš v autě, ale pod tvrzení, že pro svou výhodu tím obtěžuješ ostatní, se podepíšu. Není to proti tobě osobne, ty zrovna jezdíš málo, s rozmyslem atd. Ale prostě to tak je. Je to fakt...
Mám teda zítra v práci říct, že nikam nejedu, protože nemusím a nechci???
říkej si to raději jen pro sebe, přeci jen je dobré si udržet dobrou práci.
jestli nechcedš tak jasně. Jestli chceš tak jeď...
Tohle nemá cenu ani komentovat....promiň
tak proč jsi to komentoval :-D
asi to zkusím napsat delší.
"MUSÍM" znamená, že nemám jinou možnost.
Ty máš jinou možnost. Třeba ti nevyhovuje uplně ve všem, ale sám pro sebe jsi jí vyhodnotil jako nejlepší možnou z těch, co tě napadly a co znáš. Tak ses rozhodl, že to uděláš. Ale tím pádem jsi to udělal proto, že chceš, ne proto, že musíš. Kdybys nechtěl, neuděláš to.
Když sám sebe stylizuješ do polohy, že sice nechceš, ale musíš, což není pravda, tak sám ze sebe před sebou i před světem děláš otroka a loutku a tento způsob myšlení ti nic dobrého nepřinese. To je asi tak všechno, co jsem ti chtěl říct
Vysvětli to mému zaměstnavateli.... Vysvětli mu, že já nemusím dělat to, co je mojí povinností a součástí práce. Navíc já jsem nikde nenapsal, že to nechci udělat. Já to chci udělat, protože je to součást mé práce, která mě baví. Ale zároveň to musím udělat, jinak dostanu padáka. A o to tu jde....a proto jsem reagoval.
Kdybych takhle reagoval v každé práci a dělal si jen to, co chci, tak se nikde neohřěju.
Michale, komunikujete s Jurimírem dost mimoúrovňově :-), proto máš pocit, že tě nechápe. Máte samozřejmě oba pravdu, jen každý na jiné úrovni myšlení. Souhlasím s Jurimírem, že je dobré zachovat si vnitřní svobodu rozhodování - tj. co nejčastěji si uvědomovat, že toho, co skutečně MUSÍM, je pramálo. Je to životní filozofie, která vede k duševnímu zdraví a ke štěstí, jež si beztak většina z nás nosí (anebo nenosí) v sobě.
Ty ten argument vnímáš jinak: na každodenní úrovni, kdy ty základní danosti (svou práci) už jsi přijal, a protože tomu tak je, tak v rámci toho samozřejmě leccos MUSÍŠ. Pro praktický život je to nevyhnutelné - nevěřím tomu, že Jurimír by nikdy v běžné řeči slovo "musím" nepoužil.
Nicméně ve chvíli, kdy jde o etiku, morálku nebo filozofii (a většina příspěvků v tomhle vláknu o ničem jiném není), je dobré se na věci kouknout právě Jurimírovýma očima, aby člověk neztratil ze zřetele jejich skutečnou závažnost (správnou perspektivu, chceš-li).
Aspoň takhle to vidím já: váš spor je zbytečný a vlastně neexistuje, protože se nemáte šanci se svými pravdami ani střetnout... :-)
Však já ho pochopil. Taky jsem mu nahoře psal, že v osobním životě nemusím nic. A že se dost často stavím na zadní, když mi někdo řekne, že MUSÍM. V osobním životě opravdu jen můžu a dost se toho držím (zvláštní je, že na to člověk přichází až kolem kristových let).
A taky jsem psal, že to pracovní MUSÍM vyplývá z toho, že je to má práce a povinnost se kterou jsem při podepisování smlouvy souhlasil. Tenkrát jsem nemusel souhlasit a mohl jsem jít dál. Ale to bych za chvilku v tomhle přiblém světě skončil před hlavákem. Prostě někdy člověk musí. Ale měl by si být vědom, proč musí.
Mě hlavně v prvopočátku mi šlo o to, že Kefír hází všechny motoristy do jednoho pytle a bere je jako že oni všichni nemusí v autě jezdit. Ale co když se tam objevím zrovna já ve služebním autě, který prach sprostě dělá jen to, že plní své povinnosti, aby se uživil. Mimo pracovní dobu by mě tam určitě v autě nepotkal, protože po Praze můžu jezdit, ale protože nemusím, tak nejezdím (nesnáším jízdu autem po Praze).
nepochopil...
k.vl pochopil
Kefír mluvil obecně o automobilismu, ty konkrétně o sobě.
Je to jako by Kefír řekl, že alkoholismus je závislost devastující duch a tělo a ty jsi v odpověď začal křičet, že ti bere tvoje jedno pivo večer.
Jeden o voze a druhý o koze a spousta zbytečných příspěvků.
Ale nejsi to jen ty je to tak v celém tomhle vlákně.
Někdo mluví o narůstajícím množství aut a stím, že by bylo třeba individuální opravu nějak zmírnit v množství a odpověď je o tom, že bez auta mu nepřijedou rohlíky. Prostě uplně mimo mísu, uplně o něčem jiném...
Můj celkový pocit z téhle diskuse je, že nikdo nečte příspěvky na které reaguje, natož aby se nad nima zkusil zamyslet, ale všichni řvou jak usmrkanci na pískovišti. (čest vyjímkám jako je k.vl, lucie a další)
Zkrátka je to o hovně a asi se nechci dál zúčastnit...
Zcela přesné a výstižné. Není co dodat.
Upeč chleba, seženu vodu ze studánky a někdy o tom dáme řeč z voka do oka. Občas mi přijde, že tím ťukáním do klábosnice se některé věci blbě vysvětlují. On o voze, já o koze a nakonec třeba zjistíme, že jsme oba psali o krávě:-)))
I když mnohdy ty krávoviny jsou zpravidla lepši, než rádoby vážná a příliš filozofická pojednání :-))
No když už rozebíráte kdo co musí etc., tak by také stálo za úvahu, že opravdu nikdo nemusí bydlet zrovna na křižovatce, ba ani nikde u silnice.
Samozřejmě, pokud někdo pro své pohodlí chce mít obchod pár metrů, na zastávku MHD kousek, plyn nebo kanalizaci jako samozřejmost, širší výběr pracovních příležitostí a tak podobně, něčím za to platí. Mimo jiné tím, že holt musí snést přítomnost a pohyb těch ostatních, kteří na zajištění fungování toho města spolupracují.
Ale jinak je samozřejmě po Česku spousta míst, kde vám ani ten pošťák nepojede až k domu, takže vás výfukové plyny budou obtěžovat jedině, když půjdete s motorovou pilou chystat topení na zimu.
Záleží na vkusu každého soudruha.
Tohle platí, pokud se člověk do takového prostředí dobrovolně nastěhuje. Pak ať si nestěžuje. Ale platí to pro člověka, pod jehož okny se za několik málo let zpětinásobil automobilový provoz? Pokud ano, je takový člověk povinen se každých pár let stěhovat, aby unikl před bezohledností těch, kteří nevnímají nebo záměrně ignorují negativní dopady svého počínání pro své okolí?
Lidé si přejí jezdit automobily, pořizují si je a tolerují je ve svém okolí. Svět se netočí jen kolem Tebe, a čím dříve si to připustíš, tím lépe pro Tebe.
Takže přestaň chtít po ostatních, aby se přizpůsobovali Tvým požadavkům, a zařiď se tak, abys byl v životě šťastný.
Ano, někteří lidé si přejí jezdit po městě automobilem. Tito lidé se celkem samozřejmě tolerují. Vzájemně. Jsou ovšem i mezi nimi takoví, kteří auto používají prakticky z donucení, protože život společnosti je teď už nastaven tak, že bez něj je to čím dál obtížnější. I když zrovna ve městě se bez auta člověk obejít ještě může.
Tady přece vůbec nejde jen o mě a nějaké moje požadavky. Hluk a toxické zplodiny škodí objektivně. Bezohlednost takového počínání tedy nezačne existovat až v okamžiku, kdy na ni někdo jako já upozorní.
A štěstí v životě? To se přece neodvíjí od toho, že člověk přehlíží škodlivé počínání druhých. Naopak. Společnost by se neposouvala dopředu, kdyby byli všichni stále spokojeni s tím, jak věci jsou.
Seš holt výjimka, musíš se přizpůsobit.
Když přijmu do hospody muslimskou servírku, taky jí nebudu tolerovat, aby obsluhovala hosty s pytlem přes hlavu, odmítala jim nosit panáky a ještě pětkrát denně přerušovala práci a válela se po zemi. Přitom je to strašně nespravedlivé, sobecké a bezohledné, ona se tu třeba narodila a má ústavní právo na svý rituály.
Muslimská servírka nenutí jiné lidi vdechovat karcinogeny. V tom já vidím nepatrný rozdíl.
Což ale neznamená, že já se budu přizpůsobovat jejím vrtochům.
To je pak ovšem úplně jiné téma.
To sice je, ale je to paralela. V podmínkách ČR se nebudu přizpůsobovat rituálům nějaké komunity s významem v řádu zlomku procenta.
Muslimům nebo jedincům, jako jsi ty. V Saúdské Arábii nebo v nějakém hypotetickém cyklolandu bych se samozřejmě musel přizpůsobit já.
Takový je život.
Tohle přeháníš, Joe. Proč to takhle fanaticky (navíc nepravdivě) hrotíš?
Kupříkladu v Praze jezdí autem po městě menšina obyvatel. Zklidnění centra si tu přeje mnoho lidí, a zdaleka to nemusjí být jen cyklisti. Kefír neříká nic jiného, než že stojí za to trochu přemýšlet.
O jaké komunitě v řádu zlomku procenta mluvíš?
Mluvím konkrétně o cykloaktivistech, kteří si přejí házet další klacky pod nohy ostatním, zejména normálním řidičům.
Těch je několik desítek, maximálně stovek (tedy zlomek procenta), zdaleka nemluví za každého, kdo normálně sedne na kolo a jede, pouze se cíleně snaží tento dojem vytvářet.
Mě se tvrzení "lidé si přejí jezdit automobily" moc nezdá. Když slyším okolo sebe ty nářky kolik peněz kdo dá za provoz a údržbu auta, to by museli být nějací finanční masochisté aby to dělali z vlastního přání. Bohužel bez auta je ten život na venkově setsakra komplikovaný.
Ale jo, lidi si furt stěžujou.
Ale když se ráno podívám do ulic, odpoledne na parkoviště u Tesca, večer na parkoviště u našeho baráku, v Krkonoších na parkoviště u lyžařského střediska, na Šumavě kolem hotelů s certifikací "cyklisté vítáni", ...
tak se nemohu zbavit dojmu, že lidé si prostě přejí jezdit autem;-)
Taky o tom občas přemýšlím (pak bez výsledku usnu). Asi je žene doba.
Je to asi tři roky zpět, kdy jsem měl takový divný pocit (skoro aj deeeprese). Všichni spolužáci tak nějak vlastní auta. Minimálně jedno. Všichni tak nějak bydlí. Spousta z nich staví. Všichni jsou zadlužený (to je teď strašně moderní). Byl jsem z toho takovej přešlej. Jako že jsem nějakej divnej zbytek, který nemá (ne finančně) ani na to, aby si pořídil i to blbé auto. Po čase jsem si to v hlavě uvědomil, že já jsem oproti nim vlastně mnohem šťastnější, protože si dokáži život zařídit i bez dluhů, aut atd. Je to asi opravdu o postoji k životu a o tom nenechat se strhnout davem...
Spíš mi přijde, že lidé, kteří až tolik neřeší auta, majetek, sousedskou závist atd atd jsou mnohem šťastnější.
To je velmi přesné. Plně podepisuji.
Ano, takový člověk se může zcela svobodně rozhodnout, zda setrvá nebo se odstěhuje. A ne každých pár let - tak leda každých třicet až padesát let, což ještě jde.
Stěhovat se jako starý člověk po padesáti nebo "jen" třiceti letech jen proto, že mu někdo svým sobectvím zničil prostředí, ve kterém žije? Jakým právem to po těch lidech můžeme chtít? Člověk má někde nějaké kořeny a jejich zpřetrhání vynuceným stěhováním je nepřijatelný a pro leckoho vyloženě likvidační zásah do života.
Kromě toho ten nárůst dopravy v Praze je daleko rychlejší. To, že se někdo odstěhuje až po desítkách let, znamená, že ten člověk byl nucen už nějakou dobu v tom zhoršeném životním prostředí žít.
Jj, svět není neměnný, okolní podmínky se stále mění, a nelze očekávat, že se budou všichni přizpůsobovat jen tvým přáním a požadavkům.
Donedávna jsem bydlel v centru, využíval toho, že do práce i do hospody dojdu pěšky. Teď bydlím kousek od konečné šaliny, v místě, kde se dá zaparkovat autem, je tu levně a přitom se sem nestahují různí nepřizpůsobiví, kousek od lesa, a výbornou hospodu když se mi nechce vařit, mám na dohled z okna.
Každý strůjcem svého štěstí;-)
Proč mým? Oni ostatní mají z toho hluku a karcinogenního ovzduší radost? Nebo jim to škodí méně než mně?
Ano, svět se mění, ale proč se musí měnit k horšímu - tedy aspoň co se týče životního prostředí? Každý strůjcem svého štěstí? To by platilo možná tehdy, pokud bychom každý žili v izolované skleněné kouli, kam by na nás nedopadala bezohlednost druhých. Tuto větu bych použil v tom případě, kdyby si řidiči smrděli jen pod své vlastní nosy. Takhle jsou možná strůjci svého štěstí, ale rovněž strůjci smrtelných onemocnění jiných lidí.
Copak svoboda jednoho používat ve městě auto je rovna "svobodě" druhého celý život utíkat před jeho jedy?
A bojujes stejne proti davani aspartamu a glutamatu do jidla? Je prokazane, ze je to zdravi skodlive a je opravdu narocne koupit nektere potraviny bez pridavku techto latek. Mozna mnohem narocnejsi, nez si najit bydleni tam, kde nejezdi auta.
Já vlastně nebojuju ani proti těm autům. Prostě si o nich, tedy spíše o jejich řidičích, nemyslím nic lichotivého. Vlastně na ně mám vztek, protože se z jejich strany cítím poškozován, a protože nemyslím jen na sebe, vadí mi to jako sociální či takřka globální problém.
Co se týče toho jídla, vidím to taky jako problém. Proto se snažím si maximum ovoce a zeleniny vypěstovat na zahradě. Mouku si ale sám nemelu.
Ok, aspon jsi konzistentni :-)
Ale stejne si myslim, ze ten zakladni problem je u velkych nadnarodnich koncernu, ktere si v politice prolobuji skoro cokoli, a v tom, ze nase spolecnost je principialne zalozena na neustale konzumaci produktu. Ta auta v Praze uz jsou jen detail.
Jakmile prestane v konzumni spolecnosti dostatecne konzumovat vice lidi, vymysli se pod nejakou zasterkou zakon, ktery je k tomu stejne donuti. A oblibene zasterky jsou ekologie, bezpecnost a zdravi (napr. biopaliva, vyhlaseni praseci chripky jako epidemie, ackoli nesplnovala puvodni pravidla epidemie atp.)
Ano, oba mají stejnou svobodu užívat ve městě auto. Oba mají stejnou svobodu odstěhovat se někam do hor na samotu.
Osobní auto spotřebuje naprosto nepatrnou část vzduchu a uvolní zcela nepatrné množství škodlivin ve srovnání s karosou nebo starým náklaďákem (a to i v přepočtu na přepravované osoby nebo kilogram), opět je to nepatrné množství ve srovnání s vlakem, lodí, letadlem, a vše, co vyprodukuje celá lidská doprava dohromady je nepatrný zlomek celé lidské činnosti. A celá lidská činnost za celý rok je tak srovnatelná s výbuchem jedné nepříliš velké sopky.
Zrovna tak by se dalo uvažovat o zabraném prostoru a zcela zbytečně proplýtvanými plochami oceánů, pouští, hor a zaledněných oblastí.
Provoz přírody je zdaleka nejhorší ekologickou katastrofou nesrovnatelnou s čímkoliv, co kdy člověk provedl;-)
Oba mají stejnou svobodu dát tomu druhému ránu pěstí mezi oči a oba mají stejnou svobodu vyhledat ošetření... Schválně přeháním, aby vynikla nesmyslnost té myšlenky.
Nechci Tě nějak urazit, ale tohle vidění světa (obsažené v prvních dvou větách), je pro mě tak trochu jako z jiné planety. Když jeden dělá něco, co druhého poškozuje, vidíš jen tři možnosti:
a) že to ten druhý začne dělat taky a budou si kvit,
b) že ten druhý bude jen tiše trpět,
c) že ten druhý před tím uteče.
Zcela chybí reflexe škodlivosti počínání toho prvního.
Svoboda je pro mě nesmírně důležitá hodnota, ale připadá mi, že Tvůj široký výklad tohoto pojmu samotnou myšlenku hrozně poškozuje. Svobodu vnímám jako nedělitelnou hodnotu: Buď je pro všechny nebo pro nikoho. Svoboda jen pro ty bezohledné není svoboda. Svoboda neznamená, že můžu dělat vše, co mi projde, bez ohledu na dopady pro ostatní.
K druhému odstavci: Ano, příroda sama jistě produkuje nemalé množství škodlivin. S těmi si ale jistě poradí. Lidstvo svou environmentální necitlivostí přidává další, které velmi pravděpodobně už přesáhnou samočistící schopnost přírody.
A ještě k tomu automobilismu ve městech. Tam nejde primárně o množství škodlivin jako takové, ale o to, že jsou produkovány přímo v místech s koncentrovaným výskytem lidí, kterým extrémně škodí.
Někoho poškozuje projedší auto, někoho vřískající sousedovic dítě, někoho pes seroucí na chodník, někoho smrad ze sousedovy cigarety, někoho hluk z blízké hospody. Tak to prostě na světě chodí, a čím dřív si to uvědomíš, tím méně závisti, nenávisti a frustrace ti bude ničit kardiovaskulární systém.
Poškozuje tě to, že chceš pohodlně a levně bydlet, mít pod nosem všechny služby na jaké si vzpomeneš, mít hustou a kvalitní dopravní infrastrukturu, a ještě ostatním diktovat, jak se mají chovat. Až se ti podaří zbavit se tohoto egocentrického a sobeckého vidění světa, staneš se oblíbeným a tolerantním člověkem, a nakonec uvidíš, že sám budeš mnohem šťastnější a zdravější;-)
Jednou mě na kole nutili jezdit. Když mi koupili k desátým narozeninám závoďáckou Liberku a nutili mě na ní jezdit s beranama nahoře:-)))
Ale jinak na kole jezdím, protože mě to baví. Po Praze třeba nejezdím kvuli tomu, abych to někomu natřel nebo tak. Ale protože mě to baví a díky pracovnímu vytížení jsem neměl jinou šanci, jak na kolo sednout.
Ale u mě je volba jasná. Auto nevlastním, takže kolo je tak nějak vždy při ruce. Ale je pravda, že ač jezdím na kole od mala a stalo se mi tak nějak přirozenou součástí života, tak mi auto v poslední době dost často chybí. A jeho nákup oddaluji jen kvuli své lenosti nějaké hledat, prohlížet, ležet pod ním, reklamovat atd atd:-)))
Ne, jako cyklista (i městský), nemám pocit, že se obětuji. Jezdím na kole rád.
Ale je pravda, že když jedu autem po městě, mám naopak pocit určitého provinění, že ostatním (i sobě) činím město nepříjemnějším. Přitom mě řízení hrozně baví a jezdím autem taky rád, takže občas je ta směs pocitů mírně na palici :-)))
Výsledek je, že auto ve městě používám jen tehdy, když je to aspoň nějak ospravedlnitelné (skutečně nevyhnutelné je to pochopitelně málokdy). A zpravidla když poslouží více lidem naráz.
Po městě jezdím málo, protože jsem vidlák, ale nemám pocit, že se omezuju, to ne.
Jde spíš o to, že na kole omezuju a obtěžuju okolí minimálně. Autem hodně. Nejsem proti autům obecně, určitě bych je nechtěl zrušit všechny a žít totálně bez nich, i když je to docela zajímavá myšlenka:-) a asi by se mi to pár dnů líbilo :-D , ale je jich moc a vadí mě kecy o tom, že má každej právo se svobodně rozhodnout. Hovno! Svoboda jednoho končí přesně tam, kde začíná svoboda druhýho! IAD se rozbujela tak, že nějaký řešení se najít podle mne musí. Kvůli autům, si nemohou děti hrát už ani na vesnicích natož ve městě. Smog mění počasí ve velkých městech. Zhoršuje se lidem zdraví a dítě v Praze bez alergie je asi tak vzácnej úkaz jako rozkvetlá růže na záhoně v únoru. Na silnicích je ročně obrovský počet mrtvých atd. atd. atd.
Se svobodou rozhodování to zkrátka nemá co dělat.
Když s esvobodně rozhodnu čůrat na náměstí, tak mi to taky zatrhnou a nikdo s etomu nediví, i když potřebuje čůrat každej. A to to škodí ostatním o bětěžuje je to minimálně oproti tomu, co vytváří auta.
;-)
"Svoboda jednoho končí přesně tam, kde začíná svoboda druhýho!"
To je sice pekny slogan, ale v zivote to neni obvykle tak jednoduche. A jak jsi prisel na to, ze se lidem zhorsuje zdravi, kdyz se vek doziti neustale zveda? Jak vis, ze vetsi vliv maji auta nez nevhodna strava a zivotosprava?
Taky se mi nelibi mnozstvi aut v Praze, ale nelibi se mi ani vyhrocene cykloaktivisticke reci. Lide se spis domluvi, kdyz se chteji domluvit, nez kdyz predhazuji ultimativni nazory. Kdyz nekdo prezentuje svuj nazor vyhrocene, automaticky se tim vyhroti jeho oponent smerem na druhou stranu, coz tady muzeme neustale pozorovat v diskusich, pricemz v realnem zivote se oba diskutujici mohou chovat podobnym zpusobem.
Velmi přesné, třetí odstavec podepisuji! :-)
Já tvrdil, že je to jednoduché? :-)
TO v žádném případě, ani jsme neříkal, že znám řešení. Neznám. Bohužel...
Jen si myslím, že současný stav je dlouhodobě neudržitelný a jeho zhoršovní temepem poslední doby mě trošku děsí.
Zvedá s edožití, Moje babička třeba se dožuila přes osmdesát, to je pravda. Jen byla asi tak třicet až čtyřicet let v podstatě v kuse nemocná a jedla neuvěřitelné množství léků. Mě je fuk, jestli se dožiju 60ti nebo 120ti. Nezajímá mě dýlka, ale kvalita...
A netvrdil jsme, že mají auta větší vliv než strava a životospráva. Jen tahle diskuse nebyla o stravě a životosprávě. Zhoršené priostředí díky autům, je jen jeden z vlivů. Ale co jíš a svou životosprávu může člověk ovlivnit a kolik aut mu projede tam, kde si před lety postavil dům neovlivní. Zkrátka a dobře tím, co jím ovlivňuju sám sebe. T9m, že pojedu autem ovlivňuju spoustu dalších než sám sebe.
Netvrdím, že nemám, ale považuju za pokratecké a lživé tvrdit, že je to moje svobodné rozhodnutí zda pojedu autem a nebo nepojedu. Není. Moje svobodné rozhodnutí to bude až budu všechny následky svého rozhodnutí nést sám...
Věk dožití se určitě nezvedá proto, že vdechujeme zplodiny z aut. Zvyšuje se NAVZDORY tomu. Mimoto nevhodná životospráva s používáním auta velmi často úzce souvisí.
S posledním odstavcem lze souhlasit jen v obecné rovině, ale v praxi je to jinak. Domluva funguje jen tehdy, pokud se chtějí domluvit obě strany. Na řidiče ale žádné pokusy o domluvu neplatí. Dobrovolně se auta prostě nevzdají. Pohodlí auta je pro ně důležitější než zdraví spoluobčanů.
Ano, kdybychom ze dne na den všechna ta ošklivá auta odčarovali, 0,00x% emisí by ubylo. Ale ubylo by tolik věcí, které ti život usnadňují, činí kvalitnějším a bezpečnějším, a tak prodlužují i ten parametr "průměrný věk dožití", že by ses nestačil divit. Chce to trošku větší rozhled než k výfuku sousedova auta.
Skutečnost je přesně opačná. Každý řidič je ochoten se vzdát auta, pokud poměr výhod a nevýhod jiného způsobu dopravy bude výhodnější.
Opět nesouhlasím. Nemůžeme uvažovat v extrémech. Proč hned ZE DNE NA DEN a hned VŠECHNA auta? Co třeba zkusit snižovat individuální automobilismus POSTUPNĚ na nějakou únosnou nebo aspoň o něco únosnější míru a ne hned na nulu?
Co se týče výhod používaní aut, domnívám se, že jsou ve městě více než sporné. Je nutné si připustit, že tím, jak je těch aut tolik, se většina výhod ztratila. Auto bylo skutečně výhodné, jen dokud si nezačalo překážet s jinými auty.
S poslední větou samozřejmě souhlasím, pokud ji doplníme o další důležité informace: Každý řidič bude ochoten se vzdát auta, pokud poměr JEHO SOUKROMÝCH výhod použití auta a JEHO SOUKROMÝCH nevýhod jiného způsobu dopravy bude PRO NĚHO příznivější. Z Tvé úvahy totiž úplně vypadly výhody a nevýhody PRO OSTATNÍ.
Takže bych lehce parafrázoval: Chce to trošku větší rozhled, nejlépe za hranice svých sobeckých zájmů.
Nikdo přece nepsal, aby auta zmizela ze dne na den. Podle mě by postupně stačilo rozšířit v centrech a přilehlých částech velkých měst rezidenční zóny, v Praze případně zavézt mýtné pro vjezd do centra atd. Právo volby by tak zůstalo zachované. Za vybrané peníze zlepšit cyklistickou infrastrukturu a služby MHD.
Uvádíš osvědčené způsoby, jak zkusit vymáčknout ještě víc peněz z řidičů, ale jak píšu v jiném příspěvku, obávám se, že se skrytým zdaňováním aut už jsme na mnoha místech za vrcholem Lafferovy křivky.
Další obstrukce IMHO jen urychlí migraci života a obchodu z center měst a zbudou tam jen ti politici, úředníci, aktivisté, v mrtvých městech (v případě Prahé možná zůstane kombinace bordelu a skanzenu pro turisty).
Nemyslím, že je to snaha o vymáčknutí více peněz z řidičů, ale způsob, jak snížit zbytečnou dopravu.
Pokud do centra někdo musí autem, protože tam má business a ta cesta mu vydělá peníze, nebude mít problém zaplatit za vjezd do centra nebo parkovací kartu nebo či krátkodobé stání. Pokud tam jede jenom kvůli tomu, že tam pracuje, k výkonu povolání auto vůbec nepotřebuje a je jen líný jít 5 minut na metro a 5 minut od metra do kanceláře, bude ho tenhle komfort holt něco stát.
Nejde o to automomobilovou dopravu úplně vymýtit, ale jen omezit.
Nevím proč by to mělo vliv na migraci života a obchodu z center měst. Rezidenti budou mít karty, návštěvy si zaplatí stání a kdo nebude chtít, pojede busem, metrem, na kole nebo pěšky.
A mimochodem, pražské centrum není skanzenem pro turisty kvůli modré zóně.
Na zdaňování provozu aut se Lafferova křivka aplikovat nedá, protože je dost obtížné se placení těchto daní vyhnout. Kromě toho toto zdanění má za cíl nejen maximalizaci výběru daní, ale i určitý regulační efekt. Zdaňovat auta je z hlediska státu vždycky velmi efektivní a atraktivní, protože se buď zvýší výběr nebo se dosáhne kýženého regulačního efektu. Aby nezafungovalo ani jedno z toho, je takřka vyloučeno.
Vyšší zdanění provozu aut těžko urychlí vylidňování center měst. Možná právě naopak. Dojíždění ze satelitních aglomerací za prací do měst je na individuální dopravu daleko náročnější než zůstat bydlet ve městě. Ta příčinná souvislost je naopak přesně obrácená: Stěhování ven z měst a rakovinné bujení příměstských sídlišť z rodinných domků zvyšuje potřebu dojíždění a nesmírně tím komplikuje dopravu v samotných městech, což vede ke snahám o regulační opatření včetně zpoplatnění vjezdu do centra, zpoplatňování pohybu po komunikacích dálničního typu atd.
Lafferova křivka se nechá uplatnit na libovolnou daň, protože je to vztah mezi sazbou a výběrem, nikoliv mezi sazbou a efektivitou výběru.
Základním úkolem státu je podle mne vykonávat vůli občanů, tedy plnit jejich přání a zajišťovat jejich potřeby, a ne maximalizovat zdanění nebo regulovat něčí chování, proto podle mne žádný regulační efekt nemůže být z principu kýžený, ani žádné zvýšení daňového výnosu (a tím rostoucí míra přerozdělování, regulace a také korupce) není pozitivním jevem. Jestliže se takto zásadně lišíme ve východiscích, tak těžko dosáhneme shody.
Podle mne je naivní představa, že se někdo stěhuje z centra, buduje tam fabriku nebo obchod proto, aby to měl do centra daleko a musel tam dojíždět. Naopak, buduje to proto, aby tam měl snadnou dopravu, a do centra nemusel. Tedy IMO zaměňuješ příčinu a následek.
Nerad tě tahám za slovo, ale pokud je základním úkolem státu plnit vůli občanů, vejde se do toho i regulace něčího chování. Regulační efekt, například, že se neprodává alkohol mladším 18 let, může být kýžený.
Tak přesně tenhle tvůj regulační efekt mě pěkně $ere, protože si nemůžu poslat mladýho pro pivo!
Jestli si někdo myslí, že do 18 let si nesmíš ani líznout vína nebo třeba piva, ať se stará o svoje děti. Nějakej státní ouřada či fízl do toho ale nemá co strkat rypák!
Zase moje mladá díky státní regulaci nemůže jezdit sama autem do školy i když už chodí na II. stupeň. a na plynový pedál došlápne.
To je furt něco, tohle je podle mě jasná diskriminace podle věku. O tom, že k tomu musí být kvůli nějakým posraným státním ouřadům řidičák ani nemluvě.
Mechanicky se dá uplatňovat všude. Ale ne všude je to ten nejvhodnější argument. Naše současná a vlastně i minulá vláda tak trochu zneužila obecných pouček kolem Lafferovy křivky k prosazení určitých rozhodnutí a efekt jer přesně opačný.
Odvolávat se na Lafferovu křivku je sice strašně efektní, ale dost problematické. Ono to víceméně funguje v situaci, kdy se zvyšují daně. Míra zdanění určitě v nějakém okamžiku přesáhne kritickou mez. Ta bývá ale podstatně dál (výše) než jak se tím obvykle straší. Po dosažení tohoto bodu daňové výnosy opravdu už nerostou a časem i klesají. O tom jsem ale psát nechtěl.
Pro mě je důležité, jak to funguje, když daňová zátěž klesá. Obvykle se zamlčuje, že v situaci, kdy se daňová zátěž snižuje, ochota platit daně nijak nestoupá a výnosy vyplývající z toho snižování si daňové subjekty prostě ponechávají a dokonce je ani nereinvestují a rozdělí si je ve zvýšeném zisku, který v českých podmínkách plyne v hojné míře do zahraničí.
Je tedy iluze, že snižováním daní lze dosáhnout vyššího výběru. Jako odstrašující příklad můžou sloužit poslední čísla o výběru daní v ČR a o dalším nárůstu zadlužení. Příčinná souvislost se snižováním daňové (odvodové) zátěže právnických osob je evidentní. Daňový výnos klesá rychleji než daňová sazba. Kde zůstala Lafferova křivka?
Když několik let učíte lidi optimalizovat daně a kličkovat mezi předpisy, hnedtak to nezapomenou.
Moh bys svá tvrzení okolo Lafferovy křivky podpořit konkrétními čísly?
Aha, takže když se sazba nějaké daně zvyšuje, ochota platit daně klesá (to snad připouštíš), ale když se sazba snižuje, ochota nestoupá, rozumím tomu správně? Nějak si to nedokážu představit, mohl bys to prosím třeba nakreslit do grafu?
Nevím, jestli (a za jaké období) klesá výnos které konkrétní daně rychleji než daňová sazba, když se vyjadřuješ takto konkrétně, bylo by dobré uvést odkaz na konkrétní čísla. Ale zrovna u firemních daní si to dokážu živě představit. Například klesly zisky firem, jak prosté, že. Nebo snížení daní přišlo s křížkem po funuse, firmy odešly jinam, kde je stát okrádá méně.
Ono obecně je těžké to hodnotit, důležité jsou například i náklady na úsporu na dani případně vytrvalost kontrolorů.
Prostě v některých zemích jsou daně tak vysoké, že náklady nejsou rozhodující a v některých zemích je to národní sport neplatit nebo platit.
Příkladem funkčnosti rovných a nízkých daní může být, již slyším jak si mnozí uplivnou, třeba Rusko nebo některé kantony Švýcarska.
Tam jse výběry daní razatně zvýšily po snížení daně a zavedení rovné daně:)
Například Schaffhausen, že.
Ostatně náklady na kontrolu a vymáhání daně z příjmů jsou obrovské, a v tom ještě nejsou zahrnuty náklady plátců na zpracování daňového přiznání (a kdo má živnosťák, zaměstnání, dítě a hypotéku a zkusil si sám sestavit přiznání k DPFO, ví o čem mluvím), velké množství výjimek s nejednoznačným výkladem (= prostor pro zvůli úředníka berňáku a také pro korupci).
Což nutně vede k úvaze, tuto daň zcela zrušit a financovat stát nepřímými daněmi (ty se jednoduše vybírají, neb DPH a spotřební daně počítá každá blbá pokladna sama, těžko se jim vyhýbá - zkuste nezaplatit DPH z týdenního nákupu, jsou spravedlivé a motivují k úsporám namísto utrácení - kdo víc spotřebuje, víc zaplatí).
http://mach.blog.ihned.cz/c1-37252250-proc...
Ještě k tomu druhému odstavci. "Vykonávat vůli občanů" atd. - to jsou pro naše politiky jen víceméně prázdné ideologické floskule. Daně nejsou cíl, ale prostředek. Jde tedy hlavně o to, k jakým účelům se využijí.
Regulace něčího chování je naprosto nutná, proto přece existují zákony, a část našich daní je věnována na jejich vymahatelnost. V posledních desetiletích ovšem poměrně neúspěšně.
Nenech se vysmát: Míra přerozdělování roste za levicových i pravicových vlád. Rozdíl mezi nimi je jen v tom, odkud kam se přerozděluje.
Není smyslem naší debaty dosáhnout shody, ale jen se vzájemně informovat o svých názorech. Nepředpokládám, že bych někoho přesvědčil o své pravdě (a ani se o to nesnažím), ale taky bych dost nerad, kdyby někdo zase vnucoval své názory zase mně. Taky by nás mohlo vzájemně obohatit, když budeme vědět, kdo čím a jak argumentuje při obhajobě svých názorů.
Měly bychom si ujasnit pojmy, a pokud chceme operovat pojmy levice a pravice v ekonomické rovině (což z historického hlediska není zrovna korektní, nicméně novináři to rádi používají).
Za levicových vlád opravdu obvykle roste míra přerozdělování, a s tím související daňová zátěž (ta nejvíce doléhá na obyčejné zaměstnance, proto považuji levicové politiky za asociální a také pokrytecké, protože právě tuto skupinu si berou do huby), objem vládních zakázek firmám navázaným na veřejné rozpočty, a logicky i provize od těchto firem příslušným politikům a úředníkům (dnes se tomu říká korupce, a novým hitem levicových stran je boj s ní).
Naproti tomu pravicové vlády se poznají podle toho, že daňovou zátěž zaměstnancům snižují, logicky snižují i vládní zakázky, čímž současně likvidují prostor pro vznik korupce.
To je velký omyl. Pravicové vlády se chlubí tím, že postupně snižují složenou daňovou kvótu. Ale zamlčují přitom, že tato je zjednodušeně řečeno složena z daňové zátěže fyzických a právnických osob. Je vlastně jejím součtem. Skutečnost je pak taková, že složená daňová kvóta mírňounce klesá jen proto, že podnikové daně (plus další povinné odvody) klesají rychleji, než ROSTOU odvody fyzických osob, zvláště zaměstnanců.
Další moment, který je cudně zamlčován, je, že za pravicových vlád za své ROSTOUCÍ daně občan od státu dostává čím dál MÉNĚ služeb - stále častěji musí solit na dřevo za to, co se dříve hradilo z veřejných rozpočtů. A přesto za pravicových vlád skokově narostlo státní zadlužení z 25,2% HDP (2007) na současných 36,6% HDP (2010), přičemž během 4. kvartálu 2011 překročí hranici 40%. Sám si snad dokážeš spočítat, že tento ukazatel tedy roste za pravicových vlád téměř přesně dvojnásobným tempem než před jejich příchodem k moci.
O likvidaci korupce se nedá v posledních letech vůbec mluvit. Prakticky je to dnes jediná příčina rostoucího státního dluhu.
Joe mluvil o teoretickem rozdeleni pravice a levice. Nase zeme nemela pravicouvou vladu uz celkem dlouho. Vsechny ty ODS a TOP09 podle chovani nejsou pravici.
Pokud ODS a TOP09 nejsou pravicí, co je pak ČSSD? Ultralevice? Vycházejme z reality a ne z nějakých odtažitých teorií. ODSTOP působí právě svými pravicovými zásahy do ekonomiky nezměrné škody, ze kterých se naše země bude pěkně dlouho vzpamatovávat. Pokud se z toho vůbec ještě někdy vzpamatuje.
Ale jsem přesvědčen, že Joeova utopická představa o ideální pravici je myšlena velmi upřímně a že věří ve spásu z této strany. Bez ironie.
Zůstaneme-li ale oběma nohama na zemi, musíme uznat, že je to stejná iluze jako koncept beztřídní společnosti někdejších utopických socialistů a naivních komunistů (nezaměňovat s bolševickými diktaturami a reálným socialismem). Držme se při zemi a vycházejme z reálné situace a z reálných možností.
Ktere pravicove zasahy udelali? Delaji prevazne kosmeticke zasahy na zvyseni prijmove stranky rozpoctu. Prave ze pri vychazeni z realnych moznosti je zrejme, ze by konecne meli lide prestat verit na utopii socialniho statu, co se o vsechny postara, a zacit se o sebe starat sami, protoze stat je vyrazne horsi hospodar nez prumerny jedinec. Pod vlajkou socialniho statu vetsina evropskych zemi pouze chudne.
To jsme se ale dostali už hodně daleko od původního tématu. Ale pokud to nikomu nevadí, tak budiž:
Zásahy na zvýšení příjmové stránky rozpočtu? Snížení korporátních daní, opt-out tří procentních bodů (tedy více než desetiny) ze sociálního pojištění, plánované snížení příspěvku zaměstnavatele na důchod zaměstnanců - to měly a mají být ty zásahy zvyšující příjmy rozpočtu? Není to spíš další obrovská díra do veřejných rozpočtů?
Na to mám jedinou odpověď: Něco jiného slibují a něco úplně jiného dělají. Navíc dalšími zásahy do daňové soustavy podvazují poptávku (nejen) domácností, čímž zcela ochromují hospodářský růst. To vše v důsledku synergického efektu způsobuje a ještě způsobí akceleraci státního zadlužení. Samozřejmě se budou vymlouvat na dopady krize, ale oni místo aby krizi čelili, tak ji svými zásahy ještě spoluvytvářejí a prohlubují. A ještě ji pak používají jako alibi.
Pod vlajkou sociálního státu nikdo nechudne. Sociální stát je "odpovědný" za ekonomický zázrak tří poválečných dekád v západní Evropě. Od druhé poloviny 70. let ale začíná éra odbourávání sociálního státu, které ještě akcelerovalo po pádu Železné opony. Současné chudnutí a další problémy jsou výsledkem ODBOURÁVÁNÍ sociálního státu, nikoli jeho budováním či udržováním.
Ještě předejdu argumentaci, že štědrý sociální stát je v Evropě neufinancovatelný. Byl by, pokud by v poválečné době nedocházelo k disproporci v poměru daní zaměstnanců a korporací. Nebudu hledat úplně přesná čísla, ale po 2. světové válce drtivou většinu státních financí tvořily daně od podniků a daně fyzických osob tvořily prakticky jen doplněk. Dnes je ten poměr prakticky obrácený.
Jinak řečeno: Podniková sféra si přivlastňuje neustále rostoucí podíl z vytvořeného produktu a pohlcuje prakticky veškerý nadprodukt vzniklý poválečným růstem produktivity. Zatímco příjmy (západo)evropských domácností od konce války stouply reálně zhruba na dvojnásobek, příjmy korporací rostly mnohonásobně rychleji.
Příčina současné krize je tedy nasnadě: Vytvořené hodnoty se soustřeďují v rukou vlastníků průmyslového a finančního kapitálu, a místo aby sloužily lidem, slouží opět jen k tvorbě zisků pro tyto subjekty. Opakem této situace je právě sociální stát.
Ano, KSČSSD (většinu času to byla skutečně jedna strana, jen se oddělila na krátké období 1921-1948 a pak po r. 1989, kdy funguje jako dvě značky pro jeden šmejd, něco jako Audi a Škoda), DSSS, SZ a třeba někdejší německá NSDAP je klasická levice požadující například silnou státní kontrolu podnikání a vůbec dohled nad lidským konáním a životy. Různé aplikace téhož socialismu.
U nás pravice? Svým způsobem za ni lze považovat projekt na hranici recese zvaný Koruna česká.
Strana svobodných občanů je někdy dle mne chybně považována za pravicovou. Když se pozorně podíváš do jejího programu, najdeš spoustu kompromisů, úliteb těm, kdo touží po ochranné ruce státu. V podstatě je to takový politický střed přijatelný pro velmi širokou škálu voličů.
Tohle bohužel už není úroveň, na které jsem ochoten diskutovat.
OK, v pohodě, taky jsem býval mladej a naivní. V klidu si dostuduj ekonomii a dějiny poslední stovky let, a kdybys něčemu nerozuměl, klidně se zeptej.
Konečně se dostáváme ke konkrétním příkladům. Argumentuješ tu roky 2007-2011. Kterou vládu z těchto let považuješ za pravicovou a proč?
Hospodářské výsledky z let 2006 a 2007 jsou ještě plně závislé na rozhodnutích soc.dem. vlád. Čísla z let 2010 a 2011 už plně odrážejí chybná rozhodnutí vlád Topolánkových a Nečasovy vlády.
O pojmech, která z těchto vlád je pravicová nebo levicová, se přít nebudu. To by byla čistě akademická debata bez jakýchkoli vazeb na realitu. Pochopil jsem, že ze své naivně pravicové perspektivy považuješ vše od komunistů až po TOP09 za jednu levičáckou sebranku.
Právě naopak, měl by ses vrátit do reality a ujasnit si základní pojmy. Topolánkova a Nečasova vláda je klasický příklad levice.
V podstatě se u nás u kormidla střídají dva levicové směry, a závodí, kdo dokáže tuto zemi více zadlužit a zkorumpovat. Přesně v této situaci bylo Řecko před 30 lety, my jeho cestu teď následujeme.
Ještě se zeptám, z čeho usuzuješ na mou, cituji "naivně pravicovou perspektivu"?
Tahle diskuse už postrádá smysl, pokud každý z nás pracuje s úplně odlišným pojmovým aparátem. A na Tvou "naivně pravicovou perspektivu" usuzuju právě z toho, jak daleko jsou Tvoje úvahy od reality. Taky se dokážu zasnít, ale dokážu pak ten sen odlišit od reality.
Ale je to pěkné. Přeju Ti, aby se Ti aspoň část tohoto snu splnila a přitom to negativně nedopadlo na obyvatelstvo této země.
Mohl bys být prosím konkrétnější? Která konkrétní úvaha je daleko od reality a proč?
V Tvém předchozím příspěvku vlastně všechny. A proč? Protože pravici podle Tvých utopických představ tu nikdo nezvolí. Vycházej z toho, co je reálné. Když máš k dispozici hromadu dřeva a hřebíků, nepostavíš skleněnej zámek.
Své utopické představy bys tedy musel prosadit proti vůli velké většiny voličů. Předpokladem by tedy bylo odstranění demokracie v její současné podobě a nahrazení jakousi (snad) osvícenou totalitou či diktaturou.
Výše jsi mi doporučoval dostudovat ekonomii. Beru to jako roztomilý přátelský štulec. Mimochodem - politici, kteří dovedli tuto zemi do současného marasmu, byli z velké většiny vysoce erudovaní ekonomové. Nebo si to o sobě aspoň mysleli.
Teď jsem z toho jelen, opravdu nevím, který příspěvek máš na mysli. Mohl bys prosím uvést jednu KONKRÉTNÍ myšlenku a zdůvodnit, proč ji považuješ za odtrženou od reality?
Bohužel, lidi jsou už zpracovaní tak, že si myslí, že mají volbu ze 2-3-5 stran, a že to co je u vlády je pravice. Takže na nějaké významnější úspěchy skutečné pravice, nebo alespoň rozumného středu to opravdu nevypadá a jdeme cestou drahého sociálního státu financovaného z dluhů, včetně jeho logického vyústění ve státní bankrot.
Problém je ten, že jediný skutečný ekonom, který byl kdy u moci, byl Václav Klaus. A ten za svých vlád ustupoval ze svých pravicových ideálů více a více, protože voliči mu do vlády a do parlamentu posílali další a další levicové populisty.
Nevládnou nám bohužel ekonomové, ale politici. Konkrétně Kalousek osobně zvedl ruku pro státní rozpočty s úhrnným schodkem asi 750.000.000.000,- korun. Nechceš mi doufám tvrdit, že to je pravicový politik?
Rarita byl ovšem Sobotka jako ministr financí bez ekonomického vzdělání. Dokonce se jej novináři ptali na nějaký názor ohledně Lafferovy křivky, a on musel přiznat, že neví co je Lafferova křivka. To je u ministra zodpovědného za rozpočet dost tristní situace.
A to jsou jen dva současní politici, kdybychom šli zpátky přes různé vlády, bylo by to čím dál stejné.
Václav Klaus je jedním z hlavních viníků současné tristní situace. Pokud nějaké ekonomické znalosti měl nebo má, rozhodně jich nevyužil ve prospěch obyvatel tohoto státu.
Kalousek ekonom není. Jako politik pro mě představuje esenci arogance, přezíravosti a nekompetentnosti. Jako soukromou osobu ho hodnotím jako vyložené zlého a nadutého člověka. Jeho pravicovost či levicovost nehodnotím. Ve jménu verbální pravicovosti ale nadělal spoustu škod. Včetně té astronomické výše dluhu.
Sobotka možná nebyl ekonom-teoretik, ale nenadělal tolik škod jako vystudovaný ekonom Klaus a neuvěřitelný břídil Kalousek. Pokud Kalousek není břídil a všechno, co způsobil, dělá úmyslně, měl by být pohnán k odpovědnosti.
Ještě k té Lafferově křivce. Podstatně víc škody než Sobotka, který o ní nikdy neslyšel, způsobili ti, kteří se touto primitivní poučkou neustále ohánějí.
Ještě k té demokracii... demokracie dává možnost jedněm rozhodovat o záležitostech jiných. V reálu zpravidla co odhladuje většina, je správně. Jak poznamenává Matějka ve svém dnešním článku:
Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři.
To, co jsi napsal nebo citoval, je velmi nebezpečné. Zpochybňovat v situaci, ve které se Evropa nachází, samotný princip demokracie, znamená zahrávat si s ohněm. Vlastně jsem Ti to už psal jinde, že Tvé představy jsou realizovatelné pouze v diktatuře.
Ovšem s těmi zvířátky to v praxi bývá úplně jinak. Složení těch, kteří hlasují o tom, co bude k večeři, bývá přesně opačné: Jeden vlk a několik (mnoho) jehňat. Problém je v tom, že ten vlk svým příslibem šťavnatých pastvin získá na svou stranu některá jehňata, která pak hlasují podle jeho představ, se všemi důsledky, které to pro některé kamarády těch hloupých a zkorumpovaných jehňat nevyhnutelně bude mít.
Pánové, naprosto nezaujatě - to již není ekonomie, ale politika. Přesný obraz celkového současného stavu.
Teď se musím oprostit od vašich vlivů, provést několik ekonomických úkonů (při zvážení průchodnosti přes politickou situaci) a snad se mi ke druhé hodně ranní podaří usnou. V pět hodin budu mít v PC analýzy i s politickoekonomické názory z celého světa, takže budu shrnovat tyto podklady a pokusím se z toho vyplodit nějakou analýzu (a nápravu hledat a realisovat pro tuzensko). (A moc mi to nebude korespondovat se závěry, které jsou připraveny rádody nestranné, které budou však těžce oponovány).Což bude opět vládou považováno za utocné....
Tak to moc držím palce. To není vůbec jednoduchá úloha. Předpokládám, že se ve své analýze přidržíš osvědčeného postupu vycházejícího z analýzy příčin, popisu aktuálního stavu a výhledu do budoucna. Ekonomický vývoj a politika bohužel dnes tvoří jediný chumel, který prostě nejde rozplést a držet se pouze ekonomie.
Píšeš, že budeš mít analýzy z celého světa. To je určitě nutný předpoklad objektivity, ale nikoli jediný. Velmi důležité je i to, kdo budou autoři oněch analýz - jestli to budou ekonomové, politici nebo filozofující sociologové. To nemyslím ironicky - tento pohled dnes v politicko-ekonomickém rozhodování palčivě chybí. Zcela se totiž z úvah politiků a ekonomů (bohužel ale už i z uvažování části voličů) vytratila otázka po samotném smyslu politiky a ekonomických aktivit.
Mimochodem: Nestrannost neexistuje. Nanejvýš vyváženost.
Kefír: tak konečně 300 a bude uzavřeno. O těch analýzách jsem psal pouze proto, že to je pracovní zdroj a součást mé práce. Tím jsem dával najevo, že o těchto otázkách mám přehled z jiných zdrojů. A jeden z momentů, kdy si jdu odpočinout od práce, je čtení zdejších příspěvků a tím se trochu odlehčit. V tomto případě jsem byl zklamán, při čtení jsem měl dojem, že čtu politicko ekonomické komentáře.
Jen dodám - potěšil jsi mne tím, že jsi mi dal poučení, kterak s těmi analýzami nakládat a tím mi dal naději, že neumřu blbej.
Udělejte si tam mýta, parkovací zóny a zvedněte poplatek alespoň trojnásobně a pak si v Praze užívejte, jsem rád, že už tam nemusím jezdit, a je toho stále míň co pražákům závidím.
V celém vnitřním Hradci zavedli parkovné a vyhrazené rezdentní zóny, a výsledek se rázem dostavil, mnohá parkoviště přes den zejí prázdnotou, ale večer tam stejně domácí nemají kde zaparkovat, do obchodů také nikdo moc nechodil, ulice se začaly vyprázdňovat, obchodníci se začali stěhovat na okraj a kdo nemohl, tak rušil kšeft, a ekonomický tlak se zřejmě projevil, na mnohých místech snížili parkovné a uvažuje se o zrušení některých zón.
Bez aut se prozatím zřejmě nikdo pořádně neobejde a ještě na nějakou dobu se s nimu musíme smířit.
Asi přibližně tak nějak. Vždycky, když nějakou dobu nejsu v Praze, tak si říkám, jestli jsem neudělal chybu, že jsem tam po škole nezůstal, všecko blíž, víc zaměstnavatelů a zákošů, víc peněz, zbytkem republiky dotovaná fungující veřejná doprava... A pak tam přijedu, a říkám si, nene, byl bych blbec, kdybych zůstal v Praze:-)))
Psal jsem všeobecně o velkých městech, ne konkrétně o Praze. Místo metra si dosaď třeba autobus nebo trolejbus.
Nevím jal v HK, ale konkrétně v Praze se podle mě modré zóny osvědčily. Alespoň tam, kde jsem dobře znal situaci před i po jejich zavedení, tzn. část P-7 a P-3.
P-2 Nuselske udoli. Od zavedeni zon nemuzu poradne zaparkovat ani se soukromym (to jsem ted prodal) s kartou, ani s firemnim bez karty. Navic na rozich vyhradili pro zasobovani po 2 mistech i tam, kde zadne zasobovani nema duvod parkovat. Nevim, jak ostatnim, ale mne jako rezidentovi zony prinesly jen nesnaze.
No osvědčilo. Normální člověk tam nezaparkuje, chápu, že úzké hrstce vyvolených, co si potřebnou kartu na ouřadě obstarají, se to osvědčilo.
Zákazníci tam nezaparkujou, obchody a služby zkrachujou, a budete moci jezdit třeba metrem do nějakého šopinkpárku. Když vám to tam tak vyhovuje, mě to žíly netrhá...
Nevím z čeho vyvozuješ své závěry, ani koho považuješ za normálního člověka a koho ne.
Kartu si vyřídil ten, kdo na ní má nárok a chce parkovat.
Zákazníci, kteří jezdí např. k nám do firmy, tak si dají auto na zónu, kde jsou parkovací automaty nebo nechají auto přímo před firmou jen na blikačky. To v případě opravdu velmi krátké návštěvy. Nevím o tom, že by byl někdy problém.
Že by zkrachovali nějaké obchody nebo firmy taky nevím, ale nemůžu s jistotou tvrdit, že to tak není. Pro firmy je to opravdu hodně drahé.
Volných míst na zaparkování je tady rozhodně víc než před tím.
Žíly ti to netrhá, ale z principu to neguješ, chápu.
Tohle bude fungovat, až budou na okraji města parkoviště a MHD bude natolik pružná, že se dostaneš během několika minut kam chceš. A nebudeš při tom viset v narvaném metru na tyči nebo na něčí noze v tramvaji.
Zažil jsem tyhle zony v Anglických městech. Opravdu byl průser někde zaparkovat, když jsi neměl kartu. Ale třeba v Edinburghu (žil jsem tam) je zcela běžné, že necháš auto na kraji města a po městě se pohybuješ opravdu pružnou MHD.
Ale lidi to tam taky štve. Třeba pro firmu, pro kterou jsem tam dělal to bylo průserové. Někam jsem jel a půl hodiny hledal místo na zaparkování.
MHD nikdy nebude tak pružná, aby ses během několika minut dostal kam chceš. To se nedostaneš ani autem, ani pěšky, ani na kole. Musíš si počkat na teleleport.
Metrem nebo tramvají jezdím tak 2-3x do týdne, spíš mimo špičku a většinou si v pohodě sednu. Visení na tyči nebo stání na něčí noze je vyjímka.
Jasně, že to některý lidi štve. Nikdy se ničím nezavděčíš každému.
Místo na zaparkování jsi hledal půl hodiny kvůli tomu, že těch aut bylo prostě příliš nebo místa pro rezicenty byla prázdná a placená místa pro návštěvy byla obsazená?
Však ti píšu, že jsem pružnou MHD zažil...:-))
Já metrem a tramvají jezdím denně. V metru jsem si od února nesedl. V tramvaji taky ne a většinou stojím u dveří a jsem o ně opřený. O vlaku ani nemluvím.
Půl hodiny jsem hledal, protože firma šetřila (parkování tam bylo fakt drahé) a nebylo místo. A je jedno, zda bylo obsazené nebo prázdné a rezervované.
Auto na blikačky, a to je přesně to jak to být nesmí, v zóně nejde zaparkovat, tak se to řeší porušováním zákazů a jeho tolerování.
Blikačky na autě nejsou pro možnost parkování.
Neříkám, jak se to smí, ale jaká je praxe. Policajti to neřeší, protože jsou to většinou normální lidi a vědí, že to auto za chvilku zase odjede.
Je to sice svým způsobem proti smyslu toho opatření, tzn., aby ten člověk přijel MHD místo autem. Ale jednak to takhle dělá jen někdo a v globálu myslím, že to používání aut omezilo. Nemůžu svůj názor ale podepřít nějakou statistikou, beru to čistě subjektivně podle počtu volných parkovacích míst.
njn, to je ten náš českej způsob řešení problémů - problém s parkováním se vyřeší přehnaným a vyhroceným striktním zákazem a pak se "přiměřeně" toleruje porušování... Není to jenom v těhle zónách, vídám to ledaskde a i v jiných souvislostech. Pak se furt divíme, že se u nás soustavně nedodržují žádná nařízení a zákazy, že se kdeco toleruje. Původ je ale v těch přehnaných a nesmyslných (a nedodržitelných) zákazech.
U mámy v ulici taky dali nově v celé délce zákaz zastavení. Když byly na schůzi námitky, že vlastně ani nelze zastavit za účelem otevření vrat do dvora, nebo zastavení převozní sanitky pro starší osobu - tak starosta (který zákaz inicioval) s plnou vážností řekl, že s chvilkovým zastavením není problém, že tohle místní policajti stíhat nebudou... Než by dali vyjimku pro dopravní obsluhu, nebo jen zákaz stání (odpovídá starostovu doporučení), tak přímo nabádá k porušování vlastních nařízení :-/
Furt koukáme do Německa, jak se tam lidi chovají disciplinovaně - téměř tam nepotkáš nesmyslný zákaz nebo omezení a pak se porušování smysluplných netoleruje.
Nechce se mi to hledat, ale myslím, že v zónách je možnost zastavit asi na 5 minut za účelem naložení/vyložení nákladu. Ale nejsem si jistej.
Asi to bude podle znění dané místní úpravy. Například v HK jsou zóny, kde si i objednaný řemeslník musí napřed dojít na úřad pro krátkodobé povolení, pokud chce regulérně i jen vyložit a naložit štafle.
Není taková možnost, buzerace je dokonalá. Lze si leda jít koupit na radnici do podatelny povolení na dvě hodiny za 120.
Kartu si vyřídil i ten, kdo na ni nárok nemá, jen to stojí trochu víc času a peněz. Pak tam samozřejmě nezaparkuje ten, kdo tam zaparkovat potřebuje.
Problém je, když přijedu třeba na seminář do Rumunské, podle značek nejsem schopen najít parkoviště (jsou tam šipky k nějakýmu hotelu a honí to člověka furt dokola kolem dvou bloků), ulice prázdné a samé modré čáry. Je pěkné, že je volných míst na zaparkování rozhodně víc než předtím, to vidím taky. Škoda jen, že se na nich nesmí parkovat.
Pak mne samozřejmě ani nenapadne něco v této oblasti kupovat. Tady v Brně zkrachovala na Husové nebo Pekařské spousta obchodů poté, co při rekonstrukci zrušili parkovací místa. Jakž takž se daří Vaňkovce, a nejvíc prosperují hypermarkety na periferii. Přepdokládám, že v Praze bude tento trend ještě výraznější.
Ale možná se opravdu mýlím, a díky tolerovanému porušování nesmyslné úpravy (tedy de facto normální stav, kdo potřebuje, přijede a zaparkuje) to tam může fungovat.
Pokud si vyřídil kartu i když na ní nárok nemá, není to dobře. Parkovací místa, ale jsou, takže těch lidí nebude příliš.
Když jedeš na seminář do Rumunské, můžeš zaparkovat na záchytném parkovišti a dojet do metrem. On-line se předem podíváš na to, kde jsou obsazená místa a podle toho zaparkuješ. Vyhneš se tak hledání volného místa. Časově na tom ve výsledku budeš stejně a stihneš si ještě v metru přečíst noviny nebo v létě pokoukat po kočkách v mini.
Si děláš srandu, ne? V šest ráno budu doma pouštět počítač a hádat, kde bude místo o půl deváté. Hlídat si, abych měl drobný do toho automatu na jízdenky, a pak ty jízdenky po dvacce vyúčtovávat na firmě, nebo platit ze svýho. Viset na mastné tyči, nechat si okopat nebo opatlat něčí svačinou oblek (pravda, na ten se u nás prdí, ale jeden pořadatel seminářů jej u přednášejících jaksi předpokládá), no a ženskou, která by stála za pohled, jsem v Praze tedy dlouho neviděl.
Jestli by nebylo mnohem jednodušší přijet na místo, zaplatit do nějakého automatu nebo dědovi u budky, jako v každém normálním městě, a zaparkovat tam, kde mám co k vyřízení.
Nechápu, proč je tam povoleno cizákům parkovat jen tuším 6:00-8:00. Kdyby to mělo mít nějakou logiku, tak by cizí mohli parkovat třeba 0:00-18:00. Mezi 18:00 a půlnocí jezdí normální lidi z práce (+ nějaký nákup nebo sport atd.), a to už většina vidláků nic nepotřebuje, takže by to cizím moc nevadilo odtam vysmahnout, a místní by neutrpěli žádnou újmu.
Hlídat si drobný na automat? Strach z opatlání obleku svačinou? Tvoje argumenty jsou fakt trapný.:-)
Ještě jsi zapomněl na trapný argument o douapůlhodinové prodlevě mezi informací o volném parkovacím místě a potřebou tohoto místa.
Pro každého je důležité něco jiné. Zvláště když hledání parkování a cesta metrem je zhola zbytečný ojeb, když by se - nebýt debilní pražské dopravní koncepce založené na šikaně a buzeraci - v pohodě dalo v pohodě dojet a zaparkovat pár kroků od učeben.
V Hradci tenhle trend stěhování obchodů do super hyper obchoďáků je velikej. Jet, nebo jít pro něco do centra je za trest. Donedávna předražený parkovný a pak ty věčný pochoďáky k nejbližšímu automatu... V Litomyšli na náměstí se mi líbí jejich řešení - u vjezdu si koupíš lupen a pak si jedeš zaparkovat. A klidně si popojedeš. Takhle by to šlo ve městech taky zařídit, jenže to by nevyrejžovali tolik, jako když tě nutí po krátkém přejetí si v další ulici koupit další lístek...
Ale víte jak v tom centru bude krásně? Všude kavárničky, zahrádky, kytičky ... Akorát nebudou lidi. To ale budovatelům zářných zítřků nevadí.
Budou tam lidi - turisti. Uz ted v centru pro turisty neni kam slapnout.
Tak možná v Praze. V Hradci těch turistů moc nepotkáš. Je to tam fakt samá zahrádka, pojišťovny, mobilové, banky a butiky. Takže tam bloudí (a občas se předvádí) jen určitá část obyvatel města.
Ještě před dvěma lety jsem bydlel v úplném centru, takže jsem měl možnost sledovat a porovnávat.
Samozřejmě, že to je problém. Pokud potřebuju třeba v sobotu dopoledne oběhnout pár kamenných obchodů, automaticky vyřazuju z výběru ty, které jsou v nějaké zóně. Tolik času nemám.
Mam teda zkusenost, ze placena stani v centru Prahy pouzivaji nejspis hlavne lide jezdici autem do prace, protoze po 18 h a o vikendu, kdy jsou zdarma, byvaji dost prazdna. Kdezto pres den v tydnu naopak byvaji volna pouze mista v modre zone.
Ted uz se ale zacina zavadet to, ze se v modrych zonach muze o vikendu stat.
Melo by to urcite platit v nekterych ulicich na P3 a P7, ale nikde se mi nepodarilo jmenny vycet ulic najit. Rovnez jsem neshledala zadne zmeny na znaceni.
Nejake divne znaceni je v Polske pred stadionem v Riegracich, ale asi jen pro 5 aut. Zkoumala jsem 5 minut, co to znamena a vydedukovala jsem, ze to je pro rezidenty zadarmo a pro nerezidenty placene (tedy v obvyklych casech)
Obětuju pro druhé? Na kole obětuju? - Té otázce nerozumím.
Před časem jsem prodal auta (měl jsem jich víc) a jezdím už jen a výhradně na kole. Sesumíroval jsem si to -(nebudu přece furt dělat sponzora), např. pokuta 2500, když jsem překročil rychlost o 7 km mi přišla docela auva hodně, navíc cena benzinu, pojistky, garančky, pomalu není kde zaparkovat atd...V únoru tohoto roku jsem ovšem jezdil dva týdny tramvají, protože byla ledovka a já cyp měl sice zimní gumy, ale bez hřebů takže to dá rozum že jsem se bál. Na kole jezdím celý život a to skoro půl století protože mě to baví, poslední zhruba tři roky jsem pokoukával po lehokolech a letos jsem si ho pořídil, - totálně jsem mu propadl a na staré roky se začínám těšit do práce :o) protože si to tam odležím :-) , ale obětovat se ??? Tak jsem si to určil, je to moje volba...
Když jsem na kole, jsem bůh! :-))))
Jen ti satani, co sedí v autech, bohy prostě nenávidí!
Dobře Tý, (ale pár procent je v poho...).
Cestující tramvají nebo vlakem omezují ostatní hlukem víc než leckterá auta a smrad odkládají centrálně pouze o kus dál skrzevá komín elektrárenský :).
Jediné co na nich oceňuji je to, že ze svého cestování MHD nedělají službu planetě zemi nebo svému égu.
Jezdí protože nemají peníze na auto, fyzičku na kolo a nebo prostě proto, že si rádi čtou :)
Kdo jezdí na kole s pocitem, že se omezuje by toho měl rychle nechat nebo se rovnou doma mlátit devítiocasou kočkou přes záda a neprudit ostatní svou obět(avost)í.
Cyklistika nepotřebuje zpruzené mučedníky ve smyslu cykluji tedy bojuji, konečně není to ani revoluce, vždyť ani vrah čegevára nejezdil na kole ale na motorce vážení :) a kolik škod dokázal napáchat...
Cyklistika není arogatní, není sobecká a nikoho neomezuje....
Ale kdeže ?:)
To přece nezávisí na dopravním prostředku ale na jeho řidiči/uživateli.
Cykloarogantů, sobců a omezenců, kterým nedělá problém například odjet od nehody jsem už viděl a slyšel jsem o nich taky dost.
Co je to za cyklistu, který porazi starou paní v parku ( kamarádku mé matky) přerazí ji kosti a nechá ji ležet na zemi naříkající ?
Kam pak spěchal ? Pro pomoc ? Zachránit planetu ? Ušetřit nějaké CO2 ?
Proč vůbec do jízdy na kole vnášet nějaké boje, osvětové plány nebo pojmy jako my, voni a zbytek světa ?
Churchill, protože komunismus nezažil, říkavál cosi o tom, žo kdo nebyl komunistou nebyl mladý.
Já říkám být (městským) cyklistou znamený být mladý, svobodný, nezávislý a rozhodně to neznamená být bojující.
Ovšem když člověk předjede cestou do práce několik set aut tak je to supr pocit :)
Na kole jezdím, protože mě to baví, když potřebuji jet autem, tak prostě jedu a vůbec nemám pocit, že někoho svou jízdou omezuji. Ano jsem z Prahy, pracuji v samém centru, takže jet do práce autem se nevyplatí, občas jedu do práce na kole, ale jen když se mi chce a návrat domů je jakousi odměnou a výletem. Jsem sice z Prahy, ale na samém konci, jakási dřívější vesnička připojená k vekému celku, takže se vlasně vracím mimo město, lesem, neosvětlenou silnicí a auto je v naší čtvrti velkou nutností. Nechápu tyhle stále se opakující debaty, kdo potřebuje jezdit autem bude jezdit vždycky. Dítě neodvedeš do školy na kole, nenakoupíš pro celou rodinu, nedovezeš kytky na zahradu, atd
nechci s polemizovat v ničem kromě té poslední věty. To, že ty osobně ne, ještě neznamená, že všichni. Abych nechodil daleko pro příklad, co třeba Vrtalovi?
Nehádám se, nevnucuju, jen opravuju tvoje tvrzení, protože prostě není pravdivé...
ale já netvrdím, že to nejde, ale vezmi si třeba dnešek, ráno tma, leje, vezmeš kola a děti a jedeš do školy? odpoledne to samé a ještě je musíš odvézt na nějaký kroužek. Jasně když se chce jde to, ale za jakou cenu. Beru to ze své situace, do školy jsme to měly 10 km, ale skloubit to s jízdou na kole fakt nešlo. A sama si nedovedu představit, že bych občasné pracovné záležitosti vyřizovala pomocí jízdy na kole. Prostě někdy zábava a kolo je pro mne zábava nejde skloubit s pracovním a běžným životem. nevěřím, že Jitka dneska jela na kole do školky.
Asi ne, už i Anička chodí do školy a ne do školky, ne? :-)
Rozhodně nejeli autem...
A v předchozím příspěvku jsi kategoricky tvrdila, že to nejde, což jsme rozporoval. Nic víc.
Skloubit to jde. Uplně všechno jde skloubit. Ale jakékoli rozhodnutí je kompromis. Vždycky je něco za něco. To že tobě něco za to nestojí neznamená že to nejde, že by to nemohlo stát za to někomu jinému atd. atd. Znamá to jen a pouze to, že tobě osobně to za to nestojí. Jiným to za to stojí a naprosto v pohodě to zvládají a dělají...
poslední poznámka, kdybys pracoval v Praze jsme na tom s dojížděním stejně, jezdil bys denně na kole? i za předpokladu, že bys musel po práci zařídit něco ve městě nebo že bys během práce musel jít na nějaký důležitý úřad, kam prostě v oblečení na kole není vhodné chodit? Jasně, vím co odpovíš, na kole bych jel i tak nebo bych takovou práci nepřijal. Možná bys na tom byl o trochu líp, k vám jezdí vlak :-)
k nám nejezdí vlak :-D
V Praze jsem chodil do školy a pracoval drtivou většinu života. Bez auta. Tedy, jde to.
Denně na kole nejezdím ani teď. Byl by z toho mus a já mám kolo proto, že mě baví. Jezdím rád, ale když jdu po práci do divadla, jedu busem a metrem.
Jiste, je to o prioritach. Nekomu treba prijde pouzivani auta tak spatne, ze bude vstavat o hodinu driv, aby se dopravil na kole, a bude spoustu casu travit dopravovanim se nekam misto toho, aby ho travil jinym zpusobem. Nekdo se kvuli tomu i muze byt ochoten prestehovat do uplne ciziho prostredi bez znamych, aby nemusel pouzivat auto...
no jasně, já protestoval jen proti kategorickému tvrzení že to prostě nejde, že děti do školy na kole neodvezeš, že na kole nenakoupíš atd. Lze to. Jako každé rozhodnutí i tohle má svá pro a proti a neobhajoval jsme ani nakupování autem ani nakupovaání na kole, jen jsem rozporoval tvrzení, že to nejde...
Yes, u nás v domě je rodinka a teď si predstav : 20 čísel sněhu (zhruba), rubu kolo ze schodu a nez nasednu tak koukam - dvě malé dětičky si to sunou do přívěsného vozíku za kolem a šofér(pěkná dlouhovlasá panička) huráá do školky... - no a potom do práce........
Hm....u nás jezdí rodiny s dětmi do školky do sousedních obcí, protože ty naše jsou bohužel plné. A to tu máme největší školku v ČR:-))
Tak sedni na kolo, vlez do dvaceticentimetrového sněhu, nastrkej děti do vozíku a jeď třeba 15-20km. A pak několik desítek km do práce:-) Teď ti je teplo, ale chtěl bych tě vidět...
Ano, já bych byl tohodle schopen, kdybych měl školku a práci v dosahu. Ale né vždy to tak je. Bohužel.
Jojó, pravdu díž, ovšem zase to byl příklad... Co vím nebo co jsem se dozvěděl, tak ta sousedka to má do školky ani né kilák a do práce s bídou pět, ale prostě tu ženskou obdivuju, (nevím jestli je urputná), v zimě moc cyklistů nevídám, semotámo nějakého urpuťáka chlapa (zrcadlo nevozím a to jezdím furt na těžko), ale mámu s dětma??... Prostě poklona...
Jo, to zase jo. Já tohle taky obdivuji. Ale nelze to dávat jako příklad, dle kterého by jsme se měli nejlépe všici chovat, protože to přeci jde (díky reakci na Jurimíra to tak vyznělo).
Ale jo, já to taky nedávám za příklad,- prostě jsem jen reagoval na příspěvek Jurimíra protože mi to přišlo "vhodné" a když se chce, - tak všechno jde.. Je to jen o přístupu k "věci"...
Doba kdy jsem jezdil denně do práce na kole už je pryč, ale tehdy jsem absolutně neměl pocit nějakého obětování. Dělal jsem to zcela sobecky pro sebe, protože jsem to tak chtěl. Dokonce mi bylo občas líto těch co museli sedět v autě zatímco já už jsem se (odpoledne) blížil k první občerstvovací stanici :-)
Ani jsem netušila, že to vyvolá takovou polemiku. Zdá se, že jsem nechtíc píchla do osího hnízda.
Nicméně shrnu: Nikdo z nás nejezdí na kole s pocitem, že by se osobně vědomě dobrovolně omezoval. Opakuju NIKDO.
Několik věcí mě však zarazilo. Třeba, že jsou tací, co jsou přesvědčeni, že auto smrdí, škodí a dělá hluk pouze v Praze.
Jsou tací, kteří druhým vyčítají, že autem dojíždějí do práce, navrhují jim, aby si našli práci v dosahu na kole, nebo aby se přestěhovali. Zároveň tvrdí, že chtít po Pražákovi, aby se přestěhoval je nepřípustné omezování.
Jsou tací, co všechny cesty vykonají na kole, třeba si ráno na kole zajedou pro rohlíky, které do jejich obchodu někdo přivezl, protože pekárna už není v ulici jako kdysi. Zajedou si pro zeleninu, kterou někdo přivezl autem, protože na balkoně v Praze se nedopěstuje.
Chtějí na svoje kolo součástku, tak si pro ni zajedou do cykloservisu, ale neřeší, jak se dostala do toho kšeftu. Koupí si nové kolo, ale nezajímá je, odkud bylo přivezeno.
Sednou si za svůj počítač, vyčtou automobilistům, že jezdí autem, ale nezamyslí se nad tím, odkud a jak byl ten počítač k nim dovezen, odkud pochází všechny součástky z kterých byl sestaven.
Ano my všichni víme, že Praha má problém s automobilovou dopravou, že je potřeba ho nějak řešit, že je potřeba ho nějak omezit. Jenže ten problém je z valné části způsoben právě tím, že jde o město, velké město, hustou aglomeraci, s koncentrovaným průmyslem a službami, které produkují dostatek pracovních míst i pro lidi, kteří zde nežijí, ale jezdí sem za prací. A zároveň sem jezdí mnoho těch, kteří sice pracují jinde, ale tam ty koncentrované služby nemají. Jezdí sem třeba majitel malého krámu někde na středočeské vsi pro zásoby do toho obchodu. Jezdí sem zařizovat spoustu papírů, které k tomu provozování obchůdku potřebuje, ale bohužel jinde než v Praze je zařídit nemůže.
Jak bychom to my Pražáci dělali, kdybychom neměli doktora v dosahu kola nebo MHD, kdybychom museli všechno zařizovat v místě vzdáleném desítky kilometrů, kam nejezdí tramvaj každých deset minut?
Shrnutí pěkné, ale neférově jednostranné. Dalo by se napsat i přesně opačně. Příklad - odstavec tři:
Jsou tací, kteří vyčítají ostatním, že si přejí ve svém městě čistší vzduch, a navrhují jim, aby se tedy odstěhovali pryč. Zároveň tvrdí, že chtít po komkoli, aby se přestěhoval někam, kde má práci v dojezdu na kole, je nepřípustné omezování.
Atd. :-)))
Ano, já to beru tak, že jde o nepřístupné omezováni v obou případech. Že je neférové, někomu navrhovat, ať se odstěhuje a zároveň napsat, že chtít po něm aby se odstěhoval je nepřístupné.
...nepřípustné....sorry
Právě. Občas to tu připomíná husitské války: kam se člověk podívá, všude nějaký náboženský fanatik... to je pak těžká debata. :-)
Nikdo? Nechtěl jsem vířit emoce, a proto jsem se svojí odpovědí na vaši otázku "vtipně" pokusil pouze naznačit skutečnost, že nezávisle na tom, zda má cyklista pocit že se obětuje, fakticky se obětuje prakticky pokaždé, když vjede na kole mezi auta, protože zde existuje statisticky významně vyšší pravděpodobnost, že se stane obětí nějaké nehody.
Šlo mi o to, zda když sedáš na kolo a někam jedeš, máš pocit, že se dobrovolně omezuješ a že kdybys jel jinak, bylo by to pro tebe lepší.
Ještě poznámku: možná máš pocit, že se fakticky obětuješ, nicméně statistiky dokazují, že daleko více lidí zemře v autě než na kole. Je to zvláští, ale je to tak.
To jsou ale naprosto neporovnatelná čísla. Dokonce ani jejich přepočtení na ujeté kilometry by nemělo dostatečnou vypovídací hodnotu.
Ano, musíme rozlišit POCIT, že se cyklista obětuje, a samotný FAKT, že jízdou na kole dobrovolně podstupuje nějaká rizika a zříká se výhod auta. A protože tak činí dobrovolně nebo dokonce nevědomky, nemá pocit, že by se obětoval. Na samotném faktu to ale nic nemění.
I když vstupuji do provozu na kole dobrovolně nemusím mít nutně pocit, že podstupuji jakékoli mnou nepodporované riziko ( třeba jízdu na špatném či neseřízeném kole, jízdu bez přilby apod.), proč? Proč bych měl mít tento pocit? S takovým pocitem vstupuji jen tehdy, pokud tuším nějaké vnější nebezpečí, které nemohu ovlivnit - jemuž se nemohu bránit jinak než nejízdou na kole - a tou je např. nehorázná agresivita mnohých řidičů dnes za volantem, pro něž je jakýkoli pruh málo široký, jakákoli značka příliš omezující a jakýkoli postih malý a snad ještě výzvou k větší agresi.
Pokusím se o jiné shrnutí:
Nejde tady vůbec o žádná fakta, tím méně o logiku. Že auto je hlučnější, víc škodí ovzduší a zabere víc místa než kolo, to je nám jasné všem, to může popírat jen totální fanatik, u kterého nejde o debatu, ale o náboženství.
A tady fakta končí. Dál je to jen otázka etická (pro jednotlivce morální), a jako taková už z podstaty nemá a nikdy nebude mít jednoznačné řešení. Pro někoho má výše uvedený fakt větší význam, takový, že se auta třeba vzdá. Pro jiného převáží jiné skutečnosti, ještě pro jiného třeba klidně pohodlí. Je velmi nebezpečné pokusit se morálku vynutit násilím. Je ovšem také nebetyčně hloupé tvrdit, že morálka neexistuje nebo je zbytečná.
Nemá tudíž smysl se dohadovat, co je lepší. Má smysl být tolerantní. Nic víc.
to, cos uvedl jako fakt v prvním odstavci tady právě valná většina naprosto popírá, což je to jediné, co mi v téhle diskusi vadí a proč jsem sem těch X příspěvků napsal...
Podepisuji. Především jde o toleranci.
A problém s přebujelou dopravou je nutno řešit s čistou hlavou, bez předsudků, bez vzájemného obviňováni z amorálnosti, bez fanatizmu, bez politického podtextu.
Jo a omlouvám se, husitskou válku jsem nechtěla vyvolat.
Já si hlavně myslím, že otázka byla možná položena dobře, ale odpovědi byly špatně interpretovány.
Jinými slovy - to, že jste zde nenašla ani jednoho člověka, který má pocit, že se na kole obětuje pro druhé, neznamená to, že to NIKDO nedělá.
Podle mého názoru to, ať už úmyslně nebo neúmyslně, ve velké míře dělá každý cyklista, který se na kole vydá mezi auta.
"V přeneseném smyslu se slovo oběť používá jednak tam, kde někdo nesobecky koná dobro pro druhé za cenu osobní ztráty, a jednak i ve smyslu zřeknutí se něčeho v očekávání budoucího většího zisku (např. v šachu)."
Proste v tom ten umysl byt musi, jinak to neni obet.
Já to vnímám hlavně tak, že na kole mám mezi auty vyšší pravděpodobnost, že se stanu OBĚTÍ dopravní nehody, než kdybych tuto cestu vykonal autem. Ať už na kole mezi auta vyrážím z jakýchkoli pohnutek, automaticky tím obětuji nezanedbatelnou část svého bezpečí a na druhou stranu zcela vylučuji pravděpodobnost, že někoho ohrozím autem.
Že v sobě pocit sebeobětování zbytečně neživím, nechlubím se jím, že jsem si na riziko jízdy na kole mezi auty zvykl do té míry, že ho nevnímám jako hrozivé, ještě neznamená, že oběti nečiním, že jsem mezi auty v bezpečí, nebo že tento můj nesobecký přístup proti mně bude někdo používat jako argument.
To, ze se muzes stat obeti nehody nijak nesouvisi s tim, zda se obetujes pro ostatni nebo ne. Otazka znela, zda jezdis na kole proto, aby z toho druzi meli nejake dobro (treba ze je to Tvuj prispevek ke snizeni emisi). Jde o to, zda to ma vliv na Tve rozhodnuti, ze pouzijes kolo.
Tak za prvé, je mi jasné, že většina lidí, kteří zde mají alergii na cykloaktivisty, jezdí na kole ze zcela sobeckých důvodů. V tom určitě nejsme ve sporu.
Za druhé, u většiny cykoaktivistů předpokládám, že konání dobra(oběť) je hlavní motivací při volbě kola jako dopravního prostředku.
Za třetí - nemůžu si pomoci, ale z nějakého důvodu stejně jako Lanna neomylně směřuješ k závěru, že bychom si cyklistů(cykloaktivistů) neměli vážit za to, že usedli na kolo místo do auta. S tím prostě nemůžu souhlasit. Ta oběť je tam prostě automaticky, obzvláště v případě, když se stane obětí nehody.
Nevim, proc do diskuse o tom, co znamena "obetovat se pro druhe" tahas nejake imaginarni cykloaktivisty. Citovala jsem vyklad slova obet, aby bylo jasne, ze umysly dotycneho jsou podstatne. Jezdim po Praze hlavne na kole, ale rozhodne se pri tom neobetuji, nedelam to pro druhe, protoze pri tom nedoznavam zadne ujmy. Rikat, ze se cyklista obetuje, protoze se muze stat obeti dopravni nehody je naproste nepochopeni ceskeho jazyka.
Jezdi na kole po Praze ze zcela sobeckých důvodů, nic proti tomu nemám. Ale nepodsouvej(te) tyto motivace ostatním cyklistům a už vůbec na základě ankety, které se zúčastnilo pár lidí, z nich většina má kolo hlavně pro zábavu.
Netvrdím, že se cyklista obětuje, protože se může stát obětí dopravní nehody.
Možná jsem to napoprvé napsal špatně, ale já tvrdím, že pokud se někdo dobrovolně vzdá bezpečí auta, je to oběť.
Navíc jsem si myslel, že jsem se ti, za použití českého jazyka, pokusil vysvětlit, a při dobré vůli jsi to mohla pochopit, že jezdím na kole přestože VÍM, že tím obětuji značnou část svého bezpečí a přestože bych bez problémů mohl použít auto.
Takže ještě jednou - dělám to tedy VĚDOMĚ a tedy mám právo napsat, že jsem něco dobrovolně obětoval.
Moji prvotní motivaci bychom musel hledat někdy v dětství, jsem přesvědčen, že tkví právě v tom obětování se, vzdání se něčeho, protože na kole jsme jako rodina nikdy nebyli existenčně závislí.
Postupem času se pro mne kolo stalo natolik automatické, že by mne ani nenapadlo zde o sobě psát, že mám POCIT, že jsem něco obětoval.
Což však opravdu, v žádném případě neznamená, že o své oběti VÍM.
Což však opravdu, v žádném případě neznamená, že o své oběti NEVÍM.
Tak to Herasi zase prr...
Trefil ses v tom, že ja jezdím na kole ze zcela sobeckých důvodů. To ano a nevidím na tom nic zlého. Ze zcela sobeckých důvodů také někdy na kole nejezdím a také na tom nevidím nic špatného.
Co si myslí cykloaktivisté nemohu vědět, do hlavy jim nevidím. Soudit mohu pouze podle jejich řeči a jejich skutků.
A že bych neomylně spěla k závěru, že bychom si cyklistů neměli vážit? Jak to myslíš? Že bych snad chtěla říct, že si nevážím sebe?
Proč jste napsala tučně, že zde NIKDO nemá pocit, že by jízdou na kole něco obětoval? Tím NIKDO jste chtěla zdůraznit, že bychom si měli vážit lidí, kteří jezdí na kole?
Promiň, položila jsem otázku a vyzvala lidi, aby KDYŽ BUDOU CHTÍT, odpověděli.
Pak jsem si ty odpovědi přečetla a shrnula, že NIKDO Z NÁS - všiml sis toho, že tam bylo nikdo z nás?
Tím NIKDO jsem zvýraznila, že NIKDO tady na té diskusi nenapsal, že jezdí s pocitem obětování se pro druhé. A tak to v době, když jsem to psala také bylo a trvám na tom.
Dobře, ale k čemu je vám(nám) tenhle výsledek dobrý? Podle mě maximálně k tomu, že si tady pěkně pokecáme. O motivacích ani obětech cyklistů nevypovídá prakticky nic. Dozvěděla jste se pouze informaci o POCITECH několika cyklistů.
Ten výsledek nám není dobrý k ničemu. Prostě jsem to chtěla vědět. Chtěla jsem své pocity srovnat s jinými, kteří budou chtít odpovědět. Ty jsi taky odpověděl. Takže za odpověď díky a doufám, že ti nevadilo, že jsem se zeptala.
Že jste se zeptala mi nevadí, že jste ve výsledku ignorovala moji odpověď, kde jsem jasně napsal, že nemám pocit že se obětuju až do chvíle, kdy..., to už mi trochu vadí.
Ale takové to nenápadné vyústění vaší ankety, to mi vadí: Nikdo z nás nejezdí na kole s pocitem, že by se osobně vědomě dobrovolně omezoval. Opakuju NIKDO.
Jen pro shrnutí, až se pak k tomu nebudeme vracet, jo:-))
Otázka:
"Cyklisté, zajímalo by mě, zda máte pocit, že se na kole sami obětuje pro druhé?"
Odpověď:
"Na kole jezdím moc rád, jsem jím posedlý.
Takže pocit že se obětuji nemám.
Absolutně ne.
To trvá většinou až do chvíle, kdy se jen o vlásek nestanu obětí nějakého debila za volantem :o)"
Už ňák nemám sílu o tom přemýšlet, už se k tomu taky vracet nebudu, jo:o)
Ale o tom to v tomhle případě tady také je. Pro seriozní vědecké výsledky si musíš zajít jinam.
S tím nějak nemohu souhlasit. Podle mě naopak nejcennější jsou oběti, o kterých člověk vůbec nepřemýšlí a dělá je prostě proto, že je obětavý, a nedělá z toho vědu nebo dokonce hrdinský čin. Obětí dokonce může být i skutečnost, že byl člověk někým obětován.
Takže rozlišit POCIT oběti a FAKT oběti je podle mě velmi důležité. Je spousta obětavých lidí, kteří o tom vůbec nevědí a vůbec to tak necítí.
Morálku násilím ani vynutit nejde. Té se dá dosáhnout jen výchovou. Násilím nebo jeho hrozbou lze vynutit pouze dodržování nějakých pravidel a zákonů.
Ještě poznámku k té toleranci. Ta může být dobrá i špatná. Smiřovat se z bezohledností určité skupiny lidí a tolerovat její bezohledné chování rozhodně smysl nemá. Vše je otázkou míry, tedy přiměřenosti. A to, co se ohledně individuální automobilové dopravy děje v Praze (a předpokládám, že i v jiných větších městech), přiměřené rozhodně není.
Já s tebou vcelku souhlasím, že tolerovat zlo nelze. Jenže určit, co je zlo, je z lidského hlediska ošemetná záležitost. Zejména, když si tento termín spojíš s nějakou skupinou lidí.
Myslím, že se ale věci postupně lepší. Jinak řečeno - výchova (a to je vždy dlouhodobý proces) funguje. Před deseti lety jsem bez reflexní vesty nemohl vyjet na kole do města ani náhodou. Kdo mohl, ten mě oprasil a ještě si ťukal na čelo. Zažil jsem debaty s motoristy (jinak rozumnými lidmi), kteří tvrdili, že cyklisté by se měli na ulicích zakázat, protože jinak je stejně někdo zabije.
A jak je to teď? Dneska ráno mmě pustili dva řidiči, přesto že jednou jsem z vedlejší přejížděl hlavní a podruhé odbočoval doleva a křížil protisměrný pruh. Byl jsem připraven zastavit, jednou jsem vlastně už sesedl, přesto se ti chlapi usmáli a mávli, ať jedu. Cyklistů jezdí mnohem víc, ze "silničních vší" se postupně stávají běžnými účastníky provozu. Nepopírám, že svou (asi velkou) zásluhu na tom mají i cykloaktivisté, zvláště ti "konstruktivní" typu Vráti Fillera. A jsem jim za to vděčný.
Vidím v tom cestu. A města v cizině jako Salzburg nebo Řezno dokazují, že kombinací tvrdých postihů za nehody, vzájemné tolerance a rozumné podpory výstavby cest se dá dosáhnout města, kde klidně veze máma dítě do školy na nosiči svého kola, za kterým má zapojený vozík s dětmi do školky. S auty se skoro nepotká, a když ano, dají jí řidiči rádi přednost. V takové situaci dojde nakonec i na to kýžené snížení počtu aut ve městě. Ne násilnými zákazy, ale prostě nabídkou alternativ.
Tenhle trend podle mne existuje, a někdy mám obavu, že fanatické hlásání netolerance vůči autům mu poskytuje spíše medvědí službu...
Závidím Ti Tvé pozitivní zkušenosti. Mám sice taky několik takových, ale bohužel stále převládají ty negativní.
Hlásat netoleranci vůči všem autům určitě v pořádku není. Občas jsou skutečně potřeba. Ale vyhlásit válku lidské pohodlnosti, omezenosti a s tím spojené bezohlednosti - to klidně.
Nabídka alternativ určitě ano, ale bez určitých zákonných omezení to nejspíš také nepůjde. Spíš jde o to ta omezení řidičům nějak rozumně vysvětlit.
"vyhlásit válku lidské pohodlnosti, omezenosti a s tím spojené bezohlednosti - to klidně."
Ano, souhlasím. Tedy, pokud myslíš "u sebe". Vyhlašovat válku jakýmkoli vlastnostem u druhých lidí je ošemetné a chtělo by to zatraceně dobré zdůvodnění, podstatně lepší, než jsi zatím uvedl.
Mluv raději dále o výchově, ne o válce. I když zrovna já celkem rád přiznám, že jedno se druhému někdy dost podobá :-)))
Tu "válku" jsem myslel samozřejmě v nadsázce a přeneseně. Mínil jsem tím, že bychom neměli u druhých tolerovat (schvalovat) chování, které jednoznačně poškozuje druhé a pro které existuje ohleduplnější alternativa. To ale samozřejmě není totéž jako zakazovat a trestat.
Neodvážil bych se tu ani pípnout, kdybych tu "válku" nejdřív nevybojoval u sebe.
Jak chceš netolerovat a při tom nezakazovat a trestat? Přijde mi, že zde jde některým lidem spíše o to, jak toho motoristu potrestat, dostat, nandat mu to...
Víš kdy já mám největší radost? Víš, kdy já se cítím být "vítězem"? Když jedu na kole po Praze a kolem mě auta stojí. Nic jim nezakazuji, nic jim nenařizuji, neblokuji je, nesnažím se je dostat...nic. Jen jim ukazuji, jak jsou hloupý. Ukazuji jim, jak je to na kole někdy lepší. Být nás víc, tak by to časem určitý výchovný účinek mělo.
Určitě lepší, než blokovat, školit řidiče a chovat se neohleduplně (oblíbená strategie). Tím řidiče jen nasereš a ukážeš se jako cyklista hulvát. Ne jako ten pohodář.
On přece řidiče neblokuje, on je doprava.
I když mu při cyklojízdě vleze před nárazník, čímž jej fakticky vydírá, protože normální člověk má jakési zábrany převálcovat byť i takovéhoto zmetka.
To ale není a nikdy nebyl můj cíl. Vídám to spíš naopak - některé řidiče tak štve přítomnost cyklisty ve vozovce, že se naopak oni jeho snaží vytrestat, nandat mu to, ukázat svou sílu a nadřazenost. V tom okamžiku se hrozně stydím. Nikoli za sebe, ale za to, že je vůbec možná taková ubohost.
Někdy mi připadá, že by řidiči měli procházet velmi přísnými psychologickými testy, které by u nich odhalily skrytou nebo i otevřenou agresivitu. Možná by to byla jedna z cest jak snížit počet aut v pražských ulicích.
Se zbytkem příspěvku stoprocentně souhlasím. Jako bys mi mluvil z duše.
Tak to já mám opačné zkušenosti. Až na pár mladých pitomečků, kteří se snaží frajeřit.
Ono to bohužel bude celé chvilku trvat. Nebude to hned.
Když jsem před léty jezdil v Praze (nebylo to tak často, ale občas jel), tak to bylo fakt o držku. Stejně tak tady u nás mimo Prahu. Pak jsem odjel na pár let za hranice a dost jsem české řidiče kritizoval (tady na diskuzi). Po návratu jsem se nestačil divit, jak se to na silnicích zlepšilo.
Ty to možná necítíš, když jezdíš každý den, ale mě to tenkrát opravdu překvapilo. Takže asi opravdu to chce čas...
V jednom jsme na tom tedy stejně. Já taky přímo nesnáším takové ty typy, co se za každou cenu předvádějí. Nemám to rád ani v autech, ale ani na kolech. Všeobecně špatně snáším lidi, kteří si na něco hrají, neustále machrují, honí si triko a často k tomu používají právě auta.
V pražských ulicích potvrzuju trend, že přibývá řidičů, kteří se snaží chovat tolerantně, mile a ohleduplně. Ale na druhé straně ještě rychleji přibývá těch nebezpečných. Jako by se ta ulice tak nějak "polarizovala".
Jinak já nejezdím úplně každý den. Zrovna v neděli jsem nikde nebyl. Nikam jsem nepotřeboval a jen tak se jet projet se mi taky nechtělo, i když počasí nebylo úplně nejhorší.
Válku omezenosti a bezohlednosti ... Hm, tyhle "revoluční" kecy mi poměrně vadí. Ale nešť.
Nemáte ovšem pocit, že do škatulky netolerantní, bezohledný etc. patříte sám? V Praze žije přes milion lidí nějakým stylem života, který je poměrně silně spojen s automobilovou dopravou - snad tu máme nějakých sedmset tisíc aut či kolik. Má to klady, má to zápory - ale zdá se, že se nekoná žádné hromadné odhlašování aut a odklon od tohoto stylu.
A teď se sem najednou nacpe pár aktivistů a začnou vykládat o pohodlnosti a bezohlednosti a takové řeči. Jakým právem? I kdyby to byla pravda, tak proč by nemohla existovat obec, kde všichni jezdí auty bez katalyzátorů, topí sirnatým uhlím, solí chodníky a nemejou si nohy? Když to bude vyhovovat, proč chcete ty lidi přeškolovat a vnucovat jim své žebříčky hodnot?
Kdyby jejich počínání nemělo negativní dopady na ostatní, nikdo by neměl důvod jim cokoli vnucovat.
Negativní dopady .. samozřejmě, že aktuální způsob života ve městě má stránky pozitivní i negativní. Ale nejde je od sebe příliš oddělit. On je také celkem nikdo oddělovat nechce - to jenom pár uřvaných aktivistů, co mají bohužel dost času, vytváří dojem, že všichni chceme město nějak zásadně změnit.
Přijde jako neskutečná drzost, když se někdo nastěhuje (dejme tomu) do Legerky a pak si začne stěžovat na exhalace, hluk a prach. Když bydlím u rybníka, tak mám vlhký základy, často pro mlhu nevidím a občas tam příšerně kuňkají žáby.
Problém je v tom, že v druhém případě mne s požadavkem na vysušení rybníka každý pošle do ***, požadavky na omezování dopravy na magistrále jsou probírány s vážnou tváří.
Na ty "uřvaný aktivisty" nemá cenu reagovat, ale za reakci stojí ta Legerka. Kolik si myslíte, že lidí se v poslední době do Legerky dobrovolně nastěhovalo? Pokud vím, tak se tam jak na běžícím pásu mění bytové domy na hotely a kancelářské budovy a zrušila se tam škola, která tam sídlila 125 let. Proč? Protože auta odtamtud vyhnala normální lidi. Protože se tam prostě už nedá normálně žít.
Vše je to o toleranci. Proto mě dost vadí výkřiky některých zdejších fanatických cyklopropagátorů, kteří se nechovají tolerantně ale povznešeně.
Je to tu samý cyklista. A já opravdu věřím, že spousta z nás raději pojede na kole než autem (pokud to situace dovolí). A spousta z nás se na silnici chová tak nějak ohleduplně. Chová se jako ohleduplný cyklista a i motorista, protože my jsme obojí. Vadí mi pak, když nás fanatici netolerantně bombardují, jako kdybychom my byli ti nejhorší. A dost mi vadí, že se zde cyklistika ve městě propaguje tak agresivně. Nedivím se, že spousta lidí reaguje tak, jak reaguje.
Ano, máš pravdu. Ale vidím tu fanatiky i na druhé straně barikády, kteří i na vcelku mírnou a tolernatní poznámku reagují, jako by někdo ohrožoval jejich víru. Vadí mi, že mezi těmito nesmiřitelnými fanatiky se rozumná a klidná diskuse vůbec nedá vést - okamžitě jsi někam zařazen, zaškatulkován a ztrácíš čas vysvětlováním věcí, které jsi nikdy neřekl...
Jo, to mi taky vadí a dost. Ale nějak to přehlížím.
Mě jen více vadí, že se tu na cyklistické diskuzi cyklistům vyčítá, že občas sednou do auta. Já jakmile se zmíním o autě, tak po mě Hrabosh hned vystartuje a hned jsem hlupák atd atd. A to auto nevlastním, nerad ho řídím a když do něj sednu, tak je co říct:-)) A všiml jsem si, že vůbec nejsem jedinej. To samé, když napíšu, že jezdím po Praze na kole. A hned že toho najezdím míň než on a nemám jim co do toho kecat.
Pak se ptám, proč tenhle člověk nejde někam na motoristickou diskuzi? Proč tu prudí do cyklistů??? To mi přijde dosti nefér vůči cyklistům. A právě kvuli tomuhle já třeba nepodporuji ty jejich akce. Proč, když jsem pořád ten nejhorší? Hlavně že je koho bíti...
Nevím, nemám tu zkušenost. Hrabosh už mi tu nadával (s nadsázkou řečeno) kvůli lecčemus, třeba i kvůli batohu, ale kvůli autu ne, a to jedno vlastním a řídím rád. Hm, divné. Hraboshi?
;-)))))
On asi reaguje dle nicku.... Ne, vlastně dle toho, kdo má jaký názor na cyklojízdu a podobné akce...
Já třeba na rozdíl od Hraboshe NIKDY auto nevlastnil. On jo. A tuším, že tu napsal i kolik desítek kilometrů najezdil. Já možná ujel desetinu. Od mala jezdím na kole. Všude, kde se dá. Začal jsem občas jezdit po Praze do práce. A stále je to málo:-))) Proto na tyhle lidi reaguji tak, jak reaguji. A když řeknu svůj názor, hned jsem...
Pokud by se dokázali lidé "obětovat" více, (viz stávka odborářů dopravy v hlavním městě), bez vnějšího donucení, vypadalo by to i v našich velkých městech úplně jinak a možná by to šlo a bylo by to fajn, než neustále popojíždějící kolony aut. Muselo by se ale začít nikoli odspodu, ale jak situace ukázala - od shora. Ryba smrdí od hlavy. Co se mě týče, mám pocit, že obětování je to hlavně v tom, že zde chybí ohleduplnost řidičů. Když vyrážím ven na kole dnes silně zvažuji, kudy pojedu nejen s dětmi ale i sám. To jsem dříve nemusel. (snad vyjma vyhnutí se hlavním tahům). Mám docela strach vyjíždět mezi tu agresivní smečku neustále chvátajících řidičů i v autě natož na kole. V tomto se cítím silně omezován/ ohrožován automobilisty - ovšem těmi neohleduplnými, kterých je u nás - bohužel - stalá více a více, namísto aby tomu bylo naopak. Připomíná mi to situaci s indiany. Mnozí automobilisté by cyklisty také nejradši vytlačili někam ze silnic do pangejtů/ rezervací. Takový mám dojem, když mě někdo lízá zrcátkem v plné rychlosti a přitom veze na střeše čtyři kola.:-()
Martisi, máš možná pravdu s tou neohleduplností řidičů. Někteří jsou fakt neohleduplní. Někteří cyklisté ovšem také. Někteří řidiči by cyklisty zavřeli do rezervace, někteří cykloaktivisté by zase vymetli autaře, bez ohledu na důvod proč jezdí.
My tady jsme, zdá se, zrovna společnost, která jezdí jak na kole, tak autem. Je v našich rukou, jak se k věci postavíme. Myslím, že každý cyklista, který jezdí také autem se dovede vžít do obou situací. Takový cyklista ví, jak se chovat, aby bylo jeho chování čitelné pro řidiče. Takový řidič zase ví, jak se chovat k cyklistovi. Jejich role se střídají.
K těm obětem - raději bych to nazvala odpovědným chováním, než obětí. Takové chování může mít mnoho podob. Není nutné, aby to byla pouze jízda na kole. Je docela možné, že někdo, kdo jezdí hodně autem, třeba pracovně, přitom pracuje na vývoji účinnějších, ekologičtěších, spalovacích motorů, třeba vyvíjí odlučovače pro komíny, třeba pracuje na ekologičtějších metodách výroby čehokoliv, co běžně v praxi potřebujeme všichni. Nebo třeba jen třídí odpad, šetří s vodou, šetří elekřinou, co já vím...
Rozhodl jsem se všem tady přiznat, né, že by mě tížilo svědomí, naopak, z dobrého pocitu. Asi 4 dny jsem nejel autem a najednou jsem dostal takový absťák, že jsem se šel projet, sedl jsem do auta a nakroužil jsem po městě a okolí asi 40 km a je to paráda, naprostý pocit blaženosti a vyrovnanosti duše.
A prohlašuji, že jsem při tom neohrozil a ani neomezil jediného cyklistu ani chodce, všechny jsem pěkně zdaleka obkružoval a vzorně jsem jim dával přednost, určitě byli všichni spokojeni.
Ted jsi me ovsem pobavil! :-)
Kdož sů Boží bojovníci a zákona jeho...
Jsem sobec. To na úvod. Jízda na kole mě baví, takže když je pěkně a není velká kosa, jezdím do práce 16 km jedna cesta, na kole. Jezdím po krásné nové cyklostezce a jízdu si užívám. Nerad jezdím v dešti a zimě. Když je takové počasí, jedu busem. Cesta na kole mi trvá tak 35 minut, busem jsem tam za 12. Autem jezdím do práce tak jednou za 2 měsíce a možná ani to ne. Pocit že se obětuju opravdu nemám. Že bych ostatním škodil ale taky ne. Prostě se snažím dělat co mě baví s ohledem na to na jaké civilizační úrovni žiju.
V zimě, když je sníh, mráz, náledí, nebo rozbředlá sračka, nejezdím vůbec. Proto tu dámu, co o ní psal Jizwik, neobdivuju. Posadit 2 děti do promrzlého vozíku, kodrcat se s nimi po neujeté silnici s rizikem, že sebou šlehnu pod auto, podle mého názoru obdivuhodné není. Ale jsou to její děti a její rozhodnutí. Já bych ovšem manželce za to naplácal pumpičkou. Pokud by ji to vůbec napadlo. Což nehrozí. Má sebe a své děti ráda.
je tady příspěvěk ve kterém zaznělo, že v Praze po centru jezdí menšina obyvatel autem.K.v ? už tam byla stopka a pomalu mě to načítá tak ta nejistota.
Myslím, že plnou pravdou je, že v Praze jezdí po centru tolik lidí z mimoprahy, že lze skutečně Pražáky označit za menšinu.
To by měl pořešit okruh, pokud ovšem nebude vytlačen za hranice republiky profesionálními protestčíky , tedy lidmi kteří se budou brát za ty co si u okruhu koupili domečky a bytečky i když okruh je nakreslen léta letoucí...
Já vycházel z čísel, které tu někdy letos někdo někde uváděl (uznávám, že moc přesná citace zdrojů to není, ale já jsem už línej to hledat :-)) A taky mi to tak nějak dá rozum.
Ale je to celkem jedno, protože mi stačí vyvrátit účelové tvrzení, že přemíra aut v Praze vadí "komunitě v řádu zlomku procenta"...
jak říkal jeden bývalý kolega lenost- radost :)
Klidně věřím, že většina a menšina se dá dohledat, konečně většina jezdí tramvají nebo autobusem a bydlevši nad tramvajovou zastávkou jsem si říkal zlatý auta, tramvaj třásla domem :(
Ale pokud se budeš bavit s obyvateli centra tak valná většina z nich si nepřeje aby do centra nemohli jezdit autem, nemohli tam parkovat jejich známí a návštěvy nebo řemeslníci, kteří jim jedou něco udělat.
Valná většina lidí s bytem v centru si podle mě auta přeje, minimálně ty vlastní ...
Sedam na kolo kdyz chci, i kdyz vlastne mene nez bych chtela, a necitim se, ze bych se citila omezujici.
Jedu autem, kdyz chci, protoze pro rodinu bez auta nenakoupim - nejsem soumar. A take se nijak necitim omezujici.
Jdu pesky, kdyz chci, a take je to meneji nez bych chtela, a take necitim, ze bych se citila omezujici.
Jen MHD musim pouzivat i kdyz nechci, protoze do prace se nejak dostat musim. Ale take se necitim omezujici, protoze si cestou koupim kavu a strudl a noviny a v klidu si v metru u novin posnidam.
Co je ale pro me omezujici, to jsou psi v obchodech a restauracich - zejmena ty mrchy mrnavi, co se s nima panickove mudlaji v kosiku a pak jdou stejnyma rukama vybirat pecivo...
A pak jsou pro mne omezujici mimina v kocarku rvouci a male deti v kavarne, protoze jejich matinky misto aby s nimi sly do parku nebo na hriste, sedi cele odpoledne u kavy a cigara, resi nesmrtelnost chrousta a okrikuji pobihajici deti...
Jinak ale souhlasim s Lannou, ze je to vse hlavne o vzajemne toleranci a s Jurimir, ze je to cele tema vlastne o h***e...