Zajímavý článek.
http://neviditelnypes.lidovky.cz/outdoor-sirak...
Zrovna včera se v Lidovkách zmiňovalo, že Češi jso u neobvykle outdoorový národ.
I když v mém nejbližším okolí neznám nikoho, kdo by, krom naší rodiny, občas přespal ve stanu, o spaní pod širákem ani nemluvě.
S častým pobytem v přírodě a spaním pod širákem údajně souvisí i vysoký výskyt nemocí z přisátí klíšťat, jste očkovaní?
Ještě nejsem, ale v zimě se nechám naočkovat. Ale je to stejně jen poloviční ochrana-jen proti encefalitidě. Proti borelioze očkování není.
Nejsem a nikdy jsem nebyl. Letos se na mne přisálo jen 5 klíšťat, z toho 3 v jeden den. Loni jsem měl klíšťat nepočítaně, rekord v jeden den bylo 17 kousků. Drtivá většina pocházela z lesů kolem Olomouce. Nedávno jsem pobýval 5 dní na hřebeni Bukovských vrchů a tam za celou dobu ani jedno.
Ano, očkuji se pravidelně. Nejraději plzeňským, je-li k mání... ;-)
Nebyl jsem, nejsem a nebudu. A že jsem těch klíšťat na sobě už měl.Doma to děláme tak, že klíště potřeme Teatree olejíčkem, po chvíli ho vytáhneme a místo znovu natřeme. Pak to potíráme několik dnů dokud to svědí a nebo když si vzpomeneme. Zatím se žádná infikace nedostavila.
Na bráchově chalupě jsme sekali louku. Večer mi na noze objevil klíště, po zevrubný prohlídce jich bylo pět. Má čokly, tak mi je vytáh takovou psovskou pinzetou s tím, že když se mi do tejdne objeví červenej flek, okamžitě s ním na infekci. Objevil se, zaléčili to, ale prej to v sobě budu mít do smrti, jako malárii (tu ale zatím ve sbírce nemám).
S očkováním souvisí takové riziko komplikací, že bych to neriskoval;-)
Jaký komplikace, fabrika nám nabízí očkování zadarmo, nechtěl bych si ho z vrozený lakoty nechat ujít.
http://www.ulekare.cz/clanek/mozne-vedlejsi...
http://www.pecenkovydny.cz/pdf/2010/st/14_Trmal...
Co se týče poměru rizika a závažnosti, těžko laicky odhadnout. Příznačné je, že lékaři nechávají sebe a rodinu očkovat spíše výjimečně v rizikových případech:
- žijí v oblasti s výskytem encefalitidy
- pohybují se hodně v listnatých lesích, a hlavně v trávě (klíšťata chytneš ze země, představa, že na tebe skáče ze stromu je naivní), například houbaři, orientační běžci apod
První článek svědčí o tom, že autor nepíše do Blesku, ale ví, o čem píše. Druhej nemůžu otevřít, chybí šifrovací klíč mi to hlásí. Rizika jsou přijatelná, jdu do toho.
Druhý odkaz jsou neurologické komplikace po očkování. Ehm, to radši chytnu od klíšťáka než od doktora:-(
Pan doktor publikuje, to je dobře, tak to má být (když je ten Ph.D.)
Povšimni si, že četnost výskytu uvádí 1:2000 až 1:8000. To jsou, tuším, zlomky promile (mě matika nikdy moc nešla).
8-)
Komplikace po očkování mají cca 2% očkovaných
souhlasím s Joem, že riziko komplikací s očkováním je větší než riziko nakaženýho klíštěte.
Tudíž očkování určitě ne!
Znám několik lidí, kteří mají vážné zdravotní problémy po prodělané klíšťové encefalitidě. Ale ani jeden případ zdravotních následků po očkování proti ní.
neznám ani jednoho osobně z žádnýho tábora. Z článků dost na obou táborech.
Znám jen jednoho, který má následky z leta neléčené boreliozy. I jemu ale řekli, že kdyby přišel dřív, tak ho v pohodě vyléčí, takže tam jde prostě o zanedbání. Tak jako, když zanedbám třeba syfilis, tak tuším od druhého stadia prostě vylečit nejde.
Očkovaná jsem. Dříve jsem byla "sběračem klíšťat". Od té doby, co jsem očkovaná, se mě žádné klíšto nechytlo. Nevím, jestli to spolu nějak souvisí, ale jsem tomu ráda.
8-)
dokud jsme pil pivo klíště jsme neměl. Takže od 14ti di 27 let jsem fakt neměl asi ani jedno...
Teď občas mám, ale tak jednou za dva roky ale dávám krev a tak vím, že v krvi nic nemám a jsme zdravej...
Ad pivo - možná to souvisí. Někdo nám kdysi poradil, že když jíš v sezóně denně vitamín b (třeba B-komplex), nejdou na tebe klíšťata, smrdíš jim. Testovali jsme to na sobě i na dětech, z počtu chycených klíšťat před tím a poté máme dojem, že to nejspíš funguje, i když žádnou přesnou statistiku nevedem... :-)
Jo, na chate jsme pod lekarskym dozorem futrovani pangaminem. Funguje.
jo jo já vím.
Akorát když jsme to nechtěli furt jíst, tak kámoš nosil pangamin v kapse, že když jim to smrdí.... Neměl klíště tak asi v okruhu 30cm od kapsy:-D
Já znám jednoho, který má na neléčenou boreliózu invalidní důchod.
Přišel včas, ale nikdo to nepoznal. Bylo to před mnoha lety.
jako, že mu vzali krev a nepoznali boreliozu??? :-O :-O
Nejlepší jsou v Břeclavi.
Ajó, tak to bylo u vás, kde na transfůzce zaměstnávali toho upíra!
Jak on se jen jmenoval? Karel ..., ale jak dál? Nevím ...
8-)
Boris Karloff. Může bejt i Max Schreck.
Zase následky encefalitidy jsou zpravidla větší, tak si vyber:-/
vím. Já si vybral. Nikomu to nevnucuju, ale vybral jsem si bez očkování.
Právě na základě toho, že snad neznám jediného doktora či sestru, co by byla očkovaná proti klíšťatům nebo ještě hůř proti chřipce. Pro mě to hovoří za všechno a pus k tomu můj pocit, že cpát do sebe léky dokud jsem zdravej mi přijde jako chodit neustále s nasazeným kondome, protože co kdyby... :-)
U očkování nejde ani tak o léky, tělu se dodá oslabený virus, s nímž si imunitní systém poradí, a při té příležitosti vyprodukuje látky, kterými se pak může bránit opravdové nákaze. Něco jako když necháš malé dítě kontrolovaně sáhnout na kamna. Trošku to bolí, ale naočkuješ je opatrností.
Riziko některých očkování, např. proti necefaltitidě je, že oslabenej virus může stačit na tvůj organismus, který je v momentální (oslabená imunita) nebo trvalé (genetické dispozice) indispozici, takže se rozvine nemoc. Přirovnal bych to k tomu, že nemáš možnost kontroly nad dítětem, jde samo do kuchyně. Trouba zvenku nepálí, takže ji lehce otevře, a převrátí na sebe horký pekáč s husou uvnitř. Opatrnost sice získá, ale následky také.
Nicméně mám stále chaos v tom, co je a co není táboření.
var 1a večer hodím na zem karimatku, na to hodím spacák, do spacáku hodím sebe, ráno vylezu ze spacáku, sbalím to a jdu; večerní, noční a ranní moč (a případně stolici) si odnáším do "civilizace"
var 1b jako var 1a s tím rozdílem, že večer a ráno (případně přes noc) vypustím moč
var 1c jako var 1b s tím rozdílem, že ráno přihodím k moči i bobek
var 2a - varianty 1a-1c rozšířené o přehození celty přes spacák
var 2b - varianty 1a-1c rozšířené o natažení špagátu mezi stromy a přehozením celty/plachty; případně zafixování spodní části plachty kolíky/šutry - je to už přístřešek potažmo štan?
var 3 - varianty 1 a 2 rozšířené o ohřev vody/jídla na plynovém vařiči
var 4 - k libovolné variantě doplněno vyčištění zubů (alespoň ráno; s dračím dechem se opravdu necítím dobře)
Ve všech případech je to stylem večer před padnutím tmy přijdu, ráno odcházím...
Pokud moč a bobek (případně kabel, bláto, špenát, hnědou vodu; dle konzistence a barvy) ponecháš ve spacáku a odneseš do civilizace, je to imho úplně jedno.
Jo, mě to taky není moc jasné.
Nejsem si jista, zda je táboření nebo bivakování nějak vázáno na noční hodiny.
Když se třeba někdo nakýbluje do přírody, rozfajruje oheň, postaví pro dětičky stan, nafláká odpadků, nadělá randál a pak se třeba z té opice prospí a v deset večer odejde do civilizace. Je to táboření nebo bivakování?
No rozhodně to je na přeshubu :)
Moc jsem to nestudoval, obecný výklad je:
stan táboření
Je to debilní pravidlo, jako každá paušalizace, protože vůbec nic nevypovídá o rušení okolí, poškozování přírody apod.
Aha, tag menšínež rovno většínež (čímž jsem chtěl nahradit znak pro ekvivalenci) to považuje za tag a ignoruje.
Je stan = je táboření
Není stan = není táboření
Plachta přehozená přes špagát natažený mezi stromy. Je to táboření?
V našich zeměpisných šířkách je stejně nutné zalézt trochu stranou, kvůli zlodějům, ochranářům a jiným škůdcům:-(
Nemo iudex sine actore
A plachata přes špagát nad spací sítí?
A špagát přes haluz a pak kolem krku? :-)))
Tak to je táboření.
Na víc dní, spíš na věčnost. -)
:)) Já se z těch vašich hlášek podělám smíchy
kdepak to už je krmení zvěře a hnojení půdy, to je zakázaný jen v 1 bezzásahových zonách ;-)
1/2 stan? 8-)
http://foow.org/cz/stan-polostan-maskacovy...
Myslím, že nemáš pravdu, v tom článku z úvodu to vysvětluje
"....Závazný úřední výklad pojmu "táboření" už v roce 2005 podal "Soubor stanovisek k zákonu o ochraně přírody a krajiny", vypracovaný ministerstvem životního prostředí. Táboření je zde definováno jako "souhrn různých činností umožňujících vícedenní pobyt v přírodě spojených s možností přespání, a to obvykle ve stanech nebo jiných přístřešcích (stavění stanů, přípravu stravy, hygiena, likvidace odpadků apod.)."
Pokud se budeme držet této definice, nezakazuje zákon 114/1992 Sb. v chráněných oblastech dokonce ani stanování. Pokud totiž ve stanu na daném místě přespíte jen jednu noc, nejde o táboření (nesplníte meritorní podmínku "vícedennosti"). Jinými slovy to znamená, že si stan můžete postavit třeba i na hřebenech Krkonoš. ...."
Myslím, že to tak jednoznačné. Pokud si postavím stan na jednu noc, dělám při tom stejné činnosti, jako bych tam chtěl být nocí více.
Donutils mne použít google;-)
Výklad ministerstva je jeden z možných (vedle výkladu laického, policejního, atd.). Složitější neshody zpravidla vyústí ve výklad soudní, který se pak považuje za závazný.
(Zjednodušuji do krajnosti, zanedbávám další dělení výkladů, i to, že máme více soudních instancí a mimořádné opravné prostředky).
Nu a soud se na to může dívat třeba takto:
http://zpravy.idnes.cz/soud-vyhovel-aktivistovi...
Samozřejmě, výklad soudu, pokud není publikován jako judikát, není pro jiné soudy závazný (na rozdíl od angloamerického práva u nás není zdrojem práva precedens), ale je to velmi silný argument.
Mimochodem, neúspěšnou stranou sporu je vláda ČR, a napadené rozhodnutí vydalo Holfim citované ministerstvo;-)
Rozsudeček:
http://aa.ecn.cz/img_upload...
Pokud se to někomu nechce číst, zběžně jsem to prolétl, rozhodující pasáž hovoří o tom, že zákazy může vydávat příslušný orgán (např. v CHKO správa CHKO), ale že každý takový zákaz musí být odůvodněn veřejným zájmem.
Jelikož přespání (zejména jednotlivce na jednunoc) samo o sobě veřejný zájem obecně neporušuje, nelze je plošně zakázat.
Závěr: Že něco zakáže úředník ještě neznamená, že to tak je. Občan musí znát svá práva a bojovat o ně.
Aha, tak koukám, že původní příspěvek odkazuje na komentář právě k tomuto rok starému případu...
Soucasny vyklad ministerstva jiz neobsahuje slovo "vicedenni". Googlila jsem to pred mesicem.
Jak píšu o příspěvek výše, ministerstevní výklad soud zamítl.
Pokud orgán neprokáže veřejný zájem, může si psát zákazy jaké chce.
A, i když se nepodaří zneplatnit zákaz, pořád ještě musí prokázat i materiální znak přestupku.
Soud odmítl výklad vlády, ne výklad MŽP, naopak ten soud použil (alespoň tak tomu rozumím z psaného textu).
http://neviditelnypes.lidovky.cz/outdoor-sirak...
Jedno přespání znamená (obvykle) dva dny. A to je více než jeden den. Takže asi o vícedennost jde :-)
Ono je celkem sumak, co je a neni taboreni. Neznam osobne nikoho, kdo by mel se spanim pod sirakem ci taborenim problem, ja osobne dostala vynadany leda za ohen nekdy na gymplu. A to jsme ted tyden taborili s detma v CHKO Trebonsko, takze jsme se rozhodne nikde tise neschovavali. Spoleham na to, ze rozumne se chovajici lidi skoro nikdo prudit nebude. Pokud by nam nekdo prisel vynadat, tak bych rozhodne nevytahovala zakony.
Jinak je uplne jedno, co si o tom, co je taboreni, mysli kdokoli kdekoli, kdyz by doslo na lamani chleba, zalezelo by na tom, co si mysli soud.
Tak v Roháčích je zakázáno přespávání a pobyt po nějaké hodině. Jednou tam vybrali celé údolí. Mě ne, spal jsem asi 5m od cesty, kudy přišli, v černém žďáráku B-)
Měl´s štěstí, "havrani" jezdí později (vždyť je čas ...)
No, jenže slovenští ochranáři jsou úplně jiná sorta bestií. V Roháčích (a jak jsem je míval rád) mě proto už nikdy nikdo neuvidí. Nevybrali mě, ale vyhnali za bouřky na hřeben, idioti. :-)
Hlavně že na všech místech dostupných z parkovišť mají smeťák, to je ok, to je legální, ale kohokoli s větším batohem (Čecha zejména) buzerují klidně i přes den na cestě.
Nejezdím do hor proto, abych se týden cítil jako štvaná zvěř. Blíž, výš a lepší jsou Alpy, a kdo chce divočinu, jede zase do Rumunska... :-)
Slovensko je nádherná země; akorát kdyby byla bez slováků... Už tam (taky) nejezdím...
To je pravda, dokud byly Tatry mezi Uhrami a Haličí, bylo to zlatý:-D
Tož já jsem původem čistokrevný Slovák.
Ale já fakt za to nemůžu:-)). Mě se nikdo před narozením neptal, co chci být:-))
Ale zase mě to tak moc nemrzí. Chlupaté uši ani 6 prstů na ruce mi nenarostlo :-))
V mých cca 19 letech mě objevil jistý Čech, setřásl ze slovenského stromu a odvedl do české civilizace.
P.S. Smís se prosím po tomto skandálním odhalení mezi Vámi zde ještě objevovat?:-))
Tak já se přihlásím k tomu, že sice jsem čistokrevná Moravačka nejmíň tři generace nazpátek - ale moji potomci jsou čtvrtinoví Slováci a prostřední synáček momentálně dojíždí randit kamsi do Prievidze.
Já su moravák, můj děda přišel ze Záhorí. Su po něm prudký, náladový, ale i veselý :-)
Kdybys věděla, odkud původně pocházím já, Pražák Vltavou křtěný... :-D
No, s těma chlupatýma ušima by jsi byla určitě zajímavější :o)))
Já mám po tatínkovi moravské kořeny, po mamince jsem Pražák. A ikdyž jsem se v Praze narodila a žiju tady od 4 let, moravské kořeny ve své povaze rozhodně nezapřu :o)))
Tedy, muhu se zeptat, jak je se to přihodí, že je někdo za bouřky vyhnán na hřebeny?
Snadno. Zdrháš před ochranářema, kteří se rozhodli navečer vybrat hodně peněz v logickým, příhodným a bezpečným místě, kde se dalo nocovat. A tak zatímco oni kasírují a vyhánějí jinou partu, ty musíš (ač je večer) rychle dál, než si tě všimnou. A oni si tě všimnou, bo mají dalekohled, a vydají se za tebou. A tak musíš tak vysoko, kam už se jim nechce. A pak se spustí buřina, co už na to dlouho čekala. Jim unikla příležitost vydělat, tobě příležitost slušně se vyspat. Jasný? :-)
Copak dalekohled, nás jednou prozradila zvěř - prostě se ten večer srny pásly jinde, tak se šli kouknout, proč změnily pastvu :o)))
No ne tak docela je mi to jasný.
Z tvého příspěvku nelze poznat, ve kterém z (ochranářům) notoricky známých nocležišť si měl v plánu přespat. Ale řekla bych, že jsi za dané situace pravděpodobně zvolil pro svůj úprk ten nejméně vhodný směr:-))
Místo nehraje roli, že je pro ochranáře notoricky známé, je jasné: jdeš-li hřebenovku, nenajdeš moc míst vhodných k přenocování. Na většině míst si ani nerozbalíš karimatku, natož postavíš stan. Ochranáři ta místa přirozeně znají.
Směr - jsou to hory, rozumíš? Na hřebenech si nevybíráš směr libovolně, jako bys byla ve Stromovce. Obvykle máš na výběr: dopředu, dozadu, anebo kolmo dolů... :-)
No, to je jedno. Kdo bývá občas ve vysokých horách, ví dobře, že teorie od stolu vypadá vždy jinak než konkrétní situace a rozhodování tam nahoře. Blbý je, když se ti do už tak složitýho rozhodování (počasí, terén, zdravotní stav apod.) motá něco tak nesmyslnýho jako slovenský ochranář. :-)))
Jasně,jasně. Mrzelo by mě kdyby ses kvůli mně čertil. Ano já vím - jsou to hory, rozumím :-))
V tom svém "předčeském" období jsem bydlela od svých 7 do svých 19 let na Oravě a Roháče prochodila křížem krážem. Dodnes se tam ráda vracím.
S některými ochranáři je potíž, o některých konkrétních kolují neuvěřitelné zkazky. Jiní jsou docela normální, osobně jsem se žádným neměla nikdy konflikt ani v Čechách ani na Slovensku, ani nikde jinde. Valná většina z nich ten návštěvní řád NP nevytvářela, ale musí prostě dělat svojí práci.
Tak se na mě nezlob, prosím.
Jejda, omlouvám se, nechtěl jsem, aby to vyznělo, že se zlobím. To bych nerad. Jen jsem pořád nemoh pochopit, co nemůžeš pochopit... :-) Tak promiň.
Roháče prochozené křížem krážem ti až závidím, musí být skvělé mít čas na toulání, a ne vědět, že mám necelý týden na hřebenovku a dost.
Víš, já vidím jako velice problematickou celou tu bývalou československou tradici ochrany přírody, založenou na restrikcích, zákazech a zastrašování obyčejných milovníků přírody, protože mám pocit, že vede do pekel, kdy další generace už nebude znát jediný důvod, proč přírodu vůbec chránit. Odtud se odvozuje má nechuť k ochranářům obecně, i když už jsem mezi nimi taky pár moudrých a slušných lidí potkal.
Tak všechno dobrý, jo? ;-)
Ještě dovětek.
Pokud ti složité rozhodování ztíží prudká změna počasí nebo zdravotní stav (terén nikoliv, ten máš mít před výstupem nastudovaný), tak jednáš jako osoba v nouzi a v tom případě tě nikdo nemůže pokutovat.
Jsem napůl Rusín a narodil jsem se na samém okraji východního Slovenska. Pokud se nechceš cítit v horách jako štvaná zvěř, vydej se třeba do Bukovských vrchů, na Poloniny nebo na Nastaz. Je to jen o kousek dál než profláklé Roháče a je tam pusto. Chodil jsem tam pár dnů zrovna tento měsíc a během pochodu jsem nepotkal nikoho.
Bukovské hory a Poloniny nemají chybu, dvakrát jsem se tam docela dlouho potoulal. Jenže my to máme se ženou takhle: já chci divočinu a žádný lidi, zato mi nevadí zalesněný hřebeny. Ona zase toleruje sem tam kus člověka nebo jiné civilizace, ale hřebeny musejí být skalnatý a pokud možno ostrý jak břitva.
Takže jednou z toho vyjdou Bukovky, jindy naoplátku Roháče nebo Vysoký téčka. Jednou Bjelašnica, jindy Alpy. Prostě tak...
Zajímavé je, že třeba rybáři tohle neřeší.
Přijedou autem až k řece, postaví přístřešky (stany), nahodí pruty a třeba tři dny takto vegetí.
A nikdo je nevyhazuje.
Ani třeba z přírodní rezervace.
Jsem rybář a tohle tedy řeším. Pokud chytám ryby, tak si stan nedovolím postavit, jednám podle rybářského řádu. Navíc před lovem musím na místě uklidit případné odpadky, které tam dříve někdo pohodil, ať už rybář nebo kdokoliv jiný. Ne všichni rybáři se chovají jako prasata.
Já vím, že většina je slušných.
Jenže tihle jsou "víc vidět".
už to sem dával Michal někde...
Ani ti nevím, jestli z toho mám nebo nemám radost...
Jo, je fajn, že je nějaká obrana, když mě někde chytnou, nicméně nikdy mě nikde nechytli a když s enebudu chvat jako kreten, je ta pravděpodobnost mizivá. Krom toho velmi často spím stejně tam, kde je to tak jako tak zakázáno (1. zony NP)
Na druhou stranu by to ale mohl být signál pro kreteny, že můžou všechno. Až se pár dobytků hádajících se, že vatra a bordel okolo není táboření když nemají stan apod. bude hádat, tak ochranáři vyvinou tlak na to, aby se to zakázalo zákonem, pod předem danýma sankcema a pak to začnou i kontrolovat, aby vydělali a to příměří, který je teď skončí.
Teď jsem mockrát pokecal se strážcem a vlastně vždycky v pohodě. Nakonec skončili s tím, že když jezdím v takovým počasí, musím mít tu přírodu rád a pár nocema bivakování jí neublížím a přátelským rozchodem, přestože věděli, že mimo NP nepůjdu a někde tam přespím...
Já to dělám taky tak. I když je fakt, že ten ohník si někdy udělám. Dokonce jsem si několik ohnišť sám vybudoval a tyhle místa při svých vandrech používám. Ale všechny jsou na místech, kde je nebezpečí požáru minimální. Samozřejmě jsou to malé ohniště a nikdy nedělám vatru a při odchodu je zabezpečím kameny. A s ochranáři a lesníky jsem neměl, za těch 30 let co chodím a jezdím, konflikt nikdy.
když já jak už jezdím málo, tak dvakrát třikrát za rok, tak většinou do NP a tam oheň nedělám nikdy ani na vařiči. Porušil bych to jen v případě ohrožení života. Takže jsem oheň na vandru nedělal ani nepamatuju. Aspoň deset let...
Jako třeba "K smrti mi chyběla vůně táboráku"?
:-)))
Ne, jako třeba únor, -20°C a zlomená hnáta...
nějakou formu ohněstrůjce s sebou zkrátka vždycky mám, ale nepoužívám
dělání ohňů je jiná zakázaná kategorie
Zlatá slova, taky z toho nemám radost...může se toho chytnout spousta lidí, kteří by na vandr pod širák nikdy nevyjeli a zneužívat toho. My jezdíme na vadnry v zimě v létě přes 20 let, nikdy jsme to neřešili a nikdy jsme taky neměli sebemenší problém. Stačí se v přírodě nechovat jako idiot. =) Osobně budu rád, když bude jezdit co nejmíň lidí a ti, co jezděj budou stejně "postižení" jako já. Nejlepší vandry pod širákem jsou stejně na sněhu v zimě, kdy třeba celý den nikoho nepotkáš a můžu jet i na místa, kam se v létě už dneska jet prostě nedá =) A nemusím řešit i ty klíšťata =D
jo, taky jsou místa, kde jsme v létě nebyl spoustu let:-)
Letos jsem udělal vyjímku a byl v srpnu na vandru....:-)
Jo, jde to ale musíš víc zvažovat, kam se dá a kam ne =D V létě ale radši jezdíme na cyklovandry. Nebo na bigbít =)
A když nocuji v síti natažené mezi stromy, tak ani tu trávu nepoválím :)
Tak v tom případě jen létající koberec. -)
No jo furt.. :) Lano se dá namotat i obezřetně a některé stromy ani netvoří borku.
Strom omotat karimatkou ... :-))
No, osobně přiznávám, že pod širákem nikdy ne, potřebuju přece jen něco kolem sebe a breberky nemám rád.
Klíště jsem (zaklepávám na dřevo) ještě nikdy neměl, nějak na mě ty potvory nelezou, přitom trávou chodím často, po návratu domů se prohlížím.
S tím očkováním nevím, člověk už je dneska tak zblblej protichůdnejma názorama ze všech stran, že už neví co by měl a neměl jíst, co by měl a neměl pít a co by měl a neměl dělat... :-D
A doporučení se každých 5 let kompletně změní...