Zdravím všechny!
Nebaví mne život "vydělávat peníze na zbytečnosti a jednou za rok někam vyrazit na dva týdny", tak přemýšlím že to začnu dělat tak že budu minimálně půl roku cestovat a zbytek roku makat a šetřit na dovolenou. Chtěl bych takhle během několika let objet celou Evropu. Uvítal bych ale zkušenost jaký jsou náklady na delší cestování na kole? Vydělávám v podstatě dost, takže doteď jsem to řešil tak že jsem bydlel v hostelech, chatách apod a jedl v restauračce. Když budu cestovat třeba ten půlrok tak chci spát převážně ve stanu a jídlo si dělat sám. S jakými náklady musí člověk počítat, aby měl ušetřeno? Bez nákladů na opravy kola atd, mám vše za VO ceny, takže náhradní díly budu vozit s sebou co to půjde.
Díky za předané rady a zkušenosti :).
Zdeněk
Nevím jak jinde v Evropě, ale mám zkušenosti z Řecka. Náklady pouze na jídlo se pohybovaly v rozmezí 10-15 E za den. Obnáší to 1x teplé jídlo(6 - 10 E), pití + svačina. Při nákupu potravin pro vlastní vaření by to mohlo být možná o chlup levnější. V severských zemích je asi dráž, naopak na Balkáně bude levněji.
To celkem jde, to by znamenalo ušetřit tak 8 za měsíc, což by snad nereálné nebylo :). A jak jsi tam řešil ubytování? Co já vím tak volné bydlení v přírodě je ve světě možný málokde :(
Spaní na plážích ve spacáku a na karimatce. Nebo v olivových hájích a v horách. Stan neberu, je to pro mě zbytečné. Beru jen nepromokavou plachtu 2x3m s okama(koupíš ji v železářství za 50Kč) a upevním ji pavoukama. Ale je to řešení do teplých krajů. Kdybych jel jinam, tak stan si vezmu. Jinak spaní ve volné přírodě je zakázáno téměř všude, ale málokde je pokutováno. Prostě si musíš najít místo, kde nejsi vidět a ráno brzy vypadnout. Řecko je v tomhle absolutně bez problémů.
Fotku co přiložím je z Kréty a hlavní silnice je těsně nade mnou. Moře je tak 2m pode mnou.
A kde seš ty?
Ležím 2m v tom moři a fotím tenhle luxus.
Ta fotka má sílu. Začal jsem se strašně těšit... :-)
Pěkný...ale to kolo je nějaký divný...
Taky je to stará fotka, prozřel až loni.:-)
Dám lepší fotku.
Pěkný...ale to kolo je nějaký divný...
;-)
To zadní pérování, viď? Někde jsem ho viděl, ale kde?
Hm,
hm,
hmmmm!
U Albana, ten se na tomdle asi inspiroval ...
Ted koukam, ze jsem skoro prehledl, ze jezdis po zuby ozbrojeny... 8-)
Jo,jo. Do vody většinou lezu ozbrojen. Ryby jsou strašné svině.
Kdyby jen svině, ale i děsný prasata ! Představ si, že do tý vody klidně se°ou...
to záleží jen a jen na tobě. Záleží na tom, jak budeš šetřit a co budeš jíst. Je to jako by ses zeptal, kolik se utratí v ČR za jídlo za měsíc. Každej to má jinak. Já utratím v podstatě stejně, jako bych byl doma. Nebo tedy většinou víc, protože se nežinýruju a nepřemejšlím tolik, jestli si můžu nebo nemůžu koupit půl kila parmezánu. Když na něj mám chuť, prostěho koupím.
Takže odpovědět nějak přesnějc na tvou otázku v podstatě nejde.
Ahoj, cestoval jsem 3 mesice skandinavii. Naklady sly vyrazne snizit vracenim PET lahvi. Za den jsem petek bez nejake namahy nasbiral ze to stacilo na ovesne vlocky a dalsi zakl potraviny /testoviny, ryze/
Pak se taky na severu dalo najit prosle zbozi za supermarketama v kontejnerech. Ale delej to nenapadne at tento zdroj potravy nezmizi.
Spani v prirode. Vareni vetsinou na ohni. Nejvic mne prislo vlastne pojisteni tady v CR.
To jsme na tom fakt tak bídně, že musíme hledat prošlý žrádlo v kontejnerech ? :-/
Asi ano, když i obchody u nás si to dovolí prodávat jako "zlevněné zboží" a lidé to skupují jak diví ;-)
Jezdím nakupovat, ale na prošlý potraviny jsem ještě nenarazil. Budu si muset dát majzla.:-)
U nás ještě donedávna fungoval obchod, který se na tohle přímo specializoval :-) Buď ten den nebo pouze za pár dní procházející zboží nabízeli za pár korun... Taky se tam ale našly kousky, které měly pár dní po termínu ;-) Byl jsem se tam podívat pouze jednou a stačilo mi...
Teď už nefungují, ale nevím jestli jim to zatrhly úřady. Momentálně je z toho další herna :-)))
něco k tomu.
http://www.reflex.cz/dokument
Ještě jsem to nečetl, ale to, že tam vchází dopoledn 3-5 lidí za minutu, tak o to zájem je určitě a velkej.
Jestli ale kupujem už i oficiálně hnusný a prošlý žrádlo, tak to o ničem dobrým nesvědčí. Ono už to, že jsme ochotní kupovat sračky, který si jinde v Evropě nikdo nekoupí ani v Lidlu o něčem svědčí, ale tohle už je drsný i na mě...
:-(
Ja bych to tak pesimisticky nevidel. "Prumyslova" strava s trvanlivosti pul roku ten pulrok a tyden taky vydrzi... A kdyz to nekomu za tu usporu/shaneni stoji...
S*acky, ktere se daji zalevno koupit je jina otazka, hledat pozivatelne jidlo mezi imitacemi syru/jogurtu/uzenin a ja nevim ceho jeste me taky pekne sejri...
jo mě to taky sere. Nějak chodím do klasickejch krámů čím dál míň. A když tak na mě koukaj potom v práci jako na rozhačnovačnýho. Jenže já si prostě koupím radši dvakrát tejdeně origoš "rokfór" než každej den Nivu. Tu použiju jen na vaření, ale k chlebu si jí prostě nedám. Atd. atd. ješt+ě že už jsou "zdravý výživy" na každým rohu
Jezdil jsem před 15 lety na vandry s kádéčkama z bratrovy vojny a všechny byly tak 10let prošlé... Holt armáda. Jinak u sypanin na záruku nehledím, není voda, není hnití.
Tohle je podle mne už taky trochu moc. Já kupuju rád kvalitní a dobrý jídlo a tak nějak spoléhám na to že v zahraničí se nekvalitní skoro ani koupit nedá, viz třeba pekárny v Itálii, to je nádhera. Nebo jejich ovoce a zelenina. Přiznám se že většinu potravin nakujupu z importu z Itálie na Grazie.cz, maji opravdu výborný a kvalitní věci. Jejich pomeranče Tarocco můžu doporučit :)
existujou u nás i obchody, kde nic jiného než prošlé zboží nekoupíš
docela jsem čuměl, co všechno je možné :-(
http://levnepotraviny.cz/
Co vím, tak tohle "žrádlo" je prošlý v den, kdy ho hoděj do kontejneru. Aspoň tak to dělají v Anglii, jenže to ještě vylepšujou utržením krytu obalu a vysypáním obsahu. Jinak jim tam dělali bordel homeless.
Je mi jasný, že krátce prošlá lhůta není vůbec na závadu, dnešní éčkový mrtvoly vydrží beze změny třikrát tak dlouho - jde mi spíš o to přehrabávání za obchoďákem. Základní potraviny v obchoďákách se dají koupit i cizině. Tak trošku paštikárna na druhou... :-)
Prozíraví turisti choděj do obchoďáků tenhle artikl kupovat hodinu, dvě před zavírací dobou. Tehdy se většinou prudce snižuje cena těchto potravin, třeba 40 dkg vakuovaný plátkový šunky od kosti koupil známej za 40 pencí.
Byl tu dotaz, jak levne cestovat a kolik se musi na den pocitat. Tak jsem popsal sve zkusenosti. Mozna pastickarna ale za to jsem jim vycistil prikopy a taboriste od PET lahvi. Akorat ve finsku mladez hazela naschval pred sberaci lahve do more. To mi prisla svinarna na druhou.
V horach se da najit spousta veci od rozezranych turistu (nedopotrebovane PB lahve, cokolady, polevky) napriklad u chaty pod Kebnekaise. Lidi jsou to lini nosit to dolu, kdyz se vracej a chatari to musi tridit a draze odvazet helikopterou.
Když jsi drsoň, můžeš to ještě vylepšit. Jeden člověk mi vyprávěl, že záměrně poškozoval obaly, zboží pak vyhodili a on si ho už jen vyzvednul.
Tak tohle je podle mne hodne sproste a je to v podstate kradez.
To máš dobrý,nebaví tě vydělávat a přesto vyděláš dost.To mě zase práce docela baví,ale zase se nehrnou prachy.Co chceš tahat za díly na kolo?Pár drátů,lanko-od každýho kus,duši(pozor na čerty),brzdový špalky a pár klíčů.Pokud to nevalíš na absolutní šunce,tak to vydrží a vše koupíš.V Evropě určitě.Stan postavíš taky všude,namáčet se budeš v řece,jezeře,moři,vařit na vařiči(doporučil bych benzín)a šlapat snad budeš sám.Kde je problém?Pokud mi stačí pytlík vloček,tak jedu za 0,30éček,když si musím vyžírat a zapařit pod smrčkem(nebo jinde)potřebuji víc.Já jedu v průměru za 7éček na den,ale plánuji tak 10,abych se mohl rozšoupnout!Potom tady máš popelnice,sady,lesy,jen záleží na tobě,kam až chceš jít.Možná nejtěžší bude přejít na tento styl.My,co takto jezdíme plánovitě od začátku(bude mi 50)tak to možná už ani jinak neumíme.Koukám,že tady zase padlo,zda stan či plachtu?Jezdil jsem roky jen s kusem igelitu,už nikdy!Leje celý den celou noc a ve stanu se usušíš,vichr,komáři.Když je cesta cíl,tak to druhý se přijde samo.
Do skandinavie rozhodne doporucuji kuli komarum stan.
Hlavně tam nekupovat tu protikomáří košili...
To jsi mne špatně pochopil, baví mne práce, ale nebaví mne ten styl hodně práce, hodně peněz, ale málo času. Chci život taky žít, ne jen vydělávat. Moje práce mne samozřejmě baví a hodně. Ale šlo mne o to kolik počítat atd, do extrémů jako jsou popelnice atd samozřejmě jít nehodlám, ale nechci ani zbytečně utrácet... A s tím stanováním, jsem právě slyšel že třeba v Chorvatsku když budu stanovat volně tak přijde polda a jdu k soudu, takže z toho mám obavy
Chorvati jsou zmetci. Nejdřív si to tam vzájemně rozstřílí a pak aby jim to turisti zaplatili. Do dalšího pogromu. Do bývalé Jugošky mě nikdo nedostane z principu. I když je tam krásně.
Stejné je to tam s lovem ryb harpunou. Všude je to volné, jen Chorvati chtějí zaplatit.Jsou stejně hezké, ale přívětivější země. Tak proč neutrácet tam?
Chorvatsko je ze zemí původní Jugoslávie nejhorší. Bosna a Hercegovina je v pohodě. Jen je potřeba dávat pozor na minová pole.
No, tam nám zastavil autobus, vyběhl jsem do křoví přidřepnout a při návratu jsem překračoval pásku "Mine zone". Málem mě trefilo...
Byl jsem už v Bosně několikrát a takhle přímý kontakt s minovým polem jsem nikdy neměl. Chtěli jsme se vydat do hor kolem Sarajeva, ale to nám řekli, že jen s průvodcem, že tam je to dost zaminované.
Jojo, ty jsou krásný. Dokonce moc. Stihl jsem je projít rok před válkou... ;-)
No rok před válkou v Jugoslávii bych z toho asi moc neměl. Byl jsem mimčo.
Třicetiletou... woe! ;-)))
Při cestování v Chorvatsku opravdu necítím tu správnou pohodu.
Ale.
Jeden postkomunistický, vyčuraný a o dovolené nesmyslně šetřící vidlák (Čech) tady naráží na druhého postkomunistického, poníženého a přitom namyšleného vidláka (Chorvat), tak coz toho může být ?
Nesmyslné platby a ceny, nepřívětivost (Chorvat) - snaha ožulit placení v kempu, na záchodcích, nasbírat vratné láhve (Čech).
Ale ono se to srovnává, z naší strany to půjde rychlejc k normálu.
Ale pochopil,jen to ber odlehčeně.O tomto tématu se zmiňuje skoro každý,kdo něco o cyklocestování načmáral.Spát a jíst musí chudí i bohatí.Jak píšeš,už jsi někam vyjel a tak sám nejlépe víš,čeho se dokážeš vzdát,aby cesta neztratila na určitém komfortu pro tebe.Tady je težko poradit,co je pro jednoho nutností a blahem,je pro druhýho noční můrou.Kdyš sám navečer vycítíš,že veškeré pohledy jsou upřeny na to,kam zalezeš a budou problémy,tak zapluješ do stanového městečka.Časem si vypěstuješ spánek divé zvěře a dokážeš rozeznat zvuky,co do přírody patří a co je navíc.Ono se tohle nedá natrénovat teorií,to se musí do podvědomí dostat časem na cestách.Něco podobnýho tvrdí kořalové,že se musíš ke kvalitě prochlastat!To dáš!Jiný problém má ten,co má kasu prázdnou,ale chtěl by večer strávit v hotelu s obsluhou nahoře bez!Ale tady taky poradit nemohu...!Ať to jezdí!
Jsem na tom stejně, Naprostý souhlas.
Podle mne je vlastne nejdrazsi na cetovani to co vubec nepotrebujes. Byt - ktery 3 mesice nevyuzivas ale mas tam slozene spoustu harampadi (byl jsem jeste s rodici kdyz jsem cestoval - tak po mne za tu dobu nic nechteli) a povinne zdravotni pojisteni. Na ostatnim podle mne neutratis vic nez doma. A stan, kolo, batoh, brasny, obleceni potrebujes i na 14 denní dovolenou.
Teď na další výlet (Sýrie a spol.) počítám velice zhruba 10 euro na den. Ale uvidím, dám i 15 euro. Cestování stojí hodně málo, ale pokud budeš lozit po památkách (teď jsem zjistil, že vstup do Petry v Jordánsku je 50 euro!), okounět v národních parcích, fotit vzácné přírodní úkazy a občas si dopřávat místní speciality, tak to něco stát bude. Pokud jen pojedeš, bude to za pakatel, ale to je nuda. Samozřejmost je vaření si sám, spaní ve stanu, zadarmo - téměř vždycky je možnost někam nenápadně zalézt.
Mám zkušenosti z Bulharska, hlavně z pobřeží.
Jídlo je tam levnější. Mimo velká města se v létě dá koupit u silnice superlevně zelenina a ovoce, hlavně rajčata a žluté melouny. Ve vnitrozemí se dá spát mimo města skoro všude. Na pobřeží je to trošku horší.
Jednou jsme zabloudili do vesničky uprostřed pustiny. Ptali jsme se místních, kde bychom mohli rozdělat stan, abychom nepřekáželi. Nakonec to dopadlo tak, že jsme spali u jedné paní v postelích.
Je dobré se utábořit mimo dohled z hlavní silnice. Jednou nás v šest hodin ráno probudili policajti. Že tam nemáme co dělat. Bylo to cca 30 kilometrů od hranic.
v bulharsku loni nocleh v hotelu (velká města) do 15€, penziony a priváty 6-7€, u dobrých lidí zadara, se stanováním bez problémů- podobné i v rumunsku. při spaní ve stanu (kvůli komárúm a hadům v létě)a vaření stačí v těchto zemích 10-15€/den i na památky.
Já tím myslel, že když se člověk uskromní, tak ho jídlo bude stát třeba jen 5 éček na den. Jde to to, jak dlouho vydržíš jíst omáčky na rajčatovém základu. Za těch 10 euro na den si můžeš zajít do nějaký obyčejný restaurace na oběd.
Když jsme v 96 "trampovali" po USA, tak jsme náklady na jídlo srazili zhruba na dva dolary denně. Pravda, občas jsme si pochopitelně vyhodili z kopítka a koupili si např jahody se šlehačkou a Plzeňské pivo :-D.
Po příjezdu do ČR jsem zhruba půl roku nemohl fazole ani vidět...
za tu cenu se dokážu prostravovat dost pestře- jednotvárnost nikdy nehrozí. je pravda, že celý oběd bych nesnědl ani v restauraci proto pro vyzkoušení místních specialit dám raději na přímý prodej na ulici nebo na tržnici. to co píše hekynen jsem ještě nezažil-ale vždy záleží i na osobě. jestli chceš jíst měsíc těstoviny nebo fazole-nic proti.............
Oni v tom Bulharsku mají v létě rajčata úplně všude. V malých zapadlých vesnicích se občas nějaký obchod najde, ale tam mají dost špatnou nabídku. Zato stolek před plotem s rajčaty a žlutými melouny potkáš běžně. Často u něj nikdo není, je potřeba zazvonit a chvíli počkat, až prodávající babička přijde.
Dát si oběd v restauraci je samozřejmě trošku dražší, ale je to celkem dobrý způsob, jak poznat místní jídla. Co si tak vzpomínám, tak nás před 2 roky vyšly obědy v Bulharských restauracích přibližně na 120 korun.
Pavel Knébl z Tiché: Putování pro nic za nic. Přečti jako povinnou četbu. Z některých cest přijel s více penězi než vyjel. Snad se k té knížce dostaneš, mně ji pučili dobří lidé. A i se to skvěle čte :-)))
Hele,máš to dvakrát,že píšeš o dobrých lidech?Tak,kam nás letos cesty zavedou....?
Knebla jsem četl a je to dobré čtení. Na můj vkus je to ale už velký extrémismus. Někdy mi připadá - a to nejen u něj, že se z té cesty už tak nějak vytratí ta pohoda a už je to jen "musím". Jasně, někdy to jinak nejde, ale já se na svých cestách bavím i za cenu toho, že nestihnu všechno, co jsem si naplánoval.
V Sasku, Braniborsku a Meklenbursku - Předním Pomořansku počítám s denními náklady 15 € za jídlo (kupováno v hypermarketech) a 10 € za kemp.
Cena je to trochu nadsazená, aby postupně vznikala rezerva.
Snažím se jezdit "nízkonákladově".Moje výdaje jsou většinou do 10E/den na západě a ještě o něco méně na bývalém východě.Snažím se kupovat to levnější a v márketech.Do restaurací nechodím a vařič sebou taky nevozím(i když o něm začínám uvažovat)Vodu někdy kupuji,ale snažím se ji většinou nabrat zdarma.Nocleh ve stanu,pokud možno co nejdál od civilizace.Stan tě ochrání před deštěm i před komáry.Vozím co nejlehčí,ale takový abych se tam vešel.
V Alpách,při přejezdu, mi to vychází tak 50 až 60 EUR na den. Jídlo, pití, ubytování.
Za desetidenní přejezd je to tak 14 tisíc.
To dáte za brašny, vařiče, vozíky, nosníky, bletníky a za zájezdy s cestovkama taky.
Jenze ne kazdy potrebuje na kazdou vyjizdku vsechny tyhle veci nove. 8-)
Jo, ale pak jsou zase takový co si berou doprovodný vozidlo s řidičem, sudem piva, masovýma konzervama, krevní tučnicí a vysílačkama, aby ušetřili a vaří si večer polívky ze sáčku, místo, aby se rozjeli na supě minestroóně, chianti okusili,pivínko pokritizovali, HDP u sousedů navýšili.
Český vidlák jezdí a dovolenou šetřit a doma utrácí za kraviny. Bavorský vidlák doma sparen, sparen a pak se jede na dovolenou rozšoupnout.
Doprovodný vozidlo sebou netahám.Potraviny nakupuji většinou každý den v tom místě kde se zrovna nacházím a pivínko nebo vínečko si taky dám,takže si myslím že zrovna nestrádám.Jen se snažím vše pořídit za minimum financí a je jedno jestli jsem na výletě nebo doma.Mám to prostě "tak".
Už tu bylo zmíněno, že je to u různých lidí různé. Jen tak pro inspiraci přidám naše čísla.
Naší grupu tvoří 2 dospěláci a 4 děti, takže uvedené částky jsou pro takovou skupinu.
- jídlo cca 10 euro/den - nakupované většinou v supermarketech a vařené na benzínovém vařiči
- další náklady cca 5 euro za den - pojištění, trajekty, náhradní díly, oblečení, atd.
- ubytování 0/den - vlastní stan postavený všude možně
Země: Německo, Rakousko, Itálie, Francie, Španělsko, Slovensko, Švýcarsko (náklady asi o 1/3 větší), Maroko (náklady asi o 1/3 nižší)