Když Vám přijde výplata, zaplatíte všechny splátky, zálohy a nutné výdaje - zbývá vám něco? Zbývající peníze užíváte na dovolené nebo je šetříte či investujete? Jaký máte vztah k riziku - pojišťujete nebo naopak sázíte?
Dnes mne zaujaly dva články týkající se rodinných financí:
http://domaci.ihned.cz/c1-50030470-co-delat-ve...
http://www.financninoviny.cz/zpravy/patria-den...
Zbývá, jak by nezbývalo. Ale odteď asi budu jejich část sypat po ulicích pro hekyneny, highlandery a jim podobný. :-)
A bude z toho stopovačka s hledáním pokladu?
8-)))
Aby náhodou nepodřízli tu slepici co snáší ta zlatá vejce v příkopech.
Čísla účtu, podpisové vzory a PINy karet chceš taky?!?
PIN nepotřebuje celý, stačí první čtyři čísla.
Ufff, to jsem si oddychla. Já si jich totiž víc nepamatuju :o)))
Pamatuješ na dějepis ?
A tu o tom jak se odváděl desátek ? Příšerná daňová zátěž :D
Pro lidi volající po progresivní dani přikládám tento zábavný link:
http://www.euroekonom.cz/foto/ru-dane.jpg
Je vidět,že lidé s nízkým příjmem (cca 1500 tehdejších korun ročně) museli státu platit přibližně 1 procento svého příjmu, střední vrstva odváděla ze svých výdělků 2 procenta a těm nejbohatším se z platů strhávala vysoká 4 procenta.
:-).
riziko je součást života. Když se ochráníš proti všemu a zrušíš či naprosto minimalizuješ riziko, tak zbude nuda.
A krom toho budeš žít v iluzi :-D
Vzpomínám na svou prababičku, která šetřila a rvala od huby dětem roky a po reformě to bylo tak akorát na večeři. Podobně když rozvíjela a budovala firmu (autodoprava), kterou jí pak znárodnili... :-)
Nikdy se nemůžeš připravit na všechno a ochránit před riziky...
Jo "Blaze tomu kdo nic nemá, nestará se, kam to schová" :o)))
Svatá pravda. Já třeba bohatý lidi lituju. A nejvíc uhlobarony, furt se bojej, že jim někdo doly ukradne! Takovej nerozum, jak by mi moh někdo ukrást důl. Vždyť je to díra v zemi! A na bezdomovce mám pifku, žádný starosti, nulový rizika.
Abernathy,klidne bezdomovci budou bydlet nebo ja budu bydlet http://burisek.rajce.idnes.cz/Tricitka_na...
Arabice, můžu ti říct, ž e v tomhle domě bych teda já byldet nechtěla.
Je to divné...
Možná je to uvnitře plné luxusu a pohodlí, ale kolem je pusto. Jen kamery zaměřují sebemenší pohyb v okolí.
Já bych v tomhle nechtěla bydlet ani jako bezdomovec - není tam život, je tam mrtvo. Ničím mě to místo neoslovuje.
Musím říct, že mám ráda svůj dům z třicátých let a zahradu, kterou se již 7 let snažím rekonstruovat :o)))
Pche, nech si tu falešnou morálku a ideály, já bych ho bral hned, to nejlepší je totiž schovaný pod zemí. Navíc ten domeček z třicátých let ti nikdo nebere. Asis vůbec nemyslela na Nakoláky, se mi zdá, viď? Mohlas tam mít všechny Nakoláky každej víkend, bazén, vířivky, sauna, takhle budou kvůli tobě spát kdóvikde v obyčejným kempu. Hamba ti.
To si ten chlast nedokážeš odepřít ani ráno?
Jedu v tom už čtrnáct dní v kuse.
Myslím, že tohle ubytko by se NaKolákům nelíbilo :o)))
Já bych ho teda pro akci rozhodně nevybrala. Poněkud by mi vadil pobyt v akváriu pod dohledem kamer...
Njn, mladá holka, plná ideálů, o životě ví houbelec.. jak jsi prosimtě přišla na to, že by Nakoláci zavrhli kamery na pokojích, v sauně, bazénu a vůbec všude? Dyť je to tu samej exhibicionista. Kdyby bylo nejhůř tak bys jim nakukala že je to vypnutý. Navíc záznamy ze svýho pokoje bys když tak smázla, kdyby se to nějak nevyvedlo :o)
Tak v tomhle teda nejedu :o)))
proč, mohla by to bejt docela prdel :-D
Jako organizátor v tom nejedu :o)))
Radko,vím,ale už davno jsem proti vystavby dum pro Bakala. Nakonec opustili,opravdu zbytečne zničili prirodu. Nejlepši já tam bydlim na bakalovy dum,aby ja nemusela pujčit penize od banky nebo nemusela spořit penize s nižší uroky.
Doufam,že brzy čas zbourat bakalovy dum a upravit krasne zelene travy!!!
Tak to si teda nemyslim, že by se to zbouralo.
Je to pořád Bakalovo, ikdyž žije v Bregenzu...
Chaloupka v podhůří je sice náš sen, ale todle to teda rozhodně NE.
Víš jak jsem šťastná, že si ten můj taťka v Praze klidně popelaří?!? :o)))
On si klidně popelaří a jeho bratr má na krku takovej majetek! :)
Život s rizikem je atraktivní jen do určitého věku. Pak už člověk spíše hledá ty sociální jistoty a positiva si snaží ochránit. Nepopírám ovšem, že jistá skupina obyvatel si potřebu udržet v životě vzrůšo ráda do života to riziko přihrává - to jako např. když vyrazí na pořádnou lyžovačku do Alp bez pojištění...
To máš určitě pravdu. Ale Jurimír - chápu-li ho správně - právě tvrdí, že ta snaha ochránit si positiva je iluze.
Myslím, že má pravdu. Stoprocentně se ochránit nelze. Většinou je to jen mimořádně drahý způsob, jak klamat sám sebe. Asi to bude otázka zdravé míry, jako skoro vše. :-)
přesně tak. Život bez rizika prostě neexistuje :-)
Hele a počítá se taky nějaký index kolikátého je u nás a v jiných zemích den korupční svobody?
Jediné o čem vím je výzkum Transparency International. Jejich "výzkum" je ale výzkum subjektivního vnímání obyvatel dané země.
Ale je to zajímavý námět. Nějakým indexem změřit efektivnost státní správy. Vezmeš náklady státu na nějakou službu (například kolik zaplatíš na zdravotní dani za 10 let) a porovnáš je s cenou obdobné služby na normálním trhu (kolik doktorů kolik člověkohodin se ti bude věnovat a vynásobíš běžnou cenou konzultační hodiny vysokoškoláka).
Nevhodná otázka pro běžnou mladou rodinu s malými dětmi ;-)
Evidentně sonduje, u koho si může půjčit :o)))
Jeste ze jsem si koupil to kolo. 8-)
Ještě že jsem koupil ta kola dětem...;-)
Jojo. Můžu ale přece jen odpovědět na tu první:
"Ne, nezbývá." :-)))
Ostatní otázky pak už ztrácejí smysl... ;-)
A nezačneš taky stávkovat, aby ti přidali?!? :o)))
Ne, podám hromadnou výpověď a pohrozím, že odejdu učit do ciziny. ;-)))
Ne, vážně: nezačnu. Z mnoha důvodů. Ale ten hlavní je v tom, že já bych požadoval snížení pevné složky platu na zhruba 50% výdělku, takže bych asi stávkoval sám :-)
Myslím, že nejzdravější cesta k nápravě našeho úchylného systému školství je jednoduchá - komu se nelíbí podmínky, ať jde dělat něco jinýho. Což vztahuju s rostoucí naléhavostí i na sebe a ohlížím se, kde vydělat lépe. Lidi se spasitelským komplexem nadělají obvykle dost škody, nechci být jeden z nich.
Tak né abys šel dělat záchranáře :o)
Když mi přijde pravidelná výplata, oddělím 20% a šoupnu je do kolonky "investiční" peníze. Zbytek je na spotřebu. Když mi přijdou mimořádné peníze, jdou do kolonky "investic". A tohle dělám bez ohledu na výši příjmu již od roku 1992. Příjmy a výdaje pečlivě eviduji.
Půjčuji si pouze do výše tzv. postradatelných aktiv, tj. hodnoty věcí, o které bez pláče mohu přijít. Pojištění používám pouze na rizika, která jsou tak vážná, že bych měl problémy je pokrýt bez pojištění. Každý jiný případ jsou vyhozené peníze, pokud se člověk chová nadprůměrně opatrně, což činím.
Co se týká uvedených článků, ten o důchodovém zajištění je dost tendenční. Stát bude mít dost peněz na rozumné důchody, které zajistí skromný život. Strašení demografií je nesmysl, na to jsou výpočty. Je samozřejmě dobré mít něco stranou, ale rozhodně nedoporučuji následovat masové nebo marketingem podporované chování. Mívá nejnižší výnos a nejvyšší riziko. Pokud se zhroutí průběžný systém financování, ještě větší dopad pocítí všichni, kteří měli prostředky uložené jinak. Navíc průběžný systém se z kolapsu dokáže rychle zotavit, ztracené úspory ale už nikdo nenahradí. Pokud chcete diverzifikovat zajištění na stáří, nenechte se ukecat k zajištění různými produkty na finančním trhu, jsou to spojené nádoby, lepší je diverzifikovat napříč trhy, neco na finanční, něco na realitní, něco na komoditní trh, něco do přímých investic do firem - ideálně takových, které jsou nezbytné i v dobách krize.
Hlavně to chce nepodlehnout pocitu, že mám málo peněz. Vždy by si člověk ze sebemenšího příjmu měl dát něco stranou na horší časy a nezadlužovat se. Je lepší se uskromnit dřív než si pak rvát vlasy při pohledu na exekutora plenícího poslední zbytky domácnosti. A sebevědomí.
Zajímavé rozdělení příjmu na spotřebu a investice. Mám to podobně, ale ne dáno pevným procentem. Nicméně pevné procento je hodně dobré… zrovna teď by se hodilo přihodit trochu do spotřeby… další měsíc znova… známe to všichni;-)
Diverzifikace napříč trhy je často opomíjena, a přitom velmi potřebná jak z hlediska rizik tak i z hlediska výnosů(!)
Ale se zbytkem nemohu souhlasit. Populace stárne. Průběžný systém fungoval jen proto, že (zjednodušeně řečeno) dosud dva pracující živili jednoho důchodce. Jelikož postupně lidé nepřežijí odchod do důchodu o 5 ale o 20 let, tak najednou bude důchodců (ve stejné populaci) 4x tolik, takže jeden pracující bude živit dva důchodce. To je prostě fakt. Jelikož už dnes se pohybujeme někde kolem vrcholu Lafferovy křivky (podle některých studií dokonce za vrcholem), tak víc peněz z pracujících už nevyždímeš. Ergo kladívko, na těch 12 tisíc (nebo kolik je dnes typický důchod) nebude jeden důchodce ale čtyři. To je fakt. Jak se k tomu kdo postaví, jestli se o sebe začne starat sám, nebo bude spoléhat na líbivé lákání levicových politiků, že "se to zas nějak vyřeší"… to už je jeho boj.
BTW co konkrétně je tendenčního na porovnání metod výpočtu dne daňové svobody? Nebo co je tendenční na kterém konkrétním doporučení v článku v HN?
Nebudu sem psát rozbor těch článků, takže jen krátce. Žádné stárnutí neexistuje, změna podílu pracujících na důchodce neexistuje, je to výmysl lobbistů. Viz přiložený graf. Ta oranžová čára ukazuje průběh bilance PAYG (průběžného systému) pokud se zafixuje poměr doby ekonomické aktivity a doby pobírání důchodu a provede se pár parametrických úprav s mírným snížením náhradového poměru. A ejhle, ono to normálně funguje dál, dokonce v dlouhodobém výhledu je to dost přebytkové, jen se to někomu nehodí do krámu. Takže pokud bychom na důchodový systém dávali srovnatelné procent HDP jako průměr Evropy, tak se ani nemusí snižovat náhradový poměr a důchody mohou být dokonce vyšší!!! To jsou paradoxy, co? Ale vidíš, jak mediální masáž funguje i na tak chytrý lidi jako jsi Ty.
Ty barevný čárky v tom grafu vycházejí z čeho? Nějak tam postrádám vazbu na konkrétní čísla. Až příliš nápadně se to podobá grafům různých "finančních odborníků" z OVB, ZFP, ČSSD, TOP09 a podobně důvěryhodných institucí, jejichž jediným cílem je o*ebat důvěřivé nešťastníky:-/
Formulace "se zafixuje poměr doby ekonomické aktivity a doby pobírání důchodu a provede se pár parametrických úprav s mírným snížením náhradového poměru" je moc pěkný eufemismus pro
- zvýšení věku odchodu do důchodu
- zvýšení povinných odvodů do důchodového systému
- snížení průměrného důchodu
Jistě, pokud tyto "úpravy" provedeš, tak průběžný systém může fungovat i nadále. A to je přesně to, co nechci zažít.
Ty barevné čárky počítalo MPSV a moc se jimi nechlubí. Prodlužování věku odchodu do důchod je naprostá nezbytnost, protože při rostoucí délce života by časem byl člověk ekonomicky aktivní 40 let a v důchodu taky 40 let, když dnes je 18 let. Takže samozřejmě s rostoucím věkem dožití se zlepšuje i zdravotní stav a tím i schopnost pracovat. Prostě věk dožití je elastická veličina a tomu se musí přizpůsobit i elasticita věku nároku na důchod. Co se týká snížení důchodů, tak u té modré křivky (Bezděkova varianta) se počítalo s větším propadem náhradového poměru (ze 42 na 36%), takže snížení průměrného důchodu z 10tis. na 8500. Při parametrických úpravách tak velký propad náhradového poměru nebyl uvažován.
Se zvyšováním odvodů se nepočítalo ani ve variantě parametrických změn, základní varianta počítala se snížením odvodů o 5 p.b., ale nejspíš na straně zaměstnavatele, takže by z toho lidi nic neměli kromě zvýšení DPH.
> Takže samozřejmě s rostoucím věkem dožití se zlepšuje i zdravotní stav a tím i schopnost pracovat.
Jsi si jisty? Me spis pride, ze lekarska veda vic prodluzuje tu cast zivota, kdy uz clovek schopny pracovat neni (pripadne v horsim pripade jen preziva)...
Tak hrozné to není. Vidím to i na lidech kolem sebe, pamatuji jejich předky v tomtéž věku a rozdíly jsou znatelné. Navíc je třeba vzít v úvahu, že klesá podíl fyzicky namáhavé práce, což pracovní schopnost ještě dále zvyšuje.
A protože nám přibývají klotový rukávové, tak to všechno zprůměrujeme a touhle tvojí logikou to jednoduše vodprdnou ti zoufalci, kteří se ještě nenastěhovali do kanceláří a dělají něco rukama... Prostě v průměru přeci nemůžou bejt v šedesáti utahaný, no né ?
Můžeš se do mě navážet, ale byl jsem to já, kdo se snažil prosdit zaměstnanecké penzijní fondy pro fyzicky pracující (k čemuž nás ostatně zavazuje rozhodnutí orgánů EU), ze kterých by se kryla doba mezi fyzickým vyčerpáním a nárokem na státní důchod. Hádej, kdo to zamázl? Kalousek. Já jsem prosazoval jako alternativu obnovení pracovních kategorií s diferenciací věku nároku na důchod. Hádej, kdo to zamázl? Kalousek s Nečasem.
Nenavážím se speciálně do tebe, ale Kalousek s Nečasem tady momentálně nejsou :-)) Neber si to nijak osobně, jen jsem reagoval na tvůj předchozí příspěvek.
Urazil jsi moji logiku :-)))
S těmi pracovními kategoriemi by to už dnes asi nebylo realizovatelné. Doby, kdy se člověk něčím vyučil a do penze to dělal, jsou už dávno pryč.
Lze řešit zápočtem roků - při odpracování 10 let v I dřívější odchod o rok, za každý další o měsíc apod.
Jak to řešit techicky? Tohle fungovalo v době, kdy všechny zaměstnával prakticky stát, ale dnes?
Přes ISCO pracovních pozic?
Nebudu zapírat, že netuším, co je to ISCO. Ale současná situace je taková, že jediný, kdo ví, jakou dělám práci, je můj zaměstnavatel. Tedy ten, kdo to ví oficiálně a má od toho nějaký papír. Sociální správa to neví. Takže by se musela nějak rozšířit administrativa, aby i toto sociálka sledovala.
Dále iks kontrolorů, kteří budou muset k tomu všemu, co se kontroluje doteď, ještě hlídat, zda ti lidi fakt dělají to, pod čím jsou hlášení. Protože domluvit se s kamarádem, že mě zaměstná papírově jako co já vím pomocného stavebního dělníka, nebo kde budou ty lepší důchodové podmínky, ač u něj budu dělat design www stránek, samozřejmě není až takový problém...
Já si fakt myslím, že by to byl hodně velký byrokratický oříšek.
ISCO je podrobný mezinárodní kódovací klíč pracovních pozic.
obsluha strojů na výrobu klobouků (vč. obsluhy strojů na výrobu forem na klobouky) má kód 8268, zmiňovaní řídící letového provozu mají kód 3144
Jo je to byrokracie, ale ta bude u všeho, kde budeš chtít dělat nějaké odlišné režimy. Nejde říkat, že chci různé věky odchodu do důchodu pro různé profese a zároveň doufat, že se to dá udělat bez administrativy. Právě proto jsem preferoval zaměstnanecké penzijní fondy, kde si podmínky vydobydou jednotlivé odborové svazy v rámci kolektivního vyjednávání a zaměstnavatel bude mít zájem hlídat, jestli někdo není zařazen pro něj nevýhodně.
No, já právě nebudu chtít dělat nějaké odlišné režimy, protože mi to přijde byrokraticky nezvládnutelné. :-)
V té tvé verzi - odbory, zaměstnanecké fondy - se tedy počítá jen se zaměstnanci obřích podniků. Statistiky tohoto zaměření neznám, ale podíl zaměstnanců, kterým to půjde zcela mimo dosah, asi bude dost vysoký.
I zaměstnanci malých firem mohou být odborově organizováni. Nebo si dohodnou se zaměstnavatelem třeba příspěvek na soukromé penzijní spoření. Jde spíš o to umožnit to. A Kalousek to řeší tím, že se bude snažit naplnit nález EU tak, že zavede zaměstnanecké PF jen formálně, ale fakticky nebudou smět fungovat. Aby se EU nažrala a prachy zůstaly vlkům.
No že by nemohli, to samozřejmě můžou. Jen jim to k ničemu nebude. Zkouším si představit, jak se ty moje čtyři holky odborově organizujou a jak by mi tak asi to jejich odborové organizování pomohlo někde vyškrábat peníze na zaměstnanecké fondy...
Vazne je to tak, ze fyzicky pracujici jsou na tom hur, nez ti, co pracuji hlavou?
No chápu, že dělat řídícího letového provozu v 60 letech asi není to nejlepší. Ale od toho by měly být zaměstnanecké penzijní fondy a kolektivní vyjednávání.
Vím, jak to myslíš. bylo by to o opravdu objektivním kategorizování. Dá se makat rukama bez výraznýho zatížení a nebo "makat hlavou" v soustavným stresu. Jde spíš o lidi, který jsou celý dny na nohou a u něčeho fyzicky těžkýho se hrbí. Tam je to fyzický opotřebení neokecatelný. Každý má svoje a problém by byl u nás asi s tou objektivitou...
Není lepší se zaměřit na efektivitu státní správy?
http://mach.blog.ihned.cz/c1-50506450-zvyseni...
Nejen na efektivitu, ale hlavně na rozkrádání. To napáchá větší škody než neefektivita. Jenže přinutit mocné, aby bojovali proti sobě, není úplně jednoduché:-))
Proto se na boj s rozkrádáním rezignuje a vymýšlí se systémy, aby bylo k rozkradení ještě více peněz. Vymýšlí se různé varianty, radilové to počítají, pakují se a všichni jsou spokojení, vždyť on to občan zaplatí.
To máš pravdu, přesně tak to funguje.
No a tomu by právě zabránila možnost vyvázat se z důchodového nevolnictví - též průběžného tunelu pardon systému, příznačně zvaného PAY and GO, tj. zaplať a vypadni.
Prostě bych si pohlídal efektivnost svých vložených prostředků, a nepochybuj, že daleko lépe a efektivněji než nějaký státní ouřada (jehož zájmem přirozeně není zajistit mi spokojené stáří, jeho motivace při nakládání s mými penězmi je úplně jiná).
Svými odvody neplatíš na důchod sobě, ale předchozí generaci. Takže vyvázání z PAYG by mohlo vypadat tak, že doplatíš důchody předchozí generaci a pak už nebudeš po státu nic chtít a teprve Tvoje děti by byly zbaveny povinnosti platit do PAYG a místo toho by musely živit Tebe a Tvou manželku.
Tak pozor, dříve žádný PAYG nebyl. Pak ho stát zaved, a tudíž vybíral prachy, ale ještě neplatil důchody. Vybral je i od mých předků, kteří tak nemohli budovat náš rodinný majetek.
Tak nejprve bych prosil vrátit, co nám uloupil. Já pak doplatím bakšiš současným důchodcům, zbytek si nechám a jedu za svý.
Když seš ten ekonomický poradce, tak vylepšit důchodovou reformu o tuto volitelnou variantu bys moh navrhnout, né? Znám hodně lidí, co by se jim to líbilo, takže ABL by to přineslo další voliče a přes Nečase s Kalousem by to mělo taky projít, když jsou to ti fujfuj pravičáci:-)))
Smě pobavil, pravičáci:-)))
PAYG už byl v pravěku. Co Janeček ulovil, o to se rozdělil se starci.
Jo, po válce se zestátnily fondy, to je fakt. Ale restituce se na to nevztahujou...
Tak. Škoda že mám jen jeden bod k dispozici;-)
Tak se mi zdá, že jste si, páni politici, zase našli prima hračku - prostě je momentálně IN honit korupci a rozkrádání. A tak se to donekonečna melduje, jak nějaká mantra, nebo všezachraňující zaklínadlo... Takových hesel už tady bylo !! A nejen v poslední době, i za komančů. Prostě se vždycky něco líbivýho vytáhne a pak se tím do omrzení mává - a přitom se vcelku nic neděje a ostatní práce stojí a například na to zefektivňování provozu státu se v tichosti kašle, nehodí se to. To se vytáhne až v další kampani, až ten současný "boj s korupcí a rozkrádáním" už nebude IN a neponese takovej politickej kapitál.
Humus, co ? Není to tak ?
Samozřejmě, že to tak je. Lidé si žádají líbivá hesla. A dál budou volit zloděje.
Kteří lidé si to žádají ?? Lidé jsou tak na to akorát nasraní a alergičtí... To akorát ti politici to ze sebe naprosto asertivně sypou, jak přiblblí prodejci investic po telefonu - neslyšej ničí námitky, jen si furt vedou tu svoji.
A ty teď tady předvádíš totéž. Asertivně odkejvneš, ale hned (v poslední větičce) dodáváš mantru.
Kolik lidí se rozhodovalo po prostudování programů stran a skutečných zájmů vůdců stran, jejich minulosti? Zlomek. Většina voličů jsou fankluby, zpívající ujeté chorály a opakující líbivá hesla. O volbě rozhoduje marketing a ksichty. O tomhle něco vím...
Neřekl jsi, že se teď bavíme o volbách a o (i pro mne) nepochopitelných fanklubech.
Řeč šla doteď o současných mimovolebních plkách o zčistajasna osvícením potírání korupce atd atd atd...
Vono to potírání korupce vytáhli VV jako jedno z hesel, a ostatní, aby nevypadali, že v tom jedou, se připojili a holt to musej držet jako rétoriku i po volbách. A voliči i mezi volbama zůstávaj fanklubisty. Nejlíp je to vidět na hodnocení průšvihů stran, fanoušek strany, který se průšvih týká, to vidí úplně jinak než nefanoušek. A když se do průšvihu dostane jeho strana, je to přesně naopak.
I mezi volbama strany komunikujou zkratkovitými hesly, dokonce to i vědecky studujou, co a jak pustit. A největší legrace je, když z úst Drábka slyším moje heslo, kterým jsem mu rozbil jeho asociální záměr. Když chtěl snížit valorizaci důchodů na pouhou inflaci, tak jsem mu oponoval, že by se důchodci měli podílet na bohatnutí společnosti a tudíž k valorizaci připočítat kus růstu mezd. A pak přesně tenhle argument Drábek použil, když obhajoval svou vlastní prohru. Jako by to prosadil on sám....
Důvod, proč bych mezi tyhle lidi nemoh, blil bych z nich...
Pro mě je to důvod tam být co nejkratší dobu, jen co zabráním nejhoršímu. Zejtra se jdu bít za vdovy:-))
Hele, a biješ se tam i za zaměstnané daně platící neromské netrestané nepředlužené heterosexuály? ;-)
I za ty. Jo a vdovy jsem asi prohrál...
A co jsi pro ně (zaměstnané daně platící neromské netrestané nepředlužené heterosexuály) už vybojoval?
Předvčírem vyšší DPH, včera snížení daňových slev, dnes zrušení odpočtů na hypotéky... A zítra nám vezmou sůl a pozítří začnou holit hlavy... :)
Nezapomeň na snížení podpory stavebního spoření, uvažované další navýšení odvodů OSVČ, přenesení zátěže za nemocenskou ze státu na zaměstnavatele...
Prosadil jsem alespoň to, aby ožebračování Kalouskem je o něco mírnější. Jejich plán na povinné vyvedení až 5% z průběžného systému a tím pádem vybrání biliónu korun na lidech, aby měly fondy s čím si hrát. S tím související snížení důchodů z průběžného systému z průměrných 10000 na 7500 (o tom samozřejmě lidem raději ani neříkali). Dále "snížení ceny práce" o 5%, což by opět zaplatili lidi díky poklesu reálných mezd a důchodů (6500Kč na osobu ročně!). Snížení započitatelného příjmu na důchod za dobu péče o dítě pro matky. Snížení nově vyměřovaných důchodů o 5-6%. Zdá se Ti to málo, že se podařilo tyhle všechny záměry alespoň snížit na méně než polovinu?
Ono je celkem šumák, jestli si má hrát s biliónem korun alespoň částečně svobodně vybraný subjekt nebo stát… no těžko říct. Jakýkoliv transfer majetku pod pohrůžkou sankcí, bez ohledu na vůli majitele, je loupež. A je jedno, zda použiješ eufemismus "daň", povinné "pojišění" čehokoliv nebo jakkoliv jinak.
To je dobře, něco tak přežitého už mělo být dávno zrušené.
Ty nikoho nezajímají, protože makají, platí daně a mlčí, resp. nadávají jen v hospodě u piva.
Abyste byli v obraze, róm znamená člověk, my běloši nejsme pro cikány lidé, proto nejsme rómové, gádžo je odpad. Je to cikánský rasismus jak sviňa a my na to hledíme, že o nás mluví, jak třeba o zvířatech.
Zvykl by sis... I grebeňa by Ti byl upovídaným kolegou, i když plný nenávisti a závisti.
A k cemu je studovani programu, ktere stejne nikdo nedodrzi? Nebo ten vrchol, kdy vyhrala u nas TOPka a moc se ke slovu nedostane...
Třeba proto, abys věděl pro příště, že TOP09 měla v programu dobrovolný opt-out 2+4 a v návrhu zákona dala povinný 5%. Že tvrdili, že na důchody použijí hlavně dividendy a jen v nezbytnosti šáhnou na DPH. A ne 65 mld. co chtěli. Abys příště už nenaletěl.
Pro mne jsou vice mene citelni jen komancove, ale ti zase nejsou volitelni. 8-(
Pro mě jsou kromě komančů čitelní i všechny ostatní strany - hlavní směr politiky je byznys pro sebe a kamarády a na to se napasuje nějaká ideologie a je vymalováno. Takže pro mě jsou nevolitelné všechny parlamentní strany.
No, to je taky pravda. Ale zase vynechat volby uplne...
Jsou i jiné formy demokracie ("vlády lidu") než nějaké blbé volby. Třeba defenestrace má v našich zemích tradici.
Aby to nedopadlo jak defenestrace ze zemljanky. 8-(
To je zaznamenáníhodný výrok ekonomického experta parlamentní strany. Dík za upřímnost. Můžu Tě občas někde citovat?
Taky si myslím, že upoutávají jen pozornost. Bratr Kalousek by to mohl učit.
Ad poslední odstavec - existuje hranice, na které to, že máš málo peněz, není pocit, ale realita. Existuje příjem (zřejmě menší, než ty si umíš představit jako "sebemenší" :-)), ze kterého si nemůžeš dát nic "stranou na horší časy", protože by ses jich pak nemusel dožít. Řečeno samozřejmě s mírnou nadsázkou, přesto s plnou naléhavostí.
Vím ale ze zkušenosti, že někomu, kdo na té hranici nebyl, nelze její existenci ani dokázat, ani vysvětlit, proto ti tvé mírně knížecí rady nijak nezazlívám.
Nezadlužovat se - naprostý souhlas. Dávat stranou - taky souhlas, je-li z čeho. Není-li z čeho, musíš se rozhodnout: vzdát se svého povolání, anebo to risknout a doufat, že hůř prostě nebude. Já až doposud dělám to druhé. Zvolna spěji k tomu prvnímu. Je to pouze otázka priorit, a ty se mohou s časem měnit.
Moc nerad bych, aby to vyznělo, jako že si stěžuju. To opravdu ne, nemám (s výjimkou sebe) na koho. Jen tě chci upozornit, že existuje ještě jiná realita, než jak ji popisuješ, a v té se žije jinak. Mohla by to pro tebe být užitečná informace. :-)))
"Risknout to a doufat, že hůř už nebude" je v popisované situaci blbý risk.
Každý hazardní hráč, ale i investor či spekulant, ví, že riskovat můžeš jen tolik, kolik jsi ochoten bez mrknutí oka spláchnout do záchodu.
Riskovat týden bez jediné koruny na jídlo můžeš ve dvaceti, je to užitečná zkušenost, ale ne když živíš rodinu.
Musíš změnit podíl příjmů a výdajů. Vždy to jde.
Vždy to jde, ale většinou ne výrazně. Věř mi, že tohle mám už prochozený. Kdybych chtěl situaci skutečně změnit, pak na straně příjmů už zbývá jen změna zaměstnání, na straně výdajů už pouze věci, kterých se vzdát sice lze, ale buď by to vážně omezilo děti, což nechceme, anebo přineslo ještě větší komplikace, než je nedostatek financí.
Jistíme se trochu jinak: nežijeme na ostrově, ale v určité komunitě - jsou to rodiny, které jsou na tom vícméně podobně (ať už je to širší rodina nebo blízcí přátelé). Je velmi nepravděpodobné, že to "nejhůř" přijde na všechny naráz. Víme o sobě navzájem a když to na jednoho dopadne, ostatní mu pomůžou. Jde v podstatě o velmi konzervativní způsob jištění, možná ten nejkonzervativnější. :-)
Netvrdím, že je to tak správně. Jen sděluji, že my tak žijeme, a pokud vím, žije tak mnoho lidí na planetě. To je vše.
Nevím kolik ti je, ale když dejme tomu 20 let bócháš v kolbence, tak ze dne na den z tebe nebude fotovoltaický magnát nebo řepkobaron. Ale po kouskách to jde.
Ozvat se šéfovi, že už dlouho jsi hodně užitečný, firmu máš rád, ale za ty prachy už moc dýl dělat nemůžeš, ať kouká přitlačit.
Začít studovat jazyk nebo třeba něčemu rozumíš (nejlepší je nějaký sběratelství apod.), tak si pár šikovnejma obchodama začít přivydělávat.
Pomalu se rozhlídnout po lépe placené práci, říct si o projektovou odměnu za splnění nějakého cíle.
Na druhé straně přehodnotit telefon a internet doma, energie apod., možná i celé bydlení a dopravu. Vytipovat si velké výdaje domácnosti a ty pravidelně kontrolovat a snižovat.
Není řešením udělat jednu radikální změnu, spíše neustále a pravidelně utahovat šrouby na straně výdajů a ždímat prachy na straně příjmů. Lze v tom dosáhnout pozoruhodných úspěchů, sám jsem se podivil, jaké mám rezervy;-)
Ucitel si moc o zvyseni platu rict nemuze.
@ k.vl: byl jsi o rocnik vys, nebo se pletu?
Proč né? Doktoři si řekli, a jakýho maj češi vzteka. Ne, nechci vydělat víc, ale co maj co dostávat víc doktoři? Né, nechcu kozu (kdo se o to má starat), ale sousedovi ať chcípne:-)))
Krom toho učitel nepotřebuje žádnou atestaci a může jít učit do soukromého sektoru. Například u nás je školení tuším nejziskovější skupina.
Kvůli učitelům by nikdo nesvolával krizovej štáb, vzdělání je tady přece těžkej nadstandard. Jediný, o co jde, je, aby někdo pohlídal děti, než přijde stará z práce. Tak změníme pár předpisů a pohlídá je školník, no bóže! :-)))
Druhý odstavec: ano, to je pravda. Dokonce učitelé ze soukromého sektoru dostávají nabídky - kupodivu je tam o ně celkem zájem, prý pro jejich kreativitu, schopnost improvizace a komunikativnost (sic!).
Ti, kteří přesto zůstávají, zůstávají většinou proto, že u nich doma vydělává manžel :-) a taky ze sentimentálního přesvědčení, že někdo by v těch školách zůstat asi měl... ;-)
Kamarád vystudoval historii a učil. S prachama si nevyskakoval, předtím dělal ve stavební firmě nějakou administrativu. Ale učit ho bavilo víc. Ale učitelů je moc, už ho nechcou ani zadarmo. Tak se začal angažovat ve vodáctví (kromě prodeje kajakářská škola a nějaký zájezdy a školní akce).
Švagrová vystudovala pajdák. Při mateřské chce učit aspoň na částečný úvazek. Ale nikdo ji nechce ani zadarmo. Učitelů je moc.
Každý rok pajdáky vychrlí snad tisícovku lidí, co nic neumí, ale mají pajdák, tak se cpou do státních škol. Je jich moc. Dokud jich půlka nedá výpověď (a je jedno jestli najednou nebo postupně), lepší to nebude.
Tak to viděj chlapi u nás v hospodě;-)
Přesně tak. Pajdáky vychrlí tisícovky lidí, co nic neumí. 98% je spokojeno, že má papír, a ani je nenapadne jít učit do školy. Zbylá 2% se cpou do státních škol, aby 98% z nich zjistilo, že je na PF opomněli naučit učit. Tolik k úspěšnosti pedagogických fakult - těžko najít méně efektivní ústavy placené z veřejných peněz.
Takže učitelů je moc, a jestli dobrých nebo špatných, to je přece fuk. Hlavně že nám pohlídaj dopoledne ty děti. :-)
Btw - vystudoval historii a učil - že zdravím kolegu ;-)))
Učitelů je moc. :-/ Tady je na školách učitelů málo. Zejména na základkách.
Nejen pajdáky vychrlí snad tisícovku lidí, co nic neumí. Nedávno jsem měl v ruce bakalářku z Akademie J.A.K a myslel jsem, že je to seminární práce z gymplu. Vysokou školu brzy bude mít každý, kdo má do prdele díru.
Co se týká těch škol, mě drtí pomyšlení, že za těch rudých sviní bylo po třídách 35-40 dětí a nyní, po úbytku dětí v populaci, je jich 30-35. Místo aby zůstal početní stav učitelů a děcek bylo do 20 ve třídě a výuka pro skoro individuální práci s jednotlivcem byla kvalitní. Máme akorát stav, kdy děcka v testech mají rok od roku horší výkonnost.
Učitelů je moc. Ale za několik let jich bude málo. Pokud se podíváte na jejich věkový průměr, tak vám to bude jasné.
Dokonce brzy! Za dva roky vyhoděj všechny, co nemaj pajďák, a tím to tady tak nějak zavřeme. :-)
Ok, takhle ano. To se děje. Ale na straně příjmů:
- ozvat se šéfovi - marnost, leda bych začal stávkovat. Šéfem je stát a můj přímý nadřízený už mě i tak drží na maximu, kolik může.
- začít si přivydělávat - děje se, bohužel zatím je to spíše ztrátové. Věřím, že jednou z toho něco malého bude, ale jestli projde návrh na ztrojnásobení odvodů pro OSVČ, je to zbytečná snaha a marná naděje. Tady mám ještě rezervy: můžu brát samozřejmě brigády o dovolené. Až bude nejhůř, udělám to, ale prozatím se snažím volný čas věnovat rodině.
- pomalu se porozhlídnout - děje se.
- projektová odměna - legrační slovo. Ve školství známe projekty, ale ty se dělají ve volném čase a za vlastní. Chtít za to odměnu - šílíš? ;-)))
Na straně výdajů by šlo pár věcí, nejvíc by pomohlo opět nemít auto. Přineslo by to několik významných komplikací, ale je to v úvaze. Ostatní věci už jsou myslím na minimu.
Nejde tu o mou situaci, fakt si nestěžuju. Jen mi připadá, že je celkem typická, tak uvádím pár detailů pro ilustraci. Někdy, když mluvím se "zajištěnými a pojištěnými" lidmi, mám pocit, že jsme každý z jiné planety. Tak se tu ty planety pokouším trochu sblížit :-)))
Nj, když to nejde ve firmě (plat, odměny apod.), kterou mám rád musím změnit zaměstnavatele (v tomto případě zaměstnavatele). Takový je život.
Já taky nedělám to, co by mě bavilo, nebo co považuju za užitečné pro lidstvo a svět vůbec, ale to, za co jsou zákazníci ochotni platit.
On si zatím moc nestěžuje. Třeba ho jeho komunitní okolí udrží ve stáří líp na živu než nějaký fond.
Rodinu bude mít i v osmdesáti, o tom že o peníze uložené u nějakého fondu nepřijde v důsledku politických či ekonomických změn můžeme spekulovat. Naši prarodiče, kteří prošli válkou, měnou, několikanásobnou změnou režimu by mohli vyprávět.
Tak zkusme tohle:
máš mikrovlnku? Mobil? Děti mají mobil? Máš televizi? Jakou jsi měl dovolenou? O autu už jsi psal. Jak často jezdíš autem? Hlídáš si spotřebu? Jaký maj děti kola? S přehazovačkou? Mají přilby a dětské sedačky? Co lyže? Kolik máš volného času ve všedních dnech? Kolik toho odpracuješ za peníze o víkendu? Jak dlouhé volno máš o prázdninách? Kolik Tě stály poslední boty? Udělal sis propočet nákladů na svícení? Na jakou teplotu doma topíš? Chodíš doma ve slipech nebo ve svetru? Jak často a jak dlouho se sprchuješ nebo koupeš ve vaně?
Kolik jsi utratil za poslední měsíc za balenou vodu? Máš psa?
Těch položek, na kterých se dá po malých částkách ušetřit i hodně tisíc, nebo vydělat pár korun, je spousta.
Ještě jsi mu zapomněl doporučit, aby jedl červavý jablka i s bubákama, to se na učitele taky sluší.
Znám chudého člověka, který jedl kuře i s kostmi.:-))
My si doma vaříme polévku z kožených bot a tkaničky dáváme místo nudlí.
Hoď sem recept, to se může hodit:-))
Tak to jsi na tom ještě dobře, my vaříme jen z tenisek a díky suchým zipům si o nudlích necháváme jen zdát :o)))
Fuj tak takové čínské polívky bych nežral.
Suchý zipy ale výborně nahrazujou vlákninu.
Proto se podávají až jako moučník.
A já znám bohatého, který to kuře i s kostmi jí taky.
Jak prohlásila jakási hraběnka, když si jí poddaní stěžovali, že nemají na chleba: Nemáte na chleba? No tak jezte koláče!
To nebyla hraběnka, to byla francouzská královna pár let před vlastní popravou.
Ta Tvoje rada ale nebyla od te jeji az tak daleko... 8-)
Možná taky budu popraven....
Hele, ty máš na starosti to sčítání lidu? ;-)))
Váhám, jestli to brát opravdu položku po položce, nebo jestli ti napsat, že ANO, všechny tyhle položky výdajů jsou ohlídaný a už na minimu. U některých ale nerozumím, takže zkusím pár zmínit:
- mikrovlnka - ano, mám, dostali jsme ji kdysi. Mám ji prodat? To mi radíš? Takže získám dvě stovky (za víc ji neprodám ani náhodou), a energii, kterou spotřebuje, budu spotřebovávat jinak? To myslíš vážně?
- mobil mám, potřebuju ho k práci a bohužel služební mobily ve školství na úrovni učitelů nejsou. Vzhledem k mé funkci je 7x24 hodin na mobilu nutnost.
- z dětí má mobil to nejstarší, má osm let starý přístroj po mě a má jej, protože nám pomáhá s organizací (vodí mladší sourozence ze školky a do školy a na kroužky apod.) Výdaj 200 Kč měsíčně se nám nedaří stlačit, promiň.
- dovolená - cyklocesta je včetně ceny popsaná tady v blogu, na tu jsme dostali (kvůli dětem) od příbuzných půjčku tak dlouhodobou, že šlo fakticky o dar. Jinak u nás platí, že dovolená zásadně stojí méně peněz, než kdybychom zůstali doma. Což se běžně daří.
- autem jezdím tehdy, když by se nevyplatilo jet jinak. Spotřebu si hlídám odjakživa. Už jsme psal, že by bylo možné je nemít, jenže vzhledem k výše napsanému by byly úspory minimální. Auto mám nejlevnější možné (pořízení plus servis).
- nejdražší kolo mých dětí stálo 1950,- Kč, všechna ostatní byla nejméně o polovinu levnější. Servis dělám sám, roční investice do kol celé rodiny jsou zhruba dva dny času a tři stovky za brzdové špalky nebo duše.
- děti mají přilby, koupené s příspěvkem pojišťovny. Mám je prodat? Děláš si legraci?
Máme cyklovozík - stál (před čtyřmi lety) 4000. Tato kategorie (stejně jako dovolené) patří pod zásadu "neomezit významně děti". Poskytnout dětem zážitky je důležité, a výdaje jsou minimální.
- lyže máme. Ani jedny jsme nekupovali, kolují mezi námi a dalšími rodinami s dětmi. Servis vázání provádím sám, broušení hran jednou za čas dostanou děti k vánocům.
- kolik mě stály poslední boty si nepamatuju, nejmladším jsou 4 roky. Mám aktuálně čtvery boty: pohorky meindl jsem dostal darem. Nízké garmonty jsou právě ty nejmladší, bohužel je potřebuju na svou špatně zahojenou nohu. Sandály na léto stály 400. Boty na volejbal, kolo, běhání a další sporty (na vše jedny) stály hříšných 900.
- svícení - ano, udělal, zahsínáme, šetříme
- topíme na 20 stupňů, pokud je někdo doma, v noci vůbec
- ve svetru
- sprchování a koupání - stlačeno na hygienické minimum, já se ostatně nekoupu vůbec.
- balená voda? nejsem pitomej...
- psa nemám
A k tomu vydělávání: o víkendu se snažím nepracovat, mám rodinu. Ale musím, jsou věci, které se prostě musí udělat. Zaplacené to mám jednou ročně před Vánoci v pártisícové odměněně.
Ve všedních dnech volný čas nemám, kromě hlavního úvazku ve škole (už jsem ho stlačil na 8,5 hodiny denně, což považuju za velký úspěch) ještě vyučuju soukromě, čímž pokrývám největší výdaje na zájmové kroužky svých dětí. Ve zbylém čase se snažím v několika různých směrech přivydělat podnikáním, ale prozatím pouze začínám platit zdvojené odvody, takže tudy naopak tečou peníze ven. Totéž platí pro práci o prázdninách, s tím, že jak jsem psal, mohl bych se ještě dovolené vzdát a brigádničit, ale to udělat nechci, nebo jen v nejvyšší nouzi. Nemíním vyřešit finance za tu cenu, že mě děti nikdy neuvidí a rodina se mi rozpadne, takových případů znám až moc.
Těch položek, na kterých se dá ušetřit nebo vydělat, už mi věru moc nezbývá. A opět, nepíšu tu, abych si stěžoval, ale proto, abych naboural tvoje bohorovně sebejisté přesvědčení, že všem stačí, aby nebyli blbí a trochu se uskrovnili, a hned mají na spoření. :-)))
Možná má před očima zářný příklad svého bratra.
Ještě mi nezapomeň vyčíst, že sem píšu, místo abych pracoval. Jsem momentálně na neschopence. To je bohužel nevýhoda práce ve školství: zatímco v jiné práci bych vzal atb, nadopoval se brufenem a šel vydělávat, do školy přece jen spálovou angínu nosit nechci, to mi svědomí nedá... :-(
Takže momentálně sedím u kompu a dávám dohromady další ze svých střelených (a drahých) nápadů, jak vydělat nějaké peníze. :-)))
Fakt Ti nic nevyčítám, ani nechci a ani nemám právo. A ani se necítím Bohu roven, jak jsi napsal v jiném příspěvku. Pouze prezentuji svůj názor, že v ČR (až na výjimky nebo krátkodobé stavy) je člověk schopen část příjmů uspořit. Otázka je, zda se pro to je ochoten rozhodnout. A respektuji to, že někdo zvolí jinou strategii života.
No tak to děláš dobře, máš to promyšlený, víš, kde by ještě šlo ušetřit nebo vydělat, ale jsou pro Tebe důležitější jiné hodnoty. A myslím, že dokud člověk ještě může upřednostňovat jiné věci než přežití, není chudý.
V Tvém případě tedy jde o rozhodnutí, zda žít bez spoření na krizové období a více v souladu s Tvou prioritou rodiny nebo si trochu spořit na krizi a o to zmenšit svou rodinnou prioritu. Rozhodl ses pro to první, což je Tvé právo, ale zároveň jsi uznal, že by šlo ještě uspořit, ale cenu vidíš jako příliš velkou. OK.
:-)))
Viz můj post včera v 22:46 - to celé stručněji.
Souhlasím s Tebou, že jsou možnosti, jak i málo vydělávající člověk, může ušetřit. Jen mě s principu serou lidi - a tím nemyslím Tebe, kteří, s platy xnásobně vyššími bohorovně tvrdí - šetřete! Jo, koupím si místo 10 jen 5 rohlíků, místo sýra nějakou polskou sračku co krávu viděla jen na plakátu, budu se sprchovat studenou vodou, navíc se otužím a sbohem rýmo, zatímco borec co mi to doporučil, si místo vína k večeři za 500 koupí jen za 450, svůj šestilitrový Mercedes vymění za pětilitrové Audi a místo dvou milenek si pořídí jen jednu. Tak takové rady mi opravdu dodávají optimismus do dalších časů.
Jo a přesně z tohoto důvodu mě štvou ti mocipáni nahoře slovy povodňová stovka nikoho nezabije, ale že pro člověka s nízkým příjmem má sakra jinou hodnotu než pro miliónáře, to už jaksi nevnímají.
Já začal z důvodu úspor jíst plesnivé sýry a pít stará vína...
Si ještě pořiď starýho Jaguára místo tý nový škodovky.
Jo a zku*vený auto bez střechy. Sem si musel na zimu koupit druhý, abych měl kde vozit lyže.
Jak souvisi strecha a lyze? 8-)))
Lyžiny nebo-li hagusi a thůlevole;-)
Proc na strechu? Neni to lepsi spat dovnitr? 8-)
Ale i kdyby ne, stale nechapu souvislost.
http://www.google.cz/imgres?imgurl=http://www...
http://www.google.cz/imgres?imgurl=http:/...
Nééé, to by se mohly odřít potahy woe!
A hagusi na tohle v OBI nemají:-(
http://1.bp.blogspot.com/_FoXyvaPSnVk...
Reseni je hned nekolik:
http://www.foundshit.com/vw-roof-rack/
http://www.google.cz/imgres?imgurl=http:/...
http://racer86.com/2010/09/26/park-life-a-day...
http://www.google.cz/imgres?imgurl=http://www...
http://aussieexotics.com/category/roof-rack
http://www.google.cz/imgres?imgurl=http://4.bp...
Nebo proste vezmes nejblizsi tvarove pribuzny, samorezne srouby, elektricky sroubovak a .......
NIc z toho není kábryjo:-(
jo, s tou mikrovlnkou jsem to taky nepochytil...
To máš jednoduché. Pokud se jí zbavíš a jídlo si dáš studené, ušetříš :-))
Za poslední tři týdny mi vůbec nechutná teplé jídlo a jím v podstatě jen acidofilní mléíko, banány, koláč a sýry - to za energie ušetřím poměrne dost, ne?!?
Bála jsem se, jestli nemám zase v břiše helikoptéru a teď zjišťuji, že moje tělo vlastně jen najelo na úsporný režim :o)))
Jen nevím proč... Že by mne připravovalo na události dnů budoucích?!?
To je závažnej příznak, žádnej úspornej režim. Tvoje tělo ti chce ušetřit za plyn - od léta bude cena žehu úměrná váze nebožtíka. Už jsme to i projednávali v naší židovský obci.
Vy židi to máte jednoduché. Abyste ušetřili za pohřeb, vyprovokujete nějaký pogrom a máte žeh zdarma.
To se ti lehce řekne, ale zatím tady žije málo mudžáhedínů, tak zatím Kristallnacht nehrozí.
Není ten úspornej režim jen nějakou verzí zimního spánku ?
A že to přišlo až teď 6.únorce?!?
To jako že by se moje tělo až teď připravovalo na zimní spánek?!? To leda že by ho Murphy oblbnul těma sněžnejma kecama :o)))
Například já taky chodím pozdějc spát, furt ponocuju :-)
Každopádně tě podezírám, že během následujících dní usneš a o Velikonocích se na srazu objevíš se třemi medvíďaty.
Hele bacha, možná se neorientuješ v historii tohoto webu, ale tohle nebyl dobrej fór:-)))
Ten byl naopak zatracene dobrej! 8-)
Ty blázne, teď jsi mě vyděsil tak, že snad radši ani spát nebudu :o)))
To mi připomíná jednu pohádku - tam nějak princezna usnula a nějak ji chodili princové osvobozovat či co, to už si nepamatuju. Zkrátka když se princezna probudila, tak za pár měsíců porodila kluka jako buka. No a tak se znovu hledali ti princové, co ji zachraňovali a zjišťovalo se, kdo že je ten pravý :o)))
Tuhle pohádku jsem viděla i v kině nebo v televizi animovanou :o)))
nějaká od Kubína? se šťastným koncem typu "jedli a pili, až si v pr..li ztrhali žíly" ((-:
Ne, ne, Kubín to rozhdoně nebyl :o)))
Člověče, já to snad doma pohledám.
Já myslel že už spíš, že ses tak dlouho neozvala :o)
Tak teď nevím, jestli jsi měl o mě starost nebo už jsi se nemohl dočkat těch medvíďat :o)))
Měl jsem starost o sebe, jestli se na mě nezlobíš :o)
A víš že to mě nějak nenapadlo?!? :o)))
Ale je to zajímavá myšlenka - dávám tě na první místo jídelníčku pro medvíďata :o)))
Chůůdinky malý, chundelatý, to je teda lituju.
Šlo mi spíše o pořízení než o to se jí zbavovat. Dnešní i dost chudí lidé si pořizují spoustu spotřebičů, i když by vystačili s méně spotřebiči a ještě ušetřili. Jasně, když už ji člověk dostane darem, prodávat ji už může být nevýhodné i ekonomicky, nehledě na to, že by se darující urazil....
A anvíc si myslím, že tuhle dobrotu
http://www.nakole.cz/diskuse/12596-co-me...
bych v klasické troubě upekl podstatně dráž. Nebo ne?
;-)))
Když jsem ještě byl chudej, měl jsem ve svém sešitku na recepty přesné přepočty, kolik mě který recept bude stát v Kč/kg.
Aha, takže když si budu chtít ohřát štrůdl, tak v rámci úspor bez mikrovlnky roztopím elektrickou troubu a pak to tam na pár minut šoupnu...
To mi silně připomíná ty různe "eko" výroby elektřiny typu větrníky, které za celou svou živnostnost nevyrobí tolik elektřiny, kolik se spotřebovalo na jejich výrobu; a to nemluvím o jejich (budoucí) likvidaci.
Slovy Horsta - A TO SE FAKT VYPLATÍ!!
Ano, nemám být rozežraný a nežrat štrůdl; a teplý už vůbec ne...
Tak sorry, ohřívat štrůdl je čuňárna.
Čuňárna je jíst štrůdl studený...
Máte pravdu oba, ten se má sežrat celej hned, jak se upeče!
Nevím, za co ti dávaj mínusy, vždyť je to pravda, a naprostý základ domácího hospodaření (btw z řeckých slov oikos=dům a nomos=pravidlo, zákon vznikl název vědy EKONOMIE, původně pravidel pro hospodáře).
Je potřeba si pohlídat velké výdaje. Tisícovka už stojí za pár minut přemýšlení. Fakt potřebuju mikrovlnku? Je levnější vařit vodu na plynu nebo ve varné konvici? Vyplatí se vypínat přes den topení a večer vytápět byt?
A pak pravidelné výdaje. Desetikorunka denně je přes tři litry za rok. A ta desetikorunka se dá ušetřit zpravidla každý den několikrát. ZA trochu přemýšlení a skromnosti můžeš mít každý rok nové kolo. Nebo bydlet v domku místo paneláku.
Na dovolené mám zase já pěkné pravidlo: dovolená musí být výdělečná. Na náhradě mzdy bych měl dostat víc, než kolik mne dovolená stála.
Máš úplnou pravdu (a Dan Sed ve většině postů taky). Jen se snažím ukázat, že jsou lidi,
kteří už tu desetikorunku denně mají nevydávají a ostatní taky hlídají, a přitom to není
zaručená cesta, jak mohou něco našetřit.
Ale zauljala mě jiná věc:
Ono to může být taky celé ještě složitější. Například vytápění: dokud
jsme měli stará okna, nevyplatilo se vypínat topení - byt neskutečně vychladl. Po
rekonstrukci oken je to jiné a úspora na plynu je zřejmá. Jenže: rekonstrukce byla pořádná
rána. Spočítat návratnost - ukázalo se, že to prakticky není možné, nikdo nedokázal
odhadnout ani ceny plynu, ani další vlivy natolik dopředu, aby se z toho dalo něco rozumného
vytáhnout. Takže já prostě nevím a asi se ani nedozvím, jestli se ta rekonstrukce ve
výsledku vyplatí nebo ne. Jediné, co vím, je, že pokud se ty prachy vrátí, bude to za
dlouho. Na což jeden nemusí být ekonom :-) Jinak řečeno: do bytu nám netáhne, ale nevím, co
nás to pohodlí dlouhodobě stojí. Nebo jestli nám časem nevydělá.
Totéž dovolená: máš pěkné pravidlo. U mě je dodržitelné jen občas - naštěstí máme jak já,
tak moje rodina poměrně laciné, někdy až extrémně laciné preference aktivit o dovolené. Ale:
aniž bych to chtěl zveličovat, musím říct, že moje zaměstnání je skutečně dost stresující
záležitost. Je to jako lézt po exponované stěně jako prvolezec. 42 týdnů adrenalinového
zážitku jen s několika pauzami. (To není stížnost a taky netvrdím, že to jinde není.
Jen je to prostě fakt.) Dřív to šlo samo od sebe, v posledních letech balancuju na tenké
hraně vyhoření. Velmi přesně vím, jak moc mě drží nad vodou zážitky z dovolené, obvykle z
cyklocesty. Nebýt těchto zážitků, v mnoha případech bych tu hranu neustál. Doslova z těch
zážitků čerpám, přímo fyzicky. Je tohle ekonomicky vyjádřitelné? Myslím, že tak trochu ano.
Kolik bych toho musel spolykat, kdybych se nedržel takhle? Cena za léky, za psychoterapeuta.
Cena za průšvihy, kterých bych se v práci dopustil a které by mohly být dost drahé. Chápeš,
co chci říct? Dovolená může být dlouhodobě výdělečná, aniž bych to poznal na výplatní pásce.
Z hlediska dětí je to to samé v bleděmodrém. Dan Sed někde psal, že je to prostě moje
rozhodnutí, že před momentální finanční jistotou upřednostňuju něco jiného. To je fakt.
Jenže dlouhodobě to může být i finančně vyjádřitelné a výhodné. Čas, který nevěnuju výdělku,
ale rodině, se může časem ukázat jako doslova výdělečný. Může mi ušetřit výdaje za soud při
rozvodu, ke kterému by mohlo dojít, kdybych se rodině nevěnoval. Může mi ušetřit finance,
které by mě jednou stálo léčení dětí ze závislosti na drogách, protože i když nemůžu
zaručit, že k tomu nedojde, přece jen péčí o děti pravděpodobnost takového průšvihu snižuju. A nebo i přímo: děti dokáží ocenit čas, který jim věnuju, a jsou pak (zkušenost mi to potvrzuje) daleko méně náročné. Zkrátka nechtějí žádné drahé dárky, neznám žádné přemlouvání typu "nový mobil, notebook za vysvědčení" apod. Nebývá to často tak, že to, co roidč vydělá navíc v čase, kdy by se měl věnovat svým dětem, pak stejně utratí za drahé dárky, aby uchlácholil svědomí? Potíž je samozřejmě v tom, že to jsou jen možné alternativy budoucnosti. Nikdo neví, jak se to vyvine, a tudíž nikdo neví, jestli tímhle svým přístupem vydělám nebo prodělám. Mně to potvrzuje banální pravdu, že podstatou ekonomického rozhodování není rozum, ale víra (nebo osobní přesvědčení, chceš-li). Rozum je užitečný, ale tam, kde nemá spolehlivé vstupy, se moc nechytá.
Možná (určitě) jsou to všechno banality. Zkrátka chci říct, že slovo "výdělečný" může mít dlouhodobě podtatně hůře upřesnitelný význam. Nejsem ekonom a financím téměř nerozumím, ale vychází mi z toho, že rodinné finance můžou být mnohem složitější, než je pouhé účetnictví, a že se tak dost podobají té "velké" ekonomice typu hospodaření států nebo globální postavení eura. :-) Aspoň někteří ekonomové, které celkem rád čtu, říkají, že je to dost podobné kouzlení s odhady budoucnosti...
Si pro průměrně vydělávající rodinu nedovedu trochu představit týdenní rodinnou dovolenou s komplet náklady do 9 000 korun. A v zimě už vůbec ne.
já jo. Loni jsem byl tejden na kolech s tehdejší přítelkyní a její dcerou a do téhle částky jsem se vešel s velkou rezervou...
Nemyslím, že to není možné, jenom si to nedovedu představit. Pokud vyloučím stanování a vlastní chatu, chalupu, půjčené za hubičku, tak se do toho nevejdu. 4 lidi, apartmán někde + jídlo + doprava na místo, nějaké vstupné a je vymalováno.
Jasně, napíšeš, že stanovat lze. Lze, ale to není pro každého to co by hledal.
a no tak ubytování v ***hotelu na pláži na Francouzský rivieře s plnou penzí a dopravou limuzinou tím samozřejmě nepokryješ...
ne všichni ale musí nutně na dovolené rezignovat na svou schopnost se o sebe postarat.
Já si uvědomuju, že jsou lidi, který nepojedou nikam, kde není k dispozici bidet, ale spoustě stačí toaletní papír a některejm v nouzi i lopuchovej list.
Prostě tím chci říct, že to celkem bez problémů jde, ale záleží na tvý volbě. nemusíš to chtít ty. Obojí je v pořádku.
Nemusíš stanovat, dá se lehnout i pod širák... Moje nejhezčí dovolený byly nejlevnější. Letos se chystám poslední týden v srpnu na vandr s ročním a tříletým děckem. A myslím, že mi dva až tři litry na týden budou stačit.
Pokud s nimi jedeš sám, tak máš můj respekt!
Upřímně, ženská by to jen komplikovala, takže sám je jednodušší:-))
Kam se chystáš? Mám ročního trpaslíka, a nemám s tím zkušenosti. Když vidím, jak prozkoumává byt, mám trochu strach, co bude dělat někde na louce, v lese, v křoví, u potoka.
Vím, že Indiáni nechávali své děti hrát na břehu řeky nebo na kraji propasti, čímž kultivovali svůj genofond, ale žena tyhle teorie nějak nerada poslouchá:-D
Tady nejde o teorii, ale praxi. Nesmíš teoretizovat, ale postavit před hotovou věc, jakože to je normální. Mimochodem, kuchyň je pro dítě mnohem nebezpečnější než les nebo louka. A kam se chystám? Nejspíš Česká Kanada, tam je dost šutrů, na kterých si můžou pěkně hrát a padat z bezpečný vejšky, potůčky tam nejsou hluboký, aby se utopili, když se vymáchaj. A smrkový lesy, kde se dá sehnat dřevo hořící i za deště na sušení mokrých věcí.
No, moja mě s mladým, když byl malý nikdy nikam nepustila samotného, až teď, co má 10, ale s mým zdravotním stavem se moc nedivím.
Můžu, ale nemusím. Je to tak, nebo ne?
Musíš a musíš a musíš!!!
když musíš tak musíš, ale než přejdeš k realizaci, tak bychom se mohli ještě aspoň jednou potkat, ne?
V to doufám, neplánuji umřít v nejbližších dnech.
tak to se mi ulevilo. Udělal jsi mi radost;-)
Nikdo tě nenutí moje rozpočtový pravidla dodržovat. Já někdy rozpočt taky trochu přešvihnu;-)
Ale přišlo by mi fakt trapný vydělávat třeba půl roku na pár sklouznutí se po sjezdovce. Buď zaberu a vydělám víc, nebo si najdu levnější zábavu s taky slušnými zážitky.
Nerozporuji, že to nejde se do toho vejít. I dovolená za tuto cenu může být plnohodnotná, není důvod proč by nebyla.
Jenom jsem napsal, že si to nedovedu představit, pokud nevyužiji stanování, či vlastní ubytování, nebo pronajmutí za hubičku při dvou průměrných příjmech v rodině. Možná se pletu a existuje možnost jak se do toho vejít a nebýt pod stanem, jenom jí neznám.
Já ji znám: můžeš přece jet pod širák... ;-)))
Navíc existuje spousta pracovních táborů neziskovek, kde dostaneš najíst i střechu nad hlavou :-)
Jojo, děti poslat na léto do arbeitlageru! :-)))
Pak si budou pořádně vážit vzdělání, práce i zděděného majetku :-)))
Co máš proti vnadru nebo sjíždění řeky se stanem? Kolik pětiletých kluků může říct, že spalo pod stanem na sněhu nebo dokonce v iglů? (Já vím o jednom:o))
Nemám proti tomu nic kromě toho, že bych nerad takto trávil 25 dní v roce každý rok. To je ale jenom mé vlastní rozhodnutí a jsem si plně vědom, že někomu to naprosto vyhovuje a neměnil by.
Kdybych mohl travit na vode 25 dni v roce, pak tak 15 na kole, byl bych vazne spokojeny. Jen v zime bych si rad dopral luxus teple sprchy. 8-)
Jasně, to chápu. Tak to už ti zbývají jen možnosti "vydělat víc" a "doplácet na dovolenou z úspor". ;-)
Pokud jsou úspory vše, co utratím nad nezbytné minimum pro žití, tak musím platit z úspor vše nad rámec nezbytných výdajů.
Pokud mám vyčleněno kolik chci spořit a kolik mohu utratit, tak to hradím z kolonky možno utratit. Dále už je jenom otázkou vlastních priorit za co peníze z této kolonky utratím. Jestli za dovolenou, nové kolo, nové auto, benzín, bazén, sport, večeře, lepší bydlení apod.
Jednoduche - musis proste vydelavat vic. 8-b
Přesně tak. Týden s rodinou v hotelu u sjezdovky nebo v hotelu na dohled od moře je pro mne s lehce nadprůměrným platem příliš drahá dovolená. Nechápu, co je za problém si to přiznat:-/
Zkus si spočítat, kolik spotřebuješ energie na ohřátí dvou porcí jídla v mikrovlnce a na el. sporáku.
Mikrovlnka 2x 2 minuty 750W - 0.05 kwh
El. sporák 10 minut - 1500W - 0,25 kwh
Což už je trošku rozdíl.
A jak jsi to myslel s tou dovolenou, nějak jsem to nepochopil. To jako si vezmeš v jednom zaměsnání dovolenou, abys v jiném mohl makat?
Já jsem to pochopil tak, že pokud si vezmu dovolenou a manželka také a bude nám za ten týden vyplaceno jako náhrada za dovolenou 20 000 korun, tak by cena naší rodinné dovolené neměla přesáhnout tuto hranici.
Tak v tom případě půjdem o příští dovolené spát pod strom a pást se na louce. -))
Jj, to je přesně ten typ úvah. Na druhou stranu, pokud topíš (v zimě), tak teplo z vaření, zdánlivě ztrátové ušetříš na vytápění.
BTW stejně využiješ i teplo z edisonek. Když tam nastrkáš ekortuť, tak ve finále pár korun ušetříš na svícení, ale stejnou energii musíš dohnat topením. Lze namítnout, že v létě jse to čistá ztráta. To je pravda, ale v létě je dlouho světlo, takže to není zas tak hrozný.
Když jsi na dovolené, běží ti náhrada mzdy ve výši tuším průměrné mzdy za poslední 3 měsíce.
Když bereš cca 21 litrů/měs., dostaneš 5 litrů za týden dovolené. Samozřejmě, vzít si dovolenou a vydělávat jinde taky jde (sám jsem to kdysi udělal), ale k dodržení rozpočtového pravidla to nutné není;-)
Tak až bude manželka zase brblat, že sedím u počítače, tak ji oznámím,že vlastně vytápím byt. -))
Už vidím ,jak se na to bude tvářit.
S tím přitápěním by to musel někdo propočítat, kolik tě stojí vytápění přímotopem (el. sporák) nebo dálkovým topením (plyn z blokové kotelny).
Na našem činžáku jsme udělali a rozchodili vlastní kotelnu a díky tomu, že nevytápíme trávníky teplovodama ze sídlištní kotelny platíme za energie 60%.
Jj, u nás se o tom taky diskutuje. Jelikož sousedi jsou idioti a nejsou schopni nic odhlasovat, tak se o tom ještě chvíli diskutovat bude, a pak se na to zapomene.
Tak to mate dobre, ze se dokazete sejit, domluvit a zrealizovat, u nas nejsou lidi schopni ani prijit jednou rocne na shromazdeni vlastniku, aby bylo usnasenischopne (je treba pulka podilu)... :(
Abych Tě vyvedl z omylu, tak tu story přepíšu...
Bydlíme v baráku původně plném lampasů a jejich logiky, nyní je jich tak třetina.
Před 2 roky se schůze usnesla na zateplení, výměně oken a kotelně. Bratru 6 melounů na 20 let. Barák se zateplil, udělala se okna, postavila kotelna, připravila se kotelna k přepojení a našla se chyba na legislativním postupu, protože jedna lampasácká rodina byla proti, aby byla kotelna v našem v jednom ze 4 vchodů a další lampasácká rodina byla proti úplně, poněvadž by jim mohla vybuchnout pod jejich bytem, kterému by to jinak vytápělo podlahu na 20°C.
Kotelna se odpojila a barák byl zapojen na sídlištní kotelnu a naše se měla podle nařízení z kraje zbourat. Musel se projekt dodatečně rozdělit na 2 části: kotelna a zbytek, abychom neztratili nárok na dotaci. Mezitím ta jedna lampasácká rodina, která tady všechny označila za nehodné pozdravu a úsměvu, zbuntovala 2 důchodcovské partaje pro nelegálnost. Samozřejmě bitva odvolání a nakonec soud. Lampasácká rodina prodala byt a odbojní důchodci dostali od soudu nabídku pro soudněznalecký nález, který by zaplatili, když bude všechno v normě tzn. život neohrožující. Tak ten svůj odboj utli a po 2 letech desetitisícových útrat za soudy, právníka a další stovky lejster nám kotelna konečně topí.
Konec dobrý, všechno dobré...
Plynový přímotop (karma) nebo plynový kotel (etážové topení) jsou samozřejmě levnější.
U dálkového topení strašně záleží, protože tam se vytápí celý panelák, rozpočítává se to na společnou část a zbytek poměrama, jsou tam spousty vachrlatých koeficientů, a ve finále je to strašně drahé vytápění.
Ale když si zajistíš vytápění sám (například tepelnou koulí), tak stejně musíš platit tu společnou část.
Nemůžu si pomoci, ale tohle mi připadá hrozně drsné. Myslím si, že v Evropě, v 21.století, pokud máme rodinu s dvěma pracujícími by nemělo být, že budou řešit, zda mají mikrovlnku a děti kolo s přehazovačkou. IMHO, by taková rodina měla dosáhnout na "běžný standart", kam patří věci typu myčka, mikrovlnka, televize, PC, pračka i kolo s přehazovačkou, a to i pokud pípají kódy v Kauflandu. (Předesílám, že my třeba tu mikrovlnku ani televizi nemáme.) Měli by mít možnost nekupovat boty na tržnici a kupovat kvalitní potraviny.
Pokud je v pořádku, že tu bude úzká vrstva lidí s dětmi v soukromých školách, několika auty, kteří létají "nutně pracovně" mezi Ostravou a Prahou a zbytek řešící, zda můžou jet děti na výlet se školou rozsypanou karosou, tak vítejme na Pobřeží Slonoviny.
Jako politicky je to samozřejmě velice šikovné, pokud bude majorita hlavně řešit, co do huby, nebude mít moc času na remcání, že.
Naprosto souhlasím. Problém je v tom, že klíčová ministerstva financí a práce a sociálních věcí obsadili lidé, kteří se pyšní tím, nakolik dokážou stlačit příjmy a zajištění běžných lidí a přihrát peníze pár desítkám tisíc nejbohatších. Lidi jsou pro ně pracovní síla, lidský zdroj (human resources), kterou je nutné optimalizovat z hlediska nákladů, prostě takový dobytek, kterýmu je potřeba dát co nejméně nažrat, aby ještě dostatečně nadojil a zároveň nezdivočel. Nehospodárnost ve státních financích vnímají jako peníze vyhozené lidem nebo ponechaných lidem zbytečně, bez přímého vlivu na růst zisků elity. Politika v jejich podání je najít tuto optimální hranici všeobecné chudoby. Průšvih je v tom, že jsou velmi chytří a mají velmi propracované nástroje na to, jak toho dosáhnout.
Sry, ale tenhle názor mi nápadně připomíná komunistickou ideologii. Jako by bylo pár desítek tisíc nejmajetnějších, a ti neměli na práci nic jiného, než záměrně udržovat zbytek světa v chudobě. Ostatně chybná záměna slov "bohatý" a "majetný" je tu nápadně podobná.
Prostě naše společnost ještě není dost zralá pro to, aby všichni měli nejmodernější značkové boty, drahá horská kola, a kompletní sortiment domácích spotřebičů v zakázkové kuchyni.
Jeden má to, druhý něco jiného, někdo více, někdo méně. Takový je život.
To se na jednu stranu divím, že pak zaměstnávají Tebe, když sou tak chytří a mají tak důmyslné nástroje. Řekl bych, že používají to, co se naučili za komunismu. Mít všechny kolem ve všeobecné chudobě s ohnutými zády. To sdírání z kůže je asi společný znak všech diktatur. Např. rudá pakáž to udržovala kulometem a ta demokratická ti umožňuje utopit myšlení ve "svobodě".
Platí ho, aby propagoval jejich nástroje v médiích (všimni si, jak sofistikovaně maže med kolem huby když propaguje centralizované příkazové přerozdělování, sen všech majetných a mocných). A on jako užitečný -ehm- pracovník tak činí ve svém volném čase i například zde:-/
A propos, demokracie a svoboda moc dohromady nejde. Naopak, zcela demokraticky lze něčí svobodu omezovat (jak se děje například dnes u nás). Nezapomeň, že Hitler či Gottwald se dostali k moci demokratickou cestou.
Kalousek ani Drábek mě nezaměstnávají.
Stát (nějaké ministerstvo a jiné) nebo strana nebo jiný poradní najatý sbor zvenku?
Je to horší, než si vůbec dokážeš představit. ABL, resp. jejich prodnikatelský projekt Věci Výdělečné.
:-(
Mluví z Tebe pouze nenávist a závist. Měl bys se sebou něco udělat....
To je pravda, takhle rozeznáš komunistu od socdema, kteří jen závidí.
Když je to pro Tebe tak zajímavé, díky angažování v politice se můj příjem nezvýšil ani o jedinou korunu. Divné, že? Představ si, že existujou lidi, kteří se snaží něco udělat pro druhé, aniž by na tom vytloukli milióny. I proto je pro mě tak jednoduché s tím skončit, což jsem právě udělal.
A jaké sis z toho vzal poučení? Lze obstát v politice a přitom zůstat, nebo se dokonce stát slušným člověkem?
Je to možné, jen je potřeba pečlivě vybírat spolubojovníky a mít na to hromadu peněz. Hlavní problém je, že bez mecenášů se neobejdeš, státní příspěvky na efektivní činnost nestačí. A mecenáši jaksi vymřeli, přeměnili se na politické investory, což je přesně podhoubí korupce.
Dost složitý, na můj vkus. Asi do tý politiky nakonec přeci jen nepůjdu :o)
Důležité je, že jsi si jistý těmi spolubojovníky...
Jen tou válkou si nejsu jistý, protože bojuješ proti těm, se kterými táhne Tvůj klan za jeden provaz. Tedy jestli jsem si správně přečetl všechny Tvé příspěvky. Víš, jestli taky všichni kolem Tebe to dělají z nadšení a s ideou. Naivitou netrpíš, ale taky to není všechno. Pokud totiž bojujete za "správnou věc" , tak v životě nemůžete "sehnat" toho politického investora. To je lakmusový papírek. Až budete mít mecenáše, tak se rozhlídni po spolubojovnících.
Máš naprostou pravdu. Proto jsem šel s myslivci na jelena, abych je po cestě zkusil přesvědčit, aby střelili jen to, co potřebují k přežití a ne na sbírku trofejí.
Jen pár věcí mě uniklo z toho vládního škrtání, jako třeba zrušení podpory zaměstnávání zdravotně postižených, přičemž většinu z nich nechali "uzdravit" posudkovýma komisema, a tudíž je uvrhli do hmotné nouze. Můžu doložit na sobě. Čím toto okecávají?
Do toho jsem nekecal, nestíhám při normální práci úplně všechno, ta důchodovka stačila. Ale zdůvodňují to potřebami úspor miliónů, aby pak mohli rozhazovat miliardy. Házejí to taky na doktory, kteří invaliditu napíšou každýmu, kdo si řekne a máme nejvíc invalidů na 1000 obyvatel v Evropě. Prý je to i tím, že jsou povinné kvóty na zaměstnávání invalidů, což tlačí podniky k tomu hnát lidi k doktorovi na uznání invalidity. Sám Bárta přiznal, že v jeho ABL slouží invalidů habakuk. Účelově.
Těm povinným kvótám se lze pěkně a levně vyhnout...
Omlouvám se za OT, ale když to tady DanSeed čte:
Dane, když máš přes VV možný blíž k ministru dopravy než já. Dneska jsem se dočetl, že jedna z tratí ke zrušení je Rumburk - Jiříkov. Ne, že bych ji zrovna potřeboval k životu, ale vzpomněl jsem si, že když byly v roce 2002 povodně a železnice Děčín-Drážďany byla uzavřená, projelo po téhle trati spoustu nákladních vlaků převážně s automobily z českých továren.
Tedy, pokud se trať zruší a přijde podobný problém, české automobilky, na kterých prý stojí naše ekonomika, směrem na Berlín neodvezou ani kolo, nebude kudy.
Tenhle argument asi nepomůže - v případě krátkodobého výpadku se holt chvíli bude jezdit přes Vídeň:-)) nebo se to ekologicky naloží na náklaďáky. Zkus najít argument ekonomické udržitelnosti v běžném provozu. A ono to s tím rušením nemusí být tak žhavé, třeba je to potenciálně výdělečná trať, která se uměle udělala prodělečná, aby se mohla privatizovat za hubičku a pak zase z ní udělat výdělečnou, teď už do soukromé kapsy. Takové případy jsou....
Ono těch 9 km nemá žádné běžné využití. Napadlo mě to jen v souvislosti s tím, že se zruší jedna z cest, kudy se případně dá odjet nákladním vlakem z Čech do Německa.
Mimochodem, když si vzpomenu, kolik zboží tím Rumburkem prošlo o povodních, možná by na to nebylo ani dost náklaďáků.
Takže nic ekonomického, spíš zadní vrátka. Ale i tak díky za reakci.
(Na druhou stranu, pokud ta trať nebude provozována, brzy ji jiříkovští spoluobčané rozeberou.)
Co cyklostezka? Že by se to využilo jako těleso pro cyklistiku....
To by samozřejmě byla pěkná cyklostezka, protože po silnici je to nahoru a dolu. V Ebersbachu by se napojila na cyklotrasu SpreeRadWeg.
Co to je všeobecná chudoba a jak a kdo to určuje?
Tomuhle moc nerozumím, ale někdy si říkám, jestli tyhle řeči o nenažraných horních deseti tisících nejsou je hloupé návody ku nic neřešícímu třídnímu boji. A říkám si, jestli naším "nepřítelem" nejsou spíš obyčejní chudí lidé z celého světa, např. dolních jedna miliarda Číňanů, další dolních jedna miliarda Indů a dalších X dolních miliard ostatních národností, prostě obrovské množství OPRAVDU chudých lidí, kteří by se chtěli mít alespoň v náznacích stejně dobře jako my a tak začínají radikálně měnit způsob života a spotřebovávat větší množství strategických surovin.
Jestli bychom se místo třídního boje spíš neměli soustředit na konkrétní zloděje a taky se smířit se skutečností, že si budeme občas muset něco odepřít, aby si každý pátý z těch několika miliard chudáků mohl koupit alespoň mopeda.
Každý má možnost nekupovat boty na tržnici a kupovat kvalitní potraviny.
Kdyby stát neomezoval obchod a nedusil lidi berněmi, byl by samozřejmě daleko větší výběr daleko levnějšího a kvalitnějšího zboží, a současně by lidé měli více svých vlastních prostředků na jejich pořízení.
DanSed reagoval na k.vl a ten zřejmě, alespoň podle příspěvků (neznám jeho poměry), živí rodinu z jediného učitelského platu. Já jsem rád, že žijeme ve 21 století a my ze dvou platů - učitelský a neučitelský, ale oba téměř shodné :o), se dvěma dětmi na "běžný standard" dosahujeme. Rozhodně si nestěžuju, přestože nemůžu (možná ani nechci) dovolenou trávit na Kanárech a lítal nakupovat módu do Paříže......
Mám tu výhodu, že jsem si prožil i část života v situaci, kdy jsem testoval Tebou zmiňovanou hranici - příjem 6000, manželku a 4 děti. Samozřejmě, pokud se člověk dostane přechodně do horší situace a je si tím jist, že je to přechodné, od toho jsou ty rezervy, aby si na přechodnou dobu jimi vypomohl.
Na druhou stranu v dnešní době se dostat do skutečné bídy vyžaduje i určité úsilí. Svět chudých lidí mi není cizí, takže mé přesvědčení o tom, že člověk může část příjmu odkládat, není typu otázky "proč nejedí koláče, když nemaj chleba?". Největším problémem chudých je jejich srovnávání se s méně chudými a snaha se jim materiálně vyrovnat, a pak malá odolnost vůči marketingu.
O chudobě nemůže být řeči. Když chce člověk vidět skutečnou chudobu, musí pryč z Evropy, anebo přinejmenším určitě pryč z ČR.
Myslím, že největší problém těch, kterým říkáš "chudí", je ale něco jiného: právě když si uvědomí, že jejich situace není přechodná, ale spíše chronická. Tohle pomyšlení spolu s tíží zodpovědnosti je něco, co vyžaduje opravdu silný charakter, a ne každý to zvládá. Malá odolnost vůči marketingu je pak už jen důsledkem. Takový člověk totiž přestane věřit ve vlastní schopnosti (celá společnost mu neustále naznačuje, že jsou mu na nic) a začne se chytat víry v to, že jednou přijde fakt rána, štěstí nebo něco podobného. A to je průšvih.
Z vlastní zkušenosti vím, že není vždycky snadné se s tím vyrovnat. Pomohlo by výrazné "snížení prahu" pro ty podnikavé, kteří s tím chtějí něco udělat a postavit se na vlastní nohy. Ale je stále příliš mnoho papírů, předpisů a úředníků, které je při tom potřeba zvládnout, a mnoho lidí to vzdá. Vstupní investice je také vždy příliš velká, protože i pár tisícovek Kč měsíčních odvodů je pro takového člověka vysoko nad jeho možnosti.
A tak to radši vzdá: výdělek nestačí, přivýdělek se nevyplatí...
Problémem většiny lidí je, že chtějí žít nad své poměry. Já bych si mohl dovolit jezdit v Maserati, ale jezdím malým fiátkem, mohl bych nakupovat ve značkových obchodech a poslední boty jsem si koupil za 200 u rákosníků, mohl bych mít supermoderní mobil a mám sedmiletý historický expemplář. Děti mohly mít, na co si vzpomněly a přitom měly jako jedny z posledních mobily a kola s přehazovačkou. Lidi se prostě přetahujou, kdo bude mít víc a na přiměřenost vůbec nehledí.
Mimochodem, když jsi zaměstnanec, tak jako OSVČ neplatíš žádné minimální odvody, ne?
Pokud jsi zaměstnanec, tak (logicky) nemůžeš být Osoba Samostatně Výdělečně Činná ;-). Odvody si pochopitelně platit MUSÍŠ (pokud jsi zaměstnaný a zároveň máš živnosťák): sociální daň zálohově každý měsíc (výše podle předchozího roku), zdravotní daň se zálohově platit nemusí, stačí až po ročním vyúčtování.
Je pravda, že daňový věci už si delší dobu nedělám, ale pokud odvádím sociálku jako zaměstnanec, pak minimální zálohy z titulu živnosti odvádět nemusím a vše se srovná v ročním vyúčtování. Ale třeba se to změnilo, to bych ale musel někde něco během roku platit a to neplatím... To je divné.
Nezměnilo se nic, se sociálkou je to tak odjakživa. Nejedná se o MINIMÁLNÍ zálohy, ale o zálohy podle předchozího roku. První rok "podnikání" při zaměstnání (tj. Vedlejší samostatná výdělečná činnost) je to tedy nula, další roky už jsou měsíční zálohy podle výše předchozího přiznání.
Koupil si boty za 200 u rákosníků... A někde sedí bývalý 50letý zaměstnanec české obuvnické firmy, který v životě nic jiného než lepení podrážky nedělal, a kterého nikam už nepřijmou.
A ještě jsi po vzoru Fidelise zapomněl dodat, že dětem svůj majetek neodkážeš, protože by je mohl zkazit.
"Má zlatý záchod, do redakční rady jmenoval své psy a neskrývá, že mu to dělá potěšení. Sám ale říká, že z bohatství nezešílel. „Čestné slovo,“ přísahá."
Ty jo, ty jsi už ale dobře mimo realitu! :-))) Tak naposledy: existují určité minimální poměry, a jsou lidi, kteří jsou na nich a jejich problémem není to, že se snaží žít nad ně, ale že se snaží na nich zuby nehty aspoň udržet.
Boty u rákosníků - taky jsem je tam kupoval a stále ještě často kupuju, ale nevyplatí se to. Je to způsob, jak utratit více peněz za to, že máš celý roky blbý boty. Kdybych měl jednou peníze na pořádný, tak mi vydržej čtyřikrát tak dlouho a navíc chodím v dobrejch botách. Protože tu vstupní investici naráz nemám, tak musím postupně zaplatit za čtvery boty víc peněz a celou dobu chodím ve šlupkách. Tohle bys jako ekonom měl vědět, ne? Říká se tomu leasing chudých.
Ostatní věci mám jako ty, s tím rozdílem, že já bych to proystě NEMOHL mít jinak. Žiju i tak spokojeně, akorát mi vadí lidi, kteří mě pořád obviňují z nezodpovědnosti, protože se prý mám zajistit a pojistit a dát si stranou. Ale když myslíš, že se přetahuju, kdo bude mít víc... No, jak myslíš. :-)))
A jako OSVČ odvody platíš, a to mastný, i když ji máš jako vedlejší činnost. Jen první rok ne, a to - jak jsem se dozvěděl - rok kalendářní, nikoli celý první rok podnikání. Byl bych ti vděčný, kdybys mi vysvětlil, proč se odvody platí víckrát na jednu osobu. To mi totiž ještě nikdo nevysvětlil... :-(
Díky za upozornění, že jsem mimo realitu, to vždy uvítám. Volal jsem své auditorce a ta mi říkala, že máš pravdu, že pokud překročíš určitý příjem vedlejší činnosti, že platíš zálohy. Já mám vedlejšák jen malý (do 50 tis. ročně), takže se na mě zálohy nevztahují. Už jsem v realitě?:-))
Já vím, že jsi tu realitu myslel jinak, z hlediska příjmové úrovně a pracnosti jejího zachování. Co by konkrétně Tobě nejvíc pomohlo?
Zajímavá otázka. Asi tohle:
- nižší zdanění
- mnohem, ale skutečně mnohem vyšší procento částečných úvazků na trhu práce, jak je to běžné ve vyspělých zemích, protože to by umožnilo rodinám s dětmi získat druhý příjem při zachování žádoucí péče o děti.
- platba pouze jedněch odvodů na osobu, aby se člověk nemusel bát zkoušet si přividělat tím, co umí
- bezedný příděl energie, abych se po návratu z práce mohl vždy věnovat vydělávání peněz :-)
- snížení pevné složky platu a uvolnění rukou ředitelům škol ve složce pohyblivé, aby mohli platit pracovníky podle odvedené práce a schopností, a nikoli podle pochybného vzdělání nebo odpracovaných let.
- snížení administrativní zátěže učitelů, aby se mohli věnovat svému skutečnému poslání alespoň 50% pracovní doby
Je to směs, co mě napadá, a leccos z toho možná nesouvisí přímo s financemi, ale aspoň nepřímo snad ano.
přivídělek - to je hezký, pane učiteli :-))
částečné úvazky prosazuju, snížení daní jsem prosadil na děcka 250 Kč měsíčně. S DPH zkusím ještě něco udělat, ale moc šancí tomu nedávám. Osvobození od sociálních odvodů u vedlejšáků je zajímavé, jelikož Kalousek chce něco s živnostníky dělat, zkusím nějakou úlevu pro vedlejšáky vybojovat. Bezednou energii nedodávám:-) Snížení tarifů je plánováno, ale je proti tomu obrovský odpor odborů - třeba teď si doktoři vymohli navýšení do tarifů. Přecijen ve státní správě převládá pocit, že jistota je jistota. Navíc bych se trochu obával toho, že vyšší pohyblivou složku budou ředitelé zneužívat k budování loajální skupinky. Administrativu Dobešovi omlátím o hlavu, ale osobně do toho asi moc nezasáhnu.
dop*dele, dop*dele, dop*dele :-)))
Omlouvám se, bil to překlep vipadá to, ale skvjele, né? ;-)
Díky za odpověď, zní to optimisticky, rád bych věřil, že to zvládneš.
Kalousek chce živnostníkům zvýšit minimální odvody 3x, ne? Nebo to není Kalousek? Že bych se v tom kalousekl? :-)
Ano, snížení tarifů neprojde. Odboráři jsou pakáž, ale své starší kolegyně naprosto chápu - je jim k padesáti, jinde práci neseženou, klíčová je pro ně jistota. Bohužel je to zároveň ten hlavní problém, který dusí (nejen) základní vzdělávání. Ředitelé by potřebovali některé lidi nabrat, jiné udržet, jiné propustit. Nemůžou ani jedno a školství podle toho vypadá. Udržet si dlouhodobě dobrého jazykáře nejde, například. Takže se to supluje vyhazováním peněz na přeučovací kurzy učitelů, z kterých stejně dobří jazykáři nelezou. A totéž platí o jiných učitelích.
Ano, je to zneužitelné. Ale dlouholetá zkušenost mě učí, že ředitelé škol jsou ti, kteří mají skutečně reálně v rukou kvalitu vzdělávání. Nikdo nad nimi ani nikdo pod nimi takový reálný vliv na podobu škol nemá. Toto by mělo být vyjádřeno zodpovědností a důvěrou, která by jim měla být předána. Nekvalitnímu řediteli se pak škola rychle vylidní (odejdou učitelé i žáci) - a existuje dost úřadů, které to mohou ohlídat a zasáhnout.
Nárůst administrativy je skutečně obrovský a stále to to bobtná. Ale na konci konkrétně tohohle tunelu nevidím žádné světýlko. Když tedy nepočítám reflektory přijíždějícího rychlíku... :-/
Nejsou to spíše koncová světla rychlíku? Co nám ujíždí?
Kdyby rychlík papírování ujížděl, byl bych rád. Ale on se na nás valí pekelnou rychlostí a jednou nás všechny převálcuje. Ve školství tedy určitě.
jo tendle rychlík :-). Myslel jsem rychlík úrovně školství. Blbě jsem to pochopil, omlouvám se.
Lepší než profičet krajinou v rychlíku a nic nevidět, je supět za ním drezínou a užít si panoramat. A živit se koláči a kostmi z kuřete, co z rychlíku vyhodí oknem.
Jo, kurva! To by se vám tak líbilo!
Vytrhat koleje!
K tomu neosvětlenému tunelu se už nedávno vyjádřil Kalousek :-)
Co přesně má Kalousek v úmyslu s OSVČ nevím, ale myslím, že maximálně něco kosmetického, ODS by se zbláznila, kdyby chtěl něco razantnějšího.
Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat laciné věci. Na podzim jsem si koupil jedny laciné boty (500?). Však to přece stačí... Prdlajs. Nedá se v nich už chodit, jsou měkčí a měkčí, propadá se jim podrážka. Takže chodím v poctivých (zimních) kožených a na jaro ty laciné půjdou do popelnice (a tím vyhodím pětibábu) a koupím si nějaké normální boty jako vždy (tj. v ceně 2 - 3 tisíce), které mi (jako všechny před tím) vydrží několik sezon. Jo, chtěl jsem ušetřit, dobře mi tak.
No a mně držej ty za 200 stejně jako ty předtím za 1200. Ty mi vydržely necelý rok.
Ale treba se v nich zase vic poti nohy, ne?
Nebo maji tvrdsi podrazku a vic trpi klouby?
Financni hranici u bot pro bezne noseni vidim kolem 800 az 1000, pripadne ve sleve kolem 500. Na levnejsi radsi nekoukam, z toho jsem vyrostl. 8-)
já tu hranici mám vejš.
Když jsme kupoval sandály za 2000,- tak s ebývalá zhorzila a ukazovala mi svoje cca za 500,- Ty moje přežily délku našeho vztahu (6 let) asi o rok a ona mezitím měla každý rok minimálně jedny protože se jí rozpadaly a i tak si po pár kilometrech stěžovala, že se v nich blbě chodí, zatímco já v nich chodil i na vandry a dvacet třicet kilometrů za den.
Nakonec jí to dlouhodobě vyšlo dráž a celou tu dobu neměla dobrý boty.
A já si už nikdy nekoupím jiný sandály než Lizardy...
zkrátka přesně podle Baťova hesla "nejsem tak bohatý, abych si kupoval laciné věci".
Ja si koupil sandaly cca za 300 a pouzival je asi 7 let jako wasrkecky (lezeni v jezech, tlaceni a noseni lodi), vyletni obuv, obuv na lezeni po zriceninach, ...
A dodnes je mam. Nejcasteji je ted pouzivam jako prezuvky. 8-)
Pak jsem koupil podstatne drazsi Hiko, ze budou do vody lepsi (neoprenem vylozene). Ale kdyz se namocily, noha v nich priserne klouzala. Tak jsem se vratil k tem puvodnim.
Hlavni kriterium je aby pasky vedly pod celou podrazkou.
to Lizardy splňujou. A jak mě znáš, tak já nosím sandály přes půl roku v kuse. Je to asi moje nejnošenější obuv:-) Takže dostávají zabrat a i na vandry to bylo lepší než jít v pohorkách. A nenosím je už ne proto, že by se rozpadly, ale proto, že už se z nich nedá žádným způsobem vyhnat za ta léta nastřádanej smrad :-)
Zkus SAVO. Mozna i zmeni barvu, ale smrad to vydrzet nemuze. Budto rozprasovacovou variantu, nebo silny roztok.
vyzkoušeno. Pomohlo to na týden... :-)
Třeba ti nesmrděj sandály, ale nohy :o))
Tak do toho vlez po kotniky i Ty. 8-)
Dalsi stupen je uz vitriol...
Jedině silný roztok - ty rozprašovadla jsou jen pro legraci. Alespoň u plísní v naší koupelně to tak bylo. Po rozprašovadle vesele kvetly - měla jsem pocit, že to savo fungovalo jak hnojivo. Ale jen jsem je zalila řádným roztokem, jsou fuč.
Anebo si do vlastního rozprašovadla nalít ten silný roztok.
Ja na cisteni pouzil ten svuj ostrikovac (cisticku na kolo) a do toho dal savo neredene.
Ten ostrikovac na koupelnu staci - tedy na cisteni. S plisni jsem tak zatim nebojoval...
Komu jak smrdí nohy a co s tím prosím ve speciálním tématu;-)
Pomalu prechazime od otazky kvality bot k cene kvalitnich cisticich prostredku na dezinfekci bot.
Potvrzuju, mam s touhle znackou stejnou zkusenost (se smradem) a dalsi kolega taky - po dvou letech jsou neodsmraditelne a musi se vyhodit...
Já to mám celkem jednoduchý a snadný bez velkého pořítání. Když dostanu důchod a sociální dávku a každý měsíc si k tomu přidám ještě 2 až 3 tisíce, které jsem si předtím našetřil, Tak se mám docela dobře a snadno vyjdu a ani nemusím moc šetřit, můžu používat mikrovlnku, můžu se sprchovat, jezdit na kole s přehazovačkou a asi plácnu přes kapsu a koupím si nový mobil.
Já bych si s tebou na toto téma, Joe, hrozně rád seriózně podiskutoval, ale jsem na to úplně blbej. Vod toho mám manželku. A ta je vohledně ekonomiky hodně vostrá, hochu, ta vo penězích nediskutuje..
Sem myslel, Joe, že mi poradíš co s ní mám dělat, nebo co si s ní mám jako počít, když rozumíš tý ekonomice. A teď začínám mít obavy, že s opravdu závažnými ekonomickými problémy si nevíš rady ani ty.
Promiň, ale to že ti stará sebere vejplatu není problém ekonomický, nýbrž partnerský;-)
FIO! Už tomu rozumím! Ty ekonomický reformy nevymyslel Kalousek, ale moje stará!
Kalósek vymyslel nějakou reformu? Řekni mi o tom něco bližšího?
Kalousek dokázal akorát zvyšovat zadlužení za současného zvyšování daní... to je svým způsobem taky umění:-/