Když už tu vzpomínáme, jak bylo: Banány byly pro mě vždy vánočním ovocem (stejně jako mandarinky, kokos ...).
Voněly, chutnaly a vypadaly jako banány. V poslední době (cca 10 let) žlutý banán nevoní ani nechutná banánově, má koexistenci cukety či okurky. Je tak, nebo se mi to všechno už plete?
Tedy, Banán, resp. Banánovník je cítit cca pořád stejně ...
8-)
Tohle má být ten tvůj utěšitelský počin Banánovi?!? :o)))
Buďme rádi, že je Banán jaký je, protože jinak by musel mít dvě pusy. To už by jednou neumluvil :o)))
Ale já si ani jinak na banány teda stěžovat nemůžu. Jím ty hodně přezrále, co mají už slupku nahnědlou. A ty jsou výborné, měkkoučké a voňavé.
Za poslední týden nejím nic jiného než acidofilní mléko, banány, mrkev slunečnicová semínka a nutridrink. Z ostatního jídla se mi dělá tak nějak šoufl jen od pohledu... Ale tahle strava, ta mi teda jede. Za chvíli půjdu podpořit "mého vietnamce" a zakoupím novou várku přezrálých banánů, abych měla co jíst o víkendu :o)))
Vlastně pardon, kecám - ráno ještě snídám oblíbený makový závin a během dne proložím svoji stravu nějakým tím Haribo gumovým bonbónem :o)))
Banány? Kde je mají? V zelenině u Pletichy, pani, co je ta fronta. Ale musíte si k nim vzít tři kila brambor.
To se ti zdá, jsou furt stejný, akorát Chiquita je hnusná. ;-)
Jasně, pivo bylo za 1,90, rohlík za 40 haléřů, tráva byla zelenější, obloha modřejší a cikáni opálenější.
Lidi se měli rádi, mandarinky na Vánoce chutnaly skvěle, když se je podařilo sehnat, a Favorit je nejlepší kolo. Ach jo:-(
Jen malé upřesnění, rohlík byl za 0,30 Kč ;o)))
Ale jinak se mi hrozně libí, když nás, co jsme většinu života v tom hnusu prožili, poučuje chlapeček, kterej si za bolševika hrál v křoví se sousedovic Růženkou na pana doktora. Ach jo....
Kdo je tady vlastně névětší pamětník ?, já su srpen 1957, pracovat jsem začal v r.1982 a na žádné hnus se nepamatuji /asi senilita :-)/
Ale kulový, senilita, jako hnus se ta doba jeví s odstupem. Bylo to jako žít s nevyléčitelnou nemocí, o který zatím nevíš. Ale přežít se to dalo, jak vidět. Nechtěl bych ale zažít život v severokorejským skanzenu, tam to bylo je s naším bolševismem nesrovnatelný. Bůhví, jak se mladejm bude dnešek jevit za třicet let.
dnes někteří taky jenom přežívají, netrpí politickým útlakem, ale bez peněz tu svoji svobodu stejně neocení, každý hodnotí svou minulost svýma očima,já, když se ohlédnu zpět, tak si na dobu svého dětství a mládí rozhodně nevzpomínám, jako na nějaký hnus, prostě se mi žilo dobře a nevím, proč bych měl na ty roky házet špínu
Dětství do toho netahej, to jsme měli každý ze svého pohledu, pěkné. Vesměs to záleželo na rodičích a kamarádech a jak si ta svoje léta prožíval. Podívej se třeba na dětství Oty Pavla, které popisuje ve svých knihách. Prožíval ho za války (doufám, že to nechceš taky označovat za příjemné období) a pominu-li ten hnus okolo, popisuje ho jako úžasné.
To samé platí pro ten minulý režim tady a pokud tě jako dospělého jen nezajímalo, kde točí jaké pivo, byl to zde pěknej hnus. Konkrétních případů bych mohl uvádět spousty, ale nemá to význam někomu, kdo nechce vidět.
Přesně, lidé si pleteou dětství ( to měly děti hezké i v hitlerjugend)s dobou ve které ho prožili.
Mě například v děství dost rozhodilo, když jsme zjistil, že dědečka mě zabili ti samí komunisté kteří ze mě chtěli mít jiskru.
Mě se taky žilo dobře, jen mou mámu, mou tetu a mýho tátu nepustili na školu tak jsem byl v dělnické rodině a žilo se mi dobře.
Babičku nechali splácet úvěr na hospodu, kterou jim stát zabavil, dědu rovnou zabili ale mě se u babičky žilo o prázdninách dobře.
Pak dostala tak malý důchod, že musela dál pracovat, protože po dědovi neměla nárok na nic. To víte dobře se nám žilo
Strejda taky prezil Jachymov jen o par let. Zajimave je, ze se kneze z Jachymova ujali komuniste z Benatek, kde jeho sestra ucila. Obcas se i mezi nimi nasel clovek...
Já zas takové pamětník nésu, dokonce větší půlku života buduji kapitalismus. Ale už před 10 lety jsme s kamarádem vymysleli projekt "Skanzen socialismu":
Vesničku, kde by ses mohl zajet každé ráno na skládačce Eska nebo autem Š105 v základní výbavě podívat, jestli přišlo maso. Před Vánoci by sis moh vystát frontu na banány. Sem tam bys čtvrt roku nedostal hajzlpapír. A tak dále.
A tam bych dával zdarma poukaz na roční pobyt každému nostalgikovi.
Hele, dneska by se na to dala dostat nějaká dotace na rozvoj regionů z EU; taky bych s tím moh jít do Dne D :-)))
Tak jestli tam bude zadní hovězí za 46 Kč, mléko obyč za 2 koruny a budeš tam mít takový ten opravdový termix a Miki, tak v tom případě jsem okamžitě nostalgická...
Jo a také prosím takový ty rybí karboše z Frionoru a uzenýho halibuta a klasickej polotovarskej tatarskej biftek za 5,60...
Xakru,jak nejím čekuládu, tak bych si z fleku dala pravou sojovou pochoutku za 3 káble a k tomu čerstvý gumový rohlíček za třiceťák :o)))
To mi připomíná - taťka teď někde objevil pravé nefalšované Pedro... Pro jistotu ho koupil hned celou krabici :o)))
Když budete hodný, budu ho rozdávat na srazu, páč lízátka už došly :o)))
No, když si to hovězí za 46,- a mléko za 2,- porovnáš s tehdejším platem, tak se Ti asi zas tak stýskat nebude.
A to už ani nemluvím o tom, kolik stála třeba televize.
:)
Televiza? Pět litrů, stejně jako dnes:-)))
Tak to se teda musím kouknout.
My si ji tehdy kupovali z novomanželské půjčky, a protože taťka už byl přestárlý (bylo mu 25...), tak jsme dostali jen 21.000,--
K televizi jsme pořídili ještě autorádio - asi za dva litry, taťka holt potřeboval do Tatry něco pořádnýho :o))) a vysavač - ten stál asi 1200, to si pamatuji :o)))
Asi by to chtělo čárku někde ve větě. Takto není jasné, jestli nebyla barevná, nebo nebyla za dvacku.
:o)
jj, ano, máš recht :). To "byla" tam nemá být...
To je pravda, pět litrů stál radiomagnetofon Condor - btw. skvělá věc, dodnes jej mám v kuchyni.
Condora mám v kuchyni taky.Získal jsem ho asi před rokem zcela zdarma, jinak by skončil na skládce, v propadlišti dějin - zřejmě už byl pro někoho nemoderní.Takže jsem vlastně ušetřil 5 000 kč.
Ruský barevný byly asi do desítky, naše Oravy potom snad kolem patnáctky. V Teplicích za výlohou Elektro - radia pustili Rubína, zrovna když zasedala ruská Walhalla. Ty ksichty vypadaly, jako kdyby jim někdo šlápnul na kyslík. Ještě to běhalo na Secamu.
Fialovo-zelený obraz, to dělaly snad všechny Rubíny. Naši koupili Tesla Color 110ST 67cm za 15200 Kčs. Lidovka. A fakt se mi po ní nestýská.
Bejvalá tchýně měla taky Rubína. Ten ale utíkal výrazně do modra. Každej byl jinak barevnej :-))
1986 - 1988 : barevná Tesla za 16.500 Kčs, černobílý Merkur 4.300 Kčs, kazetový tape deck Aiwa R460 5.600 Kčs, zřízení telefonní linky 4.000 Kčs a pár roků čekání, pračka Tatramat 500 cca 6.000 Kčs, obýváková stěna z dřevotřísky nesmontovaná 15.000 Kčs, slušnější zimní bunda 1 200 - 1.500 Kčs, kecky Puma 1.200 kčs, foťák Praktica MTL 3.400 Kčs, Babetta 4.250 kčs, Š 105 cca 75.000 Kčs. Běžný plat okolo 3.500 Kčs.
Vopuštění republiky
6 měsíců až pět let plus propadnutí majetku (včetně favorita, když si ho nevzal s sebou)
Neoznámení přípravy vopuštění
3 roky
Soukromé výrobní nebo jiné výdělečné podnikání
až 8 let
Hanobení prezidenta nebo státu socialistické světové soustavy
2 roky
Účast na hromadných nepokojích proti republice a proti pracujícím (jako člen organizované skupiny)
Trest smrti
Nástupní plat vysokoškoláka 1 800 Kč a vstup do ROH k tomu.
Dovezení si tiskárničky k Sinclair ZX Spectru - popotahování od Závodního výboru KSČ k STB včetně.
To víš, mohl bys tisknout protistátní pamflety!
Nás vyšetřoval ZV KSČ kvůlivá zneužití cyklostylu
(falešný jídelníček do závodní jídelny).
A dvě Spektra ZX81 propašoval švagr pod nákladem na lodi ....
Svatá prostoto, cyklostyl, nejsledovanější zařízení tý doby. Na vojně musel štábní písař Toník evidovat a archivovat blány! Taková věc byl cyklostyl. Jenom mi není úplně jasný, jaký nebezpečí představoval pro normalizovanou a nadšenou prosocialistickou společnost.
Protisocialistický rozvratný živel by na něm v žoldu západních ideodiverzních centrál mohl vyrábět podvratné materiály narušující dělnou atmosféru kolektivů pracujících.
Kůrňa, to je věta... Ta by zabíjela i naředěná !
Jsi na omylu, dělná atmosféra byla nerozborná, zrovna jako přátelství se Sovětským svazem a ostatními zeměmi... Vidím, žes z Rudýho práva čet akorát tak černou kroniku a poslední stranu. :-(
Hele a co bylo na poslední straně Rudého Práva?!?
Náš děda ho teda četl pravidelně, ale jáu ho kupovala jen když jsem potřebovala v létě sušit houby - mělo největší rozhlohu :o)))
Aha... Tak ten mě teda fakt nezajímal... :o)))
Přátelství se Sovětským svazem bylo na věčné časy a nikdy jinak, ale říkalo se ale ani o vteřinu déle.
A v roce 1989 byla ustanovena velikost jednoho věčného času.
Jojo, sehnat neevidovanou blánu, to byla fuška.
Ale víš, jaká to pak byla sranda, sledovat úřednictvo a dělnictvo, jak se rozhoduje, jestli si dá zítra šneky na jehle, nebo sachra?
A což teprve, když byl/a nastupující učitel/ka vybrán/a jako perspektivní kádr. Když mi došly výmluvy proč nemohu vstoupit, raději jsem otěhotněla.
8-)))
Ty jsi vlastně hrdina. Bojovat těhotenstvím proti KSČ - tomu říkám oběť!
A Burísek hrdina není? Ten se taky podílel na záškodnické akci.
8-)))
Ten by to ukecal. Poskytl pouze stavební materiál. Vlastní tělo jsi nastavovala Ty.
Těhotný nebrali ?? Vlastně pravda, sex byl tehdy tabu a málem opovrženíhodný a správný soudruh na zcestí nesešel... :-)
Nejen sex, ale i neuspořádaný rodinný poměry. Pěkně za to tehdy vypucovali Švorcovou: http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDena_za_pultem
Mě do první práce také nechtěli vzít (r. 1988), že nejsem v KSČ. Tak jsem si našla jinou, kde jim to nevadilo. Před náborem do strany mě pak zachránila revoluce :o)))
Ještěže ta revoluce přišla. Bůhví, kolik dětí bych si musela pořídit.
8-)))
Počkej, to jako fakt byl trest i za neoznámení přípravy vopuštění?!?
Ty, vidláku, řekni mi, že si děláš legraci...
Neříkej mi, že by se našel takovej blb, kterej by se šel nahlásit, že chce vopustit republiku?!?
Myšleno jako oznámení o jiném, který se chystal ven. Proto se to radši neříkalo ani rodičům, aby se to neprokeclo a taky aby v tom nelítali.
No jo, blondýna a výklad práva... :o)))
Pak se nelze divit, že existuje dvojí výkl.ad, když je to napsaný tak nejasně :o)))
Víte co děti, děte už někam nebo se mi vo tom bude v noci zdát.
Bylo to za nepřekažení a to jen v některých případech - když šlo o převádění nebo měl ten co utíkal to jejich státní tajemství.
A už dost!!
No ty seš dobrej. Teď si mi v tom udělal totální bordel a prej dost...
Navíc, kdo si tady začal s Clematisem?!?
Ale ty asi uvítáš, že jsem rozumněla právě té poslední větě, že?!?
To nebyl Clematis ale Vlado Clitoris. Si to ujasni konečně co je co. :-))
Teda tady je to dneska vostrý :o)))
Těsný průlet okolo větroně s potenciálním "narušitelem" hranic s následkem destrukce větroně ve vzduchu a tím zabránění v úletu - povýšení za hrdinství před nepřítelem (viz. síň tradic 8. stíhacího leteckého pluku, Ostrava-Mošnov).
Zajímavý byl úlet jiného plachtaře (smolaře) do rakous - vlivem navigačního omylu přistál zase na území ČSSR ..... dvojnásobný trest za dvojnásobné narušení hranic!
Když řek skanzen socializmu, tak nechť je to se vším všudy :o)))
Za komunistů se špatně nežilo
V létě bylo vedro, v zimě sněžilo
Z jara ledy tály, byly povodně
To jste milé děti přišly o hodně!
:)
(Jarek Nohavica)
A že milí komunisté
narovnali potoky,
rozorali všechny meze a zcelili lány,
máme tady na památku
jejich smělé plány,
a povodně jenom občas - asi tak co dva roky.
(já sám)
:)
Všecko bude. Občas, když to přivezou. I hovězí flaksa za čtyři pětky.
Ještě chvilku si budeš vymýšlet, a dostaneš umístěnku na místo uklízečky, za 5 Kčs na hodinu.
Z davu: "Kdy bude maso?" Novotný: "Maso bude, vbrzku" Z davu: "A kde je to Brzko?"
DOtaz do rádia Jerevan:"Je pravda, že v MOskvě je maso? A bude i v Kyjevě?"
Odpověď:"Ano, výstava je putovní."
To nikdy nenasimuluješ. To bys musel tam ty lidi zavřít za ostnatý drát na neurčito a při pokudu o opuštění střílet ostrejma (pokus o opuštění republiky byl trestným činem, i pouhej pokus).
Hned vedle si zřídím střelnici se specializací na ruční zbraně Varšavské smlouvy. Kalašnikov, TT, ČZ vz. 50/70 (major Zeman), 82/83, kosa, škorpion, SKS (Samozarjadnyj Karabin Simonova), samonabíjecí ostřelovačka SVT Dragunov... - tyhle zbraně, jejich kopie a klony, jsou dnes za pár kaček, střelivo není problém, a střelba z nich je na komerčních střelnicích poměrně žádaná.
Jediný překonatelný plot podél střeliště, a moh by sis zkusit utéct. No a na střelnici bych nabízel zážitkový program "čekaná na zelené hranici".
Ještě bych to vylepšil elektrickým drátem napájeným z obnovitelných zdrojů (na což by byly další dotace za spotřebovanou fotovoltaickou elektřinu).
Máš dobrý nápady, možná tě najmu jako kreativního manažera developementu zážitkových programů;-)
Jj dík :-))) Sranda by došla až bysme skolili fakt prvního narušitele. Nebo postřílet celej autobus, to taky nějak někde proběhlo...
To je pravda, to by v naší jurisdikci asi moc nešlo vokecat. Museli bychom mít nějaký třetí podnik na likvidaci těl těch neúspěšných útěkářů.
Nakonec, proč ne rovnou funebráky a krematorium. Pár zatopení navíc by nemusel nikdo poznat.
A čtvrtou firmu na prodej levného a ekologického posypového materiálu pro občany.
Prostě bude pár masových konzerv navíc...
Taky dobrý! Ty to v životě ještě někam dotáhneš. Možná i na ředitelku konzerváren a mrazíren;-)
Před chvílí uklízečkou, teď ředitelka konzerváren...
Hmmm, moje kariéra strmě roste :o)))
Mimochodem, jak skončím, na to se NIKOHO NEPTÁM!!!
Nemyslíš ty nááááhodou tohle
http://www.cs-magazin.com/2006-01/view.php...
Rakovnické pivo bylo za 1,70 a v Poldovce "7°" za 0,80.
8-)
Chuť nemůžu soudit, zato cenu. Když stojí banány, co se sem musejí vozit na několik tisíc kilometrů, v krámu málem stejně jako brambory, tak mám dojem, že taky není všechno v pořádku.
Nojo, brambory je potřeba vysázet, okopávat, hnojit, odplevelovat, sbírat, třídit, skladovat...
Banány stačí utrhnout ze stromu.
Což vysvětluje i rozdíl mezi hospodařením a mentalitou nás, jižních a jižnějších národů...
Ale banánovník je vlastně tráva. Takže když odrodí, tak uschne a musí se vysadit nový, okopávat, hnojit....
Taky mě štve, že třeba jablka jsou dražší než banány. A to ani nemusí být z Argentiky.
A k těm bramborám - musíš je i hlídat, protože jinak už sbírat nemáš co. -)
To je pravda. Když je dobře hlídáš s kulovnicí, máš k nim někdy bonusem kančí :-)
Jasně, to tak špacíruješ kostarickým pralesem, tu sekneš, tam sekneš, hodíš trsy na hřbet a za chvíli máš plnej kamion. :-)
Hlavně ty banány se pěstují s minimálními mzdovými náklady (často dětská práce), mám kamaráda v Ekvádoru, tak něco od něj vím. Ty banány v Evropě jsou prý pěkně hnusné ve srovnání s tím, když se nechají dozrát na stromě a sklízejí až zralé a ne úplně zelené pro export.
Navíc místní jí jiné druhy.
Je to naše častá otázka, chceme aby se ti indiáni měli dobře? Nechceme, protože by banány byly drahé.
Mně o tom chuťovým srovnání vyprávěl kámoš, dělal škodováckýho najížděče elektráren. Prožil takhle m.j. pár let v Bangladéši a Brazílii. Asi to každej vnímá jinak.
Ano, v mládí mi taky vyprávěli jak chutnají banány. Vždycky pod stromečkem.
A to je ještě na většinu z nich clo okolo 3 Kč za kilogram.
Protože je trhají silně nezralé a dozrávají namísto na stromech tak ležením v kamionech cestou do Lidlu. Proto je to takovej humus..
Ale tak se to dělá odjakživa. Jestli ti to vadí, nech si je vozit letecky. Ochutnal jsi vůbec někdy banán uzrálej na plantáži? Není v nich žádnej rozdíl. A kromě toho tady dozrávají v dozrávárnách. Martisi, Martisi, co z tebe vyroste?!
Dozrávárna - to se jako říká té papírové škatuli vystlané tenkým igelitem?!? :o)))
Mám mu vyprávět jak jsem se živil vykládáním zelených banánů do dozrávacího skladu ("banánárna")z vagónů o)))?? Dobře a rychle platili, člověk se tam najedl, neutratil nic za jídlo, byl v teple a ještě tam byla docela nóbl společnost, jeden tam vedl furt řeči vo nějakým Platonovi, druhej vo kriminále a tak.
Holt banán je blbej příklad na to pomlouvat současnost.
Jedinej rozdíl jsou možná takový ty malinkatý banánky v Asii, ty mi připadly docela sladčí.
Tady je jakýkoli vyprávění marný.
Hehe, já zas kdysi na brigádě dělal na dozrávárně střechu. Obsluha dozrávárny procházela trsy, a jak tam byl zralejší banán (který by moh shnít), tak ho utrhla a dala do koše. V koších byl průběžně asi metrák banánů krásných žlutých právě k jídlu, a bylo nás na něj asi dvacet (tesaři, pokrývači, řidiči a skladníci dohromady).
Teda nejen banány, ale i melouny, jahody atd.
Tady neprodejný zbytky nakládají a pálí pak banánovici. Ale jen pro vlastní potřebu.:-)
V dozrávárně, člověče, jestli něco takového ještě dnes - tak možná...při dnešním fofru bych tipoval, že to by byly zbytečné výdaje a zbytečný úkon navíc, které budou koukat ušetřit.. Já jsem kdysi koukal na dokument právě o produkci banánů a jejich dovozu na koncové trhy a nic takového tam tedy neuváděli....tak Ti nevím...
Před 10 lety jsem četl o podnikatelských prpojektech jako zpracování a konzervárna tuňáků na rybářské lodi nebo lis na ovoce a konzervárna džusů na dopravní lodi. Kvůli úspoře logistických nákladů. Věřím, že to může fungovat.
Steakové maso se dnes nechává zrát během přepravy v klimatizovaných kontejnerech běžně, ostatně do ČR ani jinak maso vhodné na steak nedostaneš. Četl jsem o stavbě prvních jatek v rámci nějaké biofarmy někde na Vysočině, kde budou podmínky pro zrání hovězího. Ale že to funguje uvěřím, až uvidím steakové maso českého původu (tedy takové, které může zakoupit veřejnost).
Voskovec s Werichem tloukli máslo rovnou v bandaskách na náklaďáku.
Svýho času sem inkognito chodila právnička. Vyvstal diskusní spor, ona věnovala několik hodin sestavování právnickýho vysvětlení a když ho stručně publikovala, dostala tuto odpověď: Moje známá má syna policajta a ten říkal, že je to úplně jinak.
To není nic divnýho. Policejní výklad "práva" se od litery zákona liší naprosto běžně.
To jistě, zvlášť výklad řadovýho pendrekáře, vlastně dnes tonfaře.
Nebude banán jako Banán, do Česka se nejspíš vozí druhá nebo spíš třetí jakost, proto si na nich nepochutnáš
Blbost jak dům.
O čemkoliv jiným to může platit, Třeba co nám sem musulmani valej za datle je od nich hnus. Ale banány jsou téměř stejný všude.
O.K., asi se mi za ty roky změnila chuť, dřív pro mě byl banán pochoutka, teď mě prostě nebere. Stejně jako pomeranče, mandarinky atd.
V osmdesátých letech jsem si vychutnával Pepsi-Colu jako největší pochoutku. Dneska tím zapíjím sváču a připadá mi tuctově. Všechno zevšední...
Já měl vždy radši coca-colu. Nevím proč, možná ty reklamní plakáty s opicí se mi tak líbily. Pepsi byla taková náhrada. Ambrózie a nektar, dotek Západu.
Dneska si ty bublinkatý tlamolepy dávám jen v případě krajní nouze:-(
U mandarinek a pomerančů se ti chuť nezměnila, jíst se téměř nedají, ty se snad už ani nepěstujou, ale vyráběj či co.
U banánů mi připadá, že záleží odkud jsou.
Neviděl bych to tak černě. Běžně si je kupuju i v Německu a rozdíl v nich žádný nevidím, ani chuťově nepozoruju. Kam jinam by už ta lepší sorta měla jit ?
Komunisticky bily jogurt je mnoho kvalitne než po demokrace. Občas koupim typ Holland.
Rada vzpominam v mladi,ze školy chodili na brigadu brambory,take pres prazdniny na brigadu ruzne ovoce,bylo to fajn. Moje deti neznali bramborove brigady,moc škoda!
Nejen banan,jen vše potraviny stejne špatne,musim jist,neda nic delat. Proto nouzove čas,nevydržim bez kavy,akorat asijske obchudek otevrene,koupila jsem kavu,po otevrene alobal bez vune,jine chut,porad mam pocit,že asijske pracovnici delaji nove a stare kavy smichaji a umi pekne nalepili alobal,fuj kavu v asijske obchudek!
U nas male namesti jééé 2 obchudky asijske,brrr.
On je problém v tom, že ten komunistický jogurt by stál v dnešních cenách 10 x tolik, než současný "polojogurt"...
Upřímně - ty by jsi si koupila jeden super kvalitní jogurtík za 60-80 Kč?
Je to podobný, jako s buřtama. Když se někdo rozčiluje nad těma za 40 Kč, tak ho odkazuju na ty za 150 - a se zlou se potážu... :-)
A dobrej jogurt se dá taky koupit, ale ne za 3,50 Kč.
ovšem ten komunismus dokázal vyrobit dohromady asi 10 druhů mléčných výrobů a z toho cca polovinu zavařit do igelitu.
Že moje děti nepoznají bramborové brigády je moc dobře. Režim ,který potřebuje k tomu aby dostal z pole plodiny dětskou práci, si nezaslouží přežít.
O kávě mám úplně jinou paměť.
Výběr nula, kupovaly se podřadné odrůdy a stát kávu prodával lidu s takovou přirážkou, že proti tomu jsou dnešní marže sociální.
Myslím, že nejkurioznější dětská brigáda, kterou jsem zažil bylo, když jsme jako školní děti naháněly na poli zajíce, aby je pak myslivci živé odchytili a odvezli do Francie. (a vyměnili je tam za mandarinky na Vánoce, jak nám říkala s. učitelka)
Každá doba má svoje, počet druhů mléčných výrobků za komunistů jsem nepočítal, ale alespoň se vyráběly z mléka, což se o těch dnešních taky mléčných výrobcích po většinou nedá říct.
Ono dneska naše slavný zemědělství, když se tak kolem rozhlédnu, nepotřebuje žádný brigádníky. K čemu taky brigádníka na sklizeň bodláků, v lepším případě řepky.
Pravda, naše děti nemusej tahat, alespoň nám ty naši metráčci pěkně nakynou a potraviny nakoupíme někde v rozvojových zemích s hodnými režimy, tam makaj na poli jen děti otroci.
Já jsem z mléčných výrobků milovala Ovoželé (a Pařížanku, ale ta nebyla mléčným výrobkem :o))). A co jsem nenáviděla, to byla Jovonka. Dodnes nepochopím, jak někdo mohl ten růžový hnus pozřít...
Fuj jovonka, to pamatuju, to byl příchutí třetí reaktor Spolany Neratovice, první byl Broňa, druhý Amára....
Tak Amára mi nááááhodou chutnala. Měla příjemně nahořklou chuť.
Ale proboha v žádném případě NECHCI ZNÁT CHEMICKÝ ROZBOR tohoto zeleného zázraku!!!
dneska by mě možná chutnala :D, jako dítě jsem ji prskal
Tu zakázali vyrábět zároveň s DDT a azbestovým obložením :-)
A dost... Jasně jsem řekla, že nechci ke složení vědět NIC!!!
:o)))
Socialismus byl v něčem fasicnující, třeba kropení Vietnamské džungle amerikánským Agentem Orangem bylo dvojím přínosem pro devizové hospodářství ČSSR.
Spolana Neratovice exportovala do USA zásadní složku pro výrobu Agent Orange( přitom zamořila značnou část okolá dioxyny a přiotrávila zaměstnance).
Vietnamcům jsme pak na to prodávali léčiva, taky za tvrdé....
Tady vidíš, že jsme nebyli žádný obchodnický nýmandi.:-)
Máma si kupovala superhořkej Bitter ??? (když to teda zrovna bylo) takový zářivě červený. Za nás bylo k dostání zářivě zelený "Zelené jablko" (to byla sračka na entou ale míň než broňa) Dneska jásám, když maj někde točenou růžovou malinovku za pár korun a ne dvě deci koly za 30.
Hele na Sázavě v Choceradech čepují zelenou Kombajnerku :o)))
Bože :-O To se vyrábí oplachováním sekací lišty po žních?
To netuším, ale fakt se to dá pít :o)))
Přesně, Amára byla dobrá, ale pak jestě ke konci socializmu nějak z obchodů vymizela, alespoň tady u nás. A pak ještě pamatuji, že když jsme jezdili do Prahy, tak tam jsme hodně kupovali pití v takových bílých plastových kelímkách, tuším Pompela se to jmenovalo.
No jo, pravda - bylo to takový oranžový, sladký a lepkavý :o)))
Prej pomerančový :o)))
Hele a víš že já tehdy fakt věřila tomu, že je to z pomerančů?!? :o)))
Mandarinková Pompela. Teda přeslazenej roztok s příchutí mandarinky, jestli se nepletu. My si z těch kelímků dělali takový "cvrkátka" do kol koloběžek.
Tak mandarinka nebo pomeranč? :-) Já teď nevim :-)
Já taky ne. Já jen vím, že to bylo oblíbené pití mého bráchy. Já to nějak nemusela :o)))
Myslím, že taky mandarinkový. Nám v té době školou povinným to chutnalo :-).
Připadalo mi to jako taková česká odpověď na západní pití v plechovkách :-).
Hele, já tenkrát byl fakt ještě dost malej, ale jestli si tak mlhavě vzpomínám, když jsem po mámě chtěl peníz na Pompelu, ono to tenkrát asi nebylo až tak moc levný ne?
Ani tenkrát, ani teď. Zkus holky vytáhnout třeba do akvaparku a pak si dát někde v slušný hospodě oběd. :-)
Tuším, že tak nějak kolem 2,80kčs, což nebylo zase tak málo, protože měla jen 2 deci.
Pokud si dobře pamatuju, tak to měli na nádraží Praha - střed ,dnešní Masarykovo, pokaždý jsme to vyškemrali do vlaku na cestu zpátky :))
Ja v Branice smerem na chatu. Ale spis to byl Olympus...
Byl takový reklamní slogan:
Ten, kdo pije OVONU, ten má sílu v ohonu!
Tenhle slogan ale pan Vajíčko v televizi nevysílal, že :o)))
Pleteš si pojmy s dojmy.
Zemědělství v ČSSR dokázalo za 40 let akorát tak vymrskat a udusat půdu, otrávit vodu, rozvrátit vodní režim půlky země a nasypat do jídla plodin tolik chemie , že je to až s podivem, že nám tady ještě něco roste.
Brigáda nemá nic s váhou dětí, navíc si pamatuju, že nejvíc v životě jsem přibral na chmelu, asi to bude tím gulášem s kolínkama.
Hergot ty jsi dneska nažhavenej. Že oni si tě v té práci nechali, že jo?!?
Já myslím, že negativní dopady intenzivního zemědělství na životní prostředí se u nás a na západě/východě moc nelišily, na to žádný režim nemá vliv, každý se snaží z půdy vytěžit maximum.
A ohledně chemie, snad si nemyslíš, že vyleštěný jablíčka v obchodech bez jediného flíčku, ať již z jižního Tyrolska nebo odkudkoliv jinud takto krásně narostly úplně samy. Ostatní potraviny jsou na tom víceméně stejně, viz. různý masokostní moučky a podobný lahůdky.
Souhlas. Je to pár dní, co jsem koukal na dokument o jakémsi jezeru v rakousích - čert ví, jak se to jmenovalo;-), ale je to tam prý dost známé letovisko... Dotyčný průvodce jednoznačně poznamenal na kameru, že takovéhle ryby, co tam dnes rybáři tahají z vody, jsou výsledkem až devadesátých let, kdy se ekologie začala brát naprosto vážně a kdy kolem jezera vybudovali pořádnou kanalizaci. V 70. letech prý voda v jezeře byla naprostou močůvkou. Takže ona ta ekologie u nás i tam v minulosti = dosti diskutabilní záležitost...
Byly tam v tom dokumentu nějaké chlebové slavnosti a tuším to bylo o Tyrolích...
Tak ti nevím. Jako vykořisťovaná jsem si teda na školních brigádách rozhodně nepřipadala. My za to navíc dostaly zaplaceno a dokonce víc než jsem měla za brigošku v nemocnici, na kterou jsem chodila.
Navíc u mne úvahy o nějakém vykořisťování byly zcela potlačeny zcela nevšedními zážitky :o)))
Já osobně jsem velmi ráda, že jsem mohla zažít atmosféru jarního i letního chmele a podzimních brambor :o)))
A dodnes vzpomínám, jak jsem si za svých "těžce" vydělaných 700 Kč koupila úžasné zimní boty na Václaváku v Domě obuvi - v oddělení luxusu...
Ne, ne, osobně si myslím, že děti, resp. omladina, přichází o hodně, když už nemůže zažít co je to letní či podzimní školní brigáda :o)))
Ježkovy zraky, já bych tam zase jela hned :o)))
A teď by bylo zajímavý si to rozdělit - nostalgicky vzpomínáš na tu práci, nebo ten mejdan okolo ? :-))
90% to okolo, sem tam se myšlenka proloží i jízdou na traktoru, prací na kombajnu nebo poletování s tou dlouhou štanglí při drátkování. Bože, to byl tehdy šílený souboj s větrem než se mi podařilo chytit háček na drát... :o)))
Jen zavádění mne nějak minulo. To jediné mi do sbírky školních brigád chybí. A asi už to nedoženu :o)))
buď ráda, zavádění je ještě horší než drátkování.
a poslední roky, kdy se chmel sklízel i na nočních směnách, to už taky nebylo moc srandy, ono takhle ve tři ráno, když začne padat rosa není na valníku moc útulno.
Jo, o zavádění jsem dost slyšela... Práce nic moc, ale to všechno okolo... :o)))
Bych nemíchal brigády, který jsem si zařídil sám od skládání vagonů, přes metařinu, prodej zmrzliny nebo třeba opravárenskou četu v JZD s brigádama, který státu sloužily k tomu, aby něco vůbec fungovalo.
Tedy včechna ta odvětví, která se před rokem 1948 bez pomoci žáků, studentů nebo úředníků naprosto obešla.
Najednou se sešel rok s rokem a bez brigádníků stát nedostal z pole ani erteple...
Před rokem 1948 mi byly ty brigády dost šumák. To bylo mojí mamince teprve 5 let :o)))
Pamatuju si dobře, jak na pivovarskou zeď v našem městě napsali "Chceš sladit? Pojď jednotit!" A že jsme se deset let nato u vznikající Nechranický přehrady se školou najednotili.
Copak na škole, tam si to člověk alespoň užil jako příjemné vytržení ze školy. Ale když jsem nastoupil do zaměstnání a museli jsme jako mladí ouřadové pomáhat tam či jinde, to mě tedy docela štvalo. Namátkou: odpolední směny na provozech, sklízení sena, zametání ve vsi, úklid v pionýrském táboře, malování v závodní jídelně,...
Tak já už to zažila jen na té škole...
Naštěstí :o)))
To byly akce SSM.
Nevím, kdo to tehdy vymyslel, ale dělat teď ze sebe chudáka: "Museli jsme ..."
Každý holt máme jiné zkušenosti. Mimochodem SSM s tímhle nemělo nic společného, bylo to z nařízení ředitele národního podniku, který vždycky tvrdil, že zaměstnanci výpočetního střediska se jen celý den dívají na televizi, tak je s radostí používal jako pomocnou pracovní sílu, když někdo potřeboval někde helfnout.
Jen jestli se ho z OV neptali: "A co svazáci, soudruhu?" A on pro vás nevymýšlel akce, aby měl "čárku".
8-)
Nemyslím si že by mě ty brigády uškodili.Alespoň jsem se něco přiučil a srandy bylo taky dost.
Hele, mě se teď vybavilo spoustu zážitků. Rodina si už ťuká na čelo, že prý se tu usmívám jak debil :o)))
Taky si nemyslím, že mě brigády uškodily, člověk si alespoň sáhl na jinou práci, vadil mi ten mus.
Faktem je, že ovlivněn studentskými brigádami jsem před lety svým synům zařídil takovou brigádu aby si vyzkoušeli, jaké to je kopat v letním slunci celý den příkopy, ohánět se bouracím kladivem či jezdit s hovnocucem.
U nás synáčky na brigádu zaměstnává tatínek. Staršímu teď vybyl týden volna ve zkouškovém, tak byl pohotově využit. Chlubil se mi právě, že bude mezi spolužáky určitě jedinej, kdo byl na brigádě na porodním sále :-)
Teda strávil dvanáct hodin pokládáním podlah ve špitále, resp. prý celou dobu natíráním antistatického lepidla, ale to už zřejmě spolužákům říkat nebude.
Docela bych chtěla znát jeho pocity, až se tam jednou vrátí jaké nastávající otec :o)))
Tak zrovna tahle nemocnice je jinak mimo naši spádovou oblast. Pokud se čirou náhodou zrovna tím směrem nepřestěhuje, tak už se tam těžko kdy podívá. Zatím se jeho pocity soustřeďují do toho, že o některých svalech prý dosud netušil, že je má a že můžou bolet. (Ale to asi způsobil porodní sál rovnoměrně s ostatními odděleními, kde "působil" :-)
Kafe jsem nepil - vonělo dobře, když jsem ho našim v sámošce umlel. Ty dva druhy jogurtů mi chutnaly - zvláště ten ve skle - dnes se prodává tuším někde až k 25 Kč,- a na tehdejší Termixy vzpomínám dodnes - s dnešním náhražkovým blátem v Penny apod. se to nedá vůbec srovnat. To mi pověz, že hned po otevření hranic sem k nám jezdili nakupovat s kárama rakušáci i němci ta kila másla a jogurtů, mouky apod., když to bylo všechno jedovatý???? To se nebáli???? Zato pamatuji mé první setkání s jogurtem Frutis = nádherný obal a uvnitř cosi, co se podobalo rozteklé vodové zmrzlině - FUJ! Bramborové brigády byly fajn - zažilo se tam spousta srandy, člověk si něco vydělal místo školy a navíc!!!!...Nemusel do školy skoro dva až tři týdny!!!;-)))) Obracel jsem i len a sázel vojtěšku. Rozhodně se mi nezdá a neměl jsem pocit, že bych se cítil přitom jako dětský otrok. Dostal jsem žrádla z Rt´áka, že mi pupek praskal a ještě jsem přivezl domů čerstvý brambory nebo jabka či jahody - podle toho, na co se jelo....;-)
Čerstvě umletá káva voní krásně i dnes. A stojí (vztaženo ke kupní síle koruny) zlomek toho co tehdy. Navíc si můžeš vybrat mezi jihoamerickou, africkou, nebo třeba nějakou ostrovní.
Mléčné hnusy typu termix jsem nežral ani jako dítě, a už vůbec ne dnes, takže tohle se mě nedotýká. Vůbec nechápu, k čemu je mlíko zahuštěné moukou s nějakou syntetickou příchutí. Jinak proti mléčným výrobkům v zásadě nejsem. Ať je to kavkazský ajran nebo švýcarský či francouzský sýr, kozí sýr, ovčí žinčica, nebo třeba tvarůžky či nakládaný hermelín. A nepamatuji se, že _kvalitních_ mléčných výrobků by byl za komunistů nějak větší výběr.
Skopčáci k nám IMHO nejezdili nakupovat kvůli kvalitě, jako spíše kvůli ceně. Chvíli si stoupni mezi regály v tescu nebo v lidlu, a zjistíš, že masy spotřebitelů se chovají furt stejně:-/
Tuhle jsem si koupil v Albertu výběrovou Keňskou kávu - na obalu bylo, že přispívám na nějakou nadaci či co. Beru. To je přijemné. Méně příjemné bylo, že malinkými písmenky dole bylo, že obsah kávy z Keňy je jen 50% a ostatní jsou kávy z jiných zemí. Po uvaření doma musím zkostatovat - zlatá Jihlavanka!!!Voní fakt krásně!
Zajímalo by mě, z čeho si byl za těch "komunistů" živej, když všechno "žrádlo" bylo kontaminovaný a nic se nedalo žřát. Všude samý UHO. malinovky a jedovatý mléčný sajrajty....
A "skopčáci" k nám jezdili kupovat potraviny, protože naše normy byly tehdy mnohdy ještě přisnější než ty jejich, nejen kvůli ceně - pokud by jim totiž - stejně jako dnes - byt´ jen naznačili v jejich tisku, že naše jídlo je čímsi kontaminované či nějak horší - nečuchli by k tomu. To vím z vlastní zkušenosti - když k nám do firmy jezdili na počátku 90. let ze začátku - vozili si i vlastní balenou vodu - po měsíci je to přešlo...Zjistili, že tu nejsme žádní křováci, nelezem po stromech a nežijem v zemljankách.. A co se týče dnešních Penny a Lidlů - tam se nedá nakoupit ani poloviční potravinová kvalita někdejšího Pramene. A na tom si trvám!!!To, co tam kolikrát dnes prodávaj, tak od toho uteče i pes, když mu ten smrad strčím pod nos, když už tam zavítám a spletu se ve výběru - hlavně, že je to v načančaném obalu - ten prodává - kvalita uvnitř přinejmenším bídná...kolikrát si říkám, že český národ sní dnes opravdu všechno ...i ta kontaminovaná vejce a maso....hlavně, když to bude "V akci".:-(
Chápu, že jseš nad minulým režimem pohoršen, když ublížil Tvým příbuzným a odsuzuješ tak imho všechno. Mému pradědovi zabavili cukrárnu a o 500 000,- na barák přišel při měně v 53. a vysypal je do Otavy....druhýmu sebrali na Slovensku statek s fůrou koní a krav, naši neměli skoro nic, ani mi nemohli koupit kolo... ale přesto takovej fanatik tedy nejsem....Prostě nemám v hlavě asi Rudé temno.
Sorry, možná jsem to více směřoval újezd´ákovi. Nevšim jsem si autora...
Ale jistě, jistě, ale kromě svobody cestování, svobody projevu (i po projevu), možnosti výdělku i podnikání schopných u nás i v zahraničí, daleko rychlejšího a komfortnějšího cestování, úrovně zdravotní péče, velkého výběru levnějších i kvalitnějších potravin, nábytku nebo třeba elektroniky, nám ten za*ranej kapitalismus nepřinesl nic dobrýho.
:-)))
Pockej, ten nabytek bych zrovna nezminoval. Totalitni nabytek byl jaxi bytelnejsi. Tota skrine, postele, ... drzi a kdyz jsme je menili, dost jsem se nadrel, nez jsem to rozstipal. A to byly par desitel let stare. A ty nove se jaxi rozpadaly samy hned po postaveni. Vrcholem vseho byla ted polska kuchyne. 8-(
A u tech potravin - dnes mi hoooodne vadi, ze se tezko shani plnotucne a neaspartamovane vyrobky. Ale ne ze by tehdy byly lepsi a chutnejsi.
Teda, nakupovat polský meble, to byl risk vždycky. Tchán takhle taky "ušetřil" :o)))
My koupili byt i s kuchyni. Jenze jen se zakladem, takze jsme asi 10 skrinek jeste dokoupili. Teda - dil se 4 supliky, to byla smrt. Navrtane krive, kazda dira jinak hluboko, ... A nejlepsi byla spizova vysoka skrin. Na jedne bocnici byly otvory navrtany tak o 5 mm vys, nez na druhe!!! Na padnuti. Ale nez to zase vozit pres pul Prahy a cekat 3 tydny na novou desku, to jsem to radsi dole srovnal pilkou a bruskou. 8-(
Pred par lety jsem z tota sekretare vyrabel kuchynskou linku ve starem cinzaku. Sice to moc nevypada, ale je to pevne, drzi to a funguje dodnes. Vcetne asi 40 let starych plastovych nezkrehlych supliku. 8-)
Evidentně nemáš smysl pro avantgardní bytové vybavení :o)))
Tahle skrin by nasla uplatneni tak maximalne nekde u Hunderedwassera.
Hele ty kluku ušatá a cos v tý posteli dělal před 20 lety a co v ní vyvádíš dneska ?? Jestlipak se s námi podělíš ?? Se nediv, že se ti hned rozpadne ;o))
Kdybys videl, jak jsem to kdysi pouzival jako trampolinu... 8-)
Pravda, dělal se i služný nábytek. Ale když jsem vyklízel svůj první byt, nebo stěhoval knihovnu od našich, tak to je hrůza. Plastové díly zkřehlé se rozpadaly, naprosto nestandardní šrouby, dřevotříska tak řídká, že v tom nedrží samořezné šrouby... no hnus, zlatá ikea.
Dneska - ikea je laciný standard, postel nebo sedačka, co nějakých 10 let vydrží, stůl a lavice z masivou do kuchyně jsou vyloženě pěkné kousky nábytku za pár tisíc.
Pmatuješ socialistickou kuchyň v nějakém paneláku? Proti tomu stavebnice z polska je luxusní záležitost:-/
A když ti to nestačí, tak snad v každé čtvrti je truhlárna, kde ti udělají cokoliv z jakéhokoliv dřeva si vymyslíš. Jde jen o to zaplatit poctivou ruční práci. A to jsi za komunistů nedostal.
Kdyby výrobci nábytku dělali takový nábytek, který by vydržel "nadosmrti", byli by sami proti sobě. 8-) Ono to platí ale i o jiných výrobcích. Nikdy nezapomenu na výraz mého dědečka, kterého bodrý plynař po namontování nové karmy potěšil: "No a za 10 let si koupíte novou." Děda, vychovaný za 1. republiky, z toho měl málem smrt (karmu by měl opravdu nadosmrti).
O nábytku z které doby píšeš ? Jestli o tom postkapitalistickém z padesátých let, tak jo, ten přežije všechno. Ale ta řídká dřevotříska ze sedmdesátýchj a osmdesátých let, to byl humus humusů futrál... Srovnatelnej s tím dnešním nejlevnějším šmejdem. Jenže ten mě dneska stojí jednu vejplatu, ale tehdy půlroční gáži.
V 70 a 80 nebylo treba nakupovat, byl tam ten kamenej z 50 (60?). Teda krom detskeho pokoje pro mne. No, ty skrinky taky jeste stoji - oprene o zed. 8-)
Martisi, ty jsi vlastně šťastný člověk, protože v bibli je psáno o tobě: Blahoslavení slabí duchem, neboť jim patří království Boží.
Pozoruji již delší dobu zde, že kdo neodsoudí minulý režim jako takový a to tak zásadně, že všechno bylo zcela špatné a zkažené je "slabý duchem". Přesto, pokud mi můj slabý duch dovolí, dovolím si poznamenat, že paušálně odsuzovat vše dnes, co bylo tehdy, je stejně absurdní přístup jako tehdy se paušálně odsuzovali lidi za jiný názor. Je vidět, že se v jádru ten vtniřní přístup v lidech nezměnil. Tehdy jako dnes. Ano, dnes nejdete do basy - ono kdo by to platil, že???;-)))))...Jen nechápu, proč tedy v 90. roce prostě nezakázali jednomyslně KSČ a všechny partajníky paušálně neposlali do vězení za vlastizradu a devastaci národa i republiky. Mám obavy, že by zde moc lidí asi nezbylo....zatímco pro partajníky by museli postavit u každého městečka lágr. A kdo by nám dnes velel a vládnul, že???
"kdo neodsoudí minulý režim jako takový a to tak zásadně, že všechno bylo zcela špatné a zkažené je slabý duchem"
Takhle bych to tisíckrát podepsal.
Ostatní je mimo, ale za tuhle větu Tě chválím o))))))))
Nechvástej se a s tím podpisováním už začni. Na jaře tě zkontroluji a běda, nebude-li jich tisíc ...
8-)
Tak já jsem teda zřejmě také slabá duchem...
Za komunismu jsem se narodila a za komunismu jsem vyrostla. Přiznám se, že jsem příliš nevnímala politické dění kolem mne - tak nějak jsem prostě na to, v čem jsem vyrůstala, byla zvyklá a nijak mi nepřišlo, že mi něco chybí. Měla jsem vlastně všechno - teda kromě táty, který mi zemřel ve 4 letech, ale to s režimem nesouvisí...
Osobně mám teda na své dětství v době minulé nádherné vzpomínky. Díky tomu mám pak ovšem krásné vzpomínky i na tu dobu minulou.
Nemůžu za to, že jsem se v té době narodila a nemůžu ani za to, že jsem v té době vyrůstala. Byla jsem do ní prostě vržena. A musím říct, že jsem velmi ráda, že mi moje maminka a rodina umožnili dětství a dospívání jaké mi umožnili. A nebylo to vždy jednoduché. Nikdo mi nevnucoval tehdejší režim, ale nikdo mne ani neučil jej nenávidět. Prostě to kolem mne bylo a bylo to pro mne tak nějak přirozené prostředí, ve kterém jsem žila.
Jsem asi fakt slabá duchem nebo jsem měla štěstí, že se mě ani naší rodiny nijak nedotkli různé represe komunistů, o kterých se mluví. Prostě to byla doba jaká byla a naše rodina v tom dokázala tak nějak spokojeně žít a přežít. Alespoň já jsem nezaznamenala žádné nestandardní situace.
Nepřežívají silnější, přežívají ti, kteří jsou schopni přežít :o)))
Radko, nejsi slabá duchem, jenom nestíháš číst všechny příspěvky. Už tu někdo zmínil (myslím Holfi), že dětství v minulém systému se až tak za problémové "nepočítá", protože jsme ho asi všichni měli hezké díky lásce našich nejbližších, kteří filtrovali ze všech sil okolní vlivy.
O to víc jsem byla posléze překvapena, když jsem s rostoucím věkem o tento "obranný štít" přišla. První velkou pecku jsem zažila, když máma řešila problém, zda "vstoupit" či ne. V zaměstnání jí dali ultimátum, že jestli chce zůstat ve své relativně dobré a slušně placené funkci, tak MUSÍ. Jo a buď ráda, že studuješ VŠ v dnešní době, protože jinak bys musela ještě navíc dělat zkoušky z historie MDH (dříve narození jistě rozluští) a politické ekonomie. Moc prima předměty!
U nás na sídlišti byl pán, který na různých uklízecích brigádách odpracoval stovky hodin. Nikdy nebyl nijak ohodnocen, byť fotografie jiných visely na nástěnkách. Měl tu zásadní charakterovou vadu, že chodil do kostela.
...
Stěžoval si mojí mamince člověk, který seděl v uličním výboru, že ho štve, když hoch ze sousedství nemůže od nich dostat doporučení na vysokou školu, protože rodiče mají jakýsi škraloup. A on je tak chytrý.
...
V důchoďáku jsme dlouze bojovali o to, aby se udělal východ do parku ze suterénu. Stařenky na vozíčku by tak mohly sjet výtahem a vyjet do parku. Takhle se ven nedostanou, protože je nikdo po schodech vedoucích od vchodu nesnese.
Až když jsme s tím otravovali moc, bylo nám natvrdo sděleno, že na tom nemá společnost zájem, aby v parku byli lidé na vozíku.
...
Takových menších či větších ústrků si pamatuju spoustu. Možná je to tím, že na vesnici či malém městě člověk do toho líp vidí, než třeba v Praze.
K MDH a PE ti do svaté trojice chybí MLF (alias Mafie). Celé dohromady to tvořilo "VK", jestli už si to nepletu :o)
Táta vystoupil z KSČ v roce 1958 (dostal se tam pohlcením soc-dem) a to bylo u přihlašování na střední i VŠ, žádosti o stipendium, pas (stejně platil jen do NDR) atd. vždy zkoumání, nejde-li o překlep (1968).
Asi v r.72 nás pozvala teta (echt němka, žádná uprchlice) do Heidelbergu. Za dva roky vyjednávání nakonec pustili 1/2 rodiny, druhá byla doma jako rukojmí. Bohužel jela ségra :o(
Já jsem šťastnej, že naše děti vyrůstají v normálním, byť nedokonalém, prostředí.
Pleteš, VK byl extra předmět.
Na čtyřletém studiu to pak vyšlo co rok to jeden blábol.
No vidíš.... a to jsme naší školu nazývali Vysokou Školou Brigádnicko-Politickou se strojírenským rychlokurzem :o)))
Tak jsem koukla do indexu:
1.ročník - Dějiny KSČ a MDH
2.ročník - Marxisticko-leninská filosofie
3.ročník - Politická ekonomie
4.ročník - Vědecký komunismus
státnice - Marxismus-leninismus
Fuj! To se mi udělalo nevolno. Sice ještě není po páté odpoledne, ale jdu to něčím spláchnout.
No, pred nejakou takovouhle zkouskou na VS strejda zjistil, ze vubec nechape, co se v te knize pise. Tak se proste naucil namatkou nejaky odstavec, tan pak na vylosovanou otazku s patricnym dyrazem prednesl a dostal za jedna. Bud se naaaaaaaaaaaaaaaahodou trefil, nebo pravdepodobne ty texty nechapal nikdo.
Jednou volala jakási bojůvka z pochodujícího prvomájovýho: "Ten kdo stojí na chodníku, nemiluje republiku." Tak mě napadlo, že kdyby šli všichni v průvodu, pro koho by ten průvod byl? Pro televizi, aby těmi záběry deptala anglo americké podněcovatele a vrahy z Wall Streetu?
No vidíš! Povinná účast v prvomájových průvodech. To je skoro na samostatné téma.
8-))
Polární noc má zvláštní moc, každého přepadne smutek,
Němec i Brit, křesťan i Žid, každý by nejradši utek',
ba i ti šikovní Žaponci se silami jsou na konci,
jen jeden z národů neskoná, hrůzy severu slavně překoná!
Tam, kde hy-, tam, kde hy-, kde hynuli vlci,
tam, kde hy-, tam, kde hy-, kde hynuli vlci,
tam, kde hy-, tam, kde hy-, kde hynuli sobi,
Čech se přizpůsobil, Čech se přizpůsobil!
No dobrá, tak tedy nejsi slabá duchem, ale zkus si doplnit vzdělání o)))).
např.:
"Průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu" (P.T.)
Jo, dobrá literatura. Mohu ti ji, Radko, zapůjčit.
Oprava názvu -"Kapesní průvodce ..."
8-)
Co je to za smajlíka? (směješ se na plný koule?)
Člověče, já nevím jestli chci doplnit vzdělání. Je to příliš traumatizující...
Já mám vlastně strach se podívat, co je skutečně za tou růžovou mhou...
V pondeli jsme byli na "Obcanskem prukazu" a pekne jsme si zavzpominali. Zajdi si na to, at vis, jake detstvi kvuli komancum meli ti mene stastni.
Radko, měla bys pečlvěji číst "látku", jinak ti nepotvrdíme index ;o)))
http://www.nakole.cz/diskuse/12650-banany.html...
No jo, no, nestíhám...
To víš, začala mi zase vškola...
Nemohl by mi někdo udělat vždycky k ranní kávě nějaký stručný diskuzní výcuc předchozího dne?!?
Jako co se tu provalilo, co se neprovalilo, čeho si mám všimnout a přečíst a co je hovadina a nemám si toho všímat...
:o)))
Omlouvá Tě jen buď mládí (nežil jsi v té době) anebo stáří( už nepamatuješ).Jinak bez omluvy.
S poslední větou souhlas :-/ Zakazovat nějaké myšlenky či hnutí je cesta do pekel. Dělali to komunisti, dělá se to dnes, a nefunguje to. Dokud nebudeš schopen zakázat samotnou myšlenku a tento zákaz efektivně vymáhat.
Určitě by každý dokázal najít světlé okamžiky za vlády komunistů Za mě třeba dětské vodácké tábory organizované nadšenci z tátova podniku. Ti chlapi byli celé léto na táboře, předtím plánování, stavění, potom bourání, opravy lodí. K tomu, neoficiálně, šest programátorů dokázalo za jaro postavit cca 12 kanoí a pět kajaků, komplet v pracovní době (!!!).
Jenže nejde vzít to dobré z té doby a přesadit to do dnešního systému. Musíme se rozhodnout. Buď poctivé tržní vztahy nebo společné vlastnictví, a s tím logicky spojený bordel a rozkrádačku. Jakákoliv "třetí cesta" spojuje spíše nevýhody obou předchozích.
Já osobně jsem rád za dobu, ve které žiju.
Nadšenců, co pořádají akce pro děti, znám pořád dost. Pravda, v pracovní době už pro ně nevyrábějí.
Nevím, jestli bych na minulé době našla jedinou pozitivní věc, která by byla daná režimem. Byla spousta fajn věcí, ať už akce s kamarády, nebo maminčiny buchty. To jo... ale že by kvůli tomu měl minulý režim svá pozitiva?
Tuším, i když sám slabý duchem ;-) , že bordel a rozkrádačky stejně tak jako přebujelá byrokracie a s ní spojená korupce jedou dnes v mnohem větším měřítku a závratných sumách rovněž. Jen už si má problém pronést ven ten svěrák z fabriky či odvézt fošny Venca dole ze vsi. Zato jistá jiná mnohem méně početná skupina vyvolených (rovněž podobně jako tehdy) této země to dojí rovnou v miliardách a zcela bezostyšně a snad i - což je v demokracii zcela nepochopitelné - dokonce legálně...;-( A když dojdou chechtáky a není kde brát - zvednem daně a zavedeme nové či tak něco...Něco mi to připomíná:" Ševče, už si zaplatil daně???...a na příští rok???" Historie se pouze opakuje - změnily se jen kulisy a řádově sumy. Pokud bych doma hospodařil tak, ja hospodaří tento stát, tak je se mnou do půl roku amen...V měřítku státu to kupodivu jde - dokud nám někdo půjčuje na tu naší nehoráznou outratu...:-()
Jo, feldkurát Otto Katz, ten to vystih?:
"No, to se nám to žije, když nám někdo půjčuje!"
Že se rozkrádá mnohem víc můžeš nějak objektivně doložit, nebo je to jen Tvůj dojem utvořený především na základě toho, že se o tom dnes smí mluvit?
Jde často spíš o to, že spousta příležitostí k obohacení sebe dřív nebyla. Co třeba taková výběrová řízení nebo přidělování dotací.
K rozkrádání za socíku, nedokážu posoudit, zda se toho v součtu rozkradlo víc či míň než dneska (samozřejmě přepočteno na nějakou srovnatelnou bázi)
Tenkrát většina nekradla tolik - aby na sebe neupozornila, ale zato se kradlo vše co jen se dalo odnést, i když to nemělo valný smysl. Když jsme koupili barák, na půdě byl 50 l sud plný mikrotenových sáčků - původní majitel měl takové zaměstnání, že se tam nic rozumného šlohnout nedalo, tak alespoň ty pytlíky. Minimálně 15 let jsme nemuseli koupit pytlík!
Prosím Tě, podívej se na výši státního dluhu a řekni mi objektivně: Cítíš se být za něj nějak přímo osobně odpovědný? Myslím tak, že bys ho přímo způsoboval? Máš možnost to nějak ovlivnit? Tak mi vysvětli, že ačkoli jsme před rokem 89 dotovali ještě SSSR a jiné rozvojové země, tak státní dluh byl minimální...zatímco ted´ jede v této zemi na dluh naproto vše. Ovšem ne na dluh, který by byl nutně potřebný pro hladký rozvoj státu a přechod na nový system ale dluh, který slouží zcela prokazatelně k obohacování soukromých zájmových skupin provázaných s politiky, lobisty a dalšími soukromými osobami, kdy se záměrně nadhodnocují zakázky, platí se nehorázné sumy za nic a politická garnitura není zodpovědná za takové činy. Copak já mám platit někomu ze svých daní jeho předražené soukromé aktivity a na druhou stranu poslouchat, že na to či tamto přimo spojené se mnou či s běžnýn fungováním státu prostě není a nebude? Jinak řečeno - naše daně nsslouží ke zkvalitnění života všech obyvatel této země ale jen ke zbohatnutí omezených zájmových skupin. Příklad - Jet po silnici či dálnici v této zemi - za což ještě znovu platím polatky - tedy nejde jen o daně = jednoznačné trvalé riziko poškození vozu i případně života - na údržbu chybí peníze. Ovšem na to, aby se km dálnic předražil na naprosto nehoráznou sumu za km se nehledí - tudy odtékají miliardy, které jinde chybí na tu údržbu. A takovými příklady by se dalo dláždit napříč spektrem všech veřejných odvětví v této zemi....
To není názor ovšem jen můj, ale zcela fundovaných odborníků:
http://www.novinky.cz/finance/225310-za...
Tímto stylem se ovšem nikdy nedá docílit hodnotného života bez dluhů po občany této země.
Hele. Martisi, možná bys udělal dobře, kdyby ses místo vyhledávání a čtení politicko ekonomických komentářů věnoval více své hezké ženě a krásným a zdravým dětem. Myslím, že dost lidí nemá ani to. Važ si toho a nefrflej furt. Stejně je ti to na nic. Akorát se zbytečně vytáčíš.
8-)
Kterou penzijní reformu máš na mysli? Zatím se jen tlachá, a konkrétní skutečné změny žádné, takže se bavíme o spekulacích. Nic proti tomu, ale měli bychom si to říct.
Pan profesor objevil Ameriku, jakákoliv POVINNOST je dnes z drtivé většiny dílem lobbistů. Povinně si platit zdravotní pojištění, POVINNÉ ručení, povinný odběr "ekologiské" elektřiny, povinné pančování paliv, ... Povinné ukládání části peněz do jednoho ze státem posvěcených ústavů není nic jiného. Stát má kontrolu nad výši Tvých prostředků, a může ti je kdykoliv zpětně znárodnit (viz např. Maďarsko). Takže o takovéto "reformě" nechci ani slyšet. To je pouhá změna správce daně. Ze státu na soukromý subjekt, podobně jako u zdravotního "pojištění", nebo povinného ručení.
O skrytém dluhu ČSSR, nedobytných pohledávkách za dlužníky ČSSR a podfinancování až jindy, teď nemám čas hledat odkazy a musím taky chvíli budovat kapitalismus;-)
K podfinancování jen jednoduchá věc, během průmyslovky a vejšky jsem prolezl na nejrůznějších exkurzích spoustu fabrik. Velmi často to bylo tak, že kdyby fabriky neměly to, co ukradly původním majitelům, tak by neměly na čem vyrábět. Leckde nám v osmdesátých letech ukazovali, jak mají ten či onen stroj s datem výroby před rokem 1948.
Mohu potvrdit...
V restituci nám vraceli pilu. Tedy dle restitučních zákonů se vracelo fakticky jen to, co opravdu původní vlastník měl. Tj. nemovitosti ano, vybavení jen v případě, že bylo původní. Takže katr jsme museli dost draho odkoupit, byl téměř nový. Ten původní dosloužil jen pár let předtím.
Nechci se s tebou tolik hádat, zastáváš typický názor mnoha místních "hospodských" intelektuálů a občanů.
Dluh nebyl v penězích, ale jak píší ostatní v nulovém technickém pokroku, takže i proto zkrachovalo tolik firem po roce 1989, další věc, že ty podniky vedly lidi, kteří to neuměli, nebyly schopní a byli dosazení stranou, takže ani produktivita nebyla valná a nakradlo se toho spousty, už jen to, že stát ukradl většinu majetku jeho majitelům... Po pádu komunismu si to ti samí lidí, co si za komunismu vytvořili "úspory", pak mohli levně privatizovat, popř. krást, přesto si myslím, že to mohlo dopadnout daleko hůř, taky ty firmy mohly všechny padnout, protože stát by je neudržel a stálo by to daleko víc peněz... Podívej se na stávající státní podniky - aerolinie krachují, budvar vykazuje zisky jako 10x menší pivovar (tam se krade stejně), vyškovský pivovar krachuje, jen letiště prosperuje, ale to proto, že má monopol... Neříkám, že nynější systém je dobrý, ale to proto, že jsme naučení z minulého režimu, také protože tohle je jen jiný způsob socialismu a lidé odmítají starat se sami o sebe a stát je v tom podporuje. A až někdo bude říkat, že tohle je liberalismus, tak by měl dostat přes frňák, protože tohle s liberalismem nemá nic společnýho..
Děkuji za komplexní osvětu....No, takže závěrem...Přijměte omluvu všichni vy, kterým "slaboduchý hospodský intelektuál", který se "měl lépe učit a více se snažit" ale je vlastně v podstatě dle bible díky tomu "št´astný člověk" i když vlastně ne..spíše snad prý "nasraný, zoufalý a zahořklý".., pokusil sdělit svůj odlišný nepaušální postoj jak minulosti tak k současnému dění, z čehož zřejmě nemá a nemůže mít radost hlavně proto, že "neumí využít dne" při představě, že právě jeho děti budou jednou znovu nuceni stále a stále si utahovat opasky (podotýkám v tom lepším případě) a platit jako mourovatí na podporu a splácení bordelu a chyb či špatných investic a rozhodnutí druhých, jejichž odpovědnost = 0 a hrabivost = nekonečno, aby se jednou - zřejmě asi na věčnosti - možná děti mých dětí či až jejich vnuci? měli lépe... pravděpodobně v cizině...:-() Ó, pardon! Vlatně "my už se máme nejlíp". Takže lepší už to tedy nebude? Tak Pánbu s námi a zlý pryč!..A...Amen!;-)
Pokud povedeš svoje děti k samostatnosti a ne k te tvé ufňukanosti, pokud je budeš učit, že pomocnou ruku vždycky najdou jen na konci té své, nebudeš jim nutit závist na úspěšnější a nebudeš jim cpát do hlavy "stát se musí postarat", veř tomu, že se budou mít mnohem lépe, než ses kdy měl ty nebo tvoji rodiče.
Svoje děti vedu hlavně k samostatnosti. A dále pak víře v rodinu, ke vzájemné podpoře a k lásce k rodičům a bližnímu svému. Protože jedině kvalitní fungující rodina a její zázemí a podpora je podle mne tím nejdůležitějším předpokladem a tou nejlepší startovní čarou k dobrému dalšímu samostanému životu. To, o čem zde píšeš ty není věcí výchovy, ale životních hodnot či priorit a sociálního cítění. A to, at´ už si vytvoří v závislosti na okolnostech a svém zdravém rozumu sami. Myslím, že samostatnost v myšlení a zdravý rozum jim již umožní vytvořit si rozumný pohled na tyto věci. Já je budu především podporovat ve všech smysluplných věcech a ve věcech, k nimž projeví vrozené předpoklady tak, aby našly v profesním životě uplatnění takové, jež je bude těšit a naplňovat. A současně našly i oporu v citlivém a charakterově stálém a dobrém partnerovi. A současně doufám, že z nich vychovám především slušné lidi.
Věř mi, že tě neodsuzuju, spousta lidí odsuzuje komunismus paušálně, jistě měl i různé výhody, ale ty se vyčerpaly, když došly peníze, které ukradli podnikatelům. To je ten důvod, proč lidi o komunismu nemluví moc dobře, v 80. letech ztratil dech. Naopak aby mu prošly rozkrádačky, tak zavíral a zabíjel nevinný lidi.
Ti kteří tenhle systém vedli neskončili, přesunuli se do "jiné" ekonomiky. Ale ta ekonomika nemá s liberalismem moc společnýho. Tvůj pohled je správný - samostatnost, zdravý rozum a péče o rodinu, která je nejlepší důchodové pojištění (pokud se to povede). Tak to má být, ale nynější systém má motivace spíš držet děti v ústavech, vybírat vysoké daně a o co největším množství tvých peněz rozhodují lidé, kteří si jich neváží a je jim jedno, kdo je dostane (ale nejlépe, aby je dostali oni). A to je to, čím to myslím, všichni věří, že stát se o ně postará, nepostará...
Jestli to je míněno i na mne, tak bych rád upozornil, že já naopak odmítám to, aby občan doplácel na cizí šlendrián a špatná rozhodnutí.
To, aby občanu zůstalo co nejvíce z hodnot, které vytvoří, a aby měl co největší svobodu v nakládání se svým majetkem, je úplným základem mého postoje.
A - ano, i přes to, že stát a na něj navázané mocenské elity nás okrádají čím dál více, i přesto se máme lépe než kdykoliv v historii my nebo naši předkové.
Taky mám pro tebe něco z bible:
Kdo jsi bez viny, hod´ první kamenem!
Když se tady kdekdo ohání biblí, tak tady pro tebe taky neco: "[20] Mt 7,3-5 Jak to, že vidíš třísku v oku svého bratra, ale trám ve svém oku nepozoruješ? Nebo jak chceš říkat svému bratrovi: Dovol, ať ti vyndám z oka třísku, a sám máš ve svém oku trám! Pokrytče! Napřed vyndej ze svého oka trám, a teprve potom budeš dobře vidět, abys mohl vyndat třísku z oka svého bratra."
Jo to znám. Pak se ozve dutá rána, a když se řečník probere, prohlásí:
"Matko, ty mě někdy pěkne $ereš"
:-)))
http://www.youtube.com/watch?v=SYkbqzWVHZI&...
Minulej režim byl prostě špatnej ve všem.
Takové poznání není žádný "fanatismus".
A jestli seš tak nepoučitelnej po životních zkušenostech Vaší rodiny, tak se z toho koukej vzpamatovat, než to tady bude zpátky.
Jeste jedno plus minuleho rezimu mne napada - mam pocit, ze rodiny drzely tak nejak vic pohromade. Nebylo tolik moznosti pro deti, nepodnikalo se a lidi se zabavili spolecne.
Jo a taky se lepe parkovalo, kdyz nebyla k sehnani auta.
Jen nevim, jestli to vynahradilo to vsechno ostatni. 8-(
Za komunistů se zas tohle říkalo o první republice.
A nepochybuju, že za první republiky se to říkalo o R-U.
Prostě každá další generace je horší než ta předchozí, a všecko to jde do p****e. Už od starýho Egypta a Řecka (taky tam jsou momentálně nejvíc napřed).
No prave. Kdyz o tom tak uvazuju, urcite bylo zdravejsi splhat po stromech, nez zit ve studenych a vlhkych jeskynich.
Pamatuju, jak táta vždycky vychvaloval Cukrkandl z první republiky, i ten tureckej med byl tenkrát sladší, o zelenině ze zahradnictví U Dobrých v Lipenci ani nemluvě, jojo, spěje to všechno do velký řiti :o)))
Dokonce i děda vzpomínal, jak se měli dobře na Pijávě...
Děda chodil na Piavu?
http://www.napiave.cz/
To nebude ono, říkal cosi o dírách v zemi a střílení přes řeku na Taliány...
Jo to víš, že jo o))))
Jen vobčas musely držet rodiny pohromadě tak, že si holt posílali motáky.
Nebo se (a to byl hodně dobrej případ) tajně scházely v Jugoslávii alespoň o dovolené.
Schazely? To ani nevim. Chces rict, ze nekdo, kdo se takhle mel s kym schazet dostal do Yugosky dolozku?
Kámoš tam takhle jednou jel a měl tam potají sraz se strejdou, kterej zmizel v sedmdesátým. Přijel pěkně zdrchlanej, protože tam bylo na společný dovolený víc emigrantů i s dětma - a ty nějak už nechápaly mýho kámoše :-)) Ale je fakt, že ten jeho strejc byl pro naše soudruhy něčím vzácnej, protože pak sem mohl pravidelně jezdit. Šéfoval tam nějaký fabrice a devízy asi zahojily kdeco :-)
No, nevím. Zrovna pro svoji vlastní rodinu bych se tady proti tomu názoru docela ohradila :-)
Ale je fakt, že možná v tomto směru nereprezentujeme tak úplně průměr...
Ještě ke kafi: to máš z toho, že kupuješ hypermarketové značky typu Sagafredo, Lavazza, Jacobs nebo Jihlavanka. Nebo ještě hůře, nevybíráš si zboží podle poměru kvality a ceny, ale podle toho, že někde je, že distributor pošle nějaký bakšiš nějaké anonymní nadaci.
Radši si udělej radost pytlíkem odrůdové kávy. Nebo si kup za 4,50 70g standard směsi pražené a umel si ji sám. Mě osobně i to chutná líp něž nějaký předemletý Tchibo.
A prachy raději dávám konkrétnímu potřebnému člověku částku na konkrétní věc, která mu pomůže. Což mi připomíná, že bych se letos měl po někom potřebném poohlédnout, trochu sobecky na pomoc bližním poslední dobou zapomínám:-/
Kdybys náhodou chtěl pomáhat v cizině:
http://fundacion-fushenfu-ecu.org
Je to můj kamarád. Strávili jsme spolu několik let, než odešel na misie do Ekvádoru a pokud se někdy objeví v Evropě, tak se u nás vždycky zastaví, takže mám přehled o jeho práci.
Tak banány jste tu probrali i některé další pochutiny a poživatiny. Já mohu například porovnat jídla vařená ve školních jídelnách "před" a "po". Z dětství a později ze své praxe si pamatuji, že na školách se za sociálizmu vařily neskutečné blafy (například špenát a čočku jsem začala jíst až coby dosti odrostlá dorostenka, jak jsem je měla zhnusené). Nejčastějším jídlem byla UHO s nepoživatelným (= nerozkousatelným) masem. Dneska nám vaří 3 druhy obědů každý den, z toho jeden vegetariánský a dá se to jíst, dokonce si pochutnám. Dost často mám problém, které jídlo vybrat, všechna jsou dobrá.
UHO s kusem podrážky, tyjóóo, na to když si vzpomenu....
Taky se mi zcela znechutily kolínka, koprovka a květákový mozeček - a to tak, že asi natrvalo :o)))
Já teda nejsem a nikdy jsem nebyl vybíravý... Ale nejhorší věc, co ve školní jídelně mohla být, byla špenátová a rajská polévka... Jídel mi školní jídelna znechutila hodně, ale postupně jsem zjistil, že vina není v jídlech, ale v kuchyni. No a dnes je rajská polévka jedna z mých nej. A špenátovku taky můžu... Stejně jako koprovku, křenovku...
Nebyls na vojně? :) Univerzální Hnědavá Omáčka
Byl, ale vzhledem ke svýmu zařazení (kreslil jsem do map) jsem chodil do kuchyně zadem a mimo časy vyhrazený obyčejnejm bigošům.
Pak byla ještě UBO (ta byla bělavější, ale chutnala stejně univerzálně) :-)
http://necyklopedie.wikia.com/wiki/UHO
No to by jeden nevěřil, dyk to musí bejt jestli ne přímo jedovatý, tak aspoň škodlivý. A potravinářskej ministr mlčí, už aby se ten boj proti korupci rozhořel!
Ufff, ještě teď se mi zvedá žaludek když si vzpomenu na svou první a zároveň poslední zkušenost s "rýžovým nákypem se švestkami", ještě k tomu politým nějakou ovocnou šťávou, vyrobeným ve školní jídelně naší ZŠ... Ještě totéž odpoledne jsem ho viděl znovu :-))) Od té doby jsem se jídla takového názvu už nikdy ani nedotkl...
Doteď jsem schopen si vybavit tu jeho hnusnou chuť...
Jiná jídla ale vařili celkem obstojně, tak netuším kde se tenkrát stala chyba...
Jéé, rýžový nákyp! Ani ten mi školní jídelna nedokázala znechutit na celý život!
Rýžový nákyp se švestkovým kompotem. Neznám lepší sladké jídlo!
Nevím jen proč mne napadlo "dobré prase všechno spase"... :-DD
Aha, "švestkový kompot", hned mi bylo podezřelé, že ta zálivka chutnala jako ty švestky :-) Dík za upřesnění ;-)
Teplá sladká jídla tak nějak nemusím všeobecně. Kromě zemlbáby, krupicové kaše a podobných opravdu už něco takového nepozřu... Do toho počítám třeba i dušenou mrkev, to byla v podání naší jídelny taky lahůdka, blééé :-) Tu taky dodnes nesnáším ;-)
Jinak ale jím skoro všechno. Kromě vařené zeleniny, tu naopak vůbec nemusím. S výjimkou brambor, těm se v české kuchyni asi moc vyhnout nedá ;-)
mně se ho taky marně pokusili znechutit už ve školce tím, že si spletli cukr a sůl na posyp,pak nám to oškrábali a konečně použili cukr - brr
Já teda chodila do školní jídelny až od šesté třídy - do té doby vařila doma babička.
Ale musím říct, že si nepamatuji jediné jídlo, které by mi školní jídelna znechutila.
Možná akorát tak hlávkový salát, protože to byla čtvrtka hlávky zalitá kyselou zálivkou. Nedalo se to jíst jinak než rukou...
Co mi ale vysloveně chutnalo, to byly buchtičky se šodó. Ty fakt vařili dóooooooooost dobrý :o)))
A teď si představ, že my měli na vojně kolikrát i řízek zalitý švestkovým kompotem. To když si byl mladý jelito a držel si ešus pod výdejním okýnkem kam nebylo vydět, tak jsi postupoval a šlo to popořadě, šup brambory, další level šup - přistál řízek, další level šup - zalití omastkem. A teď pozor, tos musel bejt děsně pohotovej a mít v tom ten správnej grif a hned po tom omastku bleskurychle prohodit ten ešák za menší. Když si nestíhal tak jeb - a na celym tom obsahu ešusu ti přistála zběračka kompotu.
Možná tě napadlo, že by stačilo říct: děkuji, kompot nechci. Nestačilo, dle ZŘ je voják povinen odebrat stravu. Odchod :-)))))
Hele, zrovna včera o tom mluvila dcerunka - kdyby prý ty dnešní děti věděly, co musely pozřít ve školní jídelně oni...
A to je jí 26!!! :o)))
Jediné, co jí v jejich školní jídelně vadí je to, že kuchařka stírá zbytky z talíře do kýblu holou rukou. To mi mále vohodila auto zevnitř, jen když o tom vyprávěla... :o)))
Tak ať jí to vytkne, taková nezodpovědnost. Ještě z toho doma při dojíždění něco chytnete.
Tak tohle zrovna říct nemůžu. U nás na základce ve školní jídelně vařily ženské, co těch dvěstě děcek adopotovaly snad za vlastní a dokonce každý den se dělaly i s moučníkem. Jasně, každý má nějaká jídla, která nepozře, takže třeba rajskou by do mě nedostaly ani heverem, ale vařily tam skvěle!
Nebyl problém, aby klukům deváťákům daly oběd na servírovací mísu, protože jen tam se těch dvacet knedlíků k omáčce vešlo.
A taky si vzpomínám na velkej průser, kdy je někdo udal a pak si na ně počíhala za rohem kontrola. Protože i když každé děcko dostalo, kolik si řeklo, nějaké zbytky i tak zůstaly a místo toho, aby je vyhodily, tak si tu koprovku vzaly domů. Když ten kopr na ni dokonce donesly z vlastní zahrádky.
Tak nevím, jestli by se tohle mohlo stát i dneska... (No, na druhou stranu, možná že dnes by zase byl problém v tom neatestovaném kopru.)
Jo, já měl to samé. Školní jídelna v luženské základce to bylo jídlo úplně domácí! Až tedy na to, že jsme na školních pozemcích museli pěstovat zeleninu pro školní jídelnu a i o prázdninách jsme měli služby na zalévání.
UHO se vaří dneska v závodních jídelních úplně běžně, na tom se nic moc nezměnilo. Vlastně jo, dneska se to vaří ještě ke všemu z náhražek.
A originelní poctivá socialistická UHO se vařila z čeho?
No hele, teď v létě jsem ve Švédsku zjistila, že tam jí normálně prodávají v prášku :o)))
Švagrová to prý běžně vaří.
Koupí ty švédský kuličky z mletého masa, k tomu udělá hnědé UHO z pytlíku a uvaří těstoviny.
Oběd má hotový za 10 minut a všichni mají boule za ušima.
Musím říct, že když jsem to viděla, tak jsem byla velmi ráda, že nejím maso a tyhle věci z prášku a mohla jsem si dát v poklídku sladký švédský chlebík se slaný máslíčkem a mrkví :o)))
Myslím, že se to dá koupit i u nás v IKEA. Jednou jsem to zkusila... no, jedlé to bylo, ale nikdo z rodiny neprojevil touhu po tom, abych jim tento zážitek zopakovala.
Jj, také mám ten pocit...
Já ale v IKEE kupuji jen bonbóny - slané rybičky a šroubky+matičky.
Loni měli u Kamprada na Čerňáku kuličky v akci - za kačku jednu. Se synkem jsme jich zlikvidovali padesát. Stihnul jsem dvacet, bez kaše.
Hele tos mě teda utěšil, asi žiju ve špatné době :-D
BTW i banány mají různé výrobce a kvalitu, chce to u nákupu myslet a mít štěstí...
A tak je to se vším, nelíbí se vám v tesku jogurt? no tak si ho kupte jinde a možná vás bude stát dost podobně jako ten jogurt za komunismu (očištěno o inflaci). BTW přítelkyně je vždycky nešťastná, když oni prodávají krásné velké broskve kilo za 16kč a v obchodě v albertovi stojí to, co by oni nikdy neprodali, třeba 50 kč... Ale lidi jsou ovce, koupí, co jim jde pod ruku a pak jen nadávají....
No jo, to se ale nesmí kupovat jogurt vyrobený daným řetězcem :o)))
Já jsem jedla jediné jogurty - bílý revital. Nebyl sice plnotučný, ale pro mě tak akorát. Teď ale Revital výrobky komplet zmizely, tak jsem se holt vrátila ke svému obyčenému kofírovému mléku z mlékárny Vlašské Meziříčí...
Ten teda můžu :o)))
Jo a hele, ty drchničko rolní, jak mají banány různé výrobce :o)))
Jasně se tu řeklo, že všechno vyrábí China, tak nám nemotej hlavu :o)))
Spis lidi nemaji cas hledat ten jeden kram, kde maji braskve za 16...
A co teprve umělecká tvorba! Jak někdo může poslouchat ty dnešní sračky? http://nware.euweb.cz/josef_laufer-dopis...
a co nám přinesli ti hnusní kapitalisté?
německy: http://www.youtube.com/watch?v=BbOedZN3Sb4
anglicky: http://www.youtube.com/watch?v=ExWfh6sGyso
španělsky: http://www.youtube.com/watch?v=WYU5SAQwc4I
Teda nestačím se divit, jak se nám ty banány zvrhly...
Fakt bych na začátku nečekala, že se od banánů dostaneme k totalitě a k Bibli :o)))
Myslíte, že zde platí zpětná reakce, tzn. kdybychom začali o totalitě a o Bibli, že bychom skončili u banánů?!?
Jasně:
Totalita - jo to nebyly ani ......
O čem není v Bibli ani slovo? O ........
zpětná reakce? Nepleteš si implikaci, obrácenou implikaci a ekvivalenci s bůhvíčím? Co Vás v té škole učí?
Spatna otazka, ptej se na prospech. 8-)
Prospěch mám nadprůměrný - holt se našli i tací profesoři, kteří se rozhodli můj podprůměrný prospěch vylepšit. A to i přes můj výslovný nesouhlas :o)))
a výsledkem je konjunkce (pokud se nemýlím):
V totalitě a bibli nejsou banány.
Hele to bylo nějaké rozežraneé město. U nás na vsi prodávala zelinářka banány dle počtu dětí. Ale když měla jedna zdejší katolická rodina dětí pět, zase se to už podle dětí nepočítalo. Prostě uznáno bylo 0-3 děti.
Tu černobílou dělal LOBO, ta druhá je z nějaký recesistický akce v Olomouci(?)
Tak opravuji:
V Bibli nejsou banány vůbec, v totalitě, když je strana přidělí jsou.
(a z konjunkce je v pr... je z ní disjunkce, asi)