Do zadní vidlice šíře 135mm(standard), počet drátů 32 nebo 36 a síla drátu až 2,9mm, barva černá nebo stříbrná, varianta pro diskovou nebo rim roller brzdu, hmotnost 2450g, převodový rozsah 360%, ovládání gripem-celý rozsah 270stupňů otočka a dvě lanka jako u Rohloffa, pastorek 16-22 zubů, doporučené kombinace pastorek/převodník-16/29,17/31,18/33,19/35,20/36,
21/38,22/40. Zajímavé srovnání z ostatními řadícími systémy http://www.fallbrooktech.com/Docs/N360... . V kombinaci se Schlumpfem s-d nebo spíše h-s-d parádní věcička. Na jejich stránkách je i v kombinaci s elektromotorkem, aspoň to tak vypadá, na řídící jednotku je to moc velké.
Ten graf je moc peknej. Diky za nej.
Kazdopadne, vaha vs rozsah mi prijde hodne nevyhdonej. Mam takovy dojem, ze rohloff vazi o neco mene a rozsah ma pak podstatne vetsi...
Na druhpou stranu povolena kombinace 16/29 umoznuje lepe pouzit nejake razeni v klikach jako doplnek...
Tak Rohloff s externím řazením pro kotoučovou brzdu u nás stojí 25 760Kč a ten NuVinci kdyby se u nás prodával odhaduju na maximálně 12 000Kč + Schlumpf h-s-d 12 000Kč = bratru 24 000Kč, takže pořád levnější a rozsah dalece větší než samotný Rohloff. Hmotnost toho NuVinci je o 625 gramů vyšší než Rohloff. Pro závodníky nepřijatelné, už ten Rohloff je tu pro některé těžký, ale na turistiku bych si tuhle kombinaci na kolo klidně dal. Momentálně mám Rohloffa se Schlumpfem s-d na tříkolce GS s 20" koly, další tříkolku bych chtěl Azub s NuVinci 360 a Schlumpfem h-s-d, v zadu pastorek 22 zubů a v předu převodník 40 zubů. Nechce se mi to počítat, ale hrubý odhad je, že při kadenci 60 ot/min to pojede na nejlehčí převod 3km/hod a na nejtěžší 50km/hod. Momentálně mají zastoupení v Holandsku, když bude zájem, třeba se Azub pustí do dovážení a nabídky českým zájemcům.
To je ale parádní hračka. Hned bych to bral. Když tam v tom videu líčí, jak je to ve všech směrech lepší než přehazovačka, tak mi možná uniklo, jestli se dá řadit (teda měnit poměr) v klidu. Možná je to samozřejmost, ale vyzdvihnout to tam mohli.
Jasně že dá. :-)
chtěl bych s tím zkusit jet. Kdyby to někdo měl tak snad sednu kvůli vyzkoušdní i na zábradlí. Strašně by mě zajímaly dojmy z jízdy.
To mě taky, recenze hlavně v Německu píšou v superlativech a dokonce to získalo několik ocenění co se týče cyklokomponentů. Ale vlastní zkušenost je vlastní zkušenost. Tuším i v cykloturistice byla recenze ještě na ten starší model a byli z něho nadšení. Na citybik rozsah dostačující a s tím Schlumpfem rozsah větší jak 3převodníky a 10kazeta.
NuVinci je velice zajímavá převodovka, akorát mi chybí dlouhodobé zkušenosti uživatelů, jestli se po pár tisících km nerozsype, nebo nezačne prokluzovat.
Chtělo by to někoho kdo umí anglicky aby pročetl zahraniční fora a pak nám tu sdělil zkušenosti uživatelů. Je toho plný internet, jen ta angličtina není můj šálek kávy. :-)
Třeba tady http://nuvinci.informe.com/forum/
Nemám čas to číst, ale někomu to piští, někomu prokluzuje nebo jde těžko, ale asi se to týká spíš toho staršího modelu. Všeobecně převažuje ohromné nadšení.
Přesně, už vychytali mouchy a převládá spokojenost, je to prý pro uživatele velmi přívětivé. :-) Jen kolik tisíc km tahle věcička vydrží nikde nepíšou, zátěžové testy dělali ale výsledky sem na netu nikde nenašel. Na uživatelské zkušenosti co se týče výdrže je ještě brzy, ten nový model se začal prodávat teprve letos v červnu.
Tak čtu vaše obdivné reakce na ty různé převodovky v náboji. Určitě je to fajn, ale myslíte si opravdu, že to stojí za ty prachy? Skutečně je to tak skvělé oproti přehazovačce? A v čem? Nezesměšňuju to, seriózně se ptám. Mě by při představě že za převodovku dám pomalu víc jak za kolo, omyli. A to vůbec nemluvím o ženě. Z té by byla nebožka.
Nejsem žádný boháč, spíše spořivý typ, nemusím mít všechno hned ale chci to co je pro můj způsob užívání nejlepší, to nutně neznamená nejdražší. Jako příklad uvedu brzdy, nechtěl sem na svoji tříkolku kotoučové a už vůbec ne hydraulické, blbuvzdornost bubnových brzd Sturmey Archer převážila nad účinností kotoučovek a cena je čtvrtinová. Momentálně mám Rohloff a velká spokojenost, už bych si na jakékoliv kolo nic jiného než převodovku v náboji nedal. Když si člověk spočítá pořizovací náklady + olej a pastorky, tak vzhledem k tomu že už někteří točí 120 000 km, není už ta cena tak astronomická. Ten NuVinci by měl stát tak polovičku co Rohloff, ale chápu že i to je dost. Nemám auto, tříkolka je pro mě především dopravní prostředek a i proto do ní můžu cpát více peněz, třeba 2 000Kč měsíčně co ušetřím za benzín kdybych jezdil autem, to je za rok Rohloff doma.
Dal jsem Zdendovi bod, ale tvoje zdůvodnění beru.
Hlavně ale k té ceně v porovnání s Rohloffem. když na to koukám jako strojař, kuličkový variátor by měl být určitě pod 1/4 ceny planetové převodovky. Samozřejmě až se pořádně rozjede a doladí sériová výroba. Proti té spoustě ozubených koleček (vnějších i vnitřních), ložisek, unašečů, přítlačných talířů a válečků je NuVinci fakt jednoduchá. Životnost bych ale vzhledem k potřebě dost velké přítlačné síly předpokládal zas menší.
Tam právě údajně žádná přítlačná síla není. Je tam prý dokonce malá mezera. Přenos síly je přes jakousi zázračnou tekutinu s nanočásticemi. Ta když se dostane do té mezery, tak se ty částice do sebe zaklesnou a zabírá to bez tření.
AHA!
Tak to už je pro mě jak Sci-Fi. Přesnost (mezeru) v tisícinách mm si představit dovedu, ale v miliontinách mm (nano) teda už neé. nojo, pokrok se nezastaví :o)
PS. ovšem Fallbrook přítlačnou sílu zmiňuje: "total clamping force" a nanotechnologii ne?
A to ještě netušíš, že v pravidelným intervalu musíš tu nanotekutinu zcedit přes nanosítko z mixéru od Horsta :-)
Prdlajs nanočástice. Normální nenowtonovská kapalina. Stačí se podívat co lze provádět s obyčejným škrobem:
http://www.youtube.com/watch?v=amfjWWMg9c0
V zúženém místě ta kapalina prostě ztuhne.
hele, tak teď už vím, jak to dělal Ježíš :-)
Tak - a ted mi jeste vysvetli Mojzise...
já? TO Hrabosch to vysvětlil:-)
Ale třeba to zkusím, co konkrétně chceš vysvětlit? TO jak dokázal zblbnout takovou haldu lidí k odchodu z Egypta?
Myslel jsem pribuzny problem tomu predeslemu - opet s kapalinou. 8-)
V obou případech šlo zřejmě o zrcadlení horkého vzduchu, jak ho známe nad horkým asfaltem. Je velmi časté na poušti.
Pokud je za "chodcem po vodě" vodní hladina, nejde rozeznat při určitém úhlu kde končí hladina a kde začíná zrcadlení vzduchu.
Ta zrcadlící hladina vzduchu může být i několik metrů nad zemí, pokud se díváme shůry. To bude příklad Mojžíše a známého rozestupování moře.
http://www.zkouknito.cz/video_21203_nejlepsi...
http://www.zkouknito.cz/video_63498_jak-behat...
Já Tvému vysvětlení taky rozumím a beru ho. Jen pořád nevidím tu výhodu převodovek za řádově desetitisíce oproti přehazce za +- 1000. U té přehazovačky taky není důvod k výměně, pokud ji mechanicky nepoškodíš. Abych to shrnul a nekolomazil furt dokola: Cena za tyhle převodovky mi připadá neúměrná a myslím si že to co dokážou ony, dokáže přehazovačka taky. Samozřejmě s menším komfortem(přehazování v klidu a o několik stupňů, relativní bezúdržbovost...) ale ta cena je fakt vysoká.
Souhlas. Ale když je řeč o NuVinci, tak tohle přehazovačka nedokáže.
Co konkrétně myslíš?
No tu hlavní vlastnost, kvůli které to stojí za řeč - plynulý rozsah, žádné stupně.
Aha, to mi nějak ušlo. Ale stejně, stojí tahle vlastnost za ty prachy?
Našel sem na netu cenu 440 doláčů, to není taková hrůza.
Jasně, hrůza to není. Zhruba 8 litrů mi ale za řazení připadá dost. nepočítám ještě nový výplet, poštovné...Ptám se jak debil, protože o tom nemám tuchy - jak ocením takovéhle řazení prakticky? V čem je to o tolik lepší? Fakt si to nedovedu představit.
Můžeš řadit v každé situaci, tedy i když stojíš nebo musíš nečekaně zabrzdit a pak se rychle rozjet, převod jaký potřebuješ je tam hned = vyšší bezpečnost, nekroutíš se na kole než podřadíš a neničíš silovým řazením celý systém klasického řazení. U NuVinci žádné stupně a tím naprosto přesně zvolený převod jaký potřebuješ. Žádné zdvojování převodů jako u klasického řazení. Rovná řetězová linka, jeden pastorek, jeden převodník, silnější řetěz = mnohem vyšší životnost těchto komponent než u klasického řazení. Jednodušší údržba, seřízení a hlavně blbuvzdornost, ta je přímo excelentní. :-) Pokud si člověk pořídí řazení v klikách Schlumpf h-s-d, převodový rozsah převyšující ty nejnáročnější lidské potřeby.
To chce asi zkusit....
Taky si říkám, zda to není zbytečné a hlavně zbytečně drahé, když mi klasika slouží dobře. Ale věřím, že když to vyzkouším, získám na ty věcičky jiný pohled. Buď usoudím, že to opravdu nevyužiji, nebo naopak zjistím, že je to fajn. A toho se bojím:-)))
A kdyz zjistis, ze to nevyuzijes, budes se to stydet priznat. Podivej na ostatni... 8-)
Je to otazka priorit. Pro mne vyssi hmotnost, finance (proti Deorku) a hlavne razeni gripem znamenaji vic, nez ten cas, ktery usetrim. Stejne musim obcas zmrknout brzdy, vidli, zadni tlumic, stav plastu, ...
tvou preferenci páček nechápu. Já bych je nechtěl ani za nic. Ale proti gustu....
Jo někde ses ptal jestli se dá s Rohlofem řadit a brzdit, tak jsem to schválně zkoušel. Nahoru mi to šlo hůř dolů to nebyl problém. SIce pořád nechápu, proč bych to dělal, protože, když toho rohloffa máš, přijdeš o tu potřebu a já to nikdy v terénu nepotřeboval, ale jde to celkem dobře. Ne tedy o 14 rychlostí to mi nešlo, ale šest až sedm najednou naprosto bez problémů. Bez brždění je bez problémů o 10-12 rychlostí...
já preferenci klasické přehazky celkem chápu. Rohloff je dražší, těžší, má menší účinnost, menší rozsah. Jedinou výhodu, kterou u řazení v nábě vidím je možnost řadit když stojím.
I do hodně prudkého kopce se ale dokážu rozjet tak, že se odrazím dopředu a odřadím na malou placku. Případně se dá zvednout zadní kolo a odřadit kam potřebuju. Další možností je myslet na vhodný převod již při zastavování. No ale když všechny tyto možnosti ignoruji, pak má rohloff skutečně výhodu v řazení při stání.
Rohloff a žádná převodovka v náboji nebude pro závodníky nikdy dost dobrá, pro nás turisty je však ideální, o tom není pochyb. :-)
Až se podaří zkonstruovat převodovku s lepšími parametry než klasické řazení, závodníci na ni jistě rádi přejdou.
A bude-li prodávána za rozumnou cenu, tak i turisté.
Otázka je co je rozumná cena? Pro každého je úplně jiná a někteří by to chtěli nejraději zadarmo. :-) Když se podíváš na Rohloffa v řezu a že vydrží bez poruchy 120 000km, no nevím, cena mi připadá za tuto kvalitu přijatelná.
Závodníci klasické řazení neopustí, pro ně je pár gramů a pár procent účinnosti vším. To že klasické řazení zlikvidují během pár závodů neřeší, mechanici namontují novou sadu. Je ale úsměvné že i tady se řeší nějaká účinnost a hmotnost, při tom všichni tady by nepoznali rozdíl. Pro obyčejného cykloturistu který najezdí aspoň 7 000km ročně je nejdůležitější životnost a spolehlivost bez přehnané péče. Neznám systém který by vydržel 120 000km, když tak mě oprav a dej mi na něj odkaz.
Neřekl bych, že běžný cykloturista najezdí 7.000 km ročně. Dokonce ani nemění řetězy, kazety a převodníky ihned po jejich opotřebení. Cena je tedy stále největší překážkou. Můj názor.
Těch 7 000 km beru podle sebe a svých známých, ale je pravda že kolo používám jako dopravní prostředek, ne jen pro zábavu za což cykloturistiku považuju. Ono jen celoroční ježdění do práce 15 km tam a 15 km zpět hodí přes 5 000 km. Na klasice sem měnil řetěz a kazetu, případně převodník až začal přeskakovat řetěz, takže sem se s tím moc nepáral, taky kvalita takového řazení za moc nestála. Při stejné údržbě na převodovce do té doby než začne přeskakovat řetěz nepoznáš v kvalitě řazení rozdíl, řadí to pořád stejně dobře.
Pro mě, jako obyčejnýho cyklotůristu je schůdnější postupně za 20let vydat 8-10tisíc za kazety a řetězy, než jednorázově balík za šperk, kterej by mě přežil - tušim, že v 90-ti už budu mít jiný vozítko........
Tak já sem o něco mladší a sem optimista, do smrti mi chybí asi dva, možná i tři Rohloffy. :-) Tedy když zdravíčko vydrží. Jasně, každý si může zvolit řazení které mu vyhovuje jak technicky, tak finančně. Výběr je veliký i v převodovkách a sem za to rád.
To je právě ono.
Nevím, kolik mám jako cykloturista naježděno, ale asi to nebude málo. Kolo na turistiku mám cca 8 let. Z toho jsem 3 roky na něm nejezdil. Každopádně. I kdybych ročně najel 2tis (letos asi víc, protože kolo využívám i jako dopravni prostředek a ne jen na turistiku), tak za těch pět let to je cca 10tis. A věř nebo ne, mám tam původní řetěz.
Spousta obyčejných cykloturistů to prostě neřeší. Já tam tenhle řetěz budu mít až do zničení. Pak koupím za dvě stovky nový (vlastně už ho mám několik let v šuplíku), k tomu kazetu za 400 (na jednom eshopu ji teď mají dokonce za 199) a mám na další 2-3 roky vystaráno.
120tis kilometrů jen tak nenajezdím, tak pak nechápu, proč bych se měl na tu dávku kilometrů připravovat rohlíkem.
Jak jsem psal. Nemám nic proti převodovce. Já bych si jí i koupil, kdybych měl zbytečný peníz (mám rád podobné hračičky), ale jen jsem chtěl ukázat, jak asi myslí obyčejný cyklista....
V třetí reakci nad tebou to popisuju v odpovědi Barakudě. A není jenom nejdražší Rohloff, je i tu diskutovaný NuVinci za třetinu ceny a celá řada ještě levnějších převodovek od Shimana, Sramu, Sturmey Archru a dalších. Nějak se to tu zvrtlo v proč ano a v proč ne Rohloff, přitom sem tu zakládal téma o převodovce NuVinci 360, ta je za tu cenu velice zajímavá a mnohem dostupnější.
Jiné systémy zatím diskvalifikuje malý rozsah převodů. Rohloff se jakž takž přibližuje 3x8 (např. Shimano Acera), tedy rozsah může být použitelný pro nenáročného turistu.
Znám pár závodníků, klasické řazení nezničí po pár závodech, možná to bude tím, že jsou to obyčejní kluci a nemají mechaniky, kteří by jim to měnili. Mnozí do kola nasypali hrubě přes kilo, cenou to tedy nebude.
Závodníci rádi opustí klasické řazení, hned jak bude k dispozici něco lepšího, o tom nepochybuj.
Já jsem líný a netrénovaný turista co najezdí kolem 2.000 km ročně, nevím, proč bych si záměrně na kolo montoval řazení těžší, s menší účinností a o dva řády dražší než jsou roční náklady na údržbu (řetěz a pár ml WD-40).
Životnost 120.000 km je záruka, ověřené číslo při používání (v jak náročném terénu? jak těžkým jezdcem? při jakém zacházení a servisu?), nebo je to jen marketingové hausnumero? Mimoto 120.000 km najezdím za 60 let. To radši přežiju ještě pár roků s tím co mám (už to mám, tedy dodatečné náklady 0,-), třeba za pár let někdo vymyslí nějakou smysluplnou alternativu klasice. Nebo konkurence stlačí cenu.
100 000 km nejsou čísla od výrobce, jsou to reálné hodnoty, které někteří šílenci s převodovkou najeli.
http://www.rohloff.de/en/company/wanted_100000...
Čili by bylo správné říci: "údajně existují exempláře Rohloffa, které údajně vydržely 100.000 km".
Vetsina jich asi jeste nejezdi dost dlouho, aby techto hodnot dosahla. Ve kvalitu bych klidne veril.
Jasne, jde o to, jestli vydrzi 100.000km i v pripade, ze ke svym 85kg priberu na sedacku nad zadnim kolem dite nebo veci na mesic, pripadne ze s tim budu skakat po lese.
A druha vec je, jestli se nevyplati trpet s tim zastaralym lehkym ucinnym a lacinym klasickym systemem a pockat si na lepsi pomer ceny a provoznich parametru.
Samozrejme by nebyl velky problem poridit si rohlika hned, ale za cenu rohliku mohu mit pulku pilotniho prukazu na padak (na samostatne skakani bez instruktora) nebo dve zachovale kanoe nebo treba slusnou vzduchovku na field target i s optikou...
100 000 km prodloužená záruka. 120 000km najeto bez poruchy a pořád jezdí, ten Němec je z toho nejspíš na prášky že to nejde zničit. :-)) Nemusíš věřit, stejně si to nikdy nekoupíš, jenom budeš zdůrazňovat jeho majitelům jaci jsou blbci že za takový krám vyhodili takové prachy. :-)
Jo a ještě jedna věc, Rohloff byl původně vyvinut pro Mtb, zvláště pro sjezdové disciplíny, takže nemusíš mít strach když dáš dítě do sedačky že se ti rozpadne. :-)
Dite, nebo Rohlik? (pri sjezdovych disciplinach...)
Jurasi, nevím z čeho usuzuješ, že si převodovku v nábě nikdy nekoupím.
Naopak, podobné hračky se mi moc líbí. Hned jak přínosy tohoto řešení (rozsah převodů, pohodlí, nenáročnost údržby, váha, mechanická účinnost) přesáhnou alternativní přínosy jiného zboží, které si mohu za tuto cenu pořídit (příklady viz výše), nebudu váhat ani minutu a převodovku si pořídím.
Prostě ten přínos je pro mne příliš malý, možná až záporný, zatímco cena je pro mne momentálně nepřijatelná.
132 OOOkm není vůbec špatné číslo. :-))
2 OOOkm je málo, chce to aspoň těch 7 000km aby se to vyplatilo. A nějak si nepamatuju že bych ti převodovku nutil.
Nějak si nepamatuju, že bych se někde ohrazoval, že mi převodovku nutíš;-)
Jen argumentuji proti tvrzení, že, cituji:"Rohloff a žádná převodovka v náboji nebude pro závodníky nikdy dost dobrá, pro nás turisty je však ideální, o tom není pochyb. :-)"
Tak az se priste uvidime, ukazes mi to odrazovani... Pujcim Ti na to svoje kolo... 8-b
Odřazování Ti raději předvedu na svém. Tam mám přesmykač seřízený. Připouštím, že existují kola, kde to nejde, ale nevím, proč bych se měl trápit na takové plečce.
Ale ja to serizene mam dost slusne... Tak mi postaci, kdyz mi predvedes ten odraz a samotne razeni uz muzes markyrovat.
A pak mi ukazes to zvedani zadniho kola...
já o voze, ty o koze.
Já mluvil s Murphym o jeho preferenci páček před gripem, ty mluvíš o preferenci přehazovačky před rohloffem....
Jo a k tomu tvýmu popisu. Musel jsem se smát :-) Samozřejmě, že si dokážu podrbat levou nohou pravý ucho, ale fakt to běžně nedělám, přestože to jde :-) Nicméně mi nevadí, když to budeš dělat ty
8-DDD
Tak ja Te nekdy pozadam o nazornou ukazku. Prave jsem se o to k velke radosti kolegu pokusil a nejde mi to. 8-(
mě to jde... Klidně předvedu až se uvidíme :-)
Aaach, sorry, nějak mi unikla podstata příspěvku:-(
Nojo, život je plný kompromisů. Kvůli půl litříku paliva a pár procentům z pořizovací ceny auta mám v autě furt manuální převodovku:-( Kvůli půl kilu váhy a pětinovým mechanickým ztrátám a taky kvůli víc jak dvaceti litrům (cca dvojnásobek ceny mého kola před pár lety) mám furt zastaralou klasickou přehazku:-P
Tak třeba já to níže přiznal a vůbec se za to nestydím. :-) Nejtěžší dva převody opravdu využívám zřídka, přes 50km/hod se mi už šlapat nechce. Ale to je v kombinaci se Schlumpfem, to už je trochu jiná. Samotný Rohloff využiješ beze zbytku.
Copak rohlík a jim podobné. Já se bojím vyzkoušet lehokolo a tříkolku, protože mám strach o ty dvě zábradlí, co mi tu teď čtou přes rameno....:-)))
Pryč s falešným sentimentem. Svěrák sice zpívá - neopouštěj staré známé pro nové, ale leho za tu promiskuitu stojí. Navíc Tě odmění báječným poležením.
Taky už mi trek a silnička jenom visí na hřebíku a lítost teda necítím. :-)
Už toho tolik nenajezdím, ale těch 7 000km ročně atakuji vždycky, není to moc ale taky ne málo. Proto už chci mít trochu komfort jak v ovládání tak ve funkčnosti bez větší péče. Hodně lidí se podivuje nad tím že do toho vrážím tolik peněz, je to pro ně nepředstavitelné. Ale když jim řeknu kolik ročně najezdím, začínají pomalu chápat. Ono na dojetí do hospody(20km ročně) opravdu stačí kolo ze supermarketu. Když už si člověk chce o víkendech vyjet na delší tůru(2 000km ročně), chce to kolo aspoň za 10 000Kč. No a pokud člověk používá kolo jako dopravní prostředek, tedy celoročně k cestě do práce a z práce, na nákupy, na úřady, tedy třeba těch mých 7 000km ročně, vidím cenu minimálně na 30 000Kč aby se člověk nemusel v tom kole pořád vrtat. No a pak přichází koníček, každý nějaký máme aby jsme se nezbláznili a odreagovali se od práce a všedních starostí. Já mám to štěstí že mým koníčkem je můj dopravní prostředek, takže si koníčka užívám i když jedu za svými povinostmi. Každý koníček něco stojí, ten můj taky, ale zároveň mi šetří hodně peněz za auto, povinné ručení, benzín atd., takže suma sumárum, je v podstatě zdarma. :-)
Já mám od února kolo s Nexusem. Celé komplet dohromady mě vyšlo na 11kkč (Sup FlightCity). Na klasice bych dneska musel už měnit cca druhý řetěz a kazeta by pomalu dochýchávala. Takže to máme cca 4 řetězy ročně, jedna (až dvě) kazeta a jedny nové rolničky. Jednou za dva roky nové převodníky. Na kole jezdím i v zimě a to díly mizí před očima. Na druhé straně to šacuju že tak za rok, možná za dva koupím nový pastorek, řetěz a placku (dohromady asi 500kč). U klasiky bych za stejnou dobu narval do pohonu cca 4.000kč.
Nemůžeš porovnávat obyč přehazku s nejlepší dostupnou technologií v nábě, není to férové porovnání.
Přesně, jsou i levnější varianty než Rohloff.
Ale můžeš.
I obyčejná přehazka má vyšší účinnost než Rohloff, netož Nexus. A na obyčejné přehazce máš mnohem větší rozsah než na Nexusu. Takže proto porovnání s Rohloffem a ne s Nexusem.
účinnost je víceméně stejná, netuším čím by se tak mohla lišit.
A rozsah mě nijak neomezuje, to je akrorát taková posvátná kráva (dřív než převody mě navíc zastaví Big Apple protože proklouzne). Opravdu netuším kde bych cestou do práce využil 44-11 nebo 22-32 (ostatně když jedu na biku tak ty převody nevyužívám). Nexus má skoro stejný rozsah jako silniční kolo.
Snilard je profesionální závodník a ten pozná účinnost na desetinu, možná i setinu procenta, tak pozooor! :-)) Už sem tu psal o směšných důvodech proč ne převodovku, účinnost a hmotnost mezi ně patří. Rozsah je dostatečný pro většinu smrtelníků a dá se zvýšit Schlumpfem, Hammerschmidem nebo dvoj, trojplackou v předu.
To pak zmiňovaný rozsah naroste tak, že se o tom klasickému řazení nemůže ani zdát. Ale otázka zní proč? V mém případě to bylo hnané 20" kolo, jinak si rozsah zvyšují fajnšmekři kteří do svého miláčka nelitují vrážení peněz a lehocyklisti kterým zpravidla chybí rychlejší převody, neb jak je známo, leho je sec sakra rychlé.
Závodník nejsem a nikdy nebudu.
S tou účinností jsem to myslel jinak. U klasické přehazky je účinnost stejná ať mám levnou sadu nebo drahou sadu. Ale u převodovek v nábě se účinnost značně liší. Třeba u Rohloffu ji udávají tuším 89 % a chlubí se, že mají nejlepší účinnost z dostupných převodovek.
K tomu rozsahu. Ano, na Ecu mi rychlé převody chybí, ale nechtěl bych je přidávat na úkor lehkých převodů.
Se ti divím, právě na 20" Ecu bys ocenil převodovku nejvíc. Lehokolo potřebuje větší rozsah a u 20" kol ho jinak než převodovkou nerozšíříš. Mluvím o kombinaci například se Schlumpfem. Navíc to ramínko přehazky si říká "ohni mě". :-)
Zrovna u Eca by s převodovkou a Schlumpfem zrostla cena asi tak třikrát :) Ale do kopce jsem s tím problém nikdy neměl.
Ano říká si o ohnutí, ale ani po roce a půl v půjčovně ji na tom kole nikdo neohnul. Spíš ji lidi poškrábali tělo, jak na tom padali.
Ohnul. Ja ji po nekom rovnal. A mam takove tuseni, jestli to snad nebylo i po Tobe... 8-DDD
Aha. Je to možné, že se ohnula, když jsem na něm seděl poprvé a spadl jsem na chodník.
Zdravím. Rohloff zatial nepoužívam, ale asi sa to brzy zmení. Na nete som našiel tabulky prevodov a účinnosti Rohloff naby. Je tam vidieť ako sa radia jednotlive planetové zostavy, ktorý prevod ide napriamo, cez jednu, dve, alebo tri planet zostavy. Účinnosť neklesá pod cca 95%, najvyššia účinnosť je na 11.prevode cca 99% kedy je zaradený priamy prevod viz tabulka 5. http://www.rohloff.de/en/technical/speedhub... Naviac Rohloff má rozsah cez 500% čo zodpovedá 3 x 9 prevodom MTB. Ďalšia výhoda je, že medzi prevodmi je vždy rovnaký rozdiel (13,6%). Rohloff je ako jediná prevodovka doporučovaný na MTB (aj hojne používaný na MTBO) a tandemy. Tento systém je ideálny na lehostroje. Momentálne jazdím na Ecotriku z prevodmi vpredu 52/30 a vzadu Alfine z 20 z. pastorkom. Pri 80 otáčkach tak mám rozsah od 6,1 do 32 km/h. Pri použití Rohloffu to bude od 4,0 do 36,5 km/h, pokial budem potrebovať večšiu rýchlosť stačí nasadiť 13 z. pastorok a som na 4,9 do 45 km/h. Pri použití klasických prevodov 52/42/32 a z kazetou 11-30 mám rozsah od 7,6 do 33,8 a reálne využiteľných prevodov mám práve tých cca 14, pretože pri ostatných dochádza ku kríženiu reťaze. Toť trocha techniky a tabuliek. Klasickú prehadzovačku som jazdil, ale nebavilo ma to stále mazať a čistiť a nastavovať a kontrolovať a meniť a rozmýšlať nad vhodnou kombináciou prevodu a ...
Rohloff má rozsah 525%. Běžná mtb kombinace 3*9 (22-32-44, 11-34) má rozsah 566%. Což je víc než Rohloff :) Když budeš mít Azubem nabízenou kombinaci pro 20" kolo (30-42-52, 11-34) tak dostaneš 535%.
Jen tak od oka:
(44/11) / (22/34) > 6
Rozsah klasiky 3x9 tedy musí být víc než 600%;-)
Máš samozřejmě pravdu, někde jsem se přepočítal. Každopádně běžný MTB rozsah je mnohem vetší, než rozsah Rohlíka.
Hádate sa o fazulky, Rozsah bežného MTB prevodu 44/34/24 a 9-kola 11-32 nie je "mnohem" večší. Ak je večší, tak len o pár percent. Účinnosť samotného reťazového prevodu je 95% a to je hodnota zo strojárskej praxe, kde sa jedná o jeden stály prevod v optimálnych podmienkach. Na kole sa o optimálne podmienky nejedná ani náhodou, takže je možné predpokladať, že reťazový pohon z prehadzovačkou má omnoho nižšiu účinnosť ako jeden stály prevod použitý u Rohloffu. Na kole dochádza ku kríženiu reťaze a tým treniu nielen reťaze o ozubenie, ale aj o zvýšené vnútorné trenie reťaze. Keď k tomu pripočítam nedostatočnú údržbu pri ktorej vzniká v článkoch reťaze brúsna pasta (zbytky maziva a prach z vonkajšieho prostredia), tak sa bavíme o ďalšom poklese účinnosti. Z dlhoročnej praxe mechanika v cykle viem, že veľmi málo (max. 10%) majitelov kol vie dokonale vyčisťiť reťaz a uviesť ju do stavu ako pred prvým použitím. Nedokonalou údržbou tak vlastne dobrovoľne znižujú účinnosť prevodu. Vzhladom na to, že Rohloff je uzavretý systém vyrobený z kvalitných materiálov z vysokou presnosťou je predpoklad (prax to potvrďuje) že sa učinnosť v čase neznižuje.
Nevidím velký rozdíl mazi používáním řetězu na Rohlofu a na klasickém řazení. Tam řetěz přeci dostává stejný záhul - prach, nečistoty, tvorba brusné pasty...Jasně, špatné řazení(křížení řetězu), přeskakování na různé pastorky u Rohlofu odpadá, ale jinak je to podle mého stejné. Nebo ne?
Tady neřešíme ztráty řetězového převodu, ale na první pohled chybný výpočet (po vykrácení zlomku je zřejmé, že rozsah běžného mtb je větší než 600%, přesně je to 618%).
Tedy my o vozách, ty o kozách;-)
Je tedy zcela zbytečné nás zde (opět) přesvědčovat, že rohlhoff má (při vyšší hmotnosti, ceně a větších ztrátách) skoro stejný rozsah převodů, jako řetězové řazení s rozsahem zmenšeným na pouhých 44-24 x 11-32 :-P
No pozor. Tahle diskuze původně byla o účinnosti. Psal jsem původně, že levná sada má stejnou účinnost jako drahá. A že levná převodovka má mnohem menší účinnost, než ta drahá. Ale to jen tak na okraj :)
a já myslel, že jde řeč o účinnosti...
pardon. Už na to upozorňoval Snilard...
jen ještě pro Joea:
http://www.fallbrooktech.com/Docs/N360...
to je odkaz ze zakládajícího příspěvku z této diskuse.
Podle nich, je horský převod (44/32/22) rozsah 581%
Nevím, já to nepočítal, nechci a nebudu. nemá to pro mě valný význam. Chápu, že se ti Rohloff nelíbí, ale pro mne má jen samé výhody.
Mimochodem podle tvých výpočtů, bych přoišel o 100% rozsahu pořízeím rohlíka. Prakticky přijdeš o jednu rychlost. Což za ty výhody Rohlofuu fakt stojí. Tedy mě. Tys ho pokud vím, nikdy nevyzkoušel a víš, že je to špatné atd. atd.
Mě ty soudy bez zkušeností od sesle u počítače od tebe mrzí.
Specielně pro Tebe ještě jednou - reagoval jsem na tuto jedinou větu:
"Běžná mtb kombinace 3*9 (22-32-44, 11-34) má rozsah 566%."
Výpočet je na první pohled špatně, protože na první pohled je to víc než 6 (600%). (44/11)/(22/34) po vykrácení čitatelů složeného zlomku a převedení jmenovatelů vyjde 2*(34/11). A jelikož 34/11>3, tak celý složený zlomek je větší než 6.
Mě to prostě bije do očí na první pohled, tak jsem pocítil neodolatelnou potřebu na to upozornit. Nemůžu za to, že obdivovatelé Rohloffa si to vyložili jako další útok na jejich božstvo a jeho (mimochodem pěkně mizerné) účinnosti :-)))
člověče, fakt tě tohle upoutá a zaujmě na první pohled?
Teď to myslím vážně! Opravdu vážně se ptám! Jestli jo, máš pro mě nepochopitelný způsob myšlení. Znám a potkal jsme několik technokratů a nikd yje nepochopil. S tebou taky vždycky narazím přesně z téhož důvodu. Ty to potřebuješ přesně a logicky a pro mne je důležitý pocit a zbytek je vedlejší...
Víc radši v obálce...
Ja osobne nemám božstvo, som ateista, bežný spotrebiteľ, ktorý sa vie sám rozhodnúť čo bude používať. Aj keby Tvoj výpočet dokázal, že Rohloff je úplný šrot, tak desattisíce (viac ako 120 000 vyrobených nábojov) dokazuje, že je to niečo čo si na trhu našlo a nachádza svojich priaznivcov a pochybujem, že tých viac ako 120 000 majiteľov sú tupé ovce. Tak ako to napísal Jurimír, z vysoka Ti prdím na vzorce, je to o dobrom pocite z jazdy. Dnes som namontoval Rohloff a je to SUPER. Len pre informáciu, jazdil som už na kde-čom, takže možem porovnávať. dovi-dopo
Tak speciálně ještě jednou pro Tebe: u posledního odstavce je taková dvojtečka mínus tři závorky. Já vím, že mi prdíš na vzorce, ale to vzorec není. To znamená, že jej nemáš brát tak smrtelně vážně:-)))
Přečti si, na co reaguji: upozorňuji na chybu ve výpočtu. Nic více, nic méně.
Užívej si rohloffa, mě zatím ty technické parametry nepřesvědčily, abych do něj zainvestoval.
My víme že si občas špárneš. :-)) Pro jednoho jsou důležité technické parametry, pro druhého zase výhody o proti klasickému řazení, které Rohloff nabízí. Ať si každý pořídí co mu vyhovuje, třeba takový singlspeed má pro někoho plno výhod, pro mě ne, přesto to jeho vlastníkovi nebudu vyvracet.
"... mě už i sám popovický kozel na svym hřbetě nosil ..."
Je tak, Miro?
proč třeba výrobce doporučuje nepřekračovat u rohlíka kroutící moment snížením počtu zubů na převodníku /byla tu o tom řeč/? u klasiky žádná omezení nejsou,pozn. běžný MTB převod je 44-32-22
To bych chápal - abys do tak "velkého" prostoru jako je zadní nába Rohl. poskládal 14-stupňovou planetovou převodovku (jestli jsem to správně pochopil, tak dojdeš k tomu, že ozubená kolečka uvnitř musí mít určitou fyzickou velikost. Takže narážíš na prachsprostou mechanickou odolnost materiálu.
Každá převodovka má maximální moment síly, který je schopna přenést bez extrémního opotřebení a tím zkrácení životnosti (např. z tisíců-desetitisíců km na několik šlápnutí).
Rozsah běžných MBT převodů není výrazně větší, to souhlasím. Ale nesouhlasím, že by to nebylo důležité. Sám dobře víš, jak velký rozsah rychlostí na lehokole využiješ. Nebo bys využil, neměl-li bys motor. Já bych jako ideální viděl tak těch 650%, což je bohužel na 20" kolech za použití klasického systému řazení nereálné.
S tou účinností jsem to myslel jinak. Takový rohlík má úplně jinou účinnost než třeba Alfine. Ale alivio má stejnou účinnost jako xtčko. Nebo se mýlím?
V čem prosím spočívá vyšší účinost přehazovačky, mám 8 rychlostní nexus a silniční dvojplacku a jaksi nepozoruji nějaký úbytek účinnosti vůči 8 mi kolečku se stejnou dvojplackou. Mohl bys mi to vysvětlit ??
Víc ozubených koleček, větší tření. Ten rozdíl je malý, ale je.
Jel jsem na kole s ne úplně udržovaným dualDrivem a rozdíl oproti klasické přehazovačce byl cítit až moc.
To si děláš srandu, ne ?? Jaks poznal, že to nejede kvulivá DD a ne třeba kvůli plášťům nebo nábám, nebo čemukoliv jinému ?? Tudíž bych to viděl jako zcela irelevantní plácnutí do vody . ;o))
Ja to kolo mel pres mesic a chvili jsem nad tim taky badal. Treni bylo v zadnim kole a silne to vrcelo. Nemel jsem pocit, ze by to bylo loziskem. Ale mozna se pletu. Ona taky ta packa "tacu" tak nejak sama odrazovala pri letmem dotyky a na druhou stranu aby to clovek pacil.
Já zas jel na Nexusu a taky na klasickém MTB a Nexus jel líp. Dokonce mám na obou kolech skoro stejný gumy, oboje od jednoho výrobce 26x2,35. A kolo s klasickou přehazovačkou je v porovnání s Nexusem šíleně líné...
Přesně, je malý a pochybuju že se to dá poznat. Já když srovnám Rohloff se silniční Tiagrou, nepoznám rozdíl a to mám Tiagru na silničce a Rohloffa na tříkolce kde je mnohem delší řetěz. Ono u klasiky nebudeš mít nikdy přímou řetězovou linku jako u převodovky, takže ty ztráty bočním třením řetězu se vyrovnávají. Ale jak říkám, je to zanedbatelný rozdíl o kterém se můžou bavit jenom vrcholoví sportovci kteří počítají každý Watt.
Mě ten rozdíl taky moc netrápí. Ale tvrdit, že tam není mi přijde zavádějící. Lpění na maličkostech je asi trochu moje deformace ze školy.
Jenže na tom kole ten rozdíl zanedbatelný nebyl. Netvrdím, že DualDrive má velký odpor, ale že tenhle DualDrive nebyl v dobré kondici.
Jak by měla vypadat taková údržba? Měl jsem za to, že DualDrive je bezúdržbový, ještě abych se v tom musel hrabat, když to má jenom tři rychlosti :-) Když byl nový, tak jsem ho rozebral, protože se mi něco nezdálo a trochu ho přimáznul. Od té doby slouží už 8 tisíc km a nešáhnul jsem na to. Žádný odpor necítím, stejně jako nepoznám odpor dynama, které musí brát přes 10 W, když z něho ždímám 7 - 8. Daleko větší je odpor levných plášťů, což jsem poznal až při jízdě z kopce dolů při srovnání s kolegou. Tak jsem obul zas Marathon (Supreme) a už to jede stejně, i s tím dynamem.
Já jsem na něj nešáh vůbec a rozpad se po 10000 km. Až dostanu odvahu ho otevřít tak to zfotodokumentuju.
Tak to není dobrá výdrž, zajímalo by mě kolik vydržel nebo drží km ostatním, na lehech od azubu je to docela běžný systém.
Zatim cca 3000 a drzi, doufam, ze tech 10 da ;)
měl jsem ho na kole asi čtyři roky. Nebo pět? Nevím. Minimálně 30.000 km nebo víc. Žádná údržba nic. Teď jezdí dál na dalším kole a tam tedy najel zatím maximálně 2000km a to kdo ví jestli. Je v pořádku, nic mu není, řadí a jezdí bez problémů a že by zpomaloval, tak to tedy fakt, ne :-D
Náhradní řadící tyčku mám pro tebe shovanou.
já už to snad podruhý neulomím :-)
Ale to neberu jako závadu, za to nemůže DualDrive, ale moje pitomost....
Mě drží po 12500Km bez jakékoliv údržby.
Jak je to vlastne u nabojovych prevodovek s zivotnosti retezu, prevodniku, pastorku a dalsich dilu? Musi se menit +/- podobne casto jako u normalni prehazovacky nebo je tam takovy retez, ktery vydrzi po dobu zivotnosti prevodovky?
Na prehazovacce jsem menil retez po cca 1500-1800km. Na prevodovce mi drzi celou sezonu (cca 6.000km). Pastorek ma ted najeto cca 13.000km a po sezone jej otocim a pujde novej retez (mel by se otacet po 5.000km, ale nejak jsem v ramci udrzby ho jednou omylem otocil zpet). Prevodnik se resi stejne, tj.po 5.000km otocit a jet z druhe strany. Nebo jezdit dokud to retez vydrzi...
Nak lasice retez menis pri namereni 132,9mm... ten muj mam momentalne 133,7mm a zadne problemy se neprojevuji..
No vida, jak se dá životnost pastorku nechtěně vyhnat nahoru. Osmičková kazeta za 400 mi vhodným střídáním řetězů vydrží minimálně 15.000 km. Proto jsem se divil, že u toho pastorku píšou životnost jenom 10 tisíc km.
Kdyz budes stridat na rohloffu, vyzenes tu zivotnost stejne vysoko na jedne strane... a ty strany mas dve. Pokud mi ta prvni vydrzela 2 retezy a 13.000km, pak ta druha vydrzi snad to same. Pak je zivotnost 26.000km na 4 retezy. Coz mi prijde slusne
Já jezdím na dvou sadách řetězu a jedné kazetě přes 10000. Je pravda že by se dalo najet i víc, ale raději měním preventivně. :-)
Mám Dual Drive, tam mi ten přínos oproti normálnímu řazení přijde malý. Rohloff je zase drahý a pořád se nejedná o plynulé řazení.
Převodovka NuVinci funguje naprosto plynule, to znamená žádné skoky mezi pastorky. Co mě zatím odrazuje, je malý rozsah.
Proto v úvodu zmiňuju že by kombinace se Schlumpfem h-s-d učinila z NuVinci bombu. :-) Rozsah by byl větší než při klasickém 3 v předu a 9 v zadu, o Rohloffu nemluvě.
o Nu vinci nemůžu mluvit. Nviděl jsem jí a nejel na tom, zajímá mě na ní to plynulý řazení, mohlo by to být opravdu skvělý...
O čem můžu mluvit je Rohloff, kterej mám třetím rokem... Párkrát jsem se taky projel na na jiný převodovce a je to dost podobný jako Rohloff jen menší rozsah.
Já už na kole přehazovačku nechci. Pokud mě k tomu v budoucnu někdy nedonutí ekonomický podmínky, tak jí už mít nebudu.
Důvody:
Rohloff je blbuvzdornej.
Nemusíš se o to starat vůbec nijak kromě jednou ročně výměny oleje. Jasně o přehazovačku se jde taky takhle nestarat, na favoritu jsem to dělal, ale tehdy jsem za rok nenajel to, co dneska za měsíc a stejně mi pak tak za tři roky klekla, nebo jsem jí urazil atd.
Nemusíš se starat o nějaký křížení řetězu atd. o bahno a další věci. Prostě jezdíš. Dokud se mi bahnem neucpou vodící trubky řetězu (zatím se nestalo), jede to furt a nic mě nesere...
Vydrží to dýl. Řetěz, pastorek, všechno nemusíš tak často měnit.
Rohloff pokud se přihlásíš na jejich stránkách a fotíš výměny oleje nebo si je necháš dělat v servise dává pokud vím záruku na 100000km. Já to nikde neregistroval (jazykovej problém), tak si nejsem jistej...
Ta spolehlivost je pro mě důležitá. Urvanejch nebo ohnutejch přehazovaček jsem viděl už tolik....
Co je pro mě nejdůležitější je ale komfort řazení. V podstatě v tu samou chvíli, co otočíš gripem tam ta rychlost je. Bez nějakýho zpoždění otáčení klikama atd. A je jedno jestli stojíš nebo jedeš... DO kopce nebo v terénu nebo ve městě na křižovatkách je to tak úžasný, že se to fakt nedá srovnat.
Když to přirovnám k něčemu, co všichni známe, tak třeba k autu. Trabant tě odveze z Hradce Králové do Aše stejně jako tě tam doveze Mercedes. Stojí ten cenovej rozdíl za to? TO je otázka priorit. Komfort je neoddiskutovatelnej stejně jako u toho Rohloffu, ale jestli to stojí za to nebo ne, je prostě individuální. Mě ten Rohloff za to stojí. Někomu jinýmu nemusí. Dokud si můžem vybrat je to tak v pořádku.
Jak víš, mám Rohloffa + Schlumpf s-d, v této kombinaci je rozsah úžasný, až tak že ty nejtěžší převody nevyužiji, zatím. Potom co přidělám motorek využiji rozsah beze zbytku. Ten NuVinci má sice nižší převodový rozsah, ale právě v kombinaci se Schlumpfem h-s-d, ne s-d aby se to nepletlo, by byl rozsah zhruba stejný jak mám teď. Takže za cenu kolem 20 000Kč by člověk dosáhl zhruba stejného převodového rozsahu jak mám teď a který stál 36 000Kč. Teď je otázka, jestli se vyplatí ušetřit 16 000Kč, životnost Rohloffu je jasná, životnost NuVinci neznámá. Já bych to riskl. :-)
To by bylo 900%, to je už dost brutální. Na ježdění bez motorku by bohatě stačil Schlumpf s-d, to by udělalo ideálních 594%. A s motorkem se stejně nesmí jezdit přes 25 km/h ;o)
Nesmí, ale kdo mi dokáže že nešlapu třeba 40km/hod vlastní silou, docela běžná rychlost na silničce, sice ne dlouhodobě ale kdo za mnou pojede hodinu a bude mi měřit rychlost? :-) Motor bude spalovací, takže už kvůli spotřebě dodržovat 25km/hod je proti přírodě a to doslova. Toto omezení rychlosti bych chápal na přecpané a úzké cyklostezce ale jen v případě všech kol, tedy i bez motoru. Dodržovat předpisy samozřejmě budu, ale pro plynulost provozu a bezpečné předjíždění občas zrychlím. Auta běžně vytáhnou 180km/hod a při tom je u nás na dálnicích max 120. Dopravní experti tuto rezervu zdůvodňují právě potřebným výkonem pro bezpečné předjíždění, tak proč by jízdní kolo s pomocným motorkem nemělo taky takovou menší rezervu kvůli bezpečnosti? :-)
Tak to téma oživuju, nemá už konečně někdo s tímto řazením zkušenost? Hledal sem na netu (možná blbě) a u nás neexistuje prodejce, jedině komplet kolo Hercules, ale to má ještě ten starý a těžký NuVinci. V Evropě to samé, jen odkazy na výrobce celých kol, náboj samostatně sem nikde nenašel. Zkusím Azub, přeci jen dovážejí všemožné specialitky a možná by jim byl testovací jezdec vhod. :-) Tím nemyslím že bych ten NuVinci testoval na jejich náklady, hezky bych si ho zaplatil a zkoušel co vydrží na mém motorizovaném GS. Na Rohloffu mě štve že při vyšších otáčkách vyluzuje zvuky jako F1(taky má planetovku), zní to sice efektně ale degraduje to tichoučký 4-taktní motůrek. :-)
Nevím, který je to modelový rok, ale za 430,- doláčů i s poštou, to už docela jde, ne ??
http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid...
+ clo
8-(
Tak za 400 euro z anglie komplet kolo bez cla, ale dárky se neclí, ne ?? Většinou se dá domluvit zaslání jako dárek ;o))
http://cgi.ebay.de/Custom-Wheelbuild-Nuvinci...
Myslel sem kontinentální Evropu, třeba Německo, ještě lépe Rakousko. Tam bych to měl nejblíže a při cestě do Alp bych si ho mohl vyzvednout osobně. Takový několikadenní výlet na tříkolce. :-)
Copak clo, ale DPH :(
Tak už to někdo máte vyzkoušený ?
Je to na Tobě, čecháčci čekají, až bude na trhu levnější čínská kopie.
já du do alfinu, protože to je kompromisní řešení, kdybych se topil v penězích tak zkusím toho vinčiho a kdyby zklamal, tak ho prodám za dvojnásobek kupní ceny a koupím rohlofa :-))
až čecháčci otestujou levný čínský kopie a ověří jejich kvalitu tak uvidíme co dál :-)
Za dvojnásobek kupní ceny? BTW ty kliky už jsi prodal? ;-)
Já jen že je jistý rozdíl mezi "za dvojnásobek kupní ceny nabízet" a "... prodat".
ale zase se to potvrdilo, že na tom našem smetišti evropy, vinčiho ještě nikdo v obchodech nemá, přestože všude kolem už se na něm vesele jezdí
A Joe-CUBE je cechacek nebo anglicak? ;))
Jeden kolega přes motorizaci kola ho má a je velmi spokojen. Sám sem mu ho doporučil i když mám rohloffa, ta bezstupňovost je pro motorizaci ideální. Na rohloffu musím u některých rychlostí ubrat plyn, to u nu-vinci není třeba a člověk točí gripem jenom podle otáček motoru(po sluchu). A hlavně nedělá formulový řev jako rohloff, je to mnohem tišší. Takže jediná chyba je že ho u nás nekoupíš, jenom v zahraničí. Ještě k tomu alfinu, ten na motorizaci moc vhodný nebude, myslím že ho brzo odděláš. Rohloff sice řve ale vydrží určitě více. U nu-vinci to ukáže čas a cena je víc než přijatelná.
O Nuvici N360 som čítal na nejakom zahraničnom fóre,že účinnosť je na tom veľmi zle,vraj sa pohybuje okolo 78%,ale neviem čo je pravda..
výrobca neudáva účinnosť a vždy argumetoval plynulým nastavením rýchlosti,že si človek neustále nastavy potrebovanú kadenciu šlapania,a nestáca pri preraďovaní...
Na kolo pro sportovce to určitě není(hmotnost, účinnost), pro ostatní smrtelníky to stačí, zejména když se kolo zkombinuje s motorkem.
Na motokole kde motor využívá této převodovky je 78% účinnost nepodstatná hodnota. Obrovská výhoda je že můžeš plynule řadit bez ubírání plynu, což velmi šetří spojkové obložení, kdo kupoval nové na Hondu Gx35 ví o čem mluvím, cena třeskutá. Dále je mnohem tišší než planetové převodovky, třeba Rohloff při vytočení motoru řve více jak ten motor.
NuVinci náboj s řazením N360 se už u nás dá sehnat.
http://www.axitbikes.eu/index.php?main_page...
"Jedná se o planetární převodovku". 8-)))
Super, konečně se někdo v Česku rozhoupal a cena se mi taky moc líbí. Příští rok ještě odjezdím na Rohloffu a pak jdu do N360. Možná i dříve, nechcete někdo zajetého Rohloffa(15 000km) za 15 000 Kč? Více dolů nepůjdu, stál mě 25 000 Kč, to si ho dám raději na skládačku. :-)
Cena 15 000,- vypadá dobře. Zapomněl jsi ale dodat, že během těch 15 000 najetých kilometrů byla ta převodovka zatěžována kilowattovým motorem (nevím tedy jak často). Věřím, že to rohlík vydrží. Ale je dost dobře možné, že se rozdíl oproti běžnému využití někdy projeví.
A pokud tady dokážou Rohloff sehnat za něco málo přes 19 tis.(pokud je to teda komplet a nemusí se nic dokupovat), tak bych si asi připlatil za nový.
http://www.x-bikes.cz/?id_zbozi=3924&id...
Kdo chce koupí, kdo nechce ať nechá ležet. :-) Na motor je najeto zhruba 5 000km a silovým šlapáním ten náboj zatěžuješ mnohem více jak tím motorem. Je vyměněný olej, gufera těsní, pastorek je v pohodě a dá se ještě otočit, jsou vyměněné lanka a bowdeny. V ceně je náboj zapletený do 20" ráfku s duší a jetým pláštěm Big Appl, pastorek, rychloupínák, řadící gripp spojený lanky a bowdeny s externí destičkou řazení. Jediné co si nechám je napínák řetězu, který se kupuje zvláště a stojí přes litr.
Jaky mas napinak? Hledam inspiraci na tandemovou trikolku :-)
http://rebelbike.com/shop/produkt/napinak...
Jasně, přesto je 15 kkc dost. Nový nestojí o tolik více. ALe to je samozřejmě Tvoje věc. Já třeba než bych ho prodával pod cenou, tak si ho raději nechám. Je to věčná (a vděčná) věc.
Ten napínák.....
http://www.dookie.cz/napinak-force-single-speed...
http://www.dookie.cz/napinak-retezu-point...
Ty nejsou špatné a jsou o dost levnější, myslím, že stojí za zvážení.
A ještě k Tvé argumentaci o zatížení motorem - máš pravdu, motor, i kdyby měl deset koní, tak zatěžuje tu převodovku mnohem menším kroutícím momentem než člověk. Člověk má krouťák jako hodně silná motorka, spíše ještě víc. Jediné co má smysl uvažovat jsou otáčky a s nimi způsobené zahřívání komponent převodovky. Nevím ovšem do jaké míry je toto právě u R podstatné.
Díky za info, jen potřebuji napínák na troj převodník, ale číhnul na těch odkazech co tam mají dalšího zajímavého, a našel jsem.
A v dookie jsem si nechal dělat kola na tříkolku.
Jo, je to obchod, kde mají věci, které jinde nemají.
Taky v koutku duše doufám že ho nikdo nekoupí, jenom na něm budu muset odjet ještě jednu sezonu než našetřím na N-V. :-) Na skládačce bude rohlík bezva.
Tak ho rovnou nabidni za 40 litru. Kdyz ho nikdo nekoupi, budes rad. A kdyby i ano, tak si za nej koupis jeden novy a jeden N-V. 8-)
A budu za většího blázna než sem považován dosud, tůdle. :-)
Můj typ je v akci za 21 460Kč, takže moje sleva za použité zboží je 6 460Kč. :-)
Na výkonnostné použitie to určite nie je...Ja veľmi o tom premýšľam,ale chcem to na cestovné účely v kombinácii s dvojrýslostným cranksetom.Európa a ďalej-ročne okolo 15000 - 20000km,a životnosť toho si neviem predstaviť...Druhá najčastejšia činnosť po pedálovaní je u mňa radenie ,dolaďovanie vhodnej kadencie.S N360 by to super,najviac ma odraďuje účinnosť a životnosť...V nejakom teste na predošlý model N170 sa odhadovala účinnosť okolo 85% z ešte nižšej hodnoty...