Další pokračování pro ty, kterým není jedno, jak se bude česká společnost vyvíjet dál.
Začnu odpovědí Újezďákovi:
To, jestli se téma vyhrotí nebo nikoli, záleží na úrovni diskutujících na obou (všech) stranách. Samotné nastolení tématu by emoce vzbuzovat nemělo.
Ale k tvému příspěvku: Asociální spády pravice jsou skutečností. Oni sami (zvláště TOP 09) se tím netají. A jediný, kdo tu píše o vlastizradě, jsi zatím jen ty... Ani já, který nemám pro tyto asociální záměry pravice sebemenší pochopení, bych to vlastizradou nenazval. Ne že bych to považoval za něco méně závažného, ale není to zločin na vlasti, nýbrž na lidech.
Ale zpět k věci: Důchodců je čím dál více - budiž, můžeme se bavit o tom, proč se rodí tak málo dětí. Ale to podstatné je, jak se k tomuto "problému" (podle mě pseudoproblému) staví naše politické "elity". Optimální poměr mezi plátci a klienty důchodového systému se dá udržovat pružným zvyšováním věku pro odchod do důchodu, zvýšením progrese zdanění (a tím i odvodů do důchodového systému) u těch, kdo nemají děti a nevychovávají příští plátce. Průměrné dožití nestoupá tak rychle (pokud vůbec ještě), aby tyto změny byly nějak dramatické.
SKUTEČNÝ problém je v dlouhodobém odčerpávání prostředků, které do tohoto průběžného systému byly vloženy - od privatizace původně státního průmyslu, přes využívání peněz získaných na platbách sociálního pojištění pro jiné účely až po snahy zbavit tento systém dalších příjmů (stropy pro placení pojistného, vyvedení několika procent do soukromých fondů atd.).
Důchodců je víc mimo jiné proto, že vyššího věku se dožívají ročníky, které ještě jako děti po druhé světové válce dostávaly podstatně kvalitnější zdravotní péči než kterákoli generace kdykoli předtím, kdy byla dávkována podle příjmu.
Udržitelnost systému se skutečně dá zajistit jednoduše:
1) Nekrást to, co bylo do systému už jednou vloženo,
2) Zreformovat daňový a sociální systém tak, aby se opět vyplatilo mít děti,
3) Plynule posouvat věk odchodu do důchodu podle průměrného dožití, resp. podle poměru plátců a příjemců důchodů
4) Nezvýhodňovat nejbohatší vrstvy populace nějakými stropy.
To, co je navrhováno dnes, má přesně opačné efekty: Vyvádí ze systému další a další prostředky, snižuje výši důchodů příštích penzistů. Navíc zavádění školného a další podobné asociální experimenty povedou k dalšímu odkládání plození dětí. Kdo asi bude zakládat rodinu, když mu ke splácení hypotéky na bydlení přibude ještě nemalý dluh za studium?
Jediný, kdo tady byl a je dlouhodobě ostrakizován, jsou levicové strany. Začalo to (ještě jakž takž logickým, i když kontraproduktivním) odporem k následnické straně po KSČ, ale naprosto nesmyslné je rozšíření tohoto postoje na celou levici, potažmo na ČSSD.
V každém případě by autoři této důchodové "reformy" měli vysvětlit a podrobně vyčíslit sociální dopady, což neučinili a nadále se tomu důsledně vyhýbají. Jediné, co je už teď jasné, je, kdo na tom VYDĚLÁ. Ale že na tom prodělají (bez nadsázky) miliony důchodců a že to jen na desítky let dopředu prohloubí schodek státního rozpočtu - o tom se mlčí. Že se na přípravách reformy podíleli i jednotlivci delegovaní levicí, na celkově asociálním obsahu reformy nic nemění.
To si opravdu myslíš, že těch pár jedinců s příjmy "nad" stropy odvodů (stropy jsou na odvody aka daně na sociální a zdravotní pojištění, nikoliv na daně) a případně dividendy ČEZu spasí průběžný důchodový systém?!?
ad bod 2: Děti se dělají na kšeft?!? No, jistá minorita to tak dělá. A pak ta výchova taky podle toho vypadá...
2) A co?
Normální je nekouřit ...
... a nepracovat ...
navíc je potřeba "zpřiměřežit" zisky ČEZ , tím pádem bude méně na ty dividendy.
Proti tomu jde ovšem snaha zelených zdražit všechny energie tak aby se vyplatilo energie produkovat sluncem, větrem a deštěm. To ovšem zvýší ceny pro lidi, to ovšem povede k ožebračení lidí skrz energie, cože je jasná taktika pravice ergo kladívko zelení jsou pravičáci :-D
Bohužel se jako pravičáci chovali a to jim při letošních volbách zlomilo vaz. Skutečněj pravičák nikdy nebude zelenej a skutečnej zelenej nikdy nemůže být pravičák.
To si protiřečíš.
Například současný starosta Londýna Johnson udělal pro tamní cyklodopravu 100x víc než ultralevoun, rasista a židofob Lingvinstone, který tam byl před ním....
To bude tím, že to není žádný zelený mozek ale solidní konzervativec. Tak solidní, že naše rudozelené plátky (např. idnes) jej označují za výstředního:-P
Snížení stropů už je natolik výrazné, že se to skutečně projeví. Osoby s příjmem nad 70.000,- Kč/měs. budou mít tedy díky stropu na pojistném percentuelně NIŽŠÍ daň než osoby s výrazně nižšími příjmy. Takže daňová degrese. Pochybuju, že by to tyto osoby motivovalo k (ještě) větším výkonům oproti stavu, kdy ještě platili jako ostatní...
Děti na kšeft? Ne. Ale mladí lidé se po studiu rozhodují, zdali si pořídit miminko. Jedno z kritérií je, zdali by ho uživili. Pokud budou mít dluhy (a po zavedení školného jich budou mít o statisíce víc), budou mít tendenci pořízení dítěte odložit, protože jsou odpovědní.
Ale dobře nám tak. Bude se rodit podstatně míň dětí českým rodinám - a Cikánům to bude jedno. Hádej, kdo tu bude mít za pár desítek let většinu...
neblbni, dneska se první dítě pořizuje až po letech práce né kvůli dluhům za školu, ale kvůli dluhů za užívaní si....
Pokud někdo využívá strop na zdravotní pojištění, měl by mít adekvátně stanovený i strop na úhradu zdravotní péče. Tím spíš, že má dost peněz na to, aby si takovou péči zaplatil.
Děti: množství narozených závisí především na věkové struktuře populace a na věku, ve kterém se lidé rozhodnou mít děti. Ten věk rozhodnutí se v poslední době posunul nahoru. Věkové složení populace je u nás nerovnoměrné (což je následek kupodivu první světové války, kdy v populačním stromu vznikl výrazný zářez, který se ve formě ozvěn táhne dodneška). Proto populační přírůstky kolísají. Různé přídavky atd. s tím nemají příliš co dělat.
Sice na to první světová v určitých ohledech vliv mít může, současný výkyv mají ale na svědomí možnosti, které se před budoucími rodiči otevřely. Dřív většina měla jako jedinou perspektivu co nejdřív založit rodinu, nebo "do toho i nechtěně spadnout" a pak z toho "těžit socialistické vymoženosti a výhody" v podobě pořadníku na byt a novomanželské půjčky na předražené a nedostatkové zařízení. Dneska se po školách cestuje, sportuje, užívá, budují se kariéry - a až když biologické hodiny řinčí jak stařičký budík, tak se na poslední chvíli spíchne v rizikovém těhotenství jedno, nebo dvě děcka. Kolik jen takových případů vidím kolem sebe...
Na to se dá použít generační reprodukční koeficient, kdy se spočte podíl lidí v nové generaci proti lidem o generaci starším. Ten vychází relativně stabilně pro lidi starší 43,44 let, pro mladší výrazně padá až na 55% generační reprodukci. Tohle je hlavní problém, že po revoluci díky novým konzumním možnostem dávali lidé přednost vydání peněz za konzum a ne za reprodukci. Pokud by nárok na důchod měli pouze lidi se dvěma a více dětmi, ti jednodětní na poloviční výměru a bezdětní na žádný, pak by problém udržitelnosti průběžného financování neexistoval. Teď za konzumní chování části populace mají platit i ti odpovědní, tj. důchodci, lidé po 45 letech i lidé mladší s více dětmi?
bod 1. první si z důchodového účtu na financování státu půjčila vláda ČSSD
bod 2. jen ve dvou typech státu je vysoká porodnost
a) v zemích totálně chudých
b) v zemích pěstujících si kanonenfutr
3. to povede ke stanovení důchodové hranice blízké průměrnému věku dožití žen
4. to nezvýhodňuje nejbohatší vrstvy, v nejlepším případě to zvýhodní úzkou vrstvu dobře placených zaměstnanců, kteří po odchodu do důchodu v dnešní době a za současných podmínek spadnou na důchod ve výši 1/4-1/5 jejich čisté mzdy soustavně do té doby ořezávane daněmi a sociálními transfery ,ANIŽ KDY MAJÍ MOŽNOST Z TĚCHTO SVÝCH PENĚZ ČERPAT.
Jinými slovy, ty říkáš, že za zdravotní a důchodovou péči si jedni musí zaplatit několikanásobně víc než druzí ?
Dovedeš si přestavit, že by po tobě při pobytu v nemocnic někdo chtěl tvé daňové přiznání a příplatky za "standart" ?
1. To je dost možný - nechci je hájit za každou cenu. Je to špatné principiálně, nikoli jen tehdy, když to dělaj pravičáci.
2. Nejde o extrémně vysokou porodnost, ale alespoň o přirozenou reprodukci. To by snad za nás Romové dělat neměli.
3. Proč do toho mícháš ženský? Hranice odchodu do důchodu bývala vždycky stanovena u žen a u mužů odlišně. Protože věk odchodu do důchodu není jediný parametr, kterým lze hýbat, zbývající výpadek by se dal řešit zvýšením odvodů. Tak sobečtí snad ještě nejsme, abychom si těch pár korun neodepřeli.
4. Zvýhodňuje to nejlépe placené zaměstnance, ale i OSVČ s podobně vysokým příjmem.
Ano, na zdravotní péči a na důchody by měli jedni platit více než dostanou, aby mohli jiní dostávat více než zaplatí. To je princip solidarity.
Za standard by snad nikdo žádné příplatky nechtěl a za nadstandard se vybírají už teď v podobě sponzorských darů a za chvíli bude tato praxe legalizována. Jen doufám, že jen na základě přísně komerčního připojištění.
jenže hranice se má sjednocovat, je to sice statistická pitomost, ale je to kvůli tlaku na rovnoprávnost....
Jistá nerovnost v platbách je žádoucí pro udržení systému jenže to nesmí být do očí bijící nespravedlnost ve smyslu zaplatíš 10x víc a obdržíš stejné kulové jako ten kdo neplatí nic....
Navíc v případě progresivní daně je komerční pojištění nadstandartu jen další nespravedlností, protože použiješ své více zdaněné peníze na to aby si za své víceplatby do systému získal víceslužbu... dost pitomé...
Chystá se i zrovnoprávnění v průměrné délce dožití, tj. ženy se přestávají po dosažení průměrného věku úmrtnosti mužů léčit.:-))
Pikantní je, že pro výpočet důchodové renty podle nových záměrů mají být používány unisexové tabulky dožití, takže vlastně chlapi budou živit ženský už jen tímto nástrojem....
ještě mě rozesmála věta, že naši důchodci se dožívají vyššího věku díky mimořádné péči, kterou dostali za socialismu.
Dvě otázky :
1. západoevropští důchodci se dožívají vyššího věku než čeští/českoslovenští ( bývalí RVHP ) proč ?
2. Proč se mezera "dožití" Východ-Západ začala výrazně snižovat až po roce 1995 ? Sakra čím to může být ? Asociálnem to asi nebude? Nesolidaritou to zjevně nebude ? Pravice nemá takové spády aby důchodci žili déle, takže tím to taky nebude? Kvalitou a přístupností zdravotní péče to asi také nebude, protože jsme zde měli i vládu pravice.. hm tak nevím.
Není to tím proplácením 30 korun ?
Po roce 1989 se to v tisku hemžilo statistikami, že vzrůstá průměrný věk dožití. A vykládali si to tak, že je to důsledek rozpadu komunistické nadvlády. Tak já jen aby se tenhle blud nešířil...
Západoevropští občané se dožívají vyššího věku, protože v západní Evropě ten socialismus skutečně vybudovali. :o))
Na délku života má vliv především zdravotní péče v dětství a samozřejmě i životní styl v dospělosti. Vzhledem k tomu, že životní styl (hlavně stravování) se po r. 1989 (v průměru) výrazně zhoršil, lze pochybovat, že k nárůstu došlo vlivem politických událostí z přelomu 80. a 90. let.
Tohle není tak úplně přesné... V důsledku špatné zdravotní péče v dětství bývá vyšší dětská úmrtnost a tedy matematicky samozřejmě to snižuje statistickou hodnotu průměrného věku dožití. V těch letech, kdy ty děti umírají. Ale nemá to vliv na průměr dožití o sedmdesát či osmdesát let později, když dožívají ti v dětství "neumřetí".
Takže na současný vysoký průměrný věk dožití má vliv mj. to, že je nízká dětská úmrtnost teď - ne to, jak bylo o děti pečováno před desítkami let.
přesně to je to jsou ta statistická kouzla s čísly.
I to mě utvrzuje, že Medvěd statistiku uchopuje po svém ...
Kojenecká a dětská úmrtnost snižuje statistická čísla, ale ve svých SKUTEČNÝCH dopadech to vyjde nastejno, jako by se ty děti vůbec nenarodily. Kvalita zdravotní péče v dětství pak samozřejmě ovlivňuje kondici dotyčného ve stáří.
Rozhodně to není tak, že se jedinec v raně důchodovém věku rozhodne v důsledku politických událostí žít o několik let déle, aby potrápil průběžný důchodový systém. Pro ten je nejdůležitější, aby byl dostatek plátců a dostatečná míra solidarity, tj. ochota si něco odepřít, aby generace rodičů měla důstojné stáří. V současné době postrádám obojí.
Je to ale jen logické: Ve společnosti jedináčků pochopitelně bují sobectví a individualismus. Přichází trest pro rodiče za to, že si "užívali života", místo toho, aby lásku a péči, kterou sami dostali od svých rodičů, předávali další generaci.
Mohl bys uvést konkrétní příklad té zdravotní péče, která ovlivní kondici v dospělosti? Běžné dítě přece skoro žádnou zdravotní péči nepotřebuje. Jistě, očkování značně zvýšilo průměrný věk, ale to už je ten úhel pohledu, který jsem psala. To, že jsem jako dítě zásluhou očkování nezemřela na záškrt (jako např. dva ze sourozenců mého tatínka) nemá na moji kondici ve stáří žádný vliv.
Ani jinak ti to číselně nesedí. Na lidi, co již v dětství čerpali zdravotní péči nezávislou na příjmech, přece ještě nedošlo. Teď tak zvolna statisticky zprůměrovaně nastupuje dožívání lidí, kteří dětství prožili za války.
Důležitá je například prevence umožněná tím, že se lidi přestali bát chodit k lékaři, když za to už nemuseli platit. Dříve k lékaři šli často až tehdy, když bylo pozdě. Oni si to ale dřív (preventivně) nemohli dovolit.
Preventivní prohlídky jsou bez regulačních poplatků.
Mluvil jsem o minulosti staré pětašedesát a více let.
Medvěde, zde jsi ale úplně mimo. "Dříve" byla prevence bezplatná a navíc - na preventivní prohlídky jsem chodil povinně a tak často, že to bylo otravné.
Pozor, mluvím o změně mezi 30. a 50. lety, nikoli o době nedávno minulé.
ehm, nepřeháníš to poněkud?!? A nechceš do toho zahrnout i zdraví praprapraprarodičů za Marie Terezie?!?
Takový Vrchlický byl v 50 titulován velebný kmete :-DDD
Jasně, ale co je to prevence u dětí? Až na výjimky včasné odhalení vrozených vad, popř. nějakých vývojových abnormalit. Samozřejmě - to, že se zavčasu léčí vrozená postižení jistě také ovlivní statistiku průměrného věku směrem nahoru, to ano. Ale na nějakou všeobecnou kondici seniorské populace to vliv nemá.
Můj děda se narodil za první republiky a na leta svého dětství - podobně jako babička - nevzpomínali vůbec dobře. Nouze, hlad, bída, bosky do školy atd. ...dřina na poli...Stejně tak i babička mé ženy. V podstatě si můj děda prošel nucenýni pracemi za války na 3 roky a svou prvorozenou dceru viděl až skoro 4-letou. Z Německa se vrátil na kole po nocích až z Kielu přes Cheb. Babička vozila pod mou matkou v kočárku trochu mouky, aby bylo co jíst. Oba dva se dožili téměř 80 let - děda dokonce ve velmi dobrém zdraví. Oba moji rodiče se narodili za války - v době naprosté nouze a oba zemřeli do 60 let svého života. Přestože již oba v dospělosti mohli jíst a stravovat se zdravě a také tak činili. Něco na tom základu z dětsví bude. Já se narodil v tzv. době normalizace - co si pamatuji - krom banánů a dalšího nedůležitého trop. ovoce - bylo v krámu všechno. Coi nebylo aktuálně v krámu bylo na zahrádce. Stravovali jsme se běžně, ale se zdravím nic moc ani jedno z dětí. Svým dětem se snažím cpát to nejlepší - hlavně ovoce a zeleninu, mléčné výrobky a ryby apod. Nejraději mají však uherský salám, čabajku, kyselé okurky, roštěnou na houbách, bramborák, slané brambůrky, popcorn, sušenky, čokoládu a ...pivo.:-)))) Rostou jako z vody a daří se jim po všech stránkách dobře a víte proč???? Protože mají denodenní dostatek pohybu a všechno spálí. Doktoří nás jen chválí, jak se dětem dobře vede a v jaké jsou skvělé kondici.Kdyby tak věděli, čím se cpou nejraději...:-))))) Takže jíst všechno - v rozumné míře a hlavně to zase všechno spálit = rovná se recept na dobré zdraví.
Mně osobně jsou už jakkékoliv změny - ty, co byly v posledních letech i ty, co teď přijdou - naprosto u pr.ele. Jisté je, že to důchodci ani študáci nebudou mít jednoduché, pozdější odchod do důchodu je naprostá hovadina, neboť o "staré" nemá zaměstnavatel zájem, tudíž půjdou do předčasných - finančně okleštěných - důchodů. A o školném teď rozhodují ti, co sami vyštudovali za státní prachy.
Na druhou stranu absolutně nechápu, že se zvedla mateřská opětovně z 11 na 14 tisíc. Těch 11 tisíc je podle mě dostačujících (a to mám pro matky s dětmi maximální pochopení).
Tenhle stát je zřejmě finančně dost na dně, ale myslím si, že to vůbec nesouvisí s nějakou světovou krizí. Podle mýho názoru je tahle země vykradená, vyplundrovaná a hospodářsky zničená po roce 1989 takovým způsobem, jakým se to nepovedlo ani komunistům v letech 1948 - 1989 ani předtím nacistům za protektorátu.
Nyní přijde na řadu prodej toho posledního - nemocnic, a pak už jen státní lesy a...silnice. No a pak už jen dlužníky do otroctví??? ;-()
Lidi nechápou, že stát dlouhodobě vydává víc než je schopen financovat z daní aniž by mu zaměstnavatelé a zaměstnanci utekli jinam.
Jinými slovy, přes všechna špatná rozhodnutí, případné kriminální činy a předražené projekty je stát především nucen každý rok vydat zhruba 80 procent svých příjmů ze zákona.
Je to dáno jak demografickým vývojem, tak pochybnými rozhodnutími předchozích vlád a to nejenom levicových ( i když za nich došlo ke skokovému růstu dávek), která na všechno a prakticky všem poskytla nárokovou dávku.
Místo toho aby se jasně vysvětlilo, že se může utratit jen tolik kolik se vydělá a že není možné zanedbávat infrastrukturu na úkor sociálních vymožeností se tak činí dál a dál.
Lidi, kteří přináší alespoň nejaká řešení jsou pak napadáni, obviňováni z diskriminace současných důchodců a kdesi-cosi.
Hledají se hurrá řešení ve stylu porodní tsunami za Husáka,která se pak objevují v následných vlnách 20-30 let po aplikaci "sociáloprojektu".
Přitom již poučení z dětského boomu v 70tých letech je tristní. Stát již po 5 letech experimentu s přídavky na děti zjistil, že tolik dětí neutáhne a zreguloval celou věc po svém, napařením daně z luxusu na veškeré dětské ošacení a obuv ( pamatujete jak se pak jezdilo nakupovat do DDR a jak pak východoněmečtí soudruzi na pokyn československých orgánu filcovali "nákupní turisty " ?
Hele, vůbec mi ale není jasné to "husákovo porodní tsunami" ;-) Sám patřím do této generace (ročník 71), a co mi matka tvrdí, je, že na mne ještě žádné dávky nedostávala... A jestli přeci jenom něco málo, tak to bylo v řádu stokorun, ne kolik tisíc jako je tomu dnes...
Tak kde se za to ztrácely peníze ?
no už by to mělo být i na tebe, protože to platilo omyslím d roku 1970, pak to ještě podpořily novomanželské půjčky a od roku 1973 to snad ještě zvýšili... byl jsem malý nepamatuji se dobře :-D
Myslím, že to bylo ze začátku 300 kčs na dítě a odmazání 2000 kčs z půjčky ( 30,000 kčs) pak 4000 kč za druhé a další dítě.
Jinými slovy dostavál jsi za 3 děti 900 kčs měsíčně a smazali ti za ně třetinu úvěru :-D
Nárůst porodnosti byl v podstatě skokový z cca 100 tisíc dětí ročně na 300 tisíc ročně...
Navíc to nakoncetrovalo porodnost, rodit začaly již 18-19 leté, které by normálně ještě pár let počkaly...
Ty dávky tehdy nebyly rozhodně zanedbatelné. Nesmíš to měřit v nominální hodnotě, ale ve vztahu k cenám. Já jsem v době, kdy moje tři děti byly malé (kolem r. 1987), dostával přídavky ve výši 1210,- Kč, což bylo víc než polovina tehdejší průměrné čisté mzdy. To je stejné, jako by dnes byly dětské přídavky na tři děti ve výši osmi tisíc. Ve skutečnosti jsou čtvrtinové.
Samozřejmě to neporovnávám 1:1 s dneškem...
Zítra se o tom zkusím od matky zjistit více, ať tu nevařím z vody...
Myslím, že to tak nějak bylo. Jestli mě paměť neklame, bylo to nastaveno, jako podpora rodin o třech dětech. Tuším, že jedno dítě byl přídavek 90 Kč, pro dvě nějak mezi čtyřmi a pěti stovkami, pro tři těch dvanáct stovek. Od čtvrtého už to bylo zase míň, ale na číslo si už nevzpomenu.
Ale už nevím ostatní dávky - nestouplo tenkrát razantně i porodné?
O porodném mám nějaké mlhavé tušení, že právě hlavně kvůli němu se máma docela nedávno rozčilovala :-) Že prý nic takového nebylo, a co by dnešní maminy ještě od státu chtěly :-)
Ale fakt se na to musím pořádně zeptat, třeba jsem to jenom špatně pochopil...
Nebo možná nestouplo, možná bylo tehdy zavedeno... Na konci socialismu bylo, myslím, dva tisíce. Teda, jestli si to dobře pamatuju, to jsem měla první děti já. Ale od kdy... jo, to už nevím.
A nebyl náhodou řád stokorun v 70tých letech srovnatelný s řádem tisícikorun nyní?
Jo, viz http://www.nakole.cz/diskuse/11657-po-volbach...
Podpořený to bylo nejen konkrétní finanční dávkou, ale i o malinko větší pravděpodobností získání bytu v rozumnější časové hranici. Navíc založení rodiny byla jedna z mála možností seberealizace. A nakonec mizerná sexuální osvěta a bídné rozšíření antikoncepce.
Zaplať pámbu za Husákovo děti. I když jejich počet byl do značné míry způsoben silnou poválečnou generací, ale je fakt, že reprodukce této poválečné generace byla 120%, takže skutečně nadreprodukční. Ale pokud by byla nižší, tak se těch dětí dnes nerodí 100 tis., ale jen 80 a máme problém do budoucna ještě větší. Bohužel generace Husákových dětí se zreprodukovala pouze necelými 60%, což je hodně málo a je v tom zakopaný pes celého důchodového průšvihu. Jenže někomu se to hodí...
zaplať pánbůh ?
Ale kdeže, s tím se bude infrastruktura vyrovnávat ještě dvě tři generace....
1. porodní boom 70 tých let v podstatě ustal již někdy kolem roku 1985 , ale tou dobou se muselo nasekat spousta škol školek a jeslí aby bylo těch 200,000 děcek navíc ročně kam dát.
2. jamkmile vyšly ze škol, zely školy prázdnotou a tak se v 90tých letech sjednocovaly, zavíraly a rušily...
3. pak přišla vlna dětí téhle vlny a muselo se to zase řešit, za pár let se to přežene a dostaneme se do situacem, kdy opět polovina škol prázdných....
A tak díky socialistickému experimentu budou ještě někdy v roce 2020-2050-2080 sociologové koukat kde se berou ty rázy v chodu společnosti :-D
Na výkyvech populace není nic špatného, to bys chtěl, aby bylo furt všechno stejné? Že s tím neumí státní správa pracovat, ještě neznamená, že je to katastrofa. Naopak s tím může dobře pracovat privátní sféra a profitovat na tom, jak ostatně činí....
jistě pracovat se s tím dá.
Ovšem když se někdo zamyslí nad tím , že až ročníky 1971-1978 půjdou do důchodu, že razatně vzroste potřeba to financovat ?
Cp budeš delat když ročník 1960-1970 bude cca 75,000- 90,000 důchodců a ročník 1971 bude 200,000 důchodců ročník 1972 bude 270,000 důchodců ročník 1973 pak 280,000 dalších cca 5 let bude přiskakovat něco jako 290,000 lidí ? místo "tradičních méně než 100,000...
Kde seženeš v průběžném systému letadlo neco jako 700,000-800,000 lidí navíc aby to platili ?
To je budeme importovat, nebo exhumovat ?
Poměrně snadno. Ti, kteří se nereprodukovali, nebudou mít na důchod z průběžného systému nárok a budou si muset spořit formou privátního důchodového spoření. Protože průběžný systém je systém pro výplatu důchodů rodičům. Nebudou-li rodiče, nebude jim mít kdo platit v průběžném systému. Tohle je jen základní myšlenka, realizace je trochu komplikovanější formou indexací, ale jde to. Jen na tom nebudou privátní fondy tolik profitovat jako na té Bezděkově reformě.
Když na něco nemám nárok, není důvod tam něco odvádět. Proč ne, myslím si, že mnoho lidí by uvítalo možnost se na důchod zabezpečit sám.
Ten důchodový odvod si neplatíš pro sebe, ale pro své rodiče. To je tak těžké pochopit? Platba na důchod rodičům nijak nezakládá Tvé právo na důchod vlastní.
neplodným se to líbit nebude :-D
Stejně tak se nemusí líbit dětným, že na plodech jejich investic do dětí parazitují lidé, kteří si vybrali místo reprodukce konzum. Je naprosto prokázáno, že životní úroveň lidí stejného věku a vzdělání se dramaticky liší podle počtu dětí, takže ti bezdětní a jednodětní mají prostředky na to místo investice budoucnosti prostřednictvím dětí investovat do budoucnosti prostřednictvím spoření. Tím by se jejich životní úroveň alespoň přiblížila. Tady nejde o trestání bezdětných a jednodětných, ale o odstranění diskriminace lidí, kteří děti plodí. Což je velký rozdíl. Co se týká neplodných, mají možnost adoptovat nebo je to osud, stejně jako není všem naděleno stejných schopností tvořit peníze. Ať už intelektem nebo žaludkem.
Bezdětní neplatí do současného systému?
Jak jsem pasl výše: platí, ale na předchozí generaci. Na sebe nikoliv.
no já nevím, mě se to prostě nelíbí jak to nanášíš.
Mohlo by se i říci, že před WWII. jsme byli mezi 10 nejrozvinutějšími a nejbohatšími státy světa.
Dále by se mohlo říci, že za okupace nám zde dokonce Němci vylepšili nejenom průmysl a vybudovali nejednu moderní linku, ale dokonce zlepšili postavení pracujícího lidu a zbavili národ "zbohatlíku" ( to se určitě líbí Medvědovi) kteří dílem emigrovali a majetek se jim po válce nevrátil a dílem byli zplynováni a majetek se jim opět po válce nevrátil.
Zbytek se zabavil kvůli kolaboraci, což bylo několik málo případů.
Takže by se dalo říci, že komunisté dokázali přivést zugrund stát, který měl po válce nejlepší výchozí pozici v Evropě.
Stát, který nebyl zničen průchodem front a bombardování a jehož průmysl jel až do 25 dubna 1945 na plné obrátky ve prospěch říše a jejího bojujícího lidu.
Přesto brzy po zabavení všech zdrojů v letech 1948-49 a jejich probendění byla potřebná měnová reforma, která lidi okradla víc než náckové a zafinancovala socialistický experiment zhruba na dalších 10 let.
Od té doby to byl ekonomicky jen pláč a skřípění zubů, projídání podstaty a slibotechna.
Po roce 1975 jsme již za státy rozmydlenými válkou zaostávali o 10-15 let v roce 1989 to už bylo 20-25 roků.
Takže pokud se tady mělo nakrást a okrást lid víc než za socialismu a nácků tak mě není jasné kde se ta naše udajná rozkradená přídělově rozvojová republika vlastně nachází?
A už vůbec nechápu, kde se kolem mě bere ten doslova všudypřítomný nadstandart, když jsme na tom tak strašně bídně... Nechápu lidi, co furt (bezdůvodně) naříkají. Vědi hofno, co mají - a hlavně pendrek vědí, co je opravdový nedostatek. O bídě nemluvě.
jsem dokonce někde četl, že příjemce kompletních sociální dávek si klidně může platit prémiové kanály v rámci UPC a sociálce to nevadí....
Zajímavé je, že zaměstnanost osob v předdůchodovém věku (55-64 let) je třeba ve Švédsku 76%, zatímco u nás jen 46% (stejně jako v EU), v Maďarsku a Řecku jen 33% a na Maltě jen 16%. Takže je to parametr, se kterým evidentně jde pracovat.
ovšem všechno má svoje háčky a důvody...
Mimochodem Švédsko udělalo důchodvou reformu již v roce 1998 a ta je až záhadně podobná Bezděkovu systému :-DD
Tahle podivná vysoká figura, která se vymyká průměru EU je dána hlavně faktem, že valná většina švédů odchází od důchodu cca 5 let před dosažením důchodového věku ( průměrný věk 62 let) na základě pobídek zaměstnavatelů k uvolnění pracovních pozic pro mladší....
Jinými slovy jsou zaměstnáni až do svého důchodu, ale ne do doby nárokového důchodu.
Švédský systém nemá s Bezděkovým nic společného, naopak. Základem je státní NDC společně se sociální penzí, privátní fondy se angažují až nad rámec státního systému a i kontakt s penzijními fondy je prostřednictvím státu, kdy fondy neznají své individuální investory (systém FDC). Pak je to doplněno podnikovými penzijními systémy.
spoří se 18,5 procenta ze mzdy rozděleno na 16 procent do státní nohy a 2,5 procenta do privátní nohy.
Nárokové je to od 65 let, ale může se čerpat již od 61 roku věku ( tam je zakopán ten pes vysoké předdůchodové zaměstnanosti) a penze od státu tvoří cca 35 procent průměrné dělnické mzdy...
Každá jedna osoba má svůj osobní účet.
Nad rámec mohou podniky poskytovat zaměstnanecké fondy.....
Bezděk navrhuje poměr 28 procent do státu (ovšem část placená zaměstnavatelem) a 3 procenta do soukromé nohy + stejné procenta od státu ( počítám, že se seberou z těch 28 ?pletu se?)
Celé je to i o tom, že švédové začali reformovat dřív....
Opět málo informací. Část systému se platí z jiných zdrojů, tj. z daní (sociální penze). U nás je to průhlednější, vše ze sociálních odvodů, ze kterých se ale hradí i invalidní důchody, vdovské a sirotčí, které tvoří až třetinu nákladů, takže fakticky na starobní se odvádí ne 28%, ale 18%, takže dokonce méně, než ve Švédsku. Navíc Bezděkova reforma počítá s tím, že by se toto procento snížilo z 28 na 20 pro lidi do 40 let a na 23 pro lidi nad 40 let, takže průměrně na 21,5%, což po odečtení nákladů na invalidní atd. by na financování starobních zbylo pouhých 12,5%. Takže ten systém silně poddimenzovávají.
Ve Švédsku je nárok na sociální penzi až od 65 let, předtím pouze ze systému NDC, pro přesnost.
tak dík za upřesnění
Dovolím si to shrnout.
Švédové,nejsociálnější stát na světě, mají dva důchodové pilíře tedy platí na důchody víc než navrhuje Bezděk ?
Pochopil jsem to dobře :?D
To by pak Medvěd mohl švédy nazvat asociály a ...... :-DDDDD
Mají 4 pilíře:
1) sociální důchod (limitovaný, přiznávaný od 65 let, hrazený z daní
2) NDC (hrazený sociálním pojištění, zastropený 130% průměrné mzdy (takže v podstatě hodně nivelační)
3) privátní soukromé pojištění do fondů
4) podnikové penze
Platí přibližně stejně jako u nás, Bezděk chce deficitní financování, tj. dofinancovávat stávající důchodce emisí dluhopisů, aby měly kam privátní fondy investovat své hromaděné peníze.
zastropený= v medvědovštině asociální :-D
Pokud je zastropená daň, je to asociální. Pokud je zastropené pojištění, u něhož se zastropení promítne i do výplaty, pak to takový průšvih není. Problém je, když se pojištěním simuluje zásluhová výplata, ale ve skutečnosti se z toho platí rovnostářská sociální dávka, pak hranice mezi chápáním platby jako daně nebo jako pojištění je velmi mlhavá.
Taky názor...
http://www.ct24.cz/ekonomika/93702-spidla...
Rád zaplatím školné i na důchod si budu spořit větší část sám, ale nejprve musím vídět, že můj vklad na důchod. účet bude nějak garantován ( abych nedopadl po pádu bank jako na Islandu ) a co se týče školného - budiž - ale škola mě musí připravit na skutečnou praxi - nikoli mě hustit 20 - 30 let starými učební látkou aktuálně o ničem. Když vylezu školu a postaví mě do procesu, pro nejž jsem se přípravoval, musím být schopen okamžitě najet a ne se ještě další 1/2 rok zaškolovat a tápat.:-() Důchodci naši žijou povětšinou na úrovni doby kamenné a kdo si myslí, že se maj dobře, at´si zkusí žít měsíc za 8000 Kč, platit nájem, léky, návštěvy u lékaře, za recepty, a všude jezdit předraženým busem nebo se ploužit o holi pěšo na dům zdraví a bude kecat hned jinak. Já bych takový důchod nechtěl...to říkám rovnou!
Moje matka si s podobným důchodem kupříkladu vůbec nestěžuje... :-D
Bydlí v garsonce sama, cestuje po Evropě s kluby důchodců turistů, nalétáno má víc než já teď si pořídila internet...
Samozřejmě má tři děti a tak ledacos, co potřebuje, ji klidně koupíme formou daru ( například permici do opery, do ND, lítačku na na MHD a vlak, nějaký ty knížky, vitamíny).
Navíc je to paní, která kdyby jí soudruzi Filip, Sobotka nebo Zaorálek podávali ušmudlanou 1000 ku každý týden tak by jim stejně volebně plivla do tváře...
Ona totiž přemýšlí v kontextech jako valná část starší generace postižená komunisty.
Tedy když se všechny peníze prožerou kde se vylíhnou další pro má vnoučata ?
Ps : její nejhorší vlastnost je, že šetří vnoučatům, říkáme ji užij si to, utrať to na sebe, jeď někam do lázní místo do standartu nějam na nadstandart, ale to vona né....
Vzhledem k tomu, že detailně uvádíš její aktivity, mohl by jsi, prosím, vyčíslit položkově náklady (nájem, služby, strava, letenky, cesty po Evropě etc.)? Já totiž jednou zkoušel modelově vyjít s 10.000,- Kč a nějak se mi to nezdařilo.
P.S. A doplňující otázka - Ty by jsi s touto částkou dokázal vyjít?
No ve dvou jo :-D ... vzhledem k tomu, že mě energie v baráku vyjdou tak na 5000 měsíčně tak jo..... prostě bych si jezdil na kole a mohli by mě všicní milovat :-D
Jinými slovy říkáš (už v předchozím - to neznáš důchodce), že důchodci nemají právo na život na plný koule a žít jako mladší. Nevím, proč bych měl kategorizovat žití ve 40ti, v 55ti a nebo v sedmdesáti.
nerozumím, potkávám např spousty cyklodůchodců v cizině a vím, že nemají žádné velké penze, přesto žijí na plné koule a dělají to co já... a navíc mají na to, na rozdíl ode mě čas.
Takže moje představa důchodu je, že budu žít se svou ženou dál v našem domě, stejně jako dnes možná častěji budeme chodit do divadla, 2-3x za rok vyjedeme někam do ciziny, z toho mimimálně 1x na kolech do prostor přiměřených našemu zdraví....
Nebo máš dojem, že si teď kupuju 1 plazmovou televizi do každé místnosti, koupu se v kaviáru, sprchuji šampaˇ%nským a žiji životním stylem Jirky Paroubka ?
nerozumím, potkávám např spousty cyklodůchodců v cizině a vím, že nemají žádné velké penze, přesto žijí na plné koule a dělají to co já... a navíc mají na to, na rozdíl ode mě čas.
Takže moje představa důchodu je, že budu žít se svou ženou dál v našem domě, stejně jako dnes možná častěji budeme chodit do divadla, 2-3x za rok vyjedeme někam do ciziny, z toho mimimálně 1x na kolech do prostor přiměřených našemu zdraví....
Nebo máš dojem, že si teď kupuju 1 plazmovou televizi do každé místnosti, koupu se v kaviáru, sprchuji šampaˇ%nským a žiji životním stylem Jirky Paroubka ?
Neblázni to asi fakt neznáš důchodce...
Viděl jsi ceny chart.letenek za posledních pár let ?
Mužu se jí zeptat ... podle mě tak 4000 dá za byt, energie a internet.
Navíc si přivydělává ( například dělá ve volebních komisích:)chodí párkrát za měsíc dělat pořádek v papírech do jedné firmy.
Jezdí po celé evropě s klubem turistů, létá za dcerou do USA má už nějakou mílovou slevu:-D
Už jsem tady psal, že před týdnem jsem potkal české důchodce v melku na kolech, hotýlek pivečko debata jestli na kolech ješte do Alp nebo na podzim na Mallorcu....
Cože? 4.000 za byt i energie? Na kolika metrech žije? I kdyby poměr nájemné : energie byl 3:1, na okraji Prahy by s 3.000,- Kč měsíčně obývala možná tak desetimetrovou kobku někde v suterénu. A to pochybuju, že se s vytápěním, elektřinou, plynem, internetem a účty za telefon může vejít do té tisícovky.
Oni všichni bydlí v centru Prahy?!? A/nebo v nájmu? Co když má tu garsonku v osobním vlastnictví? Já platím (2+kk v ov) za energie, fond oprav, správu, úklid, internet atp cca 3000 měsíčně. Plus teda pochopitelně splátky hypotéky, ty ale ona dotyčná dáma určitě už nemá (neplatí)...
Vzhledem k tomu, odkud Újezďák je, jsem mluvil o OKRAJI Prahy. Pokud má někdo garsonku v osobním vlastnictví, žije prakticky z kapitálu, nikoli z aktuálního příjmu.
Když posuzujeme, s jakou částkou může člověk vyjít, tak do toho nepočítám nic, co si dotyčný koupil předem - ani ten byt nebo třeba auto. To je, jako bych si nakoupil na týden dopředu a pak se chlubil, že nemám prakticky žádné výdaje.
Posuzujeme-li, jestli je možné vyjít s nějakou částkou, musíme vycházet z toho, že ho postavíme ve středně obnošeném šatstvu někam do polí a zaručíme mu nějaký měsíční příjem. Pak by se teprve vidělo, jestli daná částka je dostačující, aby si z ní dotyčný platil svou kompletní spotřebu včetně VEŠKERÝCH nákladů na bydlení. A chtěl bych vidět kohokoli tady, jak by takto vycházel s průměrným důchodem.
aha, "Pokud má někdo garsonku v osobním vlastnictví, žije prakticky z kapitálu", "Když posuzujeme, s jakou částkou může člověk vyjít, tak do toho nepočítám nic, co si dotyčný koupil předem"...
Bla bla bla bla...
To jsou "argumenty" jak pojď na mne z boku...
Ale to je snad jasné, že v důchodu je - obvykle - člověk, co celý život pracoval a to "kapitálové", tj. domácnost a její vybavení a vůbec všechny trvalejší věci, už pořídil, ne?
Samozřejmě, že nemít vůbec nic a v penzi si toho teprve všimnout, je průser.
To je vončo, v produktivním věku všechno prožrat, nebo nešťastně přeplácet nesmyslný nájem - a potom v důchodu být z toho trvajícího nájemného a prázdné kapsy vykulený... Co je špatného na "kapitálu" v podobě vlastního bytu, nebo domku ? Není to náhodou spíš projev odpovědnosti ? Jednak mi potom nevadí tolik výkyvy v příjmech a nakonec po mě i něco zbyde. Ne jen nářky na netu...
Jsem dosti překvapen, jak jednoznačně mluvíte za druhé (s ohledem na svůj věk). Když se zde mluvilo např. o školném, zdůraznil jsem nejednou, že nemohu být objektivní, protože se mě to netýká. Proto se mi líbí úvahy o platech (1970 a později), o příplatcích na děti (povídejte mi o tom, nejsem bezdětný, prvního potomka jsem měl v roce 1968), o tom, jak v produktivním věku se vše prožere etc..
Již jednou jsem vám zde sděloval, že plivete na své rodiče. Takže si to shrňme.. Jednostranně zde melete, jak za komunistů byly mizerné výdělky (ano, byly), v návaznosti se pohrdavě vyslovujete o lidech, kteří se nedokázali připravit na důchod v podobě pořízení bytu nebo domku. To znamená, že mnoho z těch starších, kteří jsou dnes v důchodu a zažili většinu svého života v reaálsocialismu jsou vlastně nezodpovědní lidé? Ti, kteří neměli komunistické výsady, nedostali se lehce k bydlení, si moc nemohli vybírat (nebo je lepší kolaborace?), kde budou bydlet - většina ve státním nebo v družstevním. To znamená ti, kteří šli do důchodu v osmdesátých nebo devadesátých letech (nemáte asi tušení, jaké byly důchody) a spadli do nových podmínek po roce 1990, tak okamžitě někdo (kouzelný dědeček)jim vypláznul peníze na barák nebo byt. Odsuzované bydlení v nájmu - oni si mohli vybrat? A z čeho měli odkupovat byty do osobního vlastnictví (ať státní nebo družstevní), to si ty statisíce našetřily za komunistů? A hlavně - máte čisté svědomí ohledně toho, že vám rodiče nepomáhali?
Chápu - je zde extremista Medvěd (vytáčí vás), ale nesnažte se (a vy to často děláte) v každém případě být v nekritické opozici.
Takže přímá otázka na konkrétní "definice": byli moji rodičové těmi, kteří v produktivním věku (za komunistů) všechno prožrali, pak (v éře po roce 1990) přepláceli za nesmyslný nájem, potom byli "vyvalení z toho trvajícího nájemného a prázdné kapsy vykulení.." a neměli vlastní domek nebo byt..."není to náhodou spíš projev odpovědnosti." Jinak řečeno dáváte mi najevo, že moji rodičové byli nezodpovědní.
Moje odpověď je jediná (jsem velmi opatrný na vulgarismy) - běžte do prdele, vy teoretikové! Vždy jsem si svých rodičů vážil právě pro jejich zodpovědnost.
A dodatek - abych nebyl vyloženě osobní ve vztahu k mé rodině a neplácal teorie, doporučuji vám maličkost: běžte se podívat do nemocnic, domovů důchodců a na LDN, jak žijí důchodci.
Promiň, ale mám dojem, že jsi četl něco úplně jiného, než jsme kdo napsali. Jak tě vůbec napadlo, to jakkoli spojovat s tvými rodiči? Ti snad nedokázali vyjít s důchodem?
Přiznám se, že takové seniory neznám. Určitě existují, to ano... ale přece jen je to generace, která ještě uměla sakra počítat a hospodařit a myslet na zadní kolečka... Fakt neznám nikoho, kdo by si za celý život před penzí nic neodložil na stáří. (Úplně šílené mi to přišlo, když teď zemřel tchán a my nedokázali vnutit babičce ani podíl na výdajích. Skoro se urazila, jak bychom ji mohli podezírat, že by s dědou neměli peníze na vlastní pohřeb.) Fakt si myslím, že by si zasloužila pomoc od nás, ale když už se o to pokusím, aspoň tím, že ji zavezu k doktorovi... tak ty peníze za benzín stejně strčí bokem děckám, když si je nevezmu já. A když se rozhlédnu - přinejmenším u nás na venkově to takhle chodí ve všech rodinách v okolí...
Nemíním se k tomu vracet, ale píšete zde o důchodcích všeobecně a omluvou (pokud se hodně zapřu) může být jenom to, že máte na mysli důchodce, kteří jdou teprve do důchodu nebo ty, kteří šli do důchodu nedávno. Přečti si předchozí příspěvky (navíc jsem přímo citoval). Ifčo, sama jsi zde přímo (dříve a v jiné souvislosti popisovala) "vývoj" svého bydlení. A vycházím i z jiné věci, život na vesnici a ve městě byl rozdílný ("měšťáci" záviděli). Příklad Tvé babičky (budiž jí chvála)- opět ukazuješ případ se šťastným koncem, myslíš si, že tak dopadli všichni?
A v té souvislosti - vzpomeň si na naši diskuzi o ekonomickém stimulu voličů. Navíc - přes můj materiální cynismus si uvědomuji i jiné hodnoty a to si na svých rodičích budu vždy vážit, že dokázali v průserové době vychovat na obstojné úrovni 3 děti.
A ještě maličkost, žijí (nebo žili) naši rodičové lépe než v současné době my? A buď šťastná, Ifčo, že neznáš nikoho, kdo si neodložil na stáří a že ta odložená částka byla dostatečně vysoká na pokrytí nákladů několika desetiletí. No neměli bychom ty, o kterých jsem mluvil v dodatku (nemocní, v LDN a DD) nechat zavřít do šaškárny, když se nechovají normálně??
Konkrétně, Újezďáku, nepřipadá Ti divné, že Ty bydlíš v baráku a matka se krčí v garsonce (naprosto jednostranná argumentace, kterou používáš Ty), má pouze 8.000,- Kč (s kterými Ty by jsi nevyšel) a tak podobně.......A ta garsonka je její (tedy v osobním vlastnictví) - podotýkám, já to nevím, ale úplně samozřejmě to napsali zdejší diskutující. A nestydíš se , že si chodí v důchodovém věku přivydělávat? Navíc - jsi relativně mladý a Tvoje matka bude asi ne příliš stará důchodkyně. Nějak mi při Tvém ukazování nákladů na její život vypadly další položky (kolik investuje do vnoučat, kolik ji stojí ty letenky, kolik ji stojí jídlo, ošacení etc)
nepřipadá
1. Moje matka si koupila podíl ve družstvu dřív než já dům. V tý době jsem bydlel nájemním 1+1 s manželkou a prvorozeným synem.
2. Nestydím se, protože je to její rozhodnutí
Ona se rozhodla, že bude žít aktivně, studovat univerzitu pro seniory, turističit, pomáhat ve firmě jednoho kolegy důchodce turisty ( chudák důchodce on má firmu a musí se o ní starat chudák chudák, on nesedí na lavičce:)
3. Kolik investuje do vnoučat nevím, ona je spořínek a založila všem svým vnoučatům nějaké spoření netušíme jaké, všichni jí to rozmlouváme ať ot utratí pro sebe a ona nechce...
CO MÁME DĚLAT ?
MÁME JI NECHAT ZBAVIT SVÉPRÁVNOSTI, ŽE VYJDE SE SVÝM DŮCHODEM, PROTOŽE CHCE PRACOVAT, PROTOŽE CHCE ŽÍT JAK JE ZVYKLÁ, PROTOŽE ŽIJE VE SVÉ GARSONCE ?
Kolik jí stojí jídlo nevím, rozhodně né moc, ona byla vždycky hubená a netloustne :-D
Ošacení taky nevím, kupuje si nové věci jen na turistiku a ten goretex jsme do ní zainvestovali my společně, pořádný boty, dobrý skládací hole, paropropustnou bundu a anatomický batůžek...
Kdybys jí viděl štrádovat taky by jsi jí nehádal její věk
.
A abych Ti , Ifčo, odpověděl na přímou otázku (zda moji rodičové vystačili s důchodem) přímou odpovědí. Ano vystačili, neměli však barák ani byt v osobním vlastnictví.
Asi nemá smysl to rozebírat, myslím, že hovoříme každý o něčem jiném. Přece nejde o to, mít nebo nemít zrovna bydlení v osobním vlastnictví. Jde o to, mít na stará kolena rezervu. Jestli ve vlastním bydlení nebo v úsporách je přece jedno...
Myslím, že by se Újezďákovi maminka pěkně poděkovala, kdyby jí chtěl na stará kolena k bydlení (a k uklízení) místo garsonky přidělit rozsáhlou rezidenci... Proboha, ta maminka žije tak, jak se jí líbí. Proč by se měl Újezďák za něco stydět a vnucovat jí jiné (a ještě navíc tvoje) představy o kvalitním životě?
PS - jo, máš pravdu, že to "nepřipravit se" platí hlavně pro lidi, co šli do důchodu až v době, kdy už věděli, že své "výdobytky socialismu" nemají nafurt. Nicméně, když se rozhlédneš - platí to naopak. Generace, co je v důchodu dvacet let, má ty problémy s penězi méně často. Oni ještě pamatují válku a ani za ta leta socialismu jim smysl pro hospodaření z krve neodešel...
Koukám, já z těch reakcí dnes nevylezu... Rozesmála mě otázka, jestli se nestydí, že si maminka v důchodovém věku přivydělává...
Mám teď problém s tetou. Koukala jsem na ni, že nějak divně drží pusu... nojo, nová protéza. Pak jen tak mimochodem řekla, že si při sekání zahrady namohla ruku a neudrží v ní ani papír. To mi teprve zatrnulo... K lékaři jsme ji dotáhli prakticky násilím po smyku. Cétéčko a jasně - byla to lehká mrtvice. Když řekla lékaři, že to má od čtvrtka a v pátek a pondělí byla ještě v práci, koukal jak na zjevení...
Teď teda sedí doma a naříká, jak je to hrozný život, co si teď počne, když do té práce už nemůže chodit a jak proboha bude teď celej den žít... Je jí sedmdesát sedm. V důchodu je dvacet let.
He, he, he.
Potřeboval bych poradit, kam teď investovat, abych neprožil důchodový věk v bídě. Kam investovat, co koupit?
Neoblbujte s penzijnima fondama, to je podvod.
Stačí porovnat výnosy těchto fondů se současnou inflací. Finanční instituce jako je fond musí nést zisky podobné finančním institucím jiným, jako jsou třeba banky. A způsob investování těchto fondů je do určité míry omezený, takže kupují státní dluhopisy, třeba dluhopisy ČR kterou co nevidět prožerou důchodci nebo Řecka. A hlavně jsou to instituce naprosto nekontrolovatelné, zejména u nás.
Ano, pokud někdo pracuje jinak než pokladní v Tescu tak se mu nemusí žít špatně. Ale v tom
důchodu se to dost srovná.
Zatím se mi zdá nejlepší zajet nahoru na Klajdovku, zavzdušnit hydry a pustit to dolů.
No, kdybych si měl vybrat mezi penzijními fondy a tím šusem z Klajdovky, dostala by přednost ta Klajda.
Klajdovka je v pohodě... :-))
On ale píše "zavzdušnit hydry"...a pustit to dolů.
Kdyby existovala jedna cesta, jak si zajistit bohatství, nahrnuli by se tam všichni, a rázem by to přestala být cesta k bohatství;-)
http://uloz.to/3498929/robert-t.-kiyosaki...
Odhaduju, že tak 2% lidí, co to četli, to pochopilo;-)
Osvědčených příležitostí pro rodinné portfolio je pořád spousta, důležitější je, co Tě zajímá a čemu věříš. Jsi-li konzervativní, opatrný, a nikam nespěcháš, tak nemovitosti, zvláště pozemky jsou dobrý základ.
Z dynamičtějších nějaký podíl na cizím podnikání, už od řádově stokorun měsíčně se dá investovat v podílových fondech, pokud jsi ochoten věnovat tomu víc času, tak akcie. Případně můžeš kupovat podíly v malých firmách, ale to už musíš mít volný řádově statisíce, které můžeš postrádat, pokud něco neklapne;-)
Pokud jsi mladý, ochotný pracovat 25 hodin denně a měsíce a roky si odříkat, rozhodně stojí za to zkusit podnikat v něčem, k čemu máš vztah.
Kombinace (1) investiční nemovitost(i) - např. pozemek nebo byt k pronájmu, (2) vlastní (byť drobný) business a pak (3) podíly na cizím podnikání (podílové listy, akcie, podíly ve firmách) pak tvoří portfolio dostatečně bezpečné, výkonné i likvidní.
Varuji před nepromyšleným investováním, člověk by si měl uvědomit:
- kolik mu je roků,
- jak dlouho a kolik bude ještě vydělávat,
- co si může dovolit risknout,
- a hlavně mít plán "B", co bude dělat, když se podělá úplně všechno!!!
Plán B je v pohodě. Pěkných stromů s vodorovně rostlou větví je v každém hájku několik... :-)
Jinak řečeno - zachrání Tě pouze spekulace...
Nakoupit byt a pronajímat ho není spekulace, ale typ podnikání. Finanční účast v cizím podniku není spekulace, ale podíl na výdělečné činnosti vložením prosředků ke zhodnocování (nebo ztrátě). Investice do pozemků je včasné pořízení komodity o omezemém množství, což do jisté míry spekulace je, ale na druhé straně někomu za to poskytneš peníze, se kterými může dále pracovat. Co by jako podle Tebe měl člověk s vydělanými penězi udělat? Utratit? odevzdat státu? Raději nevydělávat tolik, aby mi nic nezbylo? Pokud ty peníze nezískáš podvodem, zneužitím nerovných podmínek, pokud z nich odvádíš přiměřeně na správu státu, pak jejich další použití na zajištění snad není zločin....
Děkuji Ti, náčelníku, že ses mě zastal:-)))
Každej tu hranici spekulace vidíme někde jinde. Já samozřejmě vím, že podle oficiální terminologie jsou to všechno investice, na kterých podle zákona není nic špatného. Zločin to tedy samozřejmě není.
Já ale uvažuju v trochu jiných kategoriích: Pro mě je spekulace všechno, kdy člověk nezískává peníze z vlastní práce, nýbrž se svou "investicí" přiživuje na vzniku hodnot, které ale fakticky tvoří někdo jiný. Pro mě je to tedy samozřejmě spíše etický a morální problém než třeba trestněprávní.
Mám třeba morální problém s tím, koupit nějaký statek, který nepotřebuju, za účelem jeho pronajímání těm, kteří ho sice nutně potřebují, ale nemají na něj dost peněz právě proto, že jeho cenu zvyšuje zájem těchto "spekulantů", za jakého bych se pak musel považovat i já.
Kdyby si třeba byty kupovali jen ti, kteří v nich chtějí bydlet, jejich cena by byla o poznání nižší a dosáhlo by na ně daleko více lidí, kteří dnes (úplně zbytečně) financují zisky pronajímatelů.
Ale co by pak dělali chudáci lidé, kteří nechtějí vrážet peníze do nemovitostí, a chtěli si ji pronajmout, třeba proto, že se v daném městě zdržují dočasně? Od koho by si ji pronajali?
Nebo třeba člověk, který se přistěhoval do Brna, kupuje zde byt, ale jelikož se takový obchod nedělá ze dne na den (půl roku mu trvalo vybrat byt, pár měsíců vyřídit úřad, převod do OV, katastr), musí mít kde bydlet. To má bydlet v hotelu nebo pod mostem?
Nebo třeba člověk, který chce bydlet "na zkoušku" s přítelkyní, která studuje, v ulici, kde má školu v centru. Ale do budoucna uvažuje o rodině, a tím větším bytě v klidnějším místě. I ten by byl v takovém případě povinen investovat do vlastní nemovitosti?
Prostě jsou lidé, kteří preferují vlastnictví, lidé, kteří preferují pronájem, a pro ty jsou tu pronajímatelé. Trh pouze zajišťuje rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou vlastnictví a pronájmů.
Pronájem v současných poměrech není výhodný, a už jsme Ti to tu spočítali na mnoha příkladech. Kdybych chtěl dosáhnout zisku, musel bych peníze investovat jinak. Byt držím proto, že chci zachovat hodnotu jeho majetku, a pronajímám jej, abych snížil ztrátu vyplývající z jeho držení. Konkrétní čísla už jsem tu rovněž dával.
Ještě k Tvému pojetí spekulace: V tom případě investice do cizího podnikání (podíl ve firmách, akcie, podílové fondy) rozhodně nejsou spekulací. Podnikatel s nápady a svou prací by takové hodnoty bez cizího kapitálu vůbec nevytvořil (možná by vytvořil podobné, ale nepochybně daleko menší). Právě tato investice vznik těch hodnot umožňuje. Proto se investor nepřiživuje, ale naopak svým kapitálem umožňuje vznik hodnot a za to dostává přiměřenou odměnu (spravedlivý podíl na zisku dle svého podílu v podnikání).
Máš pocit, že většina lidí, kteří dnes bydlí v nájmu nebo dokonce v podnájmu, by nedala přednost vlastnickému bydlení? To, co popisuješ, je hrozně malý segment bydlících. Pokud by pronajímání bytů mělo pokrýt jen to, co píšeš, byl bych absolutně spokojen. Mně vadí to, že pronajímatelé vydělávají na tom, že ostatní si vlastnické bydlení dovolit NEMOHOU. Na tom, že někdo vlastnické bydlení ODMÍTÁ, ať si vydělávají.
S tou investicí a spekulací to vidím jinak než oficiální ekonomická teorie. Za spekulaci považuju KAŽDOU situaci, kdy člověk přijde k penězům jinak než vlastní prací, tedy hlavně manipulaci s hodnotami, zvláště s penězi (byť vlastními a zaslouženými). Jsem ale dalek toho, abych každou takovou transakci kriminalizoval, jak se mi tu snaží někteří podsunout.
Spekulací v širším smyslu slova je každá transakce s nejistým výsledkem: Investor (spekulant) prostě odhaduje/předjímá, nakolik se mu jeho "investice" zhodnotí, přičemž zpravidla na míru onoho zhodnocení nemívá žádný vliv.
Nejsem si jist, jestli se dokážu ztotožnit s formulací, že někdo svými penězi umožňuje vznik hodnot. Peníze samy o sobě žádné hodnoty nevytvářejí. Ty vytváří jen PRÁCE. Peníze jsou jen měřítko.
Jo a taky pekaři vydělávají na tom, že né každej si může dovolit vlastní pekárnu, a učitelé němčiny vydělávají na tom, že né každý si může dovolit narodit se v reichu:-)))
Prostě každý máme omezené prostředky, a musíme s nimi hospodařit. Lidé, kteří skutečně a né vlastní vinou si nikdy nemohou vydělat na vlastní nemovitost tvoří naprosto nepatrné promile naší společnosti. Pro ty nějaké sociální programy uznávám. V drtivé většině ale vlastní byt nemají lidé, pro které prostě není priorita byt vlastnit, tedy kdyby se rozhodli byt vlastnit, neměli by problém něco dát dohromady, zbytek si půjčit a byt nebo dům si koupit. Samozřejmě, museli by oželet drahé dovolené, sportovní vybavení, nebo třeba kartón cigaret týdně.
Mohl bys tedy prosím uvést svou definici práce? Podle mne správa majetku, ať již nemovitého, movitého nebo třeba finančního je náročná a zodpovědná (a proto výnosná) práce.
Podle mne je důležitá a záslužná práce, když se někdo dobře stará o pozemky, dům, sad, vybavení dílny, továrnu nebo třeba podíl ve firmě. Ukazuje se, že takové zodpovědné jednání vede k prosperitě celé společnosti, a nemůže ji dělat každý, kdo ji umí u piva nebo třeba před televizními kamerami velkohubě kritizovat.
NIC NEKUPUJ!
ANI JIDLO!
Když nic nekoupíš, ostatním budou muset prodat levněji!!
hahahahahahhah pomóc ale tohle je jak na marxáku v 80tých letech ajajajajaj
„Kdyby si třeba byty kupovali jen ti, kteří v nich chtějí bydlet, jejich cena by byla o poznání nižší a dosáhlo by na ně daleko více lidí,…“ – na základě čeho by došlo k o poznání nižším cenám nemovitostí?
„Máš pocit, že většina lidí, kteří dnes bydlí v nájmu nebo dokonce v podnájmu, by nedala přednost vlastnickému bydlení?“ – myslím, že většina nedala, když za velmi podobné měsíční finanční prostředky chtějí nájemní bydlení, nikoli vlastní. Jestliže si někdo může dovolit platit 8 000 za nájem, proč by nemohl platit 8 000 za hypotéku vlastního bytu?
Tvoje předpojatost už ti brání ve skutečně pozorném čtení. Pokud budu kupovat jídlo pro svou spotřebu, bude to snad v pořádku. Já nekritizuju nákup věcí, které někdo potřebuje a spotřebuje, ale nákup za spekulativním (výdělečným) účelem.
Ale jinak máš pravdu - tím, že nekupuju věci, které nepotřebuju (někdy ani takové, které bych podle měřítek jiných lidí potřeboval), nezvyšuju tím uměle poptávku a tím ani jejich cenu. Kdyby takhle postupovalo těch lidí víc - například právě na trhu s bydlením, bylo by vlastnické bydlení podstatně dostupnější.
To bych si tedy nedovolil takhle autoritativně říct, že lidí, kteří si nemohou pořídit vlastnické bydlení, je nepatrné promile společnosti. Pokud by si měl při současné cenové hladině každý pořizovat bydlení za své, musel by omezovat jiné výdaje - třeba i na jídlo nebo na studium, na léky či zdravotní péči.
Z Tvých slov mi vyplývá, že podle Tebe by každý měl na vlastní byt nebo dům, kdyby nejezdil na drahé dovolené, nehulil, nechlastal a nepořizoval drahé sportovní vybavení. Souhlasím, že část populace to takhle asi má, ale zobecňovat to rozhodně nelze.
Práce je činnost, při které vzniká nějaká hodnota. Je mi jasné, že Ty za "hodnotu" budeš považovat něco jiného než já, takže se patrně nikdy neshodneme. Pro mě třeba není práce, když někdo s vynaložením velkého úsilí zjistí, že se někde dá něco výhodně koupit a jinde draho prodat. To, že někdo na něco takového vynaložil určité úsilí, pro mě ještě neznamená vytvoření hodnoty, tedy ani skutečnou práci.
Ano, údržbáři, řemeslníci, zahradníci, kteří se dobře starají o pozemky a stavby, vykonávají jistě záslužnou práci, ale co má jejich práce společného s tím, že někdo vloží peníze do nějaké firmy a čeká, že v té firmě NĚKDO JINÝ za něj vytvoří hodnoty, které "investor" pak shrábne?
NAZDAR SPEKULANTE !!!!
Co takhle tvoje stavební spoření ? Bezpracně získaná procenta a prémie získané z propůjčení (tedy manipulaci) peněz.
Takže zase jen ten tvůj pokrytecký křik...
Jestliže pro tebe není práce, když někdo něco někde koupí a potom to výhodně prodá. Jak by to tedy poté fungovalo, pokud by zmizely všichni obchodníci a prodejny. Jezdil by si nakupovat maso na jatka, zeleninu k pěstiteli, ošacení by sis šil doma?
Přijde mi to, že tedy 70 % pracovně činných lidí jsou spekulanti a nepracují.
Tak znova.
NAZDAR SPEKULANTE !!!
To mi, Medvěde, ani neodpovíš na pozdrav ???
(a toho spekulanta nemyslím nijak ironicky, viz o kousek výše)
Taky v těch nájmech dělají pěknej bordel mimopražští studenti... Vím o mnoha případech, kdy se několik takových dohromady složí na nájem a pak pro ně není problém dát i přes 10 tisíc za pitomou garsonku. Pak tu ty ceny mají k něčemu vypadat... Asi se jim to vyplatí víc než koleje...
No nevím, garsonka za 10 ? To je někde s výhledem na Kampu ? .-D
To zrovna ne :-) Pokud to ale máš někde poblíž stanice metra, v okolí máš aspoň nějakou tu základní "vybavenost" tak ty ceny už jsou také hezky našponované.
Jardo : do 5000 18 nabidek v praze
http://www.sreality.cz/search?category_type_cb...
do 7000 178 nabidek v Praze
http://www.sreality.cz/search?category_type_cb...
>;-D
Je to možné... Já to info o těch 10tis mám až z druhé ruky. Ale nemyslím si, že by to můj zdroj měl potřebu až tak přehánět...
Je to tvrdé, ale bohužel pravdivé: "všichni lžou".
Nemusí to být ani úmyslné, ale je to tak a je vždy dobré si všechno ověřit. My máme v práci klučinu, který stále přehání a nebo podhodnocuje a nedělá to naschvál, on to tak vidí.
Tudle říkal, že je něco zdržuje, protože musí kontrolovat 90 % faktur, ptali jsme se ho 3x, potom jsme vyjeli data z počítače a bylo to 30 % faktur. Nyní zase tvrdil, že každá faktura se balí v průměru do 4 balíků, podle počítače to bylo 1,55 balíku.
Taky nemá potřebu přehánět.
O.K., příště sem už budu radši psát jen to co jsem viděl na vlastní oči ;-)
Mohu Ti sdělit, že se nejedná pouze o Prahu. A teoretické námitky mohu doložit skutečností. V sousedství je pronajímán dvoupokojový byt (skutečnost - znám se jak s majitelkou tak i s těmi študáky), v žádné luxusní čtvrti, žádný atraktivní výhled, žádný luxusní dům - dle pravidla: je mi jedno, kolik vás zde bude bydlet, chci 20 tisíc měsíčně. Žije tam 5 studentů.
No kdyby se neregulovalo nájemné, tak by na trhu pravděpodobně také byl přebytek bytů, tím pádem by spekulanti s byty ty byty nenakupovali a nezvyšovali by jejich cenu.
Klatá regulace :-DDD
A nemělo by se spíše používat těch zavedených názvosloví, aby nedocházelo k omylům. Pro tebe jsou to spekulanti a chceš to tak nazývat, na druhou stranu se čertíš, když někdo nazve nájemníky bydlící v regulovaném nájmu za "vychcánky". Přijde mi to podobné, také to má jenom trochu posunuté jinam.
Čekal jsem nějakou takovou reakci. Ale rozlišuj: "Spekulace" je neutrální slovo (nadávku z toho udělali až komunisti), kdežto "vychcánek" má k neutrálnímu slovu opravdu hodně daleko.
Za druhé: Že někdo ZŮSTANE někde bydlet i poté, co se bez jeho přičinění kolem něj změnila situace, je přece jen něco jiného, než když člověk vědomě a záměrně manipuluje s hodnotami, aniž by k nim cokoli přidával, za účelem vlastního profitu.
Nechtělo se mi hledat, nebo vzpomínat na nějaký případ, na který by sis vzpomněl také, proto jsem použil vychcánky, kteří tu proběhli nedávno. Byl to příklad, jistě bych možná našel lepší, ale to je fuk.
Jde spíše o to, jestli je nutné používat výrazy, které jsou obecně vnímány úplně jinak.
Někdo, kdo poctivě investované peníze vložil do nemovitosti, kterou pronajímá se může cítit dotčen tím, že by měl být nazýván spekulantem.
Firma, která koupila celý nájemní dům a za dobu vlastnictví 15 let do něj vrazila více, než vybrala na nájemném je také spekulant?
K poslednímu odstavci: Asi Tě nepřekvapí, že Ti odpovím ANO. Nezáleží přece na tom, jestli ta spekulace nakonec vyjde. Jde o princip. Pochybuju, že firma tu nemovitost kupovala s tím, že na ní plánuje prodělávat. Pokud dotyčná firma prodělává patnáct let, pak nejspíš proto, aby v dalších letech přestala prodělávat, ale naopak začala inkasovat zisky.
Ta firma si ten dům koupila, jelikož měla volné peníze a uložila je do toho domu. Když jsem psal, že na tom prodělává, je to tím, že je v celém domě nové plynové potrubí, nová střecha, nová omítka, vyměněné okna. Jinými slovy svou investici zhodnocuje a nekouká přitom, že jí to nikdo v nájmech nezaplatí. Zaplatí se jí to hodnotou té nemovitosti, která je vyšší.
Co by tedy bylo lepší, aby ten dům nevlastnil nikdo?
Aby ho nikdo neudržoval a pomalu chátral?
Nájemníci ho od restituenta koupit nemohli, jelikož na ně v roce 1995 z velké většiny neměli a nemají na něj ani nyní. Restituent neměl na to, aby provedl zásahy a opravy, které byly nutné. Jak z toho ven? Vystěhovat nájemníky a zbourat to, aby náhodou někdo nevlastnil něco, kde může poskytovat služby jiným?
Tak mě ještě napadá, že vlastně takový vlastník hotelu je také spekulant, nebo se pletu?
Dle metodiky s. Medvěda by se v případě majitele hotelu mělo jednat o funkci "kapitalista, nebo i něco horšího"... ;-)
Kde žiješ ? V nabídkách jsou takový kvanta bytů... Řekni mi, jak mohou spekulanti tlačit cenu něčeho, čeho je na trhu přebytek ??
Jestli jsi to myslel vážně, tak ses opět zesměšnil neznalostí základní terminologie. Všechny mnou uvedené příklady jsou investice, nikoliv spekulace.
Žes to myslel jako vtip, přiznej se;-)
Jako vtip ne, ale jako nadsázku. Viz mé vysvětlení výše pod DanSedovým příspěvkem.
Já osobně mámu obdivuju, že pravidelně "z pěti tisíc jich šest ušetří" :-)
SPEKULACE :DDDDD
Nene, prostě hospodaří stejně dobře jako třeba Gross nebo Paroubkovi:-)))
Tak ti odpovím naprosto konkrétně - moji rodiče si VLASTNORUČNĚ přestavěli řadový domek v podstatě v posledních cca deseti letech před důchodem. Po tu dobu do toho cpali první poslední plus mraky svojí práce a nás, "dětí". No a v důchodu je nějaké nájemné vůbec netankuje. Se zahrádkou (zároveň koníček a záliba) vychází s důchodem v pohodě.
Já to teď mám vyřešeno podobně, i když mám do důchodu krapet dál, ale splacení by mi mělo vyjít taky tak akorát.
Takže se nejedná o žádné teoretizování a jestli ti to teda nebude vadit, do té prdele nepůjdu :-)
V kterých letech bylo těch deset let před důchodem Tvých rodičů?
cca od konce sedmdesátých do roku 1986
Díky!
co to meleš ???????????????
Co to fabuluješ ?????
Bydlí v panelákové garsonce v osobním vlastnictví v přízemí u parku blízko Hostivařské nádrže....
Takže neplatí nájemné. Tím, že si mohla pořídit garsonku do osobního vlastnictví, žije vlastně z kapitálu. Takže nemůžeš říct, že by vyšla se svým důchodem. Vyjde jen proto, že za ni pracuje její dřívější investice. Žije tedy částečně z kapitálu. Kdyby měla platit místně obvyklé nájemné, nejspíš by za něj vyplázla celý svůj důchod. Takové jsou dnes poměry. Důchodce, který si nenaspoří na bydlení v osobním vlastnictví, se tedy z Prahy musí vystěhovat, aby mu po zaplacení nájmu zbylo i na jídlo. Nějak mi to připomíná sociální segregaci.
Co to meleš za hovadiny?!? Jdi s těma komunistickejma kecma do kadibudky, ty "kapitále"...
On každý totiž není nezodpovědný jako ty, nežije jen pro dnes, neprožírá všechny dnešní (ale i budoucí) příjmy. Normální alepson minimálně zodpovědný jedinec myslí na budoucnost, aby se o sebe byl schopen postarat, aby nebyl ostatním na obtíž (nebo co nejméně). Tobě je to jedno, ty žiješ systémem "po nás potopa" a "přece mne stát nenechá chcípnout hladem", když nyní žiješ absolutně bezohledně (jako správný komunista). Prostě "státe - starej se, jsem nezodpovědný idiot".
To víš, někdo tu lidskou hloupost musí omlouvat.
Pokud Venca seděl půl života v hospodě, nemůže v penzi očekávat zázraky. Narozdíl od Pepy, který do hospody nechodil, místo toho se vzdělával a snažil se o to, aby se měl lépe. Navíc tento Pepa, který se snaží postarat sám o sebe, je lidmi, jako je Medvěd, nazván hnusným kapitalistou. Kdežto neschopný Venca, co dá denně několik piv, manželce volá z nejnovějšího mobilu (na dluh, jinak by nemohl na pívo) a večer čumí s lahváčem v ruce u plazmovky (na dluh, jinak by nemohl na pívo) u fotbalu, je chudinka. Chudinka o kterou se nikdo, ani ten stát, nepostaral.
Každý by měl myslet na budoucnost, na staří....bez ohledu na to, v jakém systému žijeme. Průser může totiž nastat kdykoliv. Bohužel. Nechápu lidi, kteří stále žijí tím, že se někdo za ně postaví a vše za ně vyřeší. A když se tak nestane, tak samozřejmě nadávají.
Jsou vyjímky, ale mám oči otevřené. Nemám na nich medvědí klapky.
To je zase taková kultivovaně nehorázná osočovací pitomost to snad není možný.
Jaká sociální segregace ??????
Chce se mi zvracet když tyhle tvoje kultivovaný urážky čtu.
Jinými slovy, když někdo koupí byt ve kterém bydlí a použije peníze na koupi jeho hodnoty je to špatně ?
Takže ona si měla nechat peníze, uložit je na výnos a z výnosu platit nájem družstvu ?
Proč by lidi měli dělat všechno nevýhodně pro ně aby nebyli sociálně segregováni ????
Ten byt si koupila, když ještě pracovala, půjčili jsme jí na něj všechni ( děti) a tím jsme ji dle tebe zvýhodnili ? Takže ona to byla investice která teď za ní pracuje ?
A naučit se jazyk, koupit si kolo, oblečení, zaplatit si nájem to není investice ???
To je takový svinstvo co tu kultivovaně šíříš !!!
Měl by ses trochu uklidnit. Já taky nehodnotím tvoje názory, přestože se mi nelíbí, slovy jako "svinstvo", "nehorázná pitomost", "chce se mi zvracet" a podobně. Jsi vůbec schopen respektovat odlišný názor? Nebo je všechno, co neodpovídá tvým názorům, "svinstvo", ze kterého se ti chce zvracet?
Ne, není špatně investovat do vlastního bydlení. Nic takového jsem nepsal. Jen tvrdím, že ze samotného důchodu nelze hradit úplně všechny náklady na život, aniž by ses zajistil předem. A pak tvrdím, že za socialismu se z běžného příjmu nedalo ušetřit tolik, aby si člověk mohl koupit byt za tržní cenu. To mohli jen tehdejší prominenti anebo lidi, kterým pomohla obec tím, že jim byt odprodala za zlomek jeho ceny.
Ano po zhroucení komunismu neměl každý šanci vydělávat a spořit stejně. Kdo měl děti, byl rád, že je ze svých příjmů vůbec uživí. Na nějaké spoření velká většina lidí neměla ani pomyšlení. Takže za těch dvacet let mohli ušetřit zase jen ti, kteří neměli tyto výdaje.
kupodivu jsem schopen rozpoznat svinstvo zabalené do kulatních a kultivovaných frází.
Takže ty jsi nenapsal, že je špatné vlastnit byt, ty jsi jen napsal, že výsledek vlastnění bytu ti připomíná sociální segregaci.
Já nevím jak ty, ale já nemám pocit, že by se moje máti sociálně segregovala nebo snad dokonce patřila do jiných sfér, jak trapně naznačuješ.
Pak jsi napsal, že za socialismu si člověk nemohl vydělat na koupi bytu, domu ?
A jak to teda dělali lidi, kteřím vlastnili domy nebo družstevní byt a k tomu chatu nebo chalupu ? To všechno nemělo na socialistickém trhu nějakou cenu zaplacenou mnohaletými úsporami ?
Nehájím socialismus, ale vím že i v té době se běžně kupovali domy, podíly v družstevních bytech a lidé investovali do chat a chalup.
Človeče ty jsi žil někde v nějaké izolované gubernii nebo co ?
Podívej, uniká Ti jeden zásadní moment, a to je čas. Pokud někdo se socialistického ´platu šetřil na stavbu domečku, změnou režimu se za pár let z naspořených 300 tis., které za bolševika stačily na dům, staly peníze využitelné tak maximálně na zálohu na pozemek. Ano, za socialismu to šlo, za kapitalismu trošku hůř a s větším úsilím, ale za socialistický úspory byt nebo dům v kapitalismu nepostavils.
to samé co velkému eM.
1. proč pořád bazírujete na hranici přechodu ze socíku do normální společnosti?
Já jsem zde argumentoval garsonkou a ta se ještě pět let po revoluci dala koupit za pár set tisíc. Ani nemusely bejt naspořený za socíku.
2. Pro tvé info já měl v roce 1989 naspořený maximálně tak dva průměrný platy.
No a žiju ?
Teď jsi si teda naběhl... Ty statisíce nebyly naspořené před rokem 1990 (uvádíš), to znamená během pěti let. Víš, co to bylo za ranec? Vlastně říkáš, že bylo běžné našetřit (opakuji našetřit!!) "pár set tisíc"... Takže na to já nebudu reagovat a ptám se do fóra: bylo běžné, aby průměrný občan v letech 1990 - 1995 našetřil čestně 400 - 500 tisíc korun?
Nechci být osobní ohledně záležitostí soukromých, ale nedá mi to - co jsi dělal posledních pět let před rokem 1990?
Šlo to, ale musel ses ohánět. Dokonce tyhle peníze se daly získat i z kuponové privatizace, pokud jsi tomu trochu rozuměl. Já si udělal malý fond, slíbil jistotu desetinásobku dokonce bez úvodní investice a na rozdíl od Koženého jsem slib dodržel. A za výdělek pořídil svůj první koupený byt.
Pak jsem hned v roce 1991 začal podnikat a jelikož jsem měl výkon sedminásobný proti ostatním stejně kvalifikovaným, tak jsem i za pětinásobnou hodinovou odměnu byl konkurenceschopný. Ale je jasné, že tohle třeba jde v programování, ale blbě už v učení jazyků, jako to měl Medvěd.
Měl jsem na mysli skutečně našetřit a bral jsem v úvahu ty, kteří neměli to štěstí jako Ty a já. Zde je totiž na tom příkladu globálně uváděno, jakoby měli všichni stejnou šanci. K tomu směřovala i moje dřívější otázka, zda v této době (po roce 1990) stáli všichni na stejné starovní čáře.
Vždycky jsem se řídil heslem, že na dobré živobytí a zajištění se nedá ušetřit, ale jedině vydělat.
Pokud ale vezmu skutečně průměrného socialistického člověka, je tam ještě jeden faktor, který hrál podstatnou roli - celý systém úmyslně demotivoval lidi vytvářet rezervy, místo toho jim navozoval pocit jistoty a dostatečnosti žít z ruky do huby (kterýchžto vzorců chování se ještě velká část české populace nezbavila). Takže podle mě daly se ušetřit statisíce, i díky velmi nízké inflaci, ale nebyl důvod.
Po pádu komunismu do r. 1995 byl průměrný plat do 5OOO, max. 6000 Kč, takže ve dvou lidech bez dětí se našetřit za pár let dalo. Jenže jakmile se našetřilo, už byly byty a domy zase dražší. Takže to probíhalo, jak jsem někde už psal, než průměrní šetrní lidé stačili našetřit, cenově jim trh utekl. Pak přišel největší průšvih, hypotéky, díky nimž se nemovitosti staly dostupnějšími, což logicky vytlačilo cenu nemovitostí ještě výš (a profit shrábly finanční instituce, výrobci stavebnin a developeři). Tím se pro lidi, kteří si chtěli koupit bydlení za ušetřené a ne půjčené peníze (viz Medvěd), stalo bydlení luxusem a lidé, kteří na to přeci jen našetřili, platili o desítky procent vyšší cenu, než kdyby hypotéky nebyly. Na problému se také velmi podepsalo neuvážené převedení veškerého průmyslu stavebních hmot do rukou zahraničního kapitálu.
To je jedna část pravdy. A druhá je ta, že s platy se logicky musela zvedat cena práce na stavbách nových nemovitostí a cena oprav a údržby starších. A to logicky jejich ceny zvedá. neříkám, že se ty ceny zvedly jen o tohle zdražen práce, ale složka to byla podstatná (i u ceny materiálů a jejich dopravy)
Medvěde, jako zakladatele vlákna Tě prosím, vymaž můj předchozí příspěvek.
Víno je sviňa, člověk je pak upřímnej, co:-)))
Ani ne, ale příliš pozdě mi došlo, že bych asi těžko vysvětloval, že v návalu práce (mimochodem slušně placené) jsem neměl možnost sledovat, kolik stojí chleba, kolik se platí nájem (měl jsem služební byt) a jiné základní věci. Zkrátka jsem byl odtržen od reality. Tím dochází i k tomu, že se finance nabalují a nastane den, kdy jejich správu svěříš odborníkům, kteří za Tebe veškeré úkony s obhospodařováním majetku a peněz dělají za Tebe.
A mimochodem (a myslím si, že Ty to budeš vědět), při všech těchto debatách o cenách bytu bych asi provokoval, kdybych sdělil na kolik byt jako jednotka přijde, když koupíš celej barák (a hlavně na kolik Tě to potom přijde při uvedení do celkem slušného stavu). Proto jsem také mluvil o zábavě.
Večer jsem diskusi už neotevřel, takže jsem to smazal až v 6.00 hod. Ale stejně si myslím, že ten příspěvek nijak nevybočoval - byl upřímnej, z hlediska tehdejší situace (bohužel) pravdivej a naprosto k věci. Negativní emoce mohl vzbuzovat jen u velmi úzkoprsých osob.
Díky!
Při vší úctě, proč mi to tak nějak začíná zavánět minimálně přifouknutým vytahováním ? :-/
Kam jsem to přišpendlil ??? Tohle nepatří pod tebe, ale o kousek níž, pod kolegu jince ! Ten ale, jak teď koukám, se s tím nějak vypořádává, takže kdyžtak je to taky na vymazání... :-)
Ale já to pochopil. Viz výše - odpověď Joeovi.
jj, tak to asi na smazání není...
Dotaz jsem dal do fóra, jediný Ty jsi odpověděl. Myslel jsem, že se ozvou i ti, kteří si pamatují, jaký byl tehdy plat a vědí, co to znamenalo statisíce (z dnešního pohledu miliony).
Nenapsal jsem, že je špatné vlastnit byt. Psal jsem jediné: že pokud člověk na základě svých dřívějších investic bydlí ve vlastním, nemůže tvrdit, že (jeho) důchod mu stačí na pokrytí VŠECH potřeb, protože část těch jeho kryje jeho starší investice.
Každou chvíli mi tu někdo vyčítá, že překrucuju, co kdo napíše. A co jsi udělal teď ty? Psal jsem, že za sociální segregaci považuju to, že důchodce bez vlastního bydlení nemůže kvůli vysokým nájmům zůstat v Praze a je nucen se stěhovat někam, kde na nájem bude mít.
Pravdu máš v tom, že v té Praze mohou ze seniorů zůstat jen ti, kteří si nějakým způsobem pořídili vlastní bydlení. To ale v žádném případě neznamená, že ti, kdo si ho pořídit nemohli, museli být nutně nezodpovědní.
Tvrdím jedno: Člověk s průměrným platem, který vychovával děti, který nic nezdědil nebo se "dobře" neoženil, si prostě nemohl našetřit na vlastnické bydlení v Praze za tržní cenu. Vždyť si to spočítej. Vždycky v tom musely být prodeje nějakého staršího majetku, pomoc příbuzných atd., ale pokud dotyčný průměrně vydělával a živil nějaké děti, tak ty miliony prostě našetřit nemohl. Neříkám, že nikdo za socialismu nekupoval domy atd. I když rozhodně to nebyli lidé s průměrným příjmem vychovávající děti. Mluvil jsem o tržních cenách po zhroucení režimu.
Nesouhlasím. V dnešních cenách malé družstevní 3+kk sídliště (Bohnice, Horní Počernice, Prosek, Černý most), 1,8 miliónu, ale dá se sehnat i levněji, OV za 2 mil. se už taky dá sehnat. Mírně podprůměrný plat 15000 čistého, žena dejme tomu v průměru trochu méně, bo byla nějakou dobu na mateřské, takže 14000 čistého, dohromady 29000 čistého. Když se uskromní, pak mohou dát stranou 6000 měsíčně, to je nezabije, na živobytí zbývá 23000 čistého, což pro průměrnou 4 člennou rodinu je celkem únosné. Jo, je to trochu životření, ale jde to. 6tis. x 12 měsíců x 25 let je celkem 1,8 mil. Kč. Zrovna teď je docela dobrá doba na investice do nemovitostí.
Jsem moc rád, že to takhle naservíroval Medvědovi někdo, od koho by to mohl brát. My mu to tady tvrdili už mockrát...
A to, že se při pořizování bydlení musí rodina festově šetřit odpradávna vždycky platilo, platí a platit bude. Nakonec, je to investice a dědictví pro další generace.
Ono hlavně je dobré také počítat s tím, že buďto platím nájem, nebo hypotéku. Hypotéka již nevychází o tolik dráž jako nájem, zvláště v Praze. Prostě buďto platím do svého, i když navýšené o úroky, nebo do cizího a o 20, či 30 letech mám stále prd a platím, platím, platím...
Přesně. Už jsem mu jednou vysvětloval, že když si něco najímám i s údržbou, tak si vlastně platím luxus (i kolo si mohu dlouhodobě pronajmout, pravidelně mi ho budou servisovat, pláště měnit - ale na kolik mě za pět let vyjde ?)
Jenže on dělá z nájemního bydlení ve standartním bytě něco sociálně nárokového (aby nedošlo k mýlce, jiná věc jsou sociální byty pro potřebné, ale tam by Medvěd asi bydlet nechtěl...)
Jenže ne každý má podnikatelského ducha, morálně se mu příčí pořizovat něco, co zrovna akutně nepotřebuje a pak ceny utečou nahoru a ten cíl se zdá tak nedosažitelný, že se do něj nepustí. A na to má člověk právo, aniž by tím měl být odsouzen k bezdomovectví nebo vyděračskému chování majitelů/spekulantů. Ale nemám obavy, kdyby teklo do bot, Medvěd by se určitě dokázal o řešení postarat sám, jen prostě vnímá, že někteří podobně založení už ne. Což má pravdu.
Tak já se Ti to snažím výše vysvětlovat a Ty jsi to už dávno pojmenoval tady... Ale aspoň vím, že máme jasno. :o)) Jen jsem zvědav, jestli to pochopí i jiní...
To je ale jeho rozhodnutí, za které by měl nést vlastní odpovědnost a nikoli skuhrat, že on se rozhodl špatně, ale jeho spekulace na vývoj cen nemovitostí a nájmů mu nevyšla.
Právě Ti to DanSed vysvětlil: Vnímám to jako nespravedlnost OBECNĚ. "Neskuhrám" (jen) kvůli sobě. Jde mi o princip, se kterým prostě nesouhlasím. Nesouhlasil bych s ním, ani kdyby se mě to netýkalo.
Stejně jako brojím proti školnému, které se nebude týkat ani mě ani mých dcer. Je dokonce možné, že mi to v mé profesi i (finančně) pomůže - a přesto vystupuju ostře proti tomu.
Nemyslel jsem, že ty skuhráš, myslel jsem to OBECNĚ o těch, kteří učinili svobodné a dobrovolné rozhodnutí jak se zachovají a potom za něj nesou následky ať už jsou jakékoli. Odpovědnost za vlastní jednání se ale příliš nenosí, raději se hledají viníci, aby to bylo na koho svést.
O tom jsme tu přece už také mnohokrát mluvili. V dnešní společnosti člověk svůj osud ovlivňuje jen z velmi malé části. Tomu by ale měla odpovídat také míra odpovědnosti, kterou budeme od lidí vyžadovat.
Je třeba člověk odpovědný za to, v jak bohaté či chudé rodině, v jak demokratickém, totalitním či diktátorském státě se narodil? Podobně třeba se já necítím být odpovědný za to, že jsem se narodil do komunistické éry.
Prostě člověk nemůže být odpovědný za to, co nemůže ovlivnit. A takových věcí je opravdu hodně - dokonce velká většina. Když potom člověk na tuto skutečnost upozorní, je viněn z toho, že hledá viníka. Proč by ho nehledal, pokud tím viníkem není on sám?
Život a svět není spravedlivý. Veškeré pokusy učinit jej spravedlivějším prostřednictvím diktatury proletariátu skončily v lepším případě pár justičními vraždami na politickou objednávku, a bídou, většinou však válkami, humanitárními katastrofami nebo alespoň hladomory. Sám uznáváš, že jsi svým způsobem jednou z typických obětí socialismu.
Proto si nepřeji být objektem dalších socialistických experimentů. A žádný, ani sebepřesvědčenější levicový politik či volič nemá morální právo mě nutit k opaku.
"Reálný socialismus" byla jednoznačně deformace. Za deformaci (i když úplně jiného druhu, takže by bylo obtížné je srovnávat) ale považuju i současný stav.
Nesouhlasím ale s Tvou interpretací, že levicové recepty vedou automaticky k bídě a válkám. Ani jednu z obou světových válek nerozpoutali nějací levičáci. (Já vím, že Ty považuješ za levičáky i německé nacisty, ale to fakt není směrodatné). K válkám vede právě to sobecké (podle mých měřítek pravicové) uvažování postavené na právu silnějšího a na adoraci neomezeného soukromého vlastnictví v situaci, kdy není všeho dost pro všechny. A k bídě vede hlavně nerovnoměrné rozdělování vytvořeného bohatství.
Evropa se (pro mě dost nepochopitelně) posouvá doprava. Zase jsme američtější než Amerika a kopírujeme její neoliberální recepty, které vyvolaly celosvětovou ekonomickou krizi a od kterých ta zbožňovaná Amerika poučena právě touto krizí velmi rychle ustupuje. Tento posun povede (vnímám to spíš pocitově než rozumově) k nějakému podobnému celosvětovému konfliktu, jako byly obě světové války.
Jakými prostředky se tento konflikt povede, si nedokážu moc představit (nečtu sci-fi). Možná proběhne jen na jakési virtuální finančně-ekonomické úrovni. Jeho výsledkem bude oslabení státu jako principu, tj. v demokraciích povede k oslabení až k likvidaci demokracie, v diktaturách pak k oslabení diktatury, a v obou systémech k přesunu politické moci do rukou finančních center. Uměle vyvolaná rozpočtová panika v mnoha evropských státech pro to vytváří velmi vhodné prostředí.
Jinými slovy vládnout nám budou (částečně už dokonce vládnou) finanční ústavy, které budou ovládat svět přes toky peněz. "Demokratické" volby se stanou podobnou fraškou jakou bývaly za komunistů: Budeme si vybírat jen to, kdo bude vykonávat vůli finančního kapitálu.
Medvěde, předpovídáním (laickým), kam se hrne svět, se nemá význam zabývat. Podle posledních analýz a nově sepisovaných smluv o trhu (a tím i politice) bude dominantním hráčem Čína.
To se s mou katastrofickou vizí příliš nevylučuje. Na druhou stranu mám pocit, že se úmyslně odvádí pozornost lidí k "souboji" států mezi sebou, zatímco to hlavní se odehrává úplně někde jinde... Podobně jako se odváděla a dosud odvádí pozornost k rozporu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, zatímco hlavní konflikt se dnes opět odehrává někde úplně jinde.
Ještě maličkost: Ona ta moje katastrofická vize není jen o budoucnosti, ale vlastně už i o přítomnosti... Stačí "dobrozdání" jedné či dvou ratingových agentur, aby uvrhly celé (i relativně velké) státy do područí nadnárodních bank. Už si to vyzkoušely na několika menších státech. Dá se tedy očekávat, že v nejbližších měsících otestují svou moc na nějakém větším soustu (Španělsko?)...
Já vím, že národně SOCIALISTICKOU německou stranu PRÁCE nepovažuješ za levici. Nicméně je to typická tehdejší levicová strana.
K válkám vedou z velké většiny socialistické, tedy levicové, pokusy ovládat lidi. Nejen své okolí, a svůj národ, ale i ostatní národy. Žádný skutečný liberál, tedy člověk vyznávající svobodu jednotlivce, nikdy nebude organizovat válku. Sám musíš uznat, že to je hodně nesmyslná představa.
EU, která si libuje v regulacích, nařízeních i toho, z čeho budeme stavět, co budeme jíst, a čím budeme svítit, že se posouvá doprava? Konkrétně třeba schválením Lisabonské smlouvy, která zbavuje suverenity, a tedy posledních zbytků svobody v rozhodování, celé národy? To si asi děláš PRDEL. (Omlouvám se útlocitným, ale v tomto případě se slušněji vyjádřit nedokážu). Jinak souhlasím, regulace, přerozdělování pod záminkou "solidarity", zejména svěřování majetku těm, kdo s ním neumí hospodařit (např. řeckým socialistům) apod., to je přesně opakování keynesiánských chyb, které vedly k finanční krizi.
Kéž by konečně došlo k oslabení vlivu státu (tedy hlavního viníka krize), ve prospěch svobody v rozhodování jednotlivců. To je bohužel v nedohlednu.
1. světovou válku rozpoutalo Neměcko, v té době císařství (což není ani levice ani pravice)
2. světovou válku rozpoutalo Německo, v té době pod vládou NSDAP (nacionálně socialistickí německá strana práce); tedy typická levice
korejsku válku rozpoutala komunistická severní korea
Zase ta Tvoje stará písnička, že vlastně všechny strany byly a jsou levicové... Není Ti divné, že tahle "levicová" strana (NSDAP) pronásledovala a vraždila komunisty a sociální demokraty a válku, kterou rozpoutala, ospravedlňovala bojem proti komunistickému nebezpečí?
Že má nějaká strana v názvu slovo "socialistický" nebo "dělnický", přece ani zdaleka neznamená, že je levicová. Předpokládám, že i českou "Dělnickou stranu (sociální spravedlnosti)" považuješ za levici. Tahle strana je úplně stejně "dělnická", jako je ODS "občanská". Obě tyto strany si vetkly nějaké slovo do názvu a svou praktickou politikou činí pravý opak.
Nezaměňuj slovo "liberální" se slovem "pravicový". To jsou dvě různé věci. V přirozeně rostlých demokraciích je liberalismus dokonce považován za převážně levicovou hodnotu. Když si zadáš do vyhledávače "levicový liberál" a "pravicový liberál", tak Ti v češtině vyjede dvakrát víc odkazů na pravicové, ale zadáš-li to německy, bude poměr přesně opačný.
Které státy byly před První světovou válkou levicové, že můžeš říct, že za války může levice?
Jestli sleduješ vlnu posledních voleb v EU, tak ten posun doprava musíš vnímat. Jo a s těmi řeckými socialisty: Kdo vládl v Řecku do roku 2009, tedy v době největšího nárůstu státního zadlužení? Rozhodně to nebyli socialisté (PASOK), nýbrž strana Nová demokracie, která se v řeckých poměrech hlásí k pravici.
Já jako viníka krize nevidím stát, ale banky. Pak je samozřejmě jasné, že se nemůžeme shodnout.
Není mi to divné. Socialisté se mezi sebou kvůli korytům vraždí vzájemně. Po u nás třeba r. 1939 měli navrch (národní) socialisti nad komunisty, po r. 1948 a 1968 naopak komunisti nad jinými socialisty.
Souhlasím s tebou, že slovo v názvu je jen poutač a skutečná náplň může být opačná. Např. zelení nemají se skutečně zelenou (tj. ekologickou) politikou nic společného, a nikdy neměli. Nebo sociální demokracie a jiní, co si berou do huby sociálno dělají naopak politiku silně asociální (u nich je to pochopitelné, volí je chudí a státní úředníci, proto jejich ideálem je stát plný chudých lidí ovládaných státními úředníky).
Pojem levicový liberál je imho protimluv. Jak může levičák, tedy člověk zastávající regulace, konfiskaci a přerozdělování být liberální?!
K volbám v Evropě: ano, lidem došlo, že klasická levice je cesta do pekel, ale přitom požadují samé jistoty pro obyčejné lidi. Tak zvolili ve většině levicové strany s trošku jinou rétorikou. Např. nizozemec Wilders bývá našimi médii označován za pravici. V tomto článku jsou konkrétní ukázky z jeho programu, posuď sám, nakolik jsou jeho hodnoty pravicové:
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku...
Že je trapný faux-pas označovat řeckou ND za levici už jsem Ti tu vysvětloval několikrát, a několikrát Tě žádal o příklady konkrétních pravicových reforem, které provedla.
Schválně, která strana má (měla) tento volební program?
- Zrušení bezpracných příjmů, získaných bez vynaložení úsilí, tj. odstranění úrokové poroby.
- Požadujeme zestátnění všech (dosud) vzniklých trustů (podniků).
- Požadujeme rozdělení zisků velkopodniků.
- Požadujeme vytvoření velkorysého systému péče o staré občany.
- Požadujeme vytvoření zdravého středního stavu a jeho podporu, okamžité zespolečenštění velkých obchodních domů a jejich pronajmutí za nízké ceny malým živnostníkům, co největší zohlednění všech malých živnostníků při dodávkách státu, zemím nebo obcím.
- Požadujeme pozemkovou reformu, přizpůsobenou našim národním potřebám, vytvoření zákona o vyvlastnění půdy pro veřejně prospěšné účely bez náhrady. Požadujeme odstranění pozemkové daně a zabránění spekulacím s půdou.
- Požadujeme nemilosrdný boj proti těm, kteří svou činností poškozují společné zájmy. Sprosté zločince, lichváře, šmelináře a jim podobné je třeba potrestat smrtí, a to bez ohledu na jejich vyznání a rasu.
- Aby bylo každému schopnému a pilnému občanovi umožněno dosáhnout vyššího vzdělání a tím také vedoucího postavení, musí se stát postarat o důkladné budování naší lidově-vzdělávací soustavy. Učební osnovy všech vzdělávacích zařízení je třeba přizpůsobit potřebám praktického života. Pochopení státní myšlenky je třeba podporovat již od počátku školní výchovy (v občanské výchově). Žádáme, aby bylo zvláště nadaným dětem chudých rodičů bez ohledu na jejich stav nebo postavení poskytnuto vzdělání na náklady státu.
- Stát se musí postarat o povznesení zdraví lidu, a to ochranou matky a dítěte, zákazem práce mladistvých, zvyšováním tělesné zdatnosti na základě povinné tělesné a sportovní výchovy ze zákona, větší podporou všech spolků, které se zabývají fyzickou výchovou mládeže.
- Požadujeme odstranění žoldnéřského vojska a vytvoření lidové armády.
NDSAP ?
24. února 1920, Mnichov
Projev k spolustraníkům
To už jsem někde viděl, to musí být nějaká autentická pravice:-)))
Abschaffung des Arbeits- und mühelosen Einkommens, Brechung der Zinsknechtschaft.
Wir fordern die Verstaatlichung aller (bisher) bereits vergesellschafteten (Trusts) Betriebe.
Wir fordern Gewinnbeteiligung an Großbetrieben.
Wir fordern einen großzügigen Ausbau der Altersversorgung.
Wir fordern die Schaffung eines gesunden Mittelstandes und seine Erhaltung, sofortige Kommunalisierung der Groß-Warenhäuser und ihre Vermietung zu billigen Preisen an kleine Gewerbetreibende, schärfste Berücksichtigung aller kleinen Gewerbetreibenden bei Lieferung an den Staat, die Länder oder Gemeinden.
Wir fordern eine unseren nationalen Bedürfnissen angepaßte Bodenreform, Schaffung eines Gesetzes zur unentgeltlichen Enteignung von Boden für gemeinnützige Zwecke. Abschaffung des Bodenzinses und Verhinderung jeder Bodenspekulation.
Wir fordern den Rücksichtslosen Kampf gegen diejenigen, die durch ihre Tätigkeit das Gemeininteresse schädigen. Gemeine Volksverbrecher, Wucherer, Schieber usw. sind mit dem Tode zu bestrafen, ohne Rücksichtnahme auf Konfession und Rasse.
Um jedem fähigen und fleißigen Deutschen das Erreichen höherer Bildung und damit das Einrücken in führende Stellung zu ermöglichen, hat der Staat für einen gründlichen Ausbau unseres gesamten Volksbildungswesens Sorge zu tragen. Die Lehrpläne aller Bildungsanstalten sind den Erfordernissen des praktischen Lebens anzupassen. Das Erfassen des Staatsgedankens muß bereits mit dem Beginn des Verständnisses durch die Schule (Staatsbürgerkunde) erzielt werden. Wir fordern die Ausbildung besonders veranlagter Kinder armer Eltern ohne Rücksicht auf deren Stand oder Beruf auf Staatskosten.
Der Staat hat für die Hebung der Volksgesundheit zu sorgen durch den Schutz der Mutter und des Kindes, durch Verbot der Jugendarbeit, durch Herbeiführung der körperlichen Ertüchtigung mittels gesetzlicher Festlegung einer Turn- und Sportpflicht, durch größte Unterstützung aller sich mit körperlicher Jugendausbildung beschäftigenden Vereine.
Wir fordern die Abschaffung der Söldnertruppe und die Bildung eines Volksheeres.
No a co s tím? Je to skutečně program NSDAP z roku 1920 (téměř dvacet let před začátekm války). Za prvé se během dalších třinácti let (do března 1933, kdy se Hitler chopil moci), tato strana někam posunula a její program tehdy už rozhodně nebyl totožný s tím, co tu citujete. Za druhé ani jeden z těchto (zajisté levicových) bodů není takový, který by vedl k rozpoutání války a vyhlazování židů. Byla to prostě jen vějička na voliče s jediným cílem - získat dost politické síly pro realizaci úplně jiných záměrů, které s levicovými hodnotami neměly absolutně nic společného. A podle těch je pak třeba politickou stranu hodnotit.
Asi tu nikoho nepřekvapí, když prohlásím, že se všemi těmito citovanými body prakticky bezvýhradně souhlasím a uznávám, že jsou levicové. Ale co z toho? Obviníte mě ze schvalování válečných zločinů nebo z podpory genocidy židovského obyvatelstva?
Vezměme si třeba českou ODS, která ve volebním programu roku 2006 měla nezvyšování finanční spoluúčasti pacientů na lékařské péči (určitě levicová hodnota) a po vyhraných volbách začala dělat úplně jinou politiku - okamžitě začala zavádět ty ostudné poplatky. Přesně podle jejich hesla "Kdybychom měli lidem říkat, co hodláme po volbách skutečně dělat, nikdo by nás nevolil." Je snad kvůli svým lživým slibům ODS odnoží soc.dem.?
Orientaci strany nedělají sliby, ale praktická politika. A zvěrstva, která dělalo Německo pod vedením NSDAP, nijak nesouvisejí s tím, na co (levicového) nalákali své voliče.
To je pravda, od r. 1920 se NSDAP posouvala čím dál více doleva, k větší kontrole státu nad životem obyvatel (nejen) svého státu. Koncem třicátých let to byla nekompromisní autentická levice.
ODS samozřejmě není odnoží soc. dem. kvůli slibům, ale kvůli svým činům. Už jsem tu tyto dvě strany srovnával několikrát. Taky jsem použil přirovnání k hokejovým týmům: samozřejmě že hráči nejsou přesvědčení Sparťani či Ostravaci. Jsou to profíci v modrých a oranžových dresech, kteří jsou placeni za to, že předvedou divadýlko pro masy, sem tam si dají do držky, a po zápase jdou spolu na pivo, spařej si držky a válí se smíchy, jak jim to pisálci a diváci (resp. voliči) pěkně žerou a platěj.
Proč do toho taháš kdo se kde a kdy narodil?
Každý se může v mnoha ohledech rozhodnout jak s něčím naloží. Pro příklad, jestli chce platit nájemné, nebo ve stejné výši hypotéku a bydlet ve vlastním. Posoudí veškeré varianty, rizika, výnosy a poté učiní rozhodnutí. Jestliže po 10 letech přijde na to, že se asi rozhodl špatně je jeho odpovědnost.
Já se naopak cítím být odpovědný za rozhodnutí investovat do bytu, mít děti, jezdit autem, používat kolo jako dopravní prostředek, nekrást, pojistit si majetek, zabezpečit se na budoucnost. Každý den dělám mnoho rozhodnutí, které jsem schopen ovlivnit a za které beru plnou odpovědnost.
Je chybou, že stát osekává svobodu jednotlivců a jejich rozhodování nahrazuje rozhodnutím úředníka, který vůbec nemá páru co kdo potřebuje a jaké má priority. Právě toto osekávání svobody a možnosti volby dělá z lidí ovce, kteří se následně neumí rozhodnout, co potřebují.
No, kdyby Medvěd opravdu neměl podnikatelského ducha, tak učí někde na jazykovce. Takhle ale evidentně chce mít svoji práci a příjmy pod kontrolou.
A pořízení přiměřené nemovitosti (bytu) není žádným zvláštním finančním zatížením, nebo riskem. Jak už je uvedeno jinde, hypotéka je naprosto srovnatelná s nájmem. A riziko v tom není víceméně žádné. Splácím, bydlím ; něco se zvrtne ? - odcházím opět do nájmu.
Jestliže se něco zvrtne, tak je možná dohoda s bankou. Pro ní je lepší se s klientem dohodnout, než nemovitost zabavit ihned. Pokud obě strany spolupracují, je možné zvrtnutí překlenou.
Pokud je zvrtnutí většího a dlouhodobějšího rázu, je možné mít hypotéku pro takovéto věci pojištěnu a potom je to zase jednoduší.
Poslední možností je se nemovitosti zbavit, vyplatit banku, něco může zbýt, zvláště, pokud se zvrtnutí stane později a vrátit se do nájmu.
jezusmarijaundrýbrcoul.
Ty prostě nerozumíš základnímu faktu, že valná většina důchodců nezačíná ze stavu NULA !
Skoro každému zde, až na tebe, je jasné, že důchodce nezačíná důchod na ulici s prvním důchodem v ruce.
Dále nerozumíš faktu, že před 15-20 lety nestál malý byt miliony ale statisíce.
Pokud mluvíš o tržních cenách po zhroucení režimu tak piš jasně o čem mluvíš. Klidně ti můžu říci, že dr.garsonka v roce 1994-1995 nestála miliony!
Takže až pochopíš, že valná většina důchodců má kde bydlet, značná část bydlí ve svém, část v regulovaném a část v tržním, že mají většinou splacené anuity, kompletní spotřebičové vybavení, dost velká část vlastní auto a chatu nebo chalupu a že si na to dokázali našetřit navzdory tvému přesvědčení, že když někdo něco má tak je to mrzký kapitál a bůhvíjaktomu vlastně mohl poctivě přijít, že ?
Přestaň tady fabulovat, že si nikdo prostě nemohl našetřit a tím naznačovat kdeco...
A tu poslední větu o lidech s průměrem a dětma si laskavě strč za klobouk...
To je hrůza jak někdo dokáže tak hloupě vrtěti poctivým lidem a přitom na statisíce lidí, kteří poctivě získali majetek jen tak mimochodem házet špínu.....
Před těmi 25 lety ale ty statisíce měly srovnatelnou hodnotu jako dnes ty miliony. Kdo měl v roce 1990 našetřené tehdejší statisíce? Veksláci, komunističtí funkcionáři a podvodníci kšeftující s nedostatkovým zbožím. Našetřit tehdy statisíce z dvouapůltisícového platu? Ještě umím počítat... To není házení špíny, ale konstatování faktu.
A pokud se někdo staral o děti, tak s tou nulou v tom důchodu klidně mohl začínat.
Copak se o ty děti staral ve vzduchoprázdnu? Hlavně kvůli dětem si snad člověk buduje "hnízdo", které má pak na stará kolena "jak najité". Navíc si v té době lidé pořizovali děti kolem dvacítky, takže v době nástupu do důchodu už je měli docela dávno z krku.
Tohle mohlo částečně platit na vesnici, ale nikoli ve městě, zvláště ne v Praze. Něco jiného je, když má člověk ve vsi barák po rodičích a prarodičích, a něco jiného, když zakládá rodinu v pronajatém bytě, což za komunistů v Praze prakticky jinak nešlo.
Děti si člověk skutečně pořizoval kolem dvacítky. Já taky - v mých čtyřiadvaceti už byly na světě všechny tři moje dcery. Pak ovšem také záleží na tom, kdy "vyletí z hnízda". Dnešní děti moc nepospíchají. Ale fakt je, že posunem důchodového věku do vysokého stáří člověk i tak má dost času myslet trochu i na sebe.
No ale tím líp, ne? Pokud vydělávající dítě dál bydlí s rodiči, tak ty náklady domácnosti se rozpočítají na více lidí a dokonce si tak rodič může na penzi našetřit víc.
Ten venkov kontra město je částečně pravda. Částečně, protože velká část pražáků nějaký ten domeček po babičce na venkově má nebo měla taky. Že je pro ně pohodlnější ho mít jen jako víkendové sídlo, je jiná věc.
A ti, co za komunistů zakládali rodinu v pronajatém bytě přece platili za nájem taky "komunistické" ceny. Takže někde snad ty peníze, které venkovan vrazil do bydlení, měl, ne?
Člověče ty tu výchovu provádíš jako topič elektrárenský ?
Všechno co si vydělal ti shořelo v dětech, že ?
Moje matka nás měla v 20,22 a 25 letech jejího věku, otec byl o 1 rok starší.
Máš snad pocit, že se dítě vychovává 35-40 let ?
Újezďáku, Újezďáku, nevěděl jsem, kde se na tebe nalepit, tak budu pokračovat zde. Neodpověděl jsi (a mám ten dojem, že vím proč) na moje otázky ohledně roku, kdy tvoje matka dostudovala VŠ a co jsi ty dělal pět roků před rokem 1990.
Bez ironie a sarkasmu ti říkám otevřeně: jsi docela obyčejný ........(nechť si každý doplní). Svého času jsem zde uvedl, že nejradikálnější a nejagresivnější argumenty používají ti, kteří mají špatné svědomí. Po tvých výpadech ti mohu sdělit, že tě mezi ně počítám. Vím, že mě budeš považovat za neřáda, ale od tebe si to rád vyslechnu (J. Čapek: " Všude, kde jsem byl nějak nepohodlný neřádům, byl jsem prohlašován za neřáda".).
Veškerá analýza vychází pouze z tvých písemných prohlášení a vůbec bych se neopovažoval zmiňovat se o tvé matce, ty ji však používáš jako argument pro situaci v komunismu i po jeho pádu. Vycházejme z toho, že by se vyjadřoval nezávislý ale ke komunismu velmi kritický historik nebo analytik. Zde by byla jeho slova:
Při prostudování písemných výpovědí syna dotyčné (budu používat tento neutrální způsob místo termínu matka) musím konstatovat, že v době, kdy byla potlačována práva mnoha občanů (70 a 80tá léta), v době, kdy inteligence byla odstavována z míst, ke kterým je předurčila kvalifikace, bylo nutno na tyto posty uvolnit a vzdělat zástupce dělnické třídy (viz paralela s událostmi před desetiletími). Dotyčné tedy bylo umožněno vystudovat střední i vysokou školu (v době absolvování VŠ syn dotyčné odmaturoval), přes nynější prohlašování syna (citace: "..matky, kterou komunisté pronásledovali a nenechali ji vystudovat.." ze dne 20.6.t.r.). Toto je poměrně neobvyklé a pozdější odvolávání se syna na skutečnost, že komunisté vyměkli, je nepravdivé. Od startu normalizačního procesu až do roku 1989 byly represe běžným prostředkem pro boj s nepohodlnými subjekty.
Takže konečná....můžeš zde dál radikálně planout, musíš se však více při svých vyjádřeních kontrolovat (ta paměť), bojovníku proti komunismu!! Jen doufám, že mě budeš patřičně nenávidět, budu to považovat za čest.
Vyjadřuješ velmi přesně i moje pocity. Jen bych si to asi nedovolil vyjádřit tak otevřeně. Ne ze strachu z reakce, ale proto, že útok na svědomí oponenta v politické rovině je na moji povahu (i přes moji přímočarost) příliš těžký kalibr. Ale Ty máš s komunistickým režimem delší a určitě i hlubší zkušenosti než já, tudíž asi také s nejrůznějšími typy lidí, které pak dokážeš snáze odhalit a přesněji zařadit.
Víš kulový a plácáš. Na domek se dalo našetřit. Jenže to bylo opravdový špórování, ne to tvoje divadelní. A pak taky fůru let denodenní dřiny na stavbě.
No vidíš to, my na družstevní panelákový byt 3+1 v Praze čekali skoro 15 let, pak nás jednoho dne družstvo stáhlo o 30tis Kč a mohli jsme se nastěhovat... Celých těch 30 let do dneška jsme platili jak nájemné + služby, tak i nějaké ty splátky toho bytu, z čehož nám vyplynula jedna věc - letos jsme dosáhli anuity +-1000Kč a byt bude převeden do našeho osobního vlastnictví. Sice tam je ještě jedna malá opičárna se zaplacením podílu z pozemku pod naším domem, ale to také není bůhvíjaká cifra.
Takže mi řekni co je na tomto postupu tak nezkousnutelného, že se Ti takový způsob získání bytu nelíbí ??? Myslím, že je to hodně podobné současným hypotékám, jenom ty úroky jsou trochu jinde a samozřejmě potřebné sumy... Rozhodně to ty platící nezruinovalo ani tenkrát a ani teď...
Ještě poznámečka. Při restitucích stát zohlednil zájmy restituentů, ale opomněl nároky nájemníků. Nájemníci v dobré víře bydleli ve státním a najednou bydleli v soukromém. To nebylo fér a možná by se s tím dalo něco i právně udělat.
Hele to je už docela plytké ne ?
Osobně musím říci, že přechod z pracek OBPH pod soukroumou osobu měl jen jednu jedinou blbou chvíli, když se procesí dědiců ve věku od 30 do 90 let seznamovalo se stavem majetku.
Čili nám prošli jednou bytem s technikem OBPH, aby si to předali.
Jinak to bylo zlatý nebeský, opravovalo se ihned, kvalitním matrošem a docela to klapalo. Domovník a topič se najednou z naboba stal úslužným člověkem, který začal zdravit jako první...:-D
Jinak bych rád věděl co znamená bydlet v dobré víře ve státním ? Je to to, že si pak člověk léta užíval regulovaného nájmu ??? :-D Případně to pronajímal dál, jako někteří a na cizím majetku vařil ?
Upřesnění - OPBH.
Ne všude to probíhalo tak idylicky. Pokud se toho ujali původní vlastníci, tak to asi bylo častěji rozumné, ale pokud to restituenti prodali spekulantům, už to tak růžové nebývalo.
Bydlet v dobré víře ve státním je myšleno tak, že jsi za nějakých podmínek podepsal nájemní smlouvu a při restituci se podmínky významně změnily. O zneužívání nájemních smluv jsem nepsal.
no tak jsi si vybral jednu stranu síly a já tu druhou....
Nevylučuji, že někde nechalo OBPH majetky majitelům v dobrém stavu i když jsem se setkal spíš s opakem.
Stačí si vzpomenout, že po Praze jsi v podstatě chodil dřevěnými tunely, říkávalo se tomu "pochozí lešení" a hlavním důvodem bylo, že majetek státu spravovaný OBPH se rozpadal tak, že padal pracujícím na hlavy....
Podívej se někdy pozorně na film "Jak utopit doktora Mráčka" jak vypadala stará zástavba po 25 letech aplikace socialismu....
Proč ti, kteří koupili dům od restituentů jsou spekulanty?
Nic takového jsem nenapsal. Z mého tvrzení dokonce ani nevyplývá, že existuje jediný takový případ.
Pak jsem to špatně pochopil.
Máš namysli, že nebylo fér těm lidem vrátit majetek, který jim byl ukraden?
Ten problém je trochu složitější a vůbec ne černobílý. Kdyby dnes proběhlo znárodnění, byl bych později tvrdě proti tomu, aby se vracely majetky Bakalům, Tykačům, Babišům, Krejčířům, Pitrům, Řebíčkům, Grossům apod.
I při oprávněných nárocích na vrácení ukradeného je třeba brát v úvahu práva dalších osob. A podle mého názory práva nájemníků byla ignorována. To neznamená, že jsem proti restitucím, i když s jejich plošnou aplikací problém mám. Dost často přišli k majetkům lidi, kteří se o to vůbec nepřičinili, a jejich předci se nepřičinili nijak eticky. Ale chápu, že soudit jednotlivé případy by se zvládnout asi nedalo, nehledě na prostor na korupci.
Naprostý souhlas. Navíc myslím, že by ten výčet byl podstatně delší (Koláček, Komanický atd.). Jde tedy jen o to, kde by tento seznam končil a kde by už začínal "seznam" těch poctivých. Kdo by tu etičnost posuzoval a podle jakých kritérií? V tom jsem dost skeptický.
Na tomhle je nejhorší, že každé znárodnění zakládá do budoucna riziko privatizace a každá privatizace do budoucna riziko znárodnění. A na každém z těchto gigantických přesunů majetků vydělává pořád stejný typ lidí, někdy dokonce i stejní lidé.
Není to černobíle, to souhlasím. Nicméně, majitelů domů se také nikdo neptal a sebrali jim to. Jestliže ti co jsi vyjmenoval nabyli majetek neoprávněně, tak na tom by měla pracovat policie a soudy. Jestliže nabyli majetek v souladu se zákonem, tak by jim v tom tvém hypotetickém příkladu vrácen měl. Kdo by rozhodoval, jestli je někdo k vrácení způsobilý, nebo není?
Jaké práva nájemníků byla ignorována?
Ne vše, co se nedaří prokázat, že nebylo ok, bylo ok. Vím o řadě případů, které byly protizákonné, ale není boha, aby to soud odsoudil, neboť buď nejsou důkazy nebo jsou, ale jsou právně nepřípustné. Díky nastavení systému, který byl nastavován s cílem právě takové čuňárny umožit.
S tím, že to nebylo a není čisté souhlasím, ale kdo by rozhodoval, jestli v tom hypotetickém příkladu je ten vlastník způsobilý, jestli vrátit, nebo ne? To může být jenom soud. Jestliže by se jim neprokázalo nabytí protizákonně, nevidím žádný prostor, že by se jim majetek nevrátil, i když bych kolikrát s tím souhlasil.
Jsou i revolučnější metody. Třeba presumpce viny, pokud nárůst majetku je rychlejší než 5 miliónů ročně. Pokud neprokáže etické jednání a skutečně přínosné bohatnutí, pak by měl smůlu. Já myslím, že není vyloučeno, že se dočkáme lidových tribunálů nebo gilotin.... Istória pavtarjájetsa:-))
To by byl nebezpečný pokus. Když to vrátím k důchodům, tak bychom je mohli vyplácet jenom tomu, kdo prokáže, že celý život jednal jenom morálně a čestně :-))
Už byly různé revoluce. A nedělej si iluzi, že lidi se změnili, že jsou kultivovanější. Až dojde na lámání chleba, Němec, Čech, Američan, všichni budou ochotní dělat taková zvěrstva jako za války na Balkáně nebo při WWII. To je na beton. Lidi jsou svině. Záleží jen na tom, kdy to praskne.
Já si o lidech nedělám iluze, ale doufám, že jsme prozatím daleko od zvěrstev o kterých píšeš.
To si lidé u nás v roce 1925 nebo v Jugoslávii v r. 1985 nepochybně mysleli také...
Mysleli, proto jenom doufám. :-)
Na tom, co jsi popsal, nevidím žádný problém.
No vidíš to, a takových nás byla pěkná řádka. Pak tu byli ještě ti, kteří se dostali ke státním bytům. Ono těch možností zas tolik nebylo, ale nějak to přeci jenom šlo...
Teď už jen chybí, abys vlastnictví bytu kriminální nádech... Zavrženíhodnost už z tvých závistivých slov jen čiší ! Viď, že bys chtěl zestátňovat, vyvlastňovat, zabírat... Když nemáš ty, jak můžou mít jiní ten posranej KAPITÁL ???
Fakt, nemůžu jinak - za tvojí přezdívkou vidím nehorázně závistivý hovado. A každým dalším příspěvkem mě v tom jen utvrzuješ.
Závistivý hovado... Děkuji ti za Rondu, Bože, nejsem na tomhle světě jediný, kdo to pochopil a dokázal to naplno napsat :-)
Tak to tedy brzdi. Že má někdo jinej názor na ideální uspořádání společnosti, ještě neznamená, že je závistivý hovado.
Já mám majetku dost a jsem třeba toho názoru, že vlastnění pozemků je blbost, pozemek by měl být maximálně v pronájmu. Totéž se týká památek. Pokud svou pronajatou nemovitost nespravuješ řádně, měl by Ti být nájem zrušen. Nicméně chápu, že z historického hlediska je to utopie. Snad po globální revoluci:-)))
Pozemek by měl být maximálně v pronájmu... zajímavá myšlenka... ale od koho si jej pronajmeš?
Ono to tak vlastně v podstatě je. Když si chceš na VLASTNÍM pozemku něco postavit, zalesnit jej, odlesnit, vždy musíš mít požehnání státu (resp. jeho orgánu). pokud dojde ke sporu o vlastnictví, rozhodující je, co je ve státní evidenci. Stát ti může pozemek obstavit, vyvlastnit a jednou za pár desítek let jej znárodní. To není žádné svobodné vlastnictví, to je nevolnictví:-(
No odpověděl sis sám. Regulace ze strany státu je pouze mírnou náhražkou režimu pronájmu. Díky nedokonalosti tohoto systému dochází k takovým absurdnostem, že mávnutím dostatečně podmazaného úřednického proutku ("bezplatnou změnou nájemní smlouvy") se z celkem bezcenného kusu hlíny stane mnohamiliónová hodnota (o kauze Uhříněves a letiště Ruzyně raději pomlčím, mohl bych dostat infarkt). Takže další logický krok v regulaci by mělo být zpoplatnění změny určení pozemků. Co Ty na to, obhájče svobodného vlastnictví? Už na tom pracuju:-)))
Jestli jsem si odpověděl sám, tak jsem tu svou odpověď nepochopil. Od koho by si všichni pronajímali pozemky aj nemovitosti? Od bohyně Gaii? ;-)
Od veřejné správy, která už teď, jak jsi popsal, toto vlastnictví omezuje, čímž de facto vykonává část vlastnických práv. A nenamítej mi, že je to prostpr pro korupci, klientelismus a bůhví co ještě. To vím taky:-))
Mimoto, že je to prostor pro korupci, klientelismus apod., tak mi není jasná ještě jedna věc:
Kde ta státní správa ten nemovitý majetek získá? Vykoupí od soukromníků? Kde na to vezme peníze? Co když někdo nebude chtít prodat?
A propos čerstvá zprávička o hospodaření státní správy s nemovitostmi:
http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek...
v Číně ( kde je podle Medvěda málo vězňů) se ovšem za takové věci i popravuje :-D
Za jaké věci? Za zveřejnění takovéhoto hospodaření státní správy na internetu?
:-)))
člověče i za takové :-D
Pamatuješ ten skandál s plastem v dětském mléku?
To mělo pekelnou genezi, kterou ukončila až diplomatická iniciativa Novozélandské vlády ( firma měla akcionáře z NZ).
V okamžiku, kdy novozélanský vlastník zjistil že jim subdodavatelé pančují mléko nějakým svinstem chtěl uzavřít výrobu, stáhnout výrobky a udělat televizní kampaň aby zabránil konzumaci.
Komunistické vedení oblasti na něj poštvalo policii, dostal domácí vězení, zákaz vykonávání vlastnických práv a hrozila mu žaloba pro šíření poplašné zprávy. Místní úřady prostě něchtěli takovou ostudu a tak onemocněly tisíce dětí a ... trval to 2 měsíce než Peking nařídil místním straníkům všechny kroky, které navrhoval šikanovaný akcionář z NZ .....
Problém je v tom, že ty snad ne tolik, ale Medvěd prakticky absolutně a víceméně bez vyjímky vychází z negativních případů a příkladů a generalizuje je, zevšeobecňuje a vyvozuje z nich závěry...
Nepoužívám taková slova zas tak často a rozhodně ne neuváženě. Bohužel jsi se neúčastnil mnoha jiných diskuzí na další a další témata, ze kterých mě tenhle závěr jednoznačně vychází. Mnohokrát jsem Medvěda upozorňoval s různou, situaci přiměřenou, razancí, že jeho závěry jsou zcestné a hlavně nespravedlivě a priori generálně odsuzující a až urážející celé skupiny lidí bez rozlišení. Takže se nediv, že se svými současnými výroky dostoupil u mě na tenhle stupeň ohodnocení. A znovu opakuji, oprávněně, není to jen náhodně vypuštěná nadávka, výkřik do tmy. Je to zhodnocení jeho postoje k druhým.
Říká Ti něco pozice "ďáblův advokát". Do této pozice se tady dostal a pouze přes tuto pozici ho vnímáš. Ale to není jeho celá osobnost....
Ba ne, za tu dobu jsem už měl dost času si o Medvědovi udělat obrázek - ne na základě pár výroků, nebo že bych se zaseknul a s nepřekonatelnou záští ho jednou pro vždy ocejchoval. Však se ho zeptej, jaký vývoj měly naše diskuze v průběhu doby. Že to byly určité vlny s vygradováním pokaždé u okamžiku, kdy Medvěd zplodil nějaký brutální odsudek někoho nevinného, nebo bral šmahem celé skupiny. A tak, jako on je totálně neústupný ve svých pozicích (nevím, proč se sám nazývá diskutérem, když je kazatel), tak mě zas do červena rozpalují tyhle nespravedlnosti. A ještě je docela zkousnu od nějakého bezohledného grobiána, který své postoje neskrývá - nesnesu je ale od člověka, který ze sebe dělá největšího humanistu, rovnostáře a nejspravedlivějšího mezi spravedlivými. navíc s tím, že o tom dokáže do omrzení moralizovat.
Tvůj obrázek je dost pokřivený. Kdybys znal Medvěda déle a ne jen z písemných diskusí, měl bys o něm výrazně lepší mínění.
Děkujeme bratrovi za agitaci, ale mnozí Méďu než vodsaď jaxi neznají... ;-)
Jejich škoda....
Amen, bratře...
líp bych to nenapsal ..
V podstatě jsem ho zpočátku vnímal jako lehce trhlého cyklistu s neotřelými úhly pohledu, pak jsme si všiml, že témata nastoluje ve stylu Miloše Zemana nebo Jirky Paroubků, tedy urazit tak aby nebyl hulvát.... a tak nějak se to kumulovalo až jsem došel k názoru, že ho nemusím mít v přátelích
Teď budu lehce sarkastickej - to ti důchodci na Mallorce, pivečko, caffé, výlety...to museli za komunistů brát šílenej balík (vzhledem k tomu, že se zajímáš o historii, musíš vědět, jaké základy pro důchod a samotný důchod byl počátkem 90 tých let).
Neznám důchodce? Jsem důchodce (i když na svoje renty nejsem odkázaný), vím, kolik brali rodiče. V tomto se pouštíš na tenký led... Popisuješ pozitiva. Ještě před dvěma roky jsem matce připlácel 11.000,- Kč měsíčně na placení ošetřovatelky, pečovatelskou službu a rehabilitační sestru. I takové může být stáří...Nejen totálně aktivní, ale vezmi si skutečnost, že mnoho starých lidí je imobilních. Zkráceně - co když se Tvé matce něco přihodí (stačí jeden neškodný pád) - změní to jí i celé rodině (včetně Tebe) život naruby.
Výše se zmiňuješ o dětských přídavcích v 70 tých letech, půjčkách 30.000,- Kčs, jejich odpisování etc. Porovnej si ty částky (mně z toho vychází, že komunisti se pro lidi mohli strhat - chacha) - v roce 1970 jako řidič záchranné služby jsem bral 1.150,- Kčs.
Mě nepřijdeš sarkastickej, přijdeš mi lehce zatrpklej.
Ano uvědomuji si, že naše máma je v rizikovém věku, kdy jedna jedinám událost může vše změnit. Děkuji, že jsi mě to připoměl, je to od tebe milé.
Koneckonců to samé se může stát mě, mé ženě nebo našim dětem.
Ano uvědomuji si, že když potkám v cizině českého důchodce, že si pravděpodobně někde utrhl od huby, něco jiného si nekoupil a to pivo ho stojí víc než v měřítku jeho příjmu . Přesto takovým důchodcům tleskám a přeji jim mnoho takových výletů...
Ad komunisti:
Ty si opravdu myslíš, že se mohli strhat ?
A kde ty peníze pro lidi brali ti hlavou nevrtá ?
Ani když jsi se v roce 1990 rozhlédl po světě ti to nedocvaklo, že tihle komunisti prošustrovali celej tenhle stát aby mohli lidem dotovat 3500 položek spotřebního koše a zasypat je půjčkama za hubičku.
Jinými slovy, levným bůčkem, favoritkou na pořadník a levnejma energiema udělali z českýho národa "lid", jehož cílem bylo si postavit šumperák nebo bydlet v 3+kk s umakartovou nadhodnotu a ze kterých energie proudila všemi směry, kdo by ty vokna těsnil kovotěsem mámo, když je to tak laciný ten hnědej vořech.......
Klasická argumentace "ad komunisti: Ty si opravdu myslíš, že se mohli strhat?" - proč tam neodcituješ i to "chacha" - tedy výsměch.
"A kde ty peníze pro lidi brali...." - nedělej z toho problém celoglobální. Mě zajímá, kde ty lidi brali peníze, když měli možnost si naspořit na stáří a ještě si kupovat nemovitosti.
"....v roce 1990...." - neodváděj od tématu poukazováním na svět a zhuntovaným hospodářstvím. Bavíme se zde o postavení důchodců. Tudíž mi zde sděluješ, že od roku 1990 měli všichni stejné podmínky na startovní čáře (včetně důchodců).
A poslední odstavec? S tím souhlasím. Ale zase se vracím k předchozímu: pomocí Tebou uváděných nástrojů (bůček, favorit, levné energie....důsledkem postavenej šumperák) vlastně "budovali" svoji budoucnost, t.j. šetřili na stáří (z čeho) a kupování nemovitostí?? Všechno je pohled z dnešní doby - jsem rád, že jsi byl tak osvícený (včetně rodinných příslušníků) a věděli jste a finančně se připravovali na listopad 1989.
Vážení, když jsem zde zaváděl debatu o moci peněz, argumentovali jste zde ideály, když je debata o finančním zajištění (dle vzorků všech obyvatel), ideály jdou do háje a mluvíte o tom, jak se ti dnešní důchodci napakovali.
Žádal jsem vás o trochu objektivity. Na jedné straně Medvěd a ukazování vzorku těch tak zvaných chudáků, na straně druhé poukazování na úspěšné.
Je zajímavé, že nikdo se neozval, když jsem položil hypotetickou otázku (ohledně snížení příjmů o padesát procent v rámci ozdravných opatření pro tuto republiku). Takže nyní číselně: budu - li sejmut z půl milionu na půlku, zůstává mi stále milionu čtvrt, stane - li se to politikovi, zůstane mu sto tisíc, stane - li se to lehce úspěšnému občanovi, zůstává mu 50 tisíc, stane - li se to tomu s průměrným příjmem, zůstane mu 11.000,- Kč a stane - li se to zde uváděné důchodkyni, zůstanou jí čtyři tisíce. Je to hodně nadnesené, ale reál (ať se jedná o jakékoliv procento) bude vždy dle tohoto pravidla.
A ještě maličkost - jsem totálním nepřítelem nakupování v super marketech, jedním z argumentů při poukazování na to, jak ti důchodci všechno prožerou (viz jmenovaný Kaufland), jsou jejich zástupy v marketech. Napadlo vás někdy, že poměrně dost těch, kteří tam stepují, valí plné vozíky žrádla, nakupují pro rodiny svých potomků (ti nemají pro svoje vytížení čas)? Opět poukazování pouze účelové.....
Nevím za jak velikou část důchodců mluvíš. Já teď budu mluvit za moji matku a rodiče mé ženy. To jsou případy, které důvěrně znám a mohu s nimi argumentovat. Všichni tito teď už důchodci pracovali celý život na průměrných místech, při za na tu dobu běžných platech - prodavačka, vedoucí jídelny, mistr v Tesle. Navíc moje matka byla sama a nepobírala nikdy ani žádné alimenty. Přesto si obojí rodiče zakoupili byty do osobního vlastnictví. Je pravda, že to bylo díky tomu, že za dlouhé léta placení nájmu, byla už skoro splacena anuita a tak doplatky byly malé. Našetřili si taky docela dost peněz na knížky a protože je zatím nestačili utratit, my nevděčné děti už si na ně brousíme zuby. Taky na ty dva byty co po nich zbudou. No a až příjde zase náš čas, budou si na tyhle majetky co po nás zbudou, brousit zuby naše děti.
Co se týče nakupování v supermarketu, můžu říct, že tchán nakupuje ve slevách Coca Colu ve velkém, přesto že ji moc rádi nemají. A zapomeň na to, že by nám dal něco z toho co nakřečkuje, dobrovolně. Co s tím dělá, nevím, ale rozhodně to nikomu nerozdává.
Takže si myslím, že důchodci se celkově(i když jsou vyjímky) zle neměli a nemají. Co bude, to ovšem nevím. Ale už brzo to poznám :-)
Naprosto souhlasím s tím posledním odstavcem. Ano, důchodci (v globále) se zle nemají. Ale to je totéž, co v celé společnosti - ta kriteria se dají nastavit úhlem pohledu. Mám na mysli tu část, která nikolv svojí vinou spadla do nového prostředí bez jakékoliv přípravy. A ta poznámka - "už brzo to poznám", k tomu mám pouze jedno. Nejsem příznivcem přehnaně sociálního státu, ale pokud někdo řekne "valorizovat důchody ne" a současně dává návrhy na opatření - t.j. zdražíme energie, zdražíme léky, potraviny, zdražíme nájem (stále je dosti těch, kteří bydlí ne ve vlastním), nemám tendence být k tomu nevšímavý (poněvadž mě se to netýká), ale vždy si vzpomenu na ty, kteří pocítí ten dopad. O tom je celé to moje zdejší šprajcování.
Sdělím zde konkrétní příklad (a to je určeno zvláště pro Újezďáka). Znám ženu, která byla v roce 1985 totálně zmasakrována sovětskými vojáky (zlomená pánev, stehenní kosti + kolena mnohočetné tříštivé zlomeniny). Podle tehdejších smluv nikdy nic nesměla požadovat přímo po SA a zdejší stát se jí vysmíval, naopak se snažil prokázat (chválabohu neúspěšně) její zavinění. Po řadě let reoperací, bolestí a psychického zdeptání dostala invalidní důchod - samozřejmě že směšný (nebyla zase tak stará) - s trvalými následky a ztíženou společenskou situací.
To uvádím jenom jako příklad nezaviněné nepřipravenosti pro další život v tržní společnosti. A teď si, idealisté, hoďte kamenem!!
Já pouze poukazuji, že je jednostranné navigovat myšlení pouze na tu úspěšnější část obyvatelstva.
Já chápu Tvůj pohled na věc a v podstatě s Tebou souhlasím. Lišíme se pouze v tom, že já žiju svůj život a dělám vše pro to, abych ho prožil ve své spokojenosti(ale to Ty asi taky :-). A proto, přesto že nejsem nevšímavý k problémům jiných a dokážu pomoct, jsou to jejich problémy a musí si je řešit sami, tak jako já ty své. Nejsem Kristus, abych na sebe bral všechna příkoří a starosti ostatních. Mám dost svých vlastních a neobtěžuji s nimi okolí. Je to sobecké, ale já jsem spokojen. A co si o mně kdo myslí je mi slušně řečeno jedno.
Znovu s Tebou souhlasím, já rovněž neřeším problémy jiných (pokud to nejsou moji zaměstnanci), ale odmítám teoretická radikální hesla a totální odsuzování všech.
Tenhle postoj je dost nebezpečný a okusil jsem na vlastní kůži. Když jsem kupoval pozemek, staral jsem se, aby mě prodejce nepodvedl. Jenže on podvedl všechny ostatní okolo a bohužel to dolehlo i na mě, i když já mel neprůstřelnou dvoustrannou smlouvu. Takže oddělit se od okolí může mít za následek to, že Tě to okolí stejně potopí.
S tím se při takové filosofii musí počítat. Každý jsme svého štěstí strůjcem. Jen si pak nesmíme stěžovat, že za to může někdo jiný.
Nejsem si úplně jistý, ale myslím si, že nevalorizování navrhoval Janota, vznikající vláda se spíše stavěla za valorizaci.
Ano, máš pravdu,ovšem kterak sáhnout na důchody (a dle mě v mnohých případech oprávněně) je otázka jednání (asi všichni předjímáme - i to nevalorizování může být). Na druhé straně (to se pouze domnívám) i když bude valorizace, asi svojí výší nepokryje zvýšené náklady.
Mně jen připadá zvláštní, že se baví o úsporách v oblastech, které jsou dosti na očích a úplně jsou mimo úspory u nepotřebných institucí.
Podle mého je potřeba počkat, až z toho vyleze nějaký konkrétnější záměr, zatím je to vše ve stavu chtěli bychom, ale výsledek může být naprosto jiný.
S druhým odstavcem naprostý souhlas.
Se divím, že Medvěd ještě nepřišel s teorií, že dědit po rodičích je vlastně transfer kapitálu, kapitálu nezaslouženého a kapitálu, který dědice sociálně zvýhodní a segreguje od obyčejných lidí, kteří nemají rodiče s kapitálem :-D
Ale už přišel, už jsem od něho takovou ultrakravinu tady četl ;-)
Promiň ale začíná nám to tady medvědovatět včetně vkládání do úst....
Kde jsem řekl, že jsme měli všichni stejnou startovací čáru? Kde jsem řekl, že se lidi měli připravovat na změnu po roce 1989?
Kde jsem řekl něco kauflandu atd ?
Navíc neznám jedinou rodinu, ve které by nakupovali bába a dědek pro rodiny svých dětí plné koše jídla kdesi v Hypermárketech a vlekali jim to domů. Takovou rodinu bych strašně rád poznal abych jim vynadal, že si neváží stáří :-D
Add úspory, zjevně pocházíš z rodiny, kde je toto slovo neznámou veličinou.
Moje matka dokázala uživit rodinu a ušetřit peníze i když otec se příliš nesnažil se s námi dělit o svou mzdu a raději platil bene za kamarády po hospodách.
Moje babička každému svému vnukovi po dosažení 18 let ještě hluboko za totality předala knížku na 10,000 kčs (7x) Opravdu nechápu jak to dokázala z platu kuchařky, pak důchodu a brigád ve formě pomocné síly v kuchyni.
Jistě teď určitě řekneš, že jsme si to neměli brát a tak, ale je to prostě fakt.
I moje máma prostě dokázala při rodině udělat maturu a pak vš a vyhrabala se za 2 pětiletky do slušného místa ze startovní pozice vyučená mlékařka a uklízečka ve škole, ke kterémuž vzdělání ji určilo rozhodnutí komunistů a několika studijních kolektivů na středních školách které nechtěly studovat s dcerou politického vězně a nakonec politického mrtvého vězně.
Takže pokud jsi za svého života nic neušetřil, nic neměl, nepořídil jsi si vlastní bydlení a nic nemáš tak tě můžu politovat nebo se zeptat jestli jsi si ty peníze užil jinak ? Vím, že jsi podporoval matku, to je super, taky možná jednou budeme muset, ale nevím proč bych měl vysvětlovat furto dokola jako ona dokáže vyjít s tím co má, když někteří vyjít nedokáží ? Nepije, nekouří, šetří i to je přece cesta jak prožít život, nikomu nebráním aby utratil všechno co má ale nechci mu vysvětlovat jak je možný že některým se povedlo něco jiného
Začínáš být trochu mimo (a osobní), to byla otázka(!!) ohledně startovací čáry, o Kauflandu byla zmínka z toho důvodu, že se to zde mnohokrát probíralo.
To, že neznáš rodinu, kde se nakupuje pro rodinné příslušníky, nevypovídá nic o tom, že tyto případy nejsou.
A hlavně se vyhýbej poznámkám o mojí rodině.
Pokud to bude směřováno na mě, nemám s tím problém. A jsi úplně mimo v tom, kdy mě oslovuješ ("pokud jsi nic neušetřil, nic neměl, nepořídil jsi vlastní bydlení, nic nemáš..") - vše to, co jmenuješ mám v bohaté míře.
Ale vezmi si svoje pochody.....když je řeč o strašném životě v komunismu, planeš a chrlíš teoretická hesla jaká to byla hrůza a když je řeč o těch, kteří z toho systému jako hodně dospělí vypadli, uvádíš, jak si stačili vydělat, našetřit a nakoupit. Tak jak to vlastně je?
A ještě k Tvé matce (nezpochybitelně ji hodnotím kladně) - je to asi týden, kdy v jednou příspěvku dosti agresivně zaznělo "za komunistů byli lidé zavíráni, nesměli studovat, nedostali práci, dělali topiče, etc...". Proč jsi se tehdy neozval, že ne ve všech případech a pak jsi mohl uvádět, jak Tvoje matka vystudovala??
Proč jste všichni permanentně nas...í, když s vámi někdo nesouhlasí??
Chyba, chyba - nenapsal jsem otazník. Ovšem smyslem Tvých slov to mohlo být i konstatování.
Máti dostudovala večerně, při třech dětech zhruba v době kdy jsem maturoval...
Při pokusech o řádné studium byla nepřipuštěna ke studiu několikrát, má dokonce doma dopis který napsal rozhořčený studetnský cosi a s razítkem školy tam bylo něco ve smyslu " sice si jsem byla přijata, ale my nesouhlasíme aby v naší škole byla dcera takového atd atd....
Nevedu si záznam toho co bylo a nebylo diskutováno.
Promiň, ale tvůj přístup k příjmům mé rodiny, mě vedl k zjevně mylné doměnce, že u vás je všechno naopak.
Za to se samozřejmně omlouvám.
Navíc komunismus opravdu upřímně nesnáším, i když jsem v něm vyrostl.
Moje rodina jak z otcovi tak z matčiny strany si od komoušů vytrpěla dost.
Nemám potřebu je obhajovat ani tím, že po letech vyměkli a nechali paní uklízečku nyní vlastně dělnickou třídu udělat si školy...
Tak to trochu odlehčíme - já jsem se sice na VŠ dostal, ale úplně na jinou, než jsem původně chtěl (dodnes za to komunisty velebím - chtěl jsem učit matiku a fyziku) a na ekonomku jsem byl dotlačen protekcí a úplatky. To jen tak mimo. Důvod nepřipuštění k přijímacím pohovorům byl následující: "..nejste připuštěn k přijímacím pohovorům....po roce práce v některém výrobním závodě, vstupu a práci v ČSM si můžete přihlášku na zdejší VŠ podat opakovaně.." Nakonec jsem stejně řádné studium (po třech letech) přerušil a dalších pět let jsem studoval, studoval, studoval a dostudoval při práci.
Jenom zpětný dotaz - nějak mi to uniká... Když se zmiňuješ o matce, kdy dodělala VŠ?
A ještě k první větě - vůbec nejsem zatrpklej. Od odstavení komunistů jsem v totálním laufu. Ovšem při cestě k ideálům lidé často zapomínají (běžně) i na stinné stránky, což já nemíním opomíjet.
Prober se. Žiješ v tzv. světě, obklopen tzv. realitou, jestli jsi o tom ještě nikdy neslyšel. Na tomto světě Ti nikdo nic negarantuje. Nirvánu, nebe, peklo, jistoty pro obyčejné lidi, zkrátka nic. Každý maximálně slibuje.
Stát SLIBUJE, že když mu celý život budeš odevzdávat půlku všeho, co vyděláš, tak snad až budeš v důchodu, pokud stát náhodou nezkrachuje (což je při jeho hospodaření nejpravděpodobnější varianta), na tebe možná něco zbude. OK, když Ti to vyhovuje, tak tyto podmínky akceptuj. Já nechci nic jiného, než možnost tyto podmínky neakceptovat, pokud mi z nějakého důvodu nevyhovují. To mi přijde jako naprosto legitimní požadavek.
Je pravda, že myšlení značné části našeho národa je na úrovni doby kamenné, a životní styl tomu pak logicky odpovídá. Mýtus, že důchodci jsou chudáci byl vyvrácen již v minulém dílu tohoto seriálu.
http://finance.idnes.cz/jsou-duchodci-opravdu...
Naprosto s Tebou souhlasím, že stát slibuje (ale ústy politiků, proto všude zdůrazňuji, že jim nevěří - tedy tomu státu).
Ohledně důchodců - to víš, že se mají dobře (bez ironie) - ale my se máme lépe....
Ještě k tomu článku ("finance") - velmi "špatně" je tam uváděn faktor času. Já když jsem makal jak zběsilej, tak jsem neměl čas na utrácení peněz a love se hromadily. Když má ve stáří člověk dost časů, tak neví, jakými radovánkami by jej vyplnil - a to stojí pěknej ranec.
Zajímavý postřeh. Taky jsem si toho všiml. Když je práce nad hlavu, nestíhám utrácet a jsou vyšší prémie, to vypadá hned líp než přes léto, kdy v práci končím často i před zavíračkou obchodů:-/
Navíc k předchozí poznámce (té mojí) - vychází mi z toho, že důchody by měly být větší, než je plat. Před dvaceti lety jsem v práci blbnul od rána 5.00 hod., vracel se kolem desáté večer. Neměl jsem čas jíst (to do mě sekretářka násilím narvala obloženej rohlík), neměl jsem čas na koníčky, společenské obědy a večeře mi platil "stát". Tudíž člověk moc peněz nepotřeboval.
A v důchodu by to mělo vypadat následovně: dopoledne si zajít na caffe s dortíky (přečíst noviny), pak v klídku na oběd do dobré restaurace (kdo by umýval nádobí), na hodinku si lehnout, pak vyjet na kole (nebo se projít), navštívit známé (s dary), večeřička v luxusním podniku....etc... No a ve stáří je člověk citlivější a proto je velkorysejší ke svým přítelkyním.
No do pr...e, jak to, že jsem neviděl žádný návrh komise Bezděka, nebo neslyšel od vládnoucí garnitury toto jako důvod pro důchodovou reformu???? Něco je špatně...!!
Jo, to se mi líbí, ale na to má člověk myslet dřív, aby si na luxusní důchod nastřádal. Jenže i v době výdělečné aktivity a minimálních útrat se kolem člověka najde dost lidí, kteří ho starosti o peníze rychle zbaví. Takže rada pro mladé, vydělávat penízky, ale hlídat je na důchod:-))
Ježíšmarjá, už zase? Snad má oddíl "Skrýt" dostatek místa. Ne, že by mě reforma nezajímala, ale jak přijde, tak se s ní budu muset vyrovnat. Škoda, že nejsem úspěšnej emigrant - navrátilec.
Výši mého důchodu ovlivnila spíš doba nedávno minulá (devadesátá léta a přelom tisíciletí). Tohle, co tu "řešíme" ovlivní spíš lidi kolem čtyřicítky a mladší. Důchodová reforma je jediná příležitost, kdy si můžu říct "Ještě že nejsem mladší..." Na druhou stranu to těm mladým "hurápravičákům" škodolibě přeju. Za pár desítek let si budou muset pokorně sezobat, co si teď nadrobili. Jen s tím teď strhnou do bídy i ostatní.
to je ale blábol Medvěde...
Jen doufám, že tvoje děti, až budou na kolenou houpat vnoučata ,nebudou obětí právě takových zhůvěřivců jako jsi ty.
Lidí, kteří raději prožerou všechno sami a na budoucnosti jejich dětí a vnoučat jim vůbec nezáleží....
Jinými slovy, buď rád, že tvoje dcery nevědí jakej je jejich táta.
Já na rozdíl ot tebe si dovedu představit, že až bude v levicí zoufale udržovaném státním průběžném systému LETADLO nucen jeden člověk platit jednoho důchodce (nebo i víc) , že se takový mladý zamyslí, jestli není lepší udělat revoluci nebo uprchnout ...
skrýt ..
Sice to neni o reforme, ale myslim, ze je to hodne zajimave. S timhle clovekem maximalne souhlasim. Zvlaste s tim, jak komentuje "ceskou chudobu".
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani...
jéžiš dyť von je to jen nějákej emigratnskej šizunk, co by nás tady chtěl vo něčem poučovat, si žil v tý Kanadě zatímco jsme my tady trpěli :-DDDDDDD
Už vidím ty reakce .... :-(
Zrovna jsem chtěl napsat něco v tomhle duchu ;-))
Ten člověk je velmi moudrý a mluví velice velice dobře! Prostě nemedvědovsky :-)
Medvěd : že se na přípravách reformy podíleli i jednotlivci delegovaní levicí, na celkově asociálním obsahu reformy nic nemění
Včera jsem to chtěl překopírovat do rubriky vtipů ... spolu s M. větou z článku
"Jediný, kdo tady byl a je dlouhodobě ostrakizován, jsou levicové strany"
Tvoří závěrečnou půvabnou agitační arabesku, která sama sebe kouše do , do , no ocas to není važení :-D
?:-D
Vono s tou levicí to nebude tak horký, voni totiž jsou taky koupený velkopodnikatelama. Od pravice se liší pouze tím, že chtějí zátěž hodit na střední třídu, a pravice na nižší třídu. Ale na ty skutečně bohaté se všichni bez výjimky bojej. No a vo tom to je.
Především, levice (KSČ+VV) i středové strany (ODS+TOP09) jsou jen nástroje té nejbohatší třídy jak dát lidem iluzi, že si vládnou sami. Takové šidítko.
Skutečnou pravici nemáme, protože skutečná pravice NESLOUŽÍ nejbohatším, tudíž nemá prostředky na kampaň, aby si získala hlasy "obyčejných lidí".
Podobně jako já "svévolně" zacházím se slovy jako "spekulace" nebo "lichva", zacházíš Ty se slovy "pravice" a "levice".
Kdyby existovala a prosadila se taková "autentická" pravice, jak sis ji vysnil, a byla natolik silná, že by řídila společnost, pak by to těm nejbohatším posloužilo, ať by chtěla nebo ne. Rozdíl je tedy nejspíš jen v tom, že ODS a TOP 09 to teď už říkají (téměř) naplno, byť ještě před minulými volbami ODS říkala, že na její politice "vydělají všichni".
Myslím, že by bylo poctivé pojmenovávat jednotlivé segmenty politického spektra podle skutečnosti a nikoli podle nějakých teoretických politologických pouček. Podle toho, jak dnes vypadá česká politická scéna, je KSČM levice až ultralevice, ČSSD umírněná levice, v některých momentech i levý střed (Mertlík, Rusnok), KDU-ČSL levý střed, zelení střed (i když by jim to daleko víc slušelo podstatně víc nalevo), VV velmi nevyhraněný pravý střed, ODS pravý střed až pravice, TOP 09 pravice až ultrapravice.
Ve světle takto definovaného zařazení jednotlivých stran se v tuto chvíli konstituuje PRAVICOVÁ vláda.
Nikoliv já, ale novináři svévolně zachází s pojmy pravice a levice, a ty pouze papouškuješ jimi vytvořenou falešnou terminologii.
Například příznivci nacismu (národního SOCIALISMU) bývají řazeni na pravici. Co je to za pravici, volající po přísnější represi a regulaci?
Skutečnému pravičákovi se ježí vše na těle při slovech "regulace" nebo třeba "poplatek". A přesto je zavedení POPLATKU a ještě ke všemu REGULAČNÍHO ve zdravotnictví považováno za pravicový krok.
Obdobně státem regulované "školné" na státních školách je v podstatě jen eufemický název pro další regulační poplatek. Akorát to naštve lidi, možná to marginálně odfiltruje studenty, kteří si studiem prodlužují období dětských her, ale zásadní vliv na kvalitu vzdělání to mít nemůže a imho nebude.
Vláda, která zruší POVINNOST mít uzavřené zdravotní pojištění, si zaslouží označení PRAVICOVÁ. Nebo vláda, která zruší nebo sníží POVINNÉ platby na sociální zabezpečení, a umožní tak lidem zajistit se na svůj důchod dobrovolně a dle své vlastní úvahy. Nebo vláda, která zruší DOTACE akciové společnosti České dráhy (8 mld ročně!!!). Nebo vláda, která zruší povinnost míchat potraviny do nafty. Nebo vláda, která zruší povinnost obchodníků s energiemi vykupovat energii vyprodukovanou posvěceným zařízením kdykoliv a za stanovenou cenu. Nebo vláda, která zruší zákaz prodeje žárovek.
Pravicová vláda bude jako nejdůležitější princip uznávat fakt, že občan ví, co je pro něj dobré, vždy lépe než státní úředník.
Šachování s výší poplatků ve výši jednotek procentních bodů, a zachování míry přerozdělování těsně pod hranicí 50% (podíl příjmů státního rozpočtu vůči HDP) nemá s pravicovými reformami naprosto nic společného.
Odmítám relativizaci pojmů pravice a levice. Vznikající vládní koalice možná bude maličko méně levicová než předcházející vlády od r. 1996, ale to nic nemění na skutečnosti, že se zatím jeví silně levicová.
Můžeme se tu bavit v obecně politologické rovině, ale to by asi nikam nevedlo. Dokonce bych v některých bodech i souhlasil. Jenže ono jde o to co nejpřesněji popisovat dění ve společnosti zastupované konkrétními stranami. Když je všechny nazveš levicovými, nutně dojde ke zmatku. Myslím, že je naprosto rozumné nazývat levicovými ty strany, které by svým vládnutím a případnými reformami posouvali vývoj společnosti doleva, a pravicovými ty, které jej posouvají doprava. A že se vznikající vládní koalice chystá posunout společnost VÝRAZNĚ doprava, je fakt. Proto nevidím nic špatného na označení "pravicová".
Rozdíl mezi námi je v tom, jak vnímáme současný stav společnosti (nikoli politickou scénu) na pravolevé škále. Podle mého je společnost už dnes velmi silně vychýlena doprava a vznikající vládní koalice chce tento trend ještě výrazně urychlit. Předpokládám, že Tvoje uvažování bude mít přesně opačné znaménko a budeš tvrdit, že chystaný posun z "levicového" uspořádání doprava je nedostatečný, ne-li pouze symbolický.
S několika věcmi ale souhlasím. Chystané školné není nic jiného než skryté dodatečné zdanění nebo, jak říkáš, regulační poplatek. Lišíme se jen v tom, že já to vnímám jako posun od způsobu financování z veřejných zdrojů k (sociálně nespravedlivé) spoluúčasti, kdežto Ty to vnímáš jako směšně malý úkrok k čistě pravicovému řešení, tj. ke stavu, kdy by si každý své vzdělání hradil kompletně sám. Shodneme se ale asi na tom, že směr tohoto opatření jde doprava.
Že školné nebude mít na kvalitu vzdělání pozitivní vliv, s tím souhlasím. Já si totiž myslím, že tento vliv bude výrazně negativní. Zvýšené sebevědomí "platících" studentů nepotlačí vyučující k vyšší kvalitě (tedy i náročnosti pro studenty), ale naopak k usnadnění procesu "studia" pro studenty. Problém je totiž v tom, že smyslem studia není pro většinu studentů nabytí nějakých znalostí, ale získání diplomu. Když si budou připlácet, budou ten diplom chtít "laciněji".
Ale abych to shrnul. Vzhledem k tomu, že názorově stojíš na samém konci úsečky vymezující prostor mezi levicí a pravicí, chápu, že Ti úplně všechno musí připadat levicové. Já stojím někde jinde, i když asi ne na úplném konci, proto mi leccos přijde jako (příliš) pravicové. Měli bychom se ale odpoutat od svého subjektivního vnímání a podívat se na vše z nadhledu - tedy někde od středu té úsečky. Pak najednou bude pravicové mnohdy i to, co Ty subjektivně vnímáš silně vlevo (a asi taky levicové to, co já už vnímám jako pravicovou úchylku).
Právě naopak, ke zmatku dochází relativizací pojmů "levice" a "pravice". Samozřejmě, současným politikům to vyhovuje, můžou si hrát na to, že se střídá levice a pravice, a ovčané jim to žerou.
Medvěde, napsané to je hezky "Asociální spády pravice jsou skutečností". Vzhledem k pracovní vytíženosti nemám čas polemizovat zde s Tvými jednotlivými rozsáhlými příspěvky. Zeptám se tě tedy prostě " Tož do prdele, máme na to nebo ne ?" A když ne, tak holt se musí někde šetřit, to je snad jasné.
Tož já tvrdím, že na to máme. Stačí maličkost, přestat krást na všech úrovních a platit daně poctivě.
Jsem pro šetření. Ale jsem proti tomu, aby šetřili jenom nebo převážně ti chudší. A zatím všechny ty návrhy "reformních" kroků vedou k enormnímu zatížení středních a nižších vrstev, zatímco pokračuje poskytování dalších a dalších úlev těm nejbohatším.
Medved,nechceš osobne spolu diskusovat s vv+ods+top? Ješte bude zase nove po volby IV?
Medvěde ! Před chvílí jsem si přečetl, že jsi od zcestné víry odvrátil již několik jehovistů. Nebo že jsi jim alespoň otevřel oči.
:-))))))))))))))))))))))
Chtěl jsem to spíš napsat do "Blábolení, zhovadilostí a debilit", protože tam to obsahem jednoznačně patří, ale nebudu to tam tvými reakcemi zahnojovat.
Já sice jehovistům neotvírám oči, ale mám s nimi, zkušenost, která snad měla patřit do fórů. Pozval jsem je dál (možná proto, že to byly dvě třicítky tvářící se oduševněle), ony mě začaly přesvědčovat o pozemském chování dle jejich víry a zakončily větou "před Bohem staneme rovni". Na to já opáčil: " když si všichni budeme jednoho dne rovni před Bohem, nevím, co by mi tedy dnes bránilo smilnit, loupit a páchat další hříchy". Beze slova odešly...
Tak jsme se dnes dozvěděli, že :
-každý, kdo si byl schopen před rokem 1989 pořídit vlastní bydlení patřil mezi veksláky, věrchušku nebo si na to nakradl.
-každý, kdo si byl schopen po roce 1989 koupit byt nebo dům je spekulant a nikdo si nikdy nemohl vydělat prací na bydlení.
-každý, kdo pro své děti pořídil byt nebo dům a pronajímá ho ( tak aby na tom neprodělával) je šmejd, který to pronajímá lidem, kteří
nemají na to, aby si nemovitost koupili
-každý kdo měl( má) děti, vstupuje do důchodu s holou prdelí, protože si prostě nemohl být schopen pořídit bydlení, chatu, chalupu, zahrádku či auto(a). ´
-jeden každý kdo nevstupuje do důchodu s holou prdelí, je buď kapitalista ( neřešíme jestli poctivý nebo nepoctivý, kapitalista je samo o sobě již dostatečně pejorativní) nebo i něco horšího !
-každý kdo bydlel v družstevním bytě, jehož hodnota stoupla na několik milionů se nechoval dobře, měl ho prodat, aby snížil cenu bytů pro ostatní případně měl někde platit nájem. Bydlet bez nájmu ve vlastním bytě, jehož cena stoupla ze 70,000 na 3,5 milionu není čestné, dalo by se říci, že je to až asociální.
-každý důchodce, který bydlí ve vlastním vlastně není tak úplně důchodce, je to rentiér který žije (tyje) ze starší investice* ( *investice, něco co by slušný člověk dělat neměl)
-na vesnici je to trochu jinak, v Praze nemohl člověk nespravědlivě zdědit baráák po rodičích jako na vesnici, a tak musel jít do státního nájemného bydlení, jinak to nešlo, ti co bydleli v družstevním se zjevně připravovali naspekulovat na svých bytech miliony a slušný člověk takovou věc nemohl udělat .
Samozřejmě zítra zas připravím výcuc Mehrwertspaß machen II. :-D
Pěkné shrnutí, máš bod.
že sem nepočkal páč tohle je opravdu perla :
Evropa se (pro mě dost nepochopitelně) posouvá doprava. Zase jsme američtější než Amerika a kopírujeme její neoliberální recepty, které vyvolaly celosvětovou ekonomickou krizi a od kterých ta zbožňovaná Amerika poučena právě touto krizí velmi rychle ustupuje. Tento posun povede (vnímám to spíš pocitově než rozumově) k nějakému podobnému celosvětovému konfliktu, jako byly obě světové války
Pukám ...
Takže prapůvod krize, tedy ono rozdávání peněz chudým spoluobčanům pod tlakem Clintonovy administrativy a přísná kontrola, jestli banky naplňují kritéria v počtu hypoték afroamerickému a hispánskému etniku v poměru proti bílým američanům JE NEOLIBERÁLNÍ RECEPT :-DDDDDDD JUX MACHEN ....
Jj, a regulace na to, jaký dům smíš postavit, dotace na zateplení a chystané ekologické daně za nezateplené domy, už zavedené zákazy žárovek, teploměrů, směrnice na to, čím smíme topit a kolik potravin musí být namícháno do nafty...
Logicky následují směrnice na to, co můžem jíst (daň z tuků), na co smíme koukat na internetu a v televizi (návrhy už jsou), abychom si náhodou nemysleli nebo nedej bože nediskutovali něco závadného (třeba Friedmana, Hayeka, Rothbarda apod.).
Lisabonská smlouva omezuje právo menších států mluvit do řízení EU občany nevolených a nekontrolovatelných úředníků, EU si osobuje právo mluvit do schvalování rozpočtů kdysi suverenních států, a ještě zřizuje další drahou trafiku pro neschopné úředníky a politiky - Evropskou centrální banku, které bude potřeba vymyslet funkce a pravomoce.
A podle Medvěda Evropa směřuje doprava.
Houby tomu rozumíš - to směrování doprava je zajisté myšleno geograficky. Podívej se na mapu a hned ti bude jasné kam vlastně Evropa kráčí ;-)
Já to mám vzadu uprostřed. To, kam Evropa kráčí.
chachach proč jsem tak spěchal ?
Feez machen III:
Zase ta Tvoje stará písnička, že vlastně všechny strany byly a jsou levicové... Není Ti divné, že tahle "levicová" strana (NSDAP) pronásledovala a vraždila komunisty a sociální demokraty a válku, kterou rozpoutala, ospravedlňovala bojem proti komunistickému nebezpečí?
Takže komunisté, kteří popravovali zejména sociální demokraty, anarchisty ( ti šli v SSSR ke zdi jako první) a ostatní komunisty nebyli levicová strana ???
Takže když si gestapo s nkvd 2 roky vyměnovalo vlaky plné vezňů tak to nebyla spolupráce socialistického tábora ?
Když si Kriegsmarine tankovala ponorky v Murmansku při obsazování Norska tak to bylo co ? Boj levice a pravice na život a na smrt?
Také válka komunistů proti komunistům nebyla válkou ( nvodobě například Čína versus Vietnam, předtím Čína vs SSSR)
Díky moc za to shrnutí kousek výš, 150 příspěvků je na mě příliš.
Ale tady si to přehnal - přece nemůžeš požadovat po starým komunistovi aby ti tohle všechno přiznal.....
Mezi kterou skupinu lumpů (vekslák, zloděj, kapitalista nebo i něco horšího, rentiér, vydřiduch, spekulant, šmejd) patří vlastně Medvěd? Bydlí v Praze v regulovaném nájmu a vlastní nemovitost v Příbrami (do které v době nedávné nacpal pár set tisíc do rekonstrukce)... ;-)
Nemovitost na příbramsku ?
Investice do rekonstrukce ?
Podnikatel bydlící v regulovaném nájmu, kde by mohli bydleti lidé, kteří nemají peníze ?
Řekl jste fuj cizinče ?
Medvěd : Ano, údržbáři, řemeslníci, zahradníci, kteří se dobře starají o pozemky a stavby, vykonávají jistě záslužnou práci, ale co má jejich práce společného s tím, že někdo vloží peníze do nějaké firmy a čeká, že v té firmě NĚKDO JINÝ za něj vytvoří hodnoty, které "investor" pak shrábne?
Medvěde slyšel jsi někdy o dělbě práce ? O odložené spotřebě ? O tom, že práce je zdrojem bohatství ? O přeměně úspor v kapitál a tedy o akumulaci kapitálu ?
Co je stavební spoření ? V principu je to všechno co uvádím nahoře, že ? Je něco špatného na stavebním spoření ? Jsou lidé, kteří stavebně spoří a nestaví parazity?Nebo pomocníčci, kteří poskytují své zdroje těm co stavebně spoří a staví?
Spoříš stavebně nebo ne? A z jaké ideové pozice tak činíš ?