Na svého dřeváka používám nějaké univerzální polyuretanové lepidlo od truhláře. Budu ho používat i na zalepení trubky hlavy řízení do trámku. Tak proč by nelepil plast.
Bude to nějaký druh epoxidové pryskyřice, pokud to slepíš epoxidem, mělo by to držet, bývají navzájem kompatibilní.
Kompatibilni ano, ale sedlo je docela hodne namahana zalezitost. Zkusil bych se nejdriv poptat v AZUBu. Z vlastni zkusenosti s laminovanim lodi a lepenim padel a podobne epoxidy vim, ze co se tyce pruznosti, krehkosti a pevnosti mohou byt znacne rozdily i jen pri trochu netrefenem pomeru slozek, natoz mezi vyrobci, nebo typy urceni konkretniho vyrobku.
Jo, je to tak. Hodně záleží jak přesně je to rupnuté, pokud jsou tam velké rozlepené plochy s drsným povrchem, neváhal bych to slepit epoxidem co seženu. Pokud jsou lepené části malé nebo na blbém místě, můžou se projevit ty rozdíly cos napsal, ale asi bych to zkusil stejně, protože co jiného s tím chceš dělat.
Pokud by Azub / jejich dodavatel získal / byl ochotný zveřejnit informaci o typu pryskyřice a je to třeba něco od Havla, šlo by si po netu koupit malé množství té samé.
Je to ten konec pod zadkem rekneme 20cm delky sedla. Vsiml jsem si toho po 70km ve slejvaku, ale hadam, ze uz to bylo nacate predtim, to lepidlo nevypada vodou rozpustne... :)
To bile lepidlo zustalo na jedne plose a jde celkem dobre oloupat. Takze to udelam, namazu lepidlem, sesvorkuju a kdyz to rupne znovu, tak to budu resit dal... Diky
Jestli budeš lepit 20cm úsek, tak to je plochy dost. Neměj ji znečištěnou, dej tam epoxidu dost na to aby se při sesvorkování trochu vytlačil a bude to držet.
Některá (možná všechna, i když to výrobce výslovně neuvádí) epoxiová lepidla mají větší pevnost spoje, když tuhne při vyšší teplotě. Tedy nejen, že to ztuhne dřív, ale je to potom i pevnější (třeba i více než dvojnásobně). Když jsem takto onehdy lepil sedačku, políval jsem to vařící vodou. Zatím drží:-)
Jo taky se dá zavřít do obrovské krabice s teplovzdušným ventilátorem, postavit kolem výrobku a ventilátoru nějakou jednoduchou konstrukci z židlí a hodit přes to deku a podobně. Není ale od věci hlídat teplotu takovým tím jednoduchým digitálním teploměrem s čidlem na drátě.
Ideální mi připadá nechat ztuhnout při pokojové teplotě až je povrch na omak tuhý, byť slabě lepkavý, pak dát do tepla, zvednout teplotu na 50-60 stuňů (čím pozvolněji tím lépe, podle výrobců pryskyřic) a držet tam tak hodinku dvě, klidně i déle. S časem to přehnat nejde.
Černá sedačka by se mohla slušně prohřát i v létě na sluníčku.
v návodu od toho mého lepidla byla maximální teplota tuhnutí 180 °C, takže s vařící vodou jsem se zdaleka nemusel bát přehřátí, spíše naopak, takže teploměr nebyl třeba. Celé jsem to lepil ve velmi improvizovaných podmínkách na cestě.
Presne nad touhle casti sedla jsem se ted o vikendu v terenu zamyslel. Mam za sebou spoustu opravdu drsnych sjezdu, cast z nich s patami na zemi, tedy jsem pretezoval prave zminovanou cast. Je otazka, jaka je spravna teplota - podobne jako u slozeni. Pri vyssi teplote to bude tvrdsi, ale zaroven i krehci!
Bacha na to, není to trivka. Lepidlo na plast jeden plast lepí a druhý třeba ne, a normální člověk se v tom nevyzná.
Problém nastává třeba u kajaků: všechny běžná lepidla lepí buď polyetylén nebo polyuretan, ale oboje nic (chemopren nelepí nic a jak nasákne vodu). Ale jak přilepit polyuretanovou opěrku do polyetylenové kanoe?
No, jeden studentík vznesl dotaz jednomu vývojáři fabriky na lepidla, ten obrátil oči vsloup, a za týden přinesl plechovku na otestování:-)))
A zbylo tomu studentíkovi trošku?
8-)
A co pouzit na operku penovy PE? ;-) A pak staci zapalovaTi nadherne privarene PE vymekceni na PE integralu.
http://mur.rajce.idnes.cz/2009-05-07_CRO_amp...