Přestože jezdím skoro výhradně jen po českých luzích a hájích (a horách), lékárnička je trvalou součástí mého kola. Taková klasika: obinadlo klasické a pružné, náplasti, dezinfekce, takové ty "polštářky" na otevřené rány, živočišné uhlí, paralen, antialergika. První pomoc jsem zatím poskytovala jednou - rozbité koleno po pádu. Věřím (už to klepu na dřevo), že štěstí přeje připraveným a fakt jsem jí potřebovala jen jednou.
Do exotických zemí jsem zatím nesebrala odvahu cestovat, tuším, že pro moje zažívací ústrojí by to byla těžká zkouška. 8-(
Lékárničku jsem vozil, ale s úrazy, který jsem si přivodil, mě odvezli většinou na RTG. V cizině se mi zatím nic nestalo. A zlomený žebro v Chartůmu? Snad navštívit nějakou misii.
Na manželovu zlomenou stehenní kost moje lékárnička taky nestačila. 8-(
Na kole jsem dával první pomoc jen jednou - letos v květku:
Jeli jsem s kolegou a jeho manželkou na silničkách. Byl celkem siný vítr a na silnici bylo napadaných dost větví. Najednou se paní nějaká větev namotala do předního kola, to se zablokovalo a následoval pád. V rychlosti tak 30 km/h. Přímo na hlavu, jako naschvál neměla přilbu. Bezvědomí, krvácení z hlavy... Hned za námi zastavilo auto, než jsme stačili vytáhnout z batohu mobil, tak už volali záchranku a půjčili lékárničku.
Naštěstí to nedopadlo tak nejhůř - pár dní v nemocnici na pozorování,otřes mozku a tržná rána na hlavě, ale ještě teď mi běhá mráz po zádech když si na to vzpomenu.
vozím lékárničku, která se dává do bagrů. Na motorku s epoužívá podobná.
Potřeboval jsem jí jen párkrát. Vlastně vždycky odřeniny...
jinak průjem řeším tím, že nenjím nic a piju vodu a po čase suchý chleba.
Zvracení tím, že to vyhodím a pak vlastně stejně. Plus odpočinekj a přejde to samo. Zlomený žebro jsem řešit nemusel. Ale na cestě k Baltu nebo tedy vlastně až když jsme jeli zase zpátky, jsem si vyhodil rameno. Jel jsem tři dny řídíc jednou rukou s druhou na šátku. V noci spal maximálně hodinu a na několikrát. Dojel jsem k hranicím s ČR a zavolal si odvoz. Tátu s dodávkou...
Loni při cestě do Lucemburska jsem řešil nachlazení tím, že jsem neustále vařil čaj z vrby a kopřiv. Z apár dnů to přešlo.
Letos jsem při cestě k Jadranu a zpátky zánět achilovky řešil tak, že jsem to stáhl obinadlem a přes to omotal šátek, který jsme udržoval neustále mokrý mácháním v horských potocích. Ujel jsem s tím ještě přes tisíc kilometrů a až na ten ranní rozjezd, kddy mi často tekly i slzo ty šlo. Po několika dnech se otok zmenšil a po asi měsíci to i víceméně přestlao bolet...
No, nekdo se jezdi do zahranici rekreovat, nekdo mrzacit. Ty svatojanske proudy Te vyjdou mene namahave. ;-)
já v čechách musím zaklepat, ale jsem většinou v pohodě. Ono já i píchnul jedině na nějaký delší cestě s václavem. Z acelou dobu, co jezdím na lehokole jsem píchnul čtyřikrát. Přední i zadní přelonis Václavem na cestě do luxu a letos kdesi snad ve Slovinsku jsem píchnul dvakrát za sebou zadní. A byl jsem u toho dost sprostej, tak šel Václav radši nakupovat, protož epomáhat mi v tu chvíli by asi nebyl dobrej nápad :-)
Na takovýhle záněty a naraženiny se mi kdysi osvědčil veralgel.
hmmm, já na léky moc nejsem. Pokud to jen trochu jde, tak se tomu snažím vyhnout a nic podobného s sebou nevozím a shánět to někde po cizině je s mým ajazykovýma schopnostma asi dost složitý :-) Ale díky!
Nevím teda, jestli se to teď nejmenuje nějak jinak, už je to tak 8 let co jsem to používal.
Na delší cesty lékárničku vozíme. Klasické vybavení na úrazy, jako obvazy, obinadlo, náplasti. K tomu zásoby homeopatik. Když je umíte použít zabírají jak na úrazy, tak na běžné i exotičtější nemoci.
Dobrý doplněk v expediční lékárničce může být sterilní šití (bohužel se těžko shání). Ale i docela velké tržné rány se dají stáhnout náplastí.
Zlomené žebro celkem v pohodě samo sroste i v nejpustější divočině. Ani v nemocnici s tím nic specielního neudělají. Chce to jen se šetřit a nenamáhat. Komplikace může být, pokud při zlomení dojde k velké deformaci hrudníku a kost propíchne třeba plíci. To už chce rychle do nemocnice. Stejně tak zlomeniny končetin. Ty lehké zlomeniny a vykloubeniny se zhojí, když je noha fikslá a v klidu. Komplikované se musí řešit operací, ale první pomoc je vždy klasické zafixování.
Na průjem docela dobře zabírá schroupat polévkovou lžíci suché melty. Důležité při velkém průjmu je doplnovat tekutiny, aby nedošlo k dehydrataci organismu. Lepší než čistá voda je přidat do litru vody asi polévkovou lžíci cukru a lžičku soli.
co se toho šití týče Ali, tak doporučuju zbní nit. Tahám jí s sebou přád. Jednak se tím dá zašít skoro všechno a je skoro nemožné to pak rozervat, takže švy na brašnách už sjosu tímhl epřešité na tolika místech... :-)
Za druhé to je umělá hmota a ne biologické vlákno, jako klasická nit a je to schované v krabičce. Uplně sterilní to není, ale když jsem si kdysi na vandru zašíval ruku, tak to tímhle fugovalo bez problémů. Jehli jsme jen opálil ohněm. Tehdy jsem ještě pil, takže jsem to potom z placatky přelil rumem jako desinfekcí a ta jizva dnes ani není vidět.
Dost možná navíc zašít větší ránu zubní nití byť málo sterilní a pak řešit menší infekci je lepší než řešit tu velkou ránu.
to asi ano. Já chtěl ale na základě shlédnutí filmu Rambo:-) zkusit, jestli to vydržím nebo ne. Ta rána zas tak hrozná nebyla:-)
ale co se týče desinfekce, tak bez problémů dostupná je možnost to počůrat nebo aspoň poplivat. Mnoha lidem se to sice bude zdát jako hnus, ale je to jednoduché, dostupné a účinné a vyzkoušené minimálně staletími.
Počůrat jo, moč zdravýho člověka je prakticky sterilní, ale s tím pliváním se mi to moc nezdá.
hele nestudoval jsem to důkladně, ale jsou stejně jako moč nějakým způsobem antiseptický. A vím, že třeba sliny psa jsou ještě lepší....
Mě se to moc nezdá, když si představím všechny ty kvasící zbytky jídla mezi zubama...
Ještě že jsem se loni na Mácháči nesvěřil do tvojí péče, čeeče...:)))
tos byl v civilizacia ne v nouzi, ale klidně tě počůrám i když ti nebude vůbec nic, já s tím problém nemám... :-)
Budem si hrát na mlejn? :-D
No tak koukám, že se ta povánoční procházka může ještě docela zajímavě zvrhnout.... :-O
Piss? A s chlapem?
Bleee ...
Asi jsem už fakt starej. Bohudík.
Zásadně souhlasím proti!!!!!
:)
Tu meltu si musím zapamatovat, mohlo by se to hodit. Jak ošetřovat pneumothorax jsme se sice učili, ale asi by to byla dost improvizace.
Zena je zdravotni sestra, tak se snazime jezdit spolu :o)
Pivní pomoc? No, jen občas ...
8-)
Lékárničku vozím, mám ji před sebou na stole, tak ji schválně otevřu... ...takže je v ní: obinadlo, různé nápasti, jodisol, opthalmosepthonex, fenistil, ataralgin, krém ElastiQ, brufen, analergin a šitíčko, to však není myšleno jako první pomoc. Vše umístěno v plastové krabičce od nějakého margarínu či co v tom bylo. Vždy na jaře ji prohlédnu, vyházím to, čemu prošla lhůta, naplním a doufám, že nebudu celou sezonu potřebovat.
Úrazy na kole jsem já či někdo s kým jsem jel nějaké už měl a vždy v Německu, naštěstí jen nějaké odřeniny, takže jsme nemuseli řešit tu cizojazyčnou pomoc. Když jsem skončil s otřesem mozku (to jsem ještě nevozil přilbu), naložil mě nějaký domorodec a odvezl mě k hranicím, kde na mě čekala česká sanitka.
Mast Ophtalmoseptonex má výhodu, že je v malinké tubě, nezabere moc místa. Hodí se na nouzovou desinfekcí oděrek a ran, hlavně zabrání přischnutí obvazu, nebo náplastí, k ráně.
V létě jsem dostal vodáckou lékárničku, ale nevozím ji, bo je moc velká. Mám svoji prťavou krabičku a v ní pár náplastí, acylpirin, živočišné uhlí a žaludy. Žaludy používám jako spolehlivý prostředek proti průjmu, stačí sníst čtvrtku a je po problémech. ;-)
Lékárničku mám sebou na každém výletě, nejen na kole a už mockrát byla potřeba.
Mám tam dezinfekci, teetree oil, třícípí šátek, obinadlo, ibalgin, zyrtec, valetol, septoletu, černé uhlí, modafen, různé druhy a velikosti náplastí, apod.
No a pak mám nožík s nůžkama - taky dost nezbytná věc...
Od všeho mám trošku - aby sis zase nemyslel, že tahám za sebou vozík :o)))
Třícípí je teda hodně zajímavý slovo...:)))
a ke fšemu je tam hrubica!!
:))
Tak. "Tři cypi" se piše zvlašť.
Ten Zyrtec vozím taky, zachrání Tě před udušením, když Tě štípne vosa do jazyku, nebo do krku. A taky alergiky zachrání před anafylaktickým šokem.
Možná jsem to přehlédl, ale neviděl jsem nikde Pityol. Tenhle přítel v tubě mě nejednou zachránil před útokem vlků. Zapařená prdel na kole opravdu trošku kazí požitek z jízdy. Přesto že teď jezdím jen na ležáku, tuhle mastičku vozím pořád. I na tom lehu by to nebylo nic moc.
Ne nadarmo uvádím krém ElastiQ. Je to sice pro miminka, ale vyhovuje mi balení v jednorázových pytlíčcíh.
Jo pánové, já jsem starší člověk a tyhle novinky neznám. S Pityolem mám jen nejlepší zkušenosti a tak se držím hesla - nevyměňuj staré známé za nové...:-)
Nedávno jsem našla krásné stránky o první pomoci www.jakresuscitovat.cz, kde můžete klást i otázky k jednotlivým tématům :)
Tak se tam zkus zeptat, jak se to dělá, aby reklama byla legální.
A nejsi nahodou Ing. Renata Marková, tedy kontakt uvedeny na onech strankach, ktere jsi nedavno nasla? 8-D
www.jakrestituovat.cz
První kroky :
1.vhodně se narodíme
2.nemáme moc sourozenců
3.nerozhádáme se s původcem hodnot
4.nenecháme se chytit při přípravě řešení
5.dědíme nebo restituujeme, pokud jsme v prvních čtyřech bodech neudělali nějakou zásadní chybu! Pan nerestituujeme, a máme prd!!
Cestovní lékárnička - SEZNAM
http://www.domuvezdravi.cz/content/cestovni...