Jedna členka našeho výzkumného týmu zjistila, že někteří lidé sedí na zmíněném sedle nakřivo. To vedlo ke zjištění, že mají mírně vybočenou bederní páteř, tedy náběh na skoliózu, která znamená jednostrannou deformaci meziobratlových plotének a pak bolesti po jedné straně páteře. Vybočení ukázal jednoduchý ukazatel připevněný k sedlu, který ukazuje vychýlení sedla na levou či pravou stranu proti horní trubce rámu viz obr. Tentokrát je to normální sedlo připevněné k výkyvnému nástavci, který se nasadí na sedlovku.
Přitom stačí na toto sedlo nasednout, řídítka lehce opřít o zeď, nohy mít na pedálech a kolena ve stejné výši a pak se podívat na ukazatel, jak je vychýlený proti rámu. Nebo se na něj podívat za jízdy.
Odborníci uvádějí, že skolióza je vychýlení osy páteře na jednu či druhou stranu. Normální vychýlení(do 5st. od osy) má mnoho lidí. Od 5 do 10st. se
se skoliózou ještě nic nedělá. Při běžné zdravotní prohlídce se takové vybočení vůbec nezjistí, protože lékař kontroluje páteř ve stoje nebo v předklonu, a když má člověk obě nohy stejně dlouhé, pánev i páteř se vyrovnají a vybočení se srovná. Anebo se to zjistí a řekne, že to je normální.
Protože se to týkalo také mne, a často mne bolely záda na jedné straně, udělal jsem následující: nakreslil jsem to vychýlení a zjistil, že to odpovídá, bolest je na té straně, kde jsou ploténky velmi stlačeny viz obr. V literatuře se uvádí, že toto vybočení může vzniknout jednostrannou zátěží, tedy i tím, že člověk spí více na jednom boku než na druhém.
Tak jsem se rozhodl páteř postupně rovnat. Vzal jsem řemen, v jedné části jsem ho omotal ručníkem tak, aby ručník byl na levém boku a při spaní na tom boku se páteř srovnává. To popisuje i (1). A při spaní na pravém boku vlastní vahou také, protože tam je pouze řemen. Potom jsem ještě v práci na svých křeslech podložil levou sedací kost knížkou 1 cm silnou. A výsledek se dostavil již za čtyři dny: bolest zmizela. Tedy je lepší nejdříve zjistit, kde je problém, páteř postupně srovnávat a pak teprve cvičit pro zpevnění svalů, které mají páteř držet ve správné poloze.
Přitom bezpečně vím, že tato bolest nebyla způsobena jízdou na tomto sedle. Začala koncem zimy, kdy na kole nejezdím, když jsme se vraceli z lyžování v Itálii a já seděl 10 hodin v autě. Při takovém sezení může mít člověk vybočenou páteř a vůbec to nezjistí, a mírné pohupování ve svislém směru situaci ještě zhoršuje.
Správná funkce meziobratlových plotének spočívá v jejich střídavém stlačování a uvolňování, čímž dochází k nasávání a vytlačování kapaliny, která je obklopuje. Jsme tedy toho názoru, že mírný pohyb pánve je lepší než strnulé sezení.
Cituji: „Při sedění není pro ploténky zásadním problémem tlaková zátěž, nýbrž několikahodinová fixní pozice, která brání v činnosti mechanismu pumpy, jež je pro ploténku nezbytný." (2)
(1) R. Mc Kenzie, Léčíme si záda sami.
(2) H. D. Kempf, Záda - zbavte se bolestí navždy. Str. 108.