Mohli by mi nějací zkušení cyklomani co jezdí nějaké delší trasy na několik dní poradit z vlastní zkušenosti co sebou? Kromě důležitých věcí jako nářadí, nahrádních součástek atd....
Těžko se radí, až pojedeš po několikáté, budeš vědět sám ( pokus - omyl). Ale kromě věcí, ve kerých pojedeš (kalhoty, triko dres...) ještě teplákovku, mikinu(když je chladno), pláštěnku (určitě), vyplatilo se mi koupit si u Vietnamců ponožky a po použití je zahazovat ( 5 kč za pár - to tak nebolí :), tržnice jsou vůbec dobrá věc, jsou už skoro všude a levně se dá dokoupit v nouzi dost věcí. Nad vším přemýšlej - je to váha navíc! Náhradní díly fajn, ale dns už je spousta opraven a prodejen, nemá smysl táhnout jedno rozebraný kolo navíc ;), možná ještě nějaký čoko tyčky - lepší než řízek s chlebem. Jezdíme celá parta (4-5) takže i nářadí se dá rozdělit. Věci na výměnu due každý vlastní - vyplatí se. Mobil + nabíječka doporučuju! Igelit na noc, kvůli dešti. Doklady a peníze do ledvinky, na noc hodíš do spacáku do nohou, tam ti to nikdo neukradne ( už nám jednou nějakej hajzl v noci ukrad tašky). Na spaní se nám nejvíc osvědčili vesnický fotbalový stadiony - mají obvykle tribunu (střecha nad hlavou), nezamykají se a když neděláte bordel, správcům to nevadí.
Snad si z těch mejch keců něco vybereš.
Určitě si taky přibal dobrou náladu a silnou vůli..:o)
Ahoj,
taky se s tebou podělím o svoje zkušenosti, co s sebou na cesty. Bude se to v něčem lišit od příspěvku výše, jedzíme možná podobně, možná jiným stylem. Buď parta (viz. náš web za zavináčem) nebo já+přítel. Spíme ve stanu + igelit na přikrytí kol. Vaříme si sami, čili si vozíme jídlo (polívka nebo těstoviny z pytlíku, chleba, paštiky, sýry, čokolády, tatranky), vařič Var + bombu, ešus, lžíce, nůž. Při balení oblečení vycházím z toho, že člověk toho na víkend potřebuje skoro stejně jako na tři týdny, akorát spodní prádlo si přepíráme. Teplé oblečení (mikina, dlouho kalhoty) si beru dvoje (aby se člověk mohl i při totálním promočení převlíknout do teplého). Samozřejmě podle počasí, jedu-li v létě na víkend, kdy maj bejt třicítky, je to jiný, jedeme-li třeba v říjnu. Taky mám extra věci na spaní (chráním jako oko v hlavě, aby byly suchý). Na kole se to uveze, je to jiný, než když máš batoh na zádech, na kole není potřeba řešit každej gram. Dále jednoduchá lékárnička (náplasti atd.), krém na opalování, pláštěnka, minimum hygienických potřeb, šitíčko, šátek, igelity (na odpadky nebo do báglů na věci když prší), toaletní papír.
Co se týče náhradních dílů a nářadí, hodně toho vozíme s sebou, jezdíme hlavně na východ od ČR a tam se můžem spolehnout max. na sebe, ale i po ČR raději, je to nepříjemný, když musíš měnit trasu a půl dne strávíš hledáním nějaký dílny (taky jsme zažili). Jinak si to, jak psal Kixx, dělíme mezi víc lidí, neá cenu tahat třeba 3 nýtováky na řetěz, že :-) náhradní duši a lepení vezeme každej.
Ahoj, přispěji drobnými radami. Jezdíme po Česku s manželkou už několik let. Vozíme maskáčový stan, dá se koupit v armyshopu (jednoplášťový za dobrou cenu). Také podle počasí spíme po širákem. Aby nás hmyzáci nesežrali, pořídili jsme si moskytiéru (obarvená záclona od vietnamců cca za 100 Kč), rozměr 250x 300 cm, přehozená přes šňůru nataženou nad hlavou. Ta velikost je nutná abys měl co zabalit pod sebe aby hmyzáci neprolezli. Na vaření používáme plynový vařič (skvělý Var). Obyčejně ve dvojici nám stačí cca 30 gramů plynu na den (letitá zkušenost). Jako nádobí používáme ešus s tenkého nerezového plechu. Do toho ešusu se vejdou dvě nerezové misky (dá se vybrat vhodná velikost u prodejců potřeb pro domácí miláčky) cena cca 30 Kč. Skoro ta samá miska v outdorovém obchodě cena 300 Kč. Do ešusu se vejde ještě jedna plastová miska, zapalovač, a zmíněný vařič. K jídlu upřednostňujeme ovesné kaše (jahodová je skvělá). Nejsme příznivci oplatek (energie zabalená na cesty), nechci uvádět jméno abych nepoškodil výrobce. Upřednostňujeme ovocné tyčinky, určitě je znáš. Ty díky balení a struktuře vydrží opravdu všechno (rozpálenou nebo promočenou bagáž). Protože hodně cestujeme a přespáváme po různu, jsme očkovaný proti tetanu a klíšťatům. Samozřejmě je dobré sebou vzít malou pinzetu, dezinfekcí, a jehlu na vyndávání klíšťat. Na večerní a ranní hygienu + snídaně potřebujeme cca 5 litrů vody. Kromě vody v cykloláhvích, potřebujeme do lesa ještě dvě 1,5 litrové petky. Ty petky po vyprázdnění samozřejmě nevyhazujeme, přes den je vozíme prázdné jen večer je při večeři naplníme. Večeříme a snídáme zpravidla jinde než spíme. Vozíme sebou kromně jiného několik šňůr (3x 5 m a 2 x 2 m). Toto se nám osvědčilo už jako vodákům. Šňůry se dají také dobře koupit v armyshopu (dobrá kvalita, nízká cena).
Jo a ještě dodám. Léta jsem byl zastánce sirek. Dneska stojí sirky za prd. Stačí trochu vlhčí počasí a už si neškrtnete. Teď používáme plynové zapalovače. Plamen je čistý, dezinfikujete jehlu nebo pinzetu. Také lze dobře svařit, zatavit některé součásti oblečení nebo výbavy.
Četl jsem ty rady velice zběžně, možná už ti to někdo napsal. Ale raději dvakrát než vůbec.
Věci dej nejdřív do igelitových tašek a pak teprv do tašek na kole. Neproprší a z vlastní zkušenosti můžu sdělit, že je prádlo suché i po pádu do vody. Když tam nejsi dlouho :-)))
zase se to pak blbě vytahuje, když se něco potřebuje (jedna věc). Existuje i pláštěnka na brašny (nemám s ní ale zkušenost). Jinak v deštivém počasí igelitky samozřejmě ano.
Jasně, nic není ideální, ale co je platné, že se to vytahuje dobře, když je to mokré a nepoužitelné.
Ty pláštěnky na tašky mají naši známí, ale já si na ně nezvykl.
Mám pláštěnku na mě, typu pončo, a když jedu, tak se mi hezky rozevlajou, tak že z nich voda padá okolo mě a i kapsy jsou přikryté. Jen mají nevýhodu, že mám přikrytá řídítka a nevidím na páčky a tacháč. Ale jsem v suchu.
Osvědčilo se nám rozdělení věcí (prádlo, jidlo, nádobí, atd.) do barevných pytlíku ze šusťáku. To dělení jde až tak, že je roděleno spodní prádlo, věci na spaní, věci do nepohody. Manželka to promákla tak, že lze podle barvy pytlíku poznat komu a do jaké kategorie obsah patří.
Tenhle nápad jsme kdysi vyčetli z internetu a skutečně se osvědčil. Doporučiji pytlíky různých velikostí a hlavně pestrých barev, ať nikde nic nezapomenete. Opravdu pak není problém dostat se k suchému prádlu velice rychle, aníž by jste rozházeli to ostatní.
ahoj, doporucuji pouzit igelitovy sacek v brasnach uzavreny gumickou.
ty suche veci jsou prijemne...
jinak z naradi beru vidlicove +inbusove klice na vsechno + stahovak na pastorek+"bic" + klic na dotazeni klik,nytovac na retez a imbusak 10 na "cvrcka" Dulezity je klic c.15 na pedaly,neni to bezny rozmer.
Z nahradnich dilu hlavne dusi+lepeni , par spejli/draty do kola - obvykle5+5+5 kusu/ lanko na brzdu a prehazovac,brzdove gumicky,osicku na zadni kolo /pasuje i dopredu/ vcetne konusu a matic,osicku+konusy do pedalu, specialni srouby do brzd par clanku retezu, pruzinku do cvrcka srouby, kulicky do lozisek,vazelinu a maly WD. S timto lze projet i hodne "neshimanizovane" kraje. Celek vazi tak 2 kg. Lze redukovat dily ale lanka ,dusi a spejle jsou podminkou. Obvykle s timto vyjdu i pri mesic trvajicich vyjezdech a to kolo dost trpi mou vahou resp nadvahou :-( ....Jinak - co rozebetres, obvykle i spravis, co nerozeberes , na to se muzes jenom koukat ve vlaku na ceste domu s nepojizdnym kolem...
pardon, odpovidam na neco na co se neptaji.... tedy mimo beznych veci se hodi mala lekarnicka +pudr nebo mast na opruzeniny, jehla, nit, nejaky ten knoflik, silna nit na natrzene brasny /muze byt i dentalni/, kus siroke lepici pasky, kus hadru na ruce
vhodne jsou nejake tenisky co rychle schnou mydlo kterym lze i preprat tricko, par zaloznich igelitovych sacku.
Prilbu + bryle +rukavice lze vice nez doporucit
S sebou doklady a karticku zdrav, pojisteni /spolehlive odpuzuje nemoci/
nejaka nouzova hotovost + bankomatova karta prip. cestovni seky
mapa dane oblasti + pokud tam neni bezne spojeni i vypis vyhovujicich busu /vlaku, par zakladnich slovicek v mistnim jazyce /takova madarstina je zazitek/ no a potom jeste fotak a dennicek s tuzkou. opet dle kraje lze mnohe redukovat.