Ano, už i já prošel postupným vývojem od papírové mapy k mapě elektronické. :-)
Zatím jen v mobilu a začínám přemýšlet o opravdové navigaci.
Co jsem sondoval trh. Je to u nás celkem bída.
Asi nejvíc mě zaujala Teasi One 3 (starší model používal Jindra).
Další možnost by byl nějaký z levných Garminů.
Výhody Teasi: cena, bezplatná aktualizace map, 3 roky záruka
nevýhody: vestavěná bateie, jen GPS výškoměr
Jaké jsou vaše rady a postřehy?
A opravdu nechci chytrý telefon, ale opravdovou navigaci. .-)
Já mám stařičký Garmin eTrex HCx. Výhody:
- podpora openstreetmap
- výdrž 20 hodin na tužkové baterie, takže nehrozí, že časem odejde vestavěná baterie a nepůjde vyměnit
- displej je vidět i na slunci
- držák na řídítka se dá stáhnout na Thingiverse (originální je neuvěřitelně předražený)
Nevýhody:
- malé rozlišení displeje a pomalé překreslování když je mapa moc složitá (mám mapu, ve které je každá blbost, určitě by pomohlo odstranit pole, lesy a já nevím co ještě při ježdění na silnici nepotřebuju vidět)
- čára naplánované trasy má 3 pixely na šířku a nejde nastavit tlustší (hack: můžeš si vygenerovat trasu, která je posunutá o pár metrů a čára tak bude dvojmo)
Včera jsem si v bazaru na bike-foru pořídil Garmin Edge 505, ještě nepřišel, ale pak poreferuji.
Teasi ani jiné navigace neznám, takže nemůžu soudit. Třeba ta tvoje prý také umí OSM. Displej má větší rozlišení, ale je potřeba ověřit, že je vidět i v létě v poledne.
Nákupem navigece jsem se zabýval na podzim.Měl jsem nějaké vytypované a získával jsem informace i v prodejnách.V jedné prodejně jsem se setkal s prodavačm,který by tak trochu cestovatel dobrodruh.Chvíli jsme si povídali a když jsem mu vysvětlil jak cestuji jako cykloturista tak mě dal radu,že když navigaci tak Garmin min.za 8000Kč,ale že pro mé potřeby dostačuje a je výhodnější mobil.Za rozumnou cenu se dají koupit mobily s ochranou proti vodě a prachu s IP68.A ještě jsme se bavili,že bude lepší počkat na jaro a koupit přístroj s příjmen systému Galileo.
1.Ano outdoorové mobily existuji. Umí mnoho věcí, ale jejich pouzdro je pěkně velké a těžké. Po většinu času pak budeš v civilizaci do práce a společnosti s sebou tahat v kapse outdoorovou cihlu.
2. Je třeba zjistit, jak dlouho ten mobil dokáže navigovat na jedno nabití akumulátorů.
Díval jsemse na mobily a máš pravdu,outdorové jsou cca.250g.Ale jsou telefony např.Lenovo-moto,které mají jen krytí IP68 ale nejsou nárazu odolné.Hmotnost jako běžný mobil.Odolnost se dá řešit obalem.Pro můj způsob cyloturistiky není nutné jet neustále podle navigace,a,tak by mohla kapacita stačit.
Konkrétní výběr budu řešit před sezonou březen -duben.
Když už se Jardovi stejně odbočilo k těm mobilům... odolnost proti prachu, vodě je jedna věc. Jak je to ale s čitelností na slunci? Mají tady ty "outdoorové" verze i nějaký lepší displej?
Mobil je po stránce univerálnosti pro tyto účely ideální, sotwarů a map je do nich k dostání hromada. Ale jak mi na něho zasvítí, tak nevidím nic...
když jedu podle navigace v mobilu tak nekoukám na display. Mám akorát špunt v jednom uchu a mobil mi tam ženským hláskem dává povely odbočte vpravo, odbočte vlevo a takové podobné povely. Na display se koukám, když zastavím někde ve stínu, když si nejsem jist zda mi ten ženský našeptávač nekecá :-)
No, já na dislpej koukám. Jednak proto, že jsem nedoslýchavá, druhak proto, že navigování stylem "teď jeď doprava" mi nevyhovuje. Ráda mám průběžný přehled, kde na mapě jsem atd. Tj. když vím, kam chci, vůbec nemusím mít připravenou žádnou navigovací trasu. Prostě jezdím v principu stejně jako dříve podle papírových map, jen mi odpadá to hádání, které že rozcestí teď právě míjím...
Takže tu čitelnost displeje vidím jako důležitou.
Já jsem u složitých z mapy nejasných křižovatek lesních, polních cest dokonce vymyslel skvělý způsob určení kam jet. Prostě asi 10m do jedné cesty vjedu a koukám na stopě v mapě, která ta odbočka to je. No a pak buď pokračuji, nebo se vrátím. Někteří spolujezdci to ovšem nechápou a nesnáší.
Tak v principu tak asi jezdíme všichni, co používáme mapové navigace. Pravda, z psychologického hlediska je asi lepší tvůj přístup "mám skvělý způsob určení kam jet" než ten můj "a do prčic, zas jsem se netrefila". :-)
Vždyť máš plusjedničku?!? :o)))
Plusjednička má orientační nesmysl.:-))
moje žena má taky orientační smysl zbloudilé kulky....sama tvrdí, že kdybych jí zmizel cestou na Bunč, kde jsme byli mnohokrát, tak je v pasti :-) Jenže ji miluji a tak jí to neudělám.
Navigaci určitě nemapovou.
Pokud by ti šlo pouze o to, dostat se z bodu A do bodu B a trasu během jízdy měnit, snad by se dala použít i mapová. Ale zadávat něco na malém displeji je utrpení.
Trasu je lepší připravit si doma na PC a pak nahrát do navigace. Potom má plánování nějaký smysl. U mapové žádný smysl nevidím.
Mám eTrex10.
Tak zrovna já používám na té navigaci hlavně tu mapu. Trasu si předem připravím pouze pár body, abych to na té malé mapě rychleji hledal, ale detailní cestu hledám rovnou na té mapě. Po polňačkách to stejně nenaviguje.
Pokud po polňačkách nenaviguje, je její použitelnost pro mě nulová.
Nedovedu si představit, že bych byl odsouzený k jízdě podle takové navigace.
Mapy na seznamu, které používám pro plánování a generovýní gpx souboru, navigují i podle nejmenších lesních cestiček. I v zahraničí.
A samozřejmě odolnost, čitelnost na slunci a výdrž.
Když vezmu můj eTrex 10:
- pádů na zem zažila mnoho
- v dešti není nejmenší problém
- čitelnost na slumci perfektní, díky absenci barev
- vydrží nejméně 3 dny jízdy a je na dvě tužkovky
Mapové navigace vydrží max. polovinu.
Asi i dle přístroje, zkušenost jen s mobily, Nokia E52 s GPS a mapama šla i 3 dny , samozřejmně né furt ale i jsem telefonoval , bez map klidně intezinvě využívána, včetně hraní strategie tejden na jedno nabití.
Ty samé mapy na Lumii 820 vyždímají přístroj domrtě za den...
Ale jasně, podle předem nahraného GPX souboru to naviguje každá. Ale já se rozhoduji až podle toho, v jakém stavu ta cesta je. Nechci to řešit předem doma u compu. Proto mám navigaci s mapou a používám ji jako chytrou mapu.
Já si tu bezmapovou nějak neumím představit. Je vhodná i pro holky? Bludičky? Pořád nad tím přemýšlím, jakou si mám koupit. Aby byla spolehlivá, jednoduchá a vydržela celý den. Nebo je lepší si k ní pořídit i powerbanku??
S bezmapovou navigací jsi odsouzená na připravené trasy z domova a nahrané do ní. Odchýlení od trasy není možné. Mapová navigace se dá vždy použít i jako mapa a dá se podle ní jet jako podle mapy s tím, že ti ukazuje, kde jsi. Garmin vyrábí i outdoorové mapové navigace, které vydrží a umí outdoorový provoz.
http://www.garmin.cz/produkty/outdoor/
Já mám Oregona, Montana už mi připadá moc velká. Display pro mapu určitě barevný. Je třeba podotknout, že Garmin stále vyrábí navigace pod stejným jménem, ale rok od roku hardware mění a vylepšují. Jen pouzdro zůstává stejné. Můj starý Oregon nemá srovnání s parametry toho nového. Ale stále mají ty navigace oproti mobilům malé rozlišení a velikost displeje a hrozně toporné ovládání dotykem, protože mají přes displej odporovou membránu. To je ta daň nízké spotřebě a funkčnosti uprostřed potopy světa. Když položíš vedle sebe třeba Oregona a slušný mobil s mapou, tak se toho Oregona zhrozíš. Nejde to pořádně citlivě ovládat, nic tam nevidíš, je to malé. Ale naviguje to 1.5 dne, projede to potopou, i pod 2 mm vrstvou vody se dá displej ovládat jako na suchu a když s tím třískneš na řídítkách o zem, tak to patrně přežije.
Děkuji vám všem za cenné rady. Když shrnu kolkolem všechna vaše doporučení i plusy a minusy stávající techniky, jako nejperspektivnější řešení se mi jeví pořídit si dobře orientovaného cyklistu :-)
Protože z nějakého, mě neznámého důvodu ,chlapy to ustavičné hledání v mapách a plánování prostě baví.
Kdežto pro mě je to utrpení,nesnáším to, chci si užít jízdu krajinou a neustálé hledání cesty mi jde děsně na nervy.
Chlapi cestu nehledají, ti prostě jdou a nebloudí, nemusí se ptát na cestu.
Však také proto šli Izraelité z Egypta 40 let.
;)
...já stál před podobným rozhodnutím před 6-ti lety. Měl jsem štěstí, že kamarád přecházel na novější typ a "nechal" mi za poloviční cenu 3-letého Garmina 450. Na netu jsem našel návod na "patchnutí" firmwaru abych si mohl "vyrobit" své mapy(jnx soubory)jakékoliv oblasti. Jezdím podle nich a přístroj funguje OK- k tomu co potřebuju je výborný. V neznámém terénu a přes větší města je zapnutý stále- na silnicích jen při kontrole pro ujištění správného směru.Monočlánky vydrží 2-3dny (podle použití), v případě nutnosti to jistí powerbanka. Pradda ale je,že do nového Garmina za 8 avíc tisíc bych asi nešel- to bych se "omezil" na kontrolu v mobilu.
p.s. ještě návod na "patch" firmware
http://www.geocaching.cz/blog/50/entry-273-jak...
Ano, nemapová je velmi vhodná pro holky, pracující důchodce a ženy v domácnosti. Má málo tlačítek a je blbotěsná. :-)
Spotřeba se u ní neřeší, protože skoro žádnou nemá.
Čím složitější si koupíš, tím méně bude fungovat.
Nemapová ale vyžaduje přípravu doma a v tom bude, u některých lidí, kámen úrazu. Setkávám se totiž s lidmi, kterým se plánovat doma nechce a raději vyjedou bez přípravy. Takže sice projedou nějakou trasu, ale sami se diví, kde se to ocitli. :-)
Jj, souhlasím, že jsem viděla kus světa jaksi sekundárně,ale vždycky tam bylo hezky a potkávám fajn lidi :-) Sice třeba mluví už jinou řečí, ale vyjdeme si vstříc- jedna zoufalá Polka v lese za Harrachovem lovila směr na Varšavu a já plakala po Čechách :-)
V Bretani jsem podlehla tradiční mužské lži- "to nemůžeš minout" ,z velké cesty se stala menší,posléze cestička, pak NIC, až světlo na konci tunelu a s kolem na zádech jsem vkráčela na zahradní slavnost francouzské aristokracie. Ale byli milí, dali mi jablko a pomohli zorientovat tu blbou ,zavádějící, nicneříkající MAPU!
Ale pracující důchodce bych do té orientačně neschopné skupiny neházela šmahem - zatímco všichni vybaveni gps, mapami a chytrými telefony, jednoznačně první dojel vždy do cíle pán 70 let, jež se řídil lišejníkem a mravenci. Prostě naslinil ukazovák a jel :-) MACHR!!!
Já nechci žádnou složitou navigaci. Tam mě přivádí k šílenství ten pán, co mi říká " jeďte na sever"
no co to je za hlášku...?!?! :-( Po půlhodině suše oznámí, že jsem mimo, což většinou už stejně tuším.
Ale na té bezmapové neuvidím ani jeden orientační bod,který bych porovnala s místem,kde zrovna brečím,ne???
Na nemapové vidíš čáru, po které máš jít. A sebe jako šipku, která na té čáře leží, nebo neleží.
Podle libosti se můžeš od čáry vzdálit a zase se na ní vrátit. Čára zůstává pořád stejná, nic se nepřepočítává, nemění.
A v takové navigaci není žádný hlas, který by tě k něčemu nabádal.
Tyhle hračky jsou v autonavigaci.
Na čáru si můžeš položit body, to se hodí. Ale není to povinné.
Tuhle natvrdo naplánovanou čáru používám (téměř výlučně) i v mapové navigaci. Doma na PC naplánuju, přenesu do navigace a jedu.
Nemyslíš spíš routování ?
I nemapová GPS pracuje s jakousi "mapou", tedy 2D modelem prostoru, ve kterém zobrazuje, kde přístroj je, případně kde byl předtím (uložená prošlá trasa - sled mnoha navštívených bodů za sebou), a kde jsou v poměru k tomu další uložené body. Taková slepá mapa vlastní výroby. Umí v tom zobrazit i tu "čáru", tedy zvenku importovanou naplánovanou trasu. (Možná dřív byly i přístroje, které nic takového na displeji zobrazit neuměly a pracovaly třeba jen se šipkou, ale to už je asi prehistorie, případně dnes už záměrný minimalismus, snad u nějakých GPS hodinek). Mapová GPS dělá to stejné, jen ještě tu "vlastní mapu" podloží mapovým podkladem, na kterém je více či méně rysů a prvků z reálné krajiny (podle kvality a podrobnosti mapového podkladu). Pokud je ten podklad dostatečně připravený, může v něm přístroj routovat, tedy "vymyslet" trasu z A do B přes místa, která má označena jako použitelné cesty atd. (Přičemž některé méně významné cesty může mít v podkladu zanesené jen jako čáry, které umí jen zobrazit, ale neumí je použít v plánování trasy). // Pokud chci jet podle předem připravené trasy, můžu to stejně dobře udělat v mapové i nemapové navigaci. Jediný "problém" by mohl být v tom, že v mapové navigaci tu předpřipravenou trasu trochu hůř uvidím, protože se mi může plést s jinými čarami na mapě. :) To ale není problém, pokud si v nastavení můžu vybrat nějaké zvýraznění plánované trasy nebo omezit zobrazení detailů z mapového podkladu. / Důvod, proč si pořídit nemapovou GPS, bych tak viděl spíš jen v tom, že bude v základu levnější než mapová, a nebudu muset nikdy řešit, jestli v tom nějaké ty mapové podklady vůbec mám a jestli jsou aktuální a kde případně seženu novější atd.. :)
No jo, ještě bychom mohli řešit další detaily, jako třeba spotřeba baterií - rozhodně nižší u nemapové GPS. Ale to je zas otázka nastavení - kdybych chtěl u mapového přístroje extrémně šetřit baterie, můžu ten mapový podklad v nastavení vypnout, přístroj s ním nebude vůbec počítat, nebude nic překreslovat a plácat na to energii. Ten mapový podklad ale budu mít pořád v záloze, vždycky si ho budu moci zase zapnout..
Mapa samotná něco bere, ale je to nula nula prd proti routování. To věčné přepočítávání, to je ten pravý žravec.
Mapa "žere" hlavně přes zobrazování - překreslováním displeje. Docela velký rozdíl se pak dá poznat i podle nastavení: buď se mi a) mapa zobrazuje tak, abych jel na displeji pořád "dopředu" - tedy jedu na sever, na displeji nahoru, tak mám sever mapy nahoře; zatočím doprava, tedy jedu na východ, a celá mapa se mi překreslí tak, abych měl východ nahoře. To je sice fajn, že na každé křižovatce je to stejně, jako na mapě, doprava je pořád doprava, ale to je asi jediná výhoda. Neustálé překreslování a točení mapy jednak žere baterky, jednak umožní slabším jedincům ztratit přehled o tom, kam vlastně jedou - klidně se otočí o 180°, jedou na jih místo na sever, ale ničeho si nevšimnou, protože na mapě na displeji jednou pořád nahoru. :) Osobně považuji za mnohem lepší nastavení za b) - mapa je neustále orientovaná na sever (nahoře) a pokud já změním směr, změní směr jen ta šipečka na mapě, která mě tam reprezentuje. Překreslení celé plochy displeje vs. překreslení jen pár pixelů uprostřed je na odběru z baterií opravdu docela podstatný rozdíl (resp. jednotkově možná malý, ale při stovkách a tisících opakování během jízdy se to nasčítá).
(Nějak mi to odeslalo před dopsáním). Jediná nevýhoda pro slabší povahy u té druhé varianty může být ta, že když jedu po mapě na jih a další odbočku vidím na mapě vlevo, v reálu musím zabočit doprava. :) To se ale snad dá naučit. :)
Jo a u toho aktivního routování by se snad u každého rozumného přístroje mělo dát nastavit, jestli v případě odklonu od vypočítané trasy má hned sám přepočítat novou variantu, nebo to nechat na mém uvážení, že si to přepočítání případně vyžádám ručně.
A jak řešíš problém, že tebou doma vybraná trasa je částečně nesjízdná? Vozíš s sebou papírovou mapu? Nebo jezdíš jen po silnicích a tudíž tento problém nenastává?
Necítím se zcela v pozici plně odpovědět na tuto otázku, neb osobně podle tras vlastně spíš nejezdím, podle doma předem vybraných už v podstatě vůbec ne. Pokud bych ale měl předem vybranou trasu a odchýlil se z ní, nepotřebuji, aby mi to přístroj při každé odbočce na vyčůrání nebo k hospodě (rozhledně, jiné turistické zajímavosti atd.), jejíž poutač jsem náhodou někde cestou potkal, hned přepočítával. Buď se po čase na naplánovanou trasu, kterou vidím na mapě v přístroji, zase vrátím, a pak buď přepočet buď nebude vůbec nutný, nebo bude jen rychlý, protože půjde vlastně jen o zkrácení (to, co jsem najel kolem, se "nepočítá" a nová trasa se spočítá z bodu, který na té původní byl taky), nebo sám vyhodnotím, že jsem už nenávratně mimo původní plán, a nechám si na vlastní žádost spočítat trasu novou. / Jinak ANO, pokud je sebemenší možnost, mám ssebou papírovou mapu, nebo využívám mapy z různých informačních tabulí v terénu, a od GPS využívám hlavně to, že mi kdykoliv ukáže, kde přesně na mapě jsem, aniž bych to musel dedukovat podle jiných indicíí (což by mi obecně vzato taky nedělalo problém). Po silnicích někdy jezdím, někdy se jim spíš vyhýbám. Záleží na konkrétním výletu. / Celkově vzato nejsem možná z jednoho pohledu ten nejpovolanější mluvit o navigaci podle GPS, protože ji osobně využívám vlastně relativně málo - o krajině a trase, kterou volím, mám obvykle především vlastní představu "po staru". O GPS navigaci si ale přesto troufám žvanit, protože o ní vím (myslím) docela dost, i když na ní většinou orientačně nezávisím (a z lidí, kteří se navigacemi nechají navést do míst, kde se pak sami diví, můžu mít klidně trochu legraci) - jednak jsem se kromě jiného svého času velmi intenzivně věnoval geocachingu, jednak jsem s různými aplikacemi využití GPS pár let pracoval v rámci zaměstnání.
Papírové mapy považuji za zbytečnou přítěž a sebou je nevozím. Ani dlouhé trasy, nic mi nepřináší.
V některých případech je předem naplánovaná trasa skutečně nesjízdná. To už většinou vím během plánování, ale přesto tudy trasu vedu. Prostě kolo přenesu, někdy i několik kilometrů.
Takže nesjízdnost nemusí být překážkou.
Ale pokud trasu opravdu projít/projet nelze, tak kritické místo objedu. A snažím se dostat na původní trasu všemi prostředky. :-)
Papírovou mapu s sebou vozím. Zatím žádná navigace neumí tak dobře zoomovat ani nemá tak velký displej když potřebuji vymyslet cestu jinudy.
Ale v hledání kde zrovna jsem mi přeci jen navigace pomůže rychleji.
Ne, že bych se neuměl ztratit i s mapou a navigací. Stačí si tu navigaci překrýt mapou a věřit, že tahle cesta je přesně jasná. :)
Blbý je, že mapy do navigace jsou díky OSM zdarma, papírové mapy jsou pěkná pálka zvláště pro místa, která projedu jednou, max 2x za život.
Přesně. Člověk kolikrát až na místě vidí to, co mu doma u stolu uniklo.
Pokud bych si měla vybrat, jestli elektroniku nebo papír, tak u mě zatím papírová mapa vítězí. Pro mě to není nadbytečná zátěž. Ale je fakt, že já nejsem gramážista.
Gramážista negramážista - kdybych si měl vybrat, jestli vzít ssebou mapu nebo navigaci, bude ta mapa asi pořád lehčí než sebemenší přístroj, nemluvě třeba o náhradních bateriích. Ale i když si vezmu oboje, váhu papírové mapy fakt neřeším. Stačí, abych se někde stavil na limonádu a hned ssebou vezu o půl kila víc (tekutiny v břiše)... co je proti tomu kus papíru. O zásobním tuku, kterého leckdo vozí ssebou pár kilo furt, i na krátké vyjížďky, raději ani nemluvě (no jo, já teď přes zimu něco vozím taky, samozřejmě ne kvůli Vánocům nebo co, ale čistě z termoregulačních důvodů. ;)
Ale zpět k tématu: v oblibě mám "padesátky" VKÚ/KČT, na offroad výlet většinou jedna stačí, a to není ani moc gramů navíc, ani nezabere moc místa. Poslední leta trochu podražily, pořád ale nepřesahují cenu jednoho oběda v restauraci, poslouží nejmíň o den déle... takže ani tu "drahotu" tak neprožívám. Navíc se o mě ví, že mám v šuplíku hodně map, takže občas nějaké půjčuju a mám pak dobrý pocit, že jsou využité a za tu cenu se vyplatily. :) Pokud jedu dál, třeba 200km napříč zemí, tak zas většinou volím spíš různé silnice a silničky, než pěšiny někde přes les, takže nepotřebuju mapu až tak podrobnou - pak místo X map ssebou beru jen pár vybraných listů z autoatlasu (mám jeden postarší s kroužkovou vazbou, dobře se rozebírá) :)) a dle libosti třeba jednu podrobnější mapu navíc, pro oblast, kde to chci projet a prozkoumat podrobněji.
Ale proti gustu žádný dišputát. Někdo třeba jezdí po paměti, nebo podle značek, a na svačinu si bere deci vody a z tatranky si ssebou ulomí jen půlku. Proč ne, že jo. :) Viděl jsem i pána, který přijel na křižovatku, zavolal mobilem domů, přečetl někomu do telefonu název místa z rozcestníku a nechal si říct, kudy dál. :)
Mám turistický atlas a obměňuji jej, jak vycházejí aktualizace. Beru sebou vždy odpovídající listy a pak si ještě tisknu trasu z mapy.cz - do téhle mapy si napíšu poznámky co kde je zajímavého. Jinak mám ale doma různých map také pěknou hromádku.
Do ciziny záleží na nabídce - pro mapy chodím do kiwi a vyberu vždy mapy, které mi z nabídky nejvíce vyhovují.
No a třeba do Francie jsem sebou vláčela i pěkně tlustého průvodce :o)))
můžeš, prosím, to kiwi nějak rozvést? dají se sehnat i mapy Toskánska? :-)
http://www.mapykiwi.cz/
Mapy Toskánska jsem tam nikdy nesháněla, ale nevidím důvod, proč by se nedaly. Jak automapy, tak turistické.
Seženou se tam mnohem exotičtější mapy a průvodci.
Na e-shopu jsem nikdy u nich nekupovala - v Praze jsou v Jungmannce a jak píšu, chci vidět, jak mapa vypadá v reálu a co vše je v ní vyznačeno.
Já s sebou koupenou papírovou mapu většinou ani nevozim, obvykle si oblast zájmu vytisknu ze seznamácký turistický (ev.Shokartí cykloserver) a případně si do ní ručně doplnim nějaký poznámky, cesty podle fotomapy, atd.
To tedy pokud jde o průzkumné výlety do míst neprobádaných :o)
Ale je fakt, že je to sice "gramařina", ale neekologická, mapku po použití vyhodim (samozřejmě separovaně).
Aha, radka byla (zase) rychlejší ...
Nevím, nesetkal jsem se s tím. Mám si to představit jako displej, na kterém nic není, jen předem připravená čára a můj bod, kterým se více či méně úspěšně snažím na té čáře udržet ?
Nemapovou navigaci zmiňuju níže v cyklocompu Sigma Rox 10 (šipky, tvary křižovatek, vzdálenosti), nebo si pamatuju na dost starou navigaci, co měl známý na námořní jachtu. Tam se v několika řádcích zobrazovaly pouze číselně souřadnice a nějaké další údaje.
Jo, představuješ si to asi dobře. Viz třeba tohle: http://www.garmin.cz/files/aktualne/aktuality... Vpravo je "nemapová" GPSka. Alespoň takhle to zřejmě bere Garmin (YMMV) - nemapový přístroj neznamená, že by vůbec neuměl ukázat cosi jako "mapu", ale že ta jeho "mapa" jsou vlastně jen vedle sebe zobrazené body - neumí ale pracovat s "grafikou", nedá se do něj nahrát mapový podklad, kde by byly třeba potoky nebo cesty jako linie, různě vybarvené plochy (pole/les) atd. Teoreticky bych ale do něj mohl dostat "mapu" vytvořenou čistě z bodů - ten potok by tam musel být uložený jako spousta v řadě ležících jednotlivých bodů. Nebo si takhle můžu ten potok sám "namapovat" - projít se kolem něj a uložit to jako trasu (opět = šňůru bodů). :) (V praxi bych ale u nemapového přístroje tímhle způsobem brzo zahltil jeho pamět na uložené body). Po takovéhle bodové mapě by se ani nedalo routovat, protože by chyběla informace o tom, že ty a ty body k sobě patří, na sebe navazují, resp. že je možné z jednoho na další plynule přecházet v terénu (to už jsou pak ta nad-data, která jsou zahrnuta v opravdovém mapovém podkladu).
Takovou cyklonavigaci, jakou zmiňuješ, jsem zase neviděl v praxi já. Předpokládám, že ti ukáže tvar křižovatky, ale průjezd už ne...? Tedy že neví, jestli jsi do té křižovatky právě najel zleva nebo zprava... - samozřejmě pokud to není v rámci naplánované trasy, to by pak věděl, jak co navazuje.
S tím tvarem křižovatky to má ukazovat "větvičku" z tvého pohledu. Čili zespodu přijíždíš, na kterou odbočku máš jet je se šipkou na konci. Ale jak už jsem psal, nepoužívám to. Pro mě nepohodlná zbytečnost, co jen žere baterii. Bohužel, model bez téhle vymoženosti nemají.
Větvičku jsem si představil, ale nemám představu, jak to funguje v detailech - kór pokud je to "nemapové" (například kdybych udělal někde okliku navíc a přijel do té stejné křižovatky z jiného směru, jestli bude příslušný obrázek podle toho překreslený). Museli bychom ale začít asi už u toho, po jaké trase to vlastně naviguje - jestli to ten přístroj generuje, nebo se do něj něco nahraje, či kýho výra. Ale to tady nemusíme rozebírat.
Mám pocit, že to má asi nějakou databázi těch "větviček" a po zadání cíle, nebo načtení trasy pomocí průjezdních bodů to routuje. Takže když přijedeš z jiného směru, mělo by to správně reagovat. Poznat odkud jedeš a poslat správně. Učit se s tím ale nebudu...
Ja myslim, ze to je jeste jinak. To co popisujes je mapova navigace ktera nema podklad (mapu), treba kdyz prejedes na uzemi jineho statu na ktere uz nemas mapu.
Ta nemapova navigace ti jen ukazuje sipku doleva, doprava atd, a k tomu udaj v metrech za jak dlouho ta odbocka bude.
Nemapová navigace má jen hrubý obrys státu a hlavní město, jinak nic. Žádná mapa se do ní nahrát nedá a routovat taky neumí.
V tom je právě její kouzlo.
Na cestě nemám čas ani náladu hrát si s barvičkami, vrstvami, nastavením ... Nebo nedej bože teprve vymýšlet trasu. Ani by to nešlo, protože trasu jedu podle cílů, které na ní jsou, ne podle nejkratší vzdálenosti mezi body. A co je na trase mi žádná mapka velikosti poštovní známky nesdělí. :-(
To se musím podívat do pořádných zdrojů na netu.
Takže mi jde o podstatu a pohodlí na cestě, ne o zbytečné funkce a nepřehledný výsledek.
A to otáčení trasy, aby vpravo bylo vpravo, je nutnost. Dá se vypnout, ale smysl to má jen u pěší chůze.
Nemapová navigace dnes už neexistuje, už hodně let není. Do každé navigace se dá nahrát mapa a zobrazování mapy se pak dá zapnout nebo vypnout.
Když je mapa vypnutá, tak se nedá použít trasování, ale jen nahraná pevná trasa jako čára.
A co je potom Garmin eTrex10 ? :-)
https://www.czc.cz/garmin-etrex-10_2/100848...
Pár let ji používám a pořád se prodává. Mapy se do ní nahrát nedají, i když v popisu některých prodejců jsou mapy uvedeny. Myslí tím ale jenom hrubé obrysy států.
Uznávám, že mohli nechat název a vnitřek předělat. Ale podle popisu to tak nevypadá.
Hodně krkolomným způsobem by se dala nějaká "mapa" stvořit z bodů a nahrát no ní. Ale o to v této navigaci vůbec nejde. Absence map je její výhodou, ne nedostatkem.
Jde trochu proti proudu doby. Perfektně funkční, s minimem zbytečných funkcí.
Nejsem schopen najít, jak velkou to má vnitřní paměť, ty to víš?
Narval bych do toho prošlou trasu z Prahy do Barcelony, kterou jsem si předloni uložil?
Do Dakoty 20 se mi takových tras vejde hned několik.
Paměť to má tuším 1MB.
U tras nad 1000km se vyplatí redukovat počet bodů plánované i zaznamenané trasy. Aby nebyl bod každých 5 metrů, ale třeba každých 50 metrů.
Šmarjá, i kdyby to bylo 8MB, co píše níže Jenda, pořád mi to přijde strašně málo, proč tu paměť neudělají větší, když už to nemá slot na sd kartu..
Celodenní záznam z Dakoty (cca 160km), nejnižší frekvence záznamu, má dva až tři MB. Pokud počet bodů zredukuju, na některých komplikovanějších místech už budu zbytečně tápat.
Edit: Fakt je, že v záznamu z Dakoty je u každého bodu aktuální rychlost, teplota, výška, asi by to šlo odfiltrovat, ale stejně by to asi nestačilo, ne? Když bych do toho chtěl uložit víc jak dva tisíce km..
Něco mi říká, že z těch 8MB je zhruba jeden pro data. Když jsem to viděl poprvé, nevěřil jsem vlastním očím a bral jsem to jako velký podraz.
V době, kdy 1 giga stojí pár korun, si výrobce dovolí něco takového u poměrně drahé navigace.
Podraz to je, ale smířil jsem se s tím. Když jsem jel Alpe Adria 1450 km, okolo tisícího kilometru jsem se začal divit, co se s tou navigací děje. A příčinou byla plná paměť díky zapisování trasy.
Teď s tím počítám a u dlouhých tras nastavuji méně bodů. A je to v pohodě.
Tady: http://www.garmin.cz/produkty/outdoor/rucni-gps... ukazují, že to mapy umí, a i docela použitelně vypadající.
Gmaptool prý ten formát podporuje: http://gmaptool.eu/en/content/maps-garmin-fenix
Paměť to má 8 MB, což by mohlo stačit, když tam dáš pouze silnice.
To by mě nenapadlo, že se tenhle technický pravěk ještě prodává, místo aby měl hezké místo v technickém muzeu.
Nějak si nedovedu představit kdo by si to dnes koupil, navíc ještě za toliká peněz.
Aha- no já jsem nic takového v praxi ještě neviděla.
Buď jsem mrkla předem do mapy, abych věděla které orientační body si mám hlídat a snažím se pak držet nějaké základní myšlenky, nebo některé holky měly Garminy, ale bloudily stejně. O té nemapové jsem slyšela až od Tebe.
A ty to potrebujes na turistiku, nebo nejaky orientacni zavody?
Na turistiku- když jedu sama,nebo s nějakou, stejně neorientovanou kamarádkou. Nebo někde v cizině,kam nás sice jede hafec, ale cestou se většinou rozdělíme a pak potřebuji najít zbytek skupiny dříve, než po mě vyhlásí pátrání.
Závody by mě bavily,ale orientační fakt těžko :-))
No muzes vybirat podle vice parametru ktere preferujes. Muzes mit turistickou navigaci normalne v mobilu, vhodne je ne uplne velke padlo, vodotesnost a nejaky sikovny drzak na kolo. Napriklad quadlock. Dale tu mas klasicke turisticke navigace s nevymenou baterii, ty uz jsou mene zrave nez mobil (a mene prehledne), ale stejne jako u mobilu budes asi potrebovat nejakou powerbanku na obcasne dobijeni, kterou budes vozit v nejake kapsicce na kole, nebo v batohu. A pak posledni kategorie je Garmin a jeho navigace na tuzkove baterie, coz je velka vyhoda, nevyhoda ale je, ze je maly, a tedy hure prehledny displej.
Pak je jeste otazka, jestli si budes vytvaret trasy doma na PC a podle nich pojedes, nebo budes provadet po ceste nejake zmeny.
Myslim, ze obecne plati, ze cim vetsi komfort a prehled, tim vetsi naroky na spotrebu.
Díky- také mi připadá, že u některých navigací je ten displej malý.
Doma rozhodně nic vytvářet nebudu, na to fakt nemám kapacitu. Potřebuju se prostě jen podle něčeho zorientovat, změny jsou většinou vždycky, nejedu striktně po předem dané lajně.
Ale děkuji vám všem, že mi pomáháte řešit můj blonďatý problém :-) Je mi jasné, že je to pro většinu chlapů nepochopitelné :-)
No a ta zmiňovaná Teasi One 3 není dobrá?? Také jsem o ní přemýšlela, není až tak drahá a k základní orientaci by mi snad stačila.
Nebo co mají vaše manželky nebo kamarádky??
třeba moje manželka má na navigaci mě :-) s mapou a busolou.
No tak to je samozřejmě velice praktické :-)
Kdo ti brání zařídit si to stejně? :-)
Hlavně si pořiď navigaci, která zvládne jezdit na řídítkách trasy, které jezdíš. Pokud jezdíš víc v terénu, tak to mobil nezvládá. Potom si pořiď navigaci se škatulí, do které opravdu neteče a která je schopná obsluhy i v tom dešti. Kapacitní klávesnice to nezvládá. No a nakonec si pořiď navigaci, která na jedny baterie dokáže navigovat alespň ten jeden den.
Měl jsem Garmina 60CSx, což je dnes (prý) už zastaralý model a asi se ani nevyrábí - měl ale mnohé vlastnosti, kterým novější modely nesahají ani po kotníky (holt pokrok nezastavíš, i když je někdy divnej). Teď mám Dakotu 20, kterou jsem si nevybral, ale přišla ke mně tak trochu sama, spoustou věcí mě štve. Pořád má ale parametry, které jsou vlastní právě turistickým navigacím. Vydrží fakt hodně, třepání na řídítkách, padání na zem z rozjetýho kola, vodu, bláto. Co se týče přehlednosti mapy a rychlosti překreslování - to je jedna z fajn věcí, že tohle se dá do velké míry ovlivnit nastavením, kolik detailů (mapové body, popisky atd.) chci zobrazovat při jakém "zoomu" mapy. Tuhle možnost jsem třeba u autonavigací většinou neviděl. Na dvě tužkovky vydrží i několik dní, i to se dá dost ovlivnit nastavením - třeba četnost snímání polohy (jestli "furt" nebo třeba jednou za pět vteřin) se dá zvolit, vypnout/zapnout kompas, pohrát si s podsvícením atd. Osobně bych tedy asi pro použití na kole zase hledal v sektoru (cyklo)turistických GPS přístrojů. Musím ale konstatovat, že alternativy (navigace v mobilu, autonavigace) nemám vyzkoušené až tak důkladně.
Tož Garmina 60 CSx mám pořád a pokud bude fungovat tak ho nedám. Na dvě tužkové baterie vydrží téměř dva dny,pádů už vydržel hodně,prach a déšt mu nevadí,je to nejlepší přístroj,co Garmin vyrobil.Žádný další ho nepřekonal.A mapy jsou volně k dispozici na Frikart.no a VeloMap.org.
Garmin má v nabídce pokračovatele GPSMap 64s Pro,64 st Pro a 64 Pro vzhledově a ovládáním jsou stejné jako 60CSx mají větší pamět a 64 st myslím funguje i v Glonasu. Nic jiného bych já osobně nechtěl. Jo a navigaci mám v origo držáku na řidítkách.
Já bych "šedesátku" taky nevyměnil, kdyby se mi ji nepodařilo přece jen nakonec rozbít. :( "Normálních" pádů na zem přežila nepočítaně, přežila třeba i cvaknutí lodě, pod kterou pak na špagátku visela ze šprajcu směrem ke dnu docela pěknou chvíli, než jsme loď dotáhli ke břehu a obrátili zpět... jednoho tragického zimního dne se mi ji ale bohužel podařilo upustit z posedu, dole trefila pařez. :( Měl jsem ji předtím asi sedm let... tohle už na ni ale bylo přece jen trochu moc.
V terénu se taky občas svezu. Nevím, jak by mobil snášel vibrace. Taky výdrž baterie a viditelnost na slunci nebude valná.
Myslím, že odolnost navigace bude větš ínež telefonu.
Škoda, že už se neprodává Garmin Dakota 20 - to by byl zřejmě nejlepší kandidát.
Ještě mě napadla možnost podívat se po něčem na bazaru.
Jo,dobrý nápad,ted jsem na Bazoši koupil Dakotu 10 za 1200...jak nová,tkz. šuplikovka....jsou tam i Dakoty 20, Oregony, atd.Ještě tam nahlídnu.
jeden typ...na S-bazar je Oregon 450 za 4000,pán by ho nechal za 3500...už jsme byli domluveni....jenže, pak zasáhla tkz.vyšší moc, tedy má žena....že prý moc drahá hračka....skončil jsem tedy na výše jmenované Dakotě 10-alespon, že tohle prošlo....ten oregon nebyl nikdy použit a orig.zabalen mu leží doma....on ani sám neví jestli 3 nebo 4 roky. Já ho chtěl, protože je o třídu výš než dakoty, jenže to babě nevysvětlíš, alespon ne té mé.
To zní dobře. Podívám se tam.
Díky.
Chci se taky na neco zeptat.
Garmin etrex vs. etrex touch, co by vam vic vyhovovalo, dotyk, nebo ovladani tlacitkama?
Funguje dotyková navigace i když je mokrý displej a mokré ruce?
Mobily s tím mívají problém.
Pokud vim tak ano, je to jinak resene nez u mobilu. Mne ale zajima to ovladani, napriklad za jizdy si neco potrebujes nastelovat a podobne, garmina neznam, tak se ptam co kdo preferuje a proc.
Dakota 20 nemá s vodou ani nečistotami na displeji problém - ani když se při silnějším dešti dělají na displeji loužičky. Cenou za to je ale celkově nižší citlivost displeje. Některé ovládací prvky (např. při zadávání čísel nebo písmen) jsou navíc na displeji docela malé, občas mám problém se správně trefit, a to nemám nijak extra tlusté prsty. Ideálně by to šlo ovládat nějakým stiletem, ale to je zase nesmysl při použití na kole (a otravuje to i jinak, člověk by to ťukátko musel nosit v kapse, nebo si na přístroj dodatečně přidělat nějaké poutko). Dotykové ovládání přes displej je fajn při práci s mapou (posunování apod.), na všechno ostatní bych ale měl raději čudlíky. Celkově bych po zkušenosti s tou Dakotou chtěl u nově kupovaného přístroje spíš ovládání tlačítky - ale to je možná jen osobní preference. U novějších modelů to možná mají udělané líp, co já vím. Pro využití na dobrodružných výpravách apod. ale mohou být čudlíky výhodnější obecně - např. při potřebě ovládat přístroj v rukavicích.
Toto potvrzuju, měl jsem to stejné. Používal jsem asi rok a půl Oregona 550. Prodal jsem ho ještě v záruce. Pokud někdy navigaci tak jedině s tlačítky. Tak jsem se vrátil k papírovým mapám + mobil s offline staženými turistickými mapami.
...ale napjatě to tady sleduju, třeba z toho vyplave navigace pro mě...
jak který (Jindru na tebe) - některý sony má "režim rukavice" a umí i mokrej displej...mladý povídali, že řeší ovládání founů v rukavicích nosem ((-:
Blbý je, že když je zima na rukavice, mám nos taky mokrý.
Jak je zima, tak mi z něj pořád teče. :-(
Jardo, mobily Sony Xperia od verze Z4 už ovládání mokrýma rukama dávají (https://youtu.be/vwIdyds5Sik)
Garmin Edge 1000 je mokrýma rukama neovladatelnej, teď jsem zkoušel, ale zase má ta tlačítka, tak navigaci alespoň zastavíš nebo pustíš ....
https://youtu.be/vwIdyds5Sik
Přidám čerstvou zkušenost (byť to není tak úplně to, co bylo poptáváno).
Nechtěla jsem navigaci, chtěla jsem jen GPS záznamník oddělený od mobilu. Zaujalo mě tady toto - i s ohledem na různé další funkce, které umožňují i použití jako cyklocomputer.
A když jsem to koupila, zjistila jsem, že to má i v popisu vůbec neinzerovanou funkci oné nemapové navigace.
Je to maličké zařízení, tj. na displeji toho až tak moc vidět není a s obslužným software se zatím dost peru s úspěchem střídavým, takže na nějaké reference je zatím brzy, leč pokud by to přece jen někoho zaujalo...
https://www.czc.cz/canmore-gp-102-zluta/165309...
Jestli nelzou stránky výrobce, tak to má barometricky výškoměr. To by nemuselo být špatné :)
A proč jsi vybrala tento a ne gp-101, která se zdá, že má lepší parametry? :)
Jo, ten výškoměr to má. (Nejsem si jistá, jestli ho má ta stojedička.)
Já chtěla jen jednoduchý, co nejlevnější logger. Ty čtyři stovky rozdílu v ceně, menší rozměry a lepší odolnost proti vodě mi byly v okamžiku výběru důležitější. Pravda, ta stojednička zas v ceně má i držák na kolo.
Ty rozměry vypadají dobře, to je zas pravda stojednicka má nokiackou baterku, ta tvá prozmenu integrovanou. Což je výhoda i nevýhoda. Ale zas má lepší vodeodolnost.
Je fakt, že garmin etrex 10 vypadá ještě líp, le zase už je za dvojnásobek, že. To přemýšlení je někdy strašně náročný a hlavně drahy. :D
Napiš pak prosím nějaké zkušenosti ;)
Určitě šikovné pro houbaře nebo i pro turisty ve velkém cizím městě. Snadno navede k zadanému cíli a zpátky třeba k autu. To by mnozí houbaři potřebovali, při projížďkách každý rok snad alespoň 3 x odpovídám na dotazy jestli jsem někde neviděl zaparkované jejich auto :-))
Nemluvě o tom, že se ptají na nějaké místo od kterého právě jsou.
Tohle jo, tohle inzerují. Ale umí to i navigovat podle předem v počítači připravené trasy. Zatím jsem to teda jen zkusila vytvořit a naimportovat, což se mi po nějaké době i povedlo. Navigovat jsem se podle toho ještě nezkoušela. Každopádně trasa v podobě čáry tam je plus možnost nastavit měřítko. Nicméně bude-li to prakticky použitelné na tom pididispleji (notabene, když bez brýlí na čtení už taky vidím houby), to se teda ještě nechám překvapit.
tak jaké jsou zkušenosti po měsíci? :-)
Já ještě ani nevytáhla kolo...
Jako GPS záznamník to funguje dobře. Ale zatím použito jen při venčení psa...
Na navigování ještě vůbec nedošlo.
Trefila si s pejskem domů? :-)
To naštěstí trefím i bez navigace. Ale mám podrobné záznamy kdy - kudy - kolik km jsme navenčili. :-)
Jo, to je nesmírně užitečný. Takhle jsem si zdokumentoval například sekání zahrady :-)
Před pár rokama Mounfield dával k tomu svému zahradnímu náčiní navigaci (konkrétnse ě při koupi sekačky na trávu). Zřejmě aby při sekání na zahradě neztratil :-)
No, když to po sobě čtu, tak to je jako kdyby to psal polodement :-)
Ale někdy před deseti lety měli v akci kola s navigací. Ovšem kolo víc nic jak moc a navigace černobílá,asi také žádná sláva.
Zrovna jsem ji včera měl v ruce, nechávám si ji z nostalgie a také jako lehce čitelný zdroj GPS dat přes sériové rozhraní, že až budu v důchodu, tak proto najdu využití. :)
Myslím, že těmi těmito navigacemi odstartoval trh, že pak dost lidí přišlo na to, že by vlastně pořádnou navigaci chtělo.
Také jsem si tenkrát Legenda koupil, po té co jsem na kole koupal PDA s navigačním programem. Měl sice jenom 7MB pro uložení mapy, ale jinak již většinu současných funkcí a hlavně byla nerozbitná a na dvě tužkovky pracovala 20 hodin. Co si přát více?
Od té doby již třetí Garmin.
To já jsem dokonce jednu dostal, byl to bartrový obchod za nastavení modemu.
Tím jsem měl dvě, což se hodilo na mé první cestě k Baltu. Do jedné se vešly mapy někam do Frankfurtu a do té druhé ten zbytek.
Když si představím jak jsem tenkrát ty šíleně drahé mapy Německa sháněl (stály okolo 6000 Kč) a dneska si člověk nakliká, který kus světa chce z OSM map převést do navigace...
Pořád ještě jsem nic nakoupil. Spíš zatím vybírám (a šetřím penízky).
Znalci, co říkáte na Garmin Oregon 200, prý v perfektním stavu (ale to tvrdí všichni prodávající).
Nevymyslej, kup novou sestistovku a máš na deset let pokoj. Šetřis na špatném místě.
Kdybych měl na nákup tolik peněz, tak už ho mám dávno koupený. :-(
Mám Dakotu 20, v ní mapy celé Evropy, ale už na ten displej blbě vidím, pomalu pokukuju po něčem větším, třeba po tom Oregonu.
Nový mi přijde zbytečně drahý, asi bych taky šel do staršího.
Kompas tam třeba mám, ale ňák jsem ho nikdá nepotřeboval.
Slot na mikrosd kartu ten "tvůj" Oregon má, což mi přijde důležitý, abys nemusel pořád špekulovat nad množstvím dat, abys do toho mohl nabouchat hodně map, nevím, jaké máš nároky na mapy, dají se dokoupit, ale třeba zrovna ta Evropa je dost drahá.
Za osumnáct stovek bych ho bral, kdybych neměl tu Dakotu.
Asi to trochu víc žere baterky než Dakota, protože větší displej, ale někdo tu radil zajímavý tip, to ještě musím vyzkoušet, naklikat si trasu doma, uložit to jako prošlou trasu, vypnout mapy a jet jenom podle tý čáry, tak takhle by to mohlo na dvě slušný tužkovky vydržet navigovat vod božího rána celý den, doufám :-)
Až jste mě málem rozškytali.
Věc se má tak, že je potřeba si zvážit, k čemu tu navigaci potřebuješ. Jestli pro trajdání na horáci po lese, nebo jízdu kolem 200 km denně po silnici, jestli tě tedy zajímá podrobná TOPO nebo stačí jen silniční síť.
Domnívám se, že pro naše běžné cykloturisty, co udělají "poctivých" 35 km stačí bohatě slušenější smartfoun s nějakou tou navigační appkou, je jich mraky.
Ti co řádí po lesích na horácích budou pak potřebovat spíše nějaký neprůstřelný a nerozbitný aparátek, i v oblasti smartfounů je jich už pár na trhu a zřejmě se vyplatí víc, než jednoúčelové navigační hračky. Případné dobíjení vyřeší spolehlivě nějaká powerbanka.
Já, po té co jsem okusil rozkoš jízdy na lehoučkém kole s minimem zátěže jsem zvolil na trhu zřejmě nejvymakanější strojek: Garmin Edge 1000 Pro.
https://www.alza.cz/sport/garmin-edge-1000-pro...
To už je takový menší počítač. Umí to spoustu věcí co využijí kluci (děvčata) co fest trénují, mě oslovila váha a deklarovaná výdrž baterie. K váze nemám připomínek, skvěle řešený je i úchyt, fakt snadno zacvakneš i sundáš. Horší je to z výdrží baterie, tak je tak na 2/3 udávané hodnoty. Pro déle trvající cestu zase řeším powerbankou, našel jsem takovou šikovnou na řídítka, takže netahám dráty z brašniček.
Vlastní trasování navigace mě ale moc nevyhovuje, a raději jedu po vlastní naplánovamé trase. Ovládání Garminu je pro mě taky málo uživatelsky přívětivé, ale to bude možná jen můj osobní dojem.
Jinak snese deštík, je vidět i na celkem jasném slunci, ovládání tlačítky kombinovanými s dotykem není špatně vymyšleno, aby na základní příkazy čověk nemusel sundavat rukavice.
Jsem skoro přesvěčený, že pro běžného cyklistu-turistu by dnes měl bohatě jako navigační zařízení postačit slušný smartfoun, a tam bych radil investovat.
Ahoj, Jindro. Vím, že to myslíš dobře, ale mobil fakt, ne. :-)
Moje potřeba je buď celodenní trasa, třeba i 12 hodin, jak po silnici, tak i v terénu.
Nebo víkendovka, s tím, že nebudu muset nikde dobíjet, takže power banku (náhradní baterie) s sebou.
Nebo dovolenou, třeba 2 týdny s tím, že spaní v kempu bude třeba až každý třetí den (pořádná sprcha, praní prádla, dobití elektroniky).
Trasy většinou dopředu naplánované na Mapy.CZ, Cykloserveru, Bikemap... Mapa přímo v navigaci jen v řešení nepředvídatelných situací - potřeba dojet na vlak nebo hledání marketu, cykloservisu apod.
Pořád přemýslím nad Teasi. S originál power bankou by to mohlo splňovat.
Kdo ji má, dost si ji chválí, a to i ve srovnání s levnějšimi Garminy.
Já mám jen tu Teasi One, a ještě jsem na ní pustil nějakou vázu, a rozflákal jsem displej (teď to nabíjím, abych zjistil jestli to funguje). Mám i tu originální powerbanku včetně držáku na řídítka. Taky jsem ukroutil drátek, jak je vidět na obr. ale to pujde opravit i doma, pokud nejsi lemro jako já.
Moje zkušenosti s tou hračkou jsou mírně rozpačité, ale asi jde o způsob využití. Nedělej si iluze o výdrži, i s powerbankou, se to protáhne tak na 20-30 hodin v zapnutém stavu, tedy srovnatelné s mobilem + powerbanka.
Pokud chceš být energeticky dlouhodobě nezávislý, chce to tu nějakou velmi jednoduchou hračku na tužkové baterie, jinak je to po pár dnech v háji tak jako tak.
Jestli to využiješ, pošlu ti to, alespoň ta powerbanka by měla fungovat na 100 procent, když se připájí ten drátek. Jestli se ta navigace probere netuším, už se mi to tu válí v šupleti nějakej pátek.
Jinak, jak se rozmáhají všechny ty mobilní šidítka, je stále snadnější je někde dobít a ty rychlonabíječky fungují v řádech minut, nikoliv hodin, jako dřív, tak už se to dá zvládat, když se budeš po cestě úsporně.
Mě asi na těhle navigacích nejvíc vadí to pípání místo pořádného hlasového signálu. Z těch automobilových jsem zvyklý na t, že mi říká: za 200 metrů odboč doprava..... a to je to co je fajn. Nemusím na to koukat. To ani Garmin ani Teasi neumí.
Současný model Teasi One 3, má mít kapacitnější baterii (2650mAh) a slibují výdrž 12hodin. Tak že při šetrném režimu by mohla vydržet tak den a něco . Když dá originál power banka (5400mAh), dalších aspoň 20, tak celkově 3 dny zvládnu.
Před měsícem jsem kupoval mladému takovou malou power banku 5000mAh za 269,-Kč. Takže klidně vzít ještě něco takového do rezervy, třeba i na dobití mobilu.
Myslíš tohle?
https://www.alza.cz/sport/teasi-one-3-power...
Koukám, že šli s cenou fest dolů (což je taky jistý signál), mě samotná ta powerbanka před dvěma lety stála přes 2000.
S tou deklarovanou kapacitou bych byl opatrný, divil bych se, kdyby těch 12 hodin dala, ale aj 8 by bylo dobrých. Ta moje dávala tak 6, s tou powerbankou se pak dal přežít celý další den, a pak nabíjet obojí. Dobré je to uchycení 4Quick Fix, to fakt drží.
Pokud jde o powerbanky, těch se za těch pár let, co se o tom bavíme, stejně jako nejrůznějších držáků na mobil na řídítka vylíhnulo mraky, je vidět, kudy vývoj kráčí. Těm nejlevnějším číňanům za 300 bych moc nevěřil, ale mám vyzkoušené hračky kolem 500 co fungují spolehlivě, i když rychle degradují s počtem nabíjecích cyklů, ale sezónu zvládnou v pohodě.
Mám zkušenost s malými pwb Sony, telefon nabijí z nuly tak jednou, ale mají tu výhodu, že se velmi rychle dobíjí, takže když už najdu zásuvku, píchnu do ní jak mobil, tak navigaci, tak pwb (chce si to vozit nabíječku s více USB výstupy a pro sichr i roydvojku, kdyby u zásuvky seděl podobný kolega s potřebou nutně dobít.
Snad ti to bude vyhovovat, ale jaká výhoda plyne z toho mít dotykovou, nevodotěsnou Teasi na řídítkách, proti tomu mít tam nějaký foun v podobné ceně vůbec nechápu, ale nemusím rozumět všemu. Možná od toho čekáš víc než to dává, alespoň mě se to přihodilo.
Ta rozbitá Teasi umřela, nejde nahodit, jesti chceš baterii a držák, jsou tu, držák se může hodit už jen pro snadné přehazování na jiné kolo.
Kup si samozřejmě co chceš, ale proč se trápit s nějakými power-bankami, když ti postačí tužkové baterie, které koupíš kdekoliv - osobní zkušenost, když jsem ráno nezabalil nabité AA aku - k nezaplacení.
Osobně jedině Garmin i ten nejlevnější mapový.
Přesně tak, smarfouna, dokonce i 20.000 powerbanku povezu, je dobré je mít s sebou kvůli komunikaci, počasí na internetu, nebo na focení, kdyby se mi rozbil foťák, ale předpokládám, tedy doufám, že je opět dovezu do cíle plně nabité.
Ale Garmin na tužkovky, to je jistota, bez které už by se mi nikam nechtělo, na cestách se raději vzdám toho smartfouna, než Garmina.
Obávám se, že na tužkovky nic nového asi už není.
Navigace není oblečení, nemusíš mít každý rok nový model! :-)))
Znalec si vybere: https://www.garmin.cz/produkty/outdoor/
A ještě jedno plus pro Gramin na tužkovky, ve srovnání s smartfounem nebo Teasi, pár mobilů už jsem vystřídal, jakmile mi u nich odešla originál baterka, nikdy se mi nepodařilo sehnat náhradu, která by byla stejně kvalitní, jako ta původní, vždycky stály za houby, přestože mobil samotný byl schopen sloužit dál.
Jsem se byl podívat do archívu, Dakotu mám 7 let, ale co se týče baterie, nemám žádný problém :-)
Pro účely, které popisuje Jarda, je asi nějaký stařičký stroječek na tužkovky nejvýhodnější.
Pro běžné cykloturisty pak smartfoun v kapse, třeba i vypnutý. Koukneš do navigace, a víš, že máš jet 20 kiláků po D28, tak nepotřebuješ žádnou navigaci, vypneš obraz a svištíš. Víš, že až přejedeš železnici, budeš odpočovat, a tak se znova zase koukneš a drandíš dál dalších 20. Proti staré navigaci s sebou vezeš slušné a přehledné mapy, nakonec i google maps je docela šikovná hračka.
Trápení s tužkovkama nebo "trápení" s powebakama je naprosto ekvivalentní, jen prostě vybité powerbanky nezahazuješ, ale znova dobíjíš.
Teasi je taková jakoby cykloturistická navigace, která má ambici cyklisticky trasovat. U nás si mani neškrtne, páč nemá (neměla) naše cyklotrasy (ale ty vlastně nás taky nejsou, jen taková hra na ně označkováním silnic a polňaček). V Německu, kde je Teasi doma se na ní můžeš spolehnout, z místa A do B tě dovede tak, aby ses vyhnul frekventovaným komunikacím a jel pokud možno přírodou. Príma na výlet pro rodinku s dětma.
Pokud chceš s místa A do místa B co nejrychleji a s nejmenší námahou, jejich trasování těžce prudí.
Na opačném konci Garminů co doporučuje Vysočina, je třeba ten Edge 1000. Ten toho umí tolik, že to našinec, co jen jezdí, nemůže využít. Kadence, tepové frekvence, výkon, všechno měří, zaznamenává, umí vyhodnocovat softwarem a dokonce umí i buzerovat za jízdy, když se člověk fláká a neplní tréninkový plán. Asi dobrý pomocník pro fakt sportovce, pro našince zbytečně drahý nevzužitý potenciál.
Sám jsem ten strojek chtěl použít tak, že si přesně natrasuji a pak pojedu jak stroj podle šipek, aniž bych ztrácel čas nějakou orientací a navigací.
Ale původní myšlenka neklapla, celodenní etapu tam sice nahraješ, ale natahuje se strašně dlouho a je obtížné s tím pracovat, tak se to musí rozsekat na nějaké ty 30 km úseky a zase se musíš o krám starat.
Významě pomáhá jen v noci, kdy není vidět na směrové cedule a jedu podle přístrojů
.
Copak to, kdyz neni videt na smerove cedule, na ry si clovek jeste nejak prisviti. Ale kdyz jsem se jednou dostal na kopci v noci do mraku (nebo do mlhy ?), tak jsem serpentiny po silnici sjizdel taky vicemene jen podle navigace. Sice jsem jel opatrne, stejne to byl ale docela adrenelinek, jestli tam ta zatacka bude, nebo jestli je tam fakt rovinka :-)
Nevím, jaký jsi zvolil postup, resp. jak Edge pracuje, ale mám trochu pochybnosti, že by nezvládl to samé, co moje stará Dakota 20 - bez problémů do ní během pár minut uložím několik, víc, jak dva tisíce kilometrů dlouhých tras, rozdělených na 200-300 kilometrů dlouhé etapy.
Jsem koukal na specifikaci toho Edge, má to 2GB vnitřní paměti plus slot na sd kartu, když si naklikanou "trasu" v Base Campu převedeš na "prošlou trasu", nebude sice obsahovat data potřebná k navigaci (pokyny), na displeji se ti to jen zobrazí jako čára, ale zato by neměl být problém uložit 300km dlouhé úseky a navíc to míň žere baterky, právě protože to nenaviguje.
Pracuji asi se starými, ale ověřenými programy - na převod naklikané trasy na prošlou stopu používám WinGDB.
Stopa se pak uloží tak, jak byla naklikaná, zatím co trasa se ukládá jenom jako významné body a navigace sama jí následně routuje, což je ve výsledku někdy pěkný hokej.
BTW - kdysi jsem srovnával EDGE s e-Trexem, neumělo v zásadě nic více, ale za to mělo místo tužkovek speciální aku za cca 900 Kč. Opravdu výhoda! :-)))
No, taky to má displej, na kterým je opravdu něco vidět, BT, Wifi, Ant, a další věci, které nepoužíváš, což ovšem neznamená, že jsou k ničemu.
Gustav Eiefell taky spočítal tu věž na logáru, tak je s podivem, že nás za ty programy na výpočet věží platí....
To je hodně mimo téma, ale připomněl si mi, že to je pro mě pořád na úrovni zázraků, že někdo dokázal takovou stavbu spočítat "v ruce" a někdo jiný vyrobit ty díly. A pak to přivezli na plac, díry na nýty pasovaly na sebe, a postavili z toho věž, nebo most, nebo něco podobného.
Tak přidávám fotku jednoho 190m výběžkového krasavce.
No, tohle je přímopasový příhraďák, to zvládají (snad) i průmyslováci. Tenkrát se tyhle věci řešili graficky, používalo se tzv. Cremonovo řešení, šlo vlastně stále jen o grafické řešení rozkladu sil -složkový obrazec, to se snad učilo i ve fyzice na gymplu.
Spočítat (nakreslit) to chápu. Pochopím i že to dokázali vyrobit a dopravit na stavbu. Ale jak to potom skládali, sestavovali, nýtovali žhavými nýty zavěšeni někde vysoko v luftě, to je pro mě stále, jak říkáš, zázrak. Uměli toho safra moc, ti naši předchůdci.
Trochu toho nýtování je vidět tady
https://www.youtube.com/watch?v=akPGx6d8Sso
ale to je jen v "klidu loděnice". Ale ta děsná práce s kladivem je tam vidět.
A tady je stavba mostu v San Franciscu
https://www.youtube.com/watch?v=LOyh9yUMm6U
O paměti to asi není.
Uložíš do toho hravě 250 kiláků, ale když navigaci zapneš, strašně dlouho to tu nahranou trasu natahuje, řádově v minutách, což dost otravuje.
Nepochybuji o tom, že si to Edge taky nahrává o dost podrobněji (více bodů) než starší navigační hračky. Rosekat trasu na úseky po 30 (přibližně) pak jakékoliv přepočítávání dost zrychlí.
Možná to lze dělat i jinak, ale to bych asi musel číst manuál....
Zrovna dneska mě ten krám dostal, jak jsem to předevčírem po zimě zapnul, zupgradovalo se všechno, říkam si fajn, mám novej systém, nove mapy, prdnu to na řídítka, dám režim "tachometr" a jedu na Stověžatou. Koukám do kopce jedu tak 7-8, říkám si, to jsem teda zlenivěl, přes tu zimu. A pak z kopce fofrem a jen 25?
Kurnik, co to je?
No potvora si tam nastavila míle místo km....
Je mi to divný, jaké trasy do navigace ukládáš? Prošlé, nebo naplánované tak, aby tě to navigovalo šipkama a příkazovým textem?
V tom je totiž podstatný rozdíl.
Když jedu dle prošlé trasy, a je jedno, jestli jsem to jel na kole, nebo doma vytvořil v BaseCampu, na displeji mám tu prošlou trasu barevně značenou, (barvu si můžu zvolit sám), žádné šipky, žádný text, žádné pípání, jen ta barevná čára na mapě. Displej mám vypnutý, když narazím na křižovatku, klepnu na displej, ten se rozsvítí a vidím tu čáru, projedu dle ní křižovatku, displej se za chvíli sám vypne.
Dokonce jsem se tu dozvěděl, že můžu vypnout mapy a budu mít na displeji jen tu čáru samotnou, v drtivé většině situací by to mělo bohatě stačit, další podstatná úspora práce s daty, menší spotřeba energie.
V Dakotě mám uloženou prošlou trasu z autobusu do Calelly i zpátky, prošlé trasy z kola do Calelly, jak svoji, tak i tu tvoji.
Jsou to podrobné trasy, najdu tam i místa, kde jsem jen na chvíli zastavil kvůli focení či močení.
A když Dakotu nastartuju, natahování trvá zhruba minutu, nejdéle načítá mapy Evropy, že by mi to nějak zpomalovaly ty trasy si nemyslím.
Přijde mi, že tam něco děláš špatně, že tam cpeš trasy, které obsahují hromadu zbytečných informací, třeba kvůli tý navigaci pomocí pípání, šipek a textových příkazů.
Dakotě nejdéle trvá, než vyhledá satelity a zorientuje se, klidně i pět minut, ale pouze v případě, že ji zapnu na jiném místě, než na kterém jsem ji vypnul, jinak se najde prakticky okamžitě.
Trasy, pro tohohle Garmina Edge 1000, plánuji v aplikaci Garmin Express. Je to takové kreslítko, obdobně jako Bikemap nebo MapMyRide, jen ušité přímo na Garminy. Chytá se na cyklotrasy (v režimu cyklo), občas je to potřeba korigovat, aby mě netáhla oklikama, ale jinak funguje dobře. Dám "export do zařízení" a o formát dat se nestarám, nahraje si to. Obdobně funguje import.
Jistě toho ta hračka umí mnohem víc, ale musel bych si to nastudovat.
Taky sama trasuje, spoj míst mezi body max 150 km. Tady už sama špačkuje: rozděl si to na menší kousky. Má seznam POIs, a většinu navigačních vychytávek, přesto, pořád mě vede "oklikama", ve snaze nepouštět cyklistu do hustšího automobilového provozu. Kdyby tahle vlastnost šla vypnout (jako volba) bylo by to dokonalé i na trasování. Ovšem když ze 180 km udělá 230, jen proto, ze se vyhejbá frekventovaným silnicím, je to občas obtěžující.
To je obecný problém moderních sofwarů, snaží se odhadovat co uživatel chce, a vnucovat mu, podle autora softu "ta správná" řešení. A pak, s každou novou verzí, je uživatel rozčarován, že to "dělá co nechtěl" a stýská se mu po "starém, dobrém" programu, u kerého stačilo opravit chyby, a ne to celé překopat.
Další věc. Použití pro zaznamenání ujetí trasy.
Tak na tohle se mi to zdá, při dlouhých trasách, málo vhodné. Příklad, dojedu je kanálu a vím, že podél něj pojedu dalších 40 km. Tak navigaci vypnu, šetřím baterii. A záznam jde do háje.
Pro tyto účely se mi jeví vhodné gps hodinky A-Rival, cenově přijatelná hračka. Na jedno nabití vydrží asi 24 hodin, vyhoda je, že narozdíl od navigace je fakt lze dobít malinkatým solýrním panýlkem. Tak pokud při ranním odjezdu nezapomeneš stisknout start, trasu zaznamenají, a není potřeba si jich všímat až do příjezdu do cíle.
To navigace nedá, je ji potřeba přinejmenším dobíjet.
Divil bych se, kdyby nejnovější mašinky nezvládaly to, co umí ty staré, jen to zřejmě dělají nějak jinak, a zjevně složitěji.
Jsi to poplet, Garmin Expres je na stahování aktualizací map, nejspíš to děláš na tom samém co já, na Garmin BaseCamp, jestli ne, stáhni si ji, Garmin se o ni stará, takže funguje dobře.
O formát se starej, určitě to vyzkoušej - když na vytvořenou a uloženou trasu klikneš pravým tlačítkem, v menu je možnost vytvořit z vybrané trasy prošlou trasu.
Jestli máš stejnou verzi BaseCamp jako já, je to v menu napsáno trochu jinak, je tam napsáno, cituji: "Vytvořit trasu z vybrané prošlé trasy" je to pěkná blbost, ale je to vono, na to klikni.
Program tu původní trasu zachová a vedle ní vypočítá a uloží novou trasu, která má místo symbolu se zelenejma kostičkama, symbol otisků bot.
Jestli jsem to správně pochopil, tak z navigačního souboru vytvoří soubor, který obsahuje pouze trasové body, nic víc, má to nesrovnatelně míň dat, takže si s tím navigace poradí mnohem snáz.
Když takhle upravenou trasu uložíš do navigace, najdeš ji ji v prošlých trasách, když ji rozklikneš, nabídne ti to mimo jiné možnost vybrat barvu a "zobrazit na mapě", na to když klikneš, žádný dlouhý počítání, na mapě to máš zobrazený raz dva a jedeš.
Máš pravdu, Garmin Express je nadřazenou aplikací, kterou volám a která mě připojí můj stroječek. Z ní se volá aplikace Garmin Connect a tam už je možno spravovat lecos.
Edge fakt není Dakota.
Bohužel, to máš pravdu, Dakota to není, já bych to nechtěl snad ani zadarmo. Ale navigovat dle čáry to umí a moc bych za to nedal, že s BaseCampem to bude komunikovat bez problémů, tahle aplikace je ke stažení zdarma, na webu Garmin..
Word taky přečte ASCII formát :-)
Ještě, že ty Edge nedávají grátis, to by jich bylo v koších tolik, že bys neměl kam zahodit žvejkačku....
Věc se má tak, že každá aktivita má své požadavky a nároky. Pokud stroj nabízí to, co nevyužijeme, neznamená to, že je to k ničemu obecně, ale prostě jen to, že to nepotřebujeme. A toho má Edge nadbytek, je to kromě navigace treningový počítač a celý systém za tím. Pro mě je to jen navigace, s velmi dobrým displejem.
Ale vraťme se k Jardovu typu, Teasi One 3.
Asi za 5 tisícovek, i s pwb, spolehlivým držákem na řídítka a upgradovatelnýmu mapami Evropy.
Trasuje stejně mizerně jako všechny jiné cyklonavigace, lze nahrát své trasy (je na to trochu fígl) a podle těch jet.
Deštiodolná, displej není neprůstřelný, jako u všech ostatních hraček. Společné s pwb docela bago na řídítkách.
Výdrž baterie 2/3 toho, co deklarují, totéž platí pro pwb (moje zkušenost), cizí viz třeba:
http://www.kamennimuzici.cz/clanky/clanek/test...
Co umí víc, než navigace v Androidím mobilu?
Odpovím si sám - nic.
Vydrží víc než vodovzdorný mobil, je odolnější proti nárazu? Ne.
Zabere na řídítkách méně místa než mobil? Ne.
Co je důvodem pro to, abych si pořídil tohle, a ne mobil? Cena? Sorry jako, tohle navíc telefonuje, připojíš se na net, fotí, filmije, atd....
https://www.alza.cz/caterpillar-cat-s30-dual...
(první náhodný výběr, neznám ten foun).
Tak tedy výdrž baterie?
Safra záleží na velikosti displeje, ne všechny founy jsou takový žrouti jako Xperia Z5 (a taky s nima nenatočíš 4K video...). Když povypínáš vše a necháš jen navigaci, bude foun s menším displejem žrát totéž co Teasi.
Jsou tu vícenáklady, powerbanky a solidní držák na řídítka). Tedy přihodíme 2 tisíce.
Ale máme stroj, co umí totéž co Teasi, a k tomu spoustu dalších věcí, které se mohou hodit. Za ty čtyři roky, co se o mobilních technologiích tady bavíme se dost událo.
Tvoje prachy, moje rada. Dobře míněná.
"A opravdu nechci chytrý telefon, ale opravdovou navigaci. .-)"
(malej-jarda 9.2.2017)
Umím číst,
Jen jsem sesumíroval fakta o "opravdové navigaci" Teasi, s jejíž verzí 1 jsem pár tisíc kiláků najezdil.
Nezdá se mi to jako rozumná investice v poměru užitná hodnota/cena. To bych se spíš přikláněl k néjaké té staré na tužkovky, co propaguješ ty.
Ovšem důvody mohou být nejrůznějšího charakteru a finanční nevýhodnost nehraje roli.
Já třeba bych svýho smarfouna nedal na řidítka taky proto, že je tam v první linii. Ty jich vezeš hned několik, tak tě to netrápí, ale já vozím jen jeden, takže ho mám pěkně zabalenej v brašně mezi hadrama, a i když se vysekám dost hrozivě, telefon s největší pravděpodobností přežije.
Outdoorová navigace je stavěná na hrubší zacházení, a není určena k přivolání pomoci, nebo podání zprávy nejbližším.
Možná je dobře, že se Garmin navigace nesnaží chytrým telefonům konkurovat, když ji zničím, pouze mi to ztíží navigaci, ale stará bude vědět co se mnou je.
Tomu rozumím.
Podařilo ae mi rozbít už jeden foun, a jeden před tím, na řídítkách utopit v dešti.
Outdoorová navigace Teasi, žel, není stavěná na hrubší zacházení, to spíš ten foun z linku výše.
A cena podobná.
Pro cestu, kde hrozí pády, pak něco co doporučuješ ty nebo Vysočina, bez dotykáče, A to Teasi neni
Mile misto kilometru - na to bacha. Kvuli tomu roztriskali mezinarodni sondu pri pristavaani na Marsu. Nedohodli se na jednotkach :-)
Mě to jen srazilo do kolen "safra, to jsem netušil, co se mnou ta zima udělala..."
Je to docela humorné, taky jsem si to prožil někdy před 3 roky. Dřel jsem až ze mě cákalo a rychlost po rovině ne a ne dostat nad 25 :-)
Jo a pak mne ještě zaujala ta powebakama; nevíte někdo co to je?
Každý se může ukliknout při psaní. Přečti si znovu Tvůj předchozí příspěvek, ten taky není na jedničku z mateřského jazyka českého...(co se týká pravopisu)...
Mi to přišlo vtipný, no. Co bys vytkl mému pravopisu? Celkem by mne to zajímalo, nerad dělám chyby a žádnou tam nevidím, tak asi autorská slepota..
Normálně je mi to u zadele..řešit tady pravopis.
Ale tady jsi evidentně začal zasírat jinak vcelku věcné téma. A to mě vadí víc...
..Jardo, smázni, prosím, tyhle plky .....
Mazat to nebudu.
Je to ohraná písnička. Jindra a Šíravník se takhle občas "škádlí". :-)
Já tentokrát nehraju, kdybys byl té lasky a povšimnul si... :-)
Když tady plkali o sekačce na trávu, tak téma nezasírali? Napsal jsem jeden, opakuji jeden příspěvek mimo téma, možná to byl blbej vtip, ale moje "zasírání" by tím skončilo. Stačilo mě ignorovat a byl svatej klid, teď už to tady zasíráš hlavně ty sám.
Ještě k té Teasi.
Nedalo mě to a našel jsem staré fotky, abys viděl jak to skutečně na těch řídítkách vypadá, a že to není vůbec nic malého, a vlastně docela na ráně.
Fígl je v tom, že musíš mít držák na řídítka, 4Fix, na něj se nacvakne baterie Teasi (slabé místo, tedy tz tenounké drátky co se po pár stovkách kiláků obnaží je nakonec na fotce vidět), na baterii nacvakbeš další držák 4Fix a do něj pak teprve vložíš tu navigaci.
Jak vedle toho vypadá obří Xperia Z je na obrázku taky vidět, tenhle starý model měl nešťastně nabíjení z boku, novější Xperie jej mají zespoda a bez plastové krytky.
Koukal jsem, že to prodávají sice s powerbankou ale bez těch držáků, tedy zase taky 1000 Kč přihoď.
Zradu, kterou jsem narazil a proč používám jiný než origoš držák Teasi ukážu dále.
Jinak poslední obrázek ukazuje jak vypadá obří mobil na řídítkách, náhodou jsem dobíjel kameru.
Tak ta zrada.
Na řídítka se namontuje držák pro 4Fix, do něj zacvakne powerbanka, do ní zacvakne další držák/adaptér https://www.alza.cz/sport/teasi-4fix-navigace... , který je přišroubovaný na záda navigace.
A tady to je. U Teasi One je SD slot a USB konektor chráněn gumou, když na záda navigace přišroubuju ten adapter, k USB pro nabíjení se nedostanu. Príma, gumu utrhnu, čímž ztrácím vodotěsnost. Koukám, že na té fotce v Alze tu gumu mají nějak divně shrnutou...
Ok, utženo, přišroubuju a ejhle, milimetřík schází, tam kde mám USB usb konektor - leze mi tam plast adapteru (naznačenou červeným kolem). Nezastrčím a když, tak je Teasi truchu šejdrem a po 20 metrech se konektor vyvrdlá a nenabíjí...
Doufám, že tuhle dětskou nemoc u verze 3 opravii a posunuli to o milimetřík, jak si poradili s tou gumpvou krytkou nevím.
V každém případě, když budeš kupovat, tohle si ověř. Jestli při dané konfiguraci držáků skutečně budeš moc za jízdy z PWB nabíjet.
prej fotkz nešlo nahrát
Taky přidám můj pohled na Teasi One 2. Dnes již úspěšně reklamovaná.
Trošku v raplu jsem to psal na heuréku tak pardon za chyby.
Vyhledavani napr. Lidlu v Italii a Francii velmi presne a prakticke. Bohuzel je to vse..
Naprosto stupidni masinka, ktera absolutne nesplnuje moje pozadavky cykloturisty.
Po nachystane trase na netu a i po 20km trase okolo komina naviguje nasledovne: 50-10m pred zatacku se velmi castokrat zasekne treba na 30 sekund takze napr. po meste, slozitych a komplikovanych odbockach jedete na nahodu. Po zaseknuti nasleduje budto probrani a nebo v castem pripade kolaps vykoupeny pouze restartem.
Dalsi super vlastnost je ze pokud clovek odboci z trasy pristroj se sekne a treba za 20 sekund probere. Dale vsak naviguje na ono misto chybneho odboceni a ne k puvodnimu cili. Tudis na to clovek musi porad dohlizet a kontrolovat jestli se ve velkomeste kde je poprve netoci v kruhu.
Naviguje do zakazu smeru a klidne i do protismeru - opet prevazne ve velkomestech. Uzasne.
Na rychlostni silnici umi navigovat jenom tak pro zábavu na benzinku v opacnem smeru jizdy. Zrejme kvuli 50m "klidnejsi" silnice.
GPS prijimac na urovni telefonu.
Jakmile na trase dlouhe cca 300 km prejedete 150km, zacne navigovat automaticky od ciloveho bodu k pocatecnimu. A to prosim po kazdem zaseknuti a opetovnem nacteni predchystane trasy. Snadno se to prehodi v nastaveni, bohuzel se to opet zasekne a toto prehozeni trva i 3 minuty.
Cyklostezka ve francouzskych alpach byla skoro ferrata. Bez nadsazky. Takze jsem tlacil 5 km po skalach s nalozenym kolem. Tohle je ovsem neduch OSM.
Ocenil bych mod vypnuti displeje a zapnuti jen pri odbocce. Nic takoveho. Pristroj je pro vetsi usporu baterie nutne "prerusit" a treba 500m pred odbocku ozivit aby se stihl nacist GPS signal. Ozivovani a preruseni tlacitkem na boku pristroje znamena 3 sekundy celkem urputneho drzeni tlacitka.
Coz taky za jizdy neprida na pohodli.
Po vetsim desti je v sachticce pro usb a sd kartu voda. Kapka nebo dve ale o vodotesnosti neni rec.
Pokud zoomujete na displeji a tlacitko plus nebo minus zmacknete vice jak dvakrat, zacne to samo zoomovat az na 2 cm planetu. Take super vlastnost.
Zoom na 1:50m se po nekolika sekundach odzoomuje na 1:100m coz je napr. v Milane nic moc.
Dodavany drzak je poddimenzovany a koupe "heavy" drzaku je nutost.
Atd. Atd. Atd.
Koupil jsem si navigaci kvuli letosni cykloture po zapade. Bohuzel po 3600km a nespocetnem mnozstvi zaseku a restartovani je definitivne po smrti. Domu jsem prijel podle telefonu. Proste se zasekla a uz neprobrala. Reklamaci jsem zatim nevyrizoval.
Chvilku jsem si myslel, ze mam vadny kus. Bohuzel je tento nemecky vyrobek na zalostne urovni. V dnesni dobe, kdy telefon s operacni pameti 1GB stoji 3000,- je to naprosta blbost neco tak stupidniho porizovat.
Neni to vhodne ani pro duchodce na dunajskou. Jednoduse spatne odbocite a ta vec se zasekne. To vam napr. Sygic nebo Locus nikdy neudela.
Skoda, cena zlaka hodne lidi. Presel jsem z telefonu na tohle skrze odolnost, vodotesnost a titul cyklonavigace, a uz nikdy vic.
Aktuálnost map při zakoupení: Dostatečná
Rychlost načtení GPS: Desítky vteřin
Nastavení trasy: Jednoduché
Rychlost přepočítání trasy při její změně: Několik desítek vteřin
Na posledním cyklovýletu jsem jel už jen podle telefonu a offline map v Mapy.cz.
No, hezky jsi to shrnul.
Pořád nerozumim proč mají někteří kolgové v hlavě blok, který je nutí uvažovat o telefonu jako o stroji určeném prioritně k telefonování :-)
Já ten blok mám hlavně z toho důvodu, že pro mě co se týká telefonu na cestách je prioritou co nejdelší výdrž telefonu abych ho mohl použít kdyby byl nějaký průser. Téměř jsem dospěl k modelu jeden smartfoun jako navigační + zábavní centrum + přístup k internetu a k tomu hloupý telefon jako východisko z případné nouze.
Já vozím navigaci Garmin, chytrý telefon jako rezervu, kterou doufám nevyužiju, na volání používám úplně blbej telefon na tužkové baterky.
Ty mas problem s nabijenim, ostatne jako vsichni, a to se jinak nez pristrojema na baterie resi obtizne, kdyz se drzis mimo civilizaci.
Dnesni rychlonabijecky by te z toho dostaly, ale i tak to znamena si v dat 2x denne nekde na hodinku, u zasuvky, pauzu.
Treba na benzince, ale musis si koupit alespon to kafe, aby po tobe nekoukali moc divne.
Nebo se to da vykryt powerbankama, a nabijet jednou za par dni, ale to musis pak byt u zasuvky prez noc.
Neumim to zatim vymyslet jinak.
I v tom civilizovaném Německu (tedy alespoň v jeho méně civilizované části) můžeš jet dva dny aniž bys narazil na benzínku nebo otevřenou hospodu.
Takže powerbanka, nebo powerbanka.
Ale musíš se snažit :)
Za dva dny jsem z Drážďan v Berlíně a to nejsem žádné torpédo...
Jo, pwb to ale jistí, máš recht
Předloni jsem na cestě do španělska nevezl zásobu jídla na celou cestu, nýbrž zásobu tužkovek na celou cestu. A dost mi jich zbylo, byly to zlaté a stříbrné Varty, nakoupené v akci v Tescu.
Ve starém foťáku Olympus mi čtyři tužkovky vydržely celou cestu, chcíply symbolicky až poslední den, při poslední fotce.
Navigace si vzala zhruba dvě tužkovky denně.
Úplně blbej telefon na jednu tužkovku - většinou vydržela jen dva dny a to jsem ho zapínal jen večer, abych o sobě dal vědět, takže nic moc, ale stačilo to.
Svoje starý HTC Desire jsem dovezl takřka plně nabité, ten tvůj taky, ale kdyby se mi ho povedlo zprovoznit, asi bych ho minimálně jednou vybil kvůli usnadnění navigace.
HTC šel do důchodu, místo něj letos pojede Xiaomi, zase s Olympusem a blbem.
Tahání hromady tužkovek jsem se rozhodl nahradit postupným nákupem cestou, ale povezu zásobu baterií zn. Energizer ultimate lithium na tři dny, jsou o poznání dražší, lehčí a mají velkou kapacitu, dám je i do foťáku, takže by měl tutově vydržet celou cestu. Jo a ještě povezu 20.000 powerbanku a nabíječku.
Pozor na ta čísla, v prodeji vídáš pwb 20, 30 a přitom jsou prťavé a lehké, a také levné.
Obvykle pak budeš rád, když budou mít kapacitu poloviční. Slušné a výkonné pwb jsou poměrně velké a drahé. Musíš doma vyzkoušet, kolikrát ti to zařízení skutečně nabijou a nespoléhat na ta hausnumera. Pak by se možná dalo spočítat, jak moc se ti vyplatí, jak na váhu, tak na cenu, s sebou tahat tužkovky.
Taky, jestli místo jejich nákupu, by nestálo za to, třeba 2x za cestu vzít nějaký malý kemp, a kompletně tam přes noc vše dobít, vyprat si, zrestaurovat se. Maník s kolem v těch malých a privátních nestojí víc, než těch pár tužkovek.
Jsem koupil Xiaomi, v testech se umístila mezi nejlepšími.
Tužkovky nepočítám ani tak na váhu a na cenu, jako na naprostou nezávislost, že do toho kempu nemusím ani na jednu noc, tam bych se uchýlil jen v nouzi nejvyšší, necítil bych se tam dobře, takhle sám a navíc němej ... tiché večery i jitra v kukuřici, nebo na vinicích, byly na celý cestě možná to nejheščí :-)
Vitej ve vicepristrojovem klubu.
Dva mobily a tablet se SIM, to je moje soucasna vybava. Ovsem ja mam profesni postizeni sichrovat se...
Nebylo by elektrické chema tvého kola ? Nemusíš moc podrobně. Stačí tak nějak, jako na tomhle obrázku :
:-)
Dneska už docela čisťounce...
já vím, ta kostička s repráčkem.....
Ale ono se v Němecu ani ve Francii nesmí se sluchátky, a potichu to není vono...
Ježiši, a takové krásné kolo by to mohlo být :-)
Nezlob...
Jo, ale nedalo by sa na tom jezdit v dešti, a už vůbec né do daleka.
Po pár dnech v dešti, se zády otlačenými od batůžku, člověk přehodnotí. Ten nosič je fakt dost hnusnej, ale lepší než to vozit na zádech, rámová brašna taky nic moc, ale kam máš dát nářadí, náhradní duše, pumpičku a peněženku. Blatníky taky slouží dobře, teď, když jsem je trochu přihnul nahoru....
No a o potřebě svítit za nižší viditelnosti Tobe nec povídat nemusím.
Na těhle kolech jezdí kluci, co mají s sebou doprovodná vozidla, tak to mohou mít oholený.
Začíná mi vrtat hlavou ten Šíravíkův nápad, zapřáhnout za to extrawheel s 700 kolem, taky na uzkých pláštích, to by fakt mohlo svištět a uvezl bych malinko víc než nářadí, elektroniku a kreditky...
A neuvažoval si o tom pořídit si na dálkové trasy a vožení více věcí nějaké solidní cestovní kolo a tohle nechat k tomu čemu je primárně určené a nedělat z něho soumara?
Tím vším jsem si už prošel, jel jsem s vozíkem, s naloženým trekem, s trekem na jakoby lehko i s touhle potvorou, bohužel jen s tím báglem na zádech a bez blatníků. Pak přišla zima a nějaký neduh a měl jsem po ptákách, teď se teprve "rozjíždím".
Těžko to popsat, když sedneš na silničku a šlápneš a vidíš jak to sviští, nechce se ti už slejzat níž, vracet se k těm těžkým strojům i za cenu toho, že si s sebou vezmeš jen "to nejnutnější" a i v tom mám pořád rezervy a je co vyřazovat.
Na estetickou komisi celkem kašlu, nosiš na tomhle kole vždycky bude škaredej. Na krátké jarní/letní přejezdy - tedy ten týden - by tohle mělo stačit.
Horší je to s těmi 14-20 dny, přejezd někudy, kde se může měnit počasí a třeba i delší dobu lejt, to už náklad roste, i když budeš bydlet v hotelu a baštit jen po hospodách.
Na to by se ty dvě Ortliebky hodily, i když by nebyly narvané k prasknutí, zase bych moh sundat nosič a i blatníky nasazovat jen v případě nouze.
Teď bych je taky mohl snadno sundat, ale nemám je kam uložit....
Ten koncept estrawheelu na 23 mm pláštích, se skutečně dobrým kolem a ne šmajdavým kolečkem vozíku fakt vůbec není blbej. Na váhu toho moc u mě nepřibude, ale třeba teplejší hadry jsou dost objemné. Minimální ztráta třením v ložiskách (u dvoukoláku je to peklo), nizoučko těžiště, minimální váha toho extrawheelu, to by mohlo klapnout. Stejně, kvůli silničce, pojedu jen pokud možno dobrý asfalt.
Už jsem fest načatej, no představ si něco takovýho, ale za silničkou a s uzoučkým ráfkem a obutím.
Asi do toho půjdu, ráfek mám, gumy taky, brašny tak, musím koupit jen ty vidle extrawheelu a vyzkouším to. Třeba to bude slepá ulička, ale nebude to moje první, do které si zajedu :-)
nenahrává fotky, enem když se mu chce..
Pochopím tenhle vozík, když už máš nahybnutý kolo a potřebuješ ještě další brašny. Ale frčet na lehoučkém naháči a táhnout za sebou další krám jen kvůli dvoum brašničkám mi fakt připadá jako slepota. I když to vypadá efektně. To už radši promysli nějaký uchycení na nebožku žiletku. Když ty brašny nebudou moc těžký (jen hadry, ne konzervy a flašky na dva tejdny), tak to zadní stavba i kolo zvládnou.
Ano, to by bylo taky řešení, vymyslet a nechat si vyrobit nosič a pověsit to na něj.
Mám ale strach, že na to fakt karbonová silnička není stavěná, o zadním ráfku a obutí ani nemuvím.
A ta kyla se sčítají, něco váží samotný nosič, něco ty prázdné brašny, pak do nich něco strčíš (v sámošce koupíš láhváče, těch posledních 5 kiláků se to nezblázní..... a udělám si z toho osmičku a vypraskám dráty...
A taky netuším, jak se tím změní jízdní vlastnosti toho kola. Když za siničku něco zavěsím, chová se stejně, jen jakoby tě někdo držel za zadek, nebo si jel na rovině jako do mírného kopce.
Ty samotné vidle váží jen 2.15, kolik váží obutý ráfek přesně nevím, ale není to nic moc a prý to uveze až 35 kilo. To tedy asi přesně není to co chci vozit, ale narozdíl od nějakého nosiče na zadním kole silničky, přeci jenom nevzniká váhový limit.
Já vím, vypadá to trochu ouchylně, protože tohle za sebou vláčí ti šílenci co jsou ověšení brašnama vepředu, vzadu a furt je jim to málo, ale myslím si, že by to fungovat mohlo docela dobře
Se někdy s greenhornem stavte extrawheel vyzkoušet, dám do něj přední kolo ze starýho galuskáče, starý brašny už na něm mám, něco do nich naložíme..
Ale klidně ho rovnou objednej, já koupil i ten divnej mininosič co k tomu prodávaj, něco malýho se na něj přikurtovat dá, podle mě je to pro karbonovou silničku nejelegantnější, ke kolu nejšetrnější a taky nejpraktičtější řešení, za karbonovým kolem jsem ho v létě zkoušel, dost jsem ho naložil a skoro jsem o něm nevěděl, jenom když jsem nesmyslně kličkoval. Běží to za tebou jak pejsek, nemusíš si nadjíždět, nadjede si sám, to je konstrukčně daný, těžko najdeš lepší způsob, jak dostat těžiště nákladu takhle nízko, jen se s tím blbě couvá, trochu to komplikuje parkování, na pokoj budeš muset nadvakrát, a tu váhu navíc při jízdě poznáš jen v kopci, prostě to jede trochu pomalejc, toť vše.
Jo s rovnou objednej náhradní táhlo k rychloupínáku, ten závit ve mně nebudí důvěru, taky povezu pro sychr jedno náhradní v brašně.
Jak je to chycený k patkám ? Na nějakém čepu ? Výkyv je tam sice minimální, ale při drncání, nebo přejezdech nerovností přece jenom je.
Na čepu, na táhle rychloupínáku je z každé strany bambule, na oji je pouzdro z mosazi(asi), tenhle kloub drží pohromadě ta zvláštní oj z pérové oceli, musíš ji silou roztáhnout, nasadit na ten čep, pak už to tím předepnutím, bo jak se tomu říká, drží samo, není to ničím jištěný, takže když tam vznikne moc velká síla, třeba když to ve vyšší rychlosti vlastní blbostí rozkmitáš, odpojí se to samo.
A ta matice na táhle rychloupínáku, ta co je na druhé straně, než excentr, má celkem nehoráznou vůli v závitu, vůbec nechápu, proč to takhle prodávají, nešlo by to vyplnit nějakým lepidlem? Mám dojem že něco prodává Loctite, ale nerozumím tomu.
Lepidla (nejen Loctite) bývají na zajištění závitu proti povolení. To v tomhle případě nehrozí, protože jsou závity do sebe excentrem zahryznutý. Jsou i lepidla pro vyplnění mezery kvůli zatěsnění, nebo zajištění dílu ve válcové díře. To ale neřeší, když je volný závit. Je to divný, protože pak se po zatažení upínáku o sebe opírají menší plošky závitu. Že by si toho ale ve výrobě nevšimli ? Leda že bys měl smůlu na nějakej zmeťour.
Mám od nich rychloupínáky dva, oba tu vůli mají, ale třeba to má nějaký smysl, například kdyby ta matice nesedla kolmo k táhlu, kdyby byla křivá, nebo vymačkaná patka, aby by ten závit nepraskl, možný to je.
....běžný rychloupínák k náboji žádnou velkou vůli nemá a ani by mít neměl- jinak by neplnil funkci... :-(
Dík za info, myslel jsem si to, že by to nějak takhle mohlo fungovat.
Takže jednu osičku mi už s tím dodají, nebo mám koupit rovnou dvě?
Koukal jsem na to u AZUBU.
Trochu mě zneklidňuje, že je to na to kolo jen nacvaknutý pružením těch vidlic, nezlobí to?
Mám dojem, že jedna osička je součástí dodávky, ale jistý si nejsem, druhou si musíš zaplatit určitě, pohlídej si správnou délku.
Nacvaknutí je festovní, na silnici je mizivá šance, že to povolí, musel bys udělat fatální chybu, kličkovat jak magor, vlítnout do velké díry, na obrubník a podobně, pérová ocel má fakt velkou sílu, frajeři s tím jezdí poměrně ostře i v terénu, odpojí se to, jen když to dostane fakt brutální tah ze strany, a to už jsou situace, ve kterých je lepší, když se odpojí, aby ti nepřistál na hlavě.
A pak je ještě zapotřebí si ho hlídat, když chceš přejet velkou terénní nerovnost, např. příkop a podobně, pokud se Extrawheel dostane hodně pod úroveň zadního kola, oj z pérové oceli si sedne zezhora na zadní přehazku, tam hodně záleží na tvaru přehazky, může ti ohnout patku na rámu, ale třeba na mém expedičním kole oj po přehazce sklouzne do strany a odpojí se.
OK, dík, koupím raději hned dvě, že bych divoce kličkoval nebo jezdil přes nějaké hupy asi nehrozí.
Jsem na to fakt zvědavej co to udělá...
Našel jsem fakturu, jeden rychloupínák + blatník je součástí dodávky. Ještě se zamysli nad tím nosičem, sice to není žádná krása, ale někdy se ti hodit může, já na něj kurtuju stan.
Jo, asi ho taky koupím, aby to bylo kompletní, i když jej asi neupotřebím. Spíš uvažuju o těch předních menších Ortliebkách, že bych to na to pověsil, ty by mě mohli stačit.
https://www.guyetsamachine.com/2014/10/25...
Zajímavý link, v podstatě jen samá chvála.
Je tam odkaz na francouzskej e-shop - http://www.cyclo-randonnee.fr/
Kde jsou zase další zajímavé informace a našel jsem tam dost kuriozního cestovatele, se skládačkou a extraeheelem :-)
A hele, i docela podobné uspořádání, které si péedstavuji, silnička s extrawheelem s předníma Ortliebama.
....a dokonce karbonová...;-)
Nebylo by výhodnější ten stan přichytit nějak šikmo podélně ? Kvůli odporu vzduchu.
Snažil jsem se, ale bylo to divný, nevěděl jsem si s tím rady, on jak je ten nosič do oblouku, všelijak se to kvrdlalo, sjíždělo to dolu, takhle to sice má větší odpor vzduchu, ale hodně nízko těžiště a drží to velmi spolehlivě. Navíc se stan částečně poveze v aerodynamickém pytli za zadníma brašnama, no, spíš ne, protože se táhnu jak smrad, kašlu na to :-)
Edit: spíš uvažuju vyhodit ty zadní brašny a koupit další Ortliebky, ale nevím, tyhle brašny jsou za tři stovky z Penny a když je vodrbu o obrubník, nebude mi jich líto.
....to se ti nedivím s tou rychlostí- takhle nabalený bych nebyl ani na cestu kolem světa ;-)
Místo Ortlíbek bych investoval do menší a lehčí výbavy-brašny vypadají obstojně (za tu cenu jsou zadara). Pak bys nemusel ani vozit buď "vozík", nebo pár brašen vzadu....
Tak ono když se podíváš pozorně, přední brašny z Lídla jsou prázdné, ty jsem vezl jen z plezíru, až pojedu navostro, nechám je doma, možná i s předním nosičem.
Ortlieby jsou plné tak ze 70%, brašny na vozíku mají také slušnou rezervu, ani ten jezevec nahoře není plnej nadoraz.
Takže když to shrnu, vypadá to jak kamión, ale není to nijak extrémně těžké, bez vody zhruba 25kilo.
Kdyby se mi vozík cestou podělal, když tam nechám přední nosič, černé brašny půjdou na něj, když přední nosič nechám doma, nějak to přeberu, černé brašny hodím do koše a pojedu dál v "nouzovém režimu" jako ouplně noumání natěžkista :-)
Bez vozíku bych to samozřejmě pobral taky, ale štval by mne neustálý nedostatek místa, všechna váhu na zadním kole, zásobu vody bych musel cpát zcela nesmyslně do vodotěsných ortliebů, nebo někam nahoru na bagáž, což pokládám za zcela nevhodné kvůli těžišti, nebo pak do předních brašen a ty já už tam nechci, proto jsem koupil vozík, aby mě přední kolo líp poslouchalo.
Průměr sto šedesát za den s tím ujedu a víc nepotřebuju, času bude dost, na nějaké lítání nalehko jako Jindra jsem ještě moc mladej :-)
160km denně?
Jakou máš cestovní rychlost nebo kolik hodin denně jedeš?
Jako jeden, dva dny, možná i tři, ale pak bych někde "zhechnul ve škarpě".
Doufám, žes koupil toho Oregona, já bych ho bral hned, místo toho k Dakotě20 koupím ještě jednu Dakotu10 za patnáct stovek, abych měl jednu do zásoby, omlouvám se, že jsme ti zasvinili téma :-) já tak nějak jedu imrvére celej den, vstávám za šera, vyrážím okolo šesté, okolo půl osmé večer začínám hledat nocleh, předloni cestou do španělska jsem takhle fungoval čtrnáct dní v kuse bez následků, akorát jsem zhubl, ale jinak jsem se cítil o deset let mladší, proto jedu letos zas, protože to byl nezapomenutelný zážitek, na jednu stranu očistec, na druhou nirvána, jedu pomalu, ale furt, stavím jen když opravdu musím, na nákup, na focení apod..
Zatím jsem nekoupil nic, ale asi vezmu něco levného bazarového. Aspoň si to osahám, a když to nebude ono, tak mě nebude mrzet, když to za dva roky vyhodím.
Šíravík je mladej kluk tak to střihá dost zvostra.
Cestovní rychlost - tedy měřeno od startu k cíli, včetně všech pauziček a zastávek mi pohodově vycházela na 12.5 km/h - tedy 160 kiláků ujedeš za zhruba 13 hodin. S tím můžeš bezpečně počítat a dá se to držet pořád, pokud proti tobě nezačne fest foukat nebo ti nepostaví do cesty horu.
Měl jsem na mysli toho Oregona 200 z bazaru, dle mého názoru ideální volba za velmi dobrou cenu, akorát že už je asi pryč, dneska už jsem ho nikde nenašel.
Jestli ti nevadí menší displej, Dakota20 umí to samé, má slot na sd kartu, ANT+, takže můžeš dokoupit teploměr, měřič tepu i kadence, já mám jen ten teploměr, když ho vezu s sebou, teplota se ukládá do záznamu trasy, což je docela zajímavé, to potom doma studovat.
Spíš počítám čistou rychlost jízdy. Průměr vychází zhruba mezi 16 až 20km/h, podle kopců a větru.
Nejvíc jsem dal vloni 211km. To jsem vyjížděl v 8:30 a končil v 22:30. Ale to byl už extrém. Čistý jízdní průmět 18,25.
...to potom jo- já myslel, že tak jezdíš běžně ;-)
Já vozím na delší túry jak dva dny upravenou jednkolku číňánka. V něm dvě klas.15lit. brašny a v PVC krabici 10lit.potřeby na vaření/potraviny. Na zad. nosiči v držácích 2x2lit. nádoby na vodu(naberu večer a nemusím shánět potok/řeku) plus nahoře 5lit. brašničku na elektroniku a hyg. potřeby, na řídítkách brašničku s doklady,mapami ap. drobnostmi, potřebnýmí "po ruce"- celkem ne víc jak 20-25kg a časem pomalu redukuju...;-)
Viděl jsem fotky, máš to pěkně vymyšlený, já ty 2x2litry povezu v černých brašnách na vozíku, v pet lahvích od píva, akorát mi přijde, že ty brašny mají těžiště až moc proklatě nízko, spodek je jen pár cm nad zemí, tak koukám po něčem jiném a pořád mi nejlíp vycházejí ty Ortlieb city, kdybych je koupil, mohl bych klidně nechat doma toho jezevce, ale nevím..
Reakce na šíravníka(foto vozíku s brašnama)pro dlouhý vlákno: to je fakt dost nízko- v zatáčkách bych se bál, že brašny budou štrejchat o cestu ;-) Já si na SA přední nosič "vyrobil" ze starého 20-lit. koše na odpadky držáky na plochý dvojlitrovky od Perwolu. Přes den jsou prázdný, k večeru je ze zdroje(když je reštika a na WC teplá, je to plus) naplním a vezu max.hodinku do zapikování kdekoli. Ty asi brašny využiješ i na jiný věci- jestli jen na vodu, mrkni na foto,škoda investic...;-)
.....ještě slíbené foto.....;-)
Pěkný :-) taky jsem si jeden čas lámal hlavu, jak na tenhle nosič jednoduše přikurtovat dvě dvoulitrovky, ale jaksi jsem to nedotáhl do konce, popravdě mě žádné řešení nenapadlo:-)
Jenže máš pravdu, nejde mi jen o ty dvě dvoulitrovky, do těch brašen dám i ty nejtěžší věci - nářadí, náhradní díly, duše, igelitovou plachtu, jogurtové nápoje, vepřové ve vlastní šťávě, prostě takový ty krámy, co jim nevadí špína ani voda, takže nemusí být v Ortliebu.
Jsem s tím takhle vloni ujel 260km naprosto bez problémů, ale moc se mi na to nechce spoléhat, ve městě, v silném provozu, mě někdo natlačí k obrubníku a budu v průseru. Spíš je na ten vozík pověsit výš, ale to by zas byla hrozná vopičárna dávat na to nějaký nástavce, na to kašlu.
ale aby sis nemyslel, že jsem rezignoval na technologie, obrázek s vysvětlivkama...
Když si uvědomíme, s jakou kalkulačkou přistál Armstrong na Měsíci... :-)
Je to tak.
Čtyři listy vytržené z autoatlasu, pár drátů navíc a hlavně zásobu klínků, a už se jelo na Paříž.
Žádné hotely s vanou a k večeři jen volejovky s bagetou...
Telefon doma nikdo neměl, pohled přišel až týden po návratu...
A furt jsem kurva byl tenkrát o den rychlejší než teď, to mě teda fest krká..
Ten jeden den se dá vysvětlit třiceti lety k dobru a v zádech devizovým příslibem a výjezdní doložkou. Navíc tě nezdržovalo dobíjení těch hejblat :-)
Hejblata dobíjím v noci, v tom to není. Možná ale, že člověk večer jak se setmělo, se přikryl tím igelitem a chrápal, místo aby se proléval pivem s domorodci na baru, ráno ho vzbudila kosa jestě před svítáním, tak raději nasednul a vyrazil, tak měl k dispozici víc hodin.
Taky jsme jeli dost víc "napřímo". Z N4 udělali silnici pro motorová vozidla, a tak se člověk mrcasí sem a tam a šněruje jak škuner proti větru.
No a máš recht, byl jsem o 30 kg mladší...
A abych to tedy uzavřel.
Pokud, pro mě stále z nejasného důvodu, bych se rozhodl pro navigaci Teasi One 3, vykašlal bych se na jejich "originální" databanku, drahé a objemné držáky, a pořídil bych si tohle (mám, nabíjí, drží na řídítkách bezpečně)
https://www.alza.cz/bone-bike-power-plus-5200...
To je velmi univerzální nabíječka, kterou lze přiheftovat na jakoukoliv trubku a lze do toho strčit skoro každý mobil nebo navigaci.
A když sečeteme ceny všech těch nutných držáků a adapterů k Teasi, neprodraží se to.
S Teasi jsem to taky před chvilkou vyzkoušel...
....ty tenounké drátky jsou obnažené(podle mého laického úsudku)po pár stovkách kiláků hlavně díky tvému laickému a nevhodnému zacházení. Pokud neupevníš zelený vývod powerbanky na k tomu určené místo a necháš ho třepotat se za jízdy pod váhou spoj. konektorů, pak je div, že vůbec těch pár stovek km přežil a neuklepal se....:-((
Zasuneš ten zelený kabílek do drážky k tomu určené, a po dvaceti metrech je to z drážky venku a houpe se to jak vidíš, potřetí se už na to vykašleš....
Na reklamních fotkách vše vypadá dokonale, proto ukazuji, jak to vypadá v reálu.
Laický, nebo lajdácký přístup?
Možá ano, ale na to má být outdoorové zařízení připraveno - zvláště je-li z Německa - musí být idiotensichr und trottelfest.
A co to nějak zafixovat kombinací oboustranky, kouskem černé bondpásky nebo zdrhovací pásky.
V příštím životě, ta baterie je relativně těžká, dlouho se dobíjí, má malou kapacitu, proč myslíš, že ji chci Jardovi vnutit a darovat :-)
Určitě by to šlo ofixovat, upravit a opravit, aby to drželo.
Na druhou stranu, když zvážíš, že já ten krám před 3 lety kupoval za 2400 Kč, očekával bych, že to bude o dost fortelnější. Navíc, jako bonus, zelený drátek končí kulatým jackem, do kterého na mikro USB musíš zastrčit redukci, další spoj úplně k h...
....to se divím, žes to nereklamoval- když už je "problém" s úpravou. Ostatní se dalo čekat- v tech. popisu to nebylo? Já- protože nemám peněz na vyhazování- si před koupí dražších věcí stokrát ověřím tech. údaje a komentáře, příp.pokud je možnost i prohlédnu osobně- až pak se rozhodnu. Ale já nejsem ty- v tom bude hlavní problém...;-)
Taky nemám peněz na rozhazování, to asi nikdo.
Proto nic nereklamuji, navíc, když se dá jasně ukázat, že je to moje chyba, což tady lze snadno.
Většinu věcí koupím po internetu, přivezou mě to domů. I když mám Stovězatou, když vylezu na kopec nadohled, je vesta do města časově náročná, a pokud nejedu na kole, i nákladná, nafta, parkování....
Snažím se získat co nejvíc informací z netu, čtu si recenze a zkušenosti kolegů a snažím se vyhodnocovat. Ale občas prostě nic nenajdu, protože si pořizuji něco jako "novinku" na trhu. No a pak se já stávám tím, kdo tu cestičku prošlapává, sbírá zkušenosti, a o ty se pak podělí.
Odměnou jsou mi pak mínus palečky, popř. konstatování "generálů po bitvě" jakou jsem to udělal hloupost.
Proto jsem zde, včetně fotodokumentace, shromáždil vše co si myslím o Teasi One. Verzi Teasi One 3 neznám, třeba lecos už upravili. Ale tu pwb určitě nikoliv, a ta konstrukční vada, kabílek bez chráničky průchodu plastovým deklem tam prostě je. Jak říkal Ronda, lze to upravit aby problém nevzniknul. Jen o tom, že by mohl vzniknout musíš vědět.
Už jsem ti to říkal mnohokrát, jsem nastavený na uvažování "jak víc vydělat" a ne "jak co nejvíc ušetřit" proto já nejsem ty :-)
....to si odporuje- svým nastavením víc vyděláš, ale nedůsledností to vydělané "proflákáš"- kde je smysl? Jestliže kabel v drážce opravdu nedržel a vypadával po krátké době jak píšeš, pak to je šlendrián z výroby a ne německá důslednost- reklamace by měla být úspěšná(mimochodem- jako praktik bych kablík omotal podle potřeby vrstvou izolepy na dvou místech a je po vypadávání i reklamaci). Proto....;-)
Ne, je to jen konstrukční omyl, vlastnost, nikoliv aušus. Prostě to nevychytali, takových výrobků je, u kterých lze něco zlepšit...
Prozradím ti další věc.
Když se budeš handrkovat o stovky, obracet každou korunu 20 a přemýšlet nad tím, ti mohou unikat příležitosti za tisíce. Čas plyne, a ztrácíš-li ho malichernostmi, nezbude ti na větší šance. Jeden člověk, před mnoha lety, mě řekl, že se nesmím bát přemýšlet ve velkých číslech, že to stojí stejně mozkové námahy, jako když uvažuješ v číslech malých. Nikdy jsem se do fáze těch opravdu velkých čísel nedostal, ale trochu jsem se poučil.
Důležité je se taky netrápit, proto nereklamuji i věci, u kterých by jistá naděje na úspěch byla. Vyreklamoval bych tisícovku a nasral za čtyři, než by to prošlo, to za to nestojí.
Věci přicházejí a ocházejí, ledabilostí a laxností k jejich destrukci často napomohu, ale nebolí mě to, nejsem tak úzkostlivý, abych se tím trápil. Jdu dopředu, tedy zatím.
Dřív jsem dopředu běžel, teď už jen jdu.
Nechat si vrtat koleno kvůli koruně?
To se už nenaučím, buď Bohu dík.
....dík za "tajemství".Nevím o tom, že by mi "něco utíkalo" a nebojím se uvažovat uvažovat ve velkých číslech.Jde jen o to, co jsou pro koho velká čísla. Pro bezdomovce je to stovka, pro většinu 10000, pro "takypodnikatele" a poslance milion....Pro tebe není problém zkoušet, kupovat, nereklamovat(mimochodem tím podporuješ zmetky a šlendrián výrobců a nenutíš je k úpravám)-zaplatíš za to bez problémů- ale abys penězi mohl takto mrhat, musíš makat i ve svém volném čase, jsi furt "přikurtovaný"k firmě a nemožeš si vychutnat "lenošení", vypnout mozek. To jsem na tom já se svými malichernostmi a "uvažováním v malých číslech" spokojenější, šťastnější a "v pohodě"...;-)
Termínu "šťastnější, spokojenější a v pohodě" bych se raději vyhnul, neboť je těžké poměřovat jestli ten či onen je šťatnější než ten druhý.
Stejně tak bych se vyhnul tvrzení, že "podporuji výrobu šmejdů" tím, že něco koupím, vyzkouším a sbé zkušenosti napíši, spíš tím ostatní chráním, za svoje prachy. Z mého pohledu bych mohl tvrdit, výrobu šmejdů podporují všichni ti, co šmejdí kolem regálů a nakupují polské blafy "v akci" místo aby si nakoupili francouzské sýry, ale nedělám to, protože chápu, že na to prostě nemají a šetří kde se dá.
Po generace platí "bez práce nejsou koláče" tedy pokud nepatříš do vybrané bolševicko-stbácké garnitury privatizátorů, a že vždy je něco za něco.
Snažím se stále a dokola vysvětlovat, že lepší než přemýšlet kde ušetřit, je přemýšlet kde víc vydělat, ale ne každý má tu schopnost takhle uvažovat, a ne každý je ochoten víc pracovat. A tak jsou zaměstnanci a pak lidi jako já, kteří jim tu práci schání a zajišťují, a podle učení marxistů je vykořisťují.
Já třeba se sám považuji za výjimečně šťastného člověka, který si může plnit své sny. Dluhy splaceny, dcery zajištěny, paní do práce nemusí, a já ačkoliv jsem on-line pořád, fakticky pracuji tak 10 hodin týdně. Zbytek času pak mohu věnovat třeba studiu francoužštiny, trajdání na kole, klábosení na netu, psaní statí o československém skle a moje paní nemusí nakupovat v akci.
Nejsem lakomý ani nenažraný, nezatěžuji si hlavu tím, že něco někdo zase zdražil.
Jo, dalo to dost práce, hodně dřiny, cestování, učení se a dost času mimo domov. Šílený běh a pro dost lidí nepředstavitelná zátěž.
Zvykneš si, stejně jako jiní si musí zvyknout na práci na směny.
Teď jsem dvojnásob šťastný, neboť jsem před rokem zaměstnal studenta, brzy absolventa, který má talent, je dostatečně dravý a cílevědomý, tedy toho, kdo po mě za těch 5-6 let může firmu převzít a postará se o moje chlapce, až já budu trajdat "odpojen" po jižní Francii.
Šťastnější? Kdo může být šťastnější než já?
No, třeba ty. Kdo ví
Moje paní taky nemusí nakupovat v akci, přesto nakupuje. Vono jí to totiž baví. Občas to nesežere ani kočka, ale moje paní je šťastná, že ušetřila. Když jsem byl ještě mladej a nezkušenej, pokoušel jsem se jí to odnaučit. Ale nešlo to. Tak jsem si nakonec řek, že jí nebudu šlapat po štěstí. Na něco umřít musíme, žejo.
....perfektní vysvětlení tvého štěstí- dík za to, že nejsem ty a nemusím víc vydělávat, protože nemusím víc utrácet za věci které nemusím mít.Má žena by se doma ukousala nudou a cítila by se zbytečná nevyužít své vzdělání. Děti mám zajištěné taky a "budují" si život podle sebe, dluhy jsem nikdy neměl, stravovat se snažím zdravě a proč nekoupit kvalitní výrobek, který potřebuji o pár kaček lacněji jen proto, že je v akci? V tom myšlení bude mezi námi asi rozdíl, ne v "termínech"...;-)
Neboj, karbonovou silničkou v akci Jindra nepohrdl.
A ušetřil i na clu, pečlivě ji zašpinil, aby si na hranicích nevšimli, že je to funglovka za padesát litrů. Počítám, že je z toho dodnes hluboce nešťastnej :-D
To je života běh, kdyby Kocour nešel na půdu, a nezjistil, že se mu tam válí stará silnička a neprodal-li by mi ji za pár piv, nikdy bych na silničku asi nesednul, kdyby ta karbonová v Andoře nebyla tak levná, nikdy by mě nenapadlo si karbonovou pořídit, a ty by ses nemusel zalykat závistí....
Ale protože nejsem svině, můžeš, až příště přes Andoru pojedeš, si koupit taky karbon, za přijatelnou cenu, a můžeš si vybrat a zarezervovat tady
http://jormabike.es/bicicletes?SID...
Pak už jen přehodíš extrawheel, přehodíš pedály a můžeš svištět dál, na čáře ti jako cyklounovi dají jistě pokoj.
No a vo tom to je, to tvoje nákladné zkoumání slepých uliček a slavné předávání zkušeností..
Zalykaje se závistí, jsme ti tu hned od začátku radili, Jindro, kup si karbonovou silničku. V podstatě jezdíš s kreditkou od hotelu k hotelu, Jindro, vždyť ty bágly skoro nepotřebuješ.
No, nakonec sis ji po pár letech opravdu koupil. Ale napadlo tě to jen proto, že byla levná?
Neuvěřitelné.
A mezitím jsi úplně zbytečně vyházel hromadu peněz.
Úplně to samé jsi teď předvedl s Extrawheelem.
Ty víš jak to bylo, pořídil jsem si Veterána a rozhodl se, že na něm vyjedu ten kopec, a to jsem udělal, i když počasí hrálo dost proti. Propocený zevnitř, zmrzlý zvenku jsem stál na kopci, a byl přesvědčen, že na tom kole zvládnu obejet zeměkouli, protože základem úspěchu je vůle, chtít to dokázat a nevzdat.
Brzo jsem poznal, že to přesně tak není, protože na mokrých namrzajících ráfcích to vůbec nebrzdilo, jen přibržďovalo, zastavit s kopce to kolo nešlo, jen patou o zem. A tak jsem se těch 26 kilometrů dostával dolů zhruba stejně dlouho jako jsem jel nahoru, zmrzlej a promočenej na kost.
POslední 2 kiláky už nešlo vůbec jet, vygumoval jsem špalíky, tak jsem to vedl, kráčeje v těch pohodlných silničních tretrách...
A míjel jsem prodejnu s kolama, kde se na mě z výlohy smála krásná, nová kola, co zcela jistě dobře brzdí, a tak jsme si řekl: Jindřichu - to že jsi se neposral a neotočil to v půlce, když začalo fučet a lejt, to si zaslouží odměnu. Koupíš si nové kolo. Byla neděle, ten kolokrám měl zavřeno, a tak jsem googlil, našel, objednal a koupil, a za tři dny se pro to kolo do Andory vrátil a mám ho rád.
Kdy vytáhnu extrawheel na výlet nevím, zatím mám na létov plánu Via Rhona s minimální zátěžtí, oblečení v červenci u Rhony moc potřeba nebude.
Rady poslouchám, vnímám, a občas se jimi řídím, občas ne. Některé věci si musím prošlápnout sám, protože to chci, některé věci si prošlapuji sám, prtože tou cestou přede mnou nikdo nešel.
A pak referuji, na co jsme přišel.
Chtěl jsem si udělat snímek, při dojezdu do La Velly, ale blbě jsem to zmáčkul, tak jsem natočil video. A tak mám kraťoučký dokument, jaký to vlastně bylo....
https://youtu.be/TUQvg7X43kI
Nebo bys mohl koupit jenom rám, tenhle by ti slušel, a z té tvé trosky zbytek přehodit....
http://jormabike.es/sp-quadres-carretera-sw...
Používám k naprosté spokojenosti Garmin Oregon 600, do kterého jsem si koupil kartu s větší kapacitou a City map Evropy. Je na dvě tužkové baterie, používám dobíjecí a dobíjím v solární nabíječce ..viz foto. V pohodě stíhá dobíjet, fakt ale je, že moje hlavní cesty vedou vždycky za sluncem!
Já jako cyklonavigaci používám Ane. Má to svý výhody: nestrkaj se do ní žádný baterky, nedobíjí se přes úesbéčko a moc toho nesní, takže maximální užitek za minimum vstupů. Nemá sice displej, ale já v mým věku stejně hůř vidím, takže oceňuji hlasový výstup. Bohužel to přestává fungovat ve chvíli, kdy jí něco nejde: to znervózní, začne pištět, opakuje "kuwa, kuwa, já to nevim" a ztrácí orientaci. Ke zklidnění dochází po čím dál delší době :-)
Řešení je prosté, jako u Windows... přebootuj.
Když ani ro nepomůže tak resetovat do "továrního nastavení".
Pak bude zase chvilku šlapat, než se systém znovu kousne...
Jsem tu teď přes víkend nebyl. :-)
Když jsem přečetl všechny příspěvky, tak v tom začínám mít ještě větší guláš, než na začátku. :-(
Kup si něco levnýho, starýho, osvědčenýho a nevyhazuj prachy za Teasi.
Nejspíš to tak dopadne.
Dělej to jako já - řiď se podle tý svý ženský: ať je tak deset minut v klidu, neotáčí se, nehýbá se... na severní straně se pokryje lišejníkem - a už se chytáš :-)
Deset minut v klidu?
Nevím, asi pořídím mravence. :-D
Stejně nevěřím, že jí dokážeš vypnout zvuk.
Garmin Gpsmap 64. Protože je to odolný přístroj s malou spotřebou a výběrem placených i neplacených map. Nedoporučuju přibalený cyklo-držák Garmin. Místo toho je vhodnější držák RAM-MOUNT.
Jak už jsem psal jinde, už jsem taky objevil pozitiva mobilní elektronické mapy a GPS.
Pokud jde o navigaci, tak mám čerstvě za sebou zjištění, že navigaci v mobilu opravdu ne. Nejsem zvědavý na vyhlídky dalších desítek hodin hledání, stahování a mazání nesmyslů s výsledkem velmi nejistým. Deset hodin vzácného času už vypršelo a to je i víc, než jsem tomu byl ochotný věnovat.
Přemýšlet o nějaké hotové funkční navigaci by stálo za to, kdybych měl dodržet bezmyšlenkovitě přesně odbočku po odbočce importovanou trasu, kterou někdo jiný vytvořil. Zdálo by se, že proč tohle dělat, ale náhodou bych se mi to teď výjimečně zrovna hodilo.
Po tom všem ale zůstanu u spolehlivého ručně psaného itineráře, který ani nic nežere, jeho příprava tolik nezabere a neškodí zapojit i hlavu, když ji jednou máme.
Jsem ale opravdu vděčný za mobilní mapy.cz, které hned fungovaly a nic víc od toho mobilu nechci, to vím jistě.
Ono je to vždycky interakce, jet přesně podle natrasovaného se mi povedlo jen jednou, z Charleroi do Soissons, ale to jsem celou trasu prošel doma u počítače v Google Street View, poctivě, křižovatku po křižovatce 180 km. Podzim, odjezd za tmy, příjezd za tmy, mlha, déšt sluníčlo a zase déšť, žádná překvapení.
Fungovalo to na milimetr, právě oroto, že jsem ve street view vychytal úseky, kde s kolem nemůžeš nebo nechceš.
Jinak, vždy, i když trasa předem perfektně připravená, se stalo něco, objevila překážka, nebo jsem něco přehlíd, a plán selhal. Navigace mě tvrdošíjně obrací zpátky na trasu, ale to je ztráta. V tom okamžiku tahám google maps, najdí mi polohu, zoomuju mapu, a cestu zpět na trasu vymyslím. Ve městech je pak lepší nahodit autonavigaci, mám sygic, protože narozdíl od té cyklo mě lépe hlásí odbočky a taky řazení do pruhů, coů v hustém provozu v cizím městě ocením.
Mapy.cz jsou v pohodě a umí i navigovat když na to přijde. Já si rád chystám cesty na velikým monitoru, trasu uložím do batuzku a pak si ji na telefonu zobrazim a jedu podle čáry. Občas je to legrace když si naklikam cestu polnackama, které ovšem už další rok neexistují.
Ano, postupně jsem k tomu došel, že podle trasy vytvořené v plánovači to po přenesení batůžkem bude umět i navigovat. Zkusil jsem něco jednoduššího a šlo to.
Předtím jsem tam přenesl gpx z jiné mapy, trasa se zobrazila jako 203 km naklikaného ručního měření a nic víc s tím nešlo dělat.
Když to nechám vytvořit po kouskách plánovačem a upravím postupně na přesně požadovanou stejnou trasu, navigace to asi vezme. Akorát že pojedu na kole, kde nemám dobíjení, tak asi papír to bude jistit.
Jsou to první pokusy.
Ještě poslední věc a konec, vím že je to téma o skutečné navigaci.
Slepil jsem si na míru držák k mobilu na rám kola a konečně se mohl projet kousek od domu, co to bude dělat.
Trasu to ukazuje a displej pořád svítí. Kdyby se mohl zapínat třeba jen sám občas, když se blíží křižovatka, ale ty jsou pro kolo všude a tak by to stejně moc nepomohlo. Bez displeje to sice ještě pořád mluví, ale to se nedá dlouho vydržet poslouchat.
I když jsem displej neměl zaplý celou dobu, asi po 8 km bylo po baterii.
Dost bylo hraní.
To záleží na mobilu co máš a také na navigačním softwaru co používáš.
Mě vydrží na nabitou baterii navigovat 4 hodiny, a občas se mi za tu dobu podaří ujet i víc než 8 km.
Vždyť máš dynamo. Tak můžeš mobil dobíjet za jízdy.
Např.v aplikaci Osmand se displej zapíná sám pouze před křižovatkou na volitelnou dobu. (používám 3sec). I při mp3 se dokáže nabít z dynama.
Stála by za vyzkoušení, ale zde jsem ztroskotal na tom, že odmítala uložit cokoliv na SD kartu (a v telefonu není místo). Když jsem pátral, co a jak s tím, najednou byla zas půlnoc a to si vždycky řeknu, přežiju bez toho.
Tenhle soft je fajn, ale tak často ho aktualizují, že než najdu, kde se co dělá...
Ale každopádně někde v parametrech se nastavují cesty k souborům a SD karta tam určitě nastavit jde. (Ale že bych z placu věděla jak, to nevím.)
Nakonec jsem koupil Garmin Oregon 300 z bazaru.
Teď se s ním ještě naučit pracovat. :-)
Myslím, že nebudeš litovat.
Kup si teplotní senzor, bezva věc, aktuální teplota se zobrazuje na displeji a ukládá se do záznamu trasy.
https://www.garmin.cz/produkty/outdoor...
Možná časem.
Teploměr mám na cyklopočítačí, takže to až tak nepotřebuji. Ale díky za tip.
Předloňskou cestu do španělska jsem si celou zaznamenal do Dakoty a za dlouhých zimních večerů si ji projel znovu na mapě. Přestože jsem měl záznam nastavený na nejnižší frekvenci, dle údaje o rychlosti jsem našel každou, i tu nejkratší zastávku na focení, takže jsem doma na mapě přesně našel všechna místa, kde jsem fotil, nakupoval, žebral o vodu..
Zjistil jsem třeba, že v Lyonu bylo před bouřkou 36°C, v záznamu může být i tepová frekvence, ale nosit na hrudi snímač by mi asi vadilo.
Poradí někdo?
V mapách seznamu si vytyčím trasu a uložím do GPX tu si pak načtu v mobilu osmandem ale bohužel je jinudy něž byla uložená, jak je to možné? Stále mně to nutí ekonomickou nebo nejrychlejší trasu. Když vypnu jedno tak se zapne automatický druhé, když začnu valučovat jednotlivé silnice tak to udělá trasu dvakrát delší a nikdy tu co mám uloženou.
Asi nejlepší bude v tomto směru navigace v mapách seznamu, tam žádný problém není:-)
Ano, import z mapy.cz mi to dělá. Jiný import gpx souborů (třeba z gpsies) ne.
Mám dojem, že mapy.cz zaznamenávají do gpx souboru jen významné body a ten zbytek je u nich automaticky proložený po silnici (cyklotrase) apod. Když to naimportuji jinam, tak mám často jednotlivé od sebe i dosti vzdálené křižovatky spojeny přímou čarou nebo se proloží jinou trasou než na mapách - zřejmě podle preferencí toho kterého programu. Asi fakt to, co je v mapy.cz vytvořeno, umí navigovat taky jen tam.
Já importuji gpx soubor i z mapy.cz do osmanda běžnéě. Proč ale takhle na dálku neurcim
To já taky ale výsledek v osmandu neodpovídá uložené trase v mapách cz.
https://mapy.cz/s/1Mrro
Totéž převedeno do GPX a poté načteno omandem je trasa úplně jinde.
Přepni si to hlavně z modu "auto" na "cyklo" ;-)
https://mapy.cz/s/1Ms6W