Potřebuješ se dovolat rodině bydlící v satelitním městečku?
Chceš ten telefon kupovat nebo jenom půjčit na nějakou cestu?
Pokud půjčit, tak bych se podívala po půjčovnách v těch daných oblastech. Levnější varianta je půjčit si ho od někoho tady u nás, třeba na outdoorových fórech se občas najde někdo, kdo rád půjčí za obnos výrazně menší než komerční půjčovna.
V Africe jsme měli satelitní telefon v rámci půjčovného terénního auta, byl to Inmarsat s kreditem na 50 min volání. (Čili samotné půjčovné 0, kredit cca 1000 Randů).
Tam (Botswana, Namibie, Zimbabwe, Lesotho...) se ale člověk dostane poměrně často do oblastí bez signálu a bez pomoci okolí. Naštěstí jsem ten telefon za celou dobu našich cest musela použít jen jednou, jinak byly všechny problémy celkem řešitelné vlastními silami nebo s pomocí místního obyvatelstva.
Randy jsou dost exotická měna a tak by bylo snad dobré napsat nám nějaký přepočet, kolik je Rand našich korun?
Ráda:-))
http://www.xe.com/currencycharts/?from=ZAR&...
Zkus kurzovní lístek, většinou to pomůže :-)
Takže 1865 Korun českých na 50 minut volání v jihoafrické půjčovně. Zdá se to hodně, ale takový telefon může uspořit hodně nepříjemností a dokonce zachránit váš život. Není o čem přemýšlet.
Další otázka je jaké jsou podmínky k pořízení takového telefonu u nás, který by byl funkční kdykoli a kdekoli a nejenom tam kde je signál?
Stačí na to obyčejný mobil anebo musí být nějaký speciální přístroj? Za kolik lze toto komplet pořídit? Na to by se měli ptát všichni kdo třeba rádi putují po našich horách, které nejsou vždy pokryty jakýmkoli signálem. Například s případně třeba jenom zlomenou nohou se těžko hledá signál, pokud zrovna v onom místě není, tam nemusí obyčejný mobil stačit, satelitní vám ušetří strázně než vás někde začnou hledat, pokud teda vás vůbec začnou hledat, například ti, kteří mají ve zvyku putovat bez konkrétního plánu takzvaně "za nosem" což býval mnohdy taky můj případ. Ani naše republika není celá pokryta mobilním signálem.
> Stačí na to obyčejný mobil anebo musí být nějaký speciální přístroj?
Samozřejmě, že je potřeba speciální přístroj. Je to úplně jiné než GSM, má to jinou fyzickou vrstvu, jiné protokoly…
Osobně bych si do míst bez signálu vzal radiostanici na dvoumetr, pokrytí převaděči mi přijde docela rozumné. (ano, mám koncesi) Ale v úzkém údolí to fungovat nebude.
Ne, nestačí na to mobil. Ty satelitní komunikační systémy jsou, myslím, čtyři. Tři pracují s geostacionárními satelity nad rovníkem, proto je nelze použít nad zemskými póly. Na to je právě ta čtvrtá, ta má spousty nízkoletících satelitů a pokrývá vše.
Ty přístroje jsou dost drahé a oproti mobilu pořád ještě dost velké a těžké. Umí telegonovat a posílat textové zprávy. Problém s nabíjením zůstává stejný jako u mobilu. Nevím, zda není nutné při využívání každé ze sítí mít taky jejich telefon, tedy zda telefon konkurenční sítě jiná síť do systému připustí. To vše chce předem zjistit.
Na druhou stranu třeba taková expedice do Gronska, kde je valná část území bez mobilního signálu se bez Iridia neobejde.
Jo, ještě, ano nějakých 1800 korun za 50 minut volání se může zdát hodně, navíc jsme je nikdy neprovolali. Ale dělili jsme se o ty náklady na osm lidí a byly případy, kdy jsme byli v divočině několik dní. Samozřejmě člověk nemusí nikam volat pokud se nic neděje. Domů zavolá, až se dostane na normální mobilní siť.
U nás doma nebo obecně v Evropě bych si to nepořizovala, využití je malé, pokud tedy bych to nechtěla používat stabilně místo mobilu i v místech, kde mobilní signál je.
Jo a samozřejmě z logiky věci vyplývá, že to funguje pouze venku, musí to mít výhled na oblohu a musí to vidět na příslušný systém satelitů. Takže to občas holt hapruje, tak trochu podobně jako třeba přesná geodetická měření pomocí GPS, kdy se občas prostě čeká na dostatek viditelných satelitů:-))
Ahoj. Koupit.Planujemecestu pěšky okolo světa. Plán je asi na 4-4,5 roku. Takže koupit.
Díky za info.
JaPa
To je teda pecka!
Vezměte to přes Poříčí, můžete u nás přespat :-)
ČR... Ukrajina... Rusko... Kazachstán... Rusko... Mongolsko... Rusko... Japonsko pak letadlem do San Franciska... Dále po svých napříč Amerikou do New Yorku... Dále letadlem do Lisabonu... Dále po svých Portugalsko...Španělsko... Francie... Německo...S ČR. Možná uděláme blog...
Jak MOŽNÁ.
Z takového putování nedělat průběžně vyprávění, to by mělo být trestné!
proč trestné :-) když všechno zapamatujou ani fotky nemusí dělat
Nechci je podceňovat, ale zapamatovat si min. 4 roky událostí bez poznámek nevidím reálně.
Ty nejdůležitější okamžiky se ti stejně vpálí do mozku...nebo do srdce:-))
To ano, ale ty jsou zpravidla nesdělitelné :o)))
Prostě si jen nemyslím, že je vždy nutné dělat poznámky. Někdy je dobré si ty chvíle jen tak intenzivně prožívat. Však ony vyplavou.
Ani si nemyslím, že je "trestné" :-)) si poznámky nedělat. Každej to dělá jinak, někdo píše, někdo fotí, někdo filmuje...no a někdo zapisuje do paměti:-))
Mám pocit, že dokonce byla nějaká studie, kde dokázali, že pokud si místo/věc vyfotíš/nafilmuješ, tak si z toho sama výrazně méně pamatuješ. Prostě mozek počítá s tím, že je to na filmu/kartě a neunavuje se. Nevím, nakolik to platí o zapisování, ale pokud nebude zapisovat hned online, ale až večer, tam by to taková újma být nemusela, možná by to naopak vzpomínky osvěžilo a utřídilo... prostě opakování.
Nicméně je tu ještě problém s časem. Když si chce člověk z výletu přivést slušné fotky, musí tomu něco obětovat. Nestačí sebou jen foťák nést a občas něco vyfotit, ale (aspoň u mě) to znamená přemýšlet, co by odkud mohlo na fotce dobře vypadat a jak to nejlépe vyfotit (profíci budou řešit i v kterou denní dobu a upraví podle toho itinerář), takže nakonec člověk hledá kompromis mezi kvalitou fotek, které si odveze a skutečnými zážitky na místě...
Takže dožadovat se blogu by mi přišlo docela sobecké. Představa, že nám každý večer sepíše čerstvé zážitky a vystaví na net, je sice hezká, ale technicky komplikovaná (elektřina, internet) a znamanala by objetovat tomu půlhodinu/hodinu denně, kterou může využít jinak.
Na druhou stranu, některá vyprávění, co jsem (z různých důvodů) už sepisoval, jsem si potom s odstupem rád přečetl, umožnilo mi to znovu si to prožít a zavzpomínat, stejně tak občas koukám na fotky a videa. Záleží na každém, kolik ze současnosti obětuje na její uchování do budoucna. :-)
Již Komenský razil zásadu, že opakování je otec i matka paměti :-) Takže poznámky zapisované po uplynulém dni jen utvrdí pocity a vzpomínky prožitého dne. A s tím focením a pamětí to mám třeba já tak, že obrazy které vyfotím dostávám z hlavy. Ty co nevyfotím tak mi tam uvíznou a pak se je snažím jen popsat v textu. Takže ideál je vyčistit si hlavu focením v dané chvíli a večer vyvolat co nejčerstvější vzpomínky a zapsat je. Ale člověk se tím docela dost obnažuje a ne každý je takový exhibicionista, aby chtěl, aby kdokoliv viděl do jeho nitra. Ale další zásada pro paměť je Cokoliv můžeš svěřit papíru, svěř papíru a v hlavě nos jen věci důležité. Pro mne důležité věci, které se snažím nosit v paměti jsou informace o cestě. Trasa. Místa kde odbočit. Plánované přenocování a pod.
... o otci se zmiňoval až Frištenský!
Skoro bych řekla, že Komenský v této souvislosti nemluvil ani o matce.
O opakování učiva sice mluvil, ale výrok s matkou se mu opakovaně připisuje neprávem:-))
Repetitio mater studiorum!
Komenskému je připisován výrok "opakování matka moudrosti" a to skutečně neřekl.
Řekl "Opakování je otec i matka paměti."
Komenského sice nepamatuji,ani jeho výroky, ale můj výrok a pravidlo života je: PAMĚŤ JE VRAHEM INTELIGENCE.
tak to chápu, taky se stále dokola dovídám nové věci a seznamuji s novými lidmi :-p
Podlo toho, co jsem četl v knize Kořeny, tak to černoušci viděli opačně. Věřili paměti a nespoléhali se na psaný text. O obsah paměti si předávali ústně, po generace, a ke všemu ještě přesně.
neuměli psát a proto se používaly mluvící kameny. Na význačných místech se navršila mohyla a pokaždé když šli okolo tak otcové svým dětem vysvětlovali co se tak význačného stalo a proč tam ta hromada kamení je. A přitom těm dětm jednu pořádnou flákli a od těch dob na jejich počast a na jejich památku se tomu říká "Dáti na pamětnou."
Akorát židi to pozměnili a místo na pamětnou dávali dětem kousek plástve s medem aby si děti zapamatovali sladkou chuť s poznáním a tak si vštípili, že Slovo Hospodinovo je sladkost v ústech. Proto jsou černoši blbí a židi chytří.
A židovští černoši jsou chytroblbí:-))
když se černoch stane židem tak rázem ochytří. Takže ta kombinace chytroblbý nenastane :-)
No vidíš, to je fakt zajímavý! Vůbec nikdy mě nenapadlo, že by židem mohl být někdo jiný, než Žid :o)
Třeba černoch, Číňan, Indián, nebo Arab. Existujou vůbec takoví?
zajeď do Izraele a najdeš tam židy všech velikostí a barev. Konverze k judaismu je sice nesnadná ale není nemožná. Ale jsou i snazší konverze. Konverze ke křesťanství je snazší a úplně nejsnazší je konverze k islámu. U těch dvou posledně jmenovaných se ale nestaneš židem :-p
Každý to holt máme jinak.
Já si na cesty vždycky vozím notýsek, kam si napíšu pár stěžejních poznámek. Když si to pak vezmu do ruky - třeba i po několika letech, vybaví se mi neskutečné podrobnosti.
S blogem jsem to, samozřejmě, napsala v nadsázce. I když si opravdu myslím, že nezužitkovat takové putování k napsání nějakého vyprávění je škoda. Nebo mít minimálně internetovou stránku, kam čas od času napíšu pár bodů - kde jsme, co bylo apod. Takhle bych to aspoň dělala já, ale jak píšu v úvodu – každý to máme zkrátka jinak.
Pak bych zkusila ten Inmarsat. Pokud byste tam měli taky polární kraje, ať jižní nebo severní, pak Iridium. Ale pozor, někde může být zakázáno používat satelitní telefon pro civilní účely.
Ostatně, nejlépe poptat se přímo u kováře. Kdybych něco takového pořizovala, nejspíš bych nelitovala času a dala si pár schůzek s někým od fochu, a taky s konkurencí.
http://www.navisat.cz/jaky-vybrat-satelitni...
Není to úplně k tématu, ale třeba se to někomu bude hodit. Taky by mě zajímaly zkušenosti, pokud už to někdo má.
Jde o SIM do normálního mobilu, bez hlasu, ale s velmi levnými daty. Funguje ve více zemích.
http://www.mtxc.eu/en/index.html
Není to alternativa k satelitnímu telefonu, ale k datovému roamingu.
Jedna z možností, ale levný provoz to tedy nemá...
http://www.garmin.cz/produkty/outdoor/satelitni...
Mohlo by se někomu hodit, léta mi to leží v oblíbenejch. Kamarád mi to kdysi poslal, pár let tam jezdil trekovat, ale bágl prej mu nějak ztěžknul. :-)
http://www.tibetmap.com/brtext.html