Asi takhle, pokud potřebuješ aby to bylo co nejvíce přesné, tak se hrudnímu pásu asi stejně nevyhneš...
Co nejvíce přesné... Spíš myslím, aby to fungovalo i za běhu, i za zpocení, prostě aby to fungoavalo v režimu, kdy to potřebuješ. To není ani moc otázka pokroku, ale spíš otázka slabého signálu od srdce a rušení. Stejný problém je bezdrátový přenos z hrudního pásu do hodinek. Každá tramvaj to snadno zaruší, takže během průjezdu tramvaje nemáš tep, jsi mrtvý. Tyhle informace výrobce většinou neposkytuje a dozvíš se to nejspíš jedině od uživatelů. Levnější zařízení na to budou háklivější. Je třeba vzít v úvahu, kde to hlavně chceš provozovat a zda krátkodobý výpadek je fatální, nebo ne.
Na druhou stranu se signál z pásu do hodinek přenáší hlavně tělem, takže přenos ve fitku není většinou rušen okolními tepáky. Na kole s hodinkami na řídítkách se signál přenese teprve, když se kola dotkneš, když na něj nasedneš.
Nebo i tak jak píšeš... Nevím jak to opravdu je, ale zatím mi ty pásy pořád přijdou jako nejspolehlivější řešení.
Co se týče pocení, tak tam je to snad jasné, čím vlhčí, tím lepší ;-) Vždyť se i před nasazením dost často doporučuje použít trochu toho "lékařského ultrazvukového" gelu na kontakty pásu, aby to mělo lepší kontakt s tělem.
Ohledně případného rušení se mi to nějak nezdá... Tepáky mají v drtivé většině přenos řešený přes BT nebo hlavně ANT. A jestli tohle dokáže zarušit třeba i blbá tramvaj (jasně, ten elektrobordel, co z ní asi sálá, nebude nic pěkného) tak pak by to lidem odpojovalo i BT handsfree, bezdrátová sluchátka atd. To by musel být stejný problém i v metru... A tam jsem si zatím nevšiml, že by někdo s "wireless" sluchátky někdy řešil, že je za jízdy bez zvuku :-)
Nevím no, nějak se mi nechce věřit tomu, že by to bylo až tak hrozné...
Každopádně se po vnitřní Praze s nasazeným hrudním pásem nepohybuji, a nikdy ani nepohyboval, takže se mohu plést ;-)
Mám nějaký levný měřák už staršího data. Nemyslím, že by to komunikovalo po bluetooth. V té době, kdy jsem to pořizoval ještě tydlyfouny nebyly tolik rozšířené, vyhodnocení je hodinkami a pouze jimi. V každém případě na Modřanské stezce mi to tramvaj zarušila na vzdálenost 50m. S rušením bluetooth a wifi tramvají nemám zkušenosti. Na to jsou zde jiní, kteří komunikují z řídítek do zadních kapes na kole.
Mám někde doma taky nějaký starší "analog". Ten zaruší kdeco. Novější (přes šest let) ROX už má nějaký digitální přenos a rušení jsem zaznamenal jen jednou, když jsem se téměř opíral i anténu nějaké soukromé vysílačky. Ty současné přenosy budou asi ještě namáknutější a odolnější.
Žiješ v minulém století, to je ten problém :-) Moderní snímače komunikující digitálně přes ANT nebo přes Bluetooth Low Energy s tímhle nemají nejmenší problém. Analogové vysílače mají jedinou výhodu, fungují i pod vodou. Proto třeba Polar u svých triatlonových hodinek používá BLE a ve vodě přechází na analog.
Je to tak, zaspal jsem dobu. Už ten tepák také nepoužívám, naučil jsem se zhruba poznat svou mezní tepovou frekvenci odpovídající aerobnímu prahu a pro moje turistické ježdění mi tato hodnota s přesností odhadu celkem stačí.
Dneska už se dělají optické snímače, které tepovku určí stejně přesně jako hrudní pás. Tedy pokud nechceš HRV, tam má klasický snímač pořád navrch. Jde o to mít snímač od stravné firmy. Z hlavy nevím, které firmy to dělají dobře a které ne, používám hrudní pás. Jak už jsem psal, tohle se dá všechno najít u Raye Makera na dcrainmaker.com.
HRV je Heart Rate Variability? Na co se to měří? Našel jsem nějakou diplomku, ale ta popisuje měření a přístroj a ne účel.
Jj, je to heart rate variabillity. Z tohohle čísla se dá poznat únava organismu. Jednoduše řečeno, pokud je HRV vysoká, znamená to, že jsi odpočatý, pokud je nízká, jsi unavený.
Moderní sportovní hodinky s pomocí HRV určují dobu potřebnou k regeneraci.
Víc jsem o tom celkem srozumitelně dá dočíst na webu firmy First Beat (http://www.firstbeat.com)
Myslím že tepák s hrudním pásem dobře nahrazuje Scosche Rhythm+ viz http://www.sunnysoft.cz/zbozi/101PSC-131... měří přesně, dlouho vydrží, je odolný…mně osobně hodně vyhovuje.