Podeľte sa o svoje skusenosti ohľadne používania spacákov z horeuvedených materialov. Zháňam spacák na jeseň-jar (teplejšia zima). Spím väčšinou v stane. Z perových by som šiel do Warmpeace, resp. Sir Joseph, čítal som však o probléme s navlhnutím spacáku a následným znehodnotením peria. Aké výplne použivate vy? Máte dobré skúsenosti s perím? Od spacáku očakávam dobré izolačné schopnosti, skladnosť a dlhotrvácnosť. Na cene až tak nezáleží, nakoľko ho chcem využívať aj päť a viac rokov. Dik za komentáre.
Peri navlha, umela vlakna zase treba "slehnou". Kazde ma sve pro a proti.
Perak je dle meho spise do opravdove zimy a nema cenu ho kupovat do "normalnich" podminek. Toz to je muj nazor. Takze ja mam na normalni podminky spacaky od Primy. A kdybych zatouzil spat nekde v Alpach pod vrcholkama, nebo s nekde s mrozema ci tucnakama, tak koupim nejakej perak...asi Sira, pac to je vrcholna spaci trida:-)) Ikdyz Marmot taky kde kdo chvali...
Jo jinak. Sam pan Sir Rakoncajn ma na svem webu nejake rady...doufam, necetl jsem to:-)...http://www.sirjoseph.cz/zajimavost/peri-umele...
Někde už jsem to tu psal...
Vezmu to jen rychle a v bodech.
1 peří:
nemám osobní zkušenost. vlastnostmi a tepelným komfortem naprosto nejlepší materiál. Po zvlhnutí naprd. Stalo se mi to s péřovou bundou a od té doby jsem si žádnou nekoupil. Raději. Ale do té doby to byla nejteplejší bunda, jakou jsem měl.
2.mikrovlákno:
lehký, "výhřevný", menší rozměry než dutý vlákno při stejných parametrech. Menší živostnost než dutý vlákno. Tuším mi říkali, že po dvaceti složeních a rozloženích jsi o třetinu níž v tepelných vlastnostech. Dýl než tři roky to nemá smysl používat, pokud to nepoužíváš tedy jednou za sezónu.
3. DUtý vlákno. ¨
Je silnější a masivnější než mikrovlákno, takže se tak snadno neslehne a vydrží o dost dýl. Ovšem taky ten spacák o dost víc váží a je větší a tedy hůře sbalitelnější....
Já jsem to vyřešil pro sebe takhle: Na zimu mám super spacák s dutýho vlákna, kterej je sice velkej a těžkej, ale nehrozí, že by mi v něm byla zima.
No a pak mám takzvaně třísezónní kde je kombinace dutéo vlákna a mikrovlákna. Tenhle používám rok a nejpozději příští rok koupím nový. Už teď je sakra znát rozdíl oproti tomu, když byl nový.....
O tom péřovém spacáku píšeš, jako by byl na vyhození, když navlhne. Po vyschnutí je plnohodnotný. Já jsem péřový spacák i vypral, a je v pohodě.
Je možné, že při navlhnutí hůř izoluje než umělá vlákna, ale většinou se dá uhlídat, aby byl v suchu.
to mě zajímá. Neudělali se ti takový cucky a nemáš teď peří koncentrované jen na některých místech? Pořád je to krásně rovnoměrně rozložené a izoluje ze všech stran stejně? Bunda se tak nechovala :o(
Jo a jak dlouho to schlo a za jakých podmínek?
co se tyce spacaku nevim, ale v bunde lyzuju (samozrejme sjezdovky, bezky ne) a i v desti (prece si nenecham utikat zaplaceny cas permice) a kdyz zmokne, vzdy do rana vyschne a je zase ok. dokonce byla i prana v pracce a schla 3 dny, nicmene slouzi dodnes. ze tys to koupil nekde na burze nebo u vietnamcu? :)
ne, to fakt ne:o)))
tak tři dny je hodně. Když jsem promojkl v dutých vláknech, protože jsem byl prostě línej se pohnout byť začalo pršet, protože bylo léto a říkal jsem si, že zase uschnu a probudil se v podstatě v rybníku, tak byly ty dutý vlákna suchý tak za dvě hodiny. Navíc jsem v něm spal několikrát i ve vlhkým a přišlo mi, že fungoval v tom stavu v podstatě stejně dobře.
Ja s perakem zkusenosti nemam (jen se starejma podivne vyroby), ale myslim si, ze prave to "cestovani" brk lezi kazdemu vyrobci v makovici. Takze vymysleji vselijake ty komorove silenosti, ktere by tomu meli zabranit. Ja bych se toho nebal.
A promoknuti? Kdyz je zima, tak nic netece (ikdyz ve stanu jo):-) Proto bych si nebral perak na bezne trempovani, kdy je nad nulou...je to zbytecne z teplotniho hlediska a pak ta voda.
Kdysi daaavno jsem cetl nejaky cestopis od cloveka, ktery putoval v silene zime nekde na Alijasce. Zminil se tam o tom, ze si musi dat bacha na to, aby mu nenavlhl spacak (ve stanu), protoze pak je to konec....voda uvnitr zmrzne a spacak prestane fungovat.
Po vyprání se mi ho podařilo narvat do odstředívky, potom - za několikerého natřásání a obrácení - uschnul během jediného horkého dne. Peří nabylo na objemu, výplň je rovnoměrná, bez tužších shluků.
Mám péřovou bundu a byla by fakt spokojenost, akorát mi z ní pořád lezou peříčka. Bunda je černá a peříčka bílý. Už mne to štve a říkal jsem si, že peří už nikdy. Dělá to u péřového spacáku taky???
P.S. srandu si nedělám, ptám se úplně vážně.
to je jenom nekvalitou peří. Jsou tam větší peříčka a s tím prostředním brkem. Ten ti udělá dírku a prodere se. Se spacákem od Rakoncaje bys tenhle problém mít fakt neměl.
Měla jsem péřový spacák, sice ne od Rakoncaje, ale celkem slušný, a po 2 letech se peří začalo drát ven. A to "slepování peří" (jak píše Jurimír) jsem pozorovala taky. A jednou jsem měla půjčený kvalitní spacák s kajčím peřím (speciál horolezecký), sice už trochu "jetý", hřál neskutečně, ale ráno jsme z něj trochu peří vytřepala. V současné době "jedu" v dutém vláknu a zatím spokojenost.
dovolím si tvrdit, že kajčí peří to nebylo.... Kdysi dávno jsem viděl někde na netu, že nějací rusáci prodávali péřovku z kajčího prachovýho peří a vysvětlovali tam tu cenu, která byla jako za auto a že spacák by byl právě díky ceně fakt nesmysl.....
Ale je fakt, že jsem podonbný pověsti jako ty taky slyšel...
měl jsem péřák, prodal ho kamošovi a nechal se zlákat na umělinu Thinsulat, spacáček byl lehkej a při prvním spaní v mrazu docela teplý, při opakovaném použití jsem se musel víc oblékat neb mi táhlo na chrbát, mrška se rychle slehl. manželka ho teď používá na chatě, přestože byl deklarován do neskutečných mínusových hodnot. tak jsem si zase nechal ušít péřák. dnes se na kvalitní péřáky používají membránové materiály, spacák tedy může zvlhnout akorát zevnitř potem, při použítí na několikadenní akci bych v tom neviděl problém, při skutečně dlouhodobém užívání může v extrému dojít i k tomu, že kondenzovaná vlhkost uvnitř zmrzne a to už je pak špatný. dobrým a levným, ale těžkým /hmotnostně/ kompromisem může být spacál z levného dutého vlákna, kdy se pro zimní použití dostane váha tak kolem 2,5 kg, pro použití v našich podmínkách a ve stanu bych ho bral jako optimální variantu a po čase si radši koupil zase nový za zlomek ceny kvalitního péřáku
S tou umelinou je to tak. Kazdy, kdo ma spacak s umelym vlaknem se musi spokojit s tim, ze jeho teplotni komfort se s casem snizuje a ze ten spacak neni na vecne casy. Ja uz mel nekolik spacaku a ted se opravdu daji pouzivat akorad tak v chate u krbu:-)
já to používám na pocení v případě teplot:o)))
Z toho množstva výrobkov ide človek fakt zblbnuť. Sir Joseph vychvaľuje perie, Prima dute vlákno Polarguard 3D, iný zase Hollofil 608, resp. Thermolite Extreme, atd. S perím nemám vôbec žiadne skúsenosti, tak neviem do akej náplne ísť. Zvažujem medzi perím (husie) a dutým vláknom (asi Polarguard 3D), do mikrovlákna sa mi isť nechce (nizka životnosť). Poradťe prosím, mali ste skúsenosti spacák dute vlákno - perie a dokážete porovnať z vlastnej skúsenosti pre a proti. Dik
jestli dutý vlákno nebo mikrovlákno, tak tě zkusím nasměrovat na firmu se kterou jsem velmi spokojenej už drahně let.... CONDOR
http://www.spacaky.cz/
No kazdej bude chvalit to, co do tech svych spacaku strka:-)
Zkus zagooglit a najit nezavisle porovnani. Web je toho plny.
Ja mam spacaky od Primy (tusim, ze tam davaj prave ten Polarguard) a spokojenost. Byl mi doporucen mnoha lidmi. Nevyhoda je jen jedna....po zabaleni je velkej.
Condor jsem zkousel pred nekolika lety....muj prvni lepsi spacak. A uz tenkrat spokojenost. Doted ho obcas pouzivam, ikdyz uz ma preslouzino (byl to trisezonak, ale ted je vhodny tak na teple leto:-) ).
No tak po pregooglení nejakých stránok som perie vypustil. Bojím sa hlavne o jeho údržbu a znehodnotenie pri navlhnutí. a experimentovať za nejakých 10.000 CZ sa mi veľmi neoplatí. rozhodujem sa medzi Pinguin Expert, resp. Pinguin Spirit, alebo od Primi medzi Prima Bivak 3D 220 eco, resp. Prima 3D 200 eco. Ten material Polarguard ma veľmi zaujal a dočítal som sa o ňom samé chvály. Všetky tieto spacáky majú taktiež kvalitný vonkaší materiál ripstop. Ktorý je podľa vás ten najlepší z horeuvedených?
Ahoj, Primu můžu jenom doporučit. Já mám taky myslím ten Bivak, má přes 2 kila, ale na druhou stranu, když chceš teplej spacák, tak tě tam "něco" musí hřát, na zázračný vlákna a teplý lehký spacáky nevěřím, to už mě vyléčit jeden od fy. Hannah.
S Primou jsem fakt spokojená a to jsem zmrzlá ženská. Spala jsem v něm i v mrazu (ve stanu) a o ničem jsem nevěděla (a nebyla jsem ani nijak extra nabalená, jenom tepláky a triko s dlouhým rukávem).
mám jako třísezónní Pinguin mistral. Vcelku spokojenost. Je to dobrej spacák a funguje v těch teplotních pásmech, co inzerujou. Příště půjdu sice zase do Condora, protože mi u nich zkrátka vyhovuje spousta detailů a maličkostí. Od tvaru, velikosti a umístění kapsy, légy, zapínání límce atd. atd. Ale s Pinguinem podle mě chybu neuděláš.
Jinak když jsi v nějaké kvalitativní a cenové hladině, tak rozdíl mezi jednotlivými druhy vláken je podle mne nad tvoje síly a nad síly jakýhokoli jedince.
V tu chvíli já vybírám podle těch detailů atd. Pro mě je třeba problém, když mi nabízejí spacák, který je sice po všech stránkách fajn, ale je červenej. Jo, to je dobrý na ledovci, abych byl vidět, kdyby něco, ale já chci být co nejmíň nápadnej v lese, protože často spím tam, kde nemám co dělat.... Codor mi ho udělá v tý barvě, co chci, zip mi dá na tu stranu, kde to vyhovuje mě atd. atd.
CO tím chci říct. Výběr je velkej, tak se nenech do ničeho nutit, v obchodě si ho vyzkoušej, jestli ti není moc velkej nebo naopak malej (v obou případech ti pak bude zima) jestli ti vyhovuje tvar, barva, zip, límec stahování mumie jestli nedělá boule atd. atd. Když ti nebude cokoli z toho vyhovovat, tak běž jinam. Naštěstí už dneska fakt není takovej problém sehnat kvalitní spacák. Možností je spousta!
Jirko, podle A.V.Friče je červená barva velice nenápadná. On nosil zásadně čevené košile (alespoň v jihoamerické džungli ;o))))
Pokud si to dobře pamatuji, tak zrovna červená barva patří mezi ty potmě špatně viditelné. Alespoň u aut to tak je :-)
Takže když se čundrák na zakázaném místě nevyvaluje až do oběda, tak by ho nikdo vyhmátnout nemusel ;-)
Něco jiného je být nenápadný v jihoamerické džungli a něco jiného v Roháčích;-)
jo jo, to je pravda. Třeba vysoká červenou barvu pokud vím nerozeznává, ale mě jde o lidi, ne o zvěř... A taky mi nejdě jižní ameriku:o)
Izolační schopnost (tj. schopnost vyplnit co největší objem), skladnost (tj. schopnost sbalit se do co nejmenšího objemu) a trvanlivost (tj. schopnost při opakovaném balení a rozbalování si tuto schopnost udržet) jsou tři vzájemně se vylučující požadavky.
Když si vybereš špičkové peří nebo mikrovlákno s velmi vysokou plnivostí, nebude mít trvanlivost (viz degradace peří a zmíněné slehnutí thinsulate). Když bude spacáček sbalitelný do malého balíčku, těžko očekávat nějakou velkou izolační schopnost. A když to bude pořádná hromada levného jednoduchého dutého vlákna, které vydrží i častější používání třeba 10 let, zase to bude velký a těžký spacák.
Život je otázka priorit. Musíš si rozhodnout, která ze zmíněných vlastností je prioritou pro Tebe. Všechny dohromady to být nemohou, to ti garantuju.
Kvalitním dutým vláknem se asi nic nezkazí, ale já peří nezatracuji. V zimě pořád používám péřový spacák, který jsem si sama ušila před asi 26 lety (pamětníci si jistě vzpomenou na cyklostylovaný návod kolující mezi trampy a horolezci). Hodněkrát jsem v něm zmokla "na kůži" ale pořád hřeje víc než stejně vážící (1,2 kg) spacák s Polarguardem od Primy. Při sušení je potřeba načechrávat a žmolky tam nejsou. Pravda, teď už to používám jen v kombinaci: když vypadá že teplota bude hodně pod nulou, tak ty dva spacáky dám do sebe a mám nevídaný teplotní komfort.
když se o péřák člověk stará, tak je /skoro/ nesmrtelný, jeden z komerčních výrobků mám v použitelném stavu víc, jak 30 let. peří je v pytli z klasické sypkoviny, šusťákový pytel je pak jakýmsi obalem, praní není žádný problém
Myslim, ze se tu na jednu vec trosku zapomelo. K dobremu spacaku patri i dobra karimatka. Bez dobre karimatky ti muze byt i dobry spacak celkem na prd. Znam to z vlastni zkusenosti. Teda ze zkusenosti pritelkyne (neuveritelne zmrzlej clovek), ktera ma nejakej ten lepsi spacak od Primy (ted si nepamatuji ktery, nemam ho tu) a stejne ji v tom byla zima, ikdyz jsme spali ve stanu a bylo v nem dost nad nulou. Tenkrat mela pod sebou nejakou uplne obycejnou karimatku za par korun z Tesca:-) Tak jsme koupili lepsi karimatku. A bylo to mnohem lepsi.
ještě před pár lety bych tě s karimatkou označil za mastňáka a zhýralce. Nicméně tělo stárne, tak už pár let taky jezdím s karimatkou. Nejdřív jsem jí začal vozit v mrazech. Pak i v létě a teď ž mám dva roky dokonce samonafukovačku :o((
Masňáku:-) Ja vozim starou, dobrou Evu:-) O samonafukovacce taky uvazujem (teda s Kamilou, Evu do toho nenechame kecat), ale bojim se, abych nekde nespal na vyfouklem hadru, jako muj kamarad pri zimnim prechodu Fatry:-)
k tomumáš lepení a navíc spím leckde, ale nikdy se mi jí nepodařilopíchnout....
Jo a ten rozdíl je obrovskej! A to mám jen dva centimetry silnou! Ale do Alp budu kupovat novou. třícentimetrovou. To je ještě sbalitelný do slušnýho rozměru a mám vyzkoušeno, že rozdíl v poležení za to fakt stojí!!!
Samonafukovací karimatka je skvělá věc. Ale! prostor pod ní musí být opravdu dobře vyčištěný, nebo podložený pevnějším materiálem. Doma na vandrech na ní spím bez problémů. Ale když jsem si ji vzal do Řecka, tak třetí den byla píchlá a po zalepení čtvrté díry jsem se na to vykašlal a měl ji pod sebou jen jako vyfouklou podložku. Měsíc jsem spal v podstatě na písku a kamenech. Výborná masáž :-)
Na tom jihu je totiž tolik svinských trnů různých tvarů a velikostí, že pro samonafukovačku je to téměř jistá sebevražda.
Jinak ale na ni nedám dopustit. Zvlášť při spaní v -19 na sněhu ve stanu :-)
fakt? Hm, tak to si to možná na cestu k moři rozmyslím a vezmu klasiku... No uvidíme.
Člověče já ti asi ve stanu v takovýmhle mrazu nespal... :o)))
Já už si k moři beru taky jen klasickou karimatku. Dají se koupit i poměrně tlusté, ale zase zaberou víc místa. I když na duhou stranu veze je kolo a tak to tolik nevadí.
Každý rok v lednu nebo v únoru děláme s kámoši zimní víkendový přechod Beskyd - pěšky, a 2x to vyšlo tak že v noci bylo těch -19. Neříkám že jsem se potil, ale díky vlastnoručně ušitému péřáku a tekutému svetru jsem přežil a dokonce se i vyspal :-)
Pomalu začínám balit bágl, protože termín už se blíží :-)
Já jezdím v zimě taky moc rád, ale ne pod stan. Je n pod širák a spal jsem tedy i ve větších mrazech, ale co se spaní týče tak se střídavým úspěchem. Někdy se dlao spíš mluvit o přečkání noci:o) Ale to spíš ještě v době, kdy jsem karimatku fakt nevozil a zrovna se nenašel žádnej mrtvej strom.
Měl jsem péřák. Pak jsem si koupil malý skladný s dutými vlákny (0° "comfort"), k němu si koupil fleecovou vložku (zip na stejné straně) a ještě bivakovací ochranný obal a můžu to kombinovat podle potřeby. Na léto třeba bohatě stačí právě ten přebal + fleece, v "plné palbě" do zimy vyhovuje, byť jsem ještě nespal v zimě na sněhu, nejsem Kopka :-)
nedočítal som sa ako skladujete spacáky, teda až do istej doby som ho stočil do roličky a odložil, čítal som však, že majú byť zavesené aby sa perie nepolámalo a bolo našuchorené, len vtedy hreje a dutinky sa nesmú pri skladovaní stlačiť a vonkom nebaliť do odsávacích vriec.
Vyrobce to tak udava, ale to bych musel mit jednu cimru jen na spacaky, kde bych je vesel. Myslim, ze bohate staci je nechat nezabalene nekde volne. Ja ja mam pod postelema v supliku:-)
Spacáky i samonafukovací karimatky mám volně rozložené v celé délce v úložném prostoru pod postelí. Neznám šetrnější řešení, to věšení není zrovna ideální ale pořád lepší než je nechat v obalu.
samonafikovačka pod postelí jako u kolegy vejš. SPacák jsem měl volně hozenej ve skříni. Po rozvodu je dostatek místa v několika prázdných skříních, takže visí :o)
Co Ti visí ??? :-))))))))))))))))
No přeci pytel :o)))))))
.......spací , ve skříni , přece .... :o)))
Ahááá, mne malinko spletla ta zmínka o rozvodu :-))))
No kdybys mel perak, tak bych jeste dodal, ze ti z pytle visi brko:-)))
a vono je to přitom dutý vlákno...:o)
hele vy tři! Visí spacák! Přehozenej přes tu tyč, na kterou se zavěšujou ramínka. Pochopeno, nebo chcete detailní fotku do mailu? ;o)
Nevím co je na tom pravdy, ale právě tenhle způsob zavěšení je prý nejhorší možný. Duté vlákna se v místě ohybu lámou, jaký to má vliv na tepelně izolační vlastnosti ať si každý domyslí. :-)
vlákna se ti lámou a stalčují při jakémkoli přehnutí. Uplně nejhorší, co pro ně můžeš udělat je sbalit spacák do obalu nebo batohu. a nejhůř pořád stejně... Tohle je furt lepší než ho hodit složenej do skříně. Chvíli ho mám tak a chvíli visí za ty ucha, co tam k tomu jsou. Podle toho jak ho potřebuju vyvětrat.
Jasně, myslel jsem takové to dlouhodobé zavěšení mimo sezonu pořád ve stejné poloze přes tyč. Vyčetl jsem to na outdoorforu a tam jsou přece samí odborníci, nebo nee? :-))
u mě to mimo sezonu moc nenstává :o) a i tak tu polohu měním. právě kvůli tomu
Blbost, jak jinak bys ho chtěl přenášet, musíš ho srolovat
Použáváním se každá věc opotřebovává.
já netvrdím, že se to dá přenášet líp:o)) Jen že právě tohle tomu nejvíc škodí :o)) A není to blbost. Řeknout i to u výrobce i v obchodě.... :o)
Výrobce bot tě taky varuje abys v nich nechodil do vlhka a bláta a jen hezky zvolna našlapoval a pokud možno vůbec :-)