Ahoj všem,
chtěla jsem se poradit se znalci. Chodím na spinning (který možná zavrhujete) a jak předpokládáte, člověk dře a stejně nehubne. Nepotřebuji zhubnout, pouze zpevnit svaly a celkově postavu.
Pročetla jsem některé příspěvky, stránky www.kpo.cz (pro mě jako pro ženu některé termíny těžko pochopitelné) a stejně si nejsem jistá, co přesně udělat.
Chci si jako první věc pořídit pulsmetr, dle tabulky mám svoje maxTF 185. Tep bych si tedy měla na kole hlídat kolem 60% svého maxTF?
Nevím, zda je pro mě důležité jít si nechat změřit \"laktát\", když nejsem profesionální jezdce a ani zřejmě nebudu.
Děkuji všem moc za rady :-)
Jezdi tak, aby ses při tom cítila dobře. To je nejlevnější a nejjednodušší způsob monitoringu životních funkcí.
Aha, je tedy lepší jezdit pohodlně než dřít a potit se na spinningu?
Jak to děláte v zimě, vy jezdci, kteří bez kola nevydržíte - jezdíte i v mrazech nebo se jdete vybít někam do posilovny?
Můj názor je ten, že ani snaha o zhubnutí by neměla být důvodem výrazně překračovat hranice pohodového sportování.
Za prvé je to kvůli fyzickému zdraví - klouby, šlachy, srdce, atd.
Za druhé je to kvůli psychickému zdraví. Člověk sice zhubne, ale sport si zbytečně znechutí. Pak je pro něj těžké sportovat dlouhodobě a s chutí.
Na kole jezdím raději venku, dokud to jen trošku jde. Když je led, nebo silný mráz, řeším to doma trenažérem.
Co já vím, tak lekce spinningu můžou být různě zaměřené. Většinou se asi dělají neutrály, ale někteří instruktoři se specializují, pak může být hodinky speciálně na kondici, nebo hubnutí a nebo na svalovou hmotu.
Děkuju, chodím na spinning půl roku a s váhou jsem se nepohnula. Zkusila jsem tedy hledat na internetu, kde může být problém a objevila jsem rozdíly ve spalování cukrů a tuků. Evidentně spaluji cukry, protože po cvičení mám chuť na sladké, na jídlo všeobecně. Což bych ráda změnila :-)
Tak to já mám chuť na sladký i na normálním kole. Hodně lidí začne chodit na spinning a hubne, ale pak se to zastaví. A rostou ti třebas stehne. U mě to bylo tak, že jsem taky váhově moc nehubla, ale nohy se mi zpevnily.
Pulsmetr na hubnutí je úplná zbytečnost. Naprosto jednoduché vodítko je tu námahu kterou vykonáváš udýchat nosem, samozřejmě bez rýmy. :-) Jak už musíš dýchat ústy, tak jsi překročila hranici kdy už nespaluješ tuky ale cukry. :-)
Hm, rozumím. Takže se musí jezdit na kole opravdu zvolna, abych se nezadýchala, ale aspoň 3 hodiny. Tzn. že na spinningu pálím opravdu jen cukr, jelikož hned dýchám ústy a hekám.
Zvolna se ti to bude zdát první tři tréninky, po každém dalším budeš pozorovat jak udýcháš nosem větší a větší frekvenci s těžším a těžším převodem. Po měsíci zjistíš že udýcháš nosem skoro stejně co jsi na spinnu stěží udýchala ústy. Takže každý druhý den dvě hodiny, při šlapání vypít dva litry vody a za měsíc je deset kilo dole. Jíst můžeš stejně jako před tím, tedy pokud ses nepřejídala a poslední jídlo v sedmnáct hodin. U mě to funguje každoročně po Novém roce, nevím proč by to nemohlo fungovat i u tebe. :-) Taky jsem na to chodil moc vědecky a z tepákem, ale když jsem zjistil že se tahle metoda rozchází plus mínus čtyři tepy od té vědecké, tepák šel do šuplíku.
Jasně, a všichni ti sportovní doktoři jsou teda blázni, když na to jdou vědecky, co ? :-)
blazni ne, ale paraziti. podobne jako treneri fitness atd. v MF dnes maji jednoho "trenera", ktery semtam komentuje a vedl nejake kurzy hubnuti pro vybrane ctenare o kterych pak byla reportaz a to je znacne komicka postava. jeho jedinou mantrou je dokola omilane "jist zdrave a zeleninu", sportovni vykony zanedbatelne (v jedne reportazi byl v posilovne s L.F.Hagenem, ktery uzvedl 2*vic nez tento "trener") a vrcholem jeho pomatenosti bylo, kdyz on a jeste dva dalsi, tentokrat ovsem skutecni sportovci, meli okomentovat udajnou nepredstavitelnou zravost fenomenalniho plavce Phelpse. zatimco tito dva rozumni to kvitovali povsechne ve smyslu, ze to Phelps vyplave na treninku a ze je to s podivem, ze to vse sni, onen titan ducha mlel bludy stylem, ze Phelpsovi hrozi obezita, vysoky tlak a obecne vedl reci, jako by komentoval traktoristu co ji denne bucek s osmi.
s timhle nesouhlasim. vcera jsem delala pokus a to bych nemohla ani vyjit schody v metru. Fyzickou zatez nosem neudycham, takze na kole obcas spolknu mouchu :D. Vcera jsem jela spinning a bylo to totez. Nosem jsem zvladla dychat v relaxu, ale jakmile jsem si dala zatez a jela v aerobni zatezi (kdy spalujes tuky), musela jsem dychat pusou.
Ono to taky bude dost závislé jaké kdo má nosní mandle, objem plic apod. Někdy se mohou sejít takové okolnosti, že člověk sice musí dýchat ústy, ale přitom své tělo skoro vůbec nezatěžuje... Proto mi přijdou tyhle rady "dělej to od oka, vykašli se na tepák" už trochu mimo ;-)
objem hrudniku nic moc, ale objem plic mam vyborny ;)
No dobře :-)
Ale vždyť jsem to napsal, po třetím tréninku ..., takže trpělivost. Ale stejně se mi nechce věřit že nosem neutáhneš 120 tepů za minutu. :-)
utahnu, jenze 120 mam kdyz si zavazuju tkanicky
No a to je ono, tuky spaluješ v pásmu 120-130 tepů za minutu. Po několika trénincích jak jsem je výše popsal, se tvoje výkonost rapidně zvýší a udýcháš mnohem vyšší zátěž. To znamená že ujedeš dále a rychleji při stejné tepovce a udýcháš to nosem. Tak mi připadá že si tu většina lidí myslí že tuky spaluje až nad 150 tepů, což je obrovský omyl.
opravdu je to kus od kusu. ja tuky podle zatezaku spaluju od 150-170. 130 je pro me svaly regenerace. rok jsem trenovala, sla na testy znovu a zitra uvidim, jestli se ty tepy nekam hnuly. Podle prubehu testu si ale myslim ze ne.
Tepové hranice jsou velice individuální, takže nevím z čeho si usoudil, se tuky spaluji mezi 120 - 130 tepy?
Pro _většinu_ dospělých lidí tento údaj _zhruba_ sedí.
Z chytrých knih a hodnoty jsou pro průměrnou populaci. Pro to se řídím bez tepáku, to co udýchám nosem, to je pro mě nejlepší tepová frekvence ke spalování tuků. Vím že pro mnohé je to neuvěřitelné, ale je to jen velmi zjednodušená pomůcka. Kdo chce zkusí, kdo nechce ať si to zaplatí, třeba z toho bude mít lepší pocit. Všechny ty obr výpočty, laktáty atd. jsou pro normálního cyklistu úplně zbytečné, pro závodníka je to nezbytnost kvůli zvyšování výkonu, ale ne pro člověka který chce shodit pár kilo.
Není to spíše tak, že pro průměrnou populaci se uvádí, že od maximálního tepu odečteš věk a poté se určí jednotlivé pásma procentuelně? Ještě lépe s přihlédnutím na klidovou tepovou frekvenci?
pro 20 letého člověka je 60 % TFmax asi 120 tepů, zatímco pro 50 letého chlapa je to asi 102 tepů. Jaká je tedy průměrná populace?
Ty hodnoty budou také velice rozdílné pro jedince, kteří mají klidovou tepovku 50, nebo 65.
Pro průměrnou populaci se uvádí TFmax = 220-věk pro muže a 210-věk pro ženy, případně upřesňující odhady 220-0,85*věk-0,10*hmotnost a podobně.
Aerobní a anaerobní práh se pak udává jako % z maximálky (70% a 85%), případně jako % z pásma mezi maximálkou a klidovou TF.
Já mám podle tabulek max. 185-190 a bez větších problémů ze sebe v kopci vymačkám 196... Když jsem ještě běhal orienťáky a půjčil si jeden z prvních Polarů, co byl v Brně (ale to mi bylo asi 16 let), při intervalovém tréninku mi na konci jednoho úseku Polar ukázal hodnotu 225 (ca. o 10% víc než tabulkové maximum; vzhledem k tomu, že např. aerobní pásmo je uváděno mezi 70-85%, tj. rozsah 15% maxima, je chyba 10% maxima zcela fatální).
Četl jsem názor, že 20% tabulkovým hodnotám neodpovídá ani přibližně (nebylo specifikováno, co znamená "přibližně").
Takže konkrétní čísla je třeba brát velmi orientačně.
loni jsme se hecovali, kdo vydrzi nejdyl rychly running. tepovka samozrejme vyletela do extremnich vysin a i presto, ze mi uz neni 16 :D jsem se dostala na 212 tepu, coz je jak jsi psal, vic nez maximalka uvadena v tabulkach. od te doby uz jsem se tak vysoko nedostala nebo to byla nejaka blba nahoda. to cislo ale videli vsichni.
heh, podle vypoctu mam mit maximalku 193... ale kdyz jsem jednou na trenazeru natocil cca 186, tak jsem myslel ze umru. udrzel jsem to kratkou dobu (cca 2-3minuty) a nevedel, jak z toho kola dolu...
Souhlas, takže těch 110 - 120 je pro výpočet pro průměrného člověka ve věku okolo 20 let a ženu ve věku okolo 30 let.
Zároveň se uvádí, že maximálka při tomto daném výpočtu je -+ 15 tepů, takže těch tvých 196 nemusí být nic divného. Těch 225 bych už spíše hledal chybu někde u tepáku, nějaký bludný tep třeba, což se také může stát. Mě to občas také ukáže takovouto hodnotu, ale myslím si, že jsem to neměl.
Po nekolika trenincich se v zadnem pripade nijak rapidne vykonost nezvysi. Co se deje je
1/ zlepseni techniky (pokud napr. clovek neni zvykly na urcity druh pohybu- behani, trenazer, valce, ..- tak se po nekolika trenincich nauci vykonavat dany pohyb a tim je vysledna efektivita mnohem vyssi pri stejne telesne zatezi).
2/ "nauceni" organismu na deletrvajici zatez ve stejnem pasmu intenzity, bez vykyvu nad- a pod nej. Vykonavat nejaky pohyb treba v ciste aerobnim pasmu dost lidi brzdi a naucit se hybat striktne v nizsi intenzite da slusne zabrat, nez se to clovek nauci.
Máš pravdu, první se začne zlepšovat technika jízdy, potom
se naučí lépe dýchat nosem a pak se zvýší vytrvalost. Mimochodem skvělá pomůcka proti létajícímu hmyzu nebo prachu silnic. :-) Já si pořád pletu výkonost a vytrvalost, i když pro mě je vytrvalost mnohem důležitější. Na sprinty kdy mě kámoši v pohodě ujíždějí nemám šanci, karta se obrací od dvou set kilometrů na jeden zátah výše. To se ti kámoši kterým je i o 15 let míně přestávají smát. Proto si myslím že se i poctivou 130 tepovkou výkonost zvyšuje, nebo jen vytrvalost? :-) Je jasné že na horáku nemůžeš docílit toho co já na silničce, tedy pokud nebudeš jezdit po asfaltu. Strmé výjezdy, sjezdy ze sedla a adrenalín ti tepovku udržet nedovolí. Pro tebe je samozřejmě dynamický trénink nutností, ten se ale vůbec nehodí na shazováni kil, ale to ty víš. Napsal jsem to jen pro představu lidí kteří nejezdí na kole sportovat ale právě shazovat ty přebytečné kila.
Ona je vubec otazka, co je definici slova vykonnost. Asi fyzicka zdatnost vubec. Ty sprinty uz jsou o vybusnosti nebo i o absolutnim vykonu (nejl. W/kg hmotnosti). A je pochopitelne, ze s vekem ubyva prave tech rychlych svalovych vlaken a naopak je clovek mnohem lepsi po vytrvalostni strance, jak pozorujes i u sebe. Zase s vekem roste doba regenerace, takze to az tak ruzove bohuzel neni :o(
Vytrvalost se ti pochopitelne pri nizke intenzite zateze zvysuje, ty jezdis okolo 130, ja muzu jet ciste aerobne treba az do +- 155 t/min. Jinak na silnicce jezdim taky a vetsinu kilometru nakroutim prave po silnici. Bez zakladni vytrvalosti to nejde sportovne ani na MTB.
No klasicky se považuje vytrvalost za jednu ze složek výkonnosti. Výkonnost v každém sportu lze prý vyjádřit pomocí složek
- síla
- rychlost
- vytrvalost
- obratnost
Čet sem kdysi dávno v nějaké trenérské příčurce. Pak jsem ještě potkal pojmy jako výbušnost, občas někde v článku najdeš pojem silová vytrvalost či rychlostní vytrvalost... Kdo se v tom má vyznat?;-)
Promiň, ale to je největší hloupost, jakou jsem kdy slyšel.
Já neudýchám nosem vůbec nic (problémy s nosníma mandlema a chronická rýma), a to ani při 50% TFmax (maximálky).
Kamarád, co závodí na skialpech dýchá pouze nosem i při anaerobním výkonu.
U mě to funguje, proto jsem to tu napsal, vždyť za zkoušku nic nedá. Nebudu se tady z nikým dohadovat, někomu to třeba pomůže jako mě a kdyby to byl jen jeden člověk, tak budu spokojený. Myslel jsem že se tu píšou zkušenosti a rady lidem, no a zatím co jsem tu v různých tématech něco napsal ze svých vlastních zkušeností, vždycky se někdo najde a začne kritizovat a udělá ze mě blbce. Tady končím, vychutnejte si to věčné hádání mezi sebou.
Podívej, než se nafoukneš, tak si to trochu rozeber. První co napíšeš, je, že pulsmetr je úplná zbytečnost, čímž vlastně děláš blbce ze všech, kteří ho používají.
To že s tebou někdo nesouhlasí, neznamená, že z tebe chce udělat blbce. Tu tvojí teorii někdo může používat a může mu to vycházet, ale to neznamená, že to tak je, proto ty nesouhlasné projevy. Hlavně se mi zdá, že jsi svou teorii nepodložil ničím co by jí dokázalo obhájit.
Dobrá, snad. Tak něco jiného: Tuším, že to byl Mlok, kdo mi tady radil, že dokud můžu při výkonu souvisle mluvit nebo třeba zpívat, jsem správně. Zkoušel jsem to a přijde mi to docela užitečný. Co vy na to?
Když máš dostatek kyslíku na vykecávání nebo zpěv, jsi zcela jistě dostatečně hluboko pod anaerobním prahem.
Pokud je účelem ušetřit síly, nezakyselit se laktátem, abys vydržel šlapat pohodově celý den, je to podle mne dobrý ukazatel.
Dík.
Že se váha nemění může být velmi dobře. Možná spaluješ tuky a rostou ti svaly. Možná taky ne.
Nejsem dietář, v tomto neporadím, přečti si o tom něco, případně zkoukni takový to "Ste to co žerete", tam ty základní věci opakujou furt dokola.
A jinak, spining je zpravidla intenzivní hodinový výkon, tedy hrazen z velké části z cukrů.
Tuky se spalují od 1:30 až 2:00 hodin dál, případně jejich spalování lze urychlit přípravky typu L-Carnitin. Obsahuje jej třeba Ionogen od Penca, to je můj oblíbený ionťák, a mají ho i v Sparu či Globusu.
Takže zimním spiningem nahoníš spíš silový a rychlostní výkon na kole (výjezdy do kopců, sprinty), tuk shazuješ celodenními výlety.
Na "spalovani tuku" se najizdi v prumeru tak po 20-30 minutach zateze, nekdo driv, nekdo pozdeji.
Tim nechci tvrdit, ze se staci hybat pul hodiny a budu hubnout, ale ze tam to teprve pomalu zacina. Min jak hodinova zatez nema z hlediska treninku (nebo hubnuti nebo si kazdy doplnte co chcete) prakticky vyznam. Pokud pujde o nekolikahodinovou souvislou zatez v nizke intenzite, tim dele spalovani trva a muze to mit pochopitelne vetsi efekt.
Glykogenu má dobře trénovaný jedinec v zmásobě okolo 700 - 900 g, na což může podávat výkon maxmimálně okolo 2 hodin.
Méně trénovaný člověk se pohybuje mezi 60 - 90 minutami zásob glykogenu.
Tuky se začínají spalovat mezi 15 - 30 minutami podle trénovanosti a pravidelnosti sportovního výkonu.
Dík za opravu, je to přesně jak říkáš...
Těch 60% MTF je velmi důležitých. Pod touto hranicí svaly jedou na cukry. Až po jejím překročení sáhnou do tukových zásob. Jet venku na kole nad touto hranicí je pro netrénovaného cyklistu dřina a na cyklostezce nebo v provozu je to bez dobře seřízeného kola a dobré techniky ovládání kola i velmi nebezpečné. Já bych doporučil spíš posilovnu a zvýšit příjem bílkovin. Více svalů znamená pevnější postavu ale hlavně vyšší klidový metabolismus. To je to nejdůležitější! Svaly spotřebovávají energii, tuk ne. Čím víc svalů tím větší výdej energie i když nic nedělám :-)))
ovsem, bez spickoveho kola je zivotu nebezpecne vyjet! to jsou takovi, co si koupi zrcadlovku, kolecko nastavi na rezim A a uz se vidi jako saudkove. samozrejme nesmime zapomenout na dobrou techniku ovladani kola. to, jak kazdy jezdi uz od detstvi je zcela spatne. je nutno se naucit ridit kolo moderne a progresivne. prirozene schopnost ridit kolo podminena koupi nejdrazsiho dresu.
Člověk nepotřebuje k životu špičkové kolo. Stačí když ho má perfektně seřízené a umí ho perfektně ovládat. Znám lidi kteří většině manekýnů natrhnou prdel na starém Favoritu :-)))
Mozna ses jenom spletl, asi jsi chtel napsat NAD touto hranici jedou na cukry a ze po jejim prekroceni sahnou do CUKROVYCH zasob. A obecne je rec o vyssi procentualni hranici.
Mimochodem- s vyssim prijmem bilkovin a anaerobnim cvicenim jsem po chvilce posilovani vypadal jako mala skrin, fyzicku jsem nemel zadnou a telo ztracelo tuk jedine hodne narocnou dietou. Tuk je nejjednodussi ztracet pri pohybu aerobnim, tj. v nizkych intenzitach. To vsechno pri pravidelnem a castem pohybu (a pochopitelne patricnem stravovani- netvrdim diete).
Vsechno pochopitelne rikam hodne zjednodusene, jenom kvuli principu, ktery je bohuzel presne naopak, nez pises.
To je podložené měřením. Každý lepší tepák ti počítá spalování tuku až v pásmu nad 60% tepového maxima. Pod ním počítá jen kalorie ale s nulovou spotřebou tuku. Glykemické zásoby v buňkách se brzy vyčerpají a nestíhají se doplňovat. V posilovně se mi tepák za hodinu nelidské dřiny ukáže 80 gramů spáleného tuku. Na žiletce v pásmu nad 60% MTF je to za stejnou dobu přes 200 gramů. To že posilováním nabýváš tvaru skříně je genetická záležitost (co by za to jiní dali). Někdo potěžká činku a začnou mu růst svaly. Máš dobrý základ pro kulturistiku :-)))
Já vážil metrák a dík posilovně, i přes zvýšení poměru svalové hmoty jsem zhubnul na 85 kg. Tělo se zpevnilo a tuk zmizel. Pravda je že jsem posilovnu prokládal disciplinami klasického triatlonu. To dělám dodnes, pouze běh jsem kvůli kolenům vynechal. Přesným měřením poměru tuku, vody a svalové hmoty u sportovního lékaře se prokázalo, že se zvýšila hmotnost svalové hmoty i přes celkový úbytek 15 kg.
Nedá mi to a musím se přidat k Vaškovi.
Při začátku tělesné činnosti tělo začíná pracovat s využitím glykemických zásob, které má. PO určité době a nízké tepové zátěži do AP přepíná na spalování tuků, kterých má tělo dostatek na několikahodinovou zátěž. Pro spalování tuků je potřeba také určité množství cukrů. Po dosažení aerobního prahu již energie z tuků nestačí, jelikož je náročnější na spotřebu kyslíku a zároveň tuk není schopen dodat dostatečné množství energie. Metabolismus těla tedy přepíná na cukr a k výkonu využívá glukózu, jejíž zásoba je v těle omezená.
Hodnoty, které ukazují tepánky jsou odhadnuty na základě grafů, které nemají žádnou oporu v metabolismu člověka který je používá. Každý jednotlivec má jiné tepové prahy na základě kterých dochází k využívání tukových, nebo cukerných zásob z těla. Tyto prahy se v závislosti na výkonosti u každého člověka mění.
Můžeš prosím sdělit přesný typ tepáku, který ukazuje kolik tuku člověk spálil, rád bych si prohlédl jak je výpočet proveden. 200 g spáleného tuku za 60 minut aktivity je podle mého nesmysl.
Značku nevím z hlavy. Je podobný Sigmě. Zítra se podívám, zůstal na ubytovně.
Mám sigmu. Uvádí nad 55% cukry+tuky, pod touto hranicí jen tuky. A jsem si tím hodně jistej;-)
Rychlý výkon (hodinovka) = vyšší TF = cukry.
Pomalý výkon (24hodinový pochod) = nižší TF = tuky.
A jelikož jsem blb, tak ještě jednou: ta hranice je 70%TFmax.
55%TFmax je hranice mezi "ne-zátěží" a fitness pásmem.
Jak ti naznacuje uz Pro Pa, problem bude asi v tom, co povazujes za "lepsi tepak". Pokud ti ukazuje tohle a ty tomu veris, potom delas zavery z jednoho jedineho pristroje a stavis na hlavu vsechno ostatni.
Mimochodem si v urcitych vecech vubec neodporujeme- tebou zminena hodina v posilovne je typicka anaerobni zatez, takze je normalni, ze pri ni nespalis tuk, ale cukr. Potom na ziletce spalis pochopitelne vic, ale princip je v tom, ze muzes jet rekneme klidne tech 60% maxima a vic, jenze rekneme +- do 80% maximalne. Tohle je aerobni + smisene pasmo, nad nim zacina pasmo anaerobni, kde uz spalujes jenom ten cukr. Tvuj predpoklad, ze cim vic naplno pojedes, tim vic tuku spalis, je tedy mylny. Je to jenom o udrzeni se v (nejlepe ciste) aerobni zone.
Snažím jet na průměrně 65% MTF, nejsem závodník ale hobík :-)))
Jak jsem psal, tak ty tepové prahy jsou velice individuální a jedině laktátový test ti je může určit přesně. Všechny možné výpočty maximální tepové frekvence a výpočty jednotlivých pásem jsou velice hrubé.
Myslím si, že ty jako trénovaný jedinec máš tyto hodnoty posunuty výše a při těch tepech (podle výpočtu 65 %) jsou hodnoty, kdy tvé tělo je schopno ještě stále spalovat tuky.
Divil by ses, ale zavodnik toho najede v nizkych zatezovych pasmech behem roku mozna vic, nez kdo jiny. Zavody uz jsou vec jina.
Najedu za rok 10000-15000 km. Brzy na jaře, pozdě na podzim a v zimě jezdím nízkou zátěž a lehké převody. V květnu se ale neudržím a drtím to až do října. Tělo to chce a tak mu nebráním :-)))
uz druhym rokem to delam pres zimu tak, ze nechodim na normalni spinning, kde jsem schopna jet celou hodinu na svym ANP, coz je fakt spatne. Chodim na prodlouzene lekce 1,5h, jezdime podle pulsmetru a kazdy (pokud chce) jde na testy. pro me to bylo hodne dulezite, protoze se tepove pohybuju uplne jinde nez podle tabulek a podle tabulek bych misto v aerobni zone jezdila v regeneraci a to muzu lezet na posteli :). Je to asi podle toho, jaky na to ma kdo nazor. Ja myslim, ze mi to hodne pomohlo. 4 zimni mesice takoveho treninku se letos na kondici projevily. Ale o hubnuti to neni, pokud se clovek porad cpe sladkym tak stejne telo nejdriv musi spalit ty volne cukry nez prejde na zasoby tuku.
Ty testy byly nejak soucasti tech lekci, nebo se na ne slo nekam uplne jinam?
slo se na ne jinam, ale byla na to mirna slevicka
laktat :)))) pulzmetr :))))) a jeste si porid goretex :))))) a venku ted mrzne, tak do prace a do posilovny na spinning vyhradne v bunde, urcene pro vyslap na everest :))) vskutku, goretexovi manekyni a modelky jsou ted trendní :(
idealni rada je jezdit na realnem kole, vsak nutnost drzet se s ostatnimi, i kdyz samozrejme v kritickem useku pockaji, te uz nauci jet co to da a to ostatni s postavou atp. prijde samo.
Samozrejme, jakykoli pohyb zpevni telo vic, nez pozovani v Goretexu pred zrcadlem. Pokud nechces vedet vic, klidne muzes zustat u tohoto faktu.
Řešite tu spinning, ale mně zaujala tato věta: "Nepotřebuji zhubnout, pouze zpevnit svaly a celkově postavu." - kolem, ani spinningem všechny svaly a celkově postavu nezpevníš. K tomuto účelu je vhodnější cvičení, posilovna.
divil by ses, kolik svalu na spinningu potrebujes (tedy i na kole). je to jako s behem, kolikrat jsem bezela a silene me zacaly bolet brisni svaly az jsem to nechapala. Kdyz drzis na kole spravny posed (a o to se minimalne na spinu snazim) boli me pomalu cele telo. Ale doplnovat to posilovnou rozhodne neni na skodu, je dulezite posilovat opravdu vsechno
Vím, že kolo není úplně jen o nohách. Stejně jako jsem nechtěl říci, že spin je k ničemu. Považuji ho jako dobrou zimní alternativu na udržení výkonosti a případně pro hubnutí (pokud se jede na tep), ale nikoli jako dobrý sport pro zpevnění těla.
Běh bych si dovolil tvrdit, že je trochu něco jiného, ten komplexně zatěžuje celé těle. Tělo musí při běhu stát a to zajišťují nejvíce právě přišní svaly a hýždě. Na kole je v podstatě bez činnosti celá horní polovina těla. Při vykonávání jakékoli činnosti aby byla efektivní by se měli využívat svalové skupiny, které opravdu vedou k nějakému výkonu, ostatní svaly by měly být uvolněné, aby neodebírali energii, která je potřeba ve svalstvu potřebný pro výkon té aktivity. Při jízdě na spinu , nebo na kole je důležitá spodní čpolovina těla, proto je potřeba horní polovinu těla uvolnit, aby tu energii bylo možno směřovat do nohou a nikoli někam ,kde to není potřeba.
Pravda, celkově postavu zas tak moc nezpevní, ale nohy a zadek jo, a když ju baví šlapat, tak bych jí to nerozmlouval.
Lepší než chodit do posilovny, kde Tě to třeba vůbec nebaví...
Nechtěl jsem to nikomu rozmlouvat, vždy je dobře, když něco člověk dělá. Jenom jsem upozornil na ten rozpor, který mi z toho vyplynul. Třeba je i možné, že cvičení pro ní bude zajímavější. Nutně totiž nemusí jít o posilovnu. Pro celkové zpevnění těla stačí cviky s vlastním tělem.
Cviky s cizím tělem jsou ještě lepší:-D
Jaký tep udržovat je jednoduchá otázka, na niž neexistuje přesná odpověď. Můžeš si nechat přesně změřit aerobní a anaerobní práh. Je to vyšetření (mj. ty henty ony laktáty) na sportovním, ne úplně zadarmo, a navíc se tyto prahy mění z týdne na týden, z měsíce na měsíc, podle trénovanosti a momentální kondice.
Když to budeš držet někde na hranici fitness a aerobního prahu (já na Sigmě mám defaultně 70%), bude to imho tak akorát.
Když se podíváš do diskuse, je tu celé spektrum názorů, od toho, že computer je zbytečný (dlouho jsem si to taky myslel, ale pojem "příjemná únava" je VELMI subjektivní), po ty, co trénink opravdu svědomitě studují.
Zkus těch 70%, uvidíš, jestli ti to vyhovuje, nebo třeba jestli se zbytečně trápíš a computer tě nezajímá nebo naopak, jestli tě to zaujme víc a nastuduješ si o tom něco dalšího;-)
Nenapsal bych to lépe :-)
myslím si, že courat se na spinningu 45minut v aerobním pásmu je úplně k ničemu. Množství vydané energie za tak krátkou dobu je zanedbatelné a navíc je to strašná nuda. Mnohem přínosnější i pro hubnutí je jet pestrý tréning s vyššími TF(spotřebiovaná energie je násobně vyšší) a pak vydržet a doma se nenacpat. Ony spálené cukry tělo obnoví z tukových zásob.
To bych si dovolil nesouhlasit, že tělo si cukry obnoví z přemění z tuku. Schopnost těla tvořit glukózu z tuků je velice nízká, takže glykemické zásoby nelze doplnit z tukových zásob. Vyčerpané cukerné zásoby je potřeba dolnit příjmem sacharidů.
Rozhodující je, že tím, že sportuješ, tak zvyšuješ svůj bazální metabolismus, který je vyšší ještě až 48 hodin po ukončení sportovní činnosti. Tato sportovní činnost musí být celkem intenzivní. Tím, že nezvýšíš příjem živin, tak tím dochází k diferenci mezi příjmem a výdejem a tělo si vypomůže z tukových zásob.
Je potřeba si uvědomit, že kosterní svaly jsou největší zásobárnou glukogenních aminokyselin. Při nízkém množství glukózy v těle, při nízkém příjmu sacharidů stravou, vytváří tělo glukózu z necukerných zdrojů. Pro udržení stabilní glykémie (koncentraci cukru v krvi) je v této nepříznivé situaci tělo nuceno sahat do vlastních bílkovinných zásob. Schopnost těla tvořit glukózu z tuků je zanedbatelná. Strukturální aminokyseliny svalových buněk jsou v tomto případě ve zvýšené míře odbourávány.
Teda musel jsem to přečíst 3krát, než jsem to pobral, ale vypadá to, že o tom něco víš, tak ti budu věřit. :-) Můžu ale zůstat u toho, že díky onomu tajemnému bazálnímu metabolismu, je pro hubnutí lepší to tu třičtvtěhodinu trochu napálit, než se monotoně courat v AP?
Můžeš, ale je to špatně;-) Právě několikahodinovým pomalým couráním spaluješ tuky.
Když to pořádně napálíš, jednak spaluješ cukry, jednak trénuješ rychlost a sílu, jednak při pestrém tréninku střídáním charakteru zátěže zvyšuješ anaerobní práh a hlavně vylepšuješ schopnost regenerace pod zátěží (mistři jsou v tomto biatlonisté - před střelnicí musí zvolnit, aby srazili tep a mohli mířit, ale přitom nesmí ztratit moc sekund).
Zprostředkovaně ti schopnost regenerace umožní dlouhodobější výkon (nezakyselíš se laktáty a nespotřebuješ zásoby cukrů tj. vyhneš se hypoglykemii), takže pak se ti snadněji hubne (prostě proto, že v praxi vydržíš delší výlet přes pořádné kopce).
Pokud sportuješ pro radost, je rozhodně lepší to napálit a zničit se, když tě to baví, než monotonně šlapat, když tě to nebaví. Už jen proto, že co tě baví budeš dělat častěji;-)
V tomto je to v podstatě jedno, záleží co chceš tou 3/4 hodinou docílit. Začátek sportovního výkonu začíná tělo vždy na cukry i při nízké TF. Po určité době, která je velice individuální a může se pohybovat od 15 minut u praqvidelně sportujících až po cca 30 minut u nesportovců, kdy při nízké TF přepne na spalování tuků. To znamená, že než začne tělo spalovat tuky, tak máš skoro polovinu za sebou, takže jde spíše o to, čeho chceš dosáhnout.
Jestliže ti jde o hubnutí, tak nemá cenu to napálit, protože přijdeš o tu možnost skoro půl hodiny spalování tuků. Jestli chceš trénovat výbušnost, tak budeš trénovat nástupy a krátké výbušné zrychlení apod. Vliv na bazální metabolismus to bude mít následně podobný.
Myslet znamená ... něco úplně jiného než vědět;-)
Spalování tuků se děje _aerobně_ při nízké TF a dlouhodobém výkonu. Anaerobní výkon je charakterizován spalováním cukrů za nedostatku kyslíku.
http://www.sportwave.cz/Clanky.php?kat1=1&...
Cukry se z tuků neobnoví, jak píše pro_pa. Důležité je jíst jednoduché přirozené snadno stravitelné cukry (= hodně ovoce, banány, jabka, hroznové víno), nejíst rafinovaný cukr (slazené kafe, cukroví), vyhýbat se alkoholu. 1 pivo po dojetí ale neuškodí, netloustne se po pivu, ale proto, že u piva člověk celé hodiny nečinně prosedí a sežere kila tučných žebírek a mastných brambůrek.
V kontextu původní otázky máš samozřejmě pravdu:
Ano, na trénink svalů, není-li cílem zhubnout, je rozhodně lepší náročnější a pestrý trénink...
Měl bych víc číst a přemýšlet než psát a dělat chytrýho;-)
Příjemě mne překvapilo, že se tu najde řada lidí, co mají dost dobré znalosti o řízení tréninku, tak toho drobet zneužiju a podsunu sem svoji laickou otázečku :-) Jak se dá v odpočinkové fázi poznat ten pomíjivý okamžik kdy jsou glykogenové akumulátory přebité? Jinak řečeno, kdy nastane vrchol superkompenzační vlny, ze kterého je potřeba odstartovat další švih?
Tvoje "laicka otazecka" uz od probiraneho pasma ZV1 ponekud odbocuje do kompenzace a superkompenzace, coz je uz uplne o necem jinem. Nemit tolik pracovnich povinnosti, zajimam se o to taky :o( Bez monitoringu a pravidelneho vyhodnocovani osobniho treninku odpoved nedostanes.
Těžko, maj s tím problémy i vrcholoví sportovci.