Ptám se na váš názor, jestli ta bankovní krize v Americe - co se už začla projevovat i někde v Evropě - zasáhne taky naši malou zemičku. Já mám teda v bance celkem "kulový", ale přece jenom bych to raděj vybral a rychle probendil ... :-)
S přehazovačkou nebo ne?
Jestli je bez přehazky, tak to máš problém...
Nejsem bankéř, ale když v 50. letech ujištovali ministři, že měna nebude a ona druhý den byla, tak tak nějak mi to přípomíná dnešní projevy našeho ministra financí: " Nás se to netýká, my jsme na tom dobře...lidi nebojte se o své peníze. Naše banky jsou bezpečné...atd." Já vašk zastávám, názor, že v takto globalizované ekonomice není nic nemožné a nic bezpečné a nevidím důvod, proč zrovna naší zemičce by se mělo něco vyhybat. Myslím, že už to sem v podobě potíží v průmyslu došplíchlo až z té Ameriky a jistě to není konec. Takže, pokud máš ušetřeno a něco vyhlédnuto, tak to kup raději ted´, kdo ví, co bude zítra!:-)))))) Ne, rozhodně nechci strašit, ale ty sebejisté kecy našich politiků mě dožíraj...:-(
Tady nejsme v Americe. Vláda zasanuje naprosto cokoliv, zaplatí to daňoví poplatníci. Vzpomeň si na IPB.
Tady v Lucembursku se skoro polozily 2 banky- Fortis a Dexia (v te 1. mame penize a hypoteku). Obe podporil stat (i v celem Beneluxu je podporily vlady). A povazuju to za dobry krok, jsou to obrovske banky a jejich pad by zpusobil mnohonasobne vyssi skody, nez jejich podpora. Navic stat penize nevyhodil, ale odkoupil podil v techhle bankach (Fortis je ted ze 49% statni).
Krize bankovniho trhu, at mensi nebo vetsi, se urcite odrazi i v CR.
Podle mne největší škody způsobuje právě státní podpora. Stát pomohl jednou, pomůže i nám. To vede k nezodpovědnosti a morálnímu hazardu, jak ze strany bank, tak ze strany vkladatelů.
V ideálním případě, kdyby stát nepomohl nikdy a nikomu, každý by si proklatě dobře zvážil, komu svěří své peníze, a zda vůbec bude uchovávat své těžce nabyté úspory v něčem tak nejistém, jako jsou naprosto ničím nekryté státní peníze.
To ma jeden hacik, banky, firmy ap. su pravnicke osoby, ale ludia co v nich rozhoduju su fyzicke osoby. Takze mozu kludne profitovat z vkladov alebo prace ludi aj pochybnym podnikanim na principe pyramidy, fiktivnych penazi alebo tunelovania. Potom je len otazka ci im niekto nieco dokaze , alebo nie. Ale aj tak to nic nemeni na tom ze pravnicka osoba vyhlasi bankrot a fyzicke osoby, ktore realne tvoria tu pravnicku nemaju ziadnu zodpovednost, nanajvys vo vynimocnych pripadoch absolvujunejaku dobre platenu exkurziu v base ale dlhy ti nezaplatia. Na Slovensku donedavna zakladna podnikatelska sablona. Zapad je trochu dalej- koli rozvinutej konkurencii a lepsim zakonom sa to uz z dlhodobeho hladiska vecsinou nevyplaca ale ta moznost tu je vzdy, len treba vyckat vhodne podmienky.
Přesně o tom mluvím. Ve slušné společnosti, která mne nenutí platit prostřednictvím daní za chyby cizích střadatelů a zločiny cizích podnikavců, zkrachuje jedna, druhá, třetí banka, stát nikomu nepomůže a příště si lidé dají dobrý pozor, kam peníze uloží.
V prostředí našich zeměpisných délek je pak výhodnější držet si větší hodnoty ve formě, která neztratí na hodnotě (zlato, ropa, nemovitost, vzdělání vlastních dětí, vlastní živnost), menší v polštáři.
Banky pak nebudou mít monopol (či alespoň dominantní postavení) na manipulaci s penězi, a budou muset nabízet své služby za přijatelných podmínek (cena vs. kvalita služeb) a současně být symbolem bezpečí a důvěryhodnosti.
Popsaný tlak na banky ovšem nevznikne, dokud stát ochotně zalepí jakoukoliv díru v jejich hospodaření. Vyhovuje to samozřejmě bohatým, bankéřům a manažerům bank, tratí na tom samozřejmě nejobyčejnější daňoví poplatníci, jako třeba já. Jako u většiny zásahů státu do ekonomiky:-(
To je ta prva cast pravdy pre nase podmienky, ked ked to bude realitou, po nejakej dobe by sme sa mali dostat o kus dalej napr. tam kde je Amerika a to je to o com som hovoril.
Podla mna ten rozdiel mezi institucialnou a osobnou zodpovednostou je pricina ze vzdy si niekto najde cesticku ako sa dostat k cudzim peniazom. Bolo to za socializmu a to iste je aj za kapitalizmu.
V postate je situacia jednotlivca zase taka ista, ked das niekomu svoje peniaze tak sa musis mat stale na pozore aby si ich este dostal naspet.
"V postate je situacia jednotlivca zase taka ista, ked das niekomu svoje peniaze tak sa musis mat stale na pozore aby si ich este dostal naspet."
Přesně tak to je, na tom nic nezmění sebepřísnější zákony, dohled ministerstva financí, bankovní rada, licence od ČNB, pojištění vkladů a další velmi drahé inštrumenty placené dílem vkladateli, dílem dańovými poplatníky...
To je pravda-vecsina z tych solidarno poistovacich odvodov a produktov su cierne diery na peniaze a niekedy je to v podstate statne vypalnictvo...
Nejsem ekonom, abych tady popisoval priciny krize americke burzy, ktere v dusledku vedou ke kolisani i evropske ekonomiky a maji za nasledek napr. krizi i v techhle 2 mnou jmenovanych bankach. Jsou to vicemene lidri bankovnictvi v Beneluxu. Navic jestli sverim penize nejakemu statu, zrovna podil Lucemburska me uklidni snad i vic, nez kdyz slo o "pouhou" mezinarodni korporaci. Ony se ekonomicka a politicka vyspelost Lucemburska a CR docela vyrazne lisi.
Dalsi vec je ta, ze jsme si tenhle financni ustav zvolili predevsim kvuli podminkam hypoteky, takze nam stejne nezbyva, nez v nem i nadale zustat.
Tvoje reci jsou sice principialne spravne, v dane situaci se ale pro zrovna tuhle situaci vubec nehodi. Mluvis o necem jinem.
Myslím si, že jestliže stát zachrání nějakou banku před krachem, měl by mít automaticky a zdarma většinový balík jejích akcií.
Kdych někoho zachraňoval na úkor daňových poplatníků, kteří s krachujícím nemají nic společného a ještě kupoval jeho akcie, musel bych si připadat, že jsem spadl na hlavu mrakodrapu, ne z višně.
Krom toho bych z viníků okamžitě udělal bezdomovce a pro začátek (aby se jim na bezdomovectví lépe zvykalo, zajistil bych jim na pěknou řádku let bydlení v erárním včetně stravy, oblečení a zajištění poctivé manuální práce.
Tak to pozor!
Odchod jen se "zlatým padákem", konec konců mají občanská práva!!!
Přeci to nejde, nutit je pracovat! To by bylo jako za komunistů!
Že se ti zastesklo po totalitě, přiznej se!
8-DDD
U těch,co "za to mohou" dochází skutečně k velkému trestání(naprosto běžné).Jejich příjmy z vedení bank(desítky milionů ročně) jsou omezeny,zůstávají pouze se svým jměním(miliardy) a příjem mají pouze z dozorčích rad a představenstev nefinanční sféry.
"Záseky" do bank či majetku u nás.....víš o někom,kdo by byl potrestán?
Třeba Salzman; nemůže si přivydělávat k penzičce, chudák ...
A kolik těch chudáků je....
Tomu se říká kriminalizovat chyby v podnikání. Nejlepší by bylo přijmout zákon, že banka nesmí na žádném obchodu prodělat, a kdo uzavře prodělečný obchod, příkladně poskytne úvěr, s jehož splácením v budoucnu vznikne problém, půjde bručet, že.
To by nemuselo být nutné, ale pokud způsobí klientům nějakou škodu, je třeba omezit jeho osobní příjem na nejnutnější (existenční) minimum, dokud škodu neuhradí. Když někomu někdo způsobí škodu ve statisících, funguje to, když ve stamilionech, je takový člověk beztrestný. Copak jsou bankéři nějací nadlidé, na které se vztahují úplně jiné zákony?
To bohužel u nás (ale i ve většině jiných evropských zemích) není možné. Banka je ze zákona a.s., a její akcionáři odpovídají za její závazky pouze do výše nesplaceného základního jmění.
Jediné řešení by bylo, aby banka mohla být i fyzická osoba, za naopak odpovídá za své závazky celým svým jměním, přesně jak popisuješ. Jen tak mimochodem by se tím vnesla zdravá konkurence do podnikání v bankovnictví, což by mělo zákonitě dopad na nabídku a cenu bankovních produktů.
Vítej mezi ekonomickými liberály;-)
:-) nooo...., takový zákon....
A myslíš, že by potom banka udělala vůbec nějaký obchod (kromě poplatku za vedení účtu) nebo poskytla nějaký úvěr ?
,-)
Samozřejmě. Takový zákon by ZAJISTIL
... že banky by od toho okamžiku hospodařily zodpovědně, na účtu klasifikovaných pohledávek všech finančních ústavů by od toho okamžiku byla nula a nedocházelo by k tunelování.
:-)))
tedy jakási "systémová prekriminalizace"..... ,-)
Tak tak. V podstatě geniální myšlenka je preventivně potrestat všechny potenciální viníky. Až se pak trestný čin skutečně stane, ušetří se spousta nákladů na jeho objasnění, prokázání a odsouzení.
Například, když úředník finančáku Ti uloží nějaký domnělý daňový nedoplatek a pokutu (často v likvidační výši), musíš nejdříve zaplatit (odvolání nemá odkladný účinek), a pak se můžeš soudit a prokazovat svou nevinu.
hm.... a co třeba nějaká forma "monetárního socialismu" ? Když už to teda politicky není "in"...... :-)
Já bych preventivně pozavíral všechny... :-)
IMHO je velkým OTAZNÍKEM "trestání" a "normalizace příjmů" v soukromém sektoru za chybu, kterou ve své podstatě způsobil stát svou regulací, v tomto konkrétním případě uměle vyvolanou nestabilitou v řádu miliard dolarů (úroky stanovené centrální bankou). Ačkoliv mám na současnou "krizi" celkem jasný názor, na doplnění tohoto otazníku konkrétním závěrem se necítím dostatečně pevný v kramflecích.
Tak jsem jel dnes ráno jako každý den do práce do BANKY - samozřejmě NaKole. Odpoledne jedu nazpátek domů.
Jsem v klidu. Dluhy mi nikdo neukradne. Bohužel... ;-)
Dokud budu mít peníze na cpaní do kol a lyžování, tak se mne krize netýká... :-)))
Jsem na tom úplně stejně :-) Teda až na to lyžování.
Pokud Ti jde pouze o vybírání,nevzrušuj se.Celá tato záležitost(pohyb na finančních trzích) bude v nejbližší budoucnosti často citována představiteli této země jako důvod nevzrůstání(popř.poklesu) rozvoje.
Kolaps světového socialismu, který bohužel odneseme všichni. Snad to bude alespoń ponaučení.
Nejlépe se vyjádřil největší český objektivista:
http://blog.ihned.cz/c3-28524070-YKinko_d...
Já si myslím, že je tady určitá naděje, že dopady k nám nemusí znamenat pád velkých bank. Nicméně na projevech členů BR, bankéřů i "nezávislých" ekonomů je vidět, že jsou domluveni (v reálu jde o několik desítek osob ovlivňujících veřejné mínění) a nikdo z nich nechce zadat příčinu runu na banku.
díky za ten link, je to tam krásně a uceleně popsáno ...
Toho borce co to psal tady z vidlákova už dlouho pozorujeme a vždycky má recht. Je spojenej s nějakou babou vod R., ale objektivně jim to vždycky vychází.
Copak ty....ale ja. V UK uz se nejaka ta banka polozila:-( Kurz je nekde pod bodem mrazu. Fak na pytlika:-) Tady uz je to jen o te anglictine, pripadne jinem vzdelani. O penezich uz vubec ne...navic je realne, ze zmizi v nejake bance.
Jo, ale par lidi na tomhle bordelu pekne vydelalo. Jeste nez prudce zacala klesat libra, pujcili si zde v UK na bydleni. Ihned pretahli penize do CR a zacali splacet z CR....a po roce zjistili, ze splaci o cca 30% min:-)
Jestli to bylo kvuli umelemu spekulativnimu kurzu Kc vuci Euru, byla to zalezitost prechodna a uz je zase po ni. CR na ni kratkodobe a kratkozrace vydelalo, ale pro stat to bylo negativni. Stabilitu prinese az rozsireni Eura i do Cech.
No nenen:-). Kdyz sis v UK pujcil pred cca dvouma rokama na bydleni a prevedl to za tehdejsi kurz do CR (cca 43Kc) a ted z CR splacis (zase prevadis do UK) za cca 30Kc....tak splacis min. Tehda to udelalo par lidi. Samozrejme nechtic (nikdo s tak silenym poklesu libry nepocital), ale ted z toho maji radost:-) Ono je totiz v UK snadnejsi dostat pujcku nez v CR...
Jinak Anglani z toho vseho maji strach az hruza. Jidlo drahe, banky prestavaji pujcovat, budoucnost miziva....
Tak to jste mě teda zatím moc nepotěšili - vpodstatě i já zastávám názor, že se to - teda asi - projeví. Kalousek na novinkách.cz říká, že končí vyjímečně dobré časy, ale že krize nebude - a v reakcích je názor, že většina slušných lidí má teď stejně v bankách h...tak že aspoň patřím k těm slušnejm, to mě hřeje :-)
pac mistni banky tyji vic z poplatku a mene z investic (kor do spekulaci s hypotekami z usa), bych se az tak nebal. druha vec je, jestli krachujici matka nebude stahovat kapital odsud.
Jj, vidím to dost podobně.
Taky to vidím podobně.
A stahovat kapitál při zahraničním vlastníkovi banky, to jednoduše nejde.
Ty buď v klidu, ty máš akorát tu kouli v mrazáku a o tu rozhodně nepřijdeš :o)))
A knedlík v krku, jak jsem tady někde četl :-))))))) Ten mu také asi nikdo nevezme ;-)
Aby ses nedivil....dneska se krade vse a vsude:-)
Jako student ekonomky, kterýho velcí liberálové ovlivňují na každém kroku se přikláním k tomu názoru, že čím víc peněz do bank nacpeme (myslím tím stát, protože to platíme všichni), tak to bude horší. Lidé přemýšlejí špatně - stát zaplatí, stát zachrání... Co kdyby mi třeba všichni lidi v republice zaplatili několik tisíc, protože jsem rozdával peníze na ulici a sliboval lidem velkej úrok? Dali by ste mi ty peníze?
Pokud stát zachrání padající banky, bude to signál do budoucna, že bankéři dále můžou hodně riskovat a víc a víc a stát to stejně zaplatí.... Proč mám doplácet spořitelně, když s ní nemám vůbec co dočinění? Proč půjčovat peníze lidem, kteří fakt nemůžou splácet? To je daň za život na dluh...
Když byla krize ve 30. letech, tak USA do ekonomiky nasypaly hromadu peněz, jeden náš profesor (možná největší odborník na to období) tvrdí, že tím vláda krizi prodloužila o 2 roky.
Každopádně se to projeví, měny budou oslabovat, firmy propouštět, ale nikdo neví jak moc. Trh se pročistí a zase to bude fungovat...
Nalévání peněz do finančních institucí(současná doba) je vyloženě politická záležitost,neřídící se ekonomickými prvky(i když vazba politika-ekonomika je vždy ovlivnitelná).První krok(krachy fin.domů) je totiž facka tržnímu hospodářství,druhý je umělé vyvolávání důvěry v domácí ekonomiku.To,že bude nedostatek peněz je jasné,ale tento nedostatek bude nepřiměřeně navýšen psychologickými tlaky.Nastane velká obava z obchodování s penězi,což se projeví i tam,kde bychom to neočekávali.
Státní podpora je vždycky politická záležitost. Zažil jsem (a zatím přežil) rozpad textilního průmyslu za tichého přihlížení státu. A že to byl mrak lidí. Teď jdou do kelu sklárny a stát nahlas uvažuje, jak jim pomůže protože holt zrovna za 14 dní jsou krajské volby.
Máš pravdu,již jsem zde někde zmiňoval,že současná doba není standardní pro posuzování situace z důvodu předvolebního období.
V posledních několika letech u nás není trvale standardní doba a ještě po mnoho let asi ani nebude pokud politici budou pořád brát ohled na to, že se blíží volby, jelikož u nás pořád blíží nějaké volby, tuším, že každé 2 roky jsou dvoje a někde i troje volby.
Teď je to ale obvzláště divoké,tolik heroických nesmyslů jsem dlouho neslyšel.
proč by lidé měli přemýšlet špatně, když jsou vklady ze zákona pojištěny - stát mi garantuje, že mám 400 tis. vkladu v jakékoliv naší bance naprosto jistých. nebo považuješ za řešení, že se veškeré vklady ocitnou doma pod polštářem? z čeho by se poskytovaly úvěry? bez vkladů střádalů by banky fungovat nemohly a s nimi by padla i celá ekonomika.problém je nejspíš v tom, že se poskytují špatně zajištěné úvěry a nedostatečně funguje dozor nad bankami. každý dluhy nemá a přesto musí mít někde účet, aby mu tam mohla chodit mzda. nemůžeš si vybrat zda ano či ne. a když banka krachne, tak si nekoupíš ani jídlo, nezaplatíš nájem, atd. a Ty radíš, že se má na takovou banku stát vykašlat? a večeři si půjdeš ukrást do marketu? svět je v krizi a žádné jednoduché řešení neexistuje
Pleteš 2 věci dohromady!!! Vklady jsou pojištěny, dokonce myslím, že u jiných bank, ale ty banky za pojištění platí! Ale stát do bank leje bezhlavě peníze!!! Prostě si řeknou: je to velká banka, hodně voličů přemýšlí jako vladaza! Ale proboha, když to vyjde jedné, proč by to nevyšlo druhé, tomu se myslim říká morální hazard a oni na to budou sázat, že to půjde. Když si dáš peníze na nějaký fond, který nabízí 300% úročení, budeš tomu věřit? Budeš se divit, že krachne? Stejně jako ta Vaškova - měla nejlepší podmínky -> asi přecenili síly, špatně odhadli trh...
Samozřejmě, že normální člověk do tohohle nevidí, ale ani politikové, kteří dělají populistické gesta a pak se diví, že mají obrovské díry v rozpočtu...
zmínil jsem se o běžném účtu, kde je úrok nulanulanic. tam mě těžko někdo může obvinit, že hazarduji s penězi a hledám nereálné úroky. v tomto případě, pak očekávám, že se o mě stát postará a budu mít peníze k dispozici nebo bych se měl jít místo oběda napást trávy? fondy do toho nemotám, tam je riziko součástí strategie investování.které mohu nebo nemusím akceptovat
Pokud si myslíš, že bankovní systém je nestabilní, schovej si peníze pod polštář nebo je utrať...
Je to překvapení, ale banky se neživí jen vkladovými službami. Pokud ano, tak by je ta krize třeba tolik nezasáhla. Finanční trh je propojenej, třeba stát určuje úrokové míry a další důležité věci.
Když automibilce zkrachuje výroba jedné značky a stáhne celou firmu, tak mají zaměstnanci zbytku firmy požadovat peníze po státu???
jaké peníze - ty. co si vydělali, když firma ještě fungovala? tak na ty mají samozřejmě právo, protože za ně odvedli práci nebo by to mělo být jinak? v bance mám peníze, které už jsem si vydělal a zaměstnavatel mi je poslal na účet. na ty podle Tvého názoru nárok nemám? Ty bys mě klidně nechal pojít hlady někde pod mostem :- )
Banka je jen firma jako každá jiná a může stejně dobře zkrachovat a nechat za sebou nedobytné pohledávky.
Jestli nejsi ochoten toto riziko nést, nikdo Tě nenutí skladovat své peníze v bance.
Vladaza píše o výplatě posílané na účet, ne o spoření.
V podstatě, na účet výplata být posílána nemusí. Účet není povinný, je to o dohodě se zaměstnavatelem. Tolik podle zákona. Vím ale, že vynucování "dobrovolného" vlastnění účtu je běžné.
Víš odkud? Mě nikdo nikdy nenutil účet vlastnit.
Taky mám účet dobrovolně. Ale vím, že jsou firmy, kde to lidem doslova nařídí. Silní jedinci by se pochopitelně ubránili, ale naprostá většina nechce riskovat nějaké nenápadné odvety (např. pošťáci). Prostě se ve vedení firmy rozhodnou, že je pro ně jednodušší a i bezpečnější posílat na účet a lidem to podle stupně slušnosti buďto navrhnou, nadiktují, nebo i učiní nabídku na zasílání peněz, která se nedá odmítnout.
přesně tak, v posledních letech jsem vystřídal několik firem a všude bylo založení účtu jednou z podmínek přijetí. nevím, jak kdo, ale já jsem byl vždycky rád, že mám práci a ani by mě nenapadlo dělat nějaké potíže hned u vstupu. ono by to taky dopadlo stylem - nemáš účet, nemáš zájem u nás pracovat, tak běž jinam.
Odveta není jen symbolická. Mně soudruh ředitel Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice přímo a výslovně řekl, že nemusím mít účet v bance, ale ať si uvědomím, že prémie jsou složkou platu, kterou nemusím dostat.
Když jsem se později na jeho geniální nápad s úsporou elektřiny a nafty tím způsobem, že řidiči s nejmenší spotřebou naberou do trolejbusu či autobusu ostatní řidiče, předvedou jim, jak jezdí a ostatní budou jezdit podle nich, vyjádřil, že nejlepší bude, když na místě řidiče bude krásně nalakovaná bedna a dopravu budou řídit dispečeři pomocí počítačů, to pak že doprava nebude mít chybu, stal jsem se (no, skromně dodávám, že už i tak jsem byl) nejoblíbenějším zaměstnancem a pomalu jsem začal pracovat na vysídlení z bolševického ráje jménem Gottwaldův Zlín.
Zaměstnavatel bude mít méně starostí s Tvou výplatou, Ty dostaneš víc peněz. Je to JEN o dohodě dvou smluvních stran.
To, že má zaměstnavatel méně starostí a nákladů kvůli výplatě výdělků v hotovosti ještě neznamená, že uspořené peníze automaticky dá na zvýšení příjmů zaměstnanců. Zkušenosti ukazují, že zaměstnavatelé úspory dokáží utratit efektivněji. Nezapoomeň, že služební telefony zdarma (včetně hovorů i neslužebních) a benzin či nafta do služebních aut pro osobní použití také cosi stojí.
ano, pokud se hodláš stěhovat nebo opustit milého zaměstnavatele, pak si můžeš dovolit stát se na dobu přechodnou i "oblíbencem" ředitele. /jinak můžeš držet akorát .... a krok, tak to bylo, je a bude/
Pokud by jsi pracoval ve firmě, kde je silná odborová organizace tak tam je vždy uzavřená kolektivní smlouva a ta zpravidla stanoví, že všichni zaměstnanci MUSÍ mít zřízení účet v bance. Porušení kolektivní smlouvy je zpravidla důvod k propuštění. A s tímhle nikdo nic nenadělá. Smlouva mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci se musí dodržet. Takže v takovém podniku moc na výběr nemáš.
Tak to leda. Naštěstí já jsem nikdy neměl tu čest s firmou zavšivenou odborama:-D
To já žiji v přesvědčení(asi naivním),že odbory hájí zaměstnance.
Jak které. Ty podprůměrné, zlodějíčky, flákače, simulanty, apod. určitě.
Asi mluvis misto o odborech o "odborech". Nekoho to klidne muze urazit.
Jestli se nějaký odborář cítí uražen, nechť se mi přihlásí osobně.
B-)
Odborar ne, ale zamestnanec, co ho odbory muzou hajit proti nekomu, kdo evidentne porusuje jeho prava. Tim, ze ho nazves automaticky "podprumernym, zlodejickem, flakacem, simulantem apod." jej skutecne urazis.
právě volal táta Falbr z Bruselu...., že se cítí uražen. Asi sem přijede.............., na kole.......
Tady bych si dovolil silně zapochybovat. Zákon je zákon a kolektivní smlouva, je-li s ním v rozporu, by v této části měla být neplatná.
K tomu,že do tohoto sektoru nevidí politici.Tam,kde se rozhoduje o nějakých rozpočtech,pravidlech etc.,drtivá většina skutečně neví,o co se jedná,ale svými rádoby odbornými postoji poškozují každého občana(sebe ne).
Ohledně "Vaškovy banky"-tam se již v době,kdy "Fortis" přebíral ABN AMRO(nynější problém+nedostatek peněz) bralo v potaz,že za zády stojí nizozemsko-belgická korporace.Proto také Benelux na sebe převzal těch 49%.
Tak to prrr, já teda žádný běžný účet v bance stále nemám a odmítám ho mít do té doby, dokud mne k tomu okolnosti nedonutí ;-) Třeba to, že mého zaměstnavatele přestane bavit mne platit cash :-) Pro mne je to opruz, mít své peníze "někde" jinde než stále po ruce, řešit nějaké bankomaty, které ani v Praze nejsou na každém kroku a na úroky to také nemá cenu strkat do chřtánu bance...
Az si pujdes koupit treba auto, budes pred prodejcem rozbijet sporici prasatko? :o)
Třeba ;-)
Pokud nebudou ochotní vzít hotovost, tak se otočím a odkráčím jinam... Pokud vím, tak tady je zatím podle zákona povinnost platit bezhotovostně až od 400tis Kč výše... A vzhledem k tomu, že tak drahé auto stejně neplánuji... ;-)
Za socíku, alespoň v autobazaru to bylo tak, že jsi vyfásnul složenku a odkráčel jsi na poštu autí zaplatit. Teprve s ústřižkem jsi odjížděl vysněnou plechovkou... :-))
Nebo tak :-) Však ono to nějak dopadne ;-)
To se ale musí hodně prodražit když musíš vše řešit jen v hotovosti.
Já bych se nedoplatil bez účtu a s ním svázaných elektronických plateb.
Tím bych nechal neskutečně více peněz za věci, které teď kupuju v zahraničí. Dále by mě to stálo hrozně času, protože bych pořád běhal platit nějaké složenky (což by za poplatky stálo také mnohem více než na tom účtu).
Když se tak zamyslím a zkusím odhadnout, tak v hotovosti použiju cca jen 10% všech svojich peněz, možná ani to ne.
Jak kdy, no... Se složenkama chodím na poštu jen jednou měsíčně... Na netu nakupuji také celkem málo, a když už, tak jen tam kde si zboží mohu vyzvednout osobně, žádná dobírka u mne nemá skoro šanci. V některých případech se jí tedy nevyhnu, ale to je opravdu už rarita...
možné to je, stejně jako třeba někdo nemá mobil, televizi, auto, kolo :-) apod. praxe ovšem je jinde, nemusím dělat žádný průzkum, ale odhaduji / ostatně v bance jsem byl zaměstnaný víc jak deset let/, že min. 90% zaměstnanců běžný účet má, o podnikatelském sektoru se snad nemusíme bavit - tam má účet každý , ať již fyzická osoba nebo firma, jinak by prostě podnikat vůbec nemohl
Jasně, taky jsem u nás v práci jeden z posledních, kterým to na konto ještě neposílají.
Vladazo - ne, ti lidé nepřemýšlí špatně, oni nepřemýšlí vůbec. Ty bys to ale mohl pro změnu zkusit - třeba zrovna tady : http://blog.ihned.cz/c3-28524070-YKinko_d...
zkusil jsem a příspěvek přečetl, možná i u nás se časem přijde na to, že hodnota nově postavených RD neodpovídá realitě a že pokud mám na něj hypotéku na 4 mil. tak mi ji v případě exekuce může banka sice zabavit,ale těžko najde někoho, kdo ji koupí alespoń za 2 mil. nicméně návod na řešení hypotetické situace, kdy např. krachne Česká spořitelna a desítky /spíš stovky/ tisíc lidé se nedostane ke svým penězům na běžných účtech a nebudou si moci koupit ani jídlo - prostě nic, mi blog odpověď nedává
Já myslím že dává, stačí se trochu zamyslet. Komu dává stát ty peníze ? Bance ? Proč ? Pokud má člověk u banky uloženy peníze a ta jde ke dnu, měl by stát sanovat tu banku, nebo přímo uhradit jen částku kterou tato není schopna klientovi vyplatit ?
Zkusím nastínit svou "ideální představu" postupu státního aparátu v takové chvíli:
1. Vyplatit přímo poškozené klienty.
2. Převzít pohledávky (hypotéky atd.) a ty přeprodat a uhradit rozdíl.
3. Zrušit CB.
4. Nepokoušet se nadále regulovat trh (ideálně žádný, nejen finanční :-)).
Toto celé by muselo proběhnout zároveň, a zatímco body 1. a 2. by jednorázově amortizovaly ztráty na straně klientů, částečně zpětně zhojené přeprodejem pohledávek, body 3. a 4. by byly prevencí.
Jinak řečeno - stát to pos**l, tak to holt jednorázově zacáluje a půjde od válu. Ano, zaplatí to jako vždy daňoví poplatníci, ale kdyby se z toho poučili, byla by to ještě velmi nízká, výhodná cena. Bohužel však lidé nechápou, halasně stojíce v bučícím stádu přežvykují a tupě přikyvují "áááááno, stát nám pomůže, stát nás zachrání, stát to zaplatí". Jak to dopadne se klidně vsadím ...
Já začínám uvažovat, že bych v souvislosti s probíhající krizí bankovního sektoru přelil část peněz, které teďka nepotřebuju, do investičního zlata.
Akorát netuším jak je zlato likvidní, když se všechno pose*e, a kolik na tom prodělám.
Co si myslíte o investičním zlatu?
Ber má slova s rezervou, řeknu ti jen obecné věci, které se dočteš v literatůře a na webu:
Zlato je slušně bezpečná komodita. Vždy po něm bude existovat poptávka (elektronika, zlatý zuby, šperky), nelze předpokládat, že by se náhle a nečekaně začalo někde těžit za významně nižších nákladů ve významném množství. Tudíž je slušně likvidní (v řádu dnů) a slušně bezpečné (jeho cena z uvedených důvodů nemůže klesnout na zlomek současné ceny, max. se vrátí o 20-30% na stav 2-3 roky zpět).
V této době je ovšem jeho cena vyhnána poptávkou (lidé směňují nejisté eura a dolary za bezpečné zlato), jinými slovy - pravděpodobně už je pozdě se o něj zajímat. Možná dělám chybu, když jej dnes nekupuji, jenže to předem nikdy nevíš;-)
Pokud máš sta miliony,hroší kůži,trpělivost několika let na etablování v trhu se zlatem,jdi do toho.Jinak představa o ulívání peněz do zlata v malém je k ničemu.Budeš-li mít doma zlato za 100.000,-Kč,kolik myslíš,že za něj zítra dostaneš?
Špatně položená otázka. Správně by měla znít takto:
Máš 100.000 Kč a necháš si je na korunovém účtu. Co myslíš, že si za tyto peníze koupíš za 10 let?
Suchoj se imho neptá na spekulaci (koupím dnes, prodám zítra výhodněji), ale na investici (koupím dnes a prodám, až budu potřebovat hotovost).
Média, i tzv. "odborná" často zaměňují pojmy "investování" a "spekulace". Podrobnější vysvětlení třeba zde:
http://finance.idnes.cz/fi_blind.asp?c=A070702...
Ta otázka je položena dobře.A navíc-otázku o penězích na korunovém účtu pokládáš Ty.Takže jinak-budu mít doma(několik let) zlato za 100.000,-Kč,zítra potřebuji hotovost.Za kolik jej prodám?
P.S.Proč se zmiňuješ o spekulaci?
Při okamžitém prodeji přijdeš o 30-40%. Rozvážnější způsob prodeje může přinést i zisk.
IMHO není potřeba měnit na hotovost okamžitě.
Já třeba zvolil úplně jiný přístup. Do banky neukládám, naopak od banky jsem si půjčil. Peníze které mám na svém běžném účtě jsou od té banky půjčené, a platím za to nějaký úrok (nepříliš vysoký). Peníze které "ušetřím" nebudu přidávat k těm co jsou na účtě, ale budu je převádět právě do takových forem jako jsou diamanty a zlato. To pak můžeš mít doma pod matrací, v bance v bezpečnostní schránce (o tu narozdíl od úspor při krachu nepřijdeš !!) , nebo třeba v konečníku při rychlém vycestování za hranice po úspěšném volebním tažení komunistů.
No a pokud krachne banka, o nic nepřijdu, maximálně budu muset doplatit drobný rozdíl mezi stavem účtu a výší úvěru, pokud by někdo převzal tuto pohledávku.
Toť můj soukromý a jistě notně zkreslený názor na věc ;-)))
Když mně prozradíš, jak můžeš vydělat na tom, že banka Ti půjčí na vyšší úrok než jaký dává Tobě, snad to pochopím.
Příkladně v okamžiku, kdy ty peníze zhodnotíš vyšším výnosem (procentem), než jaký úrok Ti nabízí banka.
Triviální příklad: vezmeš si úvěr ze stavebního spoření na úrok 3,7%, byt pronajmeš za tržní nájemné (průměrný výnos z nemovitostí se uvádí ve výši cca 6% jejich pořizovací hodnoty, chytrým nákupem lze tento výnos výrazně zvýšit) a už vyděláváš. Abys to měl rychleji splacené, chodíš dál do práce, za pár let je zaslouženou doměnou za tuto snahu nemovitost v hodnotě dejme tomu miliónu korun. A nic ti nebrání hned celé kolečko zopakovat. Ve druhém kole ti se splácením bytečku pomáhají výnosy z prvního bytu (už za něj nesplácíš, a byt stále vynáší), takže to jde snadněji a rychleji. A tak dále.
Jak vidíš, stačí pouze:
1) zajít do stavební spořitelny a zeptat se na podmínky a možnosti stavebního spoření
2) ochota odepřít si denně krabičku cigaret a do kafe rum, rum, rum, prodat auto a jezdit do práce na kole (příklad toho, že ekonomické uvažování vede k ekologickému chování) a na dovolenou jet do Jeseníků nebo do Tater, namísto na Bahamy a na Úvěr.
3) pár týdnů sledovat trh s byty
to může zvládnout i skladník ve šroubárně, místo aby si četl Vergilia v originále;-)
Bin(Laďin):a vše si dej do časové osy a pak mi sděl,co Ti vyšlo...
Skladnik ve sroubarne by to klidne zvladl, problem bude "jenom" v tom, ze si za svuj plat tezko dovoli zivit rodinu a pritom platit tak vysoke castky stavebniho sporeni, aby mohl dostat celou castku ve forme uveru na nemovitost, ktera bude v tak perfektnim stavu, aby sla okamzite vyhodne pronajimat. A o dovolene na Bahamach (byt na uver) si mozna nenechava ani zdat :o)
Spousta lidi toho opravdu moc nema a jak znamo- h.vno se h.vnem nasobi. Odrazit se od dna byva pro tveho modeloveho skladnika nezridka vic nez tezky problem. Kazdy je sice sveho stesti strujcem, ale casto jenom do urcite miry.
Héé, kémo nigrou, žádný probléém, nééé? Ty woeee, kladník. Suprovní džob! Vyčórkuje sklad a na bahamííí je hnééd, nééé? :-))
Vidíš, to jsem zapomněl napsat: nezakládám rodinu, dokud na to nemám. Nejdřív práce, potom zábava.
Vrhnout mladý a pak natahovat ruku o sociální dávky, pakliže jsem si je nepředplatil na daních, je ve svém principu ještě horší než žít na dluh - jedná se o život za peníze uloupené (tj. odebrané pod pohrůžkou sankcí, násilí a uvěznění) pracujícímu lidu.
Děti jsou budoucí plátci do důchodového systému. Nejhorší, co si dokážu představit, je, když někdo kvůli penězům odmítne mít děti, a pak ve stáří čerpá ze systému, do kterého příspívaly děti těch, kteří se potomky mít nebáli.
Tenhle přístup je sobecký hned z několika důvodů: Za prvé bezdětný člověk má daleko vyšší plat (nerušenou profesní kariéru) než mamina s dětmi, za druhé se s těmi dětmi o ten výdělek nemusí dělit, za třetí má daleko lepší možnosti ukládat si část výdělku na stáří, za čtvrté má pak vyšší důchod od státu (kvůli vyšším odvodům).
Ve srovnání s těmito skutečnostmi jsou nějaké sociální dávky od státu na děti, učiněný pakatel. Takovými dávkami stát investuje i do své vlastní budoucnosti.
Kdyby všichni uvažovali jako Ty, pak by se "odpovědní" jedinci vůbec nemnožili a za pár generací by převládlo SKUTEČNĚ nezodpovědné obyvatelstvo. Národ (stát), který se nestará o reprodukci kvalitní populace, si nezaslouží dobrou (žádnou) budoucnost.
"...bezdětný člověk má DALEKO vyšší plat..." A nemá to pak třeba i "výhodu" v tom, že takový člověk platí DALEKO vyšší daně a tím také DALEKO více přispívá do důchodového systému, ze kterého bude časem čerpat on i ostatní ? ;-)
Otázkou je, jestli jsou ty počty vyrovnané... Jestli jsou velké daně od jednoho člověka alespoň přibližně ve stejné výši jako by se vybraly od jeho několika potomků vydělávající průměr...
Nehledě k tomu, že snad dodnes platí "sankce" v podobě vyšších daní (resp. nedostane úlevy) pro ty kdo je od 25 let svého věku bezdětný...
Existence takové "sankce" je úplně v pořádku, naopak její výše je nedostatečná. Současná společnost si absolutně neváží dětí a jednou na to šeredně doplatí.
A tak je to správně. Která rodina si neváží dětí, řádně je nevychová, nedopřeje jim kvalitní vzdělání a třeba zdravotní péči, ta na to dojede.
Celá staletí to takhle fungovalo, nevím, proč bychom měli v tomto směru nějak experimentovat.
Ano, takový člověk příspívá více do systému, ale také z něho pak podstatně víc čerpá. Výsledkem tedy je DALEKO vyšší životní (materiální) úroveň jak v době placení do systému, tak i v době čerpání ze systému. A to vše jen proto, že si takový člověk nepořídil děti. Je to popření principu solidarity.
Přesněji: Je to popření principu VYNUCENÉ (nedobrovolné) solidarity. A to je jedině dobře.
Vnímám to úplně stejně.... Přerostlá solidarita zabíjí jakoukoli iniciativu (proč bych se měl snažit být úspěšný, když mi stát tím víc sebere a rozhází mezi pohodlné stádou s nataženou rukou), a nakonec přehnaně silný sociální systém se ukazuje velmi obtížně financovatelný i v některých zemích západní Evropy, kde si teď drbou hlavy.
Teoreticky, pokud ten nepřirozený "sociální lágr" nebude celoplanetární tak to povede jen k odlivu schopných lidí, aktivit a prostředků do jiných lokalit a v konkrétní "sociální" lokalitě zbyde jen neufinancovatelná bída.
Myslel jsem si, že tyhle praktický principy jsou už dnes samozřejmý jako dejchání a že pomatený idealisti už vymizeli :-/
Pokud je jedinou motivací zištnost, pak samozřejmě vysoké sociální transfery iniciativu likvidují.
A piš si, že zejména u největších příjemců sociálních dávek je jedinou motivací zištnost.
O tom, že motivací bohatých je jedině a výhradně zištnost doufám nepolemizuješ:-)))
To vím také, ale porovnej dopady zištnosti příjemců sociálních dávek a zištnosti těch skutečně bohatých. Ten bohatý svou zištností váže (blokuje pro potřebnější) daleko víc hodnot a je tedy pro společnost jako celek nebezpečnější.
Nojo, ale výše daní není, zatím, ničím omezena... Zato výše důchodu ano... Takže i kdyby takový člověk měl představu "tolikrát platím víc, tolikrát se budu mít v důchodu lépe", tak to není pravda...
Spíš mám obavu, že čím víc platím, tím od státu dostanu stejný kulový:-(
To, že omezením transferových plateb (přídavků na děti, podpor, prostě všech plateb, které nejsou zaslouženy prací) podporuješ nezodpovědné chování, to předpokládám myslíš jako vtip.
Tímhle přístupem ("Děti jsou budoucí plátci do důchodového systému") degraduješ rodinu na chovnou stanici budoucích nevolníků, a stačí se v pracovní době projít po ulicích, které sociální skupiny vydělávají a platí jak mourovatí, a které si založí (pro ně) výnosnou chovnou stanici za cizí peníze.
Každý člověk by měl mít právo si svobodně rozhodnout, zda si na svůj důchod naspoří, zda vychová děti, které ho ve stáří zajistí, nebo zda co vydělá, prochlastá a prokouří hned a v padesáti zemře na selhání jater nebo rakovinu plic.
Ani trošičku. Za nezodpovědnou od příslušných míst považuju likvidaci prorodinné politiky. Za nevolníky poažuješ občany Ty, já jsem nic takového nepsal. Zrovna tak rodinu nepovažuju za chovnou stanici. Jinými slovy nesdílím s Tebou liberální pohled na svět.
To právo rozhodnout se, zdali si člověk raději bude spořit velké částky na důchod a nepořídí si kvůli tomu děti, je samozřejmě v rámci zákona, ale vůči společnosti to příliš odpovědné není. Zrovna tak není odpovědné ze strany politiků toto chování podporovat.
Jedinou alternativou ke kariéře a bezdětnosti rozhodně není "rodina", která čerpá statisícové částky ročně na sociálních dávkách, jejichž větší část hlava rodiny nebo oba rodiče prochlastají nebo prohrají v automatech. Opět liberální pohled na svět. Výsledkem je likvidace střední třídy. Lidi se dělí na bohaté a úspěšné (nejspíš také bezdětné) a na plebs, co jen natahuje ruku na úřadech, chlastá, hulí, hraje na automatech apod. Nic mezi tím.
Bezbřehý liberalismus k této stratifikaci společsnoti nevyhnutelně vede. Střední třídu, tedy rodiny s dětmi, slušně zajištěné vlastním příjmem a chráněné státem proti sociálním rizikům, je nutné pěstovat a ne si myslet, že vznikne sama od sebe. V západní Evropě byla tato třída od 50. let velmi pečlivě budována.
Bohužel právě z této třídy se rekrutují liberálové, kteří ty principy, které jim umožnily se do této třídy zařadit, popírají a podle svých možností i likvidují, netušíce, že si pod sebou a příštími generacemi řežou větev. Tento proces probíhá zhruba od poloviny sedmdesátých let a není náhodou, že se jeho počátek shoduje s obdobím vzniku prvních zelených hnutí v Evropě. Z tohoto důvodu jsou zelená hnutí etatistická a levicová.
Pravdou je pravý opak, čím svobodnější podmínky pro podnikání a zaměstnávání, tím více lidí je soběstačných a řadí se do tzv. střední třídy.
Extrémem je maximální přerozdělování (socialismus, ať již ve formě národního socialismu, komunismu nebo "moderních""sociálních" států), který vytváří propast mezi chudými (to je většina národa) a bohatými (vláda a mafie, což jsou dvě pobočky téže organizace).
Tam, kde je možno relativně svobodně podnikat (dnes třeba Nový Zéland, Kanada, Británie), je většina lidí soběstačných a na státu nezávislých (střední třída). Právě ta svoboda a nezávislost jednotlivce a rodiny je solí v očích socialistů.
To je sice dokola omílaná mantra všech liberálů, ale v praxi nefunguje. Výsledkem "svobodných" (já bych řekl nekontrolovaných) podmínek pro podnikání je vždy ostré sociální rozdělení společnosti. Je to stejný extrém jako socialistická příjmová nivelizace.
Tvůj omyl vyvěrá z nepochopení pojmu "sociální stát". Stát má několik funkcí a jednou z nich je vybudování, zachování a rozvíjení sociální soudržnosti ve společnosti. K tomu sát užívá určitých nástrojů. Souhrn těchto nástrojů se nazývá "sociální stát". Takže se nejedná o nějaký konkrétní stát na mapě světa, nýbrž o určitý druh kompetencí a jejich využívání ze strany (jakéhokoli) státu.
Nový Zéland ani Velká Británie nejsou pro mě vzorem sociální soudržnosti. V obou zemích je vysoká míra chudoby a velmi nerovnoměrné rozdělení bohatství (Giniho index). V Kanadě situaci tolik neznám, ale asi se to nebude příliš lišit. Ve všech Tebou zmiňovaných zemích je oficiální míra chudoby před sociálními transfery zhruba na úrovni kolem 20% populace. Po sociálních transferech kolem 9%. Speciálně Kanada vydává na sociální transfery obrovské prostředky: Musí snižovat míru chudoby z 22.5% na 6,5%.Velká Británie ze 17% na 8%, kdežto třeba Norsko z 9% na 2%.
Z řečeného mi vyplývá, že příliš "svobodné" podnikání vede k chudobě, na kterou pak stát stejně musí vynakládat nemalé prostředky. Notabene když za součást té svobody považuješ i nízké daně, takže pak stát nemá kde brát prostředky na boj chudobou. Pokud jsou příliš nízké daňové příjmy, chudoba zůstává velmi vysoká, protože stát nemá prostředky na boj proti ní.
Stačí si vhodně nadefinovat pojem "míra chudoby" a dokážu ti pravý opak:-D
"Národ (stát), který se nestará o reprodukci kvalitní populace, si nezaslouží dobrou (žádnou) budoucnost."
Souhlas. Tím, že bude nejvíce dávat těm nezodpovědnějším (hodně pracují a platí vysoké daně), bude podporovat jejich založení rodiny, a s vysokou rpavděpodobností jejich děti budou zdědí jejich vrozené dispozice pro poctivé a zodpovědné chování a dostanou v tomto směru patřičnou výchovu.
Ještě lepší varianta je, že jim nebude ty peníze nejprve brát a pak dávat, ale že jim hned od začátku sníží daně a odbourá transferové platby. Ti pracovití a zodpovědní si našetří sami a hned se může propustit pár darmožroutů z FÚ, SSZ, "zdravotních" berňáků ("pojišťoven"), etc.
Tak právě tohle je pustá iluze. Potomci bohatých a úspěšných lidí bývají největšími parazity.
Mimochodem - sociální transfery jsou měřítkem vyspělosti společnosti, měřítkem vnitřní sociální solidarity.
"Potomci bohatých a úspěšných lidí bývají největšími parazity."
Zdroj této informace?
"Mimochodem - sociální transfery jsou měřítkem vyspělosti společnosti, měřítkem vnitřní sociální solidarity. "
Míra přerozdělování je měřítkem nesvobody (novodobého nevolnictví) občanů v područí státu. Bohužel, tuto míru vynucené (nedobrovolné) solidarity část voličů krátkzrace považuje za míru vyspělosti společnosti.
Paris Hilton? :o))
Rozhodně raději budu občanem státu platícím daně v naději, že mě ten stát ochrání proti svévoli soukromého kapitálu, než skutečným nevolníkem nikým nekontrolovaného nadnárodního kapitálu. Já si DOBROVOLNĚ platím stát, aby mě proti těmto rizikům chránil.
Zjednodušeně řečeno: Ty jsi zastáncem myšlenky, že společnost by měla být co nejméně organizovaná, tudíž by neměla chránit slabší proti silnějším.Já jsem zastáncem pravého opaku. Už jen proto, že ti silnější ani zdaleka nejsou ti nejlepší.
Nikde neříkám, že by společnost měla být méně organizovaná, tento výrok mi podsouváš Ty.
Za druhé tam cítím Tvůj mylný předpoklad, že společnost podle mých představ chrání slabé proti silným méně než společnost řízená státní byrokracií.
Já tvrdím, že svobodnější společnost - mimo spousty jiných pozitivních přínosů - ti dá větší šanci bránit se nadnárodnímu kapitálu (například ve slušné společnosti by nebylo možné vyvlastňovat soukromou půdu pro stavbu státních silnic nebo nadnárodních automobilových gigantů), a zajistí lepší ochranu slabších proti silnějším (rozhodně bych se jako slušný a svobodomyslný občan cítil bezpečněji v Texasu než v Číně).
Dobrovolně platíš stát ??? To by mne zajímalo jak to teda udělat, abych se z některých těch plateb vykroutil ;-) Bez hrozby věznění, samozřejmě :-)))
Poradíš ? jak na to :-)
Poradím: Plať rád a nebudeš se muset vykrucovat. A hlavně nevol pravici, protože oni Ti stejně ty daně zvýší, ale zlikvidujou služby, které Ti za to stát dosud poskytoval.
Skutečná pravice by tlačila na snižování daní. Bohužel, seriozní pravice u nás není nejméně od roku 1918, a od té doby nám stihli levičáci daňový a sociální systém solidně zaneřádit:-(((
Můj názor na volby je asi takový, že ať volím kohokoli, tak se ve sněmovně motá pořád ten samý xindl, ať už pravičácký nebo levičácký :-( Vždyť tam jsou pořád ty samé xichty už kolikery volby za sebou... Dokud tam bude tohleto, tak se tu nic nezmění :-(
Betonuju základy "mrakodrapu": Souhlasím. To, co tu máme, se jako pravice jen tváří. Jejich politika ale spojuje negativní dopady pravicové i levicové politiky. Představoval bych si opak. Spojit výhody.
Na to existuje jediný lék: Přísně poměrný systém. Které uskupení dostane půl procenta podpory, musí mít v parlamentu svého zástupce. Jinak je politika zabetonovaná. Neskutečně mě štve, že
1) pětiprocentní uzavírací klausule pro vstup do parlamentu brání ve vzniku nových stran a jejich pronikání do zákonodárných sborů,
2) vůle voličů vyjádřená ve volbách je všelijak přepočítávána, překrucována a deformována nepřehlednými matematickými operacemi,
3) i v takto vytvořeném zákonodárném sboru jsou poslanci a senátoři zbožím, které je možné si koupit. Holt tržní ekonomika...
Opačný názor, tedy, že by se měly prosazovat většinové prvky, vede ke kabinentní politice: Všechna důležitá (nominační) rozhodnutí se dějí uvnitř strany bez veřejné kontroly. Stejně jako si to mezi sebou vyřizovaly komunistické kádry v někdejší státostraně.
Velkou obavu mám z příštích (za rok a půl?) voleb do Sněmovny PČR. Obě menší strany dělají vše pro to, aby do sněmovny už nepronikly. Budeme mít tedy sněmovnu složenou nejspíš pouze ze tří stran ODS, ČSSD a KSČM. Opravdu nádherné vyhlídky...
Co třeba Tomáš Baťa ? Je vidět že každý ujíždíme na něčem jiném.
BTW kolik Paris Hilton vybrala na sociálních dávkách? Nebo na kom to vlastně parazituje?
Tady nejde o nějaké sociální dávky, ale o to, že tihle lidé (a ona prokazatelně není výjimka) parazitují na úspěších svých předků, zatímco Ty se opájíš představou, že se budou v tomto ohledu kultivovat geny.
Parazitismus, o kterém mluvím, je parazitismus nepřímý. Ti "úspěšní" jsou úspěšní nejen pro své užitečné vlastnosti, ale hlavně pro schopnost zmocňovat se hodnot, tj. schopnost osvojit si a praktikovat nejrůznější obchodní a spekulační dovednostiniž by vytvářeli jakoukoli hodnotu. 80 až 90% všech peněžních transakcí není podloženo přesunem skutečných hodnot.
Tím se přesouvají hodnoty vytvořené někým jiným do bezedných kapes těch, kteří je příliš nepotřebují. Na těchto hodnotách pak parazitují zmínění potomci. Tyto prostředky pak chybí tam, kde by byly daleko více zapotřebí.
"až 90% všech peněžních transakcí není podloženo přesunem skutečných hodnot."
Zdroj informace?
Potomci, kteří rozhážou majetek, co zdědili, budou mít méně majetku. Vydělají na tom potomci méně schopných, kteří nic nezdědili. Státních zásahů netřeba.
Zakládám mrakodrap, ale jinak bych Ti nemohl odpovědět.
Je to všeobecně známý fakt. Jako ekonom si můžeš najít přesná čísla snáze než já. Ale velmi pregnantně je to vyjádřeno například zde:
http://audit-jana-machacka.respekt.cz...
http://www.blisty.cz/2007/8/31/art36072.html
http://www.kap.zcu.cz/opory/studijni_texty...
Výňatek z http://www.darius.cz/globe/glob11.html
Od konce 80. let se postupně odděluje reálná ekonomika výroby a obchodu se zbožím a službami od symbolické ekonomiky finančních transakcí. Vytváří se tzv. kasinová ekonomika, tj. virtuální ekonomika, kde spekulanti se směnnými kursy, akciemi a jinými finančními produkty přemísťují v rámci globální ekonomiky obrovské sumy peněz.
Průměrný denní obrat na světových devizových burzách stoupl za posledních 20 let stonásobně. Finanční transakce v současnosti mnohonásobně převyšují
objem obchodů se zbožím. Hodnota světového exportu za rok 1998 odpovídala obratu pěti průměrných dnů na světových devizových burzách...
Běž s tou komunistickou agitkou někam... Třeba na www.kscm.cz...
Už jsi se zase oklepal, že?
????????????? Co to meleš za 3.14čoviny ???????????
Měřítkem vyspělosti společnosti je třeba :
- že když si někde odstavíš kolo a vrátíš se, ještě tam je
- to že když někdo spáchá zločin, pak je dopaden a trestán
- že člověk za poctivou práci dostane ekvivalentní odměnu
Vynucené sociální transfery pod pohrůžkou sankcí a kriminálu nejsou měřítkem vyspělosti společnosti, ale naopak jejího úpadku, kdy je společnost čím dál víc prorostlá vohnoutismem a celkovou neschopností člověka postarat se o sebe a své blízké, protože ten zavšivený stát se postará o všechny a o všechno.
Měřítkem vnitřní sociální solidarity nejsou vynucené transfery, ale právě míra jejich ABSENCE. Blbe.
Ty se do té naší elitní šestky chceš dostat, že? :-))
Jinak s tebou naprosto souhlasím...
Ještě mi to dovolí reagovat přímo, takže do "mrakodrapové šestky" ještě nemám nominaci ;-))). Ale to je jen náhoda, protože tu přibylo tak málo příspěvků, takže jsem si i nějaký přečetl a mezi jednotlivými sousty oběda u pracovního stolu sesmolil odpověď - patřičně pozitivně naladěnou, takhle při úterku ;-)))
Můžeš svoje tvrzení doložit nějakými důkazy nebo zase jenom lžeš, jak je tebe "dobrým" zvykem ?
jestli teď neodpovíš něco sprostýho....., tak si u mně mrtvej Homolka........
Vůbec nereaguji na to,co níže píše Medvěd.Vracím se k tomu,co bylo psáno ještě před těmito teoriemi(rady,jak prosperovat,odbory a"absolutní" liberalismus).Posuzuješ věci dle osobní zkušenosti a teoretických nauk.
Globálně:liberalismus,tak, jak jsi mnohokrát zmínil(totální tržní hospodářství bez zásahů státu)nikde neexistuje.Stačí jenom zapátrat ve svém životě,kdy člověk i nevědomky od státu čerpal prostředky.Nemluvě o tom,že i určitě státní peníze hrají roli při Tvém zaměstnání(platební morálka u nezodpovědně získaných státních peněz).Nebo odmítáte zakázky od firem,jež získávají prostředky od státu?
Ohledně rad,jak se ekonomicky rozvíjet.Posuzuješ věci absolutně individuelně dle sebe a dle své úspěšnosti.Je to pohled relativní a nelze poukazovat na to,že i dělník ve šroubárnách se může pohybovat tak,jak radíš.Kdyby všichni dali na tyto rady(teoreticky),jak by jsi mohl spekulovat Ty osobně se svým bytem?Vždyť z neznalosti(odborné) žije mnoho profesí.A nejen z neznalosti-jsou profese(kde nejsou extrémní výdělky),které jsou svojí podstatou nutné a jež v běžném životě nevnímáme.
I na jiném vlákně(Azub...) je debata o tom,co je a co není dosažitelné-je to pohled osobní a zavádějící.Mohu-li si koupit mercedes,neznamená to,že ti,kdo jej nemají, jsou podřadnější lidé(dosaď dle titulů,kterými jsi určité vrstvy označil).Svého času jsi se zde zmínil,jak přes víkend makáš,aby jsi mohl pronajmout či prodat byt.Z mého hlediska by to mohlo být neekonomické-lepší je koupit barák a nastěhovat tam třeba McDonalda.To je ta relativita.
Abych nebyl odtržen od většiny společnosti a zkusil život v reálu,snažil jsem se vyjít s prostředky,které tato společnost průměrně nabízí.Žít z důchodu?Nelze-moje základní platby(nájem+služby)jsou vyšší jak důchod(a nemám ho malý).Zkusil jsem žít z finanční výše,která odpovídá průměru nezkreslenému extremními výdělky.Ač jsem sám,nestačilo mi to.
Byl bych potichu(nemám chuť na teoretické socialistické diskuze ala Medvěd),ale Tvůj pohled je velmi kritický na všechny,jež se neřídí Tvojí představou(na účet jim chodí peníze od zaměstnavatele,pracují tam,kde jsou odbory,nemají stavební úvěr jako základ pro spekulaci s bytem,mají děti etc.).Předpokládám,že až budeš mít děti,budeš to definovat:"..předplatil jsem si na daních vrhnutí mladých a mohu natahovat ruku o sociální dávky.."
Správně. Dokonce i v době, kdy jsem měnil zaměstnání, přihlásil jsem se na pracák, abych dostal svých pár tisícovek zpátky, mohl nějaký ten měsíc vandrovat po světě a nemusel platit zdravotní daň.
Není špatné jako jednotlivec brát, co si můžeš legálně vzít. Špatné je, že je vůbec možné štědrosti státu zneužívat.
Je Tvé nejsvatější právo vyrazit ze státu, co se dá a na druhé straně v rámci platné legislativy resp. jeji aplikovatelnosti a vymahatelnosti optimalizovat své odvody vůči státu. Je to společensky zodpovědné. Tím, že dáváš státu co nejméně, nutíš jej efektivněji hospodařit;-)))
Já pracáku napsal,že jsem nezaměstnaný a nechci od nich zaměstnání,neplatil jsem nějakou(nevím)důchodovou daň a platil si pouze pojišťovnu.Unavovalo mě odvádět daň z příjmu ve výši,která byla několikanásobně vyšší,než by mne čekal důchod.
v tom případě kálíš do vlastního hnízda. Kritizuješ to, co sám děláš....
Využívám práv, které mi dává zákonná úprava, ku svému běžnému prospěchu, a ne nějakou kličkou nebo zastíráním skutečného vztahu. Prostě když jsem neměl práci, zaregistroval jsem se na pracáku, na tom nevidím nic špatného. Po 2-3 měsících jsem práci našel a odregistroval se.
Dokonce ani nekritizuji jednotlivce, který zneužívá podpory nebo sociálních dávek. Kritizuji stát, že to umožňuje a každého, kdo stát v tomto podporuje. Chápeš ten rozdíl?
Jinak řečeno-vyrazil(Tvůj termín) jsi ze státu,co se dalo a optimalizuješ své odvody.Dle Tvých slov tím nutíš stát efektivněji hospodařit-začal ten stát být efektivnější?
Záleží na tom, čím efektivnost hospodaření měříš.
Měřítko nákladů státu je třeba den daňové svobody (v podstatě míra zdanění přepočtena na dny v roce). Roku 2004, když jsem měnil zaměstnání byl nejpozději v naší historii (15.6.), od té doby se posouvá tím správným směrem, v letošním roce se posunul na 11.6. Potěšující je, že stát zkonfiskuje menší procento vyprodukovaných hodnot pracujícím lidem.
http://www.bankovnipoplatky.com/aktualne/den...
Jako měřítko kvality života je nám neustále podsouváno, že máme brát ohled na ty, co se mají nejhůře. Jak ale tuto kvalitu objektivně a nezávisle na cenách a peněžních jednotkách měřit? Nedávno mne zaujala statistika sebevražd. Sebevražda je výborný ukazatel toho, kolik lidí se dostane do bezvýchodné situace, kterou nedokáže řešit jinak. No a ta byla v roce 2007 nejnižší za posledních 130 let
http://www.novinky.cz/clanek/151389-sebevrazd...
Takže stát přerozděluje méně a současně ubývá lidí v bezvýchodné situaci. Co by mohlo být lepším důkazem, že stát hospodaří efektivněji?
Jsem rád, že se na tom mohu aktivně podílet:-D
Tvoje argumenty ponekud kulhaji. Kuprikladu to Lucembursko, kde ziju, ma podle statistik snad nejvyssi zivotni uroven v EU a presto jednoznacne vede v poctu sebevrazd (v % na pocet obyvatel).
To bude určitě něčím jiným. Ono když jdeš dva kilometry rovně kterýmkoliv směrem a už musíš tahat pas, výjezdní doložku, celní a devizové prohlášení...to je na špagát :-)
Myslis, ze si sem chodi zaskakat cizinci z mostu? :o( :o)
Nesrovnávám země mezi sebou, ale trend v jedné zemi.
OK, jenom aby ta umera nefungovala opacne :o)
Tyhle posuny ve způsobu hospodaření státu mají určitou setrvačnost. Počítám, že tak za dva roky Odbor technického zajištění Kanceláře senátu, koupí senátní uklízečce na služební Audi A6 místo drahých pneumatik GoodYear levnější Dunlopy. ,-)
Ale vážně...., když se nám podaří nedávat státu nesmyslně mnoho prostředků, tak je stát nebude moci spotřebovávat na vlastní přebujelý aparát.
Z dnešního hlediska-pokud stát nebude mít nesmyslně mnoho prostředků,bude hledat možnost,jak prostředky získat kdekoliv jinde,jen ne na úkor svého přebujelého aparátu.To jim přece nemůžeme udělat,vždyť tak o tom krásně dovedou mluvit....
Vydělat se na tom dá, pokud to pojmeš jako investici, kde výnos je vyšší než úrok, s tím že vyšší riziko či pracnost u výnosu jde na tvá bedra (třeba jak to popisuje výše Joe).
V mém případě jde ale o jiný případ, já na tom žádné peníze nevydělám, naopak - platím za to. Konkrétně 8% per annum. Počítám to ve svůj operativní náklad a beru to tak, že těch 8% je cena za klid, který mi skýtá okamžitá dostupnost nemalé finanční hotovosti, v případě že by byla potřeba a zároveň klid, že když se položí banka nebo dokonce měna, tak o peníze přijde banka a mě úspory v přenositelné hodnotě zůstanou.
Velmi jednoduše řečeno - nechci si finance ukládat tak jako dělá většina lidí (ala "spořitelní knížka"), nepřijde mi to rozumné. A nemám zase tolik peněz, abych si dokázal v nejbližších letech vytvořit dostatečnou rezervu jak v těch záložních devizách, tak v Kč na běžném účtě. A protože nevím co bude zítra, natož po volbách, potřebuji nějakou rezervu. Teď ty peníze nepotřebuju - jen mi leží na účtě a platím z nich úroky. Ovšem kdybych v dohledné době přišel o práci, pak ty peníze potřebovat budu, ale v tu chvíli mi banka jako nezaměstnanému nepůjčí. V tom je celý ten princip. Ten klid prostě něco málo stojí a já neváhám to zaplatit.
Zase špatně;-) Správná otázka zní: "Mám zlato, vím, že budu potřebovat hotovost. Jak dlouho předem se mám zajímat o prodej?"
Otázka: "jakou cenu bude mít zlato zítra?" je typická otázka spekulanta, proto.
Jsem rád za Tebe,že máš tu schopnost časově předvídat nenadálé události,které způsobují finanční potíže.Takže kdokoliv,kdo je ve finanční nouzi a potřebuje hotovost ihned a sáhne na rodinné šperky- není zoufalec ale spekulant.Ovšem dle Tvých rad(jak uvádíš výše-v těchto končinách) je výhodnější zainvestovat do zlata,ropy etc..Na koho se zde obracíš?
Chjo, na osobní portfolio je lepší finanční poradce než člověk vod počítačů jako já;-)
- 5-50 tisíc na okamžitou potřebu máš na účtě nebo ve šrajtofli.
- cca o řád víc máš v likvidních bezpečných aktivech, vkladový účet (spořicí účet, stavebního spoření ve fázi spoření apod.), nástroje peněžního trhu (nebo fond, pokud je nechceš sledovat sám), zlato. Pokud potřebuješ půl milionu (třeba rozsekáš auto), zpravidla to nemusí být teď hned, ale pár dní to počká. Uvedená aktiva bez ztráty prodáš v řádu dnů.
- O další řád víc můžeš mít (pokud takovým majetkem disponuješ) v nemovitostech, majetku vlastní firmy, výnosnějších aktivech apod., to je něco, co je rizikové, nemá takovou likviditu, etc., ale zase to víc vynáší...
Uvádím jen pro představu o finančních objemech a vlastnostech, z toho vyplývá, na koho se obracím. Více Mesec.cz, Penize.cz, knížky typu Bohatý táta, chudý táta atd.
PS: Rodinné šperky nejsou z investičního zlata, ale z klenotnického, a jako investiční nástroj jsou velmi neobvyklé až "ujeté" - obsahují velký podíl práce, kterou při nákupu NIKDO neocení. Jediný důvod, proč mám v šuplíku zbytky řetízků a zubů, je možný snubák na příští svatbu:-D
Řekl bych(osobní názor),že to,co uvádíš(krytí vlastních potřeb),skutečně vyplývá z Mesec.cz,Peníze.cz případně z literatury.Kolik lidí myslíš,že se dle toho chová(nehledě k tomu,že jsme na stránce NaKoláků a nikoliv v diskuzi s finančníky)?
Njnj, na nakole se diskutuje o všem možném. Komu se to nelíbí, ať to nečte;-) Byť jsem často OT, snažím se nebýt pro nemoderovanou diskusi úplně destruktivním členem (jestli má někdo opačný pocit, ať mi dá vědět).
No já už se tak v jednom období života choval... teď zase po letech dělám práci, co mě baví, začínám vydělávat tolik, že se vyplatí spořit a investovat.
Popravdě řečeno mne překvapuje, jak málo lidí skutečně rozumně hospodaří s penězi. Přitom jsou to kupecké počty na úrovni 8. třídy ZŠ (procenta, úročení, anuita) a staletími tradované elementární zákonitosti ("bez práce nejsou koláče", "sliby - chyby".
Jak mají rozumněji hospodařit, když v drtivém počotu žijí z ruky do huby, jak se říká a jak je to taky ve skutečnosti? To už vůbec nepočítám ty, co žijí na dluh...
Rozumněji. Najít rezervy v nákladech (cigarety, chlast, dovolená, auto, ...) a zapracovat na příjmech (zvyšování kvalifikace, jazyky, a říci si o víc peněz nebo najít lépe placené místo). To může udělat skutečně každý. A nebrat si úvěr na dovolenou...
tak, každému "podle jeho zásluh", to už se přece osvědčilo :- ). škoda, že už se nedožiji vyšší fáze vývoje "každému podle jeho potřeb"
Zvažoval bych spíš diamanty.
Na Slovensku investují do osmia :-)))
Sedmium by nebylo? :-)
Kdysi jsem do zlata také investoval. Tedy do dvou zlatých prstýnků. Když se to po*ralo, likvidita byla bídná... :-))
Taky tak. A bylo to dost velká finanční ztráta... ;-)
Já do čtyř (zásnubní + snubní). Když se to totéž, co tobě, rychle jsem měl zjistit, že některé ideály se (nejen) silně prodraží.
Tak, a je to v pr... Tu injekci do US ekonomiky právě před chvílí schválili...
Jak se to mohlo stát, KURVA?!? (právě mi to zaznělo z úst Ela Bunda v ženatý ze závazky; jaká náhoda...)
Taky nechci strašit a vůbec se na to netěším - ale to je teprve začátek..a bude hůř po určitou dobu a doplatí na to zase jen chudší. Změní se celé paradigma ve světě. Zlato,pozemky ani diamanty nebudou k ničemu. Je to fakt začátek celosvětového kolapsu. Až se "vzduch" pročistí, začne se znova, ale jinak, s menším počtem lidí a bez "tržní" ekonomiky (tj. "trhni co můžeš"). Dojíždí se už na lež,podvody,závist,ješitnost, egoismus, apod., které se staletími kumulovaly a prorostly jak rakovina všemi strukturami. Jo - Pravda a láska rozhodně nakonec zvítězí, ale jak? žádnou příjemnou procházkou. Nic není zadarmo, všechno vyžaduje úsilí. Bude to něco, jako je třeba operace srdce...když se uzdraví člověk, uzdraví se svět. Argumenty pro to jsou.
Já si myslím, že ty dva následující roky ještě nějak přežijeme a pak už nám to bude stejně jedno :-)))
http://www.blesk.cz/clanek/100452/baba-vanga-v...
A sakra. Doufám, že se netrefí....
Ne, to není vhodné přirovnání, nejde o žádnou magii ani věstectví, ale zapojení síly rozumu. Jakmile dojde přece k čemukoliv, co vybočuje negativně, spouští se automaticky řetězová reakce důsledků. Nemusíme je pozorovat v průběhu délky lidského života, tj. asi plus-mínus 70 let, akční doba může trvat i desítky, staletí, tisíciletí...
"Jakmile dojde přece k čemukoliv, co vybočuje negativně, spouští se automaticky řetězová reakce důsledků." .... třeba jako pozitivní protiváha ?
.. hele, fakt už ty drogy radši nech být :-)))
Jak to teda je s těma babama ? :-)
No hezke. Ale kdyz to vidim kolem sebe...ani bych se nedivil:-(
Ale Nostradamus byl borec, tak uvidime, co na to baba...:-)
Myslím, že je to v Bibli, v Druhém dopise Tesalonickým, tam sv. Petr Tesalonické kritizuje, že se na všechno vyprdli a čekají na brzký konec světa. Takže takovýhle bab už tady bylo.
Horší bylo, že jsme naši dcerku našli celou uplakanou, protože paní učitelka si v Blesku přečetla tenhle článek a převyprávěla ho dětem. Tak jsme měli přednášku na téma Blesk a jiné přiblblé tiskoviny.
Třeba si paní učitelka dodělává distančně maturitu, jako některé naše "přední" celebrity :-(((((
Někteří pedagogové to s populárními výklady poněkud přehánějí. My jsme měli ředitele místní dvoutřídky, zvaného Kokos (vysmrkal se do kapesníku a neprodleně si jím přeleštil holou lebku) podobného odborníka na jadernou energetiku.
Rusům se podařilo vyrobit první atomový ledoborec na světě a od Kokosa jsme se dověděli, že na centimetr krychlový atomu může ledoborec jezdit celý rok. Ve srovnání s několika vlaky uhlí to bylo působivé přirovnání.
ale dobře se to poslouchalo, ne? je přece fajn mít kámoše, co mají takový skvělý ledoborce /letadla, tanky, radary a jiné důležité věci/ : -)
Skutečně ? Tak na to jsem velmi zvědav :-). Mohl bys třeba nastínit jak a proč by k tomu mělo dojít ?
p.s.: miluji věštecký doomsaying ;-))
To abychom si chystali špagát....??....
Ty nechceš o průběhu vyprávět vnoučatům !?
8-)
Až přijde ta "plánovaná" Apokalypsa,budu se na to dívat z nebe.A vnoučata to poznají v reálu.
Člověče ty se směješ, ale já teda nevím....
Už nevím, kde jsem k tomu došel, ale četl jsem si od nějakýho chlápka ověnčenýho titulama před i za jménem jakési pojednání a zaniklých civilizacích v minulosti a o tom, co měly společné. Sepsal, teď už nevím kolik, průvodních znaků, které naplnily všechny těsně před pádem do barbarství. Znělo to logicky a nenašel jsem v tom žádnou chybu. No a když to aplikoval na současný stav naší civilizace, tak už jsme naplňovali v podstatě skoro všechny znaky.
Nechci tím tvrdit, že nemáme šanci, MÁME. ALe myslím si, stejně jako ten pan profesor, že stojíme na hraně a měli bychom si to uvědomit....
Promiň, ale opravdu se mohu jen smát. Principem naší civilizace je a) vzdělání a b) specializace. Za barbarství považujeme srkání polévky. Existuje příliš mnoho inteligentních a mocných lidí, kteří jsou si vědomi že většina populace by v případě "pádu civilizace" velmi rychle vymřela - žízní, hlady, nemocí, zraněním. Tyto chytré a mocné nevyjímaje. Proto k tomu nikdy nedojde, oni to nedopustí.
Existuje řada účinných (a více čí méně hummáních) způsobů jak eliminovat případné hrozby v podobě "začátku konce civilizace". Počínaje stanným právem a zákazem vycházení, pokračuje přes nevolnictví a konče válkou.
Na hraně stojíme, to máš pravdu. Ale nekoledujeme si o zánik své civilizace. Koledujeme si o to, že dostaneme důvod si opět začít vážit prostých radostí, elementární svobody a faktu že máme co do huby.
Tvoji víru bych chtěl mít...
já taky...
ono taky kromě víry lidstvo v rukávu žádný velký trumfy nemá
Víra je v tomto případě zavádějící výraz. "Vědomí" se hodí lépe.
to se samozřejmě klidně směj, to je v pořádku. Veselá mysl je půl zdraví! ;o)
Ovšem tvoje přesvědčení sdíleli například Římané i Aztékové a spousta dalších....
Když se ptali po druhý světový válce tuším Einsteina, jakými zbraněmi si myslí, že se povede třetí světová válka, tak odpověděl, že neví, ale že je přesvědčen, že ta čtvrtá luky a šípy...
Víš, já souhlasím s tím že tohle: "Existuje příliš mnoho inteligentních a mocných lidí, kteří jsou si vědomi že většina populace by v případě "pádu civilizace" velmi rychle vymřela - žízní, hlady, nemocí, zraněním. Tyto chytré a mocné nevyjímaje" a tohle: "Existuje řada účinných (a více čí méně hummáních) způsobů jak eliminovat případné hrozby v podobě "začátku konce civilizace" je pravda, nicméně zase existuje (a ještě víc jich existovat bude) spousta idiotů a vlastním egem posedlých magorů (viz kreatrury jako Hitler, Stalin, Chomejní atd.), v jejichž silách je a bude svět možná zničit, ale zcela jistě totálně vykolejit....:o(
Což se Tebe ale vůbec netýká, protože jsi dospělý a svéprávný člověk :-(
To máš sice pravdu, ale v jejich silách to není, a že se někteří skutečně snaží. Klasický způsob masivní síly už nevychází, ten skončí maximálně tak jako dlouhodobé status quo (studená válka). Aktuální nástroj je terorismus, ale je jen otázkou času než se najde nějaký kompromis mezi mírou soukromí a osobních svobod, a mírou detekce potencionálního rizika.
To že k zániku naší civilizace ještě nedošlo a podle mě ani nedojde (k její přeměně či dalšímu vývoji ano, časem) je její přílišná závislost na majetku a pohodlí. Dříve byl toto většinou problém, protože s mírou pohodlí a civilizovanosti absentovala bojeschopnost obyvatelstva, což je v kombinaci se závistí jiných, méně šťastných národů (či jiného přesvědčení) dělalo snadným terčem. To v době profesionální armády a pokročilé techniky postrádá význam. A ačkoliv čím dál více řadových občanů protestuje proti armádním výbojům do zahraničí, pochybuji že by byť jediný nesouhlasil s obranou vlasti v případě útoku ZE zahraničí.
A teď ten druhý, hlavní bod - dnešní technika umožňuje sledování a publikování informací ze světa na hodinové, ne-li minutové bázi. Z dokonce i tak odřízlých a střežených lokalit jako je Barma ty informace putují. V Barmě ovšem k žádnému zásahu nedochází - protože neohrožuje současnou civilizaci, nežádá o pomoc, a nepřichází v ní žádná velmoc o peníze, neexistuje tam vojenský zájem. Jsem si nicméně jist, že kdyby existoval sebemenší náznak toho, že Barma vlastní jaderné zbraně a tamní junta se rozhodla "expandovat", operace "blesková bouře" by trvala asi tak dlouho, jak trvá dostat přes moře plně naložená transportní letadla US Navy.
A to samé platí pro všechny další národy. Kdyby se dnes sbírala národní socialistická strana v Německu tak jako v roce 1937, pak by nejpozději při opakování-se 1.9.1939 stála na Německo-Polské hranici kompletně mobilizovaná armáda NATO s podporou jednotek OSN.
PROČ by to bylo jinak než dřív ? Svět se změnil. Nejsme jednotlivé státy, jednotlivé kontinenty. Žijeme v globalitě s okamžitě dostupnou informací a v případě potřeby centralizovaným řízením. Cokoliv by současný způsob života té mocnější a především organizované většiny chtělo ohrozit bude smeteno dřív, než se o tom řadový občan vůbec dozví.
Dokážu si představit mnoho různých způsobů vývoje naší civilizace. Může se vyvinout v globální policejní stát (vivat Orwell ;-))), nebo naopak v neuniformní individualistickou a požitkářskou společnost, těžko říct. Ale bude se vyvíjet, možná přizpůsobovat. Ne ZANIKAT. Zaniknout / padnout nemůže, na to už je stádium příliš pokročilé a v provozu.
"A ačkoliv čím dál více řadových občanů protestuje proti armádním výbojům do zahraničí, pochybuji že by byť jediný nesouhlasil s obranou vlasti v případě útoku ZE zahraničí."
Tak tomu moc nevěřím. Stačí se podívat, kolik lidí nesouhlasí s naší účastí v NATO, konec konců i ty mluvíš o "armádních výbojích" a ne třeba o snaze vázat teroristy na jejich území.
Tvůj příspěvek nechápu.
Ale jo, to všechno co povídáš je jedna strana mince a na ty věci, o kterých mluvíš to bude možná i stačit.
Jenže už dávno nebojuje jeden stát proti druhému. Čím dál tím více nebezpečných zbraní se dostává do rukou či jedinců, kteří nejsou vázáni na nějaký stát. Je jen otázkou času, kdy bude nějaký idiot posedlý džihádem vlastnit jadernou pumu a někam s ní plácne. A ta provázanost a globalizace nám bude naopak přítěží, když zmizí dvě tři města z mapy evropy. Všechno je vázané na všechno a aby se ekonomika zhroutila si myslím není tak těžké. Stačí se podívat jak taková pitomost jako krach nějaký banky na druhý straně světa má dopad i na Evropu i na nás.
Takže jo, dokážu si představit krach, kdy se lidé najednou zničehož nic budou mít dost bídně a najde se nějakej debil, kterej je začne houfovat, aby se šli najíst jinam....
Dokážu si představit i ty varianty, cos nadnesl ty a dokážu si i představit, že zanikneme v klidu v tichu, protože přestaneme vycházet a budem sedět u svých počítačů násobné úrovně v porovnáním k dnešku nacpaní drogama a připojení hadičkama na umělou výživu někde v plně automatizovaných krabicích. Dokážu si představit všechno. CO z toho nastane a co se stane nevím. A pro mě osobně je tím život tak zajímavej. Tím, že se nedá spolehnout ani na to, co bude zítra. Jen s menší či větší pravděpodobností předvídat.
V Německu (a pravděpodobně i jinde ve světě) se už nějakou dobu spontánně vytvářejí regionálně měny, které nejsou navázány na euro ani žádnou další světovou měnu. Platnost takové regionální měny je omezena na určitou oblast a její hodnota se prakticky nemění. Banky vznik regionálních měn tolerují. Smyslem těchto měn je udržet hodnoty v místě jejich vzniku, což je přesně opak globalizace.
prosím zdroj...
dík
http://www.tagesschau.de/schlusslicht/geld100.html
http://www.regionales-wirtschaften.de/18.56.0.0...
http://idw-online.de/pages/de/news272646
http://www.regiogeld-altona.de/
http://www.xn--brgerblte-q9ag.de/
http://en.wikipedia.org/wiki/Chiemgauer
Nezlob se, ale... NAYVKO! (všimni si, že ti dopřávám pěkně tvrdé. íčko dle vzoru chlapy, tj vždy s tvrdým:-)))
Ona se totiž vždy najde nějaká kurw.. která vyje.e i s tou supercivilizací...
Fakt ? Klidně i naivka, s měkkým a malým ;-)))
A ne, nesouhlasím. V minulosti se našlo dost k*r*w, co vyje*ali s jinou civilizací proto, že napřed vyje*ali se svou vlastní a ti za humny o tom neměli ani tušení. To dneska nehrozí. Život jakékoliv podobně nebezpečná ku*wy dnes má váhu přesně 9.1 gramu (tolik váží kulka do Dragunova).
a kdo je tou vyšší autoritou, která pozná a rozhodne o aplikaci 9,1g?
Kdokoliv s dostatečnou pravomocí u jednotek k tomuto určených (tajné služby, speciální armádní jednotky atd.) na základě identifikace rizika bez možnosti mírového řešení od instancí nejvyšších, např. mezinárodních válečných soudů, summitu NATO atd. Paradoxem je, že podobné nebezpečné osoby se v první řadě vždy dopouštějí zločinů proti lidskosti a tak jde v podstatě o provedení popravy po odsouzení v jejich nepřítomnosti, neb se nehodlali dostavit k podání vysvětlení ;-))))
A proč tě to vlastně tolik zajímá ? Máš snad v plánu svhrnout civilizaci (džihád, atomová válka apod.) a nelíbí se ti že by se s tebou někdo mohl takto "nepárat" ?
než američani expandovali do Iráku,tak měli plná ústa "blitzkriegu", mluvili řádově o týdnech a podívejme se do Iráku dnes, jak dlouho už tam amíci trčí? a jak blízko / či spíš daleko/ je jejich odchod? kam válka postrčila jejich ekonomiku je celkem jasné. omyl západní /tkzv. vyspělé/ civilizace je v tom, že považují, stejně jako Ty, Barmu / možno dosadit i jiné státy/ za něco podřadného,kdy stačí zadupat a všichni se TAM poserou. ale fanatický terorizmus se šíří právě z takových míst a ti lidé strach rozhodně nemají
Není to jenom fanatický terorismus,dokonce nikdo nedupe,aby tyto státy zastrašil.V mnoha zemích(hlavně Afrika)zuří občanské války,kde genocida je normální,problém není řešitelný(zatím)-ale neohrožuje velmoci.Mezinárodní jednotky mají zakázáno používat zbraně,pouze fyzicky oddělují znepřátelené strany.Nikomu bych nepřál prožít hrůzy,které jsou tam na denním pořádku, statistiky jdou do milionů obětí a velitelé jednotek pláčou(skutečně!!),poněvadž nemají mandát k zakročení.A zbrojní průmysl má byznys.
Stačí se zamyslet jenom nad tím,kde např.Palestinci,Iráčané,Syřané, Iránci, Al Kaida berou zbraně a co by jejich nositelé(t.zv.bojovníci za svobodu) dělali,kdyby byl mír??Pracovali?--pchá-oni neví,co to je.
Viz. co napsal Jinec - problém Iráku a podobných zemí je, že nejsou rizikem jako celek, ale jen zlomek tamní populace, který nelze zlikvidovat bez obrovských ztrát na straně civilistů. Armáda je kladivo, ne skalpel, a k vyříznutí nádoru (což terorismus je) se nehodí. Což ovšem nemění nic na faktu, že ačkoliv je terorismus velkým strašákem, naše civilizace se z něj nehroutí.
jasně, hroutí se jenom banky
Dobře, tak mi tedy řekni co ještě se hroutí ?
Jde o to, čemu říkáš civilizace.
V minulosti bylo mnoho různých civilizací — a nepochybuji o tom, že o existenci mnohých nemáme ani tušení — a všechny měly společné to, že na vrcholu svého vývoje zanikly. Současný stav naší (= západní) civilizace silně připomíná zánik Římské říše. Lidé ve své většině jsou pohodlní, žijí konzumním způsobem, došlo ke značnému úpadku mravů a přestává zájem na podílení se na obranyschopnosti státu. V této situaci nastupuje barbarská civilizace, která tu rozvinutou rozvrátí a postupně ovládne. To se neděje mírovými, ale válečnými prostředky. Na dobu několika staletí dochází k rozvratu, poté se vítězná barbarská civilizace začíná kultivovat a rozvíjet, atd.
...načež dosáhne opět vrcholu, lidé zpohodlní, žijí konzumním způsobem, dojde ke značnému úpadku mravů a přestane být zájem na podílení se na obranyschopnosti státu. V této situaci nastupuje opět další barbarská civilizace... A tak je to pořád dokola... A s tím nenadělá nic ani Mr. Medvěd... ;-)
Akorát je blbý, když ten sešup člověk zažije. Lepší je se o něm učit v dějepisu.
Každá doba má něco do sebe... Zase budeš moct říct, že jsi byl u toho, když ta současná "civilizace" šla do háje... :-)
Souhlas. Akorát to, že Římané považovali celé své okolí včetně svých nástupců za barbary neznamená, že to barbaři byli. Jestliže jejich stát se rozpadl a ten "barbarský" byl na vzestupu, nabízí se otázka, kdo byl ten civilizovaný a kdo byl ten barbar...
To že byl na vzestupu, neznamená, že nebyl "barbarský". "Civilizovanější" společnost je více zranitelná. O té dnešní to platí několikanásobně.
Otázkou je, zda byli Římané vůbec ti civilizovanější: žranice s připravenými pavími brčky, by v případě nasycení mohli hodující pokračovat, krvavé hry, přebujelou (na svou dobu) státní byrokracii a vysoké (na svou dobu) daně, rostoucí vliv křesťanství - to vše považuji za barbarství a předzvěst úpadku.
Já mohu považovat za civilizovanější střídmě a zdravě žijící kmenové svazky, jako byli Hunové, Burgundi, Langobardi, Ostrogóti, ... žili přiměřeně své době (zemědělci, lovci, válečníci), měli jednoduchou a funkční (protože přirozenou) organizační strukturu (hierarchie a rodové zřízení), prostě žili přiměřeně své době.
co je přiměřenost své době? Je přiměřené dnešní době používat počítač a auto, nebo ne přiměřené dnešní době pást ovce a pěstovat brambory na úbočí Anatolskejch kopců? Jepřiměřený dnešní době vysílat satelity do vesmíru? Nebylo tedy přiměřený době Říma budovat sjízdné silnice a mramorové chrámy?
Nevím. Počkej tak 1-2 tisíce let, historici ti to pak řeknou;-)
:-)
abych se dočkal...
Jak tohle čtu, tak se na to zlato snad vyprdnu a budu investovat do zbraní. :-))
Nejen že si zajisíš bezpečí,ale zbraně jsou druhá nejvýnosnější komodita.
Největší hodnotu bude mít voda.
A to je absolutní pravda. O vodu (pitnou) bude boj.
Tak to abychom si zvykali na pivo;-)
Tak s tím bych problém neměl... :-))
Na různých místech světa se už vedou lokální války o vodu.
Tak a další téma je díky Medvědovi v pr... :-/
Opět se budou stavět mrakodrapy plné rérotiky hodné možná tak 50-tých let minulého století...
Tak nepřidávej do míchačky :-)
Už nepřihodím ani lopatičku ;-)
Ještě k původnímu tématu ...
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku...
Puchejř to v rámci předvolební agitky vidí překvapivě opačně:-D
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/domaci...
Puchejř především nevidí.... a i kdyby viděl, k ničemu by mu to nebylo, protože jeho mozek ten vizuál nedokáže zpracovat do ničeho použitelnýho, na to nemá kapacitu.
Tenhle link si sem dávat nemusel..., to se vždycky zastydím, že jsem taky čech.
A už to začíná...
http://ekonomika.ihned.cz/c1-28861920-prvni...
Nevím jak naši odpovědní mohou pořád urputně papouškovat, že nás se to až tolik netýká...
Musejí, jinak by propukla panika, lidé by vtrhli do bank pro úspory, banky by se položily a pak by se nás to dotklo zcela určitě. ;-)
Zato takto lidé budou ještě 1-2 týdny věřit chlácholení státu, pak se teprve vrhnou na banky, banky se položí tak jako tak a v ideálním případě už lidé nebudou věřit státu ani slovo.
Obávám se, že takto to nebude. Po pád bank to bude probíhat stejně, ale pak se vyloupne nějaký oranžovorudočernozelenohnědý politik, který prohlásí, že za všechno můžou imperialisté, kapitalisté, bankéři, továrníci, kulaci, církev, obchodníci, živnostníci, podnikatelé, židé a ODS, a že nejlepším lékem je kontrolovat více trh, tj. znárodnit strategické podniky.
A jedeme znovu, od roku 1946.
Někteří si toho jsou docela vědomi ;-)
http://ekonomika.ihned.cz/c1-28864680-sef...
Poněvadž tento pán kope za EU,bude prohlašovat,že je nutno obnovit důvěru v EU a to tak,že všechny státy unie musí postupovat stejně při odvracení t.zv.krize.Zásahy státu se nebudou nazývat znárodňováním,ale podpůrným programem,odkupem podílů finančních domů a možná se i dočkáme nových sousloví a obratů.
Dva týdny představují asi 135 mld. Kč v HDP...