Ahoj všichni, co si myslíte o následujícím:
Ve škole, kde pracuju, se nám konečně podařilo instalovat kryté stání se stojany na kola (do školy jezdí na kole často i žáci). Přístřešek je na školním dvoře a počítá se s tím, že každý uživatel si kolo zamkne ke stojanu. Dvůr je většinu času sice zamčený, ale přístup přes plot není problém a navíc v časech začátku/konce vyučování musí být logicky odemčeno. Nastává problém, co by se stalo, kdyby něčí kolo bylo buďto ukradeno, nebo poškozeno, zatímco parkuje na školním dvoře. Tím, že zařídila stojany, stává se škola zodpovědnou za škody na kolech, nebo ne? Jaký předpis se na to dá uplatnit? Zajímá mě váš názor, popř. váš výklad zákona, odkazy nebo zkušenosti z vašeho pracoviště... Moc díky.
Tak tohle by mě taky docela zajímalo. Jednou jsem podobný dotaz poslala na nějakou organizaci, která mi byla doporučena, coby znalec této problematiky. Bohužel mi žádná odpověď nepřišla. Podle mého "selského" rozumu, pokud škola poskytne takovýto prostor (uzavřený) k ukládání kol, přebírá za ta kola i zodpovědnost.
U nás je to řešeno tak, že žáci parkují kola na soukromém dvoře škole nakloněné rodiny. Na začátku roku je jim to písemně nabídnuto s tím, že mají možnost si tam kola uložit, ale majitel nenese žádnou odpovědnost za kola tam uložená. To musí rodiče dětí, které to chtějí používat podepsat. Nevím, kde to má svá právní úskalí, ale když uvažovala škola, že by to dětem nabídla "ve své režii", zjistila, že je to v podstatě neprůchodné. (pojištění, atd.)
Mimochodem v místní malotřídce nechala obec udělat velkou klec na kola s tím, že tam učitelka žáky s kolem pustí a pak je zase překontroluje při odchodu. I když je to vzhledem k počtu žáků bezproblémové, často jsem nacházel nezamčená kola různě opřená o budovu. Oni ti žáci ani za tou účou nezašli!
Co takhle umístit ke stojanům ceduli: "Škola nenese za přechovávané kola žádnou odpovědnost, komu se to nelíbí, ať parkuje jinde".
Nevím jak to bude v souladu s českým právem, ale nevím proč by škola měla odpovídat za špatně zamčená kola atd. Přijde mi to podobné jako kdyby studentovi někdo během přestávky ukradl mobil a on se domáhal náhrady po škole.
Pro takto vyhrazený prostor by škola musela zřejmě určit nějaká pravidla. Minimálně že kola tam uložená musí být zajištěna zámkem. Kdo by taková pravidla nedodržel a bylo mu kolo ukradeno, žádnou náhradu by nemohl na škole vymáhat. Vycházím z podobné situace: pokud žákovi ve škole někdo ukradne věc (mobil, oblečení, ...) z místa určeného k ukládání takovýchto věcí (zamčená šatní skříňka), pak může žádat po škole (resp. smluvní pojišťovně) finanční náhradu.
Z jine diskuse loni na pravnickem diskusnim foru:
Otazka: ahoj, mohli byste mi prosim poradit, nechala jsem kolo v arealu zamestnavatele, v oplocenem prostoru urcenemu jenom na kola a motorky (klec), do ktereho je pristup na zamestnaneckou kartu, cele misto je navic hlidano kamerami, tak mi ani neprislo nic hrozneho na tom, ze jsem ho nezamkla jeste svym vlastnim zamkem, vyzvednout jsem si ho sla az za pet dni, protoze mi predtim nebylo dobre a kolo nikde...mam protokol od policie i doklady ke kolu a chci se zeptat, jestli mam narok na odskodneni od zamestnavatele?
Odpoved: viz. §204 zakprace, zamestnavatel odpovida za skodu na vnesenych vecech, a to zcela - musis jen uvedomit zamestnavatele do 15 dnu od chvile, kdy jsi skodu zjistila.
Mozna by mohl operovat tim, ze kolo nebylo zamceno, a tim odpovednost snizit, ale urcite se ji nezbavi uplne.
Nasledne se rozpoutala diskuse jak mohl zamestnavatel vedet, ze je to zrovna neci kolo a ne kolo toho kdo jej odvedl, ktere jsem nerozumel. Vysledek vsak zustaval - pokud organizace vyhradi prostor pro uschovu cehokoliv nemuze se zcela zbavit odpovednosti za veci tam vlozene.
Tolik nazor lidi z jednoho diskusniho fora, ktery okrajove souvisi s dotazem ;-)
Ano takto by to fungovat mělo. Ale je tu problém s výškou finanční úhrady, která je při odcizení kola celkem dost velká. U nás ve škole se o něčem takovém také uvažovalo, ale sešlo z toho v okamžiku, kdy pojišťovna vyžadovala výrazně zvýšit pravidelné platby. Prostě na to nejsou peníze, takže ani žádný vyhrazený prostor pro kola ve škole není.
Jasně. Potíž je v tom, že žáci na kolech do školy stejně jezdí a nechávají je opřená o šatní skříňky a podobně. Nezamčená. Jsme tak trochu v kleštích - na jednu stranu bychom tento způsob dopravy do školy chtěli jednoznačně podporovat, k čemu by jinak byla všechna ta výchova ke zdraví a k ekomylšení, že ;-) Takže jim nechceme brát elán tím, že je s tím vyhodíme. Na druhou stranu je nutné pro ta kola vyhradit nějaký prostor. Stalo se tedy - fakticky se stav nezmění (leda k lepšímu), ale abychom nebyli případně bití na tom, že jsme "vyhradili prostor".
Pokud by nám rodiče žáků podepsali, že souhlasí s tím, aby tam dítě parovalo kolo, a nesou odpovědnost za případné škody - má to v případě potřeby nějakou právní platnost?
Tak to by mě taky moc zajímalo. Jedině se zeptat nějakého právníka. Haló, je tu někdo takový?
2) Je-li s provozováním nějaké činnosti zpravidla spojeno odkládání věcí, odpovídá ten, kdo ji provozuje, fyzické osobě za škodu na věcech odložených na místě k tomu určenému nebo na místě, kam se obvykle odkládají, ledaže by ke škodě došlo i jinak.
(3) Odpovědnosti podle odstavců 1 a 2 se nelze zprostit jednostranným prohlášením ani dohodou.
Pokud je to tak, tak je to jednoznačně proti kolům ve škole.
Pak zbývá co nejlepší systém prevence. Vtloukat do žáků, že si mají kolo zamykat, nenechávat na kole tachometry, světýlka, atd., kamerový systém, omezený přístup ke kolům v době mimo začátek/konec školy.
Myslím, že když dnes není problém a na kolech se do školy jezdí, nemusí být ani příliš problémů v budoucnu, zdá se že se žáci k cizím kolům chovají slušně.
Jediná věc, která to komplikuje je to zvýšená cena pojištění. Na druhou stranu, nesnížila by jednorázová investice do kamerového systém cenu pojistky? Ale zase pozor, kamerový systém musí být registrovaný na úřadě pro ochranu osobních údajů, viz: http://www.uoou.cz/index.php?l=cz&m=bottom...
Kamerový systém používáme i v jiných prostorách, nejspíš by šlo ho rozšířit - díky :-)
Zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník - Hlava druhá: Odpovědnost za škodu
Takže tohle se na to vztahuje, jo?
plus odpovědnost zaměstnavatele za škodu dle zákoníku práce. Ale tam záleží, jestli to bude posouzeno jako škoda přímo související s výkonem zaměstnání
Napadá mě, nedalo by se to vyřešit tím, že by byl prostor pro parkování kol pouze doporučen?
Aha, to je zajímavé... Mění se tím právně něco, nevíte někdo?
a co když tam nebude prostor určený pro odkládání kol. Jen se to v jakémkoli jiném prostoru zakáže. Nic víc...
Nebude se přikazovat, že se to musí odkládat tady, nebude se říkat, že to je odkládací prostor pro kola. Ne není, jen to kdekoli jinde v areálu školy bude zakázané....
....zamestnavatel odpovida za skodu na....
je žiak zamestnancom školy? Je mnoho parkovísk kde sa vyberá poplatok za parkovanie, ale majiteľ, zriaďovateľ či prevádzkovateľ nezodpovedá za škodu.
Jenže to zpravidla bývá poplatek za pronájem parkovacího místa na dobu určitou.
skola musi byt ze zakona pojistena a toto je tam zahrnuto taky.
Dobrá, ale mění se tím podmínky nebo výše pojistného?
to záleží na pojišťovně, ale pokud budou platit 10 čórnutých kol ročně, tak to určitě vliv mít bude. Něco jako když nám po povodních "přes noc" zvýšili pojistné domu z 46 000,- na 250 000,- ročně :-)
Jo tak :-) No, podle dosavadního stavu by to byly spíš 2x ročně povolený spolužákovy ventilky...
Díky moc všem, skutečně mi pomáháte, vážně. :-)
Rýsuje se mi tedy nějaké kombinované řešení typu "opatrné označení+kamerový systém+ošetření pojistky". Prohlášení rodičů tedy vyřazuji jako podle zákona zbytečné... Souhlasíte?
Vzhledem k tomu, že to zjevně není úplně jasná a dořešná problematika, moc rád si přečtu další názory a návrhy.