Včera večer mi soused daroval takové ty zahnuté překapávací skleněné trubičky a několik velkých lahví od okurek se zátkama, že prý to musím zkusit ...
Děláte to doma? A z jakého ovoce? A kolik toho do té lahve od znojemských okurek? Můžete se se mnou prosím podělit o vaše zkušenosti?
(pamatuju, že když jsme byli na Mácháči, tak v novinách psali, že v téhle zemi je 600 tisíc alkoholiků, ale to přece neznamená, že když vyrobím pár desítek - stovek litříků, tak že se k nim nutně musím přiřadit :-))) ).
A mohu se dopředu zeptat,jak Tě máme oslovovat?Pane "velkododavateli"nebo "samospotřebiteli"?
Vyrábím víno z rybízu - černého, červeného i bílého, z angreštu a vinné révy. Tohle všechno mi roste na chalupě. Používám vinné kvasinky, které koupím v drogerii - tekuté jsou lepší, a řídím se podle návodu, který je tam napsaný. Z jablek vyrábím burčák, ten nechám rok kvasit a pak jej vypálím. No a pak vařím pivo. Tolik můj příspěvek k alkoholické obci :-)
...Víno se snad vyrábí pouze z révy vinné, ne?... (Aspoň tady u nás)....
... A výrobce přece nemusí být nutně alkoholik....
Kromě vína z vinné révy jsou i vína ovocná a ta se dělají ze všeho možného. I z planých švestek. Aspoň tady u nás :-)
Hašek se ve svým památným spisku zmiňuje v pasáži o odhodlání políra Vejvody z Vršovic abstinovat i o vínech lihuprostých, dokonce bez alkoholu.
Jinde zase zmiňuje Károryho(nebo jak se jmenoval) kořalku proti třeštění opilců. Konce ovšem byly tragické :-)
Dostal jsem semena kolumbijské Calebasum bulbis (tykev vománková), loni jsem předpěstoval sazenice a letos budou první tykve. Je to rostlina tříletá, plodyse musí nechat na záhonu přes zimu kvůli vyššímu obsahu cukrů. Sklidím na jaře, rozemelu a napodzim bude burčák.
více či méně poživatelný alkohol se dá vyrobit z čehokoli. Zkus cokoli, co najdeš. Čím více vlastního cukru tím lépe, ale jde to vlstně ze všeho.
Vzpomněl jsem si na Čonkina:o))))
Mimochodem, kdes byl v neděli? Jsem tě na Opatově marně hledal....
Z hroznů pro sousedy, ze zhnilých jablek pro Pražáky:-D
Dělám pouze pivo. Zatím :-) Ale momentálně ne, neb nemám chlazení a teploty jsou příliš velké. :-(
Ale o ovocném víně už jsem taky přemýšlel. Že by vyplnilo hluché pivovarnické období a bylo by něco vlastního na zimu. V zimě domácí víno, v létě pivo ;-)
A je to jasné! Navrhuji, aby na srazech byly degustovány nejen výrobky domácí kuchyně, ale též produkty domácích "pivovárků" a "vinařských závůdků". Nebuďte takoví sobci a myslete i na ostatní (degustátory). 8-)))
Nevíš, páchají-li ve Starém Plzenci ještě nápoj, druhdy označovaný jako víno?
8-)
Ve Starém Plzenci funguje závod "Bohemia sekt", který posílá na trh několik druhů "šumivého" vína stejného názvu. O jiných vínech nevím, z tuzemských vín kupujeme pouze moravská.
dobrej nápad............jen si říkám, jestli by pak mělo cenu tahat s sebou ty kola :))))
Ano! Ano! Nákolácké srazy bez kol zato s domácím vínem! Beztak je cesta vlakem do Oslavan s koly logistický problém.
Já jsem s výrobou vín dříve trochu experimentoval. Zahradní plody jako jablka a rybíz mě nezajímaly, vyráběl jsem víno z bezinek a z březové mízy. Z obojího se s nevelkým úsilím stalo velice dobře pitelné víno. Potíž byla v tom, že jsem svou produkci (10l ročně) nestíhal vypít, tak jsem se na to vykašlal.
Tak já mám problém naprosto opačný. Všechnu svou produkci stíhám vypít v rekordním čase. Takže stále je málo. Teda nepiju to jenom sám ale dost pomůže rodina a kámoši.
Obávám se že jim to chutná :-)
Z březové mízy???????? To je úžasný, jak si se k ní dostal? Tos nechal kvasit nařezaný březový polínka?
Teda já se musím přiznat - před 18 rokama jsme doma udělali šípkový víno. Několik lahví. No a pak - když se mi narodili dvojčata kluci - tak jsem si řek, že se to musí zapít. Bylo to dobrý, hodně sladký, a určitě zdravý - spousta vitamínu C! Vypil jsem tenkrát tři půllitry - jo, pil jsem to z půllitru.
Byla to neděle. Do práce jsem šel až ve středu. Dva dny jsem tenkrát hledal svou identitu ... :-)))
Vždyť ty jsi odborník! Tak proč tady mlžíš a sháníš odborné rady? 8-)))
Březová míza se získává na jaře v době než naraší pupeny. Nařízne se kůra, a mírně sladkou mízu zachycuješ kovovým žlábkem do připravené nádoby. Je třeba přidat cukr a trochu citronu protože míza není vůbec kyselá. Potom se postupuje stejně jako při výrobě jiných domácích vín. Výsledná chuť je trochu dřevitá, velice příjemná.
Myslím, že někde v Británii dělají březové víno celkem úspěšně ve velkém.
Zajímavé. A my jsme na koleji jen trapně kvasili rýži. Stejně je obdivuhodné, jak co lidstvo nemůže sežrat zkusí alespoň vypít. Nebo naopak?
Našel jsem ve sklepě zapomenutou lahvinku březáku ročník 2004. Chutná báječně, vypít to zatím nemůžu, protože beru antibiotika, tak sem dal alespoň trochu do bábovky. :-)
http://www.hobby-info.cz/art.php?id=vino
U kámoše ze studií jsme byli ve sklépku v Josefově (u Hodonína) a kromě vína jsme měli tu čes ochutnat zkvašenou šťávu z višní. Bylo to něco tak dobrého a pitelného, že jsem se úplně zapomněl zeptat, jak se to dělá.
mam kamosa laciho od nas z juhu, taky avar no ten ho robi z hrozna.... obcas z ribezle, ale v konecnom dosledku je to vzdy samoser. na druhej strane aspon svojim pacosom nemusi predpisovat gutalax--}}
fajnový je burčák z agátového kvetu, je na nerozoznanie od hroznového, lenže agátový je už z jari ;-))))))
to poznáte - zomierajúci hovorí synovi: Poviem ti veľké tajomstvo, víno sa dá vyrobiť aj z hrozna.
Tak už máš ten recept na domácí víno?? Hrozny mi zrajou a nebudu vědět co s nima :-))) http://wert.rajce.idnes.cz/Zpetne_zrcatko_a...
Matláma? Paprťála.
Čéče, co to piješ?? Nějak nerozumím :-)))
Žbruch ! :-))))
I Ty Brute?
nechci se hádat, ale jsem si skoro jistej, že "žbrluch" :o))
http://www.meteleskublesku.cz/?movie=30&...