Mám cyklohypsometer, ale nevím, jak se s tím pracuje. V návodu je uvedeno, že měří výšku a zobrazuje v % stoupání ,či klesání, ale není mi jasné , zda musím nastavit skutečnou nadmořskou výšku v době výjezdu nebo musím před každdou jízdou nastavit 0 nebo co vlastně s tím. Víte-li někdo, prosím poraďte. Gusta
Cože to máš?
Můžeš to napsat česky?
Zadal jsem to do googlu a ten je taky v pr....
Jestli to měří na základě tlaku, tak to musíš občas dokalibrovat i cestou. Tlak se mění nejen nadmořskou výškou.....
Je všeobecně rozšířenej omyl, že cyklohypsometr pracuje podle atmosférickýho tlaku. Je to přístroj založenej na bázi teodolitu šestý generace, měří výšku laserovým paprskem. Automaticky se zaměřuje a procenta stoupání oznamuje předem, což je podstatný pro výběr trasy. Možná jsem nepřesně přeložil výklad z Yahoo, ale gúgl to fakt nezná.
Jenže jsi zapomněl uvést, že běžný cyklohypsometer (dnes nejrozšířenější 2.5 generace) se kalibruje tak, že změří laserovým paprskem vzdálenost k měsíci, takže pokud delší dobu nejedu na kole v okamžiku, kdy je vidět měsíc, přesnost se ztrácí.
To je docela možný, ale ve vývoji je další typ, založenej na principu singularity, rotující v zodiakálním poli. Ten netřeba kalibrovat.
Když googl zklamal, zalistoval jsem Ottovo slovníkem a našel, že už magistr Kelly tohle předváděl Rudolfu II. Ovšem princip zůstal v té době utajen.
Až Jára Cimrman vytvořil první generaci a předal výsledky své práce k dalšímu využití.
Více na: http://galaxytea.blogspot.com/2008/03/hon-na...
Ještě chybí cyklopsychrometr aby člověk mohl nějak objektivně posuzovat to, jak perspiruje. :))
Zvlášť když to mám domů ještě 30 km, je to do kopce a proti větru - to by byly hodnoty... :-)
Tyhlety aparáty závislé na tlaku vzduchu se musí bohužel nastavovat před každým výjezdem na domácí nadmořskou výšku, to je bohužel cena za fyzikální princip na kterém to pracuje. Ale jinak je to docela přesný. Pel.
Presne tak. Muj Polar s barometrickym vyskomerem ma pochopitelne taky ruzny drobny odchylky v mereni, ale nastavovani domaci nadmorske vysky delam jenom vyjimecne. Zajima me spis pocet nastoupanych metru, krivka prevyseni a jiny udaje s ni souvisejici a promitnute do ni potom doma v PC, tohle barometricky vyskomer zvladne presne. Jestli vyrazim z 330 m n.m nebo kvuli pocasi z 312 a dojedu zase do stejne vysky domu uz za dulezity nepovazuju, krivka je stejna, jenom posunuta o kousek nahoru nebo dolu.
Ta přesnost funguje pouze pokud se nemění výrazně počasí. Sice to není nijak výrazný, ale je, podle mého to může udělat až několik desítek metrů.
I víc, už jsem zažil při náhlé velké bouřce změnu výšky na barometrickém výškoměru o 105m. A co jsem se kdysi díval na maximální změny tlaku v krátkém čase, tak při extrémní změně počasí, která je běžně možná to může hodit až ke 150m.
Ale je fakt, že takovéhle extrémní změny nejsou časté a když už jsou, tak ta výška je to poslední, co by mě v tu chvíli zajímalo :-)
Ale jinak zlaté korekce barometrického výškoměru dle gps měření s inteligetním algoritme korekcí na gpsce.
Během celodenní vyjížďky klidně i o 300m, ale to už by bylo počasí "na draka" a ne na kolo :o)))
Změna o 1hPa dělá cca.8m výškových.