Tak prvně jsem chtěl dělat nějakou přestavbu se středovým motorem po tom co jsem četl tady na fóru, měl jsem pocit že kupované kolo s motorem BAFANG MAX drive je slabé po té co jsem mluvil s pár lidmi a nebo pozoroval na cyklostezce jak se lidem jezdí stím to motorem MAX drive tak se mi jeví jako že to není až tak špatné a co koukám když jedu na kole tak drtivá většina má kolo už hotové, chtěl bych stím jezdit do 100 km tak jsem se chtěl zeptat na nějaký tip přijde mi že jsou kola s MAX drivem všechny více méně stejné že si tak můžu vybrat jen kapacitu baterie.Dám tady jeden tip https://www.tivis.cz/detail/crussis-e-cross-7-4... ale nebránil bych se ani horskému kolu pokud by bylo pohodlné na delší trasy a dalo by se zněj udělat tak trochu cestovní do terénu s blatníky nosičem a hladšími plášti.
ještě třeba tohle https://www.elektrokolaostrava.cz/VOYAGER-MRS...
stou 17,5 Ah baterií
nevyznám se ani v kvalitě doplňcích.
Pokud chcete jezdit 100km, tak fakt co největší baterii. Těch 17,5Ah je minimum, za předpokladu, že budete motor zapínat jen do kopců.
Jak píše pobrdny na cesty kolem 100 km je potřeba koupit batrii o co největší kapacitě. Ten dojezd záleží na hmotnosti jezdce, rychlosti jakou hodláš jezdit, terénu v kterém budeš jezdit, na velikosti kol. Pokud na tom chceš jezdit jako na mopedu, stále zapnutá přípomoc nejlépe na max. tak těch 100km s největší pravděpodobností hraničící s jistotou neujedeš a je jedno jestli je to bafang, bosch, shimano nebo yamaha. Jestli chceš horáka nebo treka si musíš rozhodnout sám.
Na základe uvedených informácií nejde poradiť. Chýba váha jazdca, kondička, ochota/schopnosť šliapať, požadovaná rýchlosť, profil jazdených tratí a povrch, a aký má byť pre Vás zmysel elektropohonu - čo Vám má umožniť, čo tým chcete získať...
Ano, přesně tak. Jsou aktivní jezdci, kteří mají elektro jen do kopců, motor zapnou až tam, kde jim dojdou síly a jinak jezdí s vypnutým. Další cesta, kterou si můžete vybrat, je možnost přikoupení další baterie, nejlépe stejného typu, když zjistíte, že Vám baterie na Vaše výlety nestačí. Pak můžete jet na jednu baterii "tam", a na druhou zase zpátky. Ale jak píšu, čím větší baterii bude kolo mít, tím lépe, je lepší mít velkou baterii a nikdy ji nespotřebovat celou, než malou a ždímat ji pokaždé nadoraz, protože to zkracuje životnost baterie podstatnou měrou. Výrobci bohužel osazují elektrokola slabými bateriemi ze dvou důvodů - chtějí srazit cenu a také tu slabou baterii lidi odrovnají dřív, takže budou mít zase novou zakázku na repas či novou baterii. Já "vyjezdil", neboli předčasně opotřeboval dvě relativně slabé baterie, o kterých mě výrobce tvrdil, že na můj motor výkonově stačí, abych až nyní začal uvažovat raději o jedné silné baterii.
váha 100kg v podstatě se mi jedná o to dojet nějak pohodlně ze Vsetína do Ostravy na kole jezdím ale ne zdatně samozdřejmě vůbec nemám představu jaká ta dopomoc kola je ale každý kdo to zkusil mi říká že to je proti klasickému kolu úžasné, vetšinou to budu mít na ježdění do práce caa20km výlety do 50-60km i s navratem a jednou za 2 měsíce do ostravy a na druhy den zpět stím že tam dobiju.Teď koukám že to je tak 75 km tak se omlouvám že jsem chtěl jezdit do 100, trochu jsem to přestřelil kvůli stárnutí baterie jinač jízda spíš na pohodu rychle jezdit nepotřebuji i když počítám stím že pojedu rychleji než na klasickém kole spíš bych jezdil tak abych ten motor zatěžoval tak akorát ale chápu že to kolo budu muset poznat a pak se tomu přizpůsobit co se týče těch dojezdů spíš mi jde o to abych nežil v iluzi že to půjde třeba na nejmenší přípomoc dojet do té Ostravy , profil cest kterými jezdím je ciklostezky 90% a 10% nějakou lesní cestou.jde mi taky o to jestli ty kola co se nabízí jsou víceméně stejné a nebo jsou tam zásadní rozdíly? jak jsem psal mám pocit že to je vše velmi podobné až na baterii víte jestli nějaká značka kola je znatelně lepší ať to co jsem vložil za odkaz nebo i jine značky kolem tech 40 tisíc.
Možná takovéto: https://www.e-pohon.cz/E-totem-Magnum-8FUN-48V... s tím 17Ah aku by Vám měl stačit, s tímhle motorem jsem najezdil 13000km bez závady, lepší je s displejem C965, protože ten Vám ukazuje okamžitý příkon ve wattech, takže se snadno naučíte jezdit úsporně. Ale spíš používat jen slabší přípomoce (dá se tam nastavit 9 stupňů přípomoci a dá se i uživatelsky vypnout limit 25km/hod), ty silnější stupně používat jen v případě nutnosti a mít je jen jako výkonovou rezervu. A motor si nechat hned u nich nastavit s odstupňováním po 10% (1.stupeň 10%, další stupeň 20%, atd. až do 90%), u tohoto typu není problém si případně dokoupit další baterii na nosič a používat je paralelně, aby se šetřily nižším proudovým zatížením.
To ale vypadá jako přestavba nemá integrovaný motor ani baterii tak to bych si samozdřejmě mohl přestavět i své kolo což by bylo asi i levnější, o přestavbě jsem uvažoval dříve stím že bych tam teda dal bud už silnější motor a silnější baterii no ale bylo mi řečeno že jestli se chci vyhnout s problémům přestavby a mít spleť drátu na kole a dolazovat různé problémy tak at si radši koupím nové kolo s integrovanou baterii kde je vše pěkně schované s tím že známý 100kg stim nemá problém taky najet kolem těch 100km tak jsem teda začal koukat na kola hotové stím že vypadají pěkně a doufat že to opravdu bude i pomahat jak se ostatně předpokládá.
Ano, máte pravdu, je to přestavěné kolo, pokud máte dobré kolo, tak bych volil určitě přestavbu a pokud máte strach, že přestavbu nezvládnete, tak si ho nechte přestavět v E-pohonu. Sice nebude na pohled tak pěkné jako originální elektrokolo, ale záleží na Vás, jestli chcete kolo co bude dobře jezdit a doveze Vás kam potřebujete, nebo radši kolo pěkné na pohled, ale s horším výkonem (přestavba může mít motor do výkonu 1000W, originální kolo jen 250W), originální kola nemají možnost uživatelsky vypnout omezení přípomoci, které motor vypne po dosažení 25km/hod, na přestavbu si můžete dát co nejsilnější baterii (osobně bych dal min.48V/20Ah), jezdím na přestavěném 5 let, na prvním motoru 750W jsem najezdil bez poruchy 13000km, ale už je celkově opotřebovaný, tak na něm jezdí přítelkyně a já od loňska jezdím na BBS-HD 1000W a jsem s ním naprosto spokojen. Takže záleží na Vás, jestli se chcete chlubit pěkným kolem, ale budete limitován předpisy Eu, nebo budete mít dobrou přestavbu a budete si užívat pěkné a dlouhé výlety, klidně s brašnami a v kopcích (mám 120kg a jezdím často s plnými brašnami v kopcovitém terénu, tak teď řeším, jak tam dostat 40Ah baterku, abych měl dojezd 150km). Takže na Vašem místě Vaše slušné kolo přestavím touto sadou: motor:https://www.e-pohon.cz/Konverzni-kit-48V-1000W... baterie: https://www.e-pohon.cz/Akumulator-Li-ion... Ale volba je pochopitelně na Vás ...
Koukám, že na Epohonu a i jinde se už mluví a píše jen o středových motorech s PAS senzorem. Ten kit s torsním měřením je v Čechách už definitivně zavržen? EVBIKE ho stále nabízí TS 250, 500 a 1000W.
Do teď jsem si myslel, že PAS senzor je buď frekvenční (hall sondy) nebo torzní, případně kombinovaný. Je to tedy jinak?
Buď se měří frekvence šlapání PAS sensorem, nebo se měří síla šlapání podle zkrutu trubky tvořící osu šlapek. To je to torsní čidlo. Motor Bosh má oba snímače. Ten torsní snímač, pokud má fungovat, je drahý. Když se pořádně nakalibruje a je dost citlivý, tak se to dá používat jako wattmetr pro klasické šlapání. To je pak pěkně drahé a používají to závodníci. EVBIKE nabízí čínský přestavbový kit s torsním snímačem. Má příjemnější, přirozenější odezvu na šlapání, ale je prý poruchový.
PRÝ - to je krásné slovo, a jak vystihuje realitu!
Zatím to zde psala jen Kometa, která s touto informací přišla údajně od EV-bike, když tam konzultovala své - velmi specifické - požadavky na přestavbu a tam jí nakonec doporučili 1000-watový BBS-HD!!!
Proč ho nenabízí E-pohoni nevím, jinde v nabídce zůstal, např. totéž nabízí Apache.
Provozujeme od loňska dvě přestavby, díky počasí jsme vyjeli už i letos a nezaznamenali problém. Sad se k dnešnímu dni prodalo - podle stavu skladu EV-bike - 180 kusů a nezaznamenal jsem nikde "masové stížnosti" na jejich kvalitu! Uvidíme!
Díky, udělal jsi mi radost. Už jsem myslel, že ten torsní kit je zavržen. Přitom má lepší uživatelsé vlastnosti.
Ano, jízda s řízením torzním snímačem se blíží jízdě s "normálním" kolem - v podstatě okamžitá reakce na sílu šlapání, žádné hystereze při přerušení šlapání, a tedy nutnost montáže mikrospínačů do brzd a jakýchsi "gear-senzorů", které odpojují motor při řazení - nutných u motorů řízených snímači otáčení pedálů.
S motory řízenými PAS jsme si užíval 7 let a neberte to jako pomluvu, jen popisuji jejich nevýhody. Zažil jsem s nimi mnoho krásných chvil a po sedmdesátce mi opět zpřístupnily naše kopečky.
Díky tomu, že mi pánové z E-pohonu umožnili vyzkoušení přímých i převodových nábojových motorů jsem volil nábojový převodový motor s volnoběžkou a nikdy jsem tuto volbu nelitoval. Díky znalosti fyziky mi bylo jasné, že převodový motor mi nabídne větší kroutící moment, což je to, co mne vyveze na kopec! Přímé motory v kopcích logicky ztrácejí otáčky a při rychlostech pod cca 12km/h přestávají táhnout a stávají se z nich přímotopy - jak vtipně definoval kolega Jindra. Převodový motor - díky planetovému převodu do pomala (obvykle 1:5) tyto situace zvládá.
To co jsem napsal nevylučuje volbu nábojového motoru, jen s musíme dobře ujasnit účel a terén ve kterém ho budeme používat.
Samotný výkon motoru nevypovídá o tom, jak kolo pojede třeba do kopce. Se vhodně zpřevodovaným motorem s relativně malým výkonem 250W můžete vyjet více než na přestavbovém kole s motorem o výkonu 500W a více, pokud ten motor bude mít převod pro rychlou jízdu (typicky motory BBS). Pokud s takovým motorem pojedete do kopce motor i běžnou baterii brzo upečete.
Při koupi kola se středovým motorem si pohlídejte rozsah převodů, aby byl alespoň cca 260 – 300 %. Většina těchto kol nemá dvojpřevodník, ale ten rozsah může zajistit kazeta, např. 11 – 40z, 11 – 46z.
Čím větší kopce, tím větší rozsah je potřeba.
oprava : ..... rozsah převodů, aby byl alespoň cca 360 - 400 %.
díky za upozornění.
Já jěště položím doplňující otázku,zajímalo by mě jestli vámi uváděný motor 1000w a baterie 20Ah, jestli ten motor tím pádem nespotřebuje větší proud a nakonec dojede stejně jako koupené kolo hotové ale stím rozdílem že dokáže utáhnout větší váhu a nebo kdyby jsme to měli porovnat tak ty dvě kola kdyby jsme použili stejnou připomoc reálnou to známená že by mě neviditelná ruka tlačila stejnou silou, jestli by to přestavěné kolo ujelo dál mnohem dál?a co ještě ktomu že jiný motor než 250w má špatné zpřevodování jak tady někdo uváděl.
Je třeba podotknout, že žádné hotové kolo nemá motor 1000W, ani k tomu není důvod. Pokud má pohon převody dostatečně do pomala (Bafang Maxdrive), stačí i 250W motor pro dosažení dostatečně velkého krouticího momentu (80-95Nm) pro vyjetí prakticky jakéhokoli kopce.
Dôvodov pre 1000W motor je celkom dosť. A keď sa správne dimenzuje aj zvyšok je to radosť jazdiť...
Přesně tak, je vždycky lepší mít výkon v rezervě. Na ježdění po horských silnicích taky stačí Trabant a díky dobrému zpřevodování a lehké karoserii ty kopce vyjede, ale pokud povezu těžší náklad či čtyřčlennou rodinu, tak ty kopce lépe vyjede Oktávka. A podobné je to s elektrokoly - 70kg jezdec nalehko vyjede s 250W motorem ledajaký kopec, ale 120kg jezdec s plnými brašnami tu 250W zavaří. A pokud jde o spotřebu, tak záleží na stylu jízdy - i s kilowatou se dá udržet stejná spotřeba jako s 250W, stejně tak může mít ta Oktávka spotřebu stejnou jako Trabant.
Jen technická - to by byl docela průšvih (a nejspíš šrot bez platných emisí), kdyby měla Oktávka vyšší spotřebu, než Trabant. :-)
Psal jsem o pohonu pro hotová kola, prodávaná v obchodech, jestli si někdo samodomo postaví monstrum s 10kg baterek a kilowattovým motorem, jeho věc, když ho to tak bude bavit;)
No ty převody dělají asi hodně sice to tak rychle nejede do kopce ale asi když je to dobře zpřevodováno to vyjede dost, co jsem viděl u bosche tak tam je na středu u klik hodně malé kolečko tak tam stím převodem asi hodně pracujou,přestavby se mi taky líbí je to taková spravná partyzánština kdy si jde hodně asi hrát stím výkonem a dojezdem a jezit na plyn a nevím co ještě no myslím že to už musí mít ktomu člověk vztah ne jen uživatelský ale samozdřejmě je to i levnější aspoň pro spousty lidí pokud mají kolo a to nemluvím o motorech ve výpletu to je další způsob,já se zeptám jaká je vlastně ůdržba u toho kupovaného elektrokola ten motor si člověk může taky jednoduše rozebrat jako to tady dělají ti co mají dokupovaný motor? Nebo se to musí dát do servisu teď nemluvím o tom když je to v záruce ale po ní co se týče toho čištění a mazání převodů.
Náhradní díly pro motory Bafang Maxdrive jsou běžně k sehnání i na českých eshopech. S domácí údržbou těchto motorů v hotových kolech po záruce bych osobně neviděl problém. Jen třeba dávat pozor na díly pro správný typ motoru, "Maxdrive" je všeobecné označení.
Tak to je dobrá informace díky.
Vyprdněte se na přestavbu a kupte hotové kolo, ušetříte si tak spoustu starostí.
Začněte chodit po prodejnách a vyzkoušejte si různá kola. Baterku co největší, 17 Ah bych bral jako minimum (Vsetín = kopce). Obejděte co nejvíce prodejen v blízkém i širokém okolí, mluvte s prodejci a hlavně na kolo sedněte a vyzkoušejte si ho. Až vám po nějaké době vykrystalizuje nějaký váš favorit půjčte si ho na celý den nebo víkend. Těch peněz za půjčení nelitujte, navíc někteří prodejci pak půjčovné odpočítají z ceny. Ale neuspěchejte to. Začněte hned dokud mají prodejci (snad) celou nabídku.
Ono totiž ty krátké projížďky u prodejny nemají šanci odhalit celý potenciál daného elektrokola, jeho výhody i nevýhody. A počítejte s tím že perfektní levné kolo neexistuje. Ale je možnost si pak to kolo postupně "dodělávat" podle svých potřeb, jak se budou objevovat. Lepší brzdy, dobrá odpružená vzduchová vidlice, ....
Osobně bych do přestavby také nešel (minimálně do doby, než přestavbové sady budou parametrově (zejména převody) srovnatelné s motory pro hotová kola, př. s motory Maxdrive). Letošní modely elektrokol mají obvykle baterie s kapacitou 630Wh (obvykle z článků Samsung 35E, v konfiguraci 10s5p). Dojezd 60km může být reálný, viz test v relativně těžkém terénu (s dopomocí pouze ECO) https://youtu.be/YIIPhWKIOrA?t=1038
Docela dobrý poměr funkce/cena má třeba Mountfield Mount 7.0. Leaderfox se v tomto pro letošní rok docela zhoršil.
pěkné video díky za tip.
No tady té cestě jsem se chtěl vyhnout chodit po prodejnách a zkoušet a zkoušet, čekal jsem že mi své zkušenosti a návrhy budou zděleny tady.Ale vyzkoušet kolo na vlastní kůži je asi nejlepší to vám dávám za pravdu.
.... a k tomu putování po prodejnách si přidáte postupné nasávání informací ze všech možných zdrojů včetně starších debat zde na fóru.
Akorát já už to chtěl koupit teď na začátku sezóny ať si ji užiju a taky dokud jsou nějaké slevy.
Tak šlápněte na plyn a rychle začněte se seznamováním s e-koly, ať si užijete sezóny. :-)
P.S ... proč si nepůjčíte e-kolo od toho známého ?
No mám to v plánu už rok ale zatím se to nepodařilo je z ostravy my tam jezdíme za rodinou většinou na otočku tak nám to ještě nevyšlo.
Ja bych nejdriv zeptal na nekolik veci:
1. S jakou rychlosti chcete jet po rovince a do 5% kopce?
2. Jakou max vahu muze mit kolo?
Podle toho lze resit, jake elektrokolo bude vhodnym a jake nebude.
Pro 75-100km dojezd po cyklostezce ja bych doporucil baterku alespon 1kWh, skoro zadne vyrabene kolo s jednou baterkou to nema.
Tu baterku 1 kWh jsem u kol se středovými motory taky neviděl. Holt bude při výletech do Ostravy nutná jedna přestávka na občerstvení a dobíjení baterky.
Pokud baterek je 2, tak 1kWh je mozne i u kola so stredovym pohonem:)
to máte nejspíš pravdu.
Rychle jezdit nepotřebuji a ta druhá otázka ja si myslím že budu zatěžovat kolo s brašnama tak maximalne 110kg.aspoň teď momentálně.
Pokud rychla jizda neni nutna, tak maly motorek (Xiongda 1.5kg, Q100 2.2kg) ktery ma maly otacky (pod 200rpm od 36V) bude vhodnejsi volba nez jakikoliv 4 kg stredovy pohon.
Na 2-3kg rozdil ve vaze a cene motoru lze koupit jeste jednu baterku 36V-20Ah, kterou brat se sobou na delsi vylet.
Battle-Cruiser,
Vsetín to znamená Beskydy, t.j. spousta kopců, občas docela prudké stoupání. Tady bych bral středový motor jako jediné možné řešení.
Určitě chci středový.
Ja nemam nic proti:)
Ja jen chci rict, ze misto 2-3kg extra vahy motoru ja bych volil 2-3kg extra vahy baterek.
1.5kg Xiongda vpohode zvlada 12% stoupani i se synem v detske sedacce. Ale neumi rychle jezdit:(
Ten motor Xiongda YTW-06 dává točivý moment 40Nm, což je na poměry nábojových motorů celkem slušná hodnota, ale v porovnání se středovým Bafang Maxdrive (M400/M420) je to jen polovina. A navíc při pomalé jízdě do kopce a nízkých otáčkách kola bude točivý moment Xiongda ještě mnohem menší uvedených 40Nm, zato spotřeba bude výrazně vzrůstat. Důsledkem toho je, že při stoupání a při složitějším terénu nezbyde než z kola slézt a tlačit. Jedinou výhodou nábojových motorů je nižší cena. Určitě je ale nelze doporučit pro horská kola.
Len by som si zvážil, či naozaj potrebujem jazdiť hore 30% stúpaním alebo ťažký terén, prípadne ako často by to asi tak mohlo nastať (každý bicykel môže naraziť na kopec ktorý nevyjde, no tak čo, potlačím, alebo skôr vykráčam popri ňom, lebo ebajk tlačiť netreba, samotný to vyjde hravo), lebo mám pocit že tu sa všetko pre istotu rieši stredovým motorom, asi ako keby som po meste jazdil stále Jeepom, veď čo keď náhodou niekedy pôjdem mimo cestu... Streďák má aj kopec nevýhod a nie je dôvod ho používať tam kde stačí motor v kolese. Proste si to treba dobre zvážiť...
Lépe bych to nenapsal, naprostý souhlas. :-)
Jako priklad, muzu rict, ze jeste jsem nikdy nesetkal s kopcem, do ktereho nevjel na Xiongde (ma pod 200rpm od 36V), do 12% kopce jede s prislapem nad 10km/h.
Ale hodne krat jsem prehral 2.7kg motory, ktery maji 300rpm od 36V i na mesnich kopcech(5-10%).
Naopak 5.5kg DD motor od RJ 18A nejede do 5% kopce bez slapani. Abych jel, potrebuje 30A RJ. Xiongda zvlada i pri 7A.
Je to vsechno o prevodu...
Ale určitě je to o hodně levnější a lehká varianta přestavby.třeba to někdy z hecu na nějakém kole udělám až mě to elektrokolo polapí.
Napriklad moje zelene kolo s vetsi baterkou (4kg misto 1kg) bude mit dojezd nad 75km c celkovou vahou jen 21kg.
Prumerna rychlost po cyklostezce bude asi 20-25km/h (25-30km/h po rovince, 20-25/km do kopce).
Pokud budete mit odpruzinenou vidlice/celopero, nebo tezky 4kg stredovy pohon, potrebujete 5-6kg baterku pro ten dojezd 75km misto 4kg.
Tak ja to začínám vidět tak že se přestanu honit za dojezdem a začínám uvažovat že na této delší trase to naplánuji tak že někde po cestě dobiju baterii aspoň z části necelou, takže na třeba těch 50-60 km bych stím kolem měl dojet.
Na trase Vsetín-Ostrava je podle mapy.cz prakticky pouze jedno větší převýšení - kopec Svinec https://mapy.cz/s/3pAXP
Podle mě je to zvládnutelné na hotovém kole se středovým motorem s dodávanou baterií 630Wh i na jedno nabití.
Pak až koupím a vyjedu touhle trasoou tak určitě dám vědět jak to dopadlo, první se musim dobrat výběru kola stou baterii 630Wh, nevím moc čeho se chytit dále ve výběru ty motory MaxDrive jsou všechny stejné? no a ještě si teda pohlídat ty převody doufam že to dohledám to ozubení.
motory MaxDrive nejsou stejné, je třeba se dopátrat konkrétního typu, např. Mountfield u kola Mount 7.0 používá o něco starší motor M400 (model MM G330.250) https://www.bafang-e.com/en/components... Kolo LeaderFox Altair 2019 je osazeno už novějším, o něco lehčím, M420 https://www.bafang-e.com/en/components... jinak jsou kola srovnatelná. Kdybych se rozhodoval mezi těmito dvěma, asi výhodnější je ten Mounfield. Pokud někdo objeví výhodnější nabídku kola srovnatelných parametrů, dejte vědět;)
Díky za zajímavý tip od Mountfieldu zajímavé kdo by to do nich řekl.
guwavi už něco napsal, obecně je zřejmě Bafang Maxdrive OK.
Pro Beskydy bych velmi zvážil jestli raději nevzít horské kolo. Umožní to výlety do přírody bez obav o kolo.
Zobrazení stavu baterie ve voltech na displeji je užitečné. Pozor na lesklé dipleje, hůř se čtou - vyzkoušet za jízdy.
Pohlídat rozsah převodů, do Beskyd raději 11 - 46z, pokud kolo nemá dvojpřevodník.
No horské kolo by mi nevadilo kdyby bylo pohodlnou geometri a dalo by se na něj dát nosič a blatníky jezdím z brašnami.
Proto musíte chodit po obchodech aby jste si to vyzkoušel, jak vám to sedí.
Dá se všelicos, jenom musíte hledat co vám vyhovuje. Nosič plní funkci zadního blatníku, sedlo je odpružené (paralelogram), pružinová vidlice vyměněná za perfektní vzduchovou.
Kdyby to mělo být horské, měl by jsem se dívat spíš po průměrech kol 29 nebo raději menčí.Každopádně si myslím že už bych měl zhruba vědět co chci, už bych měl mít vybrané když půjdu do obchodu, nejraději bych to ale obědnal nechal si to poslat a pak už jezdil.
Určitě pokud máte další návrhy sem snimi už tady je jeden tip mountfild, moc se mi nedaří njít to ozubení u těch kol jedině jsem to našel u kol CRUSSIS, je na to něco čím to poznám kolik to má těch zubů?
Poradil bych, ale nikdo neposlouchá :-)
Mám velmi dobré zkušenosti se středovým motorem Bosch Performance CX, samostatně nejde koupit, jen v kole.
Výměnou plášťů se z toho dá udělat kolo, co dojede daleko, a kopce problém nejsou.
To nevadí že vás nikdo neposlouchá, důležité je zůčastnit se,já do Bosche nepůjdu ale díky za tip, to už bych si radši přikoupil baterii než kupovat drahší kolo.
Bez dalších to nejde, na férovku, sichr je 60 na baterii, tedy pokud to není furt dokopce.
Vozím 3, ale ty Boschovské jsou svinsky drahé
To je právě velká nevýhoda motorů Bosch-možnost připojit pouze originální a velmi drahé baterie s malou kapacitou max.500 Wh/za cca 20 000 Kč-tedy za min.2x větší cenu.
No, vždycky je něco za něco.
Ty baterie jsou zase lehké (2.75 kg) a velmi prakticky jdou nacvaknout, žádné cavyky s konektory.
U nás jsou poněkud dražší, v Německu je lze koupit zhruba za 17 tisíc.
Je to nehorázne predražené, v tej batérii nič tak úžasné nie je aby mala dôvod na tú cenu. Cena 40ks článkov za ktorú je možné ich kúpiť je pod 150€ a je isté že oni sa dostanú aj pod 100€. Krabica a BMS nie sú nič kozmické, a ich cena bude skôr v desiatkach €. Dohromady nech je to aj 200€, a keby si dali ďalších 200€ navrch tak prosím, ale tie 500Wh sa predávajú snáď za 800... Obyčajná zlodejina. A ani nehovorím o tom, že Bosch batérie nerepasuje, neodporúča to a je zjavné, že sú konštruované tak, aby ich repas bol problematický. Taktiež ak sa Vám v batérii pokazí BMS, máte smolu, je zámerne nezohnateľné a prakticky neopraviteľné...
Takže nech sa páči, ráčte si kúpiť novú za smiešnych 800€...
Bosch je nerepasuje, ale repasují je jiní, ekola mi tuhle službu nabízeli.
Byj bych opatrný se slovíčku "zlodějina".
Zlodějiny je kolem nás spousta, ale sem to slovo nepatří.
Nenutí nikoho, aby si to kupoval, je to prostě drahé a je na zvážení každého, jestli si to koupí, či nikoliv. A protože Bosche jdou na dračku, asi jim jejich cenová politika vychází.
Predávať niečo za výrazne neadekvátnu cenu je u mňa zlodejina. Cena má byť primeraná hodnote tovaru. Že sú ľudia masovo zblbnutí skoro v každom ohľade ma vôbec neprekvapuje. Vidno to na každom kroku.
Lubo, promiň, ale jsi myšlením hluboko v socialismu.
Cenu neurčuje "hodnota tovaru" ale pouze a jen zákon nabídky a poptávky.
Ano, lidé jsou zpracovaní marketingem, ovšem žádnou významnější kampaň na podporu pohonu Bosch jsem nepostřehnul.
Ty se vyznáš v elektrohračkâch tak vidíš, jak velké zisky je možné realizovat na bateriích, když si výrobce pohlídá kvalitu. Jsou jiné obory, kde se realizují zisky daleko vyšší, i když velká jejich část se utopí v reklamě.
Musel by s se z toho zbláznit, kdybys měl mít pocit, že jsi neustále okrádán. A také netuším, jak bys chtěl této, podle tebe "zlodějně" zabránit.
Zřídid úřad? Nařídit výrobcům ceny?
Tak to bychom byli rychji zpět v socialistické ekonomice nedostatku.
Až si dáš v restauraci těstoviny, přemýšlej, jak moc si byl okraden :-)
Jen bych k tomu dodal, že tehdy před těma kontrolovanejma a nařízenejma cenama nebylo v podstatě úniku. Dneska Bosche můžu a nemusím koupit, mám na výběr i jiné možnosti.
A je to ošidné. Někdy se platí "za značku" skutečně o dost navíc vcelku zbytečně, u něčeho to smysl má, díky vychytanější a garantovanější kontrole výroby.
No a ceny, to je vůbec hokej. Minulý rok jsem musel pořídit do jednoho samohybu palivové čerpadlo. Shodou okolností taky Bosche. Autorizované prodejny a takové, co se tak tváří ho svorně pálí za 11 - 12 tisíc, v jiném e-shopu jsem ho potkal za 6 tisíc a nakonec se mi poštěstilo naprosto totéž nakoupit (žádný výprodej, mají ho pořád) za vcelku lidových 3.500.
Třeba by se ty baterie taky daly při správném hledání pořídit v ceně bližší těm no-name.
Motto: "Kdo nejde s námi, jde proti nám!"
(jistý Gottwald a ...)
Jindro, Ty jsi v socializmu uvízl snad ještě více, než kdokoliv nás - jakmile někdo má odlišný názor od tvého, tak vytáhneš obvyklá antisocialistická klišé a označíš ho za třídního nepřítele, hlupáka apod.
Lubo tady předvedl zcela pragmatické uvažování občana žijícího v tržním hospodářství - porovnává "přidanou/užitnou hodnotu" výrobku s cenou za kterou mu ho výrobce/prodejce nabízí a samozřejmě srovnává s obdobnými výrobky na trhu. Lituji, ale pak to pro kola Bosch opravdu nevychází moc příznivě a netřeba Lubu hned napadat! :-(((
Ještě k Tobě osobně - Ty se zde prezentuješ jako dálkový jezdec, takže tvoje nároky na stroj a baterie jsou diametrálně jiné, než těch, kteří se několikrát do roka projedou "kolem dvorku" = v rozsahu jednoho nabití. Buď trochu empatický a tolerantní, pak si tě ostatní diskutující třeba začnou vážit a budeš mít méně mínusů. :-)))
Tak ses vylil žluč
Ještě k Tobě osobně - Ty se zde prezentuješ jako dálkový jezdec, takže tvoje nároky na stroj a baterie jsou diametrálně jiné, než těch, kteří se několikrát do roka projedou "kolem dvorku" = v rozsahu jednoho nabití.---------------------------------------------------------------------------------------------------
to mi pak ale přijde měnit postupně jednu vybitou baterii za další nabitou jako nevhodné řešení.
stejně tu váhu více baterí vezu
paralelním spojením zvýším dojezd díky nižšímu odběru na článek--při nižším odběru vysosám více kapacity
nažší odběr ze samostatného článku prodlouží životnost baterie--i starší vyměklá baterie umí dodat ještě stále nějakou kapacitu, ale neumí už dodat vyšší proudy na článek.
To s paralelním spojením a používáním baterií zároveň je obecně bezpochyby pravda, ale je otázka zda taková konfiguace je možná na kole s vendor lockem Bosch;)
To už je přece jedno, další baterii musím na jekékoli kolo stejně dobastlit na rám/nosič po domácku a nemusím jako další paralelní nutně použít opět baterii bosch, stačí pouze dodržet stejné napětí.
když nedodržíš u těch paralelně zapojených věcí stejný parametry (jakotřena odpor, a pak stejnej průběh vybíjení, že) tak ti tam potečou takový nehezký vyrovnávací cosi a spláčeš nad vejdělkem.
To je ten uzavřený systém Bosche. Mají "dvojbaterii" jednu v rámu, druhou na nosiči, ale do se zase mě zdá nevhodné.
Nacvaknout baterii je otázkadvou vteřin, no a vezu je po jedné v brašně, tak akorát prázdnou vyměním za plnou, žádné dràtování.
Neumím posoudit, na kolik se zvýší životnost baterky, ale umím posoudit, že jí na kole nemám kam dát, tak si tím huavu nelámu. Pořídil jsem ještě stejné kolo pso manželku, trkži mohu jet na 4 baterky, dojezd dost přes 200, v normální krajině, dost naložený.
2,5 kila navíc není problém, to vynechám oběd a mám to taky :-)
To se manželka na těch dvou stech kilákách bez baterie dost našlape, až spolu pojedete na vejlet.
Bude doma hlídat plotnu :-)
Mám zato, že na výlety se Soňou bude stačit jedna. Ale protože máme 2x2, tak je posichrováno bohatě, víc než stovku nepojedeme spolu na tuty.
Jen mám pocit, že ty náhradní baterky povezu sám.
Neumím posoudit, na kolik se zvýší životnost baterky, ale umím posoudit, že jí na kole nemám kam dát,
no a právě o tom je tady to vlákno---jestli je kolo Bosch ---i já se přikláním k názoru, že s nesmyslně drahou baterií opravdu taková výhra v loterii pro cyklisty, kteří už třeba dopředu vědí, že jedna cyklobaterie jim na jejich plánované nájezdy stačit nebude a souběžné připojení další paralelní baterie je v případě kola bosch komplikovanější, než na kole jiné značky.
Já moc nerozumím tomu tvrzení o "nesmyslně" drahé baterii a už vůbec odmítám slova jako "zlodějna".
Nalistoval jsem namátkou:
https://www.e-pohon.cz/Akumulatory-do-ramu-c16...
Já koupil z Německa tu 500W Boschku za 17 i s poštovným, tak nevidím rozdíl v řádecn, ani násobcích.
Když jsem před letystavěl kolo, stály mě baterky 13 litrů každá, a vážila každá jedna 6,5 kg. A stejně se do roka vysraly :-)
Umění dobrého prodávajícího je prodat co nejdráže... od toho taky prodává, aby se uživil (co nejlíp).
Oproti tomu dobrý kupující si rozmyslí co potřebuje a nakoupí tak, aby dosáhl PRO SVÉ POTŘEBY nejlepší poměr ceny a výkonu.
Pokud prodejce prodává za cenu nižší než by mohl dostat, je to DEBIL, stejně jako kupující, který koupí to, co ve výsledku nepotřebuje.
PS: Co to je "hodnota tovaru" To je žvást na N tou. Každá věc má přesně takovou cenu, za kterou je jí někdo ochoten koupit (což může být na jednom místě 1 koruna a o 5 minut později kousek jinde několik desítek tisíc...).
Chápem že v dnešnej dobe sa toto môže zdať logické, vidíme to všade, a tak to považujeme za normálne, alebo dokonca správne. V skutočnosti je to ale iba úbohá egoistická svojvôľa, ktorá prevzala kontrolu nad touto spoločnosťou. Jej dôsledky sú katastrofálne a je ich možné vidieť na celom svete. Peniaze sú viac než ľudské životy, zdravie, svet okolo nás je len zdroj ktorý treba vyťažiť... Smutné...
Uvedomelý človek si kladie otázku čo môže tomuto svetu ponúknuť (kľudne za primeranú protihodnotu), nie ako si urvať čo najviac pre seba bez ohľadu na celok.
Jak kdybych slyšel Jambora v nejlepší formě :-))
(toliko zapáleného politického komentátora Televizních novin na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let)
Tvé mládí tě ospravedlňuje.
Ono je to dost jinak, třeba nato časem přijdeš.
Ale on to popisuje naprosto správně :-)
Akorát ještě neví...
Ale je to fajn, když se už zase objevují mladší ročníky s nějakými ideály, ještě nedávno to s mladejma bylo podstatně horší a oproti světu na západ od Folmavy přímo na hlavu postavené.
jj, na západě nepoznali výhody socializmu a věcí s tím přímo i nepřímo spojených, tak po nich "mladí intelektuálové" potají snili a stále sní, mají ideály. Tady ti, co je zažili, se z nich většinou vyléčili. No a ti, co nezažili, už zase začínají ideály mít. Tak snad to nestihnou, než zakukám...
No, ale ti idealisti staví protiváhu proti psychopatické zvůli, takže jsou prostě nutní a je potřeba být rádi, když v mládí jsou takoví. Lepší, jak když z mamahotelu vykřikují o trhu a o sockách na pracáku...
Určitě to nelze paušalizovat, ale moje poznatky jsou spíš takové, že právě ty mamahotely bez zkušeností se skutečným životem trpí ideály.
Dovolím si nesouhlasit. Kupuji zboží v požadované kvalitě nebo lepší kvalitě za co nejmenší cenu. Cena nejsou jenom peníze.
S čím tedy vlastně nesouhlasíš ?
"Poměr ceny a výkonu."
Vždyť to tam ale Michalek001 píše stejně jako ty.
A co asi píšu? Nebo že by to bylo turecky či svahilsky?
Myslím, že píšete Český.
Ono ideální trh je hezký koncept, dle behaviorálních ekonomů neexistující ve skutečnosti.
Ale chtěl bych si jej na chvíli vyzkoušet.
Teda nechci se do toho plést, ale ten Bosch, to je ten, co vyrábí taky třeba myčky, pračky, kuchyňské roboty, nářadí a tak podobně?
Pokud ano, mají teda obrovský kus všemožného a pestrého trhu pod palcem. Pak se nelze divit, že se pustí i do elektrokol a využijí zvuk své značky k prodeji vysoce nad "odpovídající" cenu.
Jsou lidé, co to prostě zaplatí, ať to stojí, co to stojí.
P.S. pravda je, že když jsem propočítávala, zda se mi elektrokolo vyplatí na cesty do práce, brala jsem v úvahu ceny a dojezdy, které sem dával Jindra.
No a nevycházelo mi to:-))
Ja o dopravní prostředek se to vyplatí stále víc než lyže, a jejich cenu nikdo nerozporuje.
Staňte se sběratelem, čehokoliv, víček od piva, modrých Mauriciů, to je jedno, a máte to hned.
Většina sběeatelských předmětů (i ta dvoupenyovka, maj "faktickou hodnotu tovaru" nulovou, to tak na okraj...)
No to máš, Jindro, pravdu. V Praze se do lyží jako dopravního prostředku nevyplatí investovat, i když své sportovní lyže možná jednou za rok využiješ i v Praze.
Stejně tak se nevyplatí v Praze při současných cenách ročního kuponu MHD investovat do baterky za dvacet tisíc, kterážto vydrží 600 nabíjecích cyklů nebo tak řekněme 4-5 let a pak ji vyhodíš (ekologicky zlikviduješ). To klidně můžeš k jízdám po Praze využít to svoje jediné sportovní kolo.
Nikde ovšem není psáno, že například třeba v Rovaniemi nebo Kirkenes se nevyplatí investovat do lyží nebo elektrického sněžného skútru.
Nebo, že se v jiném městě, co já vím, třeba v Kodani, nevyplatí investovat dvacet tisíc do baterky:-))
Pamatuju nějakou zpopularizovanou recesistickou akci, kde se sjížděl na lyžích Václavák. A místo vleku posloužilo metro.
To je, rondo, docela možné s tím sjížděním Václaváku.
Ostatně spousta kolistů v Praze využívá metro jako vlek. Podmínky k tomu jsou vynikající, každé druhé dveře jsou pro kola. Jeden celoroční kupon na MHD a kolo do kopce zdarma:-))
Ale stejně mi zatím nikdo neodpověděl na otázku, zda ten Bosch, co mi vyrobil myčku jako domácího pomocníka a mému muži pár nějakých těch elektrických hejblátek jako domácí pomocníky, vyrábí také ty motory a baterky do elektrokol.
Jo, to je jeden koncern.
Tak pardon, nikoliv koncern, ale s.r.o., jak jsem se právě dočetl, tak největší.
Díky za odpověď.
Já samozřejmě nezochybňuji, že firma, co umí dobré myčky na nádobí, nemůže umět taky skvělá elektrokola.
Ovšem zatím se mi jeví, že to Boscháci s tou cenou tak trochu koulejí na tu módní vlnu elektrokol a taky tak trochu na ty...no řekněme...snobáčky:-))
V Praze, při těch možnostech, co tady jsou, se elektrokolo na dojíždění zatím ještě nevyplatí.
To máš metro, mimo špičku taky tramvaje směrem do kopce, příměstské vlaky s koly zdarma, lanovku na Petřín (a nesmíme zapomenout na autobus číslo 142 na Suchdol, že:-))
V každém oboru máš levnější a dražší značky. Záleží na obecných zkušenostech, jestli se za tu kterou značku vyplatí přihodit nějakou tu kačku.
Však to známe i z kola. Ať už jde o komponenty, pneu, nebo oblečení. Něco je třeba o dost dražší, ale vymakanější, nebo podstatně víc vydrží. A občas taky ne.
Vono Lanno, život je obecně zbytečně moc nákladnej....
Dá- li katerka 5 roků, budu si hvízdat, dávám jí tak 3, to se uvidí, nemám data, nikdo to zatím v realu nevyzkoušel.
Ale asi se to vyplatí víc než bezmotorovej Zelenáč, tedy pokud počítám kolik stojí ujetý kilometr.
Jsou věci, které si nekupujeme proto, že se vyplatí.
Zkušenost mě naučila, že nemá cenu dělat kompromisy, ale brát něco blízko špičky. Po čase k tomu stejně dokonvertuji, a "levné" řešení skončí někde ve sklepě, a pritože nepoužívané, je pak prakticky nejdražší.
Uvedu příklad, kolobrašny. Šetřil jsem, kougil údajně expediční arsenaly. Protože mě štvaly, za rok jsem koupil Ortlieby. Kdybych je koupil rovnou, moh jsem nějakých 1500 ušetřit a ještě mít od začâtku pohodu a ne voser.
Tak to máš, Jindro, pravdu. Život je obecně jeden z nejdražších a nejtěžších.
Ale dá se, při troše rozumu, vybrat třeba hned napoprvé ty nejvhodnější brašny.
Já ti tvé baterky neberu, jsem ti vlastně za ně vděčná. Někdo holt koupí tři baterky za šedesát táců, jinej za ty peníze koupí dvě obstojný kola a k tomu třeba dvě letenky do...no třeba do Izraele nebo na Maltu.
A jinej zasejc třeba dvě obstojný kola a pět ročních kuponů na MHD.
Život je sice jeden z nejdražších a nejtěžších, ale na druhou stranu zase jeden z nejpestřejších:-))
Ostatně, i to s těma brašnama je velice zajímavé.
Znám několik lidí, co jezdí po Evropě s úplně vobyčenskejma brašnama, třeba z Lidlu. A to tak, že nespí každej den pod suchou hotelovou peřinou a nesuší si cyklotriko pod hotelovým fénem.
Přesto jsou naprosto v pohodě:-))
To je takovà obecná lidská vlastnost, a platí universálně.
Moje tetička v Sobotce měla vody jen ve výlevce v síni, a místo hajzlíku kadibudku celej život, a byla spokojená. A když jí syn udělal koupelnu s teplou vodou, brblala, že je to pro ní škoda. Za dva roky ho potom naháněla, když se jí rozbil bojler.
Na lepší si zvykneš rychle a návrat zpět je obtíżný a frustrující.
No, taky by nás neubylo zvednout zadek a jít ten program v bedně přepnout, a přesto všichni použijeme dálkový ovladač.
A tak úplně se vším, nejdřív byl sen mít vlastní stan, pak sehnat někde karimatku, F1 s hajzlík na chodbě byl luxus, a dneska mě vadí, když na pokoji nemaj ledničku. Jsem snad ve středověku?
To je vývoj a zvednout se z toho igelitu na lavičce do čtyř hvězdiček taky netrvalo týden, a chtělo to dost máknout. Není potřeba se vytahovat tím, že někdo spí na holé zemi a dělat z toho nějakou snad ušlechtilou záležitost. Taky jsme spali, a zaplať Bůh, už nemusíme.
Taky jsem vláčel těžké a nespolehlivé baterie zaplať Bůh, už nemusím.
Opakuji znovu, Jindro, tentokrát již důrazně.
Já ti tvé tři baterky neberu, ale ani ti je nezávidím:-))
Neboť vím, že až ti šťáva dojde, budem na tom stejně, akurát ti trénovaní to budou snášet lépe:-))
Ale ne Jindro, spousta lidí prostě cestuje se stanem proto, že je těší cestovat se stanem, ač by klidně mohli cestovat jako ty od hotelu k hotelu. Prostě chtějí alespoň o dovolené žít svobodně a nehonit se podle maršrůty od jednoho hotýlku ke druhému. Stejně je to s těmi kapsami. Mně se prostě ty vykslajvantové lesklé Ortlieby nelíbí a raději mám ty protékavé matné a látkové. Každý svého štěstí strůjcem.
To chápu Brahmo, jsou i lidi, co si nenaloží každodenní porci a lhostejno jestli na papouška nebo ha baterky na hranici své fyzické kapacity, ale prostě si tam odletí nebo zajedou autem.
Máš recht, každý máme jiné tovární nastavení.
Přesto s železnou pravidelností je mi tu předhazováno, že "každej nespí v suché hotelové posteli a nesuší, atd" jako by to po slušné porci kilometrů u polochromého starce byl snad hřích a bylo to málo "cyklo".
Stejně jako absurdní představa o trénovanosti v souvislosti s bateriemi. Ono i na elektrooři je možné, a pokud chceš někam dojet, i celkem nutné, dát si do těla tak, že se ti budou klepat kolena.
Rondo, ono nejde o ty baterie, jak tu Madam, věrna své tradici "čím méně o věci vím, tím více do toho kecám" zjednodušuje.
Jde o uzavřený systém elektropohonu. Ten motor si nekoupíš a nenamontuješ do každého kola, musí mít specielní rám. A pak vše ostatní. Je to udělané trk, abys musel kupovat jen věci jejich značky, ať displeje nebo baterie. Vodotěsně zapouzdřeno, abys do toho nelezl a nekutil.
To z pochopitelných důvodů některým našim kutilům vadí, protože si odkázán jen na jednu značku, a logicky si tě pak vytěžují. (s jiného oboru, takhle to dělá třeba Apple).
Mě to nevadí, protoźe nemám důvod opravovat to, co funguje.
Říká se, že je to spolehlivé a když náhodou si něco v záruce stane, řeší to okamžitě výměnou. Nevím, nemám ozkoušeno, v záruce ani po ní se nic nepřihodilo. Ale zase za jeden rok nelze zevšeobecnit.
Podle všeho věnují maximální pozornost kontrole kvality všech komponent a staví svůj obchodní model na image spolehlivosti.
A obchodní model je nastaven tak, že základ je v cenách srovnatelných s konkurencí, a doplňky jsou dražší.
Cena, jak si už psal, vždy nezávisí jen na výrobci, ale hodně často i na obchodníkovi a může se radikálně lišit.
To je to, co náš mladý slovenský kolega zcela nedomyslel při svých úvahách "nakoupím články a sestavím za babku".
Jednak skutečnost, že platíš distribuci a záruky a na to musíš vytvářet zdroje, že kontrola kvality taky není grátis a v neposlední řadě i fakt, že na náhradních dílech firma realizuje slušné zisky (postav auto z náhradních dílů).
No, a po pravdě řečeno, většinový zákazník nepotřebuje víc baterií, ani se v kole nechce vrtat a něco zapojovat, ať už paralelně, nebo jinak.
Jindro, když se bavíme o filozofii fy Bosch, tak nesmíme zapomenout na jednu marketingovou strategii nazvanou:
" prestižní cena "
jsou totiž mezi námi úspěšní jedinci (nic proti nim), kteří ještě nejsou boháči, ale mají dost volných finančních prostředků a navíc cítí neodolatelnou potřebu odlišit se od okolí "drahým značkovým produktem".
Podle mne jim jde fy Bosch vstříc t.zv. uceleným řešením "zdůvodňujícím" vysokou cenu.
P.S. Buď klidný - netrefuji se do tebe - pro dálkovou jízdu bych také nezvolil přestavbovou sadu.
Jseš vedle jak ta jedle. Kousek výš (nebo níž...kdo se v tom věžáku má vyznat) píšu o čerpadle Bosch, které jsem minulý rok kupoval. Jsem ukázková (skoro) holá prdel, ale kdyby se mi vedle toho čerpadla Bosch nabídlo ještě obdobné no-name čerpadlo za poloviční cenu, tak stejně sáhnu po tom Boschi.
Mám fůru zkušeností s díly na auta různých značek a úrovní a nic funkčního bych no-name nekupoval. Je to jen pro zlost, práci navíc, spolehlivost je věcí loterie a v konečném důsledku na tom obvykle prodělávám.
U nějakých cingrlátek, ozdůbek nebo věcí hodně málo používaných je to jedno, tam to může být klidně z Aliexpessu, ale jak má něco sloužit a musím se na to spolehnout, rád si připlatím.
Ronda: cituji: "Jseš vedle jak ta jedle."
Proboha, komu odpovídáš a na co?
Příklad s čerpadlem kulhá na obě nohy:
1.) nikdo tě přece nenutil kupovat no-name
2.) jestliže ti ho někdo prodal za 3.500.- (a jistě na tom i vydělal) pak cena až 12.000.-Kč v oficiální síti je nadsazená, a řekla bych přímo nekřesťanská.
(Jistě ti a dalším neuniklo, že jsem neřekla "zlodějská"! :-D)
1) řeč tady jde celou dobu o Bosch/jiné značky nebo neznačky.
2) ničím jsem nerozporoval nesmyslnost (zlodějskost) těch 12.000. Jen jsem poukázal na to, že leckdy bývají i levnější cesty ke značkovému a koupit hned u prvního obchodníka, co vyhledávač nabídne, nemusí být vždy nejvýhodnější.
Takže v čem to kulhá ? V nepochopení ? ;-)
si koleduješ o Gottwaldův citát
A víš jistě, že tam je 40 článků za 100 éček a ne něco jiného?
Viem lebo ju mám tu rozobratú, a nie je problém to zistiť aj bez toho...
Napadla mě ještě jedna věc, když umíš vyskládat ty baterie za zlomek ceny, bms taky dáš, a vodotěsný kaslík vyrobíš jako prd, začni to vyrábět, stačí když to bude pasovat do těch Boschovejch konektorů, dá to 500 a bude vážit stejně nebo míň.
Lacinější baterii se stejnou užitnou hodnotou zákazníci uvítají.
Jo, distribuční síť, záruční opravny, tím se netrap, znejsi zloděj, tak to potřebovat nebudeš.
Klasické lamentování řemeslníka, šéf si účtuje za moji hodinu 900 Kč, a mě dá smutných 300 čistýho, zloděj jeden
Převody u Mountfieldu jsou: převodník 38 zubů, kazeta 11-36 zubů, 10 speed. Baterie 630Wh, 50 článků Samsung 35E. Vidlice je bohužel zřejmě jen pružinová.
Jako další typ s dobrým poměrem funkce/cena mohu ještě zmínit Leaderfox Altar, ovšem model 2018, neboť model 2019 je zatím nesmyslně předražený. Altar 2018 stojí aktuálně kolem 36.000Kč, baterie 576Wh, vidlice vzduchová, kazeta 11-32 zubů, 9 speed, převodník zřejmě 38 zubů.
když nedodržíš u těch paralelně zapojených věcí stejný parametry (jakotřena odpor, a pak stejnej průběh vybíjení, že) tak ti tam potečou takový nehezký vyrovnávací cosi a spláčeš nad vejdělkem.--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Když si to myslíš, nemám duvod se dohadovat.
Protože ta moje stará baterie se články 29E (kapacita 11,6Ah, vyráběná v E-Pohoně) byla první dvě sezony byla v pohodě, ale třetí sezonu vykazovala jak úbytek kapacity, tak i nárůst vnitřního odporu, což se projevovalo rychlým poklesem napětí při vyšších odběrech, tak nyní jezdím na ni dosud jako doplňkovou k LiPo 6S (nejprve jedu jen na ni a když jí klesne napětí na úroveň nabitých LiPo, tak je spojím paralelně, takže ty vyšší proudy poberou LiPo, a ta Lionka je při nižších odběrech zase naopak trošku dobije, takže si ty baterky takto celkem pomáhají, jelikož koncové napětí vybitých LiPo 6S a Lion 13S je přibližně stejné) a baterka takto funguje dodnes, sice jen s poloviční kapacitou, ale přesto mě ještě takto významně prodlouží dojezd. Jezdil jsem ji takto minulou sezonu a jezdím i nadále, škoda vyhazovat či repasovat baterii, která ještě může za určitých podmínek sloužit. Toto je důkaz, že lze paralelně spojit baterie z naprosto různých článků, jen je nutné dodržet, aby v okamžiku spojení měly obě baterie přibližně stejné napětí (cca +- 0,5V nehraje roli).
takže ty vyšší proudy poberou LiPo, a ta Lionka je při nižších odběrech zase naopak trošku dobije,
Funguje to přesně jak píšeš, také jsem paralelně spojoval lion a lipol, jediný oser, lipol článek nesmí padnout pod 3,5V, takže nelze lipol vyjíždět na vypínací napětí pro lion-cca 2,9V na článek.
Jasně, to vím, nicméně já mám 13S starou Lionku a 12S LiPo, tak to dělám tak, že nejdřív jezdím jen na tu Lion, a až jí klesne napětí na cca 50V, tak k ní připojím 6S LiPo a jezdím tak do cca 41V celkového napětí. Ono minimální napětí 12S LiPo a 13S Lion je téměř stejné. Ale to není případ toho Boshe, tam by asi nebyl problém k silovým kabelům připojit jinou Lion se stejným napětím, jen by tam musela dále zůstat originální baterie připojená kvůli napájení těch pomocných obvodů (prostě by tam najednou byla baterie s mnohem větší kapacitou a systém by ochcala ta originální baterie).
Ale to není případ toho Boshe, tam by asi nebyl problém k silovým kabelům připojit jinou Lion se stejným napětím, jen by tam musela dále zůstat originální baterie připojená kvůli napájení těch pomocných obvodů (prostě by tam najednou byla baterie s mnohem větší kapacitou a systém by ochcala ta originální baterie).--------------------------------------------------------------------------------------
Ano, takto jsem to myslel.
Lepšie než dať na jeden názor je zistiť si o tom viac a vedieť ako na to tak, aby to fungovalo...
Přesně tak, on pan "M" je evidentně trochu mimo.
Jindra 8526 včera píše---
Bez dalších to nejde, na férovku, sichr je 60 na baterii, tedy pokud to není furt dokopce.
Vozím 3, ale ty Boschovské jsou svinsky drahé
[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: včera v 19:35
Autor: Jindra8526
jindra 8526 dnes píše---------
Já moc nerozumím tomu tvrzení o "nesmyslně" drahé baterii a už vůbec odmítám slova jako "zlodějna".
mezi termíny "svinsky drahý" a "zlodějský" *je pro každého mírně gramotného zřetelný rozdíl.
Pán M má elektrofakultu a obvody umí počítat :)
No ale když myslíte, že metoda patláma patláma paprťáma a přiměřeně, je ta správná, tak nic proti. Ale pak neplačte, až žbrďuch.
Neberte si to osobne, ale moja mnohonásobná skúsenosť je taká, že v tejto oblasti sú na tom najhoršie tí čo na to majú školu, lebo tí ostatní sa aspoň netvária že tomu rozumejú... Česť výnimkám...
Jo a proto až budete potřebovat vyříznout žlučník, místo za chirurgem půjdete za šamanem, požární bezpečnost si necháte spočítat od pyromana a místo statika navštívíte největšího místního vožralu, protože ten ví o stabilitě nejvíc...že jo?
Už se ničemu nedivím, tahle odpověď mi prozradila vše.
Ale pánové, říkal jsem jasně: VÍ BŮH.....
Asi Vám uniklo "v tejto oblasti"...
Optimisto :-)
Tak jsem hledal a hledal a narazil sice o něco víc to stojí ale celkem mi to přijde jako zajímavé kolo pro vás určitě nic nového já jen jaký máte názor na něj? díky.
http://www.elektrokola-lectron.cz/?q=node/326
No vypadá to hezky, hlavně ta černo-žlutá kombinace mu sluší!
Zaujal mne dvojtalíř - velké plus u střeďáku, bohužel nejsou uvedeny počty zubů.
Dojezd matoucí i když slušně udávají "metriku" 4Wh/km - moje zkušenost z loňska průměr cca 7,5 Wh/km, Jindra udával 8,3 Wh/km - jezdil těžší terén.
Osobně bych ty balony 19 x 2,1" co nejdříve vyměnil za 28 x 1,75" s hladkým dezénem uprostřed - tolik můj subjektivní názor.
P.S. chybka se vloudila - správně 29 x 2,1".
Děkuji.
Ano to mám v plánu přezout původně jsem chtěl trek ale to mi tady bylo vysvětleno že s horákem jen získám a musim dát za pravdu že v trochu měkčím terénu je to pro mě na treku trochu divočina díky za tip na pláště.jinač ktěm zubům jsem si říkal že když to má dvojtalíř že to už bude mít převody dobré ale nenapadlo mě že ten přidaný talíř může být spíš do rychlosti to musím teda nějak zjistit jaké to ma ozubení.
Ještě teda k vašim názorům klidně přihazujte další názory a připomínky na to kolo by mě ještě zajímalo co je to za motor že to má až 800 w?
středový BAFANG MAX drive 250 W, pro off-road 350 W / max. 800 W
S tím přezouváním bych moc nespěchal. Je to právě pneu spolu s robustním rámem které umožňuje bez obav hladce „proplouvat“ terénem, částečně i pružit, zabrat tam kde je to potřeba. Aby ta jízda v terénu byla opravdu hladká, musí se často dodělat odpružení, ale to je další věc.
Ano, tohle pneu bude mít na silnici větší valivý odpor, ale díky epohonu vás tahle drobnost ani moc nezajímá. Tenhle valivý odpor je zanedbatelný ve srovnání s tím co spolkne stoupání x celková hmotnost.
Na takovém typu kola můžete jet bez obav terén i silnici. To se o treku a jeho hladkém pneu říct nedá.
Takže bych s tím pneu nejprve jezdil všechny možné terény. A až se bude jeho životnost blížit ke konci, tak bych s těmi najetými zkušenostmi uvažoval jaké by měly být nové pneu.
S tím naprosto souhlasím, prostě vyzkoušet jezdit na tom, co je obuto, a časem uvažovat, jestli je změna potřeba, třeba až po ojetí plášťů. A samozřejmě koupit variantu se silnější baterií. Bafang je dobrý motor, dvojpřevodník se hodí a na rozdíl od Bosche není problém přepnout na ten offroad režim v uživatelském nastavení bez vlivu na záruku, u Bosche je nutný tzv.čip, zařízení, které umožní zvýšit výkon a rychlost, ovšem za cenu několika tisíc navíc a k tomu to ukončí záruku, což u Bafangu nehrozí. A není problém použití jiných, neoriginálních baterií.
Rozhodujúci je dezén, príliš zubatý bude na hladkom povrchu brzdiť a vrčať, dobrý kompromis môže byť dezén ktorý má v strede spojitý alebo nahusto osadený vzor, ten zabezpečí tiché ľahké odvaľovanie na asfalte, a po stranách je vzor redší a zubatejší, na nespevnenom povrchu sa dostane do záberu. Predné koleso môže mať agresívnejší vzor, je na ňom malá váha a tak to až tak nevadí a tu viac oceníte trakciu vo chvíľach, kedy by šmyk hrozil pádom. Zadné koleso je viac zaťažené a príliš agresívny vzor bude vrčať, brzdiť a aj sa rýchlejšie zoderie. Každopádne by som nešetril na šírke plášťa, pokiaľ to vlezie do blatníkov a rámu, širšie sú lepšie, šírka má na valivý odpor malý vplyv, závodníci ich majú úzke predovšetkým z dôvodu odporu vzduchu a váhy. Širší plášť je pohodlnejší a za určitých podmienok môže pri nižšom tlaku slúžiť aj ako určitá forma odpruženia.
Osobne používam na prednom kolese vzor Black Jack, vzadu som používal Holy Roller a teraz skúšam Crazy Bob nakoľko jazdím hodne asfalt. Odvaľuje tichšie a ľahšie, ale na blate, mokrej tráve a v prípade piesku/prachu na asfalte je samozrejme slabší...
Výkon se u Bosche nezvýší, jen to odstraní omezovač, který odpojí motor při rychlosti 25 km/h.
Rychleji jet pochopitelně můžeš, ale bez pomoci motoru.
https://www.akumo.cz/bosch-chip-tuning-navyseni...
Nenapadá mě jediný rozumný důvod, proč bych to dělal.
Díky aspoň někdo na tom kole vidí něco pozitivního.
To kolo Lectron MDX 2019 vypadá hodně podobně jako dříve zmiňovaný Mountfiled Mount 7.0. I výbava je prakticky totožná, vč. bohužel pružinové vidlice. Jen cena je o 3 tis. vyšší. Není mi jasné, jak se s baterií dopočítali 647Wh, když 17,5Ah*36V=630Wh.
Co se týče dvojpřevodníku, za mě je to už přežité a zvlášť u elektrokol nepříliš využitelné. Je to vidět u aktuální nabídky i obyčejných kol, kde zřetelně převažují jednopřevodníky. Praxe zjevně ukazuje, že je výhodnější mít méně mechanických součástí, které je třeba štelovat.
Je vidět, že počítají s napětím 37V, poté vychází 647Wh. Nicméně nominální napětí článku je 3,6V, tj. 36V pro celou baterii.
Aký typ článku je tam? Nie všetky 18650 Li-Ion majú 3,6V. Sú aj s nom. 3,7V.
Uvedeno je "37V / 17,5Ah(647Wh) Panasonic".
"těžší terén" je mírně matoucí obrat, zejména pro kolegy s MTB.
Jde o hladký asfalf, ale trvalé stoupání průměrně 5% (občas 3, občas 10). Trojí pokus, stejný nebo velmi podobný dojezd, smutných 25 W/km.
Silnice, kopečky nahoru dolu - 8.33.
Silnice, rovina, bezvětří - 6.25.
Silnice, silný protivítr - 11.1.
Náklad 15 kg, jezdec 100 kg, plná přípomoc - režim Turbo.
Silnice, kopečky nahoru a dolů se snahou maximálně ušetřit - Eco popř TOUR režim v kopci - 5.0.
Režimem TOUR lze zvýšit dojezd tak o 25-30 procent. Režim Eco ukazuje dvojnásobek, ale v reálu mě nenapadlo to ani zkoušet.
Jsou-li podmínky příznivé, stačí držet rychlost mírně nad 26 km/h, a motor je odpojen, dojezd roste.
Hodně záleží také na povrchu cesty, štěrk nebo šotolina si vezmou tak o 20% víc.
Pláště.
Plášť 29 s výstupky
https://www.kola-radotin.cz/plast-na-horske...
si vezme o 10% víc než 28 s jemnější vzorkem - třeba Schwalbe Marathon.
Zase na silnici, stejné podmínky popsané výše
Jj, přesnější by bylo říci kopcovitější, ale věřím, že jsem kolegy nezmátl - jistě nás znají a je jim jasné, že jsme se v našem pokročilém věku nehonili po singltreku nahoru. :-)))
Hodnoty spotřeby, které uvádíš potvrzují to, na čem se tady aktivní uživatelé e-kol shodli již před lety a co bylo potvrzeno i na webu ebikes.ca:
- částečná asistence, mírné kopce 6-8 Wh/km
- plná asistence, kopcovitý terén 9-12 Wh/km
- horský terén 14-25 Wh/km
Hodnoty spotřeby pod 5 Wh/km jsou z oblasti sci-fi a uživatel zjevně e-kolo nepotřebuje - potvrdil i další dlouhodobý e-kolista Bobbob.
Kdo si chce hrát a dále teoretizovat má šanci zde:
https://www.evbike.cz/kalkulator-dojezdu
odborníci tvrdí, že nezáleží ani tak na typu pohonu, jako na jezdci.
Víš co se mi nezdá, a psal jsi to už několikrát?
Že jsou-li podmínky příznivé, stačí ti držet rychlost mírně nad 26 km/h, motor je odpojen, dojezd roste.
Pokud vozíš náklad 15 kg, jezdec 100 kg, nechce se mi věřit, že jsi při této váze schopen udržet na svých cestách do dálav rychlost nad 26km/h.
Co máš na mysli těmi příznivými podmínkami, jízdu z kopce, nebo poměrně silný vítr v zádech?
Jindra ti jistě odpoví sám, za sebe mohu říci, že mám obdobnou zkušenost. Samozřejmě nejde o jízdu při silném protivětru, nebo Nerudovou k Hradu, ale i do mírného stoupání se dá po zrychlení nad limit vypnutí udržet dosažená rychlost. Myslím, že důvod je zřejmý - pro akceleraci na jistou rychlost potřebuji větší výkon/příkon=dodá motor, než na udržení stálé rychlosti=stačí lidská síla.
Ti nevím. I na žiletce je opakovaný rozjezd brnkačka (nějakou sílu to stojí), ale pravá dřina přichází až s udržením rychlosti. A není takový rozdíl, jestli jedeš 17 nebo 18, ale vejš nad 20 už to poznat je. A jestli držíš 25 nebo 26 je už u běžného smrtelníka, systematicky netrénovaného, sakramentskej rozdíl. Nebavím se teda o křeči na 300 m, ale několika souvislých kilometrech. S rostoucí rychlostí odpor vzduchu neúměrně vzrůstá.
Ano, odpor vzduchu roste s druhou mocninou rychlosti, takže dá se říct že neúměrně. :-)
Ale potřebný výkon roste s třetí mocninou rychlosti, to je teprve neúměra !!! :-(
A už mi to je jasný, může za to matematika, že se tak neúměrně zadejchám a zapotím když přidám na rychlosti o 1 km :-))
...přesně tak, ta proradná matematika. :-)
Ten gulášek s pivem s tím nemají nic společného. :-)
Sorry, to jsou ty nešťastné zkratky - samozřejmě netvrdím, že jedu nad 25km/h dalších 5km, jsou to jen stovky metrů, což je nicméně pro úsporu energie zajímavé.
Úseky např. Radotín - Zličín podle vody vypínám asistenci úplně, abych měl šťávu na stoupání do Stodůlek a jedu kochacím tempem do 20km/h.
No právě, umím si představit, že na čtrnáctidenní cestě udržím cestovní rychlost na rovině okolo 25-26km/h na kvalitním silničním kole s minimální bagáží, když budu v optimální formě, ale na kole a s váhou, o které píše Jindra bych to nedal.
Kdybych tak dokázal jezdit, nevozím 3 baterie.
Když máš naplánováno 160, a protože nejsi na kole poprvé, víš, že to bude tak 165, tak musíš i se třema bateriema šetřit, a jak to jde, se ze začátku snažit, abys na první baterii dojel co nejdál.
Když máš do cíle 80, a dvě baterie furt plné, před sebou žádnë kopce a je nepravděpodobné, že se zvedne vítr, klidně si pohovíš.
Ale rozumné je počítat s tím, že se nepodaří 3x60, ale že se může stát, že se příroda proti tobě sgikne, a dáš na baterku jen 40.
Takže v první půlce jedeš na úsporu, jezdit na úsporu pořád smysl nemá, to můžeš jet na papouška a ne tahat motor a baterky
Vítr v zádech je fajn, ale stačí rovina a bezvětří, když se krám rozpohybuje, nemusíš už tolik makat, setrvačnost pomáhá, a každých 10 kiláků bez toho aby to žralo proud v důsledku pomůže.
Zrovna včera....
Toho snad jde dosáhnout i při rychlosti 20, ne ? Nemusí se kvůli špórování překračovat pětadvacítka a hnát s jazykem na vestě. Na elektriku se rozjedu, ustálím dvacítku a uškubnu kabel.
Toho snad jde dosáhnout i při rychlosti 20, ne ?
tu optimální rychlost bude mít každý jinak.
Já jezdím na elektrokoloběžce--na rovinky mi vyhovuje vypínání přípomoci při cca 18kmh--při této rychlosti ještě vcelku efektivně pomáhám elektrice i nohou.
v příkrejších kopcích si tu přípomoc ještě snížím na cca 13kmh
na kole s přehazovačkou to bude samozřejmě jinak, nic méně nad rychlost 25kmh už docela fest funguje čelní odpor vzduchu.
Dlouhé strmější kopce někdy raději vytlačím pouze s tlačící přípomocí, není problém v třeba 1km kopci vysosat co stačí na 10km po rovince.
Tu dvacku jsem dal jen namátkou. Třeba patnáct, třeba dvaadvacet.
Šlo mi o to, že abych šetřil baterii, nemusím jet 26, aby se odpojoval motor omezovačem.
Třeba na Bafangu si omezovač můžeš nastavit uživatelsky dle potřeby, můžeš si klidně nastavit vypínání třeba na 20km/hod., nebo třeba na 15 km/hod, a využívat tím pádem motor jen na rozjezd a do kopců a šetřit baterii při rychlosti, která Ti vyhovuje :-)
A myslíš, žer to někdo dělá? Vždyť zatím čtu jen dotazy a úvahy jak právě zvýšit tu rychlost do které motor pomáhá :-)
Platí možnost flexibilního nastavení rychlostních limitů dopomoci i pro motory Bafang Maxdrive, tedy nejen pro přestavbové motory typu BBS?
U Bosche lze taky nastavovat různé úrovně přípomoci nejen podle rychlosti ale i podle hodnot všech tří senzorů ale je tu ALE jako u všeho téhle značky.
Umožňuje to až ovládací panel Nyon (já mám Intuvia) a ten stojí bratru 9 litrů a kromě téhle jediné užitečné funkce tam má zase krávoviny jako navigaci, kompas a kdoví jaké hovadiny co člověk celkem oželí.
Pak mají ještě vychytávku na telefon, ta by se docela hodila:
https://www.bosch-ebike.com/en/products...
ale krávové nemají bezdrátové nabíjení founu, zase jen přes kabel. Mám ověřeno, že telefonu samotnému otřesy nevadí, když je na řídítkách, ale vadí to právě tomu nabíjecímu konektoru, prostě se vykvrdlá když je do něj zapojen kablík z powerbanky. Takže bezdrátové nabíjení je cesta, jak udržet smartphone celý den při životě i když naviguje, hraje, fotí a další ty vychytávky.
Ještě tu někdo zmiňoval to paralelní zapojení baterii, to taky Boschové umí
https://www.r-m.de/en-gb/technology/dualbattery/
cenu jsem raději ani nestudoval
"bezdrátové nabíjení founu"
To je možný?
https://www.youtube.com/watch?v=3QPRyaq2Yxc
mám i bezdrátovou powerbanku a funguje spolehlivě a fofrem, vlastně mě to docela zachránilo, protože ten kontakt je fakt už vyvrdlanej a nabíjí jen když se zastrčí nějak tak....
https://www.alza.cz/epico-wireless-powerbank...
To jsou věci... Na indukci jsem nevzpomněla, to bych si představila nějaké silné pole na větší vzdálenost. Že to leží na sobě by mě nenapadlo.
Ale to musí mít houby efekt, drát je drát.
Jak si přišla na houby efekt? Vždyť takhle se dobíjí autobaterie a dokonce tak jezdí i tramvaje.
To je na mě moc složitý.
To na mě taky :-) ale vím, že to takhle funguje a asi hodně dobře když se to využívá.
Nabíjí to stejně rychle, Báro. Jestli si to víc cucne, netuším, to budou vědět kolegové od drátků.
Považoval jsem to za hračku celkem k ničemu, ale právě ten problém s konektorem mě naznačil cestu. Jsou držáky na mobil do auta s bezdrátovím nabíjením. Až seženu nějaké šikovné, naroubuju na něj držák na řídítka a pofrčím. Nebo pod mobil strčím tu bezdrátovou powerbanku, ale zase, budu muset trochu upravit ten držák.
A asi pořídit novej foun, ti halamové z hepochopitelného důvodu u XZ2 udělali kulatá záda a to komplikuje vložení do každého držáku.
Jsou to vůbec šašci, ostatně i ti recenzenti. Řeší vzhled, zadní stranu, jeden model jí měl skleněnou a rezenzent mlel ptákoviny o tom, jak jsou vidět otisky. Přitom každé můj foun okamžitěputuje do plastového futrálu přes záda, protože tak má šanci přežít.
Fakt to vypadá, že ty hračky dělají pro nějaký šampóny, aby mohli pořizovat selfíčka a dobře u toho vypadali.
Tak už si konečně kup outdoorovou navigaci od Garmina na tužkovky a nestěžuj si pořád!!! :-D
Jindra - koukal jsem na tu "recenzi", jak se mu ten mobil na nabíječce hezky točí. To je problém na nabíječku nalípnout dvě "kolejničky" tenké seříznuté pěnovky ve výšce vypolení zad toho mobilu ? Stabilizovalo by ho to ve správném směru a bylo po otáčení.
Šíravíku,
ty jsi úplně miml, navigace je to poslední, co od mobilu potřebuji,tím spíš s technologií minulého století. To mě líp už navigují hodinky (včetně map)
Problém je už léta vyřešen powerbanku a, jen jsem objevil mušku, že tmu konektoru nedělá dobře to drncání. Tak problém technický řeším, nestěžuji si.
Jiné řešení je dvojsimka, stejné číslo, dvě Sim. Jen přehodím vibitý za nabitý, stejně vozím dva.
Rondo, ten pán je moc cimrlich, mám stojánek na stole a problém to nedělá.
Ty kulatý záda jsou tak akorát do čelisti držáku, kdyby byla rovná, sedí v nich mobil hlouběji a tím bezpečněji. Xz3 ovšem se stejnou uchylkou pokračujou.
Jindro, uznávám, zapomněl jsem na tvoji nezastupitelnou roli při tvorbě HDP a že jsi při jízdě na kole šéf firmy, pojízdnej kancl, kameraman a DJ BoBo, a teprve potom dálkový cyklista.
Ale znamená to, že já jsem úplně mimo, protože na řidítkách potřebuju jen odolnou navigaci a nic jinýho?!?
S pouhými hodinkami na řidítkách si připadám jako bych poněkud zaostával a něco zanedbal... MOMENT, už ne. I stoletý stroj je kompatibilní s moderní technologií :)
Ta na hodinkach by snad mohla fungovat pro předem zadanou trasu, že ti pípa a třepe se na ruce, když maš odbočit, mapa tam sice je, ale čitelná asi spíš pro mladší ročníky.
Ještě jsem neměl potřebu to zkoušet.
Fajn je, že na displej hodinek chodi maily a ostatní zprávy, jukneš a víš, jeslli máš zastavit a řešit, nebo to počká. To je užitečná vychytávka.
záleží, jak je řešená ta řídící jednotka--přípomoc
tu, co mám na přípomoci označenou-- PAS senzor-- to funguje tak, že ve stupních si mohu zvolit, kolik max ampéry mi bude vypomáhat--při cca 25kmh přípomoc vypne , ale nemohu si zvolit, aby vypla třeba už ve 20kmh---jízda s touto jednotkou je ale taková sportovnější, protože si v kopci automaticky nepřidá více ampér
druhou jednotku mám na přípomoci označenou --1:1--
tady na té si mohu zvolit, do jaké rychlosti bude vypomáhat, ale nemohu si nastavit, že bude vypomáhat třeba pouze 4mi ampéry---jízda je pak taková sterilnější---není pak moc na noze cítit kopec ----v kopci se automaticky zvýší odběr.
Elektrokolo nemám, neznám možnosti, proto se jen ptám - představa moje by byla, že se prostě s přípomocí rozjedu a pomáhá mi to dejme tomu do těch 25 trvale. A nebo se s elektrikou rozjedu a třeba při dvacítce usoudím, že pomáhat v tuhle chvíli nepotřebuju, tak zmáčknu čufl a asistence se odpojí. A zas na tlačítko kdykoliv připojí. Kdykoliv při libovolné rychlosti.
Zapnúť/vypnúť pomoc motora a väčšinou aj zmeniť silu dopomoci ide vždy. Akurát treba mačkať čudlíky...
tak zmáčknu čufl a asistence se odpojí. A zas na tlačítko kdykoliv připojí. Kdykoliv při libovolné rychlosti.------------------------------------------------------------------------------------------------
Ano, ono to funguje i tak, že když není asistence využívaná-na některých jednotkách je ten čas nastavitelný-tak třeba při dlouhé jízdě z kopce se sama automaticky vypne.
Jo, na to je režim "bez přípomoci" normálně nastavíš jako každý jiný režim. Ale nepřináší to takové potěšení, jako jet rychle za svoje..
To je furt nějaké přepínání režimů... Složitosti, automatika, poloautomatika, čidla, vyhodnocování elektroniky. Nakonec v podstatě elektrokolo řídí činnost cyklisty.
Moje představa, že jednoduše čudlem v mě příhodném okamžiku za jízdy celou estrádu odpojím a v tu chvíli jedu jako na normálním kole - a až se mi zachce, tak zase toho robota zapnu a on bude vyhodnocovat, jestli mi pomůže nebo ne.
Kruci, tohle mě štve i u novějších aut. Furt mi do něčeho elektronika krafá a jen málokdy jde natvrdo odpojit, aby život šel postaru a pomáhalo to, jen když já se rozhodnu.
Rondo pčesně takhle to jde, jenže na to není specilení čudl ale je to jeden z režimu, konkrétně u mě
0 - bez
1 - ECO
2 - TOUR
3 - SPORT
4 - TURBO
a pomocí čudlů se šipčičkama si volíš režim
A v průběhu jízdy na kole bez zastavení můžeš ten režim měnit a jak je ta změna rychlá?
okamžitě
pochopitelně za jízdy.....
Takhle
https://www.ultimebike.com/vtt/transmission...
Rondo, jako obvykle se při těch úsporných příspěvcích ztratila podstata problému
- Jindra jako jednu z možností úspory uvedl jízdu rychlostí vyšší než limit 25km/h, ale NIKOLIV jako možnost jedinou !!!
Máš většinou 5 úrovní asistence počínaje nulou = vypnutí a volíš si potřebnou podle aktuální situace. A dá-li kondice a příroda, tak se rozjedeš nad limit a automatika ti vypne a opět jedeš za lidské sádlo! Můžeme to nazvat úrovní č. 6. :-)))
Ti nevym, no, když si představím, že na tom tvém těžkém kole s bagáží a tlustejma gumama pojedu 10 kiláků za bezvětří po rovině šestadvacítkou, sice ušetřím baterku, ale o to dřív chcípnu já, tak nevym, nevym esisi tím kvaltováním pomůžeš :-)
P.S. Kde se to zas couráš, sakra?
No, Rondo, je fajn když to chvilku sviští, můžeš odpojit motor, můžeš dát režim ECO a šetřit, ale pár kilometrů si prosvištět rychle a za svoje to "dělá plezír" jak se tu říká.
Kde bych byl, Šíravíku, už bys to měl poznat.
Tohle je silnice s Aigues-Mortes do Le Grau de Roi.
Tentokrát sídlím v Montpellier a po škole se courám po okolí, konečně se začínám orientovat, jak se mezi těma lagunama protáhnout a nebloudit nebo nenajet na škváru nebo jinej hnus.
https://photos.app.goo.gl/beY5VdoXRm8wPgdu5
Minulý rok koncom leta 14-17.8. som podnikol s kamarátom 4-dňový výlet po južnej Morave. Bajk váži 39kg a má priamy motor Mxus 3K Trubo, + 2 plné závesné brašne + jedna na nosiči (určite spolu cez 10kg), ja s takmer prázdnym batohom na chrbte do 70kg. Šli sme cesty, cyklotrasy a vinohrady s rôzne rozbitým povrchom, občas aj lesná cesta... Nakoľko to bolo na 4 dni a teploty bežne cez 30°C nešlo nejak úporne šliapať, to by som na ďalší deň bol hotový, ale predsa som väčšinu času točil, niekedy sa len viezol keď už som mal dosť... Teraz to zaujímavé, štatistika:
Jazda spolu 21:18:25, z toho s motorom 14:11:31 a v rekuperácii 1:13:37
Priemerná rýchlosť jazdy 30,39km/h, priemerná spotreba 14,44Wh/km, prejdené 647,53km. Nastúpané 4904m výškových a klesanie 4809m.
Je zaujímavé koľko času som šiel bez motora, a tiež že v takejto konfigurácii pri dosť rýchlej jazde bola spotreba len 14,44Wh/km...
Posledni tyden fouka tak silny vitr, ze smerom do praci mam prumernou rychlost 36km/h (41 min na 25km) a spotrebu jen 10Wh/km, ale zpatky protivetru prumerna rychlost klesa do 28-33km/h a spotreba jde na horu, 20-30Wh/km.
Chtěl bych se ještě zeptat máte li zkušenost z posíláním kola kvůli třeba reklamaci jak se to dělá,nejspíš si ho obědnám v kolíně tady
https://www.megabikeplus.cz/kola-29-3/lectron...
nabídli mi tam nějakou slevu tak to bude v ceně jako od mountfieldu.
a máte někdo s tímto obchodem zkušenosti? kvůli důvěře díky.
A v čem je nakonec lepší MDX 2019 než Altar 2018, aby to opravedlnilo o 9.000Kč dražší cenu? Za mě ani 54Wh větší kapacita baterie tu cenu prostě neobhájí. A pružinová vidlice u takto drahého kola je zkrátka FAIL.
Já nevím, trochu to tady vypadá jako "skrytá" reklama.
Jinak, Lectron mívá cyklo komponenty trochu slabší.
Nee, žádná reklama a říkal jsem si jestli to tu vlastně mám dávat ten odkaz nakonec jsem ho dal třeba ten obchod někdo zná a řekne mi ale ani neočekávám že by ktomu někdo něco napsal, prodávají snad jen hotová kola žadné komponenty,
rozhodnutý s kolem ještě nejsem samozdřejmě tady nepopisuji všechny své pochody ale třeba ten altar se vetšinou prodáva za 39000,- takže mi až tak levný nepřijde je to už rok staré kolo tak si říkam co baterie a dotřetice má tu baterii slabší a já přece jen bych chtěl někam dojet mě to kolo nabídli za necelých 42000,-určitě chci aby se mi kolo i líbilo taky baterie je integrovaná o proti Mountfield jsem neslyšel moc dobré věci ze servisem a taky bych se radši držel firmy která se věnuje kolům a ne všemu možnému ale nic proti jen nejsem takový experimentátor abych do toho šel i když to vypadá podobně.ale jak říkám rozhodnutý ještě nejsem.
tak jsem ještě koukal do toho samého obchodu na ten Altar tak tam ho nabízí za 36000 tak by to dejme tomu bylo o 6500,- drahší ale to nevím jestli je u nich na skladě je to na dotaz tak to jen tak abych se opravil.
Možná ještě počkat na Altar 2019, u kterého doufám po zahájení výroby spadne cena na rozumnější úroveň, nežli absurdních 48.000Kč nyní. Přitom v porovnání s loňským modelem po stránce výbavy je to běžná evoluce, vidlice má dokonce menší zdvih (50mm) než loňský model (100mm).
Já se jen zeptám v čem je ta značka
Leader Fox třeba ALTAR
jiný než třeba crussis nebo lectron nebo jiná teď mě nenapadá?
Třeba pak budu chytřejší stím výběrem.
A nebo je to jedno jaká značka a pak už vybírat jen podle parametrů a ceny a designu?
Chce na tom jezdit, nebo na to koukat? Jestli na to chceš koukat, vybírej podle designu, jestli na tom chceš jezdit, projeď se na pár modelech a vyber si takovej, jakej ti bude vyhovovat bez ohledu na cenu. Pokud cenu nebudeš ochoten akceptovat, není elektrokolo technologie pro tebe (zatím).
design je pro mě to poslední, taky jsem ho uved nakonec ale chtěl bych mít z kola i vizuální dobrý pocit ale je to to poslední na co bych se díval skoro si aji myslím že jsem to tu nemusel uvádět aby to někdo nevzal jako prioritu .
Při výběru se osobně zaměřuju na parametry, resp. výbavu (středový motor, vyjímatelná baterie s kapacitou aspoň 16Ah/36V, převody, odpružení a samozřejmě typ MTB) a cenu. Tzv. "značka" a vzhled jsou v předvýběru pro mě podružná kritéria. Nakonec k praktickému otestování jízdních vlastností zbyde většinou jen pár kandidátů, viz zdejší diskuze, která můj předvýběr bohužel neobohatila.
No to jsem právě chtěl od začátku vědět jestli nějaká značka je tady preferovaná jako lepší to je pro mě uspokojivé že si teda můžu vklidu vybrat podle svých kriterií,jinač ktomu odpružení to mám pocit že to tady vypadalo vše podobně to znamená pružinová vidlice stím že by se to dalo časem vyměnit jinak ve výběru už mám teda jasno za co vám děkuji že to bude MTB původně jsem chtěl kros jezdím hodně převážně asfalt,dík.
No právě třeba ten Altar má, proti těm ostatním, vzduchovou vidlici a když uvážím i jeho nižší cenu, je to pro mě celkem jednoznačné;)
V kategorii do 50 tisíc Kč může jen těžko být nějaká preferovaná značka, když všechna nabízená kola mají stejnou pohonnou jednotku Bafang MaxDrive.
Zajímavý může být dvojtalíř - není ani tak důležitý počet pastorků (motor to kompenzuje) jako rozsah, abys mohl jet rychle po rovině a naopak mohl vyjet na střechu.
Pokud jezdíš po asfaltu, pak nepotřebuješ drahou vzduchovou vidlici se zdvihem 140mm.
Donedávna jsem jezdil na pevné vidlici až teď poslední rok mám odpruženou, takže to je pro mě zatím španělská vesnice, neznám rozdíly ale tady se o tom celkem píše jako že na tom dost záleží.
Ale samozdřejmě cena toho
Altaru 2018 za cenu 36 tis.je určitě lákavá i když nevím jestli za takovou cenu bych to sehnal ve své velikosti 17,5",a co ta baterie je slabší a nezestárla i když se nepoužívala za ten rok? není to taky důvod koupit radší novéa třeba stou větší kapacitou?nesrovnají se ty ceny?
Jestlis nepoznal rozdíl, tak ber pevnou, je levnější a hlavně lehčí!
Ano, hlavně ta váha je u elektrokola opravdu hodně důležitá :-))
Ty si někde viděla prodávat elektrokolo s pevnou vidlí?
Tak ono je jedno, jestli gramařit kvůli energii cyklisty nebo energii batérie. Se tady furt baví o spotřebě Wh na kilometr, tak když to bude lehčí, ujede na stejné množství z baterie dál. Beztak jezdí po hladkým a neskáče s tím.
Omlouvám se za nepochopení že odpružená vidlice, je to pro mě španělská vesnice, je to tak že neznám rozdíl mezi pružinovou a vzduchovou vidlicí, tu jsem ještě nezkoušel ale jinač odpružená vidlice a pevná tak tam samozdřejmě rozdíl cítím a odpružená je pro mě příjemnější.
Pro běžné ježdění ( rekreační, sportovní, závodní po středně těžký terén, nikoli pro technické disciplíny) je lepší vzduchový systém. Vidlice je lehčí, nabízí větší rozsah a více možností nastavení. Dobře nastavená je pak stabilnější při brzdění i jízdě, nehoupe se tolik, nepropadá do zdvihu.
Zejména lehké a nebo naopak těžké cyklisty by měla zajímat zmínka o možnostech nastavení. Tlak vzduchu totiž lze takřka bez omezení přizpůsobit hmotnosti jezdce, zatímco pružina má své limity.
Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/na-kole/vybirame...
Díky za vysvětlení tak už mi je jasné proč je vzduchová preferovaná tak pokud ji nekoupím s kolem tak časem vyměním za vzduchovou to nastavení na váhu to je dobré.
KTM Macina Sport 10 cx5 pt, výbornej turisťák s dlouhym dojezdem.. ale drahej. Koem 80
Čím konkrétně by mohl tenhle předražený klump obhájit jeho dvojnásobnou cenu v porovnání s diskutovanými koly?!
na rozdíl od jiných elektrosrágor jsem si na tomhle připadal jako na normálním kole a elektrika se nezdála na obtíž, ale spíše naopak.
Občas, když je ta možnost se na nějakém projedu... když se mi na tom jede dobře a zeptám se na cenu, tak je to vždycky drahý.... A to ti neprozradim cenu elektrickýho celopéra, co se mi líbilo... si myslím, že se za to dá sehnat mírně ojetý slušný auto. Furt to pro mě tím pádem není. Ale lidi to prej kupujou...
Ono to tak je s leccims. Ale letci na akcnich letacich to vidi jinak :-)
Subjektivní pocity "jsem si připadal jako na normálním kole", nejsou pro diskuzi bohužel čímkoli přínosné.
:-))) Skoda, ze jsi tohle nenapsal u toho tveho chvalozpevu na "celopero" :-))
Papírové parametry jsou vodítko, ale nejsou všechno.. papír snese mnohé. Koupit kolo, který sice papírově bude výborný, ale nebude mi sedět a proto ho vrazit do werkštatu si můžu dovolit jen tehdy, pokud ten werkštat je meuzeum a to kolo historický, a nebo jsem li trouba, milý quwavi...
Na tý macině se mi jelo super, všechno fungovalo jak má, neměl jsem pocit, že mi někdo strká do pedálů, jen rozjezdy byly rychlejší, kopce menší a protivítr neexistoval.. Kdyby bylo za 60, tak jsem se neudržel (chtěl bych jezdit do práce na kole... bohužel přes celou Prahu a nechci dojíždět vyflusanej s jazykem na vestě).
Za sebe bych řek, že ten subjektivní pocit z kola je dost důležitej.. jinak si nedovedu vysvětlit např. to, že každej, komu pučím svého IRISE, což je objektivně vzato plečka s jedinou rychlostí a mírně rozhozenou geometrií i přes rovnání rámu (má za sebou spoustu bouraček a oprav) ho nechce dát z ruky a tvrdí, že jezdí líp než podobný krám, ale bezvadný, nebo stroje nepoměrně modernější a vybavenější.
Projel jsi se na kole s Bafang MaxDrive? Jaké byly tvé pocity a jaké jsi vysledoval rozdíly oproti Macině? Díky.
Jinak každému zájemci o e-kolo doporučuji vypůjčení kola na víkend - slušní prodejci v případě nákupu odečítají cenu půjčovného.
Taky :) naposled loni v lázních jsem si ho půjčil :) Ale co to přesně bylo zač, to si nevzpomenu... Nemůžu tedy na základě jednoho, dvou tří kusu úplně zevšeobecňovat, ale nebylo to úplně ono, přišlo mi to, jak to popsat - jako kdybych jel na tandemu s někým, s kým nejsem úplně sladěnej.
Je důležité se na e-kole několikrát projet, aby si člověk zvykl na pomoc motoru a její projevy.
Hlavně poprvé, když ještě neví o co jde, je docela překvapen a jistou dobu trvá než si zvykne na to jak motor zabírá a jak ho správně využít a ovlivňovat jeho chování podle typu snímače.
https://www.beznamahy.cz/jak-vybrat-elektrokolo...
Bošáci to maj aspoň na mě, vymyšlený líp... tam mi to přijde jako velmi pozorný pěčlivě naslouchající sluha, kdežto Bafang jako poněkud rozevlátý společník :) Kdyby se jezdilo na páčku, tak bych asi rozdílu nepozoroval.
...rozevlátý společník - jistě poetické vyjádření nějakých vlastností, mohl bys je popsat jako technik?
Chci jet - motor někde okouní, chci zastavit - motor jede co to da.... Tedy jen chvíli, ale kope to do pedálů, nepříjemné. Ani Bosh není bez vad - nejsem odvaren z toho pastorku vepředu a z ceny. Za ty prachy bych chtěl mechanicky odpojitelný motor, čisté rekuperační režim, dvojtac a 20 let potvrzenou možnost repase baterie přímo od Boshe.
Popisované chování (zpožděné reakce) odpovídá řízení pohonu snímačem otáčení, které se používá u nábojových motorů. Středový pohon Maxdrive ovšem používá torzní čidlo. Z principu podle mě ani není možné "kopání do pedálů" - díky volnoběžce.
Jak píše quwavi, popisuješ typické chování pohonu řízeného snímačem otáčení, pak se nedivím tvému hodnocení a libování si ježdění s Macinou, ale evidentně nešlo o motor Bafang MaxDrive, který má torzní snímač (i snímač otáčení a snímač rychlosti).
Proto jsem výše dával odkaz na popis obou systémů.
S řízením snímačem otáčení jsem jezdil 7 let, ta zpoždění při rozjezdu a při skončení šlapání mne také dost rozčilovala (proto mají brzdy mikrospínače a do řazení se montuje Gear-senzor), zase jsi po dosažení potřebné rychlosti mohl šlapat jen symbolicky a motor tě hnal stále stejnou silou.
Torzní snímač to ulejvání neumožňuje, ale za to reaguje prakticky okamžitě, ten můj také citlivě a má plynulý nástup.
:-)
Žádnej automat nemůže korigovat přípomoc, aniž to bude kopat. To musí zákonitě mít zpoždění a toho, kdo má cit, to "kopne" vždycky.
Báro, se slovíčky bychom si mohli hrát nekonečně dlouho, fakt je, že oba systémy se svými projevy dost liší - např. zatím co u torzního snímače je pásmo necitlivosti cca 15° otočení pedálů než plynule zabere (podle mě nekope), tak u snímače otáčení šlapeš plnou silou 2-3sec než se systém skokově přidá (tomu se dá, s trochou fantazie, říci kopání).
Problém zůstává stejný - kolega zřejmě srovnává nesrovnatelné.
Kolega rozpozná středový i nábový motor a umí přečíst jméno výrobce napsaný na motoru :)
A před Macinou jsem seděl na starším Bošáku a tam to taky nebylo ono.. zřejmě cosik vylepšili.
Se mnou to maj těžký.. když už za to chtěj takový peníze, tak jestli je chtěj ode mě, tak to musí splnit mý představy beze zbytku, nebo aspoň na 95%. Jinak pešek :)
Nemá smysl se přít, jen jsem vyslovil svůj dojem, protože i řada středových motorů Bafang má pouze snímač otáčení a tomu se blížily ty projevy.
Každý jsme jiný, jinak vnímavý atd. Naštěstí. :-)))
On není Bosch jako Bosch, má v nabídce 4 typy motorů co se liší výkonem a vlastnostma
https://www.bosch-ebike.com/en/products/drive...
nelze tedy říci "jel jsem na Boschi" obdobně jako třeba nelze říci "jel jsem Škodovkou, a nic moc"
Přesně to samé platí o Bafangu, Max Drive má také několik typů a ne všechny mají torzní snímač.
Navíc jezdím na kolech s torpedem - tedy nohama i brzdím (pokud se nechceš zabít, nesmíš jen tak dupnout dozadu, ale projevit míru nějakýho citu) a z reakcí kola při záběru a brždění už dokážu odhadnout, jak na tom torpedo je - jestli potřebuje přimazat, nebo jestli se stal nějaký problém na zabírací hlavě, nebo je hyn brzdový válec... možná si tedy těch projevů přípomoci všímám víc, jak je v kraji zvykem.
Jak řešíte osvětlení na kupovaném elektrokole využíváte nějak té baterie elektrokola nebo je to lepší mít to žvlášť? a máte nějaký typ na nějaké světlo na kolo co mi dostatečně osvětlí stezku abych pěkně viděl?
Obvykle se "trakční" baterie nevyužívá,
pokud chceš svítit i ve chvíli když ji vybiješ...
Jinak hodně lidí doporučuje Fenixy, různé typy,
ceny jsou ovsem vysoké. (viz Kronium)
https://youtu.be/mHQCWsqinbs
My tu všetci používame led svetlá z ebay/ali s 10W cree XM-L čipmi a za tých pár dolárov je to super. Ja mám napr. WF-501B (upravil som chladenie) na držiaku za dolár a svetlo luxusné... Ide to na jeden 18650. Samozrejme je to aj samostatne použiteľné, takže 2v1. Nie je problém si vziať viac 18650-tiek ak by jedna bola málo a vymeniť prípadne nabiť. Kamaráti majú také tie dvoj a trojledkové svetlá čo sa montujú priamo na riadítka, je k nim taký malý 2s2p 18650 pack (ten originál z číny stojí za prd, ale po výmene článkov je to paráda). Všetko za zlomok ceny značkových svetiel.
Ok díky všem za typ.
Ještě otázka řešili jste někdy u toho maxdrive převody co se týče zadní kazety jako pokud vám nevyhovovala kazeta od výroby tak jestli jste si ji měnili mě by zajímalo co to obnáší jestli jen stačí koupit kazetu se stejným počtem koleček jen stím rozdílem že tam bylo větší rozpětí zubů a pak jste to zkrátka vyměnili a vše šlapalo jak mělo? mě by zajímal převod přední 38 zubů a zadní 11-32 zdá se mi to málo nebo je to ok nebo je vhodné u toho motoru to určítě pořešit a jak?
Mám motor bbs-hd, přední 32z, zadní kazeta 11-46z a můžu ti říct, že v kopcovitém terénu je to k nezaplacení. Zadní kazetu samozřejmě můžeš vyměnit a dát tam jinou s větším rozsahem.
Pro daný typ přehazovačky je třeba nejprve zjistit, jaký maximální rozsah zubů kazety je přehazovačka schopná obsloužit. Nestačí se orientovat jen podle počtu stupňů. Obvykle bývá maximum cca 38-40 zubů u největšího pastorku. Pro větší počet zubů na pastorku je třeba 11 stupňová přehazovačka.
A každá jedenáctikvaltová zaručuje, že pobere 46 zubů ? Myslím, že mícháš jabka s hruškama.
Některé běžné přehazovačky můžou zvládnout docela velký rozsah :
https://www.nakole.cz/diskuse/21860-osmikolo-11...
Případně se dá nainstalovat na přehazku nádstavec který zvětší rozsah :
https://www.nakole.cz/diskuse/25316-sram-x9-vs...
Nejsem si jistý, jak jsou běžné tyto přehazovačky u současných hotových elektrokol. Já se setkal s typy, př. Shimano Alivio, RD-M4000 nebo Shimano Deore SL-M6000.
Já taky neznám možnosti těch přehazovaček. Proto uvádím tu druhou variantu, nádstavec, který to řeší pro jakoukoliv přehazku.
aha to jsem netušil že bych musel investovat i do přehazovačky, tak jedná se o přehazovačku typu SHIMANO Deore RD M610 já se vtom vůbec nevyznám časem se snad zorientuji, takže pokud bude přehazovačka umožnovat větší počet zubů pomůže to nějak zásadně? díky všem za reakce.
Ne, ne, nádstavec za cca 50 - 60 Kč to zřejmě řeší pro jakoukoliv přehazku.
Tak to je teda levné řešení to je fajn.
tak nevím jestli jsem to našel ale největší počet zubů to dovoluje asi 36.
Na tomhle odkazu to umožňuje 11-46z na přehazce 9s, je tam i video :
https://www.nakole.cz/diskuse/25316-sram-x9-vs...
To je dobré,tak snad s desetikolečkem by neměl být problém ten nadstavec použít taky a jaký rozsah zubů toho 10kolečka by jste teda doporučili k talíři 38z aby se ten motor netrápil dejme tomu na Valašsku?
To si musíš vyzkoušet sám, co zvládáš a jaké kopce hodláš pokořit. Osobně mám zkušenost, že nepotřebuješ mnoho-kolečka, pro elektro stačí sedmikolo (motor to řeší) ale rozsah - ten si odzkoušej.
Osobně jsem měl původní osmikolečko 11-32z a předpokládal strmé kopce a tak jsme koupil osmikolo 11-40zubů (odkaz uvádí "docware" výše). Talíř mám 42, při zkoušce jsem byl velice spokojen, ale díky spojenému tahu motoru plus mých nohou a díky velkému křížení jsem přetrhl řetěz, který mel najeto cca 300km. Proto bych nešel do desetikola.
Aha chápu, takže já našl nějakou kalkulačku http://gears.mtbcrosscountry.com/#29/2.10I356I1049
tak to vypadá že podobného převodu bych dosáhl při 11-36 ale samoždřejmě vy jste to měl větší posun z 32 na 40 a to máte maxdrive?nebo něco silnějšího? tak vlastně bych to mohl nechat tak jak to je a kdyby mi to nevyhovovalo tak by stačilo asi těch 36 zubů protože trhat řetěz fakt nechcu ale ani nemyslím že bych se škrábal do prudkých kopcůspíš bych hledal pozvolnější stoupání no tak teda uvidím. díky všem za přispěvky zase jsem kousek v obraze ale vlastní zkušenost je k nezaplacení pokud se v něčem mýlím co jsem napsal tak mě prosím upozorněte díky.
Pokud pojedeš do kopce (maximální výkon motoru) a udržíš kadenci šlapání kolem 70ot./min, tak motor Maxdrive bude pracovat v efektivních otáčkách a není třeba převody na přehazovačce řešit. Pokud bys jel tak velký kopec, že by otáčky byly dlouhodobě nižší, můžeš uvažovat o kazetě s pastorkem s více zuby než je originál z výroby. Osobně si nemyslím, že to ale nastane.
ok díky, to by bylo idealní kdybych to nemusel řešit ale je fajn že se to dá řešit kdyby bylo třeba.
Mám opět přestavbu, do kopců je zajímavý kroutící moment - střeďák dává max 100Nm, dalším parametrem je můj vyšší věk 70+ a váha 98kg.
Také nepředpokládám, že budu běžně trhat řetězy, při zkoušce jsem vyhledával extrémní kopečky. :-)))
To křížení bych si pohlídal.
Tady se nám hezky odhalila asi největší nevýhoda středových motorů o které se v tomto vláknu zatím nemluvilo – zvýšené namáhání a tím zmenšená životnost řetězu a kazety.
Nicméně v tomto případě bylo asi něco dost špatně, „vysočina“ hovoří o extrémních kopečkách a velkému křížení řetězu, možná nemá dobře doladěnou pozici kazety vůči převodníku. Nebo pro danou kombinaci celkové hmotnosti a extrémního stoupání je kazeta 11-40 ještě pořád ještě málo a chtělo by to 11-42 nebo 11-46.
Každopádně spojený spojený tah motoru a cyklisty znamená podstatně větší zatížení řetězu.
Kazety s větším rozsahem a tím i větším počtem zubů na největším pastorku se pořizují právě proto, aby se v extrémním stoupání snížil tah na řetěz. Aby se tak rychle neopotřeboval, popř. nepraskal.
Takže v blízké budoucnosti by asi bylo pro Krevetu záhodno vyměnit pastorek za 11-40 nebo 11-42, pokud možno v servisu ?
Hotová elektrokola mají většinou zesílený retěz KMC X9-E, který má lepší odolnost při větším namáhání u elektrokol. Zas bych to s převody nepřeháněl. Asi nemá smysl mít u elektrokola stejný rozsah jako u kola bez motoru - jinak by se ztrácela jedna z výhod ekola, kterou je nejen šetření síly při šlapání, ale i rychlejší jízda při stále pohodové kadenci šlapání;)
…. je to marný, je to marný, je to marný …... :-)
Což mě v případě kolegy guwavi docela překvapuje. :-) Ale možná počkejme až si to ekolo koupí …….
Kontrolní otázka : proč tam vlastně ti výrobci perou zbytečně velké rozsahy jako třeba 11-42, 11-46 když to ekolo nepotřebuje ?
https://apache-bike.cz/cs/katalog/produkt...
https://rockmachine.us/cz/2019/flash/blizz-e70...
Když jsou vícezubové pastorky a k tomu adekvátní přehazovačka už od výrobce, tak fajn, budou se do velkého kopce někdy hodit. Spíš mi šlo o uklidnění původního tazatele, aby hned jako první věc na novém kole neřešil výměnu převodů, když mu v praxi třeba bohatě postačí ty originální.
OK, to je fakt. Nejprve by si měl vyzkoušet trasy které bude jezdit. Možná mu to bude stačit.
S jedným tanierom ide poriadny rozsah prevodov dosiahnuť ťažko. Ja mám na oboch bajkoch vpredu trojtanier 48/38/28 a vzadu na zelenom 7r 11-28 a na modrom 7r 11-32. Je pravda že vpredu používam malý tanier málokedy, ale keď na to príde som zaň vďačný. Zelený má rozsah 4,26 a modrý 4,62.
Jeden tanier vpredu sa doháňa 10-12 prevodmi vzadu, ale to spôsobuje kríženie reťaze, aby sa to trochu zlepšilo použije sa užšia reťaz, ale to zase je na úkor životnosti a navyšuje cenu... Ten kto vymyslel niečo ako 3x7 nebol blbý, funkčne aj ekonomicky je to veľmi dobré riešenie...
To je věc názoru, ale faktem je, že drtivá většina nových kol má jednopřevodník. A tím spíš se bez přesmykače obejdou elektrokola.
Tak já se vám přiznám, protože jsem nedal na doporučení některých zde přítomných a tak nějak jsem se rozhodl dle vlastního cítění ale všem děkuji za názor a informace a rady myslím že časem si třeba řeknu že jsem nemusel kupovat tohle ale mohl jsem vzít tohle no uvidím jak bude,já ty převody řeším proto že jsem už kolo obědnal, je teprv ve výrobě a bude snad začátkem dubna teda jestli to nebyl Apríl od výrobce,
http://www.elektrokola-lectron.cz/?q=node/326
a ty převody a pláště a vidlici zatím řešit nebudu uvidím postupem času ale chtěl jsem vědět už dopředu o možnostech, ptal jsem se tady na světlo takže pomalu dovybavuji určitě budu řešit nosič blatníky a kdoví co ještě no nemáte typ na sedlo na dlouhé cesty :-).jo a ktěm převodům jsem chtěl dodat že tam bude dvoupřevodník vpředu tak snad by křížení nemělo být tak hrozné, já pak uvidím jaká ta linka tam je.
Jo a ještě co se týče baterie můžu být v klidu a řídít se návodem výrobce? teda jestli tam návod bude a nebo znáte nějaké stránky, odkaz který by byl nezkušenému laiku pochopítelný, návod jak se kté baterii chovat?co jsem tady pochopil tak nevyjíždět na draz pokud to trochu jde.
tipy na prodloužení životnosti baterií viz odkaz, obecně udržovat nabití v mezích 20-80%, nevystavovat horku ani mrazu a nezatěžovat baterii velkými proudy...
https://batteryuniversity.com/learn/article/how...
pro delší cesty, pokud není celoopružené kolo, je asi nejlépe k sedlu opatřit odpruženou sedlovku....
https://sedlovky.heureka.cz/suntour-sp12-ncx/
A podle lidí, co se v kolech skutečně vyznaj a dokonce je i prodávaj a jezděj na nich, tak ta móda jednopřevodníku stojí za veliký hovno.
No vidíš a ty máš nejen jednopřevodník ale i jednopastorek!
Vodu káže....
:-) ;-)
Mám i dva moderní stroje... silničku a krosku.. oboje vepředu s trojtácem…. vzadu je taky několik pastorků, ale nevim kolik, jestli 8 nebo 9 :) ale jsou důmyslně seřazený od nejmenšího po největší :)
Koukám Lubo že sis ten trojtalíř 52/42/30 zatím ještě pořád nekoupil :-)
To nebude nevýhoda středového motoru.
To je jen důkaz nesmyslnosti tvrzení, že si e-kolem někdo kompenzuje úbytek sil ve stáří. Kdyby si kompenzovali úbytek sil, nepřetěžovalo by to řetěz, bo bez motoru ten řetěz vydrží aji Saganovi (steda koro, občas ho přetrhne, bo Sagan).
Iris, cesťák, rok výroby ca 1918-1920.
V týdnu:
1. rozlomení brzdového válce v torpedu (dojezd dom bez brzd, večer rozebrání, oprava)
2. Další den - vyzkoušení opravy brzdí, ale prokluzuje zabírací hlava (večer rozebráno, výměna válečků)
3. další den - přetržen řetěz. Oprava naspojkováním (vozím spojky i pár článků..), doma zjištěno vytahání řetězu a značné vymačkání zadního pastorku (za 2 roky najeto ca 15-18 tícek km). Opraveno výměnou řetězu a pastorku
4. další den - 100 km bez problémů
tedy řetěz přetrhne kde kdo, nejen Sagan :), ale i částečný chromajzl na jednu nohu :)
Báro v tom není rozpor, vyhecovaný stokilový stařík je schopen dát do pedálů slušný krátkodobý (trhací) impuls, ale nemá již dost sil na celodenní ježdění, pak je asistence motoru velmi milá.
Jinak máš pravdu, cyklista pro pohyb nějakou rychlostí potřebuje šlapat do pedálů nějakou silou a je zcela jedno, jestli jí dodá cyklista sám, nebo ve spolupráci s motorem, zatížení řetězu je v obou případech stejné.
Nelze vnořit, o další stupeň, ale jinak lze přispět, maximální počet příspěvků je 300