Ahoj, našel jsem na Nakole starou diskusi http://www.nakole.cz/diskuse/5441-rucni... , kde se píše o kolu, na kterém "cely riditka pumpovaly pres paku, retez a volnobezku a tim se pohanelo predni kolo s volnobezkou". Bohužel už se tam nedá reagovat, tak musím založit téma nové.
Tedy: netušíte prosím někdo o tom něco více? Uvítám odkazy, informace. Nemám na mysli systém toho pána z Moravy, který na soudobého Authora připevnil jednu páku pro jednu ruku a spojil ji s klikou levého pedálu. Zajímá mne ten údajný pohon pomocí řídítek.
Ď.
Nebaví tě šlapat a myslíš, že to bude lehčí a jednodušší? :-)
Určitě dobrý jako zajímavé sportovní nářadí, možná dobrý tak někde na dráhu nebo se projížděl podél Vltavy, ale určitě ne pro toho kdo může šlapat a na běžné ježdění.
http://varibike.de/webshop/index.php?cat=c4...
Niečo podľa nadpisu za ľudové ceny Agely M.
Něco na ten způsob má ChicoCheca - ale chodí sem, myslím, dost málokdy. Viděla jsem to v reálu a zdálo se to fungovat uspokojivě. :-)
http://www.nakole.cz/diskuse/18443-co-na-vas...
Už to nemá, demontoval to a jen šlape.
Pro zábavu dobrý, ale pro běžnou jízdu jak jsem pochopil to je dost náročný a vyžaduje to dost cviku a soustředění.
Aha. Já ho s tím viděla na dvou srazech po sobě, tak jsem myslela, že se mu to osvědčilo trvale. Myslím, že s tím byl i na nějaké delší výpravě.
Tak holt asi neosvědčilo - ale funkční to očividně bylo, to zas jo. :-)
O něčem takovém se psalo ve 47. čísle Human Power (stránka 11+):
http://ihpva.org/HParchive/PDF/hp47-n46-1998.pdf
(celý archiv: http://ihpva.org/hparchive.htm )
Řidítka normálně zatáčejí a kromě toho se ještě můžou naklápět střídavě nahoru a dolů okolo příčné osy. Přes lanka a volnoběžky se tím pohání přední kolo, převod se nastavuje posouváním konců těch lanek. Páky nemají pevně dané koncové polohy, zdvihy přirozeně vycházejí takové, aby byly ruce ve fázi s nohama.
Plusy: lepší akcelerace a krátkodobé anaerobní výkony, posilování rukou.
Mínusy: dlouhodobý průměrný výkon to nezlepší, protože dodávka kyslíku zůstává konstantní. Váha navíc.
Děkuji za odkazy, prima. Sám bych to možná našel tak za sto let.
Dohajzlu! Tak už je opravdu všechno vymyšlené. Škrtám si tedy tu vilu u moře i obdiv náctiletých bikerek :-(
Kdyby ještě někdo měl jiné odkazy na podobná udělátka, budu rád.
Pamatuju, že jeden vynález, jak posílit šlapání přídavnými vodorovnými nástavci na klikách, jsem kdysi viděl v Modělistu-Konstruktorovi.
A dokonce se mi ho podařilo najít, máš tam i výrobní dokumentaci:
http://www.diagram.com.ua/info/transport...
Díky za odkaz.
Studuji ten nákres a nějak se s tím nemohu popasovat. Podle mě to je podobné, jako to přelévání rtuti v dutých loukotích kola v povídce o perpetuu mobile od Otakara Batličky. Klam a mámení, když už ne rovnou švindl. V tebou uvedeném odkazu se píše, že optimální délka kliky je 170 mm, ale tenhle udělátor délku páky prodlužuje zhruba mezi 2. a 5. hodinou na kružnici. To, že se potom pedál vrací do horní úvratě kratší cestou, je jen úlitba té delší páce. Vše vztahuji k ose otáčení ve středové ose.
Zkrátka mám pocit, že na tom něco nesedí. Ten pocit se mi ale nedaří přesně definovat a to mě dráždí.
No nic, zkusím si ještě představit a pochopit nekonečnost vesmíru, to by také mohla být spolehlivá cesta k Chocholouškovi ;-)
Já zas mám časopisy Mladý technik, celý svázaný ročník 1950. Kromě toho, že sovětské buldozery jsou nejvíc nejlepšejší na světě se tam píše také o tom, že sovětský akademik zkoumáním ČERNOBÍLÝCH fotografií Měsíce nezvratně prokázal, že povrch Měsíce je pokryt ZELENÝMI rostlinami...
Teoreticky by to fungovat mělo, šlapeš po "předsazené" kružnici se stejným poloměrem jako bez udělátka, trošku podobný princip jako eliptický převodník. Ale ty dva řetězy na klikách a přidaná hmotnost asi zase hodně uberou ...
Jsme to asi napsali ve stejném okamžiku :-)
Nene, nešlapu po předsazené kružnici. Střed otáčení je v ose středové osy, k té je třeba vztahovat dráhu pedálu. Nebo ne? Zavaří se mi hlava.
Ale je to samosebou úplně buřt, jen taková mozková rozcvička, nejde o nic.
Já tomu rozumim tak, že máš proměnou délku kliky, při záběru na 3h je délka ramene ke skutečnému středu otáčení A+B, když jde noha nahoru v 9h je A-B. Zdánlivý střed pohybu pedálu je předsazený - Rys.3.
Zvlášť pro toho, kdo nešlape "do kulata" to musí fungovat. Obvodová rychlost pedálu (ke zdánlivému středu) by se měnit neměla, jen převodový poměr klika/převodník.
Elipsoid na to jde z opačné strany - zůstává délka kliky a mění se poloměr na kterém zabírá řetěz. U toho se tedy musí měnit i obvodová rychlost pedálu, protože se mění nejen poměr klika/převodník, ale i poměr převodník/pastorek.
Edit: mezi 2. a 5. hodinou se pohybuje pedál po kratší dráze, než mezi 7. a 11. hodinou. Protože však levý a pravý pedál se pohybují v opačné fázi, není možné měnit rychlost otáčení středového hřídele. Tedy se bude měnit úhlová rychlost (?) pohybu pedálu. Zkrátka noha v první polovině otáčky se bude pohybovat pomaleji, než v druhé polovině otáčky.
Už to mám - vždyť je to vlastně převodník ve tvaru elipsy! Shodná funkce.
... po delší dráze, samosebou.
Pomocný řetěz tahá rovnoběžně s klikou, takže na výsledný moment na ose nemá žádný vliv. Celé zařízení jenom posouvá kružnici šlapání o kousek dopředu (což někomu může vyhovovat z ergonomického hlediska, ale to je asi tak všechno).
Pomocný řetěz se na přenosu síly nepodílí, ten jen udržuje ten nástavec kliky stále vodorovně dopředu.
V Sovětském Svazu samozřejmě vymysleli už všechno, včetně přídavného šlapání rukama i několika variant "pumpovací" páky:
http://velo.moy.su/publ/velosipedj/1-1
a další tři strany.
Budu to studovat v budoucnu, teď už se mi chce spát.
Ale ten tandem pro dva cyklisty se třemi koly se mi líbí. Jak v provedení Favorit na barevném obrázku, tak i v provedení Skládačka na černobílém obrázku. Vždyť co jiného jsou dnešní přívěsná kola pro děti? De facto i tažná tyč pro děti? Jakkoli je to ruské, tenhle nápad, myslím si, je dobrý. Což potvrzuje to, že dnes dochází k jeho uplatnění.
nemám odkaz, ale tak 3 roky zpátky tu byla řeč o "singlspídu", který měl dva kvalty nějak pořešené dvěma volnoběžkami. dopředu se šlapal těžší převod a dozadu (kde je normálně cvrček) byl lehčí převod. myslím, že ten řetaz šel nějak ještě přes kladku.
vypadalo to docela zajímavě, akorát s tím nešlo couvat
Ano, vím, co myslíš. Kdysi jsem viděl kreslené schéma tohoto pohonu snad na veteranforu.cz . To se mi ale teď nedaří vyhledat. Našel jsem však odkaz na fotky takového kola: http://www.bicicletasantigas.com.br/arquivos...
Podrobný popis a jak si to snadno a levně postavit z dostupných dílů.
http://matej.boha.cz/retrodirect/
Jestli se do toho pustíš, budu držet palce a přijedu okouknout výsledek. Od mládí pamatuju obrázek tohodle zázraku z jakési kapesní technické encyklopedie.
Myslíš rowbike, co má třeba Jirka? (https://www.youtube.com/watch?v=Vz84MHTh5r4 )