Výročí připadá na včerejšek, ale to jsem se k tomu nedostal.
Zajímavý příběh spojený s atomovou bombou https://cs.wikipedia.org/wiki/Sadako_Sasaki
Díky za pripomenuti. Připojuji hlubokou poklonu a vzpomínku pro Sadako.
Jen pro připomenutí
Japonsko napadlo Spojené státy (a spoustu dalších v Tichomoří).
Stručný souhrn je tady:
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1lka_v...
Příběh nevinné Sadako je třeba chápat v kontextu.
Dle výše uvedeného zdroje, Japonsko svojí agresí připravilo o život 17 milionů civilistů, samo mělo asi 960 tisíc civilních ztrát.
Mezi těmi 17ti miliony bylo jistě spousta dětí, které chtěly žít, snily své dětské sny a kterým nikdo jeřába neudělá, ba ani nezapálí svíčku.
jen tady byl počet obětí podobný jako v Hirošimě https://cs.wikipedia.org/wiki/Nankingský_masakr
Uplatňování kolektivní viny (na základě národnosti), notabene vůči lidem, kteří ještě vůbec nebyli narozeni, je extrémně pitomé.
Čím se konkrétně provinilo těch 17 milionů civilních obětí japonské agrese?
Já považuji za vrcholně nevkusné vyzobávat dílčí lidské příběhy, vytrhávat z kontextu doby, a trapně moralizovat.
Válka je a byla hnusná a kromě vojsk poli trpí vždy i nevinné obyvatelstvo.
Hrát si na soudce z pohodlí gauče 70 let poté?
Proč?
Kolik konkrétně z těch 17 milionů zabila Sadako? Jestli tě to zajímá, tak si na to založ téma. Děkuji za pochopení.
Já tomu dobře rozumím.
Taková prostě byla válka.
Umírali nevinní, a tak můžeme, v rámci historické spravedlnosti, pouze počítat, na které straně zahynulo více nevinných, a kdo byl v daném konfliktu agresorem a kdo se bránil.
Tohle, co tu předvádíš ty, je melodrama holiwoodského typu, vytrhneš z milionů nevinně hnusně zamordovaných jeden příběh a začneš sladkobolně lkát a dojímat se.
Jen jedna z milionů, co nikomu nic neudělali a odskákali to.
Na ty všechny mysli a pak to bude v pořádku.
V Anglii si stále připomínají oběti Velké války a to docela elegantně:
https://www.webareal.cz/ceskoslovenskesklo/25...
Její příběh je podobný příběhům statisíců dalších jako vejce vejci. A protože se Sadako Sasaki stala SYMBOLEM, tak se připomíná právě její příběh.
Nic sladkobolného ani dojímajícího tu od sebe nečtu. Jen jsem napsal, že je výročí a připojil odkaz na příběh. Nic dalšího jsem nenapsal. Ale je možné, že tebe ten příběh dojal, ale protože musíš být vždy v opozici, tak se stydíš to přiznat.
Mozna byli Japonci jeste horsi nez Nemci, aspon podle knihy Edwarda Russella The Knights of Bushido. Dost otresny cteni.
Extrémně pitomé je vytáhnout si z milionů brutálně zabitých dětí jedno jediné, které splňuje požadavky "ideologického" zadání a ostatní zcela pominout, jako by vůbec nebyly :o(
Jsi offtopic, to tu nikdo nedělá. Také musíš být pokaždé v opozici, co?
Větší smysl, než nadávání "extrémní pitomostí" kvůli smyšlenému použití "kolektivní viny", by mělo kdybys složil z papíru něco pěkného (třeba českého, nemusí to být cizokrajný mandžuský jeřáb) a zanesl to sem:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pomn%C3%ADk_d%C4...
A jak jinak než jako uplatnění kolektivní viny bys označil to, že jsou Sadako Sasaki vyčítány činy, které byly spáchány jinými Japonci několik let před jejím narozením?
Existuje nějaký český příběh či tradice spojená se skládáním origami, který má spojitost s Lidicemi? Rád si o tom přečtu. Pak si také rád přečtu o tom, co má společného s Lidicemi Sadako Sasaki (narodila se půl roku po jejich vypálení).
Existuje. Dokonce ho zneužívají Němci... tuhle jsem viděl na německém tisku obrázek památníků dětí z Lidic s tím, že děti jsou oběti odsunuu němců z Pobaltí a Polska ...
Co to má společného se Sadako Sasaki a tím, že umřela v důsledu ozáření po výbuchu atomové bomby? To už bude hodně dlouhý oslí můstek, že?
Oslům mosty nestavím...
Jindra jí něco vyčítal? Nic takového nevidim, ty jo? Vždyť jenom upozornil, že nebyla sama a na ty ostatní se jaksi zapomíná.
Kdybys nevytáhl smyšlenou kolektivní vinu, vůbec bych nereagoval.
Ano, vyčítá jí oběti druhé světové války zabité japonskými vojáky. Nejspíše ve snaze bagatelizovat její utrpení. Bezmála mám pocit, že si myslí, že si to zasloužila.
Historie je zapeklitá síť rozcestí, dovedete si představit, že kdyby ti japonští vojáci zvostali doma, tak by se možná ani nenarodila ?
Moji rodiče se narodili za války a tak jim hrozilo, že na ně američané, rusové, angličané a dokonce češi schodí bomby a že ve věku +- stejném zemřou..
( a já bych vás tady neotravoval tím, že pláčete dobře ale na špatném hrobě.... ale je možné, že by tady byl nějaký úplně jiný člověk, kterého by jste mohl pár let radostně trollovat a tak by jste si tedy té změny ani nevšiml...)
Tvoje vlastní fabulace?
Tohle si vážně přehnal a to tak, že hodně.
Nic podobného tady nezaznělo ani v náznaku.
Pouze připomněl, že dětské oběti válek byly na všech stranách a vinu za ně nesou všechny strany co vyvolaly válku včetně té japonské.
A připomínal by stejně vehementně oběti sovětských gulagů, kdyby se psalo o Lidicích?
Nejsem jasnovidec a netuším kdo by co by kdyby.
Oběti války, civilních obyvatelů a zvlášť dětských se připomínat musí, ale vždy všechny a všech stranách konfliktů. A k tomu je také potřeba připomenout kdo ten který konflikt vyvolal.
Připomenutí pouze jedné konkrétní oběti a zmínit, že ji zabila bomba tohodle státu je hodně podpásové, jak vůči ostatním obětem, tak také vůči těm co válku nevyvolali.
Když bys zmínil tu dívku jako symbol utrpení dětí z válečného konfliktu, zmínil bys, že zemřela na následky bombardování, ale také bys zmínil země, které válečný konflikt vyvolaly, tak nejspíš by to bylo úplně v pořádku a těžko by mohl někdo něco namítat.
Proč je potřeba připomínat kdo konflikt vyvolal? Jaký to má vliv na prožité utrpení?
Máme stoleté výročí Velké války. Kdo ji vyvolal? Trojdohoda nebo Trojspolek? Bylo to kvůli zastřelení následníka trůnu nebo kvůli nesmyslnému ultimátu?
A je za konflikt odpovědný vždy ten kdo první vystřelil? Na vzestupu nacismu (a druhé světové válce) totiž měly velký podíl podmínky Versailleské smlouvy. A co s tím měly společného Sadako Sasaki či Anne Frank?
Připomenutí jedné konkrétní události spojené s utrpením civilistů je zcela v pořádku a není smysluplné přitom připomínat všechny ostatní oběti. Bude tu někdo 27. ledna (osvobození Osvětimi) vehementně připomínat oběti atomové bomby?
Ne, tohle synku není "připomenutí".
To je "veřejná póza"...
Nemůžu si teď honem vzpomenout, ale Versailleská smlouva byl tedy asi nějaký samovzniklý diktát nějakých podivných států , který udělal z Němců nacisty ne ? Nadiktovaný Německu někdy v době, kdy mamince Anny Frank bylo v Německu asi devatenáct a protože byla žena, tak neměla tedy ani to volební právo že ?
Vysoké reparace fakticky zařízly německou ekonomiku, způsobily hyperinflaci a fakticky připravily půdu pro populistu typu Hitler.
Nebo se můžeme bavit o appeasementu. Bez plzeňské zbrojovky a českých zbraní (které by naopak stály proti němu) by byl Hitler v '38 i v '39 ve výrazně horší pozici.
Nebo se můžeme bavit o podpoře Hitlera ze strany SSSR.
Jenže mi fakt není příliš jasné proč to dávat do spojitosti s civilními oběťmi války.
Nejdelší samovykrucovací oslí můstek co jsem viděl...
Německo odvedlo za léta 1919-1931 maximálně 2,1 procenta z celkového hrubého německého rozpočtového příjmu za toto období jako reparace.....
Jestli to je dovedlo k nacismu, tak to je fakt neuvěřitelné jak je ten nacismus spojený s odvody na válečných daních určených pro odškodnění civilistů.
To bude EU za chvíli samý nácek, když celkové příjmy rozpočtu EU jsou za rok 2015 145 miliard Euro a jen Turecku se slíbilo výpalné 3 miliardy eur ročně
Zdroj?
Reparace roztočily inflační spirálu v letech 1919-1923 (v rámci vymáhání reparací obsadila Francie Porůří ('23-'25), což opět nahrávalo populistům). Moc nacistů narůstala v letech 1925-1930. V září 1930 získala NSDAP přes 18 procent hlasů (druhá nejúspěšnější strana)
Zdá se, že si velmi ochotně převzal tvrzení nacionálních socialistů o zločinném versaillském diktátu, který způsobil německému lidubtolik utrpení. Tak skutečně Hitler argumentoval a získával i některé příznivce.
Ono za krach na burze v New Yorku skutečně Versaillské dohody nemohly, ani za svétovou hospodářskou krizi, stejně jako za řádění komunistických revolucionářů v období Výmarské republiky.
Nástupem nacionálního socialsmu, a fenoménem debilizace velkého množství Němců Hitlerem se zabývá řada vědeckých studií i populárních knih, včetně fantasmagoristické literatury.
Zatím nikdo, kromě nacistů samých Versailles jako prapříčinu války, neoznačil.
To je velmi, ale velmi zjednodušené a šablonovité vidění dějin, jehož autory jsou samotní náckové. Že si nepřevzal i druhou část "zločinu na německém lidu" kterým bylo dle nácků židovské spiknutí, které nechalo hrdinné německé vojáky vykrvácet na frontě....
Jednou z příčin války byla neochota západních demokracií vojensky zasáhnout a vynutit si dodržování versaillských dohod. Báli se, že by to stálo "moc krve" a neustále ustupovali.
Zasáhnout měli vojenskou silou nejpozději, když Hitler obsadil demilitarizované pásmo v Porýní.
Oni jenom koukali.
Tím vlastně sám Adolf anuloval Versailkes a rozjel se.
Slabost a neochota čelit zlu silou, spoléhání se na jednání a dohody a ústupky nátlaku a vydíráni je zkratka k budoucímu krvavém konfliktu.
To by mělo být aktuální poselství, které bychom měli pochopit z vývoje mezi dvěma válkami.
Opsal jsem to z vaší modly. kterou jste tak rád používal, když jste mě léta trolloval, tedy z Wikipedie..
a překlepl jsem se, nebylo to 2,1 ale 2,4 procenta tudíž jsem tím rozdílem 0,3 pct potvrdil, že máte pravdu vy a tento drakonický podíl splátek moc nacistů zásadně :) Navíc spirála inflace ve skutečnosti snížila hodnotu splátek...
https://en.wikipedia.org/wiki/World_War_I...
zdroj k rozpočtu EU a splátkám Turecku si laskavě najděte sám, je toho plný web a je to čerstvé..
Nu končím tuto štěpnou diskusi, protože s vámi se debatovat nedá, zatáhnete do diskuse pojmy a pak se divíte, že se tyto pojmy diskutují ač nejsou k tématu... navíc jsem si naivně myslel, že něco o dějinách víte, ale když jdou tlusté do tenkých tak dějinami kličkujete jako cyklopalmovka..
Ale možná má trochu pravdy - kdyby Němci nekapitulovali a spojenci dotáhli jejich porážku až do srdce Německa (třeba i s použitím zbraní hromadného ničení a za cenu nějakého toho milionu civilních obětí), jako v druhé válce, tak by nacismus zřejmě nevznikl.
Prostě zase další fatální chyba západních demokracií, maskovaná snahou o minimalizaci obětí války ... :o)
Versailleská smlouva rozhodně nebyla snahou o minimalizaci obětí války. Francouzi pořád jen těžko vydejchávali porážku od Sedanu (1870) a vyloženě se chtěli Němcům pomstít.
Mírné podmínky (aka Marshallův plán) navrhoval jen Roosevelt, ale neprosadil je.
Opravdu mi přijde dost ošidné ukazovat "ten za to může" ve spojení s civilními oběťmi válek.
Co je ošidného na připomenutí, který stát zaútočil na sousední (jiný) stát a vojenskou silou ho napadl?
Příčiny, které vedly k vojenskému konfliktu jsou složité a těžko se v tom orientují i kovaní historici, ale který stát vojensky zaútočil a napadl jiný je dost jasné.
Velkou válku podle tebe jednoznačně rozpoutala Trojdohoda?
Proč bereš v potaz jen násilné akce?
Hele naval šrajtofli, nebo dostaneš do držky - když ho kopneš do koulí, tak budeš za agresora, který zavinil pouliční rvačku? A když ti po týdnu zmlátí dítě, tak je dobrý připomenout, že jsi ten konflikt rozpoutal ty? Tohle ti nepřijde ošidné?
Vážně nechápu co tímhle chceš říct.
Netuším proč sem do toho zatahuješ jednání jednoho kriminálníka - loupežníka a chceš to nějak srovnávat s vojenskou agresí jednoho státu a napadení jiného státu.
Ano i loupežník je agresor, protože projev loupeže je fyzická agrese a napadení jiného.
Dělám příklad, paralelu.
Považuji za ošidné označovat paušálně za agresora toho, kdo praští (použije fyzické násilí) první.
Podle toho co jsi psal není loupežník agresor vyvolávající konflikt do chvíle, dokud tě neudeří (nepoužije fyzické násilí). A pokud první udeříš ty, jsi agresor.
Se státy a vojenskou silou (mezistátní fyzické násilí) to je stejné.
A jak si představuješ agresi a napadení jiného státu než než fyzický - vojenský útok a napadení jiného státu?
Co je ošidného na tom označit za agresora toho kdo první násilím překročí hranice a jako první udeří a napadne jiného? Jak jinak bys ho chtěl označit?
Hele naval šrajtofli, nebo dostaneš do držky - když ho kopneš do koulí, tak budeš za agresora, který zavinil pouliční rvačku? A když ti po týdnu zmlátí dítě, tak je dobrý připomenout, že jsi ten konflikt rozpoutal ty? Tohle ti nepřijde ošidné?
Mnichovskou dohodu považuji za agresi Německa vůči ČSR. Ty nejspíše ne, protože přitom Němci nepoužili násilí. Obsazení zbytku ČSR také proběhlo bez násilí.
Jakákoliv dohoda - smlouva, tedy i Mnichovská je jen politický akt, to skutečně není agrese.
Agrese je faktické překročení hranice, proti vůli toho státu a vojenský útok.
Obsazení ČR Německem nebylo faktickou agresí, ale politickým aktem. Představitelé našeho státu s dohodou souhlasili a nařídili stažení vojska.
nehodnotím zda to bylo správné nebo ne, ale stalo se.
K té ošidnosti: považuješ Sověty za agresory, kteří rozpoutali válku?
Také, napadli Finsko a co vím tak i Polsko a asi i další země. Dohledávat se mi to nechce.
Sověti podepsali hanebný pakt a pomohli Hitlerovi rozpoutat válku, sami se do ní jako jeho spojenci zapojili , utrhli si kus kořisti pak dva roky přímo zásobovali a strategicky podporovali nácky, vyměnovali si vlaky polských a německých soudruhů ( gestapo-nkvd přímo spolupracovalo v Polsku) atd atd ..
A je tedy 20. granátnická divize SS obětí války, nebo agresorem, který válku rozpoutal?
A Židé v koncentračních táborech rozpoutali druhou světovou válku, protože v '45 stáli na stejné straně jako Sověti? A mělo by na to být poukazováno při připomínce Šoa?
Tohle nedává dobrý smysl. A proto to je dobrý příklad toho proč nedává smysl, při připomínce civilních obětí války, "připomínat kdo válku rozpoutal".
Hraboší, bicyklům fakt rozumíš, a rád si od tebe nechám poradit.
Teď se ale motáš jak vítr v bedně, nesnaž se slovíčkařit, nasazovat definice pojmů na historické události. To je úplně zbytečné.
Historii studujeme nejen pro to, abychom znali minulost, ale také pro to, abychom se z ní poučili. I to poučení ovšem každý vnímá jinak.
Jinak třeba já, jinak Cyklopalmovka.
Myslel jsem si, že v náhledu na minulist si ty blíže mě, než Palmičovi, ale nejsem neomylný.
Neslovíčkařím. Byli Estonští vojáci obětí války nebo agresorem, který válku vyvolal? Zaslouží si pohrdání nebo obdiv?
Myslím, že tahle debata se odvinula především od Japonska. Tam to bylo dost jednoznačné. Proč to patlat takhle doširoka ?
Tahle debata se odvinula od toho, že tu pár lidí tvrdí, že holka, které byly v době ukončení války dva roky, byla "agresorem, který rozpoutal válku a je potřeba to připomínat" a že to vůči ní není uplatňování kolektivní viny (trochu zjednodušuju, ale zas ne tolik).
Musím se přiznat, že tohle mi není příliš jasné. Jak to mohla ve věku necelých dvou let dokázat.
Hraboshi, kdo tvrdí, že ta holka byla agresorem?
Nemyslím si, že by mi něco takového uniklo.
Kde konkrétně jsi četl, že ji někdo označil za agresora ? Nejspíš jsem to přehlédl.
Jen se ptám, aby nevznikaly pomluvy a vkládání slov jiným do úst.
Pokud nebyla agresor a ani se nejedná o kolektivní vinu, tak proč to tu někteří mají potřebu "připomínat"?
Protože správně bylo připomenuto, že jedním z agresorů bylo také samotné Japonsko a tak bohužel za tu její agresi zaplatily i japonské děti.
Takové připomenutí je naprosto v pořádku a je to nutné připomínat.
Kurňa Hraboshi, blbneš do foroty. Proč ? Nikdo tady přece její utrpení nebagatelizoval. Začlo to připomínkou, že nebyla sama.
A že to odprdnula i s agresívníma japončíkama ? No holt měla smůlu, že se v Japonsku té doby narodila. Svět je strašně nespravedlivej. Co nevinných obětí se nachomejtlo v nesprávnou dobu na nesprávným místě. Neměla holt štěstí na "rodilu" (stát, národ), která něco rozpoutala a pak jí to holt hromadně semlelo. Takových rodinných tragedií už taky v historii bylo nespočet.
Bav se s volem bez klacku.
Staré české příslovi...
podle mě nechce nic říc, jen trapně kličkuje aby zamaskoval, že se ukecl...
Nevymýšlej si!
Složit jeřába je snadné, umí to každý druhý Japonec (žádné jiné origami už nezvládá). Pokud se to chcete naučit, stačí čtvercový kus papíru. Pokud nemáte k dispozici nařezaný papír, tak doporučuji "zhruba čtvrtinu" A4 (po odříznutí spodní "nudle").
Tady je návod: https://youtu.be/yTY-nGYYq_c
http://www.palba.cz/forumfoto/displayimage.php...
Otázka je, jestli tahle oběť japonců měla šanci složit si v životě alespoň jednoho jeřába ?
nebo tahle ?
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/c3/00...
Na které z těch fotek je Sadako Sasaki? Co s tím má společného?
Osobní urážky tu trpět nebudu.
Tak kdyby japonští vojáci dělali doma to co na okupovaných územích, tak připouštím, že by tam být mohla... jména těch dětí se již asi nikdy nedovíme.
Každopádně se ve zdejším tématu obětí válek zjevně jedná o kolektivní vinu těch, které své ženy, děti a staroušky zavlekli do konfliktu(ů), který(é) sami vedli z nejvyšší možnou brutalitou ( míněno jimi dosažitelnou) protože je celkem jasné, že kdyby měli Japonci ( případně Němci) k dispozici atomovou zbraň, tak by ji nepoužili jen 2x ....
Kdyby měli Američané příležitost (a zbraň), tak by atomovou zbraň také nepoužili jen dvakrát.
Pořád mi není jasné co to má společného s utrpením civilistů způsobeným jaderným výbuchem (a válkou obecně).
Utrpení civilistů s válkou obecně má nejvíc společného s utrpením civilistů ve válce obecně to jste trefil.
Navíc nejoblíbenější hrou japonských válečných zločinců bylo skládání z papíru a nemyslím si, že při tom mysleli na příslušnici jejich národa, kterou ještě nenarozenou zavlekli do války a udělali z ní terč :(
A je nějak nevhodné si připomínat utrpení některých civilistů ve válce jen kvůli tomu, že byli na straně, která prohrála?
Řekl jsem snad něco takového ?
Takže kdyby umřela ale byla na straně, která vyhrála, tak by to bylo jiné ?
Kdyby umřela na straně, která vyhrála, tak by se tu zcela určitě neobjevila spousta příspěvků bagatelizující její utrpení ("vždyť si za to mohla sama").
Kdyby se tu objevilo vlákno připomínající Anne Frank, napadlo by tebe a pět dalších jako první začít vehementně připomínat oběti sovětských gulagů?
Co by asi Sadako napadlo po přečtení vašich příspěvků zde ....
Tak o to ti šlo, o ty zlé USA a vyvolání polemiky o použití jaderné zbraně, a maskuješ se za holčičku, fest hnus.
Jo, svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki byly válečné zločiny, za který nebyl nikdo potrestán.
Jedinou dobrou věcí, která z toho vznikla je snad to, že si alespoň většina lidí uvědomila, jak nebezpečná to je věc, tak k dalšímu použití ve válečném konfliktu dosud nedošlo (což se ovšem s Trumpem může změnit, pokud se mu náhodou podaří vyhrát, což doufejme že nikoliv).
V této optice bylo válečným zločinem i zničení Drážďan. Ostatně přečti si Zkázu Drážďan. Hodně zajímavé čtení:
http://www.databazeknih.cz/knihy/zkaza-drazdan...
Akorát si budeš muset vyřešit, jestli byli spojenci barbaři (útočili o masopustu) nebo se na to budeš dívat v kontextu toho, že autor je známý popírač holocaustu.
Nebo konvenční bombardování Tokia
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ct24/svet...
Vykladač Orwell to má jako vždy pěkně popletené
Pravdu mají vítězové. Proto mi přijde nedobré poukazovat na to kdo válku rozpoutal. Civilistům to je totiž vcelku jedno.
Moje řeč.
Hele, ono to bombardování Drážďan bylo naprosto zbytečně. I když je pravda, že svržení jaderných bomb na Japonsko bylo ještě zbytečnější.
Jako nebudu souhlasit se znásilňováním, které na konci 2. světové války probíhalo, i když pravda, že na východní frontě daleko víc, protože to dělali "ti správní".
I když jsem proti zvěrstvům, které páchali nacisti, tak nemůžu být slepý ke zvěrstvům, která byla při odsunu páchána na Němcích.
To si v tom Terezíně, kde byla vidět krvavá obloha od hořících Drážďan, říkali jistě také, že je to zbytečné.
To se nám to z bezpečí, pohodlíčka a blahobytu, s odstupem generací a historických souvislostí hezky teoretizuje.
Kdyby ti šest let šlapali po krku, jinak bys mluvil.
No, dnes už zase fašisti jsou na vzestupu. Takže to tu může být zase. Paradoxně vy je podporujete.
Bombardování Drážďan bylo fakticky nesmyslné. Ta letadla se mohla použít daleko lepším způsobem, a tak ten konec války urychlit. Místo toho ničila civilní cíle.
Ostatně stejně je to i s bojem proti Daeš. Bombardování spíš postihne civilisty, než jejich bojovníky.
Bombardování má smysl, pokud jde o nějaký strategický cíl. Smysl mít přestává, pokud jde jen o čisté bombardování. Naopak může být i kontraproduktivní.
Hele, stratégu, jakou ty máš ve vojenské knížce hodnost ? ;-)
A co znamená to slovo "paradoxně" ? Ať už ty tvý fašouny podporujeme, nebo ne, to je fuk - ale proč xakru paradoxně ???
Hádky trpět nebudu. Příští už smažu.
Bohužel se musím opakovat - osobní invektivy tu trpět nebudu.
tak to je fakt legrace název pěšáka je invektiva ?
to nemluvím o tom, že jsem jen reagoval na cyklopalmovku
přikládám pro nevojáka slovník vojenský
http://hradec.org/vcs0.html
Pokud vysvětlíš co to má společného se Sadako Sasaki a atomovou bombou, tak to zase zobrazím.
Já tam viděl jen urputnou snahu nějak si kopnout do neoblíbeného nicku.
Počkám si až to vysvětlí cyklopalmovka
Chyba hned na prvním řádku:
- absík - správně absolvent VK
- špagát - studující Vojenské akademie Antonína Zápotockého v Brně - transformovala na Univerzitu obrany v blízkém Vyškově. Obecně snad všechny vojenské školy.
Původ označení - absolventi VK měli na náramenících bílé obrácené V,
studující vojenských vysokých škol žlutý rovný pásek = špagát
Každopádně do r. 1965
To není chyba, jen změna v průběhu desetiletí. To co je ve slovníčku, tak je platné snad už nějak od roku 1970, ale určitě od 1972
Když to není chyba, tak je to urážka absolventů VK - házet civilní vysokoškoláky do jednoho pytle se studenty vojenských škol....
Jako urázku jsme to už v roce 1984 necítili, nikdo nevěděl, proč absolventi jsou špagáti, ale byli.
Vojclové, pokud těneznali jménem, tě přáteksky oslovovali "hele, špagi..."
Za nás byl špagát neboli špagi každý kdo absolvoval VŠ a vojenskou katedru.
Spagáti (absíci) měli na náramenících zlaté kolejnice a mezi nimi hodnostní označení svobodník, desátník, četař.
Když špagi získal podporučíka, už si nepoznal, jestli je guma nebo absolvent.
Zvláštní obdiv pak měl "špagát průvan" tedy bez hodnosti, resp. Vojín.
Toho šlo dosáhnout jen degradací, každý absolvent byl minimálně svobodník, a ti dobří, v této hodnosti vojnu zakončili.
Zásadní rozdíl, špagi sloužil jen rok, místo dbou.
No, my jsme měli ještě to bílé V, takže jsme byli k rozeznání od těch gum, které svůj život spojily s vojnou a civilní okolí i vojáci se k nám chovali dost odlišně než ke špagátům.
Navíc jsme měli pouze půlroční službu - na katedře jsme strávili sice 4 roky, ne 2 jako vy, což se nám ovšem bohatě rentovalo...
My měli 2 roky v Motole a pak 6 týdnů na Babinách pod Radobýlem, vojenský pionýrák...
Nás, pokud jsi nebyl podporučík, od gum poznali snadno podle těch kolejnic.
Gumy měli hodnost poštáků, nebo od poručíka výš.
Jo, vojna byla krásná, ale krátká, jak se říka :-)
Ty kolejnice měli také studenti vojenských škol, takže jste od gum nebyli k odlišení. My jsme podporučíky dostali až s odchodem do civilu, takže jsme celou dobu byli jasně "absíci" a ne "špagáti".
Navíc v té době nechrlily civilní vysoké školy tuny absolventů, takže si nás považovali a na vojně jsme byli u Školního praporu VAAZ v Brně, kde nás používali na katedrách jako asistenty při praktických cvičeních - cca 100 absíků v jednom půlročním běhu. Mimo občasné služby jsme ani nemuseli spát v kasárnách a měli jsme průkazky ke vstupu, které současně fungovaly jako univerzálni propustkové knížky od rozkazu v 16 hod do příštího dne do nástupu na katedru v 8 hod. A stejně jsme to považovali za ztrátu času! Asi jsme byli moc rozmazlení :-)))
Studenti vojenských škol kolejnice neměli, ti už měli hodnost nějakých těch pošťáků a nevím, jestli jsem nějakého potkal.
Naše vojna na absolventech v podstatě stála, každá guma jich měla pár k ruce, a dělali a absíci za ně dělali všechno.
Ale nemohu sloužit, nevím, jestli to nebylo jen u našeho útvaru.
Tu půlroční vojnu tak jak ji popisuješ měl táta, častobo tom vyprávěl.
U nás ti prověření a poslušní dostali hvězdu po půl roce a mohli domů v 16 hodin, pokud neměli službu.
Já, ve svém rovnostářském postoji jsem to pichopil tak, že když oni, tak já taky, i když jsem byl svobodník, a z toho jsem pak měl ten nepřetržitý sled průšvihů :-)
To bylo v době, kdy se na vysokých školách dodržoval ještě karierní postup - nejmenovalo se 50 nových profesorů ročně, ale bylo jich tak do 50 v celém vysokém školství. Vojáci, aby si postavili své VAAZ, tak sebrali profesory a docenty z civilu, nadělali z desátníků generály (jako u Prof. Stránského). Náš přednášející teoretické elektrotechniky byl kmenově na VAAZ, ale u nás učil externě. Byl to takový fořt, že nám cca osmi v jednom běhu zařídil takovou exkluzivní vojnu.
Na Technetu před lety vyšly zajímavé články:
http://technet.idnes.cz/hirosima-atomova-bomba...
http://technet.idnes.cz/japonsko-neporazily...
Zaujala mě úvaha, že použití jaderných bomb se mohlo nakonec hodit i Japonskému vedení - mohlo ospravedlnit neospravedlnitelné, tedy kapitulaci.
Ke kapitulaci by nakonec došlo tak jako tak. A kdo ví, jestli ne stejně rychle. Japonci pomalu prohrávali, až museli sáhnout po sebevražedné taktice. Ve chvíli, kdy skončila válka v Evropě a všechny síly se mohly soustředit do Japonska, bylo otázkou měsíců, kdy dojde ke konci. (Dosud Japonci bojovali jenom proti malé části spojeneckých vojsk.)
A možná ještě rychleji :o)))
Ano, je kapitulaci by došlo tak jako tak. Ale zemřely by další miliony lidí.
Beru tě za slovo. Když je ti srdečně jedno, kde budu diskutovat, tak si budu diskutovat, kde chci. Třebas tady.
Také umím edit kód. Ale nějak nemám potřebu toho zneužívat.
Tak proč to právě teď děláš? Abys dokázal, že to umíš? Ale to já přece dávno vím, že víš, jak psát do tématu, kam nemáš přístup, případně je zamčeno.
No a dnes, resp. včera, před 71 roky i díky svržení druhé pumy na Nagasaki, Japonci konečně pochopili, že dál bojovat opravdu nemá smysl a se rozhodli tu hrůzu ukončit.
15. srpna ve svém prvním rozhlasovém projevu vyhlásil císař Hirohito bezpodmínečnou kapitulaci veškerých japonských jednotek.
Tím to šílené vraždění skončilo. Alespoň na pár let...
Tak když diskutuješ v tématu k tomu určeném, tak tedy budiž...
Co udělaly lidické děti nacistům, že je (až na pár) povraždili plynem?
Co ti udělali uprchlíci, respektive děti uprchlíků, že je chceš povraždit.
O tom bych si rád něco přečetl. Můžeš dát odkaz ?
Tak to já taky.
Ty chceš vraždit děti?
Hned píšu Šabatové!
Stačí tohle?
https://www.youtube.com/watch?v=sIJppFpRbsc
Je to hrozné, mám 1,5 roku starou vnučku takže na mě fotky dětí celkem zabírají, ale jaké je řešení? Nastěhovat celou Afriku a Blízký Východ do Evropy? Jen bychom přenesli problémy sem. Navíc v Jemenu se mydlí muslimové v občanské válce a přisazuje si tam koalice vedená Saudskou Arábií.
TOHLE budu mazat. Nasichr.
Napiš seznam povolených slov a frází. Budeme ti je sem kopírovat :-P
Takhle jsi to myslel. Dobře. Máš řešení ? Reálné řešení ?
Ten příběh žije dál.
Bratr Sadako, pan Mashahiro Sakaki,během posledních let věnoval čtyři z posledích originálních jeřábů, které jejich rodina ještě vlastnila institucím, které leckterého "usafoba" asi překvapí...
Jednoho od něj dostalo WTC Muzeum v NY , tedy památník teroru proti USA.
Další věnoval památníku věrolomného přepadení USA Japonskem , tedy The USS Arizona Memorial v Pearl Harboru.
Jeden také dostala Prezidentská knihovna Harryho Trumana, tedy prezidenta který nařídil útok atomovou pumou na Japonsko
Dalšího se dostalo Muzeu Američanů japonského původu v Los Angeles
U všech těchto ceremonií asistoval vnuk prezidenta Trumana.
http://www.japantimes.co.jp/news/2012/08/24...
http://www.japantimes.co.jp/news/2015/11/23...
Nemyslím, že by to mohlo kohokoliv překvapit. Myšlenka, že děti (a lidé obecně) by neměly umírat v důsledku válek je naprosto univerzální a přenositelná do libovolné země.
To by jste se divil komu a kam to není přenositelné a kde už děti učí, že zabíjet nepřítele jakéhokoliv věku je fakt fajn a bohu milé...
Navíc si vzpomínám, že třeba teď ve Francii, než to smazali z fotek, taky někdo zabil hromadu dětí a úplně bez války...
Titulek článku se shoduje s mými pocity:
The Girl Who Transformed the Paper Crane Into the Symbol for Peace and Hope
http://www.huffingtonpost.com/michael-rose/the...
Jsem rád, že nejsem sám kdo to tak cítí a nepovažuje Sadako Sasaki za blbý HLPčko.