Tak se nám blíží zima a budeme své miláčky ukládat na zimu. Kolo je v pohodě ale co akumulátor ?
Já osobně ho nabiji na sto procent a vybiji na cca osmdesát procent a uložím do teploty cca 15 stupňů, kontroluji po cca třech týdnech. Má někdo lepší tip ?
Zřejmě bude záležet jáké baterie máš.
Ja své Li-mn sanyo nabiju na 100% a nechám je do jara což je asi 5 měs. Sanya by měly vydržet rok bez nabíjení. Pokud bude zima mírná tak budu jezdit pokud to půjde tak že žádné odpočívání, budou makat i přes zimu.
No já žádnej typ nemám, baterie zůstanou tak jak jsou zima nezima. Akorát mají v zimě kratší dojezd. Přece je v zimě nebudu schovávat a makat bez nich ne? :-),(páč jezdím každý den:o).
Zima nesmí trvat dýl než tři tejdny, tedy taková, kdy se nedá jezdit, jinak umřu
U nás včera teplota venku nepřekročila 10 stupňů a doma jsem už musel ráno zatopit, že prý 17 st, v kuchyni je fakt kosa. :(
Taky už topim v krbovkách. Včera večer jsem byl v Praze a tam je snad o 5 stupňů tepleji, a přitom nejsme tak daleko ani o moc výš.
Vzpomínám jak když jsem byl na intru v Praze, tak na Karláku už kvetly stromy a na Bílé hoře teprve nasazovaly na květ.
U nás leží sních 5 měsíců v roce.Už chystám pláště se hřebama.
To je kruté. Zimu bych nejradĕji zaspal jak medvĕd brtník.
Chudák kolega Banán tam na severu.
Byl jsem chvilku ve Finsku a jedna paní mi tam vyprávĕla jak se tam na půl roku setmí a mĕla u toho takový smutek v očích, že to bylo až nakažlivé.
LiFePo4 nechám klidně v garáži a to až do doby dokud nebude venku mrznout. A až bude mrznout, tak to dám do temperované místnosti. Nabiji na 100% a vyjedu a udělám kratší vyjížďku, tak dlouhou abych vyjel 30%, a uskladním v temperované místnosti s teplotou 10 až 15°C. Nezkoumám jestli je to zcela optimální teplota, ale mám prostě takovou místnost a přesně teplotu prostě hlídat nebudu. :) Za měsíc to celé zopáknu. Nejvíce baterce škodí nečinnost a vysoká teplota v kombinaci s vybitým a nebo plně nabitým stavem. Hlavně dát bacha na to, že provozní teplota je něco jiného než ta skladovací. Takže před vyjížďkou to klidně dám na hodinu ohřát do vytápěné místnosti.
Li-Ion budu skladovat raději při teplotě 15 až 20°C. Přeci jen byla dražší a je choulostivější. Sice nechápu, proč by vadila teplota 10°C, ale budu jim věřit.
Li-mn sanyo jsem měl již v loni v zimě v provozu a nijak zvlášť jsem o ní nepečoval. Pár jízd jsem uskutečnil i v -15°C a na výkonu baterie to znát nebylo. Pak ležela měsíc bez užitku doma v pokojové teplotě 21-22°C. Za pár dní to bude rok co ji vlastním a je stále ve 100%stavu. Je to týden co jsem jí testnul a vycual jsem z ní celých 10Ah a napětí jsem stále měl 32V (odpojení mám nastaveno na 29V).
Někde jsem četl (bohužel nevím už kde) že li-ion, li-pol, li-fe a jiné li-cosi jsou stavěné do -25°C až -35°C, zda je to pravda ovšem netuším. Na druhou stranu jsou podobné baterie i v elektromobilech se kterými se běžně jezdí celou zimu v mrazech.
Ahoj. Neuvedl jsem že mám Li-pol baterie. Hledal jsem různé tipy třeba u modelářů a výrobců a není jednoznačný názor. Souhlasím s tím že nejlepší je uložení s nabitím cca 80 procent a občasným oživením. Zatim mám cca 150 cyklů na 8700 km, zatím bez poklesu kapacity (37 V 14 Ah), necelé dva roky.
Ještě bych vznesl jeden dotaz - jezdím do teplot kolem nuly. Při těchto teplotách mám pokles kapacity o cca 20 procent.
Jak jsou na tom LiFePo4 ?
Až mne ty Li-Pol opustí tak moje nové budou LiFePo4.
Jinak na kole mám dvě 37 V 14 Ah paralelně spojené a jsem velmi spokojen s dojezdem a průběhem vybíjení oproti stavu když jsem měl jednu, navýšení dojezdu je více jak 100 procent.
Tak nevím jestli ten pokles není jen subjektivní dojem. Spíš bych to bral tak že v zimě jsi ztuhlý a dáváš ty menší výkon a tím máš i kratší dojezd. Bral bych to jako nějakou toleranci rozdílu zima léto. Dále nevím čím jsi zvýšil více jak o 100% dojezd když jsi přidal jen 14Ah, upravil bych to na jednou tolik.:-)
Totéž dosáhnu i když ty baterie nespojím paralelně. Když ujedu na jednu 100km a na druhou taky 100km jak je ovlivněn průběh vybíjení při paralelním spojení když ujedu 200km? Zkušenosti nemám a proto se ptám abych věděl jaké to má výhody. Vysvětli mně to nějak polopaticky, díky. Ještě dotaz co by se stalo kybych paralelně propoji 10Ah s 18Ah 36V obě li-mn a nebo 18Ah36V li-mn a 15Ah36V lifepo4?
Mám tovární kolo Wisper 905, po elektrické stránce je vybaveno motorem 250 W s volnoběžkou, plynem, snímačem Pas, třístupňovou předvolbou příšlapu(hrozné slovo) a voltmetrem v podobě řady svítících diod. Baterie mají BMS, odpojí se při 29 V ale to je jeko poslední možnost, při jizdě to odpojí řídící jednotka při 31 V, před koncem kapacity sníží odběr z baterie a tím i výkon jako poslední varování. To jen na vysvětlení s čím jezdím.
Mohu připojit jednu nebo obě. Každá baterie má nějaký vnitřní odpor který se při zátěži zvětšuje, následek je pokles napětí. Při stálém odběru při zvýšení kapacity baterie není tolik namáhána, vliv vnitřního odporu je menší což se projeví hlavně ke konci vybíjecího cyklu, ř.j. měří napětí a tak např. v kopci odpojí později, menší zátěž se projeví i na životnosti.V případě Li-pol baterií je to znát, s LiFePo4 zkušenost nemám.
Nevýhoda tohoto řešení je ta že spojit můžeš jen baterie stejně nabité, jinak ta nabitá bude dobíjet tu vybitou, mohou protékat i dost vysoké proudy. To je i částečně odpověď na způsob propojení baterií - půjdou paralelně spojit jen baterie shodných typů a napětí a přibližně stejných kapacit.
Nekombinovat tedy baterie různých konstrukcí. V případě rozdílných kapacit je problém v rozdělení odběru proudu - velmi špatně půjde nastavit aby ze slabší baterie tekl menší proud než z té silnější a tím se to mine efektem.
Doporučoval bych pouze spojení stejných typů, stejných napětí a kapacit stejného nastavení BMS.
Jen malou poznámku. Ja si myslím, že pro to paralelní spojení akumulátorů vůbec nevadí rozdílná kapacita. Když spojím aku třeba 36V/12Ah s 36V/20Ah, tak to musí fungovat, ne? Nevadí, že z jedné poteče větší proud, podstatné je, že to je stejná chemie a pro jedno napětí budou obě nabité a pro jiné napětí budou obě třeba vybité na 50%.
No, to je omyl,budou se ti vyrovnávat a tím ztrácet výkon, musí k tomu být nějak správně nastavená BMS
Jaké vyrovnávání myslíš? Já si myslím, že to není omyl.
Teoreticky by neměla vadit rozdílná kapacita ale v praxi to tak není.
Musel bys mít vodiče se stejným odporem a správně dimenzované(např. na 30 A bys měl mít vodiče o průřezu min. 6 mm - kdo z vás to na ekole má ?)
Ideální by bylo mít pro obě nebo více baterií takovou společnou BMS která zároveń zabrání "přetékání" proudu z jedné do druhé.
Bude to fungovat i bez toho všeho ale ten efekt nebude takový jaký by byl očekáván, myslím že s postupným stárnutím baterií to bude kontraproduktivní.
Nestraš, mám tam od baterek k řj. 4mm a od řj. k motoru 2,5mm a nikde se nic nehřeje ani nehoří.
Dle výpočtu je to dostatečné.
http://www.ekoproud.wz.cz/v_prurez.htm
Do motoru mně teče max 25A.
6mm to už jsou snad startovací kabely ne? Tak na 80-100A.
No, ono kolem 50A už v pohodě svařuješ 2mm bazickou elektrodou (třeba na off-road výpravách vezmeš dvě baterky z auta, 3 start kabely a ruplou poloosu nouzově svaříš). Takže teoreticky ten průřez čím větší tím líp,ale v praxi stačí na elektrokole ta 2,5 , protože jsou to 3 fáze a nejedeš furt naplno, bo bys nikam nedojel. Spojování různých baterek je nesmysl, jsou tam rozdílné křivky vybíjecího proudu a tedy i napětí pod zátěží kolísá u každé jinak, takže jedině bys musel mít baterky chráněné výkonovou diodou, pak snad
Ano pokud to je jiná chemie, ale pokud jsou obě třeba LiFePo4, tak mají stejnou vybíjecí charakteristiku.
Aha. No ale to se dá vychytat tak, že průřezy budou úměrné té kapacitě. Takže třeba tak, že k plusu první baterky jde jeden drát a k plusu druhé baterky s dvojnásobnou kapacitou půjdou dva dráty. Samozřejmě při stejných délkách. A je po problému, ne? :)
Stále ti ještě chybí vyřešit, jak to provedeš s rozdílným poklesem napětí při stoupajícím proudu, kdy napětí na slabší klesá při provozu víc a ta silnější dorovnává.Křivky Li-onek jsou podobné, ale při rozdílné kapacitě jsou rozdílné i další limitní hodnoty a to hlavně chování článků pod zátěží.
Dejme tomu že 10Ah článek při 15A zátěži klesne o 1V , ale 5Ah článek při stejné zátěži klesne o 1,5V
Problém diskuzí na tomto fóru je často podobně jako i v životě to, že dva lidi používají různé termíny a pak si vůbec nerozumí. Takže tedy pokud říkáš, že jedna je slabší a druhá silnější, tak tím myslíš co? Pokud tím myslíš to, že jedna má třeba dvojnásobnou kapacitu, tak z v tom případě při paralelním spojení samozřejmě teče dvojnásobný proud a tedy vybíjí se úměrně svojí kapacitě. Tedy aby to bylo jasné poměr kapacit rovná se při paralelním propojení poměru proudů.
Tady odkaz kde je to napsaný normál, já to psal jednodušeji, ale tím i nepřesně.
Grafy jsou pěkné, modeláři pro které je článek určen, řeší v podstatě totéž co my, balancery od MGM používám i já při servisu loňských typů baterií a jsou v pohodě, pro jarní oživení a průběžnou údržbu k nezaplacení.
http://www.mgm-compro.cz/pdf/lipol-vs-a123-v4.pdf
Fakt s Tebou vůbec nesouhlasím. :)
A vo tom to je... :) Píšu článek , ne baterie, myslím článek. Pokud různé baterie jsou osazeny články o rozdílných parametrech, je to problém.
Bobbob pokud vím má asi stejné články- cylindrické nejspíš A123 system. Skládají se do sad v serii (do určitého napětí) a serie následně do bloků paraelně (násobí se kapacita).Bloky se dají skládat paraelně do nekonečna, a lze to i společně nabíjet.
Ale u pryzmatických článků je to jinak, článek má 4,2V / 10Ah a skládají se do serie na 42V (resp 36V nominální napětí).Napětí pryzmy je vždy 4,2 a mění se kapacita / proudy. Tady bych společný provoz nedoporučoval.
Samozřejmě ty spojované akumulátory mají mít stejnou vybíjecí charakteristiku, což oři stejné chemii a výrobci očekávám. Ty říkáš, že různě velké prizmatické články z nějakého důvodu stejnou vybíjecí charakteristiku nemají. Ověřit to neumím, ale pokud to tak je a mají nepatrně jinou charakteristiku, tak co se stane? Samozřejmě i u dvou úplně stejných baterií zapojených paralelně se může stát, že na jednu bdue svítit sluníčko a bude pracovat za jiné teploty a bude tím mít trošku jinou charakteristiku. A co se stane? Obě baterie se udržují na stejném napětí a je celkem jedno pokud by v jednu chvíli z jedné teklo o 10% méně než má a z druhé teklo o 10% více než má a to z jakéhokoli důvodu, protože se to v dalším čase zase dorovná. Tím, že je to neustále propojené, tak nehrozí, že v nějakém okamžiku budou spojeny baterie o různých napětích a tím pádem by tam tekly velké proudy.
Ja to mám zapojeno takto, viz obrázek
jasný, ale jezdíš je zároveň? Tady je to podle mě nakreslené tak, že se předpokládá využití po jedné
Zapojení je ok. Máš - li dotatečný průřez vodičů a minimální přechodové odpory tak ok. Těch mnou udaných 6 mm není fór. To že se kabely nehřejí nic neznamená. Nabíjel bych každou zvlášť ale záleží na typu nabíječky a BMS.
Jezdím každou zvlášť a nabíjím každou zvlášť. Dráty jsou měď 4mm, teče tam max 25A a to jen ojediněle. Běžne jezdím tak mezi 1A až 12A. BMS nemám ani na jedné baterii. Jističe používám jako vypínače a i jako přepínače.
BMS bych doporučoval. Na vybíjení ne, tam trpí elektronika velkými proudy.Na to stačí odpojovač při 31 V.
Ale na nabíjení ano. Stárnoucí baterie se rozhodí a ten slabší to odnese.
Chemické balancování je nesmysl, musel bys mít jen jeden velký článek ale to bys měl jen 4 V.
Tak asi to docela nesmysl nebude jelikož kolega je má již třetí rok a jsou neustále 100%.
Balancování bych tam ani nedal bez toho abych něco nepoškodil. V 10Ah je 50 článků a v te 18Ah je jich nějakých 80 kusů nemám představu jak by se todalo zapojit. Opojovač vybijení je u mých baterii minimum 29V (nikdy jsem toho nedosáhl).
Ještě poznámka, již 6 rok používám baterie (tužkáče) zn. sanyo eneloop a jsou vynikájící.
I po ročním nenabití mají stále více jak 80% puvodního napětí. Kapacita se taky po těch 6 létech příliž nesnížila. To jen tak na okraj, myslím si že je to velmi kvalitní značka, ostatně tomu odpovídá i cena.
Asi vážně záleží na tom jaké jsou to články. Já mám tu LiFePo4 od Šikuly a hodně dlouho se tam už nestalo, že by se nějak moc rozhodila, ale v začátcích se to stalo. Prostě při nabíjení jeden za článků dosáhl kritické hodnoty a BMS celou baterku odpojila, ikdyž ještě nebyla plně nabita a zapojila jí až když napětí na tom článku zase kleslo. Nestává se to, když člověk baterku používá každý den, ale po nějaké přestávce. Možná má vliv to, že třeba ty krajní články jsou vystaveny větším výkyvům teplot nebo naopak ty vnitřní že jsou při jízdě hůře chlazeny... Věřím, že u dražších lepších článků to rozhození nemusí být tak velké. Taky asi záleží na tom jestli jsou hned od začátku články správně naformátovány. Měl jsem dojem, že to nějakou dobu trvalo než si ty články jak si říká sedly a ta chemie tam začala fungovat naplno a stejnoměrně. To je další věc.
Na druhou stranu proti téhle zkušenosti stojí zkušenost lidí co mají ty velke LiFeYPo4 a tam je prý zkušenost taková, že se moc nerozhodí. Stačí po nějakém počtu cyklů dobalancovat.
Jen bych doplnil, že Tvoje cylindrické články mají jiné vlastnosti než třeba ty pryzmy, je tedy třeba brát v úvahu, že někdo třeba myslí jiný typ článků, pak může mít i pravdu...
Ty rozdíly jsou docela zásadní, ne každý je zná, je to vše nahoře v těch mých odkazech.
Co se týká Li-pol, tak pokud máš po 150 cyklech a dvou letech pořád plnou kapacitu, tak to gratuluji. Já jsem chtěl právě LiFePo4, protože u Li-Pol jsem četl, že mají chemickou životnost jen 3 roky. Prostě v té baterce běží nějaký chemický proces a bez ohledu na to jak to člověk používá, tak ta baterka odchází. viz třeba tady http://en.wikipedia.org/wiki/Li-pol . Ale je možné, že ta technologie je už nějak vylepšená.
Bobbob jezdí, proto má baterky v klidu. U nás , čistě statisticky , jsou největší potíže se zákazníky co jedou jen párkrát do měsíce a nabíjí všelijak. Takoví ti turisti co někde jezdí furt jsou v pohodě. Chemichá životnost je relativní pojem, při správném zacházení a používání se i ta chemie zpomaluje, při přetěžování , přebíjení ,a hlavně podbíjení se naopak rozpad urychluje
Tak to ano, ale první asi odejde Li-Pol, pak až Li-Ion a až nakonec LiFePo4.
No, tvrdím že někdo kdo hodně jezdí rozdíl nepozná a kdo nejezdí, ten to zas nevyřeší ani článkama z NASA.
Pokud jezdí každý den, tak je to pravda, že rozdíl nepozná. Ale tak je asi menšina lidí, co jezdí každý den.
No, to je potíž u všeho s baterkama, proto si třeba nepořizuju aku nářadí. Nedělám sádroše, a vrtačka co použiju párkrát za měsíc bude mít za dva roky baterku po smrti , i když ji budu nabíjet.
Nemusí se jezdit denně, stačí jednou do tejdne...
Spíš mě zajímá ten zimní provoz , podle údajů co čtu by se měla kapacita dost snižovat, ale kdo jezdí tak tvrdí že to není tak hrozné. Ale asi to bude i tím,že se jede pomaleji, aby člověk nezmrzl a na ledě si nerozbil čenich. A baterka pokud je z tepla, tak asi hned nepromrzne a při provozu se trošku zahřeje v tom kastlíku, takže je vlasně celkem v teple.Akorát nabíjet se Li-xx nesmí pod nulou což některé lepší BMS mají naprogramované a nepustí nabíjení
A jak to řeší elektromobily? Jezdí celou zimu a nabíjí i v -15°C. Nosím v zimě i foťák venku, mam v něm li-ion a fotím v pohodě i ve vetším mraze. Mam ty baterie ve foťáku již čtvrtý rok a stále nafotím stejný počet snímků Nabíjím je jednou za čtvrt až půl roku podle intenzity focení.
No , elektromobily co nemají garáž, fungují v zimě bídně, pokud vím.Ale je to hlavně proto, že musí topit, což je ohromná spotřeba. A ten foťák pokud necháváš venku v mrazu v autě, nebo ho nosíš domů, bude asi rozdíl. Až tu baterku budeš jednou likvidovat , tak si ji rozřízni a uvidíš že je většinou v pěně.Ty věci co nosíme po kapsách se až tak moc nezmrazí. Nevím, já když nechám v autě mobil, foťák nebo něco s Lionkou,a je pod -10, tak se tváří že je vybitej. Ale baterka s NiCd tužkama je v pohodě, tu tam mám furt.
http://www.rozhlas.cz/motozurnal/automoto/...
Dnes na čt2 byl dokument o elektromobilech kde bylo řečeno že např. vůz TESLA ROADSTER
http://www.teslamotors.com/goelectric
ujede na jedno nabití 350km. Jestli že to jde u tohoto vozu tak proč by to nemělo jít i u ostatních?
Nojo tohle je neúprosné. Je třeba nepočítat jen počet nabíjecích cyklů, ale taky chemickou životnost. Tam vidím problém, že výrobce plácne, že to má 800 cyklů, které ale byli odzkoušeny během krátké doby někde v laboratoři a skutečnost může být jiná. Ale bohužel už se moc nepíše, jaká je ta chemická životnost. U Li-Pol jsem našel 3 roky, ale proti tomu jsem někde viděl Li-Pol, které jsou nějak vylepšené a mají vyšší životnost. Bohužel je těžké se v tom nějak vyznat.
Myslím si, že na nĕjakých 1500 a více cyklů můžeme vklidu zapomenout, za 3 roky nám baterie umře a důvodů bude mraky. Přešvihnuté vybíjecí proudy nebo to že nám spadne fo potoka, nesnažím se počítat cykly, protože poté co jsem na bateriích provedl úpravx kabelů stejnĕ záruka fungovat nebude.
Bobovi neuznali i když úpravy neprovedl.
Navíc, pořád jsou nové baterie, s vĕtší kapacitou a lehčí, tak budu spokojenej, když tabaterka vydrží jen tři roky a budu si muset koupit tu novĕjší a lepší.
Moc potom nerozumím nĕjakým paralelním zapojováním, když jedu kousek, kolem 30 km betu jednu baterku, když jedu do 70ti, beru dvĕ a když dál, beru centrálu.
Jo jestli nĕkdo chce mojí umřelou baterii 48V/10Ah, má najeto tak 50 cyklů, dejte mi vĕdĕt.Jeto LiPeFo4.
Náhle mi umřela v kopci, asi jsem jí ublížil vysokým vybíjecím proudem. Mohlo odejít nejspíš nĕco v tom bms nebo mofset çi jak sr tomu říká, sám to nedokážu opravit a než to nechat udĕlat radĕji koupím novou kapacitnĕjší a lehčí.
To je přesně ono. Všechny typy Li -xx mají rády raději vybití na cca 30 % než 80 %. Proto i na malé vzdálenosti jezdím na obě baterie, menší vybíjecí proud jim méně škodí, proto já osobně tento způsob doporučuji. Taktéž všelijaké rychlonabíjení je hloupost. Jistě pokud nevadí častější výměna baterií tak je to ok.
Jindro, pokud budeš za provozu měřit, můžeš jezdit bez BMS... nemyslím že by kleknul článek, to drahý je v pořádku . Bych BMS vystříhal a zahodil ,nabíjel přes balancer servis konektorem kterej tam beztak je a jezdil podle měřáku, cucat tak do 31 V a vydrží ti ještě pár let.
To je na mĕ moc složitý, jsem vybavenej tak na výmĕnu žárovky, maximálnĕ na oprsvu zásuvky u prodlužovačky, když jí rozšlápnu a stejné jsou imoje znalosti o drátkařinĕ. Učil jsem se za jízdy, dráty v baterii jsem menil na břehu Rýna.
Nechci se vtom vrtat, chci mít spolehlivej systém co neuvařím, říkám si jedtli bych max proudy nemĕl posichrovat ještĕ jističem. Vyšší školu dobíjení nechám odborníkům, jestli si s tou baterkou víš rady, je tvoje.
Diky za nabídku, ale baterku nepotřebuju , mám jich v práci až dost :D Pokud jí někdo ale zkusí oživit, věřím že ho ještě povozí
To bych nedělal. BMS tam není pro srandu. Napětí celkové si každý ohlídá hravě, ale uhlídat články, aby se nerozhodili může být horší. Hlavně pro nabíjení je to dost podstatné. Pro úplné vybití také, ale přeci jen tomu se člověk může vyhnout. Bez BMS navíc při dobíjení nebudou články balancovány.
Jindro pokud máš takovou tu baterku v aluboxu, tak by měla/mohla mít nějakou pojistku. Mrkni na to. Já mám jen obyčejnou LiFePo4 36V/12Ah od Šikuli bez integrované pojistky a mám jí skoro už dva roky a taky už zažila vysoké proudy a přežila to.
Jinak souhlasím s Tebou, ež ten vývoj jde a půjde dopředu a taky se těším, až si koupím něco lehčího. I teď je možné si koupit hodně lehkou baterku a to LiPol, ale tam je nevýhoda, že rychle chemicky stárne. Ale kdo ví jak to bdue dál. Třeba tam přidají něco co zpomalí stárnutí.
Nenašel jsem nic, ještĕ to mají v tom boxu zalitý nĕjakým voskem, ani se mi nepovedlo to z toho dostat ty články.
Tak jsem se naštval a strčil to pod skříň a teď dostávám čočku že to překáží..
Když nevláčím vozejk, ujedu na dvĕ baterky 120 kiláků, tak ani nemám potřebu s sebou vláčet další. Uvidím příští rok jestli se dostanu do svĕta tak buď koupím dvĕ 12Ah od Šikuli, nebo pojedu po svejch bez motoru.
Po dlouhé debatĕ se mĕ podařilo přesvĕdčiz
T mou madam aby mipůjčila své kolo, má témĕř nejetýho Authora Reflex, už 1200 let visí na hákách, tak odpoledne vyrážím na Sázavu bez motoru, po 4 tisících smotorem se cejtím, že na to už zase mám.
Třeba si motoráče nechám jen na cestu do hospody, jsem zvĕdavej jak to dopadne.
Jen 12
Jindro a proč neskusíš tou centrálou nabíjet i za jizdy, tedy pokud to je vůbec možné. Nakopneš ji na vozíku a jedeš dál a přitom si pěkně nabíjíš. Měl by jsi to jako hybridní elektrokolo.:-)
To nefunguje. Ta centrála musí stát na rovině, má tam hlídání oleje a jak se nakloní, zjistí že nemaže a automaticky vypíná. Pochopitleně že jsem to vyzkoušel a pak měl bobky, že jsem to zničil :-)
Na to abys udělal přímo hybrida, tedy spalovacím motorem vyráběl prod a tím hnal elektromotor ná malý výkon 750W. Navíc vyrábí 230V. Slepá ulička.
Jinak s 5A nabíječkou to nafláká naplno za dvě hodiny, takže mám dalších 70 - 100km, to vůbec není špatné, po 80 kilácích si rád na dvě hodiny odpočinu.
Ale teď jezdím už bez vozejku, bez centrály se dvouma baterkama, jen na jeden den, ujedu tak kolem 120 a pak se stavím u mámy v Braníku, než si s ní vypiju kafe mám baterie nabitou akorát na těch 25 kiláků domů.
U Sázavy mám zase jednu hospodu, kamarádka tam dělá číšnici, a té taky vždycky dobíjím, na výlet pod stan už asi letos nepojedu, tak centrálu zazimuju.
Až zase vítr potrhá vedení, bude se mi hodit.
Ze zimního provozu s Li-pol mám tuto zkušenost.
Kapacita baterií je téměř stejná ale vnitřní odpor je v chladu větší.To znamená že při teplotě 20 stupňů je při odběru 15 A pokles napětí cca 2 V, ovšem při 3 stupních už cca 4 V což má za následek že v kopci to ř.j. odpojí. Při malém odběru třeba 1 A se to neprojeví, to mám změřeno. Tou teplotou míním teplotu baterie, když ji nabiju doma v teple tak je to jiné, při vybíjení vzniká trochu tepla a tak je to lepší.
Takže při pomalejší jízdě se sníženým odběrem proudu mám dojezd stejný ale průměrná rychlost klesne.