Možná máte štěstí a nepatříte mezi zhruba pět a půl tisíce lidí, kterým ročně ukradnou kolo. Že to není nic příjemného, ví řada z nás. Zeptali jsme se právníků, kdo je zodpovědný za kolo uložené ve stojanu.
Podle statistik Policie ČR se každý rok v naší republice ztratí okolo 5 500 jízdních kol. Skutečná čísla budou zřejmě ještě vyšší, protože někteří postižení krádež ani nehlásí. Kdo to někdy zažil, určitě pochopí pocity postižených – bezmoc a vztek. Ty se často obracejí proti majiteli stojanu nebo zařízení, před kterým je umístěný stojan na kola. Mnoho provozovatelů restaurací či hotelů dokonce odmítá stojany instalovat, protože se obávají zodpovědnosti za uložená kola.
Zeptali jsme se dvou nezávislých právníků, zda za kolo odstavené ve stojanu opravdu odpovídá ještě někdo jiný než jeho majitel. Jejich závěry se shodují – v některých případech opravdu ano.
Problematice se věnuje Občanský zákoník, konkrétně § 433, který říká: „Je-li s provozováním nějaké činnosti zpravidla spojeno odkládání věcí, odpovídá ten, kdo ji provozuje, fyzické osobě za škodu na věcech odložených na místě k tomu určenému nebo na místě, kam se obvykle odkládají, ledaže by ke škodě došlo i jinak.“ Kola odložená před různými zařízeními, včetně kol umístěných ve stojanech, však do této kategorie nepatří. Provozovatelé naprosté většiny služeb se tak nemusejí zodpovědnosti obávat.
Provozovatel může být za jízdní kola zodpovědný pouze v případě, že s jeho činností je spojeno odkládání právě jízdních kol. Jinými slovy, o zodpovědnosti lze uvažovat, pokud by šlo o prodejnu nebo opravnu kol, hotel pro cyklisty, nějakou akci zaměřenou na cyklisty apod. V žádném jiném případě provozovatel odpovědnost za odložená kola nenese.
Zodpovědnost může nést:
Zodpovědnost se naopak nevztahuje na:
Pokud se už za odložené věci odpovídá, odpovědnosti se nelze zprostit ani cedulkou na stojanu, a dokonce ani písemným prohlášením toho kdo věc odkládá. Nápis „Provozovatel nenese zodpovědnost za odložená kola“ tedy není v žádném případě rozhodující.Co je pro uživatele dobrou zprávou, pro provozovatele může být noční můrou. S obavami, že instalování stojanu přinese větší zodpovědnost, se přitom setkáváme hlavně u škol a školek. Jedna nejmenovaná pražská základní škola dokonce zakázala dětem dojíždět na kole s tím, že ve škole není prostor na jejich uskladnění. To už je skutečně absurdní přístup. Podle dotázaných právníků se ale zodpovědnost na školy a školky nevztahuje. „Pokud by ale chtěli mít ředitelé škol naprostou jistotu, mohou vedle stojanu umístit cedulku s textem Toto není stojan na kola,“ říká s humorem jeden z dotázaných právníků Petr Vít.
Jiná je situace u zařízeních se značkou Cyklisté vítáni . Hotely a restaurace, které poskytují nadstandardní služby cyklistům, skutečně podle zákona mají zodpovědnost za kola odložená ve stojanech nebo v kolárnách. Pokud zařízení o cyklisty opravdu stojí, vyplatí se:
Zamknout kolo
a jít – rady pro výběr zámku a bezpečné uložení kola
Aby vám kolo
neukradli – několik praktických rad
Co
dělat, když vám ukradnou kolo