Špatnou pověst lze získat velmi snadno, ale zbavit se jí, může být běh na velmi dlouhou dráhu. Přesně toto pravidlo se týká jedněch našich pohraničních hor. Nejprve zde byly Sudety, pak na jejich jedné straně bydleli dederóní (tedy východní Němci), na druhé pak ropák bahnomilný, který si liboval ve zdevastované krajině povrchových dolů a nedalekých chemiček. Lesy na hřebenech těchto hor pak úspěšně likvidovaly kyselé deště a kůrovec. Snad každý už ví, o jakém území se bavíme. Samozřejmě jde o Krušné hory.
Nicméně, časy a poměry výše naznačené jsou minulostí, alespoň částečně, a Krušné hory se opět začínají zelenat, ale především jsou již oblíbeným cílem turistů běžkujících, chodících a jezdících na kole. Proto právě do těchto hor povede další náš výlet na horském kole s Authorem.
Možností, kudy se projet po Krušných horách je nepřeberně. My jsme se vydali podívat do okolí vodní nádrže Fláje. Okruh začíná v podkrušnohorském městečku s nelákavým jménem Hrob, které se nachází v průměrné nadmořské výšce 356 m n. m. Výjezd z Hrobu po žluté značce do Oseku berte jako lehkou rozcvičku před další částí výletu. Do Oseku dojedete v pohodě po rovině, ale další kilometry jsou již pořádným tělocvikem. Z Oseku pokračujte vpravo po modré značce ke zřícenině hradu Osek nebo též Rýzmburk. Čeká vás docela vydatné stoupání, naštěstí pojedete po vyasfaltované cestě. Od zříceniny vedou dvě cesty k dalšímu cíli, kterým je obec Dlouhá Louka a rozhledna Vlčí hora nad ní. Můžete využít cyklotrasu číslo 231, která sem vede okolo Dušanovy skalní vyhlídky. Druhá cesta vede rovněž po 231, ale na opačnou stranu, tedy směrem na Loučnou. Cyklotrasa sa napojuje na silnici, kde odbočíte vpravo a po ní vystoupáte rovněž do Dlouhé Louky, která není ani tak dlouhá, jako na kopci. Zhruba na 4 km vystoupáte zhruba 500 výškových metrů.
V Dlouhé Louce se můžete zastavit na občerstvení a následně po modré značce dojet po polní cestě k volně přístupné rozhledně na Vlčí hoře. Výhled je velice pěkný.
Výhled z rozhledny Vlčí hora na Dlouhou Louku
Další cesta pak již opouští silnice a civilizaci a dovede vás do vrcholových partií Krušných hor, kde se to již pomalu začíná zelenat. V tomto nevlídném horském prostředí se nově zalesňuje břízami a stříbrnými smrky. Od Vlčí hory pokračujte stále po modré, až k rozcestí, kde modrá vede přímo, ale vy odbočte vlevo, na neznačenou cestu. Pojedete mírně z kopce po kvalitní lesní cestě, která vás dovede k začátku vodní nádrže Fláje, kde odbočte vlevo na pohodlnou cestu po jejím břehu. Po vaší pravé straně bude masivní oplocení stejnojmenné obory, která je pro veřejnost nepřístupná. POZOR! Toto území je opravdu uzavřené a tudíž neprůjezdné.
Začátek vodní nádrže Fláje
Nicméně pohodlná cesta po břehu vede až k silnici spojující Klíny a Český Jiřetín, po které pokračujte vpravo, společně s cyklotrasou 23 směrem k hrázi přehrady. Po cyklotrase 23 dojedete k rozcestí Fláje – hájovna, kde se napojíte na červenou značku a společně s ní pokračujte k rozcestí Vilejšov, kde se napojíte na zelenou značku. Projedete rozcestí Pod vrchem Tří pánů, kde odbočíte vlevo do lesa. Až doposud jste jeli otevřenou krušnohorskou přírodou a cesta se mírně vlnila. Nicméně nastává změna. Před vámi je asi čtyřkilometrový, docela prudký sjezd po malé lesní pěšince, který vás Domaslavickým údolím sveze zpět přímo do Hrobu (myšleno do obce). Takže sedla níže a opatrně dolů asi 450 výškových metrů.
Po kliknutí na obrázek si můžete trasu detailně prohlédnout, případně stáhnout do svojí navigace.
Popisovaný výlet je dlouhý zhruba 50 km a je poměrně náročný. Jednak se setkáte s dlouhými stoupáními, v poslední části pak s prudkým a dlouhým sjezdem. Prostě výlet pro odpružené horské kolo.
Možnosti na občerstvení jsou v Hrobě a Oseku, nahoře v horách pak pouze v Dlouhé Louce je restaurace. Kousek za hrází vodní nádrže Fláje je po levé straně studánka s dobrou vodou.
Partnerem seriálu „Tipy na MTB trasy“ je AUTHOR – česká značka pro horská, silniční a krosová kola s tradicí od roku 1993.