Jak ukázala naše poslední cesta do Švýcarska, v „zemi horských velikánů“ se dá jezdit i téměř po rovině. Naším posledním tipem na cyklotoulky mezi švýcarskými masivy byla úvodní část Innské stezky v kantonu Graubünden. Dnes se podíváme o něco západněji a řeku Inn vyměníme za jednu z nejdelších evropských řek protékající šesti státy – Rýn.
Podél 1.230 km své délky tato řeka nese mnoho jazykových podob svého názvu – Rhein, Rhin, Rijn, z historie pak latinsky Rhneus a keltsky Renos. Spolu s Dunajem tvořila většinu severní hranice Římské říše, od té doby se také začala používat jako důležitá vodní cesta hluboko do vnitrozemí. A výtečnou zprávou pro cyklisty je ta, že od svého pramene nedaleko Oberalppassu ve Švýcarsku až po ústí do Severního moře nedaleko holandského Rotterdamu nabízí Rýn podél svého toku stovky kilometrů cyklostezek, terénem i kulisou vždy odpovídající výběru daného úseku.
I u této řeky platí, že parádním cyklistickým tipem je již samotný začátek značené stezky, vedoucí z Oberalppassu k Bodamskému jezeru. Úsek dlouhý zhruba 220 km s velice různorodým profilem trasy si lze užít třeba během prodlouženého víkendu, na trase nás budou orientačně provázet typicky červené tabulky s číslem 2 (v rámci Švýcarska jde o „Radtour Nummer 2").
U Oberalpsee se nenechte překvapit sněhem kolem dokola ještě hluboce v jarních měsících, zvláště bývá-li zima vytrvalá, natrefíte zde na četná sněhová pole (samozřejmě s výjimkou silnice) i v době, kdy má v nížině kvetoucí příroda dávno napilno. Během startovních serpentin ze sedla stejně jako celých úvodních 100 km stezky do města Chur to s námi půjde hodně z kopce. Nejstarší švýcarské město se totiž již 5.000 let nachází ve výšce zhruba 600 m nad mořem, a tak je nabíledni, jak putování z výšky 2.045 m n.m. od počátku etapy bude probíhat. V Disentis nesmíme zapomenout na benediktýnský klášter sv. Martina založený v roce 720, v Illanz pak zkoukneme historické domy ze 13. stol. a mineme odbočku na známé lyžařské středisko Flims, nabízející v zimě 220 km sjezdových tratí a v létě pak program na horském kole či pěšky v horách.
Na naší cyklostezce kolem Rýna však již přichází perla této trasy – Ruin Aulta- tzv. švýcarský „Grand Canyon". Jde o soutěsku řeky Vorrderrhein (Rýn má dvě hlavní zdrojnice, Vorrderhein a Hinterrhein, česky tedy Přední Rýn a Zadní Rýn) mezi městečky Illanz a Reichenau. Atraktivní krajina divokého romantického kaňonu, k tomu úzkokolejka Rhätische Bahn s jak jinak než typicky červeným vláčkem a velice kvalitní vodácké terény, to vše hluboko pod námi.
Foto: Switzerland Tourismus, Tibert Keller
Tip na zastávku
Rhétská dráha slaví na úseku Chur – Disentis 100 let své existence a jízdenkou Ruin Aulta Ticket (32 CHF, do 16 let zdarma) nabízí návštěvníkům celodenní putování vlaky či poštovními autobusy za originalitou zdejšího kraje. V tomto úseku stezka nabírá cca 200 výškových metrů zpět; o to přitažlivější je pohled do hlubin kaňonu, při kterém si pravděpodobně vzpomenete na dříve zaznamenané reklamní obrázky, jež se vám takto spojí s právě prožívanou realitou.
Švýcarský „Grand Canyon“
Foto: Switzerland Tourismus, Christof Sonderegger
Jedinečnost a poutavost krajiny má jednoznačný důvod – 400 m hluboké stěny kaňonu a k tomu parádní kontrasty tyrkysové vody, bílých vápencových stěn a uklidňující zeleň lesů kolem dokola, kam až dohlédnete. Obzor pak lemují horské špičky a hřebeny se sněhovými čapkami. Jak by také ne, opět hledíme do výšek takřka 3.000 m nad mořem. Geografický původ tohoto přírodního divu se datuje dávno před 10.000 lety, kdy se do koryta řeky zřítila obrovská kompaktní masa horniny, jejíž objem je přirovnáván k deseti Matterhornům a skrze kterou si Rýn století hledal a nakonec i vydobyl svou cestu na dně údolí (odtud právě románský název „Ruin Aulta", tedy „vysoká suť). Zde není třeba spěchat, naopak. Vychutnávejte, relaxujte, zapisujte do paměti vlastní či fotografické.
Za městečkem Bonaduz přibírá Rýn svou druhou vzpomínanou zdrojnici v podobě pravého přítoku Hinterrheinu a my to máme již jen co by kamenem dohodil do vzpomínané brány Graubündenu – do města Chur. Města dvojí tváře, města středověkého, zároveň však města designu, architektury, umění obecně.
Pro milovníky vlaků
Právě z městečka Chur vyjíždí také pod křídly Rhétské dráhy a s podtitulkem „od ledovců mezi palmy" známý Bernina Express, který vás během 4 hod panoramatické cesty dopraví do italského Tirana.
Rýnská stezka za městem následuje řeku, která zde výrazně mění směr a stáčí se k severu. Opouštíme tak trochu království hor a vítá nás vlídný kraj rýnských vinic. Rozhodně se zde vyplatí nekopírovat důsledně tok Rýna a krátkým výšlapem nastoupat mezi vinice. Navíc ochutnat vzorek zdejšího vína se sluší.
Foto: Switzerland Tourismus, Ivan Purcell
Přes vesničky Malans a Jenins lze doputovat až do lázeňského Bad Ragaz, v jehož termálních lázních si svého času užívali i Victor Hugo nebo americká hvězda němého filmu Douglas Fairbanks. Pokud zvolíme pravý břeh Rýna, dovede nás neuvěřitelně hladká cyklostezka přes zemskou hranici do Lichtenštejnského knížectví. Lávkou přes řeku vjíždíme do hlavního města Vaduzu, okem spočineme na zámku na skále coby knížecím sídlu, navštívit můžeme i Poštovní muzeum či hodnotnou obrazovou galerii s knížecí sbírkou Rembrandta, Rubense, van Dycka či Leonarda Da Vinciho. Závěrečné kilometry k Bodamskému jezeru nabízí několik alternativ – návrat na švýcarský levý a cyklisticky zajímavější břeh přes městečka Buchs, Sax a Senwald či „inlajnovou" etapu podél Rýna, která se právě na bruslích může stát zajímavým zpestřením naší trasy. Originální závěr lze pak nasměrovat do rakouského města Bregenz a u operního areálu na jezeře se tak s úvodním úsekem Rýnské stezky rozloučit.
Vaduz – hlavní město Lichtenštejnského knížectví
Foto: Switzerland Tourismus, Christof Sonderegger
Na závěr ještě malá leč podstatná cyklistická doporučení. Při výběru kola rozhodně neváhejte a silničky opět nechte doma, minimálně polovina popisované trasy je vedena šotolinovými či jinak nezpevněnými povrchy. A na startu u Oberalpsee si ponechte teplejší vrstvu i na trasu, přestože vás bude sluníčko přemlouvat; při dlouhých sjezdech v těchto nadmořských výškách to určitě oceníte :o)
Autorka článku je průvodkyní CK Rubikon, která se specializuje na cyklistickou a aktivní poznávací dovolenou.