Co nevidět je tu jaro. Většina cyklistů vytáhne kola a v chladném jarním vzduchu budou dohánět to, co zameškali přes zimu. Především na začátku tréninku dostanou zabrat právě kolena, která se mohou po zimě ozvat. Proto přinášíme přehled nejčastějších chyb, které vedou k bolestem kolen a návrhy na jejich léčbu.
Kolena patří k nejčastěji zraňovaným kloubům v cyklistice. Nejčastější příčinou zranění je přetížení. Často lze vidět tento problém u cyklistů, kteří právě začali s tréninkovým programem nebo jsou v rané fázi tréninkové sezóny, kdy se snaží dělat příliš mnoho a příliš rychle.
Autorem tohoto článku je lékař, přesto by informace a doporučení v něm obsažené neměly nahradit diagnózu v případě konkrétního zranění. Prosím, berte je jako informativní, mohou se stát inspirací pro vaši zdravější jízdu na kole.
Koleno je největší a nejsložitější kloub v lidském těle. Kolenní kloub je tvořen spojením tří kostí – dolním koncem stehenní kosti, horním koncem holenní kosti a čéškou, neboli kolenním jablíčkem. Uvnitř kolene jsou menisky – jakési polštářky, které slouží jako tlumič nárazů mezi kostmi. Stabilitu kolene ve všech směrech pohybu zajišťují především kolenní vazy, hlavně vnitřní a zevní postranní vaz, uvnitř kolena pak je to přední a zadní zkřížený vaz.
Kromě toho se do oblasti kolene upíná veké množství silných svalů. Málokdo ví, že naprostá většina subakutních a hlavně chronických obtíží a bolestí kolen začíná jako poranění těchto úponů a teprve v další fázi se přenáší do oblasti kolenního kloubu v pravém slova smyslu.
Když si uvědomíme, jaké zátěži je koleno vystavené, musíme smeknout před odolností a houževnatostí všech jeho částí. Při velkých úrazech se může stát, že se v koleně něco utrhne, praskne či odlomí. Mnohem častější jsou ale „malé“ úrazy vzniklé jednorázovým přetížením, přetrénováním, jednoduše únavou.
Pokud na to nemyslíme, může se to stát velmi rychle i na kole.
Jednou cestou, jak roztřídit bolest v kolenou (a navrhnout možné řešení), je vyznačení místa bolesti. Podle sportovních lékařů je nejčastějším místem bolesti přední část kolene, poměrně častá je i vnější strana kolene. Zde jsou tedy návrhy pro úpravy, rozdělené podle toho, kde je bolest nejintenzivnější:
Bolesti kolen se při špatném zacházení zpravidla stupňují. Obvykle nejde o naléhavé případy.
Základem je vycházení se sebou samým. Sportovní cyklisté a náruživí začátečníci mají strach z odpočinku. Odpočinek je přitom základní podmínkou a nechat koleno v klidu bývá nejefektivnějším způsobem léčby. Ani naléhání přátel, aby člověk pokračoval v jízdě, není právě v dané chvíli to nejlepší.
Nejvíce pomáhá studený obklad, vyvýšená pozice a odpočinek.
Základem je vysazení zátěže. Zlomenou nohu také nebudete zkoušet rozběhat. Odpočinek by měl trvat minimálně dvojnásobek doby, po kterou koleno bolelo při zátěži. Než začněte trénovat, koleno vás nesmí bolet vůbec už nejméně týden a to bez protizánětlivých léků. Orientačně ale počítejte s tím, že minimální doba léčení se bude počítat spíše na týdny než na dny.
Pak začněte pomalu a opatrně znovu s jízdou na kole. Zkraťte trasy pouze na 20–30% původních dávek, šlapejte na vysoké otáčky a nízké převody alespoň týden či dva. To samé platí pro trénink nohou v posilovně. Pokud se budete opírat příliš do pedálů, budete muset začínat znovu od začátku. Mírný strečink před a po jízdě udrží svaly uvolněné, a chlazení kolene po jízdě je také užitečné.
Paralen, Acylpyrin či Ibuprofen jsou vhodné pro začátek. Důležité jsou informace v příbalových letácích každého léčiva a pacient by neměl denní dávky ani dobu požívání překračovat. Některá léčiva mají vedlejší účinky, zvláště žaludeční nevolnost.
Rádi bychom na tomto místě poděkovali všem, kteří se zasloužili
o uveřejnění tohoto článku. Naše díky patří především Evě
Navrátilové, která text přeložila z angličtiny. Děkujeme také všem
lékařům, kteří text zkontrolovali po věcné stránce. Především patří
díky sportovnímu lékaři Ondřeji Vojtěchovskému, který provozuje server
www.mytreneek.cz.
Bližší informace o něm najdete na adrese www.ondrej-vojtechovsky.cz.