reklama

Test Giant ROAM XR3

Giant pro novou sezonu 2010 zcela přestavěl svoji nabídku krosových kol. Nově je rozdělena do dvou linií, nazvaných ROAM a ROAM XR. My měli možnost otestovat nejnižší model vyšší řady XR, pod značkou ROAM XR 3.

Foto: Tomáš Kučera

Sady ROAM a ROAM XR jsou podle označení zcela paralelní. Pravdou je, že řada XR je kompletně postavena na materiálu AluxX SL FluidFormed, kde FluidForm je jakási obdoba více známého Hydroformingu. Pro upřesnění, jedná se o technologii, při které jsou hliníkové (nebo chcete-li duralové) trubky vytvarovány do požadovaného tvaru ve formě pomocí horkého oleje vtlačovaného do trubek pod velmi vysokým tlakem. Lze tak docílit proměnných tloušťek a téměř libovolných tvarů. Kola XR jsou také osazeny vyššími řadami sad Shimano.

Rám a komponenty

Kolo na první pohled zaujme výrazně atraktivnějším vzhledem než jeho letošní předchůdci. Je to způsobeno zejména výrazným slopingem horní trubky.

Rámu dominuje masivní hlavová trubka, která jakoby skrývala ložiska větších průměrů. Horní a spodní rámová trubka jsou vzájemně provařeny a tím se mohutnost přední části ještě zvyšuje. Směrem vzad pak nabýváme dojmu, že se celá konstrukce ladně zeštíhluje. Mohou za to profily trubek, kde spodní plynule přechází z jakéhosi „hranatého“ oválu do vodorovně položeného šestihranu. Podobně si technologie FluidFormed pohrála i s horní trubkou. Ta je zpočátku pětiboká, aby postupně přešla v subtilnější tvar mající hrany tři. I když mluvit o hranách je spíš zavádějící, jedná se o přechody tvořené větším, či menším rádiusem. Velmi zajímavá je i zadní stavba. Horní vzpěry jsou svařeny z obdélníkových profilů a s přední částí rámu je spojuje navařený díl tvořící tzv. monostay. Ze stejných profilů je i spodní vidlice, ta je silně profilována hned ve dvou rovinách. Trochu netradičně je vyřešeno upínací místo pro případný třmen kotoučové brzdy. Lanka přesmykače a přehazovačky jsou vedena spodem, což má své příznivce i odpůrce. Zde jsou však po celé délce kryté bovdeny, takže nějaké zanášení blátem nehrozí. Samozřejmě nechybí možnost osadit tohoto krose dvěma bidony, blatníky a nosičem.

Přestože se nejedná o špičkový model, je osazení vcelku na solidní úrovni. Pohon a řazení je bezezbytku pod taktovkou japonského Shimana, konkrétně nemixované řady Deore. Ta je pro tuto kategorii kol víc než dostačující a zaručuje výbornou funkci po řadu let. Pevné komponenty plus ráfky nesou naopak jednotně logo samotného výrobce, tedy Giant. Musím uznat, že tyto součástky jsou velmi pohledné a samozřejmě plně funkční. Nasazeny jsou pláště Schwalbe CX Comp s poměrně hladkým vzorkem.

A tak asi nejslabším článkem zůstává pružinová vidlice Suntour, která je sice vybavena zamykáním na vrcholu pravé nohy, ale o jeho funkci, či spíš „nefunkci“ si povíme dál.

Shrnuto a podtrženo na této XR-trojce nalezneme komponenty pouze pěti výrobců, což nebývá často k vidění.

Jízdní vlastnosti

Roam XR3 je pohledný stroj se sportovním vzhledem a nakonec i grafikou.

Již hned po nasednutí však zjistíte, že tak trochu klame tělem, nebo chcete-li rámem, který jako by připomínal šelmu ve skoku. Pravda je taková, že rám jezdce usadí do spíše kratší pozice, což však u tohoto typu kol bývá obvyklé. Nějakou dobu jsem potřeboval, abych si na to, že šlapu víc pod sebe, zvykl.

XR-trojka reaguje na snahu rozjet ji vcelku slušně, nikde se nic nekroutí. Přesto jsem měl pocit, že bike v ještě lepší akceleraci cosi brzdí. Musím však přiznat, že jsem ovlivněn přesednutím z cyklokrosového speciálu, který je lehčí o téměř 2,5 kilogramu a jen na kolech ušetří 600 gramů. Přes toto zjištění vychází Roam z hmotnostního souboje velmi dobře, protože ručka váhy se zastaví lehce nad 12,5 kg i s pedály, a to je opravdu na takovéto kolo slušná hodnota. Hodnocení akcelerace navíc do tohoto testu tak trochu nepatří, krosová kola jsou určena k delším cestám, nikoli k neustálé změně rychlosti. Jakmile už Roam jede, nic nebrání v udržování solidního tempa, a to i v táhlých stoupáních.

Hladké pláště Schwalbe jsou navíc dostatečně pohodlné, takže přes absenci super měkkého sedla a odpružené sedlovky z vás rozhodně nevytřese duši. Na asfaltu hodnotím tyto pláště na jedničku, stejně tak na jakémkoli pevném a suchém podkladu. Ale třeba na hrubší šotolině již výrazně ztrácejí na jistotě vedení, stejně tak na mokrém povrchu.

Vpředu se o pohodlí má starat pružinová vidlice Suntour NEX s uzavíráním. A to je právě kámen úrazu těchto levných vidlic. To, že postrádají jakékoliv tlumení, jim snad ještě lze odpustit, za běžné jízdy se to příliš neprojevuje a ne každý bude s kolem třeba vyskakovat na obrubník, nebo zajíždět do těžšího terénu. Co ale zklame asi většinu cyklistů, je nemožnost tuto „vidli“ zamknout, nebo následně odemknout během jízdy. Výrobce sice zapracoval na ergonomii točítka, funkce mechanického zámku je však stále stejná. Pokud tedy chcete tímto ovladačem otočit, nezbývá nic jiného, než zastavit, odlehčit přední kolo a provést zamčení, respektive odemčení. Řeknu otevřeně, v praxi nic moc. A tak jsem nechával „lock out“ stále v poloze odemčeno, neboť musím pochválit základní nastavení vidlice, pro moji hmotnost okolo 75 kilogramů dokázala zpracovat většinu běžných nerovností a při šlapání nijak výrazně nerušila zbytečným pohupováním.

Jedničku si zaslouží jízdní vlastnosti Giantu, které jsou opravdu nezáludné a točivost je s vedením směru v rovnováze. Stejně bezproblémová je funkce řazení jednotlivých převodů. Nakonec Shimano Deore je zaběhnutá klasika. Plně dostačující jsou i brzdy. Roam XR3 mě rozhodně zaujal a navíc na mě působí výrazně lepším dojmem než modely 2009.

Za slušné peníze získáme funkční kolo na vynikajícím rámu ze špičkového materiálu, se kterým se nemusíte bát sjet z asfaltové cesty. Jedinou výhradu bychom měli k zamykání vidlice, pro běžnou jízdu na českých silnicích nicméně postačí.

Název: Giant ROAM XR3
Rám: Alux X SL, FluidFormed
Vidlice: Suntour NEX 4610 LO
Představec: Giant Connect
Řídítka: Giant Connect
Sedlovka: Giant Connect
Sedlo: Giant Gross Trail
Přehazovačka: Shimano Deore Shadou
Přesmykač: Shimano Deore
Ovladač řízení: Shimano Deore
Brzdové páčky: Shimano Deore
Brzdy: Shimano M422
Kliky a převodníky: Shimano M443 48/38/28
Pastorky: Shimano HG50 11–34
Pedály: Klasické, ocelové
Náboje: Shimano RM60Paralax
Ráfky: Giant CR18 DW aluminium
Pláště: Schwalbe CX Comp 700×35
Hmotnost: 12,7 kg s pedály
Cena: 15 699 Kč

Fotogalerie

Tomáš Kučera, 09.12.2009
Blogy

Rodinný bikepacking končí: Z Nízkých Tater přes Muránskou planinu až do Dobšiné

 ()
Po noci strávené na horské chatě jsme se probudili a zjistili, že jedno z kol na mém zamčeném bicyklu bylo téměř odmontované. Nebylo jasné, jestli se to stalo během noci, nebo kvůli náročnému terénu předchozího dne, ale druhá možnost se zdála velmi nepravděpodobná. Tak či onak, Silvo musel věnovat…
Kristina | 20.01.2025

Nekonečná bikepackingová dobrodružství: Objevování Velké Fatry

 ()
Po návratu z hudebního festivalu, kde jsme s manželem prožili bouři, jsme se vrátili k našim dětem, které byly u babičky, a pokračovali v našem bikepackingovém dobrodružství. Začali jsme další část naší cesty nedaleko místa, kde jsme předtím skončili (Gader), ale tentokrát z druhé strany údolí. Náš…
Kristina | 13.01.2025

Napříč Českem aneb tak trochu jiná dovolená

 ()
V sobotu dopoledne přijíždíme s mou drahou ženou do Vyššího Brodu - do známého města na jižním okraji Šumavy. I letos je konec září ve znamení několikadenní dovolené v sedle kola. Ač před pár dny vydatně pršelo a řadu míst Česka postihly povodně, následující týden slibuje být suchý a relativně…
JohnyB | 27.12.2024

Pobaltí 2023 aneb 2090 kilometrů od Narvy na Kurskou kosu - 1. část

 ()
Úvod a vlastně rovnou i závěr :-) Takže tento rok (2023) to byly Litva, Lotyšsko a Estonsko. Já vím, žádná velká divočina, ale holt pokaždé to podle mě být nemůže, jednou se taky musím přizpůsobit přáním ostatních a toto bylo přání mého muže Luďka. S dětmi (Šárka 14 a Víťa 16 let) jsme se dohodli,…
Peggy | 11.12.2024

Cesta do Prahy (podruhé) a tentokrát úspěšně

Pročítám si své staré blogy a zjišťuji, že jsem Vám něco dlužen. Na začátku roku 2021 jsem napsal blog s názvem „Smutná cesta do Prahy#mce_temp_url#", ve kterém popisuji tragickou výpravu z brdského kopce Praha, do hlavního města. V tomhle blogu jsem se také zmínil o tom, že tu cestu prostě jednou…
Stanley58 | 13.11.2024

O čem se mluví:

Oblečení a outdoor Oblečení na kolo před 5 minutami
NEcyklo Nejlepší vtip 54 dnes v 00:17
Vyjížďky, srazy, akce Slovensky zraz včera v 22:13
NEcyklo Ukrajina 50. včera v 21:51
Co vás vytočilo 155. včera v 21:09
Lehokola Homebuilders lehokol 15 včera v 20:35
Ostatní – cyklo Jaké to bylo? - 153 včera v 20:17
Cyklozájezdy | Dokempu.cz | Cyklobazar | Aktivni dovolená
Perfektní funkční oblečení pro vaše sportovní aktivity, od značky Moira.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

337 cyklistů (6 přihlášených)

Rodinný bikepacking končí: Z Nízkých Tater přes Muránskou planinu až do Dobšiné

Po noci strávené na horské chatě jsme se probudili a zjistili, že jedno z kol na mém zamčeném bicyklu bylo…
Kristina | 20.01.2025

Nekonečná bikepackingová dobrodružství: Objevování Velké Fatry

Po návratu z hudebního festivalu, kde jsme s manželem prožili bouři, jsme se vrátili k našim dětem, které…
Kristina | 13.01.2025

Napříč Českem aneb tak trochu jiná dovolená

V sobotu dopoledne přijíždíme s mou drahou ženou do Vyššího Brodu - do známého města na jižním okraji Šumavy.…
JohnyB | 27.12.2024