Proč se do hospody na pivo jezdí na kole? Přece proto, protože se nesmí autem.
Bodový systém přitom u alkoholu mezi motoristy a cyklisty nijak nerozlišuje. Praxe je ale o něčem jiném.
„Silniční kontroly cyklistů opravdu tak časté nejsou. Není na to čas, zaměřujeme se hlavně na řidiče motorových vozidel. Ti dokážou s alkoholem v krvi ublížit. Opilí cyklisté si většinou v příkopě natlučou jen sami sobě,“ uvedl šéf východočeského dopravního inspektorátu Karel Bušta.
Papírově přitom cyklistům hrozí na korunu stejné pokuty jako podnapilým řidičům.
Ovšem s několika výjimkami: nehrozí jim ztráta řidičského průkazu a ani se jim neodečítají body. A do třetice – nečeká je žádný zákaz řízení auta nebo dokonce „zákaz činnosti“.
Co se týče poslední výjimky, zákonodárcům nejspíš došlo, že by bylo velmi zajímavé, jak policejní hlídka honí po lesní cestě cyklistu, který by měl zakázáno sednout na kolo.
Sankce za alkohol jsou ale mastné. Do jednoho promile v krvi od 10 do 20 tisíc korun. Přes jedno promile pak od 25 do 50 tisíc. Stejná „pálka“ platí v případě, že po nadýchání alkoholu odmítnete odběr krve.
Pokuty jsou tedy stejné jako u motoristů. Vybírá je však nikoliv policie, platit budete v přestupkovém řízení na městském úřadě, pod který spadá vaše bydliště.
„Nebezpečnost podnapilých cyklistů ale není tak vysoká jako u řidičů motorových vozidel, takže pokuty dáváme na dolní hranici sazby. Tedy buď deset, nebo 25 tisíc,“ řekla úřednice pardubického magistrátu.
„Pár takových případů, kdy podobné pokuty platili podnapilí cyklisté, jsme tady však už měli,“ přisvědčil Marián Habány z odboru dopravy rychnovské radnice, který přestupky vyřizuje.
Na kole do hospody už asi nikdy nepojede Marie Nováková z vesnice
poblíž Pardubic.
Před půl rokem se cestou z práce zastavila v tamním výčepu, svlažila se
jednou desítkou a na kole pokračovala domů. Má to z hospody sice pouhých
300 metrů, ale někdo ze vsi ji udal a policisté si na ni počkali přímo
před domem.
„Odmítla jsem jít na krev, protože mi policisté řekli, že už mě nedovezou zpátky. Jenže tím pádem jsem spadla do té horší skupiny. Za 0,3 promile je pokuta do 20 tisíc korun, takhle jsem zaplatila 25 tisíc plus tisícikorunový správní poplatek,“ posteskla si Nováková. Pokutu splácí dodnes.
Pokuty za alkohol v krvi vybírá příslušný městský úřad. Policisté si s vámi mohou blokově na místě vyřídit pouze menší přestupky, jako jízdu bez osvětlení nebo bez přilby na hlavě.
Do jednoho promile v krvi:
pokuta 10 – 20 tisíc korun
Více než jedno promile v krvi:
pokuta 25 – 50 tisíc korun
při odmítnutí odběru krve:
25 – 50 tisíc korun.
– Nepřijdete o řidičák
– Ani o trestné body
– Nehrozí ani zákaz jízdy na kole
Zdroj: Pardubický Deník