Od českých dálnic pomalu ale jistě proniká reklama i do těsného sousedství hlavních cyklistických tahů. Letos v létě se rozvinula debata nad nově instalovanými reklamními lavičkami podél Labské stezky od Poděbrad k Nymburku. Začátkem prosince radnice představila nový počin „Hrabalovo posezení u tří koček“.
V červenci a srpnu bylo na jednom z nejpopulárnějších úseků Labské stezky mezi Poděbrady a Nymburkem umístěno 28 laviček s plochami pro reklamu. Podle představitelů poděbradské radnice se tak stalo za velmi výhodných podmínek pro město. „Jedná se o reklamní lavičky, takže se jejich instalace a údržba v podstatě zaplatí sama,“ řekl o tom vedoucí odboru životního prostředí Jindřich Vondra.
Nové reklamní lavičky na břehu Labe mezi Poděbrady a Nymburkem vzbudily
kontroverzní reakce. Foto: Jan Ritter
Někteří občané ale uspokojení radnice nesdílejí. Jde o lavičky městského typu, které jsou celé vyrobené z kovu a a jejich opěradla slouží jako nosič reklamy o velikosti 165 × 60 cm. Typově se na břeh Labe vůbec nehodí a podle některých odborníků jsou doslova „vizuálním znečištěním“ okolí řeky. „Když člověk jede do přírody, chce si zpravidla odpočinout od civilizace a reklam a dívat se do zeleně nebo v případě Labské stezky také do vody,“ podělil se o svůj názor projektant Jan Ritter z občanského sdružení Labská stezka.
Dalším problémem je podklad laviček. Betonové podstavce jsou osazené do štěrku, který se roznáší na asfaltovou stezku. Malé kamínky způsobují kolize a někdy i pády bruslařům. Hlavní slovo při rozhodnutí o osazení laviček ale zřejmě měla ekonomická úvaha. Podle oficiálních ceníků stojí pronájem jedné lavičky mimo město zhruba 2 500 Kč měsíčně. Výroba a instalace lavičky se tak zaplatí za méně než dva měsíce.
V naší zemi už obtěžování reklamou překročilo meze únosnosti – reklamy jsou umístěné podél dálnic, v tiskovinách, jsou kvůli nim přerušovány filmy v televizi. Reklamě se není možné vyhnout dokonce ani při jízdě v prostředcích MHD. Lavičky podél Labe jsou potřebné, problematická je jen jejich podoba.
S kolegou souhlasí také Daniel Mourek, který pracuje v programu Greenways. „Jsou státy jako například americky Vermont, kde je jakákoliv billboardová reklama úplně zakázána. Je to považované za formu znečištění všemi sdíleného veřejného prostoru,“ hovoří o zkušenostech ze zahraničí. Omezenou reklamu podél komunikací má také Německo nebo Švédsko.
Autorem desingu je Josef Zahradník. Šest těchto panelů bylo letos odhaleno
během akce Tour de Labe Rotary Greenways 2009 Hradci Králové, Nymburce,
Lounkách a v Chodounech. Foto: Jan Ritter
Že to jde i jinak, ukazují nově postavené odpočívky z dílny Jozefa Zahradníka. Ve spolupráci Rotary International, Nadace Parnerství a města Nymburk byla letos na cyklostezce podél Labe instalována tři nová zastavení – informační panely s lavičkami. Svým provedením se na stezku lemovanou z jedné strany keři a stromy, z druhé řekou, hodí mnohem lépe.
Zatím poslední variantou, která byla odhalena minulý týden, je „Hrabalovo posezení u tří koček“. Vzpomínku na legendárního spisovatele najdete na levém břehu (na cyklotrase č. 0019) u bývalé hvězdárny a Hrabalovy vily na Zálabí v Nymburce. Dubový stůl a lavice vytvořil podle námětu Ing. Černého nymburský sochař Michal Jára. Posezení je doplněné oblíbenými Hrabalovými „kočenkami“, jak je spisovatel s láskou nazýval.
Jak je vidět, nymburská radnice umí nabídnout cykloturistům nápadité a řemeslně dobře provedené odpočívky, které zvyšují hodnotu místa.
A jaký výhled chcete mít při jízdě podél Labe vy?